درخواست های مرتبط با | حلّ تکالیف و مسائل درسی مهندسی شیمی

سوال 6.13 از کتاب ون نس یعنی باید از روابط 6.46 و 6.49 بریم و dp رو از رابطه ای که تو سوال داده بدست بیاریم و جایگزین کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
خیلی کوفته که:confused:...
كتاب ندارم . صورت سوالو نداري بذاري اينجا ؟!

مگه نمیشه از رابطه ی q=(Ta-T1)hA رفت؟
خب جوابش در نمیاد:(
b رو منم نمی فهمم:que:
3 تا مجهول داري
دماي وسط
دماي بيرون لايه بيروني كه از جنس آجره
گرماي تلف شده
اگه از اين فرمولي كه گفتي بخواي بري كه دوتا مجهول داري .
بايد 2 معادله و 2 مجهول حلش كني .

mim-shimi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بسیار ممنون از کمکتون.....اما واقعا این سوال ترمو راه دیگه ای نداره؟

mim-shimi

عضو جدید
کاربر ممتاز
ترمو 2

ترمو 2

سلامی دوباره

این سوالو ببینین:

عنوانش تکلیف کامپیوتری بید:(
گفته با مطلب رسم کنین...حالا تکلیف افرادی مثل من که مطلب بلد نیستن چیه؟

به وسیله معادله NRTL در کتاب ون نس برای متانول و متیل-استات:
الف)نمودار گامای هر دو را بر حسب ترکیب درصد رسم کنید
ب) نمودار گامای هر دو را برحسب دما رسم کنید
ج) نمودار G اکسس را برحسب ترکیب درصد رسم کنید(T= 350 K)

آلفا=0.296
b12=290.353
b21=443.893

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلامی دوباره

این سوالو ببینین:

آلفا=0.296
b12=290.353
b21=443.893

میشه یه دوست عزیز حل این رو برامون بزاره ؟ حل دستیش رو نه با استفاده از نرم افزار MATLAB

naserkhalesi

عضو جدید
كاربرد رياضيات

كاربرد رياضيات

سلام و خسته نباشيد خدمت تمامي برادران و خواهران اقا اينجا ميشه سوال از كاربرد رياضيات مهندسي شيمي گذاشت ؟؟

naserkhalesi

عضو جدید
كاربرد رياضيات

كاربرد رياضيات

سلام 2 تا سوال دارم كهدر 2 تا پست مي فرستم و از اساتيد و دانشجويان عزيزي كه حل اين 2 سوال رو بلدند خواهش مي كنم كمك كنند

سوال اول: 2 تاسيال داريم كه از روي سطح شيب دار به سمت پائين حركت مي كنند شرايطو فرضيات در عكس ذكر شده و از ما توزيع تش برشي و توزيع سرعت را در اين فيلم سيال بدست اوريد ؟
فرضيات : حركت يكنواخت-جريان ارام-حركت يك بعدي-خواص فيزيكي ثابت

پیوست ها

• soal.JPG
    soal.JPG
    20.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

naserkhalesi

عضو جدید
كاربرد رياضيات

كاربرد رياضيات

سوال دوم: قطعه اي به طولL در جهت كه X در جهات ديگر نا محدود است و دماي اوليه Ti بوده در نظر مي گيريم كه در زمان t=0 دماي ستوه X=L و X=0 به طور ناگهاني به ترتيب به T1وT2 افزايش داده ميشود و در ان ثابت باقي مي ماند با فرض ثابت بودن خواص فيزيكي جسم رابطه اي براي بيان توزيع دماي ناپايايT(x,t) در اين نقطه درt>0 بدست اوريد؟

ladanjoon

عضو جدید
سلام
کمکم کنید.
برای درس ترمو2 استادم خواسته که یه برنامه بنویسیم.تا 4شنبه باید تحویل بدم.خواهش میکنم اگه کسی میتونه کمکم کنه.
خواسته که برای سوال زیر برنامه بنویسیم.مربوط فصل 12 ون نس میشه.
سوال:محاسبات BUB-TوDEW-Tبرای مخلوط دو جزئی که (ضریبLk)با کمک رابطه ویلسون قابل محاسبه می باشد برای مخلوط 40%;H2Oو2-propanolدر فشار 5 و 10 اتمسفر.
خواسته که با استفاده از نرم افزار مطلب انجام ندیم.
خواهش میکنم اگه کسی میدونه سریع ÷اسخ بده که نمرشو از دست ندم.
مرسی.

