درخواست : طراحی ورودی و سردر و ..

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها راستش یکی از مواردی که همیشه هنم به خودش مشغول می کرد ورودی ها بودن چون که همیشه اولین چیزی که باهاش برخورد میکنیم یک ورودی هستش این تایپک زدم تا شاید اطلاعت یکم جمع و جور شه ببیند ما معمولا توی دانشگاه مسکونی و موزه و فرهنگسرا و بیمارستان و مدرسه کار میکنیم این قدر هم کل طرح تندی می بندیم که به ورودی نمی رسیم یک چیز سر هم میکنیم ولی واقعا اصول طراحی ورودی و سردر فضا چی هستش ،قراره معرف چی بشن ارتباط اینها با نمای ساختمون چی میشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اصلا توی فضاهای نطامی و سیاسی و فرهنگی سردرهال را چطور باید زد قرار چه تفاوت هایی داشته باشن ،خدایش من سرچ هایی که زدم از کارایی که دیدم بعضی واقعا مفهموم نداره شاید از یدد یک مجسمه ساز یا فرد عادی قشنگ باشه ولی من مفهو را درک نکردم
مثلا توی ساختمون های نظامی ما می خوایم چی را نشون بدیم اون ابهت و قدرت را چه جور نشون داد یا اینکه مثلا اگه یک مجموعه برای کارکنان یک قشر خاص باشه که جدا از اون ارگان باشه چه میدونم پزشک باشن نظامی باشن یا هنرمند سر در مجموعه شون چه جوری باشه یا نباید تفاوتی برای اینها قایل شد
راستش یک روز نیت کردم تمرین اسکیس کنم خواستم اول یک سری نمونه ببینم و بعدکشیدنش بشینم از خودم طرح بزنم ولی دیدم اصول خاصی را بلد نیستم و خلیی هاش را میشه گفت بزک بازی هستن
برا هیمن این تایپک را زدم شاید بدرد من و ایندگان بخوره
لطفا اگه عکس از جایی گرفتین که مناسبه یا اسکیسی چیزی توی تمریناتتون کشیدن بزارید ممنون میشم و همین طور راهنمایی های فوق العاده تن مث همیشه را بگید ممنون میشم

پروانه شیرازی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستم
کلا طراحی یه سلیقه شخصی میتونه باشه و میتونه هم ترکیبی از سلیقه ها باشه معمولا اکثر طرح ها توجه به ظاهر زیباش میشه و کسی به معناش کاری نداره حتی خود طراح هم گاهی به معنا ومفهومش کاری نداره برای همین هست که اکثر کارهای زیبا اجرا نمیشن چون هیچ کاربردی ندارن ،مخصوصا داخل ایران خودمون که خیلی از کارها اجرا نمیشن ،مثلا شما فک میکنی طرحهای معمارایی مثل زاها هدید یا کالاتراوا،آندو و... چرا داخل ایران نمیتونه اجرا شه؟چون معمولا با دیدگاههای ما همخوانی نداره ،یا اینکه نوع کاربردها متفاوته ...به هر حال به نظر من شما نمیخواد نگران طراحیه یه سر درباشی که مفهوم داشته باشه بجای این از ایده های خودت وحتی از تفکراتت میتونی ایده بگیری
آقای مهندس فرزاد خیلی میتونن کمکتون کنن F.A.R.Z.A.D

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستم
کلا طراحی یه سلیقه شخصی میتونه باشه و میتونه هم ترکیبی از سلیقه ها باشه معمولا اکثر طرح ها توجه به ظاهر زیباش میشه و کسی به معناش کاری نداره حتی خود طراح هم گاهی به معنا ومفهومش کاری نداره برای همین هست که اکثر کارهای زیبا اجرا نمیشن چون هیچ کاربردی ندارن ،مخصوصا داخل ایران خودمون که خیلی از کارها اجرا نمیشن ،مثلا شما فک میکنی طرحهای معمارایی مثل زاها هدید یا کالاتراوا،آندو و... چرا داخل ایران نمیتونه اجرا شه؟چون معمولا با دیدگاههای ما همخوانی نداره ،یا اینکه نوع کاربردها متفاوته ...به هر حال به نظر من شما نمیخواد نگران طراحیه یه سر درباشی که مفهوم داشته باشه بجای این از ایده های خودت وحتی از تفکراتت میتونی ایده بگیری
آقای مهندس فرزاد خیلی میتونن کمکتون کنن F.A.R.Z.A.D

