[درخواست راهنمایی در خصوص پوشاندن یک بخش مثلثی در اسکلت بتنی]► پرسش و پاسخ

meysam_b63

عضو جدید

سلام خدمت همه دوستان گرامی
خواهشا دوستان راهنمایی بفرمایند
من ناظر جایگزین یه ساختمان 4 طبقه و پیلوت بتنی شدم . یک بخش مثلثی شکل در کنار ساختمان خالی است ( گوشه ساختمان هستش و باید به صورت پخ مثلثی شکل اجرا میشده ولی متاسفانه یک مربع خالی اجرا نشده ! ) در صورتی که زمین برای مالک است و مالک میخواد حتما این بخش هم جزو خونه اش بشه . به نظر شما راهی هست که بشه برای این بخش تیر فلزی یا بتنی اجرا کرد و سقفش رو اجرا کرد به طوریکه یکپارچگی ساختمان هم حفظ بشه
ممنون میشم اگر دوستان اطلاعات و تجاربی تو این زمینه دارن بهم بگن تا هم مالک راضی باشه و نقشه خونه اش از قناسی در بیاد و هم برای خودم دردسر درست نشه

1- یک مثلث با طول هر ضلع حدود 2 متر و نیم و مساحت تقریبی حدود 3ونیم تا 4 متر مربع
2- اسکلت بتنی ، بر روی ستون دو طرف ، در محل تراز طبقات یک پلیت 10 در 10 در بتن تیر کار گزاشته شده
3-مالک حاضره کنار دو ستون بتنی دو ستون فولادی بالا ببره
4- متراژ هر طبقه 100 متر مربع و به شکل یک مربع که از یک گوشه یک مربع حدودا 4 متر مربعی کم شده
5- با توجه به اینکه متراژ خلاف کمتر از 5 متر تو هر طبقه است آیا نیاز به محاسبه مجدد هست ؟
bcb.jpg

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز

سلام خدمت همه دوستان گرامی
خواهشا دوستان راهنمایی بفرمایند
من ناظر جایگزین یه ساختمان 4 طبقه و پیلوت بتنی شدم . یک بخش مثلثی شکل در کنار ساختمان خالی است ( گوشه ساختمان هستش و باید به صورت پخ مثلثی شکل اجرا میشده ولی متاسفانه یک مربع خالی اجرا نشده ! ) در صورتی که زمین برای مالک است و مالک میخواد حتما این بخش هم جزو خونه اش بشه . به نظر شما راهی هست که بشه برای این بخش تیر فلزی یا بتنی اجرا کرد و سقفش رو اجرا کرد به طوریکه یکپارچگی ساختمان هم حفظ بشه
ممنون میشم اگر دوستان اطلاعات و تجاربی تو این زمینه دارن بهم بگن تا هم مالک راضی باشه و نقشه خونه اش از قناسی در بیاد و هم برای خودم دردسر درست نشه

1- یک مثلث با طول هر ضلع حدود 2 متر و نیم و مساحت تقریبی حدود 3ونیم تا 4 متر مربع
2- اسکلت بتنی ، بر روی ستون دو طرف ، در محل تراز طبقات یک پلیت 10 در 10 در بتن تیر کار گزاشته شده
3-مالک حاضره کنار دو ستون بتنی دو ستون فولادی بالا ببره
4- متراژ هر طبقه 100 متر مربع و به شکل یک مربع که از یک گوشه یک مربع حدودا 4 متر مربعی کم شده
5- با توجه به اینکه متراژ خلاف کمتر از 5 متر تو هر طبقه است آیا نیاز به محاسبه مجدد هست ؟
مشاهده پیوست 213864

با سلام ....
پیشنهاد اینجانب به جهت سرعت بالا ......... حفظ فضا ......... کم هزینه بودن .........کاشت بولت هستش در دو ستون بتنی و نهایتا اجرای یک کلاف فلزی روی نشیمنگاه ها ..........بعد اجرای تیرچه کرومیت چون کلافمون فلزی هستش ......بهتره...........البته با توجه به اون کنسولی که مشخصی در تصویر اجرای یک ستون هم لازم به نظر میرسه ......البته اگر همین ضلغ مثلث قرار باشه که بسته بشه ....... میتوان از دیوار باربر بجای ستون استفاده کرد............ شرکت هایی زیادی هستش در خصوص کاشت بولت با بیس پلیت ....... ....... تو اینترنت جستجو کنید ........ با بهترین آنها تماس بگیرید .............. تا بازدید کارشناسی از محل داشته باشند ........

بنده آنچه تصور از وضعیت موجود شما داشتم ..........و همچنین ارائه راهکار رو در این تصویر نمایش دادم ............