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
کمکم کنید.
برای درس ترمو2 استادم خواسته که یه برنامه بنویسیم.تا 4شنبه باید تحویل بدم.خواهش میکنم اگه کسی میتونه کمکم کنه.
خواسته که برای سوال زیر برنامه بنویسیم.مربوط فصل 12 ون نس میشه.
سوال:محاسبات BUB-TوDEW-Tبرای مخلوط دو جزئی که (ضریبLk)با کمک رابطه ویلسون قابل محاسبه می باشد برای مخلوط 40%;H2Oو2-propanolدر فشار 5 و 10 اتمسفر.
خواسته که با استفاده از نرم افزار مطلب انجام ندیم.
خواهش میکنم اگه کسی میدونه سریع ÷اسخ بده که نمرشو از دست ندم.
مرسی.

همش دو نمره داره ها
من سال گذشته با Cpp نوشتم تحویل دادم

اگه دوست دارین سریعتر به جواب برسین، سوال رو کامل و صحیح حل کنین، اسکن کنین بزارین همینجا، حتمن هستن افرادی که matlab کار کرده باشن و کمکی کنن
فقط زود باشینااا

ladanjoon

عضو جدید
مهم نیست با مطلب انجام بشه یا نه.اگه برانمشو دارین لطفا برام بذارین.
یعنی یه نفر هم نیست که بلد باشه.

JU JU

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مهم نیست با مطلب انجام بشه یا نه.اگه برانمشو دارین لطفا برام بذارین.
یعنی یه نفر هم نیست که بلد باشه.

من بلدم مطلب
سال گذشته یه برنامه با مطلب نوشتم، اون خیلی با اینی که شما میگین فرق داره، کلاسش بالاتر بید چیزی که من نوشتم :D

الان ندارمش :w05:

گفتم شما مسئله رو به صورت تشریحی حل کنید، من اگه وقت داشتم حتمن براتون مینویسمش

کدوم دانشگاه درس میخونین ؟

فردا بیشتر وقت نداریماا، پس لطفن هرچه سریعتر بنویسین حل مسئله رو، من سعیم رو میکنم، بازم میگم، اگه یه زمان خالی گیر آوردم :w05:

msn_syst3m

عضو جدید
سلامی دوباره

این سوالو ببینین:

آلفا=0.296
b12=290.353
b21=443.893

نمودار گاما غلظت اینطوری میشه؟

a=linspace(0,1,100);b=linspace(0,1,100
(x1,x2]=meshgrid(a,b]
ga=exp(-log2(x1+x2.*290.353)+x2.*((290.353.*x1+(x2.*290.353))-(443.893.*(x2+x1.*443.893
(plot3(x1,x2,ga

Majid.na

عضو جدید
کمک در مورد یک سوال ریاضی؟

کمک در مورد یک سوال ریاضی؟

به نام خدا​

با سلام خدمت دوستان من در یک سوال ریاض مشکل دارم و جوابش رو فوری می خوام ممنون می شم کسی کمک کنه ؟

سوال اینه: ثابت کنید اگر z ریشه یک چند جمله ای باشد آنگاه مزدوج آن نیست ریشه آن چند جمله است ؟

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
به نام خدا​

با سلام خدمت دوستان من در یک سوال ریاض مشکل دارم و جوابش رو فوری می خوام ممنون می شم کسی کمک کنه ؟

سوال اینه: ثابت کنید اگر z ریشه یک چند جمله ای باشد آنگاه مزدوج آن نیست ریشه آن چند جمله است ؟

صورت مسأله رو بايد به صورت زير اصلاح كنيد.