ممنون که اومدی مهندس درسته حق با شماست ولی خب من می خوام نمونه جمع کنم و روشون فک کنم خدا میدونه خیلی فکرم مشغول این قضیه است

اره مهندس فرزاد همیشه به من لطف داشتن حالا اگه بیان و نظر بدن و راهنمایی کنن که من ممنوننشون میشم

پروانه شیرازی

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون که اومدی مهندس درسته حق با شماست ولی خب من می خوام نمونه جمع کنم و روشون فک کنم خدا میدونه خیلی فکرم مشغول این قضیه است

اره مهندس فرزاد همیشه به من لطف داشتن حالا اگه بیان و نظر بدن و راهنمایی کنن که من ممنوننشون میشم
سعی میکنم اگر موردی دیدم برات حتما بزارم عزیزم

ex5*ser

عضو جدید
کاربر ممتاز
این عکسا مربوط به سردر ورودی و ورودی های هر مجموعه از مجتمع آسمان تبریز می شه .

دیگه من نمی دونم ربط داره یا نه ولی به نظرم همین سردر خوبه و حس مدرنیته رو القا می کنه.

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام سارا خانم.
خب جدای از بحث زیبایی شناسی ،طراحی سردر اصولی داره که حتما میدونید.یعنی اون بحث کاربردی کار.ورودی سواره-ورودی پیاده-کنترل این دو مورد-مقیاس انسانی-در جز و کل(تو طرح های مربوط به مسابقه سردر دانشگاه شریف بیشتر کارها با توجه به پرسوناژ هایی که کنارشون بود ارتفاعی حدود 20 تا 30 متر داشتن که این کاملا غیر مناسبه(در واقع دانشجوئیه))
تو بحث های زیبایی شناسی هم شما میتونید حجمی طراحی کنید که هم زیبا باشه هم اجرایی و هم ارزان.تو این کاری که احتمالا واسه کاربری نظامیه قطعا باید احتیاط کنید.متریالی که میخواید استفاده کنید مهمه(پیشنهاد من سنگ و آجر)-از سطوح پر و خالی حتما استفاده کنید.بین عمود گرایی و افق گرایی تعادل ایجاد کنید.نه مثل کارهای کلاسیک که تو عمود گرایی افراط میکنن باشید و نه مثل سبک های اخیر در افق گرایی.بومی طراحی کنید.نمونه های مشابه داخلی هم میتونه کمک کنه ولی کپی نکنید.خودنمایی نکنید.

ozra69

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام سارا خانم.
خب جدای از بحث زیبایی شناسی ،طراحی سردر اصولی داره که حتما میدونید.یعنی اون بحث کاربردی کار.ورودی سواره-ورودی پیاده-کنترل این دو مورد-مقیاس انسانی-در جز و کل(تو طرح های مربوط به مسابقه سردر دانشگاه شریف بیشتر کارها با توجه به پرسوناژ هایی که کنارشون بود ارتفاعی حدود 20 تا 30 متر داشتن که این کاملا غیر مناسبه(در واقع دانشجوئیه))
تو بحث های زیبایی شناسی هم شما میتونید حجمی طراحی کنید که هم زیبا باشه هم اجرایی و هم ارزان.تو این کاری که احتمالا واسه کاربری نظامیه قطعا باید احتیاط کنید.متریالی که میخواید استفاده کنید مهمه(پیشنهاد من سنگ و آجر)-از سطوح پر و خالی حتما استفاده کنید.بین عمود گرایی و افق گرایی تعادل ایجاد کنید.نه مثل کارهای کلاسیک که تو عمود گرایی افراط میکنن باشید و نه مثل سبک های اخیر در افق گرایی.بومی طراحی کنید.نمونه های مشابه داخلی هم میتونه کمک کنه ولی کپی نکنید.خودنمایی نکنید.

سلام و ممنون که اومدید پاسخ بدید راستش بخواید من نمونه بومی خوب ندیدم در واقع هر چی به عنوان سردر نظامی دیدم یک چیز ساده با یک تابلو بالاش بوده اگه شما عکسی یا نمونه دارید ممنون میشم که بزارید

بالا