درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

mousavi_66

عضو جدید
سلام دوستان
ميدونم ايام امتحانات هست و من خودم هم درس دارم
اما برا بعدش بلافاصله مي خوام در مورد روش هاي استخراج هيدروژن تحقيق كنم
نياز به كمك هم دارم وبيشتر ترجيح مي دم به صورت گروهي كار بكنم
اگه كسي ميتونه يا ميخواد كمك كنه لطفا" بگه
مرسي
:gol::gol::gol:
mibakhshid shoma kodoom daaneshgah hastin?

moein6788

عضو جدید
اره اره تو یجا تو طراحی دیدم گفته بود مقطع خروجی کوچکتره
خوب حالا این کوچکی برای ثابت نگه داشتنه سرعته نسبت به ورودیه
یا درخروجی نسبت به ورودی علاوه به فشار سرعتم زیاد می شه؟

بله برای ثابت نگه داشتنه سرعته نسبت به ورودیه

bera

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
راستی اگه به این سوالام جواب بدید ممنون می شم.
چطوریه که ناسلت با X نسبت مستقیم و با دلتا نسبت عکس داره تو کتاب راهیان خوندم
مگه این نیست که فاصله از اول صفحه با ضخامت لایه مرزی نسبت مستقیم داره و هر چه طول بیشتر شه ضخامت بیشتر می شه چطوریه ناسلت در انتهای صفحه زیاد میشه مگه نباید کم شه چون ظریب انتقال حرارت و گرما کم میشه که هر دو با ناسلت نسبت مستقیم دارند
لطفا راهنمایی کنین خیلی گیج شدم:surprised:
منظورم رابطه NU=2X/دلتا

سلام دوست گرامی

دریک صفحه با تشکیل لایه مرزی از مقدار سرعت کاسته شده وhکاهش یافته وبه تبع اون عددناسلت نیز کم میشود بنابراین ما بیشترین hوناسلت رو در اوایل صفحه داریم.

اگر ما معادله ون کارمن را برای این صفحه حل کنیم واون رو آنالیز کنیم نتایج زیر بدست می اید

1- ∂h=3k/2

2- (4.51X/Re^(1/2)pr^(1/3 = ∂

3- (NU=.664 Re^(1/2)pr^(1/3

در واقع hبا توجه به معادلات بالا بیشترین مقدار را درلبه ابتدایی صفحه داردوهرچه از لبه صفحه دورشویم بخاطر افزایش مقاومت حرارتی در برابر انتقال گرما(ضخیم شدن لایه مرزی )از مقدار hکاسته میشود البته این موضوع برای جریان آرام صادق است در جریان متلاطم hتقریبا مستقل از طول صفحه است ولی در جریان آرام hبستگی به طول داشته که بصورتh=1/L^(1/2 است

پس ما اگر بخواهیم hرا زیاد کنیم باید ضخامت لایه مرزی حرارتی رو کاهش دهیم

1-اعداد رینولدر وپرانتل رو زیاد کنیم البته بطوریکه جریان لامینار باقی بماند

2-X را کوتاه انتخاب کنیم

البته ممکنه جریان در حالتی که شما گفتید متلاطم بوده وضرایب اصطکاک وحرارت به بیشترین مقدار خود رسیده باشند
اگه به تعریف عددناسلت دقت کنید بیانگر بهبود انتقال حرارت از داخل یک لایه سیال در اثر انتقال جابجایی نسبت به انتقال هدایتی در عرض ان لایه سیال است qهدایتی / جابجایی NU=q

آخرین ویرایش:

moein6788

عضو جدید
مگه این نیست که فاصله از اول صفحه با ضخامت لایه مرزی نسبت مستقیم داره و هر چه طول بیشتر شه ضخامت بیشتر می شه چطوریه ناسلت در انتهای صفحه زیاد میشه مگه نباید کم شه چون ظریب انتقال حرارت و گرما کم میشه که هر دو با ناسلت نسبت مستقیم دارند
منظورم رابطه NU=2X/دلتا