• ثابت کنید اگر عدد انگاري z ریشه یک چندجمله‏ای با ضرايب حقيقي باشد، آنگاه همزاد انگاري آن نيز ریشه آن چندجمله‏اي است.
اين هم جوابش:

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام

سلام بچه ها خسته نباشین عید تون هم مبارک:smile:
کسی میتونه کمکم کنه ;)
برا این سوال از ترمو 2:redface:
خیلی مهمه باید حتما بعد از تعطیلات تحویل بدم:eek:
ممنون می شم کسی کمک کنه:smile:
ضميمه هاي كنوني (26.7 كيلو بايت)
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/jpg.gif porozhe termo.jpg (26.7 كيلو بايت)
تصاوير كوچک فايل ضمیمهhttp://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=19239&stc=1&thumb=1&d=1269590709

meytim

متخصص محاسبات عددی و MATLAB
کاربر ممتاز
سلام بچه ها خسته نباشین عید تون هم مبارک:smile:
کسی میتونه کمکم کنه ;)
برا این سوال از ترمو 2:redface:
خیلی مهمه باید حتما بعد از تعطیلات تحویل بدم:eek:
ممنون می شم کسی کمک کنه:smile:
ضميمه هاي كنوني (26.7 كيلو بايت)
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/attach/jpg.gif porozhe termo.jpg (26.7 كيلو بايت)
تصاوير كوچک فايل ضمیمهhttp://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=19239&stc=1&thumb=1&d=1269590709

اگه منظورتون اينه كه حاصل اون انتگرال رو محاسبه كنيد، با فرض ثابت بودن a، b و T كار پيچيده‏اي نيست:​
کد:
  [COLOR=black][FONT=&quot]syms [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]a[/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot] b [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]R [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]T [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]v[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]p=R*T/(v-b)-a/(sqrt(T)*v*(v+b));[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]z=p*v/(R*T);[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]ig=simplify((z-1)/v);[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]g1=int(ig,v);[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]pretty(g1)[/FONT][/COLOR]
اين هم نتيجه:​

پس:​

حالا اگه بخوايد مقدار عددي به دست بياريد، كار ساده‌اي در پيش داريد؛ a و b از برابريهاي زير به دست ميان (مرجع: ويكيپديا).​

دما و فشار بحراني نيتروژن رو هم مي‌تونيد از www.numericana.com برداريد.​
اگر مقادير معلوم رو در معادله حالت قرار بديد يه معادله براي به دست آوردن حجم به دست مياد:​
کد:
  [COLOR=black][FONT=&quot]syms [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]a [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]b [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]R [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]T [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]v [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]p[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]RHS=R*T/(v-b)-a/(sqrt(T)*v*(v+b));[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]eq=p*v*(v^2-b^2)-RHS*v*(v^2-b^2);[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]eq=simplify(eq/p);[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]LHS=collect(eq,v);[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]pretty(LHS)[/FONT][/COLOR]

از اجراي اين دستورها سمت چپ معادله پيش‌گفته اينطور مي‌شه:​

از حل اين معادله سه تا مقدار يه دست مياد كه دو تاشون منفي هستند و از نظر فيزيكي قابل پذيرش نيستند.​
با استفاده از اين مقادير مي‌شه مقدار z رو حساب كرد و از جايگذاري اين مقادير در دستوري كه به دست آورده بوديم، مقدار مورد نظر مسأله به دست مياد. اين هم برنامه‌ش:​
کد:
  [COLOR=black][FONT=&quot]clear,clc[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]R=8.314472;[/FONT][/COLOR][COLOR=forestgreen][FONT=&quot]% J/(mol·K)[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]Tc=126.21; [/FONT][/COLOR][COLOR=forestgreen][FONT=&quot]% K[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]pc=3.39e6; [/FONT][/COLOR][COLOR=forestgreen][FONT=&quot]% Pa[/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=&quot]a=0.42748*R^2*Tc^2*sqrt(Tc)/pc[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]b=0.08662*R*Tc/pc[/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=&quot]p=2.63445e6;[/FONT][/COLOR][COLOR=forestgreen][FONT=&quot]% Pa[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]T=222+27315;[/FONT][/COLOR][COLOR=forestgreen][FONT=&quot]% K[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]r=roots([1,-R*T/p,(a-R*T^(3/2)*b-p*T^(1/2)*b^2)/p/T^(1/2),-a*b/p/T^(1/2)])[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]v=[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=&quot]max(r)[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]z=p*v/(R*T)[/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=&quot]g1=1/T^(3/2)/R*a/b*log(v+b)+log(v-b)-1/T^(3/2)/R/b*log(v)*a-log(v)[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]GR_RT=(z-1)-log(z)-g1[/FONT][/COLOR]
ـ برنامه رو اجرا كنيد و خروجي رو ببينيد.​
ـ هر قسمتي از محاسبات مياني متلب رو خواستيد مي‌تونيد با برداشتن سميكالون ببينيد.​
ـ به جاي توانهاي نيم بهتر است از دستور sqrt استفاده شود.​
ـ اين محاسبات با گمان ثابت بودن دما انجام شد؛ اگر دما ثابت نباشد هم محاسبات قابل انجام است.​