123.jpg

آخرین ویرایش:

meysam_b63

عضو جدید
خیلی خیلی ممنون دوست عزیز
راهنمایی مفید و ارزشمندی بود
سوالی که از خدمتتون دارم اینه که با توجه به دوبخشی شدن سقف ( عدم یکپارچگی ) مشکلی ایجاد نمیشه برای سازه ، برای یکپارچه کردن سقف چه راهکاری وجود داره
در بخش راس مثلث ، ستونی وجود نداره ولی شما در تصویری که زحمت کشیدید و مدل کردید ستون گزاشتید ، آیا میشه برای کاشت بولت ها از خود تیرها کمک گرفت ؟
ستون آهنی که زیر قسمت کنسولی گزاشتید از بالا و پایین به کجا باید متصل بشه ، آیا اجرای این ستون دلیل خاصی داره ، آیا راه بهتری برای انجام این کار نیست؟
به لحاظ اصول مهندسی و پایبندی به قوانین نظام مهندسی آیا اجازه انجام این کار بر خلاف این اصول و مقررات نیست؟
بابت راهنمایی تون خیلی ممنون
موفق و سلامت باشید

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
خیلی خیلی ممنون دوست عزیز
راهنمایی مفید و ارزشمندی بود
سوالی که از خدمتتون دارم اینه که با توجه به دوبخشی شدن سقف ( عدم یکپارچگی ) مشکلی ایجاد نمیشه برای سازه ، برای یکپارچه کردن سقف چه راهکاری وجود داره
در بخش راس مثلث ، ستونی وجود نداره ولی شما در تصویری که زحمت کشیدید و مدل کردید ستون گزاشتید ، آیا میشه برای کاشت بولت ها از خود تیرها کمک گرفت ؟
ستون آهنی که زیر قسمت کنسولی گزاشتید از بالا و پایین به کجا باید متصل بشه ، آیا اجرای این ستون دلیل خاصی داره ، آیا راه بهتری برای انجام این کار نیست؟
به لحاظ اصول مهندسی و پایبندی به قوانین نظام مهندسی آیا اجازه انجام این کار بر خلاف این اصول و مقررات نیست؟
بابت راهنمایی تون خیلی ممنون
موفق و سلامت باشید

1- در خصوص عدم یکپارچه گی............. بایستی بگم ......مسلما این 3 متر مربع شما مثل سایر سقف خوب یک پارچه نمیشه که .......... اما زیاد هم ضروری به نظر نمیرسه ......... در صورت حساسیت زیاده ..........باز باید با کاشت بولت در تیرها افقی باعث قفل بست بیشتر این سقف با سقف ساخته شده بشی ......... به نظر اینجانب.

2- کاشت بولت رو اگه روی تیر افقی بزنی که نمی تونی ........... سقفتون رو پوشش بدین ......... وقتی پوشش بدین .......پله میشه ....... و از سطح سقف اولتون بالاتر قرار میگیره .........پس مجبوررید زیر تیر افقی و روی ستون نشیمنگاه رو نصب کنید.

3-اجرای ستون در پایه بایسته فنداسیون براش درست کنید........در بالا ها که زیر کنسول قرار میگیره .....و میشه با یک صفحه فلزی جهت بیشتر شدن سطح مقطع کار گرفت........

4-در خصوص اینکه این راهکار پیشنهادی اینجانب با قوانین نظام مهندس مغایرت داره یا خیر ............ بایستی با ناظر و محاسب تون هم مشورت کنید و با صلاح دید ایشان ........... اقدام به اجرا کنید.......... ( چون بنده راهکار راحتتر و اصولی تر رو ندیم ...... این طرح رو دادم ....... شما می تونید .....بیشتر مشورت کنید با دوستان اهل فن شاید راهکارهای بهتری هم وجود داشته باشه ............در هر صورت این نظر بنده بود ......... )

shahram_anvar

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه کارفرما مشکل خرج کردن نداره و مهم مقاومت ساختمونشه شما این کنج رو با سه تا ستون فلزی اجرا کن
با شکلی که مهندس راهپرداز زحمت تهیشو کشیده و واضحتر از عکسای شماست به نظرم من شما یدونه فونداسون میخوای با 2 تا صفحه ستون که باید روی فونداسیون ستونهای مجاور رول بولت باشه
اینجوری این قسمت جدا از ساختمونت میشه ، 2 تا سازه جدا
ازونجایی هم که مساحت کمی داره باری نداره
نگران نباش

behrooz civil

کاربر فعال مهندسی عمران ,
کاربر ممتاز
سلام . آقا شما درباره هزینه این کار با مالک صحبت کن مطمئن باش از این کار پشیمون میشه . در ضمن اگه سازه طبق نقشه اجرا شده من صلاح نمیدونم این کار رو انجام بدی . باز هم میگم نظر دوستان صد در صد محترمه چون به هر حال شما راه حل می خواستید .