درخواست مطالب گیاهپزشکی

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
لکه سیاه

لکه سیاه

لکه سیاه

Heterosporium variable

این بیماری تا کنون از کرج ،صفی آباد دزفول،تیرتاش،گرگان،ورامین و اهواز گزارش شده است.در ایران اولین بار شریف و ارشاد در سال 1345 بیماری را گزارش دادند.

نشانه های بیماری:

در سطح فوقانی برگهای اسفناج لکه های رنگ پریده ای ملاحظه میشوند.این لکه ها مدور بوده و پس از مدتی در سطح آنها کنیدیوفور و کنیدی های قارچ که سیاهرنگ است ظاهر میشوند.لکه ها گاهی تعدادشان آنقدر زیاد میگردند که تمام پهنک برگ را فرا میگیرند.

عامل بیماری:

عامل بیماری قارچی است به نام Heterosporium variable Cooke کنیدی های قارچ مضرس و کنیدی ها در سطح خود دارای خارهایی هستند و دارای 1 تا 3 حجره میباشند.عامل انتقال بیماری از طریق بذر آلوده به میسیلیوم و اسپور قارچ مقدور بوده و در بقایای گیاهی دوام می آورد.قارج عامل بیماری بسیاری از گیاهان از جمله چغندر قند،سیب زمینی و غیره را آلوده میکند و حالت ساپروفیتی دارد.هوای مرطوب و بارانی بیماری را شدت میدهد و دمای پایین برای قارچ مناسب است.

مبارزه:

برداشت به موقع و سمپاشی با سموم مانب و زینب که در این صورت باید توجه داشت که حداقل 20 روز قبل زا برداشت سمپاشی قطع شود.نظر به اینکه سموم فوق با توجه به تحقیقاتی که رد سال های اخیر صورت گرفته برای انسان خطرناک میباشد بهتر است توصیه نشود.اما برای جلوگیری از آلودگی بذر در مزارعی که برای بذر گیری استفاده میگردد،به نظر نمیرسد سمپاشی با سموم فوق مشکلی را ایجاد نماید.

afsoon6282

مدیر تالار
لکه سیاه

لکه سیاه

afsoon6282

مدیر تالار
نماتد اسفناج

نماتد اسفناج

نماتد مولد غده Meloidogyne spp توسط باروتی در روی اسفناج در ایران مشاهده شده است.

نماتد مولد سیست Heterodera schachtii از روی اسفناج در بسیاری از مناطق از ایران جمع آوری شده است.

آخرین ویرایش:

مهندس.مریم

عضو جدید
سلام....میشه در باره کنه های شکارگر.پارازیت و پارازیتویید با ذکر منبع مطلب بذارید؟مرسی(فوری)

رز-67

عضو جدید
کمک کمک یه سوال دارم

کمک کمک یه سوال دارم

اسامی گیاهان گلدار انگلی می خوام البته به جز گل جالیز ، داروش وسس.ممنون می شم که اسم علمیشونم باشه:)

رز-67

عضو جدید
نیازمند راهنمایی هستم

نیازمند راهنمایی هستم

برای هرس درخت گیلاس کی اقدام کنم و برای مبارزه بیماری شانکر چه کار کنم ؟:redface:

آرزوها

عضو جدید
هرس در ختان گیلاس

هرس درختان گیلاس باید در زمستان انجام شود تا به گیاه کمک کند که در فصل رشد بتواند به خوبی رشد کند . اولین شاخه ها باید بین 36-24 اینچ ازبالای خاک شروع شود . شاخه های رشد کرده به طرف بیرون شاخه رهبر باید به طرف پایین کشیده شوند ویا به آرامی به طنابی بسته شوند تا اینکه به صورت افقی رشد کرده و از رشد عمودی باز داشته شوند. شاخه های رشد کرده به طرف بیرون میوه های بیشتری را تولید خواهند کرد و رشد رویششان نیز کم خواهد شد.

هرس درختان گیلاس طی تابستان از رشد شان جلوگیری خواهد نمود و باید زمانی انجام شود که به اندازه مناسبی رسیده باشند همین هرس درختان گیلاس در زمستان ممکن است آنها را در مقابل بیماریهای باکتریایی آسیب پذیر بسازد .

:heart::gol:

آرزوها

عضو جدید
مبارزه
مهمترین راه مبارزه با شانکر مرکبات جلوگیری از ورود بیماری است . نبود بیماری شانکر در کشورها و مناطقی که شرایط آب و هوایی مناسب برای شیوع بیماری دارند احتمالاً به دلیل اعمال مقررات شدید قرنطینه ای نسبت به ورود مواد ازدیادی و میوه از مناطق آلوده است . هرگاه بیماری به ناحیه ای وارد شود ، حذف مایه از راه انهدام درختان آلوده موجه ترین راه ریشه کنی بیماری است . این بیماری در قرن نوزدهم در آفریقای جنوبی ، استرالیا و ایالت های مجاور خلیج مکزیک ایالات متحده آمریکا شیوع پیدا کرد و از راه بازبینی خزانه ها و باغ ها ، اعمال مقررات قرنطینه ای و سوزاندن درختان آلوده ریشه کن شد .
در مناطقی که بیماری شانکر مهم است باید عملیات مناسب کشاورزی شامل احداث بادشکن ها ، مبارزه با مینوز برگ و سمپاشی های مکرر با قارچ کش های مسی به طور تلفیقی صورت بگیرد . در مناطقی که شانکر بومی شده است بادشکن در کاهش شدت آسیب بیماری بسیار موثر است . برگ بر اثر برخورد با شن هایی که با باد حمل می شوند آسیب می بیند . در این مناطق با کشت گیاهان بین ردیف های درختان می توان آسیب ها را کاهش داد . از کار کردن در باغات آلوده به بیماری شانکر در اوقاتی که درختان بر اثر شبنم و باران خیس هستند خود داری کنید . مبارزه با مینوز برگ مرکبات در درختان جوان و ارقامی از مرکبات که شاخ و برگ و جست های زیادی تولید می کنند اهمیت زیادی دارد .
سمپاشی سموم مسی در کاهش آلودگی موثر است . میوه ها مخصوصاً در 90 روز اول بعد از ریزش گلبرگ ها به بیماری شانکر حساس هستند از این رو سمپاشی پوششی میوه ها با فرآورده های مسی ، به طوری که در این دوره پوست میوه به مواد مسی آغشته باشد در کنترل بیماری بسیار مهم است . بسته به مقدار بارندگی دو تا سه مرتبه درختان سمپاشی شوند . در بعضی از کشور ها لازم است با سموم مسی قبل از فصل گلدهی سمپاشی شود تا از فشار مایه ی بعدی روی میوه های جوان کاسته شود .

منبع:http://najafi88.gigfa.com

سحر*

عضو جدید
کمک....

کمک....

سلام به دوستای خوبم.در حال حاضر من دارم واسه ارشد بیماری میخونم.واسه زبان نمیدونم چی بخونم اگه میشه کمکم کنید....:redface:

سلااااااااااااااااااااااااام به همگي.
يه مقاله دارم در مورد بيماري ناشي از يك قارچه من نميدونم اين كلمات يعني چي!لطفا هر كس ميدونه كمكم كنه ممنونم:
eye-spots?
in ontario?
eye-shaped?
symptom ميشه علائم؟

afsoon6282

مدیر تالار
سلااااااااااااااااااااااااام به همگي.
يه مقاله دارم در مورد بيماري ناشي از يك قارچه من نميدونم اين كلمات يعني چي!لطفا هر كس ميدونه كمكم كنه ممنونم:
eye-spots?
in ontario?
eye-shaped?
symptom ميشه علائم؟

eye-spots? :لکه چشمی
in ontario? : معنیشو نمیدونم ولی سرچ کردم چیزی از کشاورزی نداشت یعنی کلمه تخصصی گمون نکنم باشه
eye-shaped? : اینم یه چی شبیه لنز یا موارد مشابه باید باشه ولی مطمئن نیستم
symptom ميشه علائم؟ : آره همین هست معنیش

سحر*

عضو جدید
سلام افسون جونم.مرسی.من سوال کنکوربیماری 87 ندارم.از کجا میتونم بگیرم؟بازم مرسی....

RED_ADMIRAL

عضو جدید
سلام کمک میخوام فوری

سلام کمک میخوام فوری

سلام به همه لطفا در مورد زنبور شکارچي اجتماعي یا DOLICHOVESPULA ARENARIA مطلب بذارید
ممنون

mah pishtaz

عضو جدید
عکسهای میکروسکوپی از قسمتهای مختلف کنه را میخواهم .ممنون میشم با مشخصاتش باشه .اگه امکانش هست.

sorena007

عضو جدید
سلام. خسته نباشید ترم 5 گیاهپزشکی هستم. دنبال چند تا فایل پاورپوینت واسه قارچ شناسی هستم. اگه کسی داره بی زحمت واسم ایمیل کنه. بازم ممنون. انشاالله موفق باشید

mahdi mottaghi

عضو جدید
سلام من مطلبی راجب شته کدو_پیاز_سیب زمینی و گوجه فرنگی میخواستم میتونین کمکم کنین؟

Honey-sr

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها کمک کنید.خیلی فوری و ضروریه!سرمازدگی پسته

بچه ها کمک کنید.خیلی فوری و ضروریه!سرمازدگی پسته

سلام. بچه ها لطف کنید در مورد 3موضوع زیر اگه مطلبی داریدبذارید.من باید پروژه تحویل بدم ولی خیلی مطلب در

این مورد گیر نیاوردم.:cry:لطفا کمکم کنید.

1.بررسی عوامل سرمازدگی پسته

2.تعریف خود سرمازدگی

3.بررسی عواملی که باعث میشوند سرمازدگی پسته از بین بروند.

یه دنیا ممنون میشم.:gol:

Phyto

مدیر تالار
ببین به دردت میخوره؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...هاي-مقابله-با-سرمازدگي-محصولالات-زراعي-و-باغي

mamuty

عضو جدید
سلام،من دانشجوی کارشناسی ارشد حشره شناسی هستم،نیازمند بررسی سوابق کار در مورد راسته بالپولکداران،خانواده شب پره ها هستم،اگه پایان نامه ای هست واسه استفاده لطفا کمکم کنید

Ariyan

عضو جدید
سلام به بچه های گل گیاهپزشکی
می خواستم بدونم کسی اطلاعاتی راجع به نرم افزارهای حشره شناسی داره؟
لطفا اگه اسم برنامه یا خودش رو دارید راهنماییم کنید
ممنونم