peggijaan

عضو جدید
اگه منظورتون اينه كه حاصل اون انتگرال رو محاسبه كنيد، با فرض ثابت بودن a، b و T كار پيچيده‏اي نيست:​
کد:
  [COLOR=black][FONT=&quot]syms [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]a[/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot] b [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]R [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]T [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]v[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]p=R*T/(v-b)-a/(sqrt(T)*v*(v+b));[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]z=p*v/(R*T);[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]ig=simplify((z-1)/v);[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]g1=int(ig,v);[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]pretty(g1)[/FONT][/COLOR]
اين هم نتيجه:​

پس:​

حالا اگه بخوايد مقدار عددي به دست بياريد، كار ساده‌اي در پيش داريد؛ a و b از برابريهاي زير به دست ميان (مرجع: ويكيپديا).​

دما و فشار بحراني نيتروژن رو هم مي‌تونيد از www.numericana.com برداريد.​
اگر مقادير معلوم رو در معادله حالت قرار بديد يه معادله براي به دست آوردن حجم به دست مياد:​
کد:
  [COLOR=black][FONT=&quot]syms [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]a [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]b [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]R [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]T [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]v [/FONT][/COLOR][COLOR=#a020f0][FONT=&quot]p[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]RHS=R*T/(v-b)-a/(sqrt(T)*v*(v+b));[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]eq=p*v*(v^2-b^2)-RHS*v*(v^2-b^2);[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]eq=simplify(eq/p);[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]LHS=collect(eq,v);[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]pretty(LHS)[/FONT][/COLOR]
از اجراي اين دستورها سمت چپ معادله پيش‌گفته اينطور مي‌شه:​

از حل اين معادله سه تا مقدار يه دست مياد كه دو تاشون منفي هستند و از نظر فيزيكي قابل پذيرش نيستند.​
با استفاده از اين مقادير مي‌شه مقدار z رو حساب كرد و از جايگذاري اين مقادير در دستوري كه به دست آورده بوديم، مقدار مورد نظر مسأله به دست مياد. اين هم برنامه‌ش:​
کد:
  [COLOR=black][FONT=&quot]clear,clc[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]R=8.314472;[/FONT][/COLOR][COLOR=forestgreen][FONT=&quot]% J/(mol·K)[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]Tc=126.21; [/FONT][/COLOR][COLOR=forestgreen][FONT=&quot]% K[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]pc=3.39e6; [/FONT][/COLOR][COLOR=forestgreen][FONT=&quot]% Pa[/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=&quot]a=0.42748*R^2*Tc^2*sqrt(Tc)/pc[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]b=0.08662*R*Tc/pc[/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=&quot]p=2.63445e6;[/FONT][/COLOR][COLOR=forestgreen][FONT=&quot]% Pa[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]T=222+27315;[/FONT][/COLOR][COLOR=forestgreen][FONT=&quot]% K[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]r=roots([1,-R*T/p,(a-R*T^(3/2)*b-p*T^(1/2)*b^2)/p/T^(1/2),-a*b/p/T^(1/2)])[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]v=[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=&quot]max(r)[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]z=p*v/(R*T)[/FONT][/COLOR]

