درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
سلام دوستان و مهندسين عزيز

كسي ميتونه توي محاسبات قطر برج تطير بهم كمك كنه. مرجعي يا نرم افزاري يا هر روش سرانگشتي . خلاصه هر چيزي هست كه بهم بگيد. ممنون ميشم.
و ديگه اينكه اگه كسي بتونه روش بدست آوردن تعداد سيني هاي واقعي يا حتي ايدال برج تقطير و برج جذب ( گاز - مايع) رو بدون داشتن منحني تعادل بگه مديونش ميشم ديگه :D
موفق باشيد عزيزان ;)

سلام
مهندس يه كتابي هستش به نام Rules of thumb for chemical engineers كه از لينك زير ميتوني دانلودش كني.محاسبات سرانگشتي مهندسي شيمي رو داره.اميدوارم بتوني جواب سوالات رو تو اين كتاب پيدا كني
دانلود

موفق باشيد:gol:

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
ممنون از راهنماییتون .گرایش کنترل فرآیند تو کدوم یک از دانشگاههای کشور هست و با چه رتبه ای میشه قبول شد؟:gol:

مهندس تو فايل زير رشته هاي ارشد دانشگاه ها رو همراه با ظرفيتشون برات گذاشتم.ميتوني ببيني چه دانشگاه هايي اين گرايشو دارند.
در مورد رتبه هم دانشگاه به دانشگاه فرق ميكنه.

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/pdf.gif jadval3.pdf (382.1 كيلو بايت, 53 نمايش

petroshimiuut

عضو جدید
مهندس تو فايل زير رشته هاي ارشد دانشگاه ها رو همراه با ظرفيتشون برات گذاشتم.ميتوني ببيني چه دانشگاه هايي اين گرايشو دارند.
در مورد رتبه هم دانشگاه به دانشگاه فرق ميكنه.

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/pdf.gif jadval3.pdf (382.1 كيلو بايت, 53 نمايش

ممنون دوست عزیز موفق باشین :gol:

sina121

عضو جدید
مرسی حمیدرضا جان ولی این کتاب رو مطالعه کرده بودم و این هم نتونس با توجه به شرایط و اصلاعات فرایند کمکی کنه. در هر صورت ممنون بابت کمکت مهندس عزیز

t.salehi

عضو جدید
کاربر ممتاز
کتاب Chemical Process equipment آقای Walas هم کتاب خوبی برای طراحی تجهیزات است.
فکر کنم تو باشگاه هم باشه.

اگه محاسبات سر انگشتی مد نظرتون باشه، میتونید از نرم افزار هایسیس هم کمک بگیرید.

masoud3000

عضو جدید
چه سايزي مورد نظرته؟
تنوع شيرآلات خيلي زياده.شما كدوم نوع رو ميخواي؟

Hamid Reza.M

مدیر بازنشسته
كتاب لودويگ رو نگاه كردي؟
ببين دو تا كتاب هستش اونارو هم ببين.اسمشون دقيق خاطرم نيست ولي فكر كنم Distillation Operation و Distillation Design باشه كه هردوتاش نويسندش كيستر(Kister)هستش كه دوتا كتاب هم در نت موجود هست و داخل باشگاه هم با سرچ ميتونيد پيداشون كنيد.
در مورد نرم افزار هم يه نرم افزار هستش تو بسته ي نرم افزاري اسپن به نام Aspen Split كه مخصوص طراحي و تحليل برج هاي تقطير هستش.

petroshimiuut

عضو جدید
کمک

کمک

سلام دوستان:gol:
من دانشجوی ورودی سال 86 هستم و نیمه دومی سال دیگه بهمن ماه درسم تموم میشه به نظر شما من اگه مهر ماه سال دیگه مرخصی بگیرم تا برای ارشد بخونم به نظرتون 5 ماه کافیه ؟;)

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام، تبریک میگم به خاطر تصمیمتون. چون میخواین مرخصی بگیرین، آره کافیه. البته بستگی به خودتون داره که چقدر مفید مطالعه کنید! تکرار مطالبم یادتون نره

petroshimiuut

عضو جدید
سلام، تبریک میگم به خاطر تصمیمتون. چون میخواین مرخصی بگیرین، آره کافیه. البته بستگی به خودتون داره که چقدر مفید مطالعه کنید! تکرار مطالبم یادتون نره
ممنون از راهنماییتون .یه سوال دیگه هم داشتم به نظرتون کدوم موسسه بهتره که ثبت نام کنم ؟:gol:

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

سلام

ممنون از راهنماییتون .یه سوال دیگه هم داشتم به نظرتون کدوم موسسه بهتره که ثبت نام کنم ؟:gol:

مهم مطالعه دقیق کتابای مرجعه. چند تا آزمون آزمایشیم شرکت کنی، بد نیست. در مورد ثبت نام موسسه نمیدونم ، چون خودم این کارو انجام ندادم. یه نکته مهم این که با اونایی که رتبه خوب آوردن، صحبت کن و از تجربیاتشون استفاده کن، فوق العاده تو پیشرفتت تاثیر داره.

k_siroos

مدیر بازنشسته

من ماهان و پارسه بودم ...

نظر من رو بخواین پارسه اسم بنویسید ، شاید یکم بعضی دروسش سوال مشکل طرح کنه ، ولی کلا سیستم بهتری داره .

petroshimiuut

عضو جدید
مهم مطالعه دقیق کتابای مرجعه. چند تا آزمون آزمایشیم شرکت کنی، بد نیست. در مورد ثبت نام موسسه نمیدونم ، چون خودم این کارو انجام ندادم. یه نکته مهم این که با اونایی که رتبه خوب آوردن، صحبت کن و از تجربیاتشون استفاده کن، فوق العاده تو پیشرفتت تاثیر داره.
ممنون .مشکل اینه که ما تو دانشگاهمون سال بالایی نداریم و من نمیدونم از چه کسی باید سوال کنم اصلا نمیدونم با چه رتبه ای میشه قبول شد :(

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
کتاب Chemical Process equipment آقای Walas هم کتاب خوبی برای طراحی تجهیزات است.
فکر کنم تو باشگاه هم باشه.

اگه محاسبات سر انگشتی مد نظرتون باشه، میتونید از نرم افزار هایسیس هم کمک بگیرید.

برای محاسبات سر انگشتی یه کتاب مخصوص هست به اسم محاسبات سر لنگشتی برای مهندسی شیمی که تو تالار موجوده.

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

سلام

ممنون .مشکل اینه که ما تو دانشگاهمون سال بالایی نداریم و من نمیدونم از چه کسی باید سوال کنم اصلا نمیدونم با چه رتبه ای میشه قبول شد :(
در مورد رتبه قبولی تا 700 یا 800 میشه روزانه قبول شد. تا 200 یا 250 هم میشه تهران آورد. (عددایی که میگم تقریبیه!) تو باشگاه رتبه خوب داریم، ولی متاسفانه یا کم میان باشگاه یا شکست نفسی میکنن و خودشون و رتبشونه نمیگن به ما!!!
فقط یه نکته دیگه، حواستون سر جلسه جمع باشه، خیلی مهمه سر جلسه چجوری باشه وضعیتتون. من خودم قبل کنکور م شیمی کنکور گاز دادم، روز قبلش . و این باعث شد یه خورده خسته برم سر جلسه م شیمی(شاید یه نفر دیگه هر دو ره خوب داده باشه، مثه بعضی از دوستای خودم). این نکاتیه که خودم از رتبه دوم سال بالایی مون پرسیدم، الانم امیر کبیر پیشرفته میخونه...

petroshimiuut

عضو جدید
در مورد رتبه قبولی تا 700 یا 800 میشه روزانه قبول شد. تا 200 یا 250 هم میشه تهران آورد. (عددایی که میگم تقریبیه!) تو باشگاه رتبه خوب داریم، ولی متاسفانه یا کم میان باشگاه یا شکست نفسی میکنن و خودشون و رتبشونه نمیگن به ما!!!
فقط یه نکته دیگه، حواستون سر جلسه جمع باشه، خیلی مهمه سر جلسه چجوری باشه وضعیتتون. من خودم قبل کنکور م شیمی کنکور گاز دادم، روز قبلش . و این باعث شد یه خورده خسته برم سر جلسه م شیمی(شاید یه نفر دیگه هر دو ره خوب داده باشه، مثه بعضی از دوستای خودم). این نکاتیه که خودم از رتبه دوم سال بالایی مون پرسیدم، الانم امیر کبیر پیشرفته میخونه...
mamnoon dooste aziz az rahnemayit .:gol:

silverman24

عضو جدید
درخواست کمک بسیار فوری

درخواست کمک بسیار فوری

دوستان، کسی میدونه این فرم معدل برای ثبت نام کارشناسی ارشد رو باید از کجا گیر آورد؟

saba_tanhatarin

عضو جدید
سلام ...
من زیاد شیمی نمیدونم رشتم متالوژیه و ترم 3ومی هستم ولی یه سوال دارم ... خواهشا" جواب بدید
کسی میدونه خودكار نامرئي با لامپ UV چطوری کار می کنه؟؟؟؟
مواد تشکیل دهنده ی جوهرشو می خوام بدونم چیه
که وقتی نور یو وی می خوره اونو مرئی می کنه اگر کسی می دونست لطفا بگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:huh:

k_siroos

مدیر بازنشسته
دوستان، کسی میدونه این فرم معدل برای ثبت نام کارشناسی ارشد رو باید از کجا گیر آورد؟

سلام دوست عزیز ...

تو این لینک می تونید توضیحات بیشترش رو بخونید ...

این فرم هم خدمت شما .

پیوست ها

• formmoadel.pdf
    132.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hamid341d

عضو جدید
سلام
من دانشگاه آزاد اهر فرایند قبول شدم به نظر دوستان برم یا بشینم دوباره بخونم؟

anjirizadeh

عضو جدید
کمک در ترجمه

کمک در ترجمه

سلام بر دوستان عزیز . روزی پر از لبخند از ته دل داشته باشید. من واسه پایان نامم باید چکیدمو انگلیسی ترجمه کنم . ترجمش کردم به انگلیسی فقط خواستم به شما دوستان نشونش بدم که اگه اشتباهی داره راهنماییم کنید.::gol:;):que:
چکیده

شیرین سازی گاز طبیعی و جداکردن گازهای اسیدی آن همچون کربن دی اکسید و سولفید هیدروژن یکی از فرآیند های مهم در پالایش گاز می باشد که در صورت جدا نکردن اسیدهای موجود در گاز طبیعی منجر به صدمات قابل توجهی به تاسیسات پالایشگاهی و پتروشیمی و مصرف کنندگان گاز می شود. وجود کربن دی اکسید به مقدار زیاد و سولفید هیدروژن حتی بمقدار کم باعث اشکالات فراوانی می گردد بعنوان مثال H2S حتی نسبت به لوله استیل خورنده می باشد و هنگام سوختن تولید گاز دی اکسید گوگرد می نماید که این گاز هم سمی و هم خورنده است، از طرفی وجود مقدار زیاد CO2 نیز می تواند در خطوط لوله ایجاد خوردگی کند و همچنین می تواند در بسیاری از فرایندهای کاتالیستی بعنوان سم کاتالیست محسوب گردد. از رایج ترین روش ها که در صنعت برای پالایش گاز طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد روش جذب به همراه واکنش شیمیایی توسط حلال های آلکانول آمین می باشد. واکنش آمین ها با گازهای اسیدی منجر به سیستم های الکترولیت آمینی شده که همزمان تعادلات فازی و شیمیایی در آن بوقوع می پیوندد. در این پروژه حلالیت کربن دی اکسید و هیدروژن سولفید را در بسیاری از حلال های آلکانول آمینی مانند منو اتانول آمینMEA ،دی اتانول آمین DEA ، متیل دی اتانول آمین MDEA ، دی گلایکول آمین DGA، تری اتانول آمین TEA و دی ازوپروپانول آمین DIPA را بررسی می کنیم. بسیاری از این حلال ها جهت جدا کردن محتویات نامطلوبی چون آب و گاز های اسیدی طراحی شده اند، با این وجود این حلال ها تمایل بیشتری برای جدا سازی کربن دی اکسید و هیدروژن سولفید دارند. همچنین پارامتر های مختلفی چون غلظت آمین ها و رفتار مخلوط آمین، فساد و نیز خوردگی آمین ها در فرآیند جداسازی گاز های اسیدی از گاز طبیعی مورد بررسی قرار می گیرد.

Abstract
The natural gas sweetening and the separation acid gases such as Carbon dioxide and Hydrogen Sulfide from Natural gas is one of the important processes in the refining gas, otherwise it cause a lot of damage to the refinery and petrochemical installations and gas consumers too. Too much of carbon dioxide and even small scale of hydrogen sulfide lead to many problems. For example H2S is corrosive to steel pipe that during combustion produced sulfur dioxide. This gas is toxic and corrosive, the other hand too much of CO2 can cause corrosion in the pipeline and also in many catalytic process can be considered as a catalyst poison. The most common methods used in the refining industry for natural gas is chemical absorption with Alkanolamine Solvents. The amine reaction with acidic gases lead to amine’s electrolyte system that occurred phase on chemical equilibrium in the same time.
This project study the solubility of carbon dioxide and hydrogen sulfide in some Alkanolamine solvents such as Monoethanol Amine (MEA), Diethanol Amine (DEA), Methyldiethanol Amine (MDEA), Diglycol Amine(DGA), Tryethanol Amine (TEA) and Di isopropanol Amin (DIPA). Many of these solvents are designed to separate the undesirable content such as water and acidic gases; however these solvents tend to separate carbon dioxide and hydrogen sulfide. We also study various parameters such as concentration of amine and amine mixture behavior, corruption and corrosion in the process of separation of amino acid gases from natural gas.
خیلی خیلی ممنونم:gol:

designchem

متخصص طراحی دستگاههای تبادل حرارت
کاربر ممتاز
والا به نظر من این ترجمه شما اشکالات اساسی داره حتماً باید دوباره تلاش کنید اول که دقیقاً فارسی رو به انگلیسی برگردوندید.یه یشنهاد اول راجع با لغات کلیدی هر خط تو اینترنت بگردید متن اورجینال انگلیسی در بیارید من دو سه خطشو دیدم اشتباهات گرامریش که خیلی بارزه زیاده اشتباه معنایی هم داره چند تا از اشتباهات گرامریتون رو مشخص کردم.
1- وقتی در مورد یه موضوع کلی حرف میزنید نباید از the استفاده کنید.(البته در مورد جمله شما مطمئن نیستم)نمونش رو ببینید.
2- قبل از other wise هیچ قانونی نیومده که بخواید بگید اگر اون شرایط پیش نیاد چی میشه.
3- به حرف اضافه ها دقت کنید همین طوری نمیشه هر حرف اضافه ای رو دقیقاً همون طور که تو فارسی اومده به کار برد.
4- اولاً که on the other hand دوماً وقتی از این phrase استفاده میشه که یه نکته گفتید و می خواید یه جنبه دیگه از موضوع رو بگید ولی جمله شما مکمل جمله قبلیه.
5- Acid gas separation نه بر عکس
The natural gas sweetening and the separation acid gases such as Carbon dioxide and Hydrogen Sulfide from Natural gas is one of the most important processes in the refining gas, otherwise it cause a lot of damage to the refinery and petrochemical installations and gas consumers too. Too much of carbon dioxide and even small scale of hydrogen sulfide lead to many problems. For example H2S is corrosive to steel pipe) pipe line)that during combustion produced sulfur dioxide. This gas is toxic and corrosive, the other hand too much of CO2 can cause corrosion in the
چیزی که خیلی بارزه اینه که دقیقاً فارسی به انگلیسی برگشته به نظرم اگه خیلی مهمه همون کاری رو که گفتم انجام بدید.

farhad4116

عضو جدید
كمك

كمك

سلام به دانشجويان عزيز و مهندسان محترم ، كسي فرمول محاسبه قيمت مبدل هاي حرارتي صفحه اي مارپيچ بر حسب سطح تبادل حرارتي كه بشه ا اون هزينه مبدل حرارتي رو بدست اورد داره .ممنون ميشم كمك كنيد.

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
سلام به دانشجويان عزيز و مهندسان محترم ، كسي فرمول محاسبه قيمت مبدل هاي حرارتي صفحه اي مارپيچ بر حسب سطح تبادل حرارتي كه بشه ا اون هزينه مبدل حرارتي رو بدست اورد داره .ممنون ميشم كمك كنيد.

من که ندارم.

بالا