تا اونجا که یادمه Nu=hx/K نکته ای که هست اینه که درسته که ناسلت با اچ رابطه مستقیم داره ولی اچ در دل خودش با اکس رابطه داره که باید برایندش با اکس در صورت رو در نظر گرفت

shahram1159

عضو جدید
تا اونجا که یادمه Nu=hx/K نکته ای که هست اینه که درسته که ناسلت با اچ رابطه مستقیم داره ولی اچ در دل خودش با اکس رابطه داره که باید برایندش با اکس در صورت رو در نظر گرفت

اره باباتو راهیا و پوران فصل جابجایی طبیعی نوسته ناسلت با فاصله از ابتدای صفحه نسبت مستقیم داره و همچنین با ضخامت لایه مرزی نسبت عکس
و نتیجه گرفته در انتهای صفحه ناسلت زیاد می شود که با تما حرف هایی که bera زد تناقض داره

shahram1159

عضو جدید

پس ناسلت در انتها زیاد می شه و ربطیم به اچ نداره
چون اچ همیه کم میشه

shahram1159

عضو جدید
سلام دوست گرامی

دریک صفحه با تشکیل لایه مرزی از مقدار سرعت کاسته شده وhکاهش یافته وبه تبع اون عددناسلت نیز کم میشود بنابراین ما بیشترین hوناسلت رو در اوایل صفحه داریم.

اگر ما معادله ون کارمن را برای این صفحه حل کنیم واون رو آنالیز کنیم نتایج زیر بدست می اید

1- ∂h=3k/2

2- (4.51X/Re^(1/2)pr^(1/3 = ∂

3- (NU=.664 Re^(1/2)pr^(1/3

در واقع hبا توجه به معادلات بالا بیشترین مقدار را درلبه ابتدایی صفحه داردوهرچه از لبه صفحه دورشویم بخاطر افزایش مقاومت حرارتی در برابر انتقال گرما(ضخیم شدن لایه مرزی )از مقدار hکاسته میشود البته این موضوع برای جریان آرام صادق است در جریان متلاطم hتقریبا مستقل از طول صفحه است ولی در جریان آرام hبستگی به طول داشته که بصورتh=1/L^(1/2 است

پس ما اگر بخواهیم hرا زیاد کنیم باید ضخامت لایه مرزی حرارتی رو کاهش دهیم

1-اعداد رینولدر وپرانتل رو زیاد کنیم البته بطوریکه جریان لامینار باقی بماند

2-X را کوتاه انتخاب کنیم

البته ممکنه جریان در حالتی که شما گفتید متلاطم بوده وضرایب اصطکاک وحرارت به بیشترین مقدار خود رسیده باشند
اگه به تعریف عددناسلت دقت کنید بیانگر بهبود انتقال حرارت از داخل یک لایه سیال در اثر انتقال جابجایی نسبت به انتقال هدایتی در عرض ان لایه سیال است qهدایتی / جابجایی NU=q

اقا دستت درد نکنه همه اینا که می گی درست ولی تو فصل جابجایی ازاد نوشته NU=2X/DELTA یعنی با ایکس نسبت مستقیم و با ضخامت نسبت عکس
ولی ما میدونیم که هر چی فاصله از لبه صفحه زیاد شه ضخامتم زیاد میشه پس بالاخره تاثیر کدوم بیشتره اچ یا دلتا اگه برایندم بگیریم چطوری میشه؟ بالاخره ناسلت زیاد یا کم میشه
اگه کم شه که هیچی درسته چون اچ هم کم میشه و شار گرما هم که همگی رابطه مستقیم دارن کم می شن
ولی اگه زیاد شه که تناقضه و کم شدن اچ و گرما هم که با ناسلت رابطه مستقیم دارن زیر سوال می ره
دوستمون گفت بر ایند میگیریم میشه بیشتر توضیح بدین ؟

تو جواب تست تو راهیان گفته ناسلت زیاد میشه اگه براینی هم حساب کرده باشه که گفتم تمام بحث ها زیر سوال میره

