درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

Ariyaee_0098

کاربر فعال
سلام دوستان یه سؤال داشتم
کسی راجع به آزمایشاتی که در آزمایشگاههای پتروشیمی روی آب مورد نیاز cooling tower
انجام میشه اطلاعاتی داره؟ (آزمایشاتی که برای تصفیه آب و جلوگیری از رسوب گذاری و .. در تجهیزات انجام میدن)
اینکه چه آزمایشاتی انجام میشه و اگه در مورد نحوه ی انجامشون جزوه یا
کتابی دارین لطف میکنید اینجا قرار بدید..
پیشاپیش از همکاریتون ممنون:gol:

كسي نيست جواب منو بده:(

S A R a d

کاربر فعال تالار هنر ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان یه سؤال داشتم
کسی راجع به آزمایشاتی که در آزمایشگاههای پتروشیمی روی آب مورد نیاز cooling tower
انجام میشه اطلاعاتی داره؟ (آزمایشاتی که برای تصفیه آب و جلوگیری از رسوب گذاری و .. در تجهیزات انجام میدن)
اینکه چه آزمایشاتی انجام میشه و اگه در مورد نحوه ی انجامشون جزوه یا
کتابی دارین لطف میکنید اینجا قرار بدید..
پیشاپیش از همکاریتون ممنون:gol:

كسي نيست جواب منو بده:(

سلام، کتاب و جزوه متاسفانه نمیشناسم اما تو فایل ضمیمه توضیحات مختصری هست که میتونه کمکتون کنه.

پیوست ها

• 1.pdf
    241.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من یه راهنمایی میخوام برا یه اموزشگاه خوب که مربوط به نرم افزارهای مهندسی شیمی باشه دقیقا نمیدونم کدوم اموزشگاه خوبه جایی که مدرکش معتبر باشه و قیمتشم مناسب و بتونم برا اموزش مهندسی فرایند ازش استفاده کنم.
بنظرتون جهاد دانشگاهی امیر کبیر خوبه یا فلات قاره؟ جهاد امیر کبیر هزینهاش نسبتا خوب بودن ولی انگار مدرک نمیدن و سطح اموزشش نمیدونم چطوره نسبت به فلات قاره؟
البته جاهایی دیگه هم سرچ کردم مثل پترو اریا یا نوین پارسیان یا پترو دانش و مجتمع فنی تهران و دانشگاه شریف .... ولی اینا هزینهاشون بنظرم زیاده
خواهشا هرکی اطلاع داره راهنمایی کنه برا سال جدید میخوام ثبت نام کنم.

ی سی دی اموزشی از سایت زیر بخرید:

http://www.etookrayan.com/default.a...&BRANDF=نرم افزارهای آموزشی مهندسی&catid=7465

مهندس شیمی 1

عضو جدید
درس کنترل کیفیت

درس کنترل کیفیت

در مرحله تضمین کیفیت اجرای مراقبت های لازم از نظر طراحی و اعمال رایندهای صحیح و دی و جلو گیری از خطا با روش های اماری برای پرهیز از برگشت کالا در انتهای فرایند از اصول تضمین کیفیت میباشد . معنی کنید ؟؟؟؟؟؟؟/؟؟

ئدز

عضو جدید
سلام من یه جزو به زبان ساده برای الکترونیک بخش قدرت میخوام از روی کتاب سعادت درس میدن.....لطفا سریع من برق بلد نیستم خوب هم جزوه ننوشتم دیگه داغون شدماااااا!!!!

behtarinjuju

عضو جدید
سلام.من پروژم درمورد رس پیلارد شده هست اما هیچ مطلبی درموردش پیدا نمی کنم....کسی میتونه کمکم کنه؟ممنون...

ami!r

عضو جدید
سلام دوستان
کسی میتونه مقاله یا کتابی درباره فرآینده مایع کردن گاز طبیعی و درکل FLNG معرفی کنه. ممنون میشم

ئدز

عضو جدید
سلام کسی تا حالا ارزیابی چرخه عمر انجام داده یه پروژه دانشجویی میخوامدمقاله ها
چیزه زیادی نگفتن فقط گزاش عدد دادن من روند کار میخوام

مهندس شیمی 1

عضو جدید
کتنرل کیفیت

کتنرل کیفیت

با سلام اگه کسی معنی این جله رو کسی میدونه برای من بزاره ممنون میشم

در مرحله تضمین کیفیت اجرای مراقبت های لازم از نظر طراحی و اعمال رایندهای صحیح و دی و جلو گیری از خطا با روش های اماری برای پرهیز از برگشت کالا در انتهای فرایند از اصول تضمین کیفیت میباشد .

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
با سلام اگه کسی معنی این جله رو کسی میدونه برای من بزاره ممنون میشم

در مرحله تضمین کیفیت اجرای مراقبت های لازم از نظر طراحی و اعمال رایندهای صحیح و دی و جلو گیری از خطا با روش های اماری برای پرهیز از برگشت کالا در انتهای فرایند از اصول تضمین کیفیت میباشد .

سلام

اولا که کنترل کیفیت با تضمین کیفیت فرق داره -
دوما این تعریف بیشتر شبیه به کنترل فرآیند و کنترل کیفیت محصولات هست-

کنترل کیفیت QC و تضمین کیفیت QA هست که
تضمین کیفیت یعنی تطبیق محصولات با استانداردهای مثلا ISO - ASTM ووو... و بیشتر در مرحله نهایی مطرح است ولی کنترل کیفیت در حین فرآیند تولید همواره نظارت و بازرسی داره و جلوگیری از بروز خطا و عدم تطبیق استاندارد در حین فرآیند تولید هست! کنترل کیفیت شامل آزمونهای استاندارد و آزمایشهای ارزیابی است ولی تضمین کیفیت یک سری پیاده سازی استانداردهای مثلا ISO است.

درکل تضمین کیفیت همون ممیزی است

کار تضمین کیفیت میشه گفت متفاوت از کنترل کیفیت است.

kosar66

عضو جدید
سلام
سال نو همگی مبارک باشه.
چند بار نر افزار پرزی رو دانلود کردم ولی هربار هم هنگام اکسترکت کردن فایل با مشکل مواجه شده.
میشه اگه کسی این نرم افزرو داره ویا اطلاعاتی در این مورد داره راهنماییم کنه؟

pixxy

عضو جدید
سلام
سال نو همگی مبارک باشه.
چند بار نر افزار پرزی رو دانلود کردم ولی هربار هم هنگام اکسترکت کردن فایل با مشکل مواجه شده.
میشه اگه کسی این نرم افزرو داره ویا اطلاعاتی در این مورد داره راهنماییم کنه؟
سلام از کجا دانلود کردین؟ من یه بار با مکافات رو سیستمم نصبش کردم.ولی بعد ویندوزمو عوض کردم اونم پرید. دیگه هم نتونستم نصبش کنم. همیشه انلاین استفاده میکنم.

kosar66

عضو جدید
از پی سی دانلود ومیهن دانلود.
شماهم از نسخه دانلود شدش نصب کرده بودید؟
سی دی نرم افزاریش هم هست؟

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. کسی میتونه یه مثال خیلی واضح و عینی برای سیستم آدیاباتیک و سیستم ایزوترمال بیاره ، من دقیقا متوجه نشدم این سیستم ها چی هستن؟

setareh2192

عضو جدید
سلام.

در مورد ارزیابی فنی و اقتصادی تولید سولفات آلومینیوم-پتاسیم (زاج) { نمک دوگانه سولفات آلومینیوم مد نظره }به مطلب نیاز دارم. در مورد فرآیند تولیدش - میزان عرضه و تقاضا در بازار - واردات و صادرات -ارزیابی فرآیند و .... باید مطلب جمع آوری کنم . اگر کسی از دوستان می تونه راهنماییم کنه ممنون می شم.

pixxy

عضو جدید
از پی سی دانلود ومیهن دانلود.
شماهم از نسخه دانلود شدش نصب کرده بودید؟
سی دی نرم افزاریش هم هست؟
نه من حدودا دو سال پیش سایتشو پیدا کردم و از همون سایت تریالشو دانلود کردم بعد قفل تریالشو شکوندم.

asma_rosie

عضو
​سلام به دوستان عزیز، سوالی داشتم.برای محاسبه دانسیته یک جز ( گاز) در یک مخلوط گازی با قانون گازهای کامل، فشار جزیی اون جز رو در رابطه می گذاریم یا فشار کل سیستم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

ئدز

عضو جدید
سلام در مورد تولید استیلن هر واحد پتروشیمی که دارید اطلاعات موازنه جرم و ظرفیت ها مخصوصا جریان های بازگردانی یا پرج داره.معادلات شیمیاییو.... ممنون میشم بهم بدید.اصلا در جهت کارای پایان نامم نیست وقت زیادی هم ندارم .!!!

sami131

عضو جدید
سلام
از دوستان کسی نرم افزار design expert7 رو میدونه از کجا مشیه راحت دانلود کرد؟
فایل آموزش این نرم افزار به زبان فارسی رو کسی داره؟
آخه من یه مثال حل شده از یک راکتور با این نرم افزار رو باید برای ارائه کلاسی آماده کنم.
کمک کنید لطفا

mataa

کاربر فعال
سلام . خسته نباشيد

دوستان ما يه مخزن 2000 متر مكعبي داريم كه براي جمع آوري آب آبشيرينكن ها استفاده ميشه . يعني آب آبشيرينكن ها (‌RO ) از طريق خط انتقال مياد و ميريزه توي مخزن مذكور و پمپ ميشه به مخزن ذخيره شهر .
حالا يه اتفاقي عجيبي افتاده كه قبلا سابقه نداشته .
قسمت ورودي مخزنمون ( كه آب آبشيريكن ها وارد ميشه ) يه سكو كوچيك هست كه آب روي سكو ريخته ميشه و ميره پايين . اين سكو كه جنسش مثل مخزن بتني هست ، تغيير رنگ داده و قرمز رنگ شده . من خودم رفتم پايين و چك كردم . زنگ آهن نيست . انگار كه رنگ زده باشي . اگه زنگ آهن باشه وقتي دست ميكشي مثل لجن كنده ميشه . اما اين انگار كه رنگ زده باشي او سكو رو .
قسمت هايي از مخزن هم قرمز شده . بعضي قسمت ها زياده بعضي قسمت ها كمتر .
مشخصات آب آبشيرينكن ها هم تا جايي كه ميدونم :
EC تقريبا 500/550
دما تقريبا 25-26
PH تقريبا 6.5 . البته قبلا PH پايين تر بود . الان يه ذره بالاتر رفته و روي 6.5 اومده .
كدورت : 0.08 NTU

دليل اين پديده اي كه رخ داده چه ميتونه باشه ؟
البته احتمال اينكه آبشيرينكن ها موادي رو اضافه ميكنن به آب ، هست .

ممنون

IMG_20150309_080808.jpg

آخرین ویرایش:

bm65

عضو جدید
سلام به همه مهندسای عزیز
من یه جمله تو یه کتاب دیدم که احساس می کنم غلطه!می خواستم ببینم نظر دوستان چیه
جمله این بود: مایع در فشاری برابر یا بیشتر از فشار نقطه حباب آنا" تبخیر می شود
اگه توضیح هم بدین ممنون می شم

حسین72

عضو جدید
سلام دوستان عزیز یک سوال در مورد درس آز شیمی فیزیک داشتم.اگر میشه سریعا جواب بدید
یکی ازمایشی در آز شیمی فیزیک انجام دادیم(متاسفانه اسم دقیق ازمایش رو نمیدونم)به صورت که
50 میلی لیتر سود(NaOH) در کالری متر ریختم و دماش رو اندازه گرفتیم(T1)و بعد 50 میلی لیتر دیگه اسیدHcl رو برداشتم و دماش رو اندازه گرفتیم(T2) و درون کالری متر ریختیم تا به تعادل برسند باید delta h این واکنش رو بدست بیاریم با توجه به انجام آزمایش در فشار ثابت داریم Q= delta hدرسته؟ حالا فرمول Q به صورت Q=mc deltaT درسته؟ سوال اصلی من اینجاس به جای m و c چه چیزی باید جایگزین کنیم؟
باید Q هر کدوم(منظور اسید و باز) رو جدا حساب کنم . جمع کنم تا delta h بدست بیاد یا نه؟
متشکرم

آخرین ویرایش:

bm65

عضو جدید
سلام دوستان عزیز یک سوال در مورد درس آز شیمی فیزیک داشتم.اگر میشه سریعا جواب بدید
یکی ازمایشی در آز شیمی فیزیک انجام دادیم(متاسفانه اسم دقیق ازمایش رو نمیدونم)به صورت که
50 میلی لیتر سود(NaOH) در کالری متر ریختم و دماش رو اندازه گرفتیم(T1)و بعد 50 میلی لیتر دیگه اسیدHcl رو برداشتم و دماش رو اندازه گرفتیم(T2) و درون کالری متر ریختیم تا به تعادل برسند باید delta h این واکنش رو بدست بیاریم با توجه به انجام آزمایش در فشار ثابت داریم Q= delta hدرسته؟ حالا فرمول Q به صورت Q=mc delta h درسته؟ سوال اصلی من اینجاس به جای m و c چه چیزی باید جایگزین کنیم؟
باید Q هر کدوم(منظور اسید و باز) رو جدا حساب کنم . جمع کنم تا delta h بدست بیاد یا نه؟
متشکرم