[COLOR=black][FONT=&quot]g1=1/T^(3/2)/R*a/b*log(v+b)+log(v-b)-1/T^(3/2)/R/b*log(v)*a-log(v)[/FONT][/COLOR]
  [COLOR=black][FONT=&quot]GR_RT=(z-1)-log(z)-g1[/FONT][/COLOR]
ـ برنامه رو اجرا كنيد و خروجي رو ببينيد.​
ـ هر قسمتي از محاسبات مياني متلب رو خواستيد مي‌تونيد با برداشتن سميكالون ببينيد.​
ـ به جاي توانهاي نيم بهتر است از دستور sqrt استفاده شود.​
ـ اين محاسبات با گمان ثابت بودن دما انجام شد؛ اگر دما ثابت نباشد هم محاسبات قابل انجام است.​

آقاي مسافر شما كه اين همه در جاهاي ديگه نوشتيد كه بچه ها دارن بيسواد بار ميان، چرا اين كار رو انجام مي ديد و پروژه هاي بچه ها رو حل مي كنيد. فكر مي كنيد كه گذاشتن جواب كامل يه پروژه در بيسواد بار آوردن اونها اثر نداره. اينها اين يه نمونه ديگه كه توي يه جاي ديگه انجام داديد.

سلام حامد جان ممنونم ازت:gol:
از دوست عزیز دیگرمون هم ممنونم و امیدوارم که هر دو موفق باشین:heart:
اگر اشتباه نکنمmeytin عزیز;)
امیدوارم که لطفتونو جبران کنم:smile:
راستی حامد یه مشکل پیش اومده البته برای من:(
می تونی برای اون مشتقات جزئی که دوتا اولی رو رسم کردی و حل کردی واسه 20 جمله ی اول گرافش رو ترسیم کنی ؟:twisted:
اون گرافه واسه من خیلی مهمه:crying2:
دمتون گرم

اي بابا:eek:!!!!!!!! گرافش كه ديگه كاري نداره! اصلاً رانش كردي ببيني چي خروجي مي ده؟!!!

سلام دوست من زیاد نگران نباش
اون قضیه تموم شد و من هم اون درس رو پاس شدم
موفق باشی:gol:

مي بينيد كه حتي زحمت ران كردن برنامه رو هم نمي كشن و مي دن يكي ديگه براشون ران كنه. من فكر مي كنم شما بايد فقط راهنمايي كنيد، نه اينكه كل جواب رو بنويسيد.

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام

آقاي مسافر شما كه اين همه در جاهاي ديگه نوشتيد كه بچه ها دارن بيسواد بار ميان، چرا اين كار رو انجام مي ديد و پروژه هاي بچه ها رو حل مي كنيد. فكر مي كنيد كه گذاشتن جواب كامل يه پروژه در بيسواد بار آوردن اونها اثر نداره. اينها اين يه نمونه ديگه كه توي يه جاي ديگه انجام داديد.

مي بينيد كه حتي زحمت ران كردن برنامه رو هم نمي كشن و مي دن يكي ديگه براشون ران كنه. من فكر مي كنم شما بايد فقط راهنمايي كنيد، نه اينكه كل جواب رو بنويسيد.
دوست عزیز این موضوع هیچ ارتباطی به شما نداره لطفا دیگه فکر نکنین
لطفا دخالت نکنین هر موقع از شما کمک خواسته شد بعد این حرفو بزنین
بعد هم این سوال باید دستی حل بشه و مهم اینه نه برنامه نویسی ولی من از مهندس مسافر و دوستان دیگه ممنونم به خاطر کمکشون
به هر حال ممنون که به فکر سواد بچه ها هستین بعد هم این مسائل چیزهای جزئی هست استاد نگفته که برنامه نویسی بشه من خودم می خوام یاد بگیرم و برنامه نویسی این سوال هیچ نمره ای نداره

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

اکثر دوستانی که اینجا هستند تنها انگیزه موندنشون یادگرفتن و یاد دادنه شاید این سوالی که دوست ما پرسیده سوال خیلیا باشه شاید این تاپیک حل مشکل خیلیا باشه خواهش میکنم کسی که داره اینجا زحمت میکشه با این حرفها بی انگیزه اش نکنید
شاید بهتره بریم تو تاپیکهای زنگ تفریح پست بذاریم قبلی از تو چی تره..و باقبلی کجا میری؟

sepantaaa

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

سلام

اکثر دوستانی که اینجا هستند تنها انگیزه موندنشون یادگرفتن و یاد دادنه شاید این سوالی که دوست ما پرسیده سوال خیلیا باشه شاید این تاپیک حل مشکل خیلیا باشه خواهش میکنم کسی که داره اینجا زحمت میکشه با این حرفها بی انگیزه اش نکنید
شاید بهتره بریم تو تاپیکهای زنگ تفریح پست بذاریم قبلی از تو چی تره..و باقبلی کجا میری؟
سلام ممنونم حامد جان:gol:
یکی نیست که بگه :mad:
اگه شما :gol:و یا دوست خوبم مهندس مسافر عزیز :gol:نباشه پس من و بقیه دوستان این نکات رو از کی یاد بگیریم
من افتخار میکنم به تواضع و رفعت شما دوستان خوب:heart:
امیدوارم که همیشه سر زنده و شاداب باشین:gol:

peggijaan

عضو جدید
دوست عزیز این موضوع هیچ ارتباطی به شما نداره لطفا دیگه فکر نکنین
لطفا دخالت نکنین هر موقع از شما کمک خواسته شد بعد این حرفو بزنین
بعد هم این سوال باید دستی حل بشه و مهم اینه نه برنامه نویسی ولی من از مهندس مسافر و دوستان دیگه ممنونم به خاطر کمکشون
به هر حال ممنون که به فکر سواد بچه ها هستین بعد هم این مسائل چیزهای جزئی هست استاد نگفته که برنامه نویسی بشه من خودم می خوام یاد بگیرم و برنامه نویسی این سوال هیچ نمره ای نداره

يعني اينكه شما الآن مي تونيد اون معادله درجه 3 رو با دست حل كنيد؟

hex6789

عضو جدید

دوست عزیز:
1) معلومه که تا حالا یه هندبوک ریاضی رو ورق نزدی :confused::confused::confused:
معادلات چند جمله ای درجه 3 به راحتی با دست و یه ماشین حساب ساده قابل حل هستن! حتی برای درجه 4 هم یه فرمولی وجود داره :redface:
2) معلومه که تا حالا یه کتاب آنالیز یا محاسبات عددی رو ورق نزدی :confused::confused::confused:
همه همه همه معادلات چند جمله ای از هر درجه ای به راحتی با دست و یه ماشین حساب ساده قابل حل هستن! فقط یه مقدار زمان می خواد و سعی و تلاش :redface:

در کل از دوستانی که اینجا فعالیت می کنن تشکر می کنم و یه خسته نباشید بهشون میگم ...

در ضمن شما اگه خواستی می تونم به تفصیل توضیح بدم چه جوری میشه اون کتابارو پیدا کرد یا چطور میشه با دست این معادلاتو حل کرد ;)

حــامد

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

شما می خواین به روش تحلیلی مسئله رو حل کنید یا عددی؟ یعنی فقط هدف به دست آوردن جوابه یا فرمول کلی می خواهید؟

اگر فرمول تحلیلی و دقیق لازمه که تا درجه 3 به زور پیدا میشه. بعد از اون که اصلاً نیست. درجه سه هم کاربردی نداره.

مثلاً

ریشه های معادله درجه سوم با ضرایب حقیقی:
ریشه های معادله درجه سوم ناقص y3+py+q=0
بنا بر فرمول کاردانو محاسبه می شوند:
y2&3= - (A+B)/2 ±i√3(A-B)/2 y1= A+B

که در آن:
Q = (p/3)3 + (q/2)2 & B =3√(-q/2-√Q)& A =3√(-q/2+√Q)
ضمنا B وA ریشه های سوم همه مقادیری گرفته می شوندکه در تساوی AB=-p/3صدق کنند.
ریشه های معادله درجه سوم ناقص با ضرایب حقیقی y3+py+q=0
نیز می توانند بنا بر فرمول های ذیل(حل مثلثاتی) محاسبه شوند:
(A اگرQ<0، آنگاه p<0 و
y1=2√(-p/3)cosα/3 & y2&3=-2√(-p/3)cos(α/3±π/3)
که در آن مقادیر توابع مثلثاتی از cosα=-q/2√-(p/3)3 حساب می شوند.
(Bاگر Q ≥0 و p>0،آنگاه:
& y2&3=√(p/3)(cot2α±i√3cosec2α) y1=- 2√(p/3)cot2α
که در آن مقادیر توابع مثلثاتی از فرمول های زیر حساب می شوند:
Tanα = 3√tanβ/2 & tanβ=(2/q)√ (p/3)3 & |α|≤ π/4 & |β|≤ π/2
(C اگر Q ≥0 و p<0 ، آنگاه:
y1=- 2√(-p/3)cosec2α & y2&3=√(-p/3)(cosec2α±i√3cot2α
که:
Tanα = 3√tanβ/2 & sinβ=(2/q)√ (-p/3)3 & |α|≤ π/4 & |β|≤ π/2
در هرسه صورت از مقادیر حقیقی ریشه سوم استفاده می شود.
ریشه های معادله درجه سوم کامل ax3+bx2+cx+d = 0
با استفاده از فرمول زیر محاسبه می شوند :
xi=yi-b/3a (i=1&2&3
که در آن yiها- ریشه های معادله درجه سوم ناقص هستند.

ولی جواب عددی روش های مختلفی هست که می تونید به کتابهای محاسبات عددی مراجعه کنید یا از نرم افزارهایی مثل MATLAB کمک بگیرید.

hex6789

عضو جدید
دیگه خونم به جوش اومد :w00:

:w10:

1) حل دقیق معادلات درجه 2، 3 و 4 (دقیق و کامل) (برنامه حل مطلب رو هم دارم واسشون) :

Solution Of Algebraic Equations (در ضمیمه قابل دانلود)

2) برای حل عددی با تقریبی حیرت انگیز و دقیق (!) این جور معادلات، قطعا روش نیوتون رفسون که خیلی راحت میشه در مطلب برنامه واسش نوشت جواب میده!

پیوست ها

• Solution Of Algebraic Equations.pdf
    112.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

hex6789

عضو جدید
هندبوک ریاضیات

هندبوک ریاضیات

فک کنم یکی از بهترین کتابایی که تا حالا دانلود کردم، این هندبوک ریاضیات باشه که واقعا کامله و حرف نداره، 2تا نسخشو برای دانلود قرار دادم که اونی که حجمش کمتره خوبه ولی حجم زیاده خیلی تمیز و قابل جستجو هستش (در ضمن به فارسی هم چاپ شده):

لینک 1 (27 مگابایت)

لینک 2 (53 مگابایت)

peggijaan

عضو جدید
دوست عزیز:
1) معلومه که تا حالا یه هندبوک ریاضی رو ورق نزدی :confused::confused::confused:
معادلات چند جمله ای درجه 3 به راحتی با دست و یه ماشین حساب ساده قابل حل هستن! حتی برای درجه 4 هم یه فرمولی وجود داره :redface:
2) معلومه که تا حالا یه کتاب آنالیز یا محاسبات عددی رو ورق نزدی :confused::confused::confused:
همه همه همه معادلات چند جمله ای از هر درجه ای به راحتی با دست و یه ماشین حساب ساده قابل حل هستن! فقط یه مقدار زمان می خواد و سعی و تلاش :redface:

در کل از دوستانی که اینجا فعالیت می کنن تشکر می کنم و یه خسته نباشید بهشون میگم ...

در ضمن شما اگه خواستی می تونم به تفصیل توضیح بدم چه جوری میشه اون کتابارو پیدا کرد یا چطور میشه با دست این معادلاتو حل کرد ;)

شما می خواین به روش تحلیلی مسئله رو حل کنید یا عددی؟ یعنی فقط هدف به دست آوردن جوابه یا فرمول کلی می خواهید؟

اگر فرمول تحلیلی و دقیق لازمه که تا درجه 3 به زور پیدا میشه. بعد از اون که اصلاً نیست. درجه سه هم کاربردی نداره.

مثلاً

ریشه های معادله درجه سوم با ضرایب حقیقی:
ریشه های معادله درجه سوم ناقص y3+py+q=0
بنا بر فرمول کاردانو محاسبه می شوند:
y2&3= - (A+B)/2 ±i√3(A-B)/2 y1= A+B

که در آن:
Q = (p/3)3 + (q/2)2 & B =3√(-q/2-√Q)& A =3√(-q/2+√Q)
ضمنا B وA ریشه های سوم همه مقادیری گرفته می شوندکه در تساوی AB=-p/3صدق کنند.
ریشه های معادله درجه سوم ناقص با ضرایب حقیقی y3+py+q=0
نیز می توانند بنا بر فرمول های ذیل(حل مثلثاتی) محاسبه شوند:
(A اگرQ<0، آنگاه p<0 و
y1=2√(-p/3)cosα/3 & y2&3=-2√(-p/3)cos(α/3±π/3)
که در آن مقادیر توابع مثلثاتی از cosα=-q/2√-(p/3)3 حساب می شوند.
(Bاگر Q ≥0 و p>0،آنگاه:
& y2&3=√(p/3)(cot2α±i√3cosec2α) y1=- 2√(p/3)cot2α
که در آن مقادیر توابع مثلثاتی از فرمول های زیر حساب می شوند:
Tanα = 3√tanβ/2 & tanβ=(2/q)√ (p/3)3 & |α|≤ π/4 & |β|≤ π/2
(C اگر Q ≥0 و p<0 ، آنگاه:
y1=- 2√(-p/3)cosec2α & y2&3=√(-p/3)(cosec2α±i√3cot2α
که:
Tanα = 3√tanβ/2 & sinβ=(2/q)√ (-p/3)3 & |α|≤ π/4 & |β|≤ π/2
در هرسه صورت از مقادیر حقیقی ریشه سوم استفاده می شود.
ریشه های معادله درجه سوم کامل ax3+bx2+cx+d = 0
با استفاده از فرمول زیر محاسبه می شوند :
xi=yi-b/3a (i=1&2&3
که در آن yiها- ریشه های معادله درجه سوم ناقص هستند.

ولی جواب عددی روش های مختلفی هست که می تونید به کتابهای محاسبات عددی مراجعه کنید یا از نرم افزارهایی مثل MATLAB کمک بگیرید.

دیگه خونم به جوش اومد :w00:

:w10:

1) حل دقیق معادلات درجه 2، 3 و 4 (دقیق و کامل) (برنامه حل مطلب رو هم دارم واسشون) :

Solution Of Algebraic Equations (در ضمیمه قابل دانلود)

2) برای حل عددی با تقریبی حیرت انگیز و دقیق (!) این جور معادلات، قطعا روش نیوتون رفسون که خیلی راحت میشه در مطلب برنامه واسش نوشت جواب میده!

من بلدم معادله درجه 3 رو حل كنم. sepantaaa هم در جواب سؤالم نگفت كه بلد نيست، تا روشش رو بگيد. در هر صورت مطلب مفيدي رو گذاشتيد. ممنون.

peggijaan

عضو جدید
فک کنم یکی از بهترین کتابایی که تا حالا دانلود کردم، این هندبوک ریاضیات باشه که واقعا کامله و حرف نداره، 2تا نسخشو برای دانلود قرار دادم که اونی که حجمش کمتره خوبه ولی حجم زیاده خیلی تمیز و قابل جستجو هستش (در ضمن به فارسی هم چاپ شده):

لینک 1 (27 مگابایت)

لینک 2 (53 مگابایت)

يادش به خير از هندبوك اشپيگل موقعي كه دانشجو بودم خيلي استفاده كردم. ممنون كه نسخه الكترونيكش رو اينجا گذاشتيد.

بالا