خیلی گیج شدممممممممممممممممممم

• Like
واکنش ها: bera

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
عیدتون مبارک
میشه لطفا درباره ی انواع بخارهای اشباع توضیح بدید؟
و این که کار بردشون چه فرقی می کنه؟
مثلاMPS...

moein6788

عضو جدید
اقا دستت درد نکنه همه اینا که می گی درست ولی تو فصل جابجایی ازاد نوشته NU=2X/DELTA یعنی با ایکس نسبت مستقیم و با ضخامت نسبت عکس
ولی ما میدونیم که هر چی فاصله از لبه صفحه زیاد شه ضخامتم زیاد میشه پس بالاخره تاثیر کدوم بیشتره اچ یا دلتا اگه برایندم بگیریم چطوری میشه؟ بالاخره ناسلت زیاد یا کم میشه
اگه کم شه که هیچی درسته چون اچ هم کم میشه و شار گرما هم که همگی رابطه مستقیم دارن کم می شن
ولی اگه زیاد شه که تناقضه و کم شدن اچ و گرما هم که با ناسلت رابطه مستقیم دارن زیر سوال می ره
دوستمون گفت بر ایند میگیریم میشه بیشتر توضیح بدین ؟

تو جواب تست تو راهیان گفته ناسلت زیاد میشه اگه براینی هم حساب کرده باشه که گفتم تمام بحث ها زیر سوال میره

خیلی گیج شدممممممممممممممممممم

یادم رفته...میخونم بت میگم

moein6788

عضو جدید
سلام
عیدتون مبارک
میشه لطفا درباره ی انواع بخارهای اشباع توضیح بدید؟
و این که کار بردشون چه فرقی می کنه؟
مثلاMPS...

به نمودار T-v (دما-حجم) نگاه کنید.تمام نقاط روی منحنی سبز پررنگ سمت راست Critical Point بخار اشباع هستند.اما هرکدام در دما و فشاری متفاوت.در صنعت بسته به استاندارد مورد استفاده سه نوع بخار اشباع داریم:
معمولا:
کمتر از 3.5 barg فشار را LPS میگویند.)Low Pressure Steam---بخار فشار پایین
بیشتر از 3.5 barg و کمتر از 17.5 فشار را MPS میگویند.)Medium Pressure Steam---بخار فشار متوسط
بیشتر از 17.5 barg فشار را HPS میگویند.)High Pressure Steam---بخار فشار بالا

بخار هر چه فشار و دمایش بیشتر باشد در واقع انرژی بیشتری دارد و لذا گرانتر محسوب میگردد

mohandes-87

عضو جدید
سلام میشه روش پیداکردن معادله پیوستگی درانتقال جرم روارکتاب تریبال صفحه 33روبرام توضیح بدیداصلامتوجه نمیشم بایدچه جوری به دست بیارم

moein6788

عضو جدید
سلام میشه روش پیداکردن معادله پیوستگی درانتقال جرم روارکتاب تریبال صفحه 33روبرام توضیح بدیداصلامتوجه نمیشم بایدچه جوری به دست بیارم

معادله ی بقا را برای مول(NA) مینویسید:
in-out+gen-con=acc
بعد خود NA را باز میکنید:
NA=JA+XA*N
مشتق را تاثیر میدید روی این ترم ها
معادله ی کلی حاصل میشه

amir4924

عضو جدید
من یکی را دیدم که قبول شده بود که 10 ترمه فارغ التحصیل شده بود با معدل 11،من نمیدونم چه جوری اصلا ثبت نام کرده بود.بعد توی سایت توجه کردم دیدم نقص مدارک ایثارگری و... داره،حالا ما بایم خودمون را بکشیم برای آزمون شرکت نفت!

