درخواست مطالب گیاهپزشکی

afsoon6282

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
اینا مطالبی بود که توی کتابا بود با منابعشون برات گذاشتم
در مورد بیماریهای میوه هم کتاب بیماریهای مهم میوه در ایران تالیف دکتر سید محمد اشکان رو داشتم ولی این نماتد اصلا در بین بیماریهای میوه نبود.

afsoon6282

مدیر تالار
کنترل نماتدها

کنترل نماتدها

۱- در صورت امکان از کشت در زمين های آلوده خودداری کنيد.
۲- برای تعیین نوع و ميزان جمعيت نماتدها، قبل از کشت در زمين، از آن نمونه برداری کنيد.
۳- از نهالهای سالم که در مراکز معتبر تهیه شده اند استفاده کنید.
۴- اگر جمعیت نماتدها در خاک زیاد بود، قبل از کشت خاک را با سموم تدخینی ضدعفونی کنید ( با استفاده از متیل بروماید، متام سدیم یا Basamid granular ® ) يا زمين را آيش بگذاريد و يا از گياهان پوششی مقاوم به نماتدها استفاده کنيد تا زمانی که جمعيت آنها در خاک کاهش يابد. می توانيد برای کم شدن هزينه ها از تدخين نواری استفاده کنيد ( Strip Fumigation ) ولی آلودگی مجددآ می تواند از مناطق آلوده به نواحی سالم منتقل شود.
۵- مواد آلی اصلاح کننده خاک در برخی از گياهان زراعی می توانند تحمل گياه را نسبت به نماتدها افزايش دهند ولی هنگامی که جمعيت نماتدها بالا است، استفاده از آنها به تنهايی کافی نيست.
۶- نماتدکش هايی که بعد از کشت استفاده می شوند مثل Nemacure برای درختان زيتون توصيه نشده اند.
۷- درختان آلوده و ضعيف شده را بيشتر آبياری کنيد تا به درخت استرس وارد نشود. در ضمن توجه داشته باشيد که اکثر گياهانی که به عنوان گياهان پوششی ( Cover Crops ) به کار می روند، ميزبان نماتدهای مولد غده و مولد زخم هستند.
نحوه تدخين خاک :
نحوه استفاده از متيل برومايد در بخش مبارزه با قارچ آرميلاريا شرح داده شد. در اين بخش نحوه تدخين با متام سديم را شرح می دهيم:
برای استفاده از متام سديم خاک بايد مرطوب باشد ( برعکس متيل برومايد ) به همين دليل، برای بدست آوردن نتيجه مناسب، خاک را از آب اشباع کنيد ( نه غرقاب ) . در ضمن به آبی که در طول مبارزه به زمين می دهيد حتمآ مقداری متام سديم اضافه کنيد، طوری که غلظت سم در تمام لوله های آبياری يکنواخت باشد.
بعد از کاربرد سم در خاکهايی که بافت سبک دارند، به آسانی زهکشی می شوند و گرم هستند، به مدت ۲۱ - ۱۴ روز از کشت خودداری کنيد. وقتی خاک سرد است و بافت ريزی دارد يا مقدار آلودگی در آن بالا است، ۶۰ - ۳۰ روز از کشت کردن خودداری کنيد.اين روش ( استفاده از متام سديم در آب آبياری ) به ندرت اعماق بيش از يک متر را ضدعفونی می کند. اين ماده کمتر از متيل برومايد که تحت شرايط خشک به کار مي رود موثر است اما در نقاطی که خاک بيش از اندازه برای استفاده از متيل برومايد مرطوب است ،می توان از متام سديم استفاده کرد.
برای ضد عفونی خاک بايد زمين را به عمق ۲۰ - ۱۵ سانتيمتر شخم زد و تسطيح نمود و سپس سم را به نسبت ۶ - ۵ درصد با آب مخلوط کرد . ۱۵۰ ليتر از اين محلول برای سمپاشی ۱۰۰ متر مربع کافی است. بعد از آن زمين را بايد آبياری کرد تا رطوبت به عمق ۱۵ سانتيمتری برسد.
از متام سديم ( واپام ) هميشه قبل از کشت استفاده می کنيم و اين سم در زمانی که گياه در مزرعه وجود دارد يا در زمين های مجاور قطعات کشت شده يا باغها قابل استفاده نيست.در ضمن متام سديم در خاکهايی که حرارتی کمتر از ۱۵ درجه دارند، تبخير نمی شود و ضدعفونی بی فايده خواهد بود.
اگر بخواهيم محل درخت آلوده را ضدعفونی کنيم، درخت آلوده و تمام بقايای آن را خارج می کنيم . حفره ای به قطر ۳ متر در محل حفر کرده و با ۵/۰ ليتر متام سديم ( که دارای ۳۱ درصد سم خالص است ) حفره را ضدعفونی کرده محل را آبياری مي نمايد.

afsoon6282

مدیر تالار
نماتود ها

نماتود ها

Nema= نخ ، ریسمان و todes= شبیه مانند
نماتودها به گروهی از جانوران پرسلولی و کرمی شکل گفته می شود که دارای بدنی صاف، بدون بند( Nonsegmented) و بدون پا هستند که در یک انتهای بدن سر و در یک انتهای دیگر دم (Tail) قرار دارد
به نماتودها کرمهای نخی شکل (Threadworm) ، کرمهای زالو مانند (eelworm) و کرمهای گرد (Round worm ) نیز گفته می شود.
شکل و بدن نماتود:
نماتودها کرمی شکل اند ولی ماده برخی از آنها گرد و متورم است مانند مادهMelidogyne (گلابی شکل) و نماتود Heterodera (لیموئی شکل)
نماتودهای انگل گیاهی موجوداتی ریز بوده که 300-1000 میکرون و حداکثر تا 4 میلیمتر طول و 15-35 میکرون قطر دارند.
نماتودهای انگل گیاهی دارای یک استایلت یا نیش( Stylet) هستند که در نماتودهای ساپروفیت وجود ندارد.
سیکل زندگی نماتود:
نماتودها موجوداتی دو جنسی و دارای افراد نر و ماده هستند ولی بکرزائی و هرمافرودیسم نیز در آنها شناخته شده است.
دوره زندگی نماتود ها شامل یک مرحله تخم( Egg) ، چهار مرحله جوانی ( Juvenile) و یک مرحله بلوغ ( Adult) است.
هر نماتود درطول زندگی خود چهار مرحله پوست اندازی(Molting) دارد و معمولا اولین جلد در تخم انجام می شود و نماتود بصورت لارو سن دوم از تخم خارج می شود.
نماتودها بصورت لاروهای غیر فعال وتخمهای به خواب رفته در خاک و بقایای گیاهی زمستان گذرانی می کند.
انتشار: به دو صورت فعال و غیرفعال
فعال: توسط نیروی خود نماتود انجام می شود و کل مسافت طی شده از یک متر تجاوز نمی کند.
غیرفعال: توسط وسایل کشاورزی، آبیاری، سیل، آب زهکش،پای حیوانات و طوفان خاک، نشاء آلوده و بقایای گیاهی و محصولات کشاورزی
اکولوژی :
بیشترین جمعیت نماتودها در عمق 15 تا 30 سانتی متری خاک وجود دارد.
نماتودهای انگل گیاهی اغلب ریشه و سایر اندامهای زیر زمینی گیاه را مورد حمله قرار می دهد ولی برخی مانند نماتود ساقه یونجه و پیاز و نماتود گال دانه گندم به قسمت های هوایی گیاه حمله می کنند.
انواع زندگی در نماتودهای پارازیت گیاهی:
آزاد زی : بطور آزاد در خاک، سطح ریشه یا ساقه های زیر زمینی
پارازیت خارجی( Ectoparasite): در بیرون بافت گیاه قرار دارند و با استایلت خود مواد غذایی را از بافت جذب می کنند.
پارازیت داخلی( Endoparasite): وارد بافت گیاه شده و ممکن است تا ناحیه استوانه مرکزی پیشروی کند مانند:Melidogyne.
نماتود های پارازیت خارجی و پارازیت داخلی می توانند بصورت مهاجر و ساکن باشند:
نماتود مهاجر: بطور آزاد در خاک زندگی می کنند و از گیاهان بدون اینکه به آنها بچسبند تغذیه می کنند یا اینکه وارد گیاه شده و در داخل گیاه به اطراف حرکت می کنند.
نماتود ساکن: وارد ریشه شده و در داخل گیاه به اطراف حرکت نمی کنند.
علائم بیماریهای ناشی از نماتودها:
در اندامهای زیر زمینی:
گال یا غده ریشه ای، زخم ریشه ای، ریشه افشان و پوسیدگی ریشه
در اندامهای هوایی:
علائمی مشابه کمبود عناصر غذایی
کوتولگی ، کم رشدی ویا ضعف عمومی
گال یا غده های هوایی روی برگ، ساقه ودرون بذر( نماتود گال دانه گندم)
زردی شاخ و برگ وپژمردگی
پیچیدگی و تورم ساقه و برگ مانند نماتود ساقه یونجه
طبقه بندی نماتود:
حدود 15000 گونه نماتود شناخته شده که فقط 10% آنها انگل گیاهان می باشند.
نماتودهای انگل گیاهی اکثرا در راسته Tylenchidaقرار دارند ولی برخی در راسته Dorylaimida جای دارند
مدیریت مبارزه با بیماری:
1- عملیات زراعی : تناوب زراعی، آیش و شخم، استفاده از محصولات پوششی
2- استفاده از واریته های مقاوم
3- ضد عفونی خاک با: گرمادهی،آفتابدهی، استفاده از گازهای تدخینی و مواد شیمیایی مانند متیل بروماید ، متام سدیم، کلروپکرین و متیل ایزوتیوسیانات
4- نماتود کشها: آلدیکارپ، اکسامیل و فنامیفوس
5- کنترل بیولوژیک با قارچها و باکتریهای آنتاگونیست
باکتری Pasteuria penetrans پارازیت اجباری برخی نماتود ها
قارچ Dactylella oviparasitica پارازیت تخم نماتود
قارچ های میکوریزا