راه حلی که به نظرم میرسه اینه(البته شاید درست نباشه چون برای جوابم از منبع خاصی استفاده نکردم)
تا جایی که یادمه Q=mc delta T هستش
اگه دمای نهایی مخلوط رو هم یادداشت کرده باشی با این فرمول می تونی از اسید یا باز (فرقی نداره) گرما رو حساب کنی
m رو که چون حجم رو داری می تونی از چگالی بدست بیاری
c رو هم که تو مراجع هست
delta T هم تفاضل دمای اسید یا باز در ابتدای واکنش با دمای تعادل بعد از واکنش
فکر نکنم جوابم به درد آزمایشت بخوره آخه ما که آزمایشامون 100 جور محاسبه می خواست!!!!:surprised::biggrin:

pixxy

عضو جدید
سلام به همه مهندسای عزیز
من یه جمله تو یه کتاب دیدم که احساس می کنم غلطه!می خواستم ببینم نظر دوستان چیه
جمله این بود: مایع در فشاری برابر یا بیشتر از فشار نقطه حباب آنا" تبخیر می شود
اگه توضیح هم بدین ممنون می شم
به نظرم برعکس گفته در فشار های کمتر از نقطه حباب تبخیر میشه و یا دماهای بالاتر.

حسین72

عضو جدید
راه حلی که به نظرم میرسه اینه(البته شاید درست نباشه چون برای جوابم از منبع خاصی استفاده نکردم)
تا جایی که یادمه Q=mc delta T هستش
اگه دمای نهایی مخلوط رو هم یادداشت کرده باشی با این فرمول می تونی از اسید یا باز (فرقی نداره) گرما رو حساب کنی
m رو که چون حجم رو داری می تونی از چگالی بدست بیاری
c رو هم که تو مراجع هست
delta T هم تفاضل دمای اسید یا باز در ابتدای واکنش با دمای تعادل بعد از واکنش
فکر نکنم جوابم به درد آزمایشت بخوره آخه ما که آزمایشامون 100 جور محاسبه می خواست!!!!:surprised::biggrin:

سلام دوست عزیز
1- ببخشید اشتباه تایپی بود delta T
2- این طور که شما میگید به جای c چی باید بزاریم (c اسید یا c باز)؟
3 این آزمایش چند مرحله ایی که این مرحله اولشه.محاسبات آزمایش ما هم اساسی طولانی وزیاده

lord aragon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام . خسته نباشيد

دوستان ما يه مخزن 2000 متر مكعبي داريم كه براي جمع آوري آب آبشيرينكن ها استفاده ميشه . يعني آب آبشيرينكن ها (‌RO ) از طريق خط انتقال مياد و ميريزه توي مخزن مذكور و پمپ ميشه به مخزن ذخيره شهر .
حالا يه اتفاقي عجيبي افتاده كه قبلا سابقه نداشته .
قسمت ورودي مخزنمون ( كه آب آبشيريكن ها وارد ميشه ) يه سكو كوچيك هست كه آب روي سكو ريخته ميشه و ميره پايين . اين سكو كه جنسش مثل مخزن بتني هست ، تغيير رنگ داده و قرمز رنگ شده . من خودم رفتم پايين و چك كردم . زنگ آهن نيست . انگار كه رنگ زده باشي . اگه زنگ آهن باشه وقتي دست ميكشي مثل لجن كنده ميشه . اما اين انگار كه رنگ زده باشي او سكو رو .
قسمت هايي از مخزن هم قرمز شده . بعضي قسمت ها زياده بعضي قسمت ها كمتر .
مشخصات آب آبشيرينكن ها هم تا جايي كه ميدونم :
EC تقريبا 500/550
دما تقريبا 25-26
PH تقريبا 6.5 . البته قبلا PH پايين تر بود . الان يه ذره بالاتر رفته و روي 6.5 اومده .
كدورت : 0.08 NTU

دليل اين پديده اي كه رخ داده چه ميتونه باشه ؟
البته احتمال اينكه آبشيرينكن ها موادي رو اضافه ميكنن به آب ، هست .

ممنون

مشاهده پیوست 236971

شاید این ها جلبک هستن رشد کردن؟!

bm65

عضو جدید
سلام دوست عزیز
1- ببخشید اشتباه تایپی بود delta T
2- این طور که شما میگید به جای c چی باید بزاریم (c اسید یا c باز)؟
3 این آزمایش چند مرحله ایی که این مرحله اولشه.محاسبات آزمایش ما هم اساسی طولانی وزیاده

فرقی نداره اما باید دما و c یکی رو بذاری یعنی اگه برای محاسباتت اسیدو انتخاب کردی برای تفاضل دماها باید دمای اسیدو بذاری و c اسید .
برای امتحان می تونی یه بار با اسید حل کنی یه بار هم با باز اصولا اختلاف جوابا باید کم باشه

بالا