SAHBA .H

عضو جدید
لطفاکمکم کنید!خیلی به کمکتون نیاز دارم

لطفاکمکم کنید!خیلی به کمکتون نیاز دارم

:cry:دوستان خوبم سلام
من امسال بیشدانشگاهی هستم 2ساله دارم درمورد مهندسی شیمی تحقیق میکنم اما هنوز مرددم راستش من اونقدر که فیزیک وریاضیم خوبه( وعاشقشم) شیمی ام نیست شیمی رادوست دارم اما نه اونقدر !!میگن مهندسی شیمی زیاد شیمی نمیخوادراست میگن؟شماکه مهندس شیمی هستیدبگید:cry:آیادارم اشتباه میکنم؟میشه کمکم کنید؟:cry::gol::heart:ایمیلم م اینه
ERIAK.SH72@GMAIL.COM

moein6788

عضو جدید
منظورم رابطه NU=2X/دلتا

ببین این رابطه از اینجا اومده:
برای جریان free به دست میاد:
h=2k/delta
حالا برای اینکه ناسلت ساخته بشه ضربدر یه ایکس میکنیم و تقسیم بر k میکنیم میشه:
Nu=2x/delta
حالا نکته ای که وجود داره اینه که delta/x کلا یه تابعی هست بر حسب x (گراشف)
همیشه یادت باشه ناسلت و h را بر حسب x مقایسه کن...بعضی وقتا رابطه ی مستقیم دارن با هم بعضی وقتا رابطه ی عکس...(همیشه ناسلت و h رابطه ی مستقیم ندارن گول فرمول رو نخور)

moein6788

عضو جدید
:cry:دوستان خوبم سلام
من امسال بیشدانشگاهی هستم 2ساله دارم درمورد مهندسی شیمی تحقیق میکنم اما هنوز مرددم راستش من اونقدر که فیزیک وریاضیم خوبه( وعاشقشم) شیمی ام نیست شیمی رادوست دارم اما نه اونقدر !!میگن مهندسی شیمی زیاد شیمی نمیخوادراست میگن؟شماکه مهندس شیمی هستیدبگید:cry:آیادارم اشتباه میکنم؟میشه کمکم کنید؟:cry::gol::heart:ایمیلم م اینه
ERIAK.SH72@GMAIL.COM

مهندسی شیمی کلا 12 واحد مستقیم شیمی داره:
شیمی عمومی-شیمی آلی-شیمی تجزیه-شیمی فیزیک
هرکدوم 3 واحد

ریاضی هم یکی از سخت ترین ریاضی ها رو داره حتی ریاضیات مهندسی که مثلا مهندسین عمران ندارن ما میگذرونیم

فیزیک هم تمرکز روی مباحث فصل 5 و 6 فیزیک 2 دبیرستان و ترمودینامیک سوم دبیرستان هست بیشتر البته فیزیک 1 و 2 دانشگاه که عمومی هست و اکثر مهندسین پاس میکنن هم ما پاس میکنیم که مباحث مکانیک،دینامیک و الکتریسیته هست

کلا کار با مواد شیمیایی هست ولی زیاد به ماهیت شیمیایی ماده کاری نداریم...مثل مهندسان برق که شاید در مورد نوع آلیاژهای کیتهای الکتریکی اطلاعاتی نداشته باشن ولی ابزار کارشون هست.
موفق باشید
کار خاصی داشتید پیام خصوصی بزنید

amir4924

عضو جدید
همون طور که دوستمون گفت مهندسی شیمی بر خلاف اسمش کمترین ارتباط را با شیمی داره و من توصیه میکنم شما کتاب آشنایی با مهندسی شیمی را که از واحدهای دانشگاهی همین رشته است را مطالعه کنید و بعد تصمیم گیری کنید

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
بله//یا دانشجوی دکترا باشه که بورس اون دانشگاه شه و
موقعی که دکترا رو گرفت همونجا هیئت علمی شه//
سراسری به هیچ وجه نمیگیرن//
آزاد هم باید بری آزاد بخونی تا بشی//
بجزئ پیام نور که اونجام حقوقش کمتره//
ولی با ارشد میشه حق التدریسی استاد شی با آشنا بازی اونم//
پس بخون تا دکترا قبول شی خیلت راحت تره///اگه هدفت هیئت علمیه البته///

شما مطمئنید؟

جهت پذیرش عضویت در هیئت علمی دانشگاه ها:
دولتی یا آزاد فرقی نداره، مدرک رو دکترا فرض کنیم با گرفتن نمره بالاتر از 70 در هر درس که ازش امتحان میگیرن پذیرفته میشه.