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها یه سوال...؟؟؟؟

میزبان یوریدیومی یعنی چی؟

جملش این بود :
زنگ قهوه ایی گندم در مناطق جنوب وجود دارد.زنگی است ماکروسیکلیک و هتروسیکلیک که میزبان یوریدیومی آن گندم می باشد.

زهرا فرشید

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازم یه سوال؟؟؟؟

بچه ها کلا چه سمومی رو نمیشه با هم مخلوط کرد؟؟؟؟؟؟

یکی ازم پرید که آیا سمومی که زیر اسمشونو میبرم رو میشه با هم مخلوط کرد؟؟؟

ام ث پ آ + مکوپروپ پی + دیکلو پروپ پی ( سیستمیک هورمونی ) + تاپیک

برای مزرعه گندم هست

ممنون میشم یه توضیح جامع بهم بدید

یه دنیا ممنون

vahidiran

عضو جدید
سلام زهرا جان خوبی؟کلا 2 نوع میزبان داریم:اصلی و واسطه
میزبان یوریدیومی یعنی میزبان اصلی.گندم برای بیماری زنگ میزبان اصلی محسوب میشه
پاسخ سوال 2:
یادت باشه عزیز همیشه اگر 2 یا چند نوع سم داشتیم.خواستیم ببینیم با هم مخلوط میشن یا نه اول یه مخلوط 1 در هزار از هر دو شون با هم مخلوط میکنیم اگر رسوب تشکیل داد و تغییر رنگ داد نمیشه اونا را با هم مخلوط کرد
تازه طبق چارت سازمان حفظ نباتات نباید سموم را با هم مخلوط کرد
اون سمومی که نوشتی و پسوند پی دارن مال یه خانواده اند اما تاپیک با ام ث پ ا رسوب میکنه و رنگش کرمی میشه در حالی که رنگ هردو شون تیره است.اطلاعاتم مال جزوه ای که دکتر باغستانی (استاد فردوسی مشهد)برامون گفته است و معتبره.ما مخلصیم

khodrofire

عضو جدید
شته خالدار هلو :
Pterochlorus persicae Hom.Aphididae
آیا شته خالدار هلو همان شته سیاه خالدار یا شته خونی است چه سمومی بیشتر به از بین بردن آن پاسخ می دهد لطفا" اگر کمی بیشتر در مورد این شته توضیح دهید و اینکه چه زمان از سم نمی توان روی درختان استفاده کرد و بایستی چه کاری انجام داد؟؟

afsoon6282

مدیر تالار
آیا شته خالدار هلو همان شته سیاه خالدار یا شته خونی است چه سمومی بیشتر به از بین بردن آن پاسخ می دهد لطفا" اگر کمی بیشتر در مورد این شته توضیح دهید و اینکه چه زمان از سم نمی توان روی درختان استفاده کرد و بایستی چه کاری انجام داد؟؟
سلام دوست عزیز:gol:
توضیحاتشو گذاشتم اینجا
امیدوارم به دردتون بخوره

پیوست ها

• شته خونی   1.jpg
    شته خونی 1.jpg
    15.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • شته خونی   2.jpg
    شته خونی 2.jpg
    48.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

yas110

عضو جدید
به دست آوردن ژنوم حشرات!

به دست آوردن ژنوم حشرات!

سلام.
می خواستم بدونم سایتی هست که ژنوم حشرات رو بتونم ازش به دست بیارم برای باکتریها و ویروسها می دونم هست ولی حشرات رو نمی دونم ممنون می شم آدرسو سایت رو بدید برای یه تحقیق فوری نیاز دارم.

javad1021

عضو جدید
مایکو توکسین

مایکو توکسین

سلام لطفا هر گونه اطلاعات،مطلب،مقاله و کتاب در مورد مایکو توکسین دارید در این تاپیک قرار دهید.
اساتید محترم لطفا کمک کنید.:cry::heart::heart:

ژرمیناسه

عضو جدید
لطفا کمک

لطفا کمک

سلام .
با عرض تبریک سال نو
این تاپیک میذارم اگر اطلاعاتی درباره بیماری های گیاه عدس دارید دراختیارم بذارید ممنون میشم.:cry::cry::(

abby57

عضو جدید
سلام
بیماریهای عدس همان بیمارهای گیاهان همخانواده را ببینید. چون بیمارهای لوبیا ونخود با عدس مشترک هست. و اگر تفاوتی هست درفرم سازگار رویشی هست. مثلا f.solani f.sp lentis
موفق یاشید

abby57

عضو جدید
Criconematidea نماتد

Criconematidea نماتد

سلام
من در ایران نیستم.سال نو مبارک باشه.و در ایران فوق لیسانس بیماریهای گیاهی گرفتم. و الان یک مقاله فارسی را میخواستم. و آن مقاله را فقط خلاصه انگلیسی آنرا میخوام.امکانش هست به ان ایمیل بفرستی.abbas_deimi@yahoo.com
مقاله از مجله بیماری شناسی گیاهی سال 1981 هست که خیری وباروتی نوشتن. راجع به گونه های نماتد criconematidea در ایران هست.جلد شماره19 در سال 1981.و صفحه10-19.اگه میشه بفزستید.ممنون

afsoon6282

مدیر تالار
بیماریهای عدس

بیماریهای عدس

عزیز من تو کتابام که گشتم در مورد عدس بیماری خاصی نبود.حتی توی قسمت حبوبات عدس میزبان ثانویه بقیه بیماریهای حبوبات نیست.
فقط یک بیماری هست که اینو برات اسکن کردم میذارم
اگه آفت می خواستی موارد بیشتری بود ولی بیماری من اینو پیدا کردم
از کتاب فیتوپاتولوژی و بیماریهای مهم گیاهی ایران هست.تالیف دکتر ابراهیم بهداد

پیوست ها

• عدس  1.jpg
    عدس 1.jpg
    35.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • عدس  2.jpg
    عدس 2.jpg
    41.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

abby57

عضو جدید
سلام<
ببخشید شما چرا همه چیز را اینقدر سخت و مشکل تصور میکنید. بیماریهای لوبیا با عدس مشترکند. مثلا بیماری فوزاریوم که به عدس و لوبیا حمله میکنه. یا بیماری پیتیوم یا damping off که در اکثر گیاهان مشترکند. یا بیماری های باکتریای که به لوبیل میزند به عدس و سایرلگومینوز هم میزند. و حتی نماتدهای زخم ریشه و ....به طور کل میشه گفت که اکثر بیمایها و یا پاتوژن عامل بیماری ها به صورت پلی فاژ هستند و بیماریهای کمی هستن که به صورت اختصاصی باشن. در نتیجه میتوان گفت که دامنه وسیع میزبانی دارند و عدس هم با بقیه لگومینوزها یکی هست. البته بیماریها به شرایط محیطی وابسته انذ و در شرایط خشک فوراذیوم بیشتر هست. زیاد راجع به میزبان خاص تاکید نکنید چون با مشکلات زیادی در آینده بر میخورید. یکذره خلاقیت هم خوبه که شرط موفقیت میتونه باشه. پس موفق باشی البته با خلاقیت که در ایران کمه چون همه دنبال کار حاضر و آماده هستن که خیلی سخته.

afsoon6282

مدیر تالار
سلام دوست عزیز:gol:
حساسیتی نبوده من چیزی که تو کتاب دیدم رو نوشتم وگرنه میدونم بیماریهای حبوبات مشترک هست

این جوری گفتم که اگه می خواد به استاد ارائه بده بدونه توی کتاب مشخص نشده

abby57

عضو جدید
سلامagain
من هم میدانم شما حساسیت ندارید. ببخشید که اشتباه توضیح دادم. به هر حال معنی استاد یعنی گسی که میدانه و خود استاد میدانه که بیماری و رفرنس خاص برای عدس نیست. و اگه نمیدانست که استاد نمیشد. البته بگذریم که در ایران از این نوعش زیاده. البته باید امیدوار بود که یک روزی استاد ها در ایران واقعا استاد باشن. :gol:have nice day

Shahya

عضو جدید
سلام، سال نو را به شما تبریک میگم. من یه سوال داشتم که هرچی رفتم دنبالش و از هرکسی پرسیدم جواب درستی بهم نداد.
علائم و نشانه ها در بیماری های گیاهی یعنی sign and syptom چیه؟
اگه میشه یه توضیحی بدین.خیلی ممنون میشم

Phyto

مدیر تالار
سلام، سال نو را به شما تبریک میگم. من یه سوال داشتم که هرچی رفتم دنبالش و از هرکسی پرسیدم جواب درستی بهم نداد.
علائم و نشانه ها در بیماری های گیاهی یعنی sign and syptom چیه؟
اگه میشه یه توضیحی بدین.خیلی ممنون میشم

راستش در مورد تعریف علمی این اصطلاح حضور ذهن ندارم ولی فکر کنم منظور همون علائم ظاهری بیماری هست که به تشخیص عامل بیماری و درمان کمک میکنه. تغییرات ظاهری مثل تغییر شکل یا تغییر رنگ در برگها یا میوه گیاه که خودش اشکال مختلفی داره مثل کلروز یا حالت موزائیکی یا تغییر به رنگهای مختلف... یا اینکه نکروز و ترشح صمغ و پلاسیدگی و جارویی شدن و ایجاد گال و غیره و غیره…

sakineh

عضو جدید
سوال؟

سوال؟

سلام:gol::gol:
کسی هست که بعنوان کارشناس شبکه مراقبت و پیش آگاهی با کیلینیکای گیاهپزشکی قرارداد داشته باشه؟؟
میخوام مبلغ قراردادو بدونم با مدت زمان بیمه هر سال.
مال من 3800000تومنه با 6 ماه بیمه:(

sakineh

عضو جدید
سوال

سوال

سلام به بچه های گل گیاه پزشکیمیخواستم مبلغ قراردادای کارشناسان گیاه پزشکی طرح شبکه مراقبت و پیش آگاهی رو بدونم.

abby57

عضو جدید
لطفا1نفر به من کمک کنه.فوری.فوری

لطفا1نفر به من کمک کنه.فوری.فوری

سلام:gol:
لطفا کمک کنید:cry:. من 1 مقاله را که در مجله بیماریهای گیاهی ایران چاپ سده را لازم دارم. اگه شد چکیده انگلیسی آنرا بفرستید.من در ایران نیستم والا مزاحم شما خوانندگان این مطالب نمی شدم. لطفا مقال زیر را برای من بفرستید و البته چکیده انگلیی آنرا هم میخوام.Kheiri, A. & Barooti, S. (1983). Species of the family Criconematidae (Nematoda: Tylenchida) from Iran . Iranian Journal of Plant Pathology 19, 10-19

Phyto

مدیر تالار
شرمنده عزیز، چنتا شماره از این مجله دارم ولی اونی نیست که مد نظر شماس. میگردم اگه تو کتابخونه سازمان بود برات میفرستم.

Phyto

مدیر تالار
یه چیزی مشابه این که میخواستی پیدا کردم، ببین به کارت میاد:

مروري بر وضعيت جنس Mesocriconema) Nematoda: Criconematidae) در ايران

نويسندگان: اسكندري علي *، كارگربيده اكبر *، پورجم ابراهيم و علي زاده عزيزاله* - بخش گياه پزشكي، دانشكده كشاورزي، دانشگاه شيراز

چکيده مقاله:طي مطالعه تاكسونومي نماتدهاي خانواده Criconematidae در ايران، از 250 نمونه خاك و ريشه جمع آوري شده از مزارع، باغات، مراتع و جنگل هاي مناطق مختلف كشور، نه گونه از جنس Mesocriconema شامل M. antipolitanum،M curvatum ،M. dherdei، M. ornatum، M. pseudosolivagum، M. rusticum، M. solivagum، M. sphaerocephalum و M. xenoplax شناسايي گرديد. در بين اين گونه ها، M. dherdei، M. pseudosolivagum و M. rusticum براي فون نماتدهاي ايران جديد مي باشند. M. dherdei با دارا بودن بدن استوانه اي به طول 340 تا 476 ميكرومتر، برجستگي هاي چهارگانه مشخص و ديسك سربلند، استايلت كوتاه به طول 55 تا 65 ميكرومتر، حلقه هاي متمايل به سمت عقب بدن با حاشيه عقبي صاف تا نامنظم به تعداد 55 تا 70 عدد وجود دو نقطه مشخص بر روي لبه بالايي روزنه تناسلي، M. rusticum با دارا بودن بدن استوانه اي به طول 389 تا 488 ميكرومتر، برجستگي هاي چهارگانه بزرگ و تخت، استايلت كوتاه به طول 52 تا 57 ميكرومتر و دم خميده به سمت ناحيه پشتي بدن و M. pseudosolivagum با دارا بودن بدن استوانه اي به طول 284 تا 411 ميكرومتر، برجستگي هاي چهارگانه كوچك و ديسك سر كوتاه، استايلت كوتاه به طول 48 تا 56 ميكرومتر و 49 تا 61 حلقه متمايل به سمت عقب بدن با حاشيه عقبي دندانه دار و آناستوموز فراوان در سرتاسر طول بدن از ساير گونه هاي مشابه متمايز مي گردند. گونه هاي اول و سوم از خاك اطراف ريشه ون در جنگل قره داغ واقع در شهرستان كليبر و گونه دوم از خاك اطراف ريشه چمن در پارك ساعي تهران جمع آوري و شناسايي گرديد. كليد شناسايي گونه هاي اين جنس در ايران نيز ارايه شده است.

Phyto

مدیر تالار
اینم آدرس مجله اگه خواستی میتونی خودت تماس بگیری:

فصلنامه بیماریهای گیاهی

انجمن بيماري شناسي گياهي ايران
دكتر جعفر ارشاد
كرامت اله ايزدپناه
تهران، انجمن بيماري شناسي ايران، موسسه تحقيقات گياهپزشكي كشور
1454-19395
22174060 (021)
22174060 (021)

Phyto

مدیر تالار
انجمن بیماری شناسی گیاهی ایران
Iranian Phytopathological Society

اطلاعات شناسنامه اي انجمن
زمينه اصلي فعاليت:كشاورزي
تاريخ دريافت پروانه تاسيس انجمن:3/12/1371
شماره ثبت:1583
تاريخ ثبت:10/11/1353
شهر: تهران
نشاني: تهران، بزرگراه شهید جمران، خیابان یمن (تابناک)، موسسه تحقیقات آفات و بیماری های گیاهی، ساختمان موزه، دفتر انجمن بیماری شناسی گیاهی ایران، صندوق پستی 1454 – 19395 کدپستي:
تلفن: 021-22400645
نمابر: 021-22400645
وب گاه:www.ips.ir
پست الکترونيکي:info@ips.ir