دختران تهراني به ياد زن سرخپوش ميدان فردوسي دور هم جمع شدند / بازخواني يك پرونده عاشقانه

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز
پنجشنبه – ميدان فردوسي به ساعت پنج عصر، ميعادگاه دختران و زناني بود كه براي بازخواني يك پرونده عاشقانه با لباس‌هاي يكدست سرخ، دور يكديگر جمع شده بودند. در جهت جغرافيايي شمال شرقي ميدان فردوسي، تا چشم كار مي‌كرد. دختران سرخپوشي را مي‌شد ديد كه در پرفورمنس «بانوي سرخپوش» - برآمده از يك حركت خودجوش
اجتماعي – حاضر بودند. پرفورمنس «بانوي سرخپوش» اين‌گونه كليد خورد كه دختراني سراپا سرخپوش هركدام به تنهايي در روزي از هفته از ساعت پنج تا شش عصر با پوششي سرخ در ميدان فردوسي مي‌ايستادند. اما پنجشنبه ماجرا كمي متفاوت بود. در قسمت آخر اين پرفورمنس نزديك به 50 دختر سرخپوش دور تا دور ميدان فردوسي را قرق كرده بودند تا با اجراي نهايي اين پرفورