درخواست های مرتبط با | پرسش های درسی مهندسی شیمی

fatemi.s

عضو جدید
پدیده انبساط ژول تامسون
این پدیده به بررسی چگونگی افت دمای یک گاز طی پدیده انبساط آدیاباتیک و برگشت پذیر می‌پردازد هدف از این انبساط بررسی قانون سوم ترمودینامیک می باشد در پدیده انبساط ژول تامسون آنتالپی سیستم ثابت است و تحول یک تحول ایزوآنتالپیک نامیده می شود.
با استفاده از ضریب ژول تامسون می توانیم تعیین کنیم که یک گاز در این انبساط افت دما یا افزایش دما دارد.

مقدار تجربی این ضریب که تابعی از دما و فشار سیستم است از اندازه گیری تغییر دما و فشار گاز بین دو لحظه متفاوت محاسبه می شود. ضریب ژول تامسون خاصیتی شدتی است زیرا نسبت تغییرات دو خاصیت شدتی را بیان می کند.
گازهای کامل دارای ضریب ژول تامسون صفر می باشند زیرا طبق تعریف گاز کامل گازی است که نیروهای بین مولکولی آن صفر است لذا تراکم و انبساط گاز که باعث تغییر فاصله مولکول ها می‌شود انرژی درونی سیستم را تغییر نمی‌دهد. بنابراین تغییرات گرمایی حاصل نمی شود. ولی در گازهای حقیقی این ضریب عددی است مثبت یا منفی که مثبت یا منفی بودن آن برحسب نوع گاز تابع دما و فشاری است که بر گاز اعمال می‌شود به طوری که اگر این ضریب را در دستگاه (T-P) رسم کنیم یک منحنی بسته سهمی شکل حاصل می شود که در روی این منحنی ضریب ژول-تامسون صفر است. بنابراین در یک فشار مشخص، خط هم‌فشار تغییر دما، منحنی را در دو نقطه قطع می کند که به ترتیب دمای پایین و دمای بالای وارونگی نامیده می‌شوند.
دمای وارونگی دمايی است که در مرز منحنی قرار گرفته و در آن دما ضریب ژول- تامسون از منفی به مثبت تبدیل می‌شود یعنی در بالاتر و پایین‌تر از این دو دما ضریب ژول تامسون منفی و بین این دو دما ضریب ژول- تامسون مثبت است.
افزایش فشار این دو حد را به هم نزدیک کرده تا در راس منحنی به یک نقطه تبدیل می شوند.

اگر دمای گاز با دمای وارونگی برابر باشد ضریب ژول تامسون برای آن گاز صفر است و چنین گازی تحت تاثیر فشار قرار نمی گیرد. زماینکه ضریب ژول- تامسون مثبت است انبساط گاز موجب سرد شدن و تراکم گاز موجب گرم شده آن می شود. زیرا مثبت بودن نشان از هم جهت بودن دما و فشار دارد.
زمانیکه ضریب ژول تامسون منفی باشد انبساط موجب گرم شدن و تراکم موجب سرد شدن گاز می شود. زیرا منفی بودن نشان از غیرهم جهت بودن دما وفشار دارد.

به این لینک :gol:
متشکرم از راهنماییتون فقط اگه میشه منبع فایلاتون برام بذارین. بازم ممنونم

wnba

عضو جدید
سلام به همگی.من میخواستم مقداری اطلاعات در مورد محصولاتی که از گوگرد به وجود میاید به من بدهید ولی فعلا در حد نه خیلی پیشرفته.بعدش بگید من تحقیقمو راجع به کدوم محصول شروع کنم.ممنون

k_siroos

مدیر بازنشسته
متشکرم از راهنماییتون فقط اگه میشه منبع فایلاتون برام بذارین. بازم ممنونم

خواهش می کنم . :gol:

فراموش کردم منبع رو بگم ؛ فایلی که براتون گذاشتم (ضرایب ژول-تامسون) مربوط به هندبوک پری ، فصل دوم میشه .

فصل 2 هندبوک پری

پیوست ها

• Chap02.pdf
    1.6 مگایابت · بازدیدها: 0

abrenaz

عضو جدید
درخواست مطلب یا مقاله

درخواست مطلب یا مقاله

باسلام
مطلب یا مقاله در مورد بررسی و کنترل پدیده های فومینگ و پرایمینگ و کری اور در ریبویلرها میخواستم.
مرسی

alizad.mehdi

عضو جدید
مي تونين از سايت google translate استفاده كنين. البته من شنيدم كه بهتره تو اونجا اول به اسپانيايي ترجمه كنين بعد از اسپانيايي به فارسي ترجمه بشه. اينجوري ميگن ترجمه ها دقيق تر به فارسي برگردونده ميشه

kamalns

عضو جدید
با سلام مطلبی راجع به جذب سطحی و جاذبهای مورد استفاده در صنعت نفت،گاز و صنایع شیمیایی معدنی می خواستم. با تشکر

پیرجو

مدیر ارشد
مدیر کل سایت
مدیر ارشد
با سلام مطلبی راجع به جذب سطحی و جاذبهای مورد استفاده در صنعت نفت،گاز و صنایع شیمیایی معدنی می خواستم. با تشکر

تعيين مدل سينتيکي جذب سطحي و مکانيسم انتقال جرم در فرايند حذف S2H به وسيله ي سيليكاژل آغشته به حلال NMP در دمايºC 25 و فشار MPa425/0

بررسي منحني عبور در فرآيند جذب سطحي اسيد سيتريك توسط رزين آنيوني و ارايه يك مدل رياضي

پیوست ها

• p0142200470011-NKCQJD.pdf
    327.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 526138610408.pdf
    245 کیلوبایت · بازدیدها: 0

majid_nasimi1986

عضو جدید
برج تقطیر

برج تقطیر

با عرض سلام خدمت عزیزان محترم
من در روش حل پانچون هنگامی که خوراک ورودی بخار داغ یا مایع سرد باشه مشکل دارم.
لطفا اگر کسی در این مورد اطلاعاتی داره منو راهنمایی کنه .
ممنونم

ateke

عضو جدید
komak komak fori

komak komak fori

salam mohandesin. matlab dar morede feryon va zararhash mikham va che mavade digari jaygozineshe?mer30

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

اینم یکی دیگه:
حذف رنگزاي بازيك قرمز 46 از آب آلوده با استفاده از جاذب ارزان قيمت تكه هاي سخت شده سيمان سفيد پرتلند

mir48

عضو جدید
deaerator design

deaerator design

با سلام
اگه کسی بتونه اطلاعاتی در مورد طراحی دیریتور بهم بده ممنون میشم. یه لینک یا یه راهنمایی.

s.khalighi

عضو جدید
سلام،
مي تونم رشتتون رو بپرسم؟
چون من يه سري اطلاعات راجع به سورفكتنت (Surfactant) ها دارم ولي مرتبط با ازدياد برداشت در حوزه هاي نفتي اند.
البته اگه خواستين مي تونم در اختيارتون بذارم.

fatinaz

عضو جدید
کمک فوری

کمک فوری

با سلام
من باید برا فرآیند اختناق(آنتالپی ثابت) دما را با استفاده از معادلات حالت (مثل واندر والس)بدست بیارم:eek::eek: کسی میتونه کمکم کنه؟:w19::w19:باید از روابط آنتالپی استفاده کنیم؟؟

سرمد حیدری

مدیر تالارهای مهندسی شیمی و نفت
مدیر تالار
salam mohandesin. matlab dar morede feryon va zararhash mikham va che mavade digari jaygozineshe?mer30

حذف فريون ها و حفاظت از لايه ازن :ازن (O3) ملکول 3 اتمي از اکسيژن است که به شکل گازي بي رنگ در طبيعت وجود دارد. بخش اعظم آن به صورت يکي از لايه هاي جو (اتمسفر) و در واقع در ناحيه ميان لايه استراتوسفر و تروپوسفر و به فاصله حدود 15 تا 35 کيلومتري از سطح زمين مستقر شده است که باعث جذب اشعه خطرناک ماوراء بنفش مي شود، اما در عين حال ملکول هاي ازن در سطوح پايين تر مضر بوده و باعث ايجاد پديده گلخانه اي و مه دود فتوشيميايي مي شوند. فريون ها يا کلروفلوروکربن ها و برخي ترکيبات هالوژنه ديگر که در سطح زمين بسيار پايدار هستند با رها شدن در محيط و صعود تدريجي به لايه هاي بالاتر جو شکسته مي شوند و اتمهاي آزاد ايجاد مي کنند که ميل ترکيبي شديدي با ملکول هاي اکسيژن دارند. اين فعل و انفعالات باعث اختلال در روند طبيعي مذکور مي شود و در نتيجه از ميزان ازن موجود در لايه ازن کاسته مي شود و اشعه ماورائبنفش امکان عبور از اين سپر حفاظتي را پيدا مي کند. نکته جالب اينجاست که از هنگام رها شدن گاز فريون در محيط (ناشي از تخليه گاز يخچال ها هنگام تعمير يا فرآيند توليد اسفنج) دهها سال طول مي کشد که بتدريج به ارتفاعات بالاتر صعود کند و با ملکول هاي لايه ازن ترکيب شود. دانستن اين موضوع از سوي مسوولان بخصوص در کشورهاي توسعه يافته که بيشترين ميزان توليد و مصرف CFC ها را در فرآيند صنعتي شدن خود داشته اند، به طور طبيعي آنها را متوجه مسووليت بيشتر خود مي کند. از اين رو 24 کشور صنعتي با درک حساسيت موضوع در سال 1985 به تشکيل اجلاسي در شهر وين اقدام کردند تا خط مشي جهاني براي جلوگيري از تخريب لايه ازن تعيين شود، در نتيجه کنوانسيون وين و به دنبال آن مونترال شکل گرفت. در اين پروتکل مقدار بيشتري از مواد مخرب لايه ازن از جمله 10 نوع فريون ديگر مشمول حذف و مقرر شد روند حذف اين مواد شتاب بيشتري بگيرد و کمکهاي مالي و فني در اختيار کشورهاي در حال توسعه قرار گيرد. اين مساله انگيزه مناسبي را براي پيوستن کشورهاي در حال توسعه به اقدام جهاني براي حفظ لايه ازن با استفاده از منابع مالي فراهم آورد. جمهوري اسلامي ايران نيز سال 1369 به اين معاهده پيوست و سال 1372 دفتر حفاظت از لايه ازن ايجاد شد. بر اين اساس ، صنايع يخچال سازي و فوم (اسفنج) مصرف کنندگان عمده فريون ها بوده اند و بعضي ديگر از مواد مخرب لايه ازن مانند هالوژن ها نيز در بخشهاي ديگر از صنعت به کار گرفته مي شده اند. اجراي موفقيت آميز طرحهاي پروتکل مونترال در ايران تاکنون منجر به حذف نزديک به کامل فريون ها از چرخه توليد صنعتي شد و به همين دليل کشور ايران مورد تقدير کميته اجرايي پروتکل مونترال قرار گرفته است. با تکميل شدن طرحهاي جايگزيني مواد و فناوري هاي سازگار با لايه ازن و همچنين تجهيز و آموزش بخش بزرگي از تعميرکاران يخچال هاي خانگي و کولر خودرو در اين زمينه فعاليت ها با تاکيد بر نظارت و کنترل طرحهاي اجرا شده به منظور حصول اطمينان از کارکرد صحيح آنها منطبق بر قواعد پذيرفته شده سازگار با لايه ازن (monitoring) و همچنين آگاه سازي عمومي ادامه يافت. دفتر برنامه ملي حذف فريون ها نظارت بر طرحهاي حذف کامل مواد CFC در صنايع با استفاده از واحدهاي ازن که در ادارات کل محيط زيست استان ها تشکيل شده است و همچنين آموزش ، اطلاع رساني و آگاه سازي اقشار مختلف از مسوولان دولتي تا صاحبان صنايع و از کودکان تا بزرگسالان را در تمامي نقاط کشور به عهده دارد. به اين منظور سايت اينترنتي دفتر در دست راه اندازي است و همچنين انتشار خبرنامه و کتابچه هاي مربوط به آگاه سازي عمومي نيز در دست اقدام است. محور اقدامات آگاه سازي عمومي اين دفتر، ضرورت حساس شدن تمامي آحاد جامعه درباره آسيب پذيري لايه ازن و خطرات بالقوه اي است که به دليل قرار گرفتن در معرض اشعه ماورائبنفش ناشي از تخريب لايه ازن خودمان را مستقيم در خطر ابتلا به سرطان پوست و آب مرواريد قرار مي دهيم. در اين زمينه همکاري مردم و مسوولان ذيربط ضروري است تا به بهترين شکل به اهداف تعيين شده در پروتکل مونترال دست يابيم.

سرمد حیدری

مدیر تالار
سلام كسي در مورد LNG مقالهاي يا پروژه اي داره

با سلام
اگه کسی بتونه اطلاعاتی در مورد طراحی دیریتور بهم بده ممنون میشم. یه لینک یا یه راهنمایی.

[quote=s.khalighi;1438017

در مورد هر دو درخواست مطال در تالار موجوده. به قسمت مقالات مهندسی شیمی مراجعه کنید.

سرمد حیدری

مدیر تالار
سلام،
مي تونم رشتتون رو بپرسم؟
چون من يه سري اطلاعات راجع به سورفكتنت (Surfactant) ها دارم ولي مرتبط با ازدياد برداشت در حوزه هاي نفتي اند.
البته اگه خواستين مي تونم در اختيارتون بذارم.
خواشحال میشیم اطلاعاتتون رو در اختیار ما هم بذارید.

simuli_sima

عضو جدید
conceptual design

conceptual design

با سلام وخسته نباشید به همه دوستان.
من نیاز به طراحی مفهومی برای یک واکنش که در صنعت پتروشیمی انجام میشه دارم(مثلا تولید استایرن)اگه میتونین کمکم کنین .مرسی

amirs1987

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
من باید برا فرآیند اختناق(آنتالپی ثابت) دما را با استفاده از معادلات حالت (مثل واندر والس)بدست بیارم:eek::eek: کسی میتونه کمکم کنه؟:w19::w19:باید از روابط آنتالپی استفاده کنیم؟؟

اینم اثباتش:
بدست آوردن دمای وارونگی از معادله حالت واندروالس:

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من چند تا سوال دارم
عایق اسفنجی چیه
الیاف آرامید
کولار29 وکولار49 چیه
خیلی ممنون میشم اگه یه سری اطلاعات در این باره به من بدین

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من یه مقاله در بارهی
کاربرد پلیمر ها در هوا فضا می خواهم
ایا می توانبد کمکم کنید
ممنون

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
عایق اسفنجی چیه

عایق اسفنجی عایقیه که علاوه بر وجود الیاف که عایق بسیار خوبیه، با ذخیره هوایی هم که توش ذخیره می‌شه، خیلی خیلی قویتر میشه

از نظر تعریف دقیق می‌خوای یا می‌خوای بدونی کلن چطوریه ؟

mary90

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه بیشتر توضیح بدی
و کار بردش راهم اگه میدانی بگی

eng-chemist

عضو جدید
دوستان من یه مقاله برای انتقال حرارت می خواستم (انگلیسی و حدود 12-13صفحه)مرسیییییییییییییییییییییییی:smile::smile::smile:

بالا