shahram1159

عضو جدید
همون طور که دوستمون گفت مهندسی شیمی بر خلاف اسمش کمترین ارتباط را با شیمی داره و من توصیه میکنم شما کتاب آشنایی با مهندسی شیمی را که از واحدهای دانشگاهی همین رشته است را مطالعه کنید و بعد تصمیم گیری کنید

دیگه مه چی رو گفتن پس من دیگه نمی تونم کمکی کنم

mousavi_66

عضو جدید
موضوعات جدید مهندسی شیمی + همکاری برای نوشتن مقاله

موضوعات جدید مهندسی شیمی + همکاری برای نوشتن مقاله

در این تاپیک قرارِه در موردِ مباحث روزِ مهندسی‌ِ شیمی‌ و موضوعاتی که تازه است یا اینکه جایِ کار توش زیاده خصوصأ کاری که بشه با امکاناتِ ناجورِ داخلی‌ انجام داد بحث کنیم و افرادی که آماده هستن اعلام کنن برا اینکه با همکاریِ هم مقاله بنویسیم

آخرین ویرایش:

فرنوش خادمی

عضو جدید
سلام دوست خوبم
اینکه همه ی درسامون شیمی نیست خیلی درست نیست
تو گرایش های مهندسی شیمی کمتری باید پاس کنی ولی رشته های محض واحد های شیمی شون بیشتره
شیمی پایه ریاضی قوی ای میخواد
امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم
برات آرزوی موفقیت میکنم

فرنوش خادمی

عضو جدید
سلام
من کاسیو 4500 رو بهت پیشنهاد میکنم
من خیلی وقته که دارم ازش استفاده میکنم
ازش راضی ام

farzad84

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
شمار ثبت نام کنندگان در ازمون استخدامی شرکت نفت از 53 هزار نفر گذشت

شمار ثبت نام کنندگان در ازمون استخدامی شرکت نفت از 53 هزار نفر گذشت

معاون امور اداری مدیریت منابع نسانی شرکت ملی نفت ایران گفت: حدود 61هزار نفر از زمان شروع ثبت نام ازمون استخدامی شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی (8 تیرماه) تاکنون در سایت استخدامی، ثبت نام کرده اند.

به گزارش پرتال دانشگاهی کشور به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمد گذاری با اعلام این خبر افزود: حدود 53 هزارو 244 نفر از این تعداد در بخش مربوط به شرکت ملی نفت ایران و حدود 6هزارو 650 نفر در بخش شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ثبت نام کرده اند.
وی تاکید کرد: بیشترین افراد شرکت کننده در ازمون استخدامی شرکت ملی نفت ایران با 15 هزار و 640 نفر متعلق به شهر اهواز است.
گذاری با اعلام تعداد نفرات ثبت نام کننده در برخی از شهرهای مختلف کشور ایران گفت: 10 هزارو 701 نفر از شیراز،10 هزارو 627 نفر از تهران و 3 هزار و 611 نفر از شهر مشهد تا کنون در ازمون استخدامی شرکت مای نفت ایران ثبت نام کرده اند.
معاون امور اداری مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران با ارایه گزارشی با تفکیک رشته تحصیلی تعداد افراد شرکت کننده در ازمون استخدامی گفت: در رشته های کاردانی به تفکیک، مدیریت 877 نفر، فنی صنایع 191 نفر، مکانیک 4 هزار و 217 نفر، برق 6 هزارو 310 نفر، شیمی_صنایع شیمیایی 989 نفر، امار 34 نفر و حسابداری 3 هزار و 78 نفر ثبت نام کرده اند.
وی تعداد افراد شرکت کننده در مقطع کارشناس را در رشته های مهندسی هوانوردی 8 نفر، علوم ارتباطات اجتماعی 119 نفر،مدد ��اری اجتماعی 77 نفر، امار 264 نفر و علوم تغذیه 74 نفر اعلام کرد.
گذاری با اشاره به تعداد افراد شرکت کننده در رشته های دیگر با مجموع دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد گفت: کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های مهندسی نفت در مجموع 2 هزارو 514 نفر، مهندسی شیمی 2 هزار و 711 نفر ( بهره برداری 95 و طراحی 2 هزارو 616 نفر)، مکانیک 3 هزار و 347 نفر( گرایش حرارت هزار و 319 نفر و طراحی 2 هزارو 28 نفر)، مهندسی برق 4 هزار و 465 نفر( قدرت هزارو 820 و الکترونیک 2 هزار و 645 نفر)، مهندسی صنایع هزار و 581 نفر(برنامه ریزی هزار و 424 و ایمنی صنعتی 157 نفر)، مهندسی عمران 4 هزار و 45 نفر( عمران 3هزارو 770 و نقشه برداری 275 نفر)، مهندسی مواد 909 نفر و مهندسی کامپیوتر 3هزار و 188 نفر( فناوری اطلاعات 2 هزارو 883 و کامپیوتر 305 نفر تا کنون ثبت نام کرده اند.
معاون امور اداری مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران افزود: تاکنون در رشته ای مهندسی ایمنی و بازرسی فنی 29 نفر، مهندسی محیط زیست 353 نفر، مهندسی معدن 445 نفر، زمین شناسی هزار و 24 نفر، حسابداری 2 هزارو 930 نفر، حقوق 2 هزار و 338 نفر، بهداشت حرفه ای 274 نفر، روانشناسی 134 نفر و رشته شیمی هزار و 704 نفر در مجموع کارشناسی و کارشناسی ارشد ثبت نام کرده اند.
وی تعداد افراد ثبت نام شده را در رشته مدیریت در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد را 4 هزار و 714 نفر اعلام کرد و افزود: تعداد ثبت نام شده ها در رشته مدیریت به تفکیک گرایش صنعتی هزارو 525 نفر، دولتی 959 نفر، اجرایی 2 هزارو 162 نفر و امور گمرکی 68 نفر است.

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
به نمودار T-v (دما-حجم) نگاه کنید.تمام نقاط روی منحنی سبز پررنگ سمت راست Critical Point بخار اشباع هستند.اما هرکدام در دما و فشاری متفاوت.در صنعت بسته به استاندارد مورد استفاده سه نوع بخار اشباع داریم:
معمولا:
کمتر از 3.5 barg فشار را LPS میگویند.)Low Pressure Steam---بخار فشار پایین
بیشتر از 3.5 barg و کمتر از 17.5 فشار را MPS میگویند.)Medium Pressure Steam---بخار فشار متوسط
بیشتر از 17.5 barg فشار را HPS میگویند.)High Pressure Steam---بخار فشار بالا

بخار هر چه فشار و دمایش بیشتر باشد در واقع انرژی بیشتری دارد و لذا گرانتر محسوب میگردد
خیلی ممنون
میشه درباره ی دماشون هم صحبت کنید؟

Schneider

مدیر بازنشسته
61000 ضربدر 5000 تومن = 305 میلیون تومن!
خدا بده برکت!:D
باز دم اینا گرم...
شرکت گاز 10 تومن گرفت!

moein6788

عضو جدید
خیلی ممنون
میشه درباره ی دماشون هم صحبت کنید؟

معمولا تقسیم بندی فشاری هست چون هر فشاری هزینه ی تجهیزات متفاوتی داره و از لحاظ اقتصادی و طراحی فشار مهم هست
اگه دمارا میخوایید یک فشار را درنظر بگیرید و از روی نمودار بخار اشباع در کتب ترمودینامیکی دما به دست می آید

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
تعداد استخدامی ها 550 نفر می باشد. البته تا اون جایی که من اطلاع دارم، جالبه زمان های قدیم 1000 نفر می خواستن مثلا سال 78 الان که تعداد جمعیت بالا رفته 500 نفر می خوان. و جالب تر اینه که نرخ بیکاری رو هم دارن میبینن که چه تعداد جوان بیکار ثبت نام کرده. حالا فرض کنیم 20 هزار نفرشون هم پیمانی دارن کار می کنن. 30 هزار نفر بیکار.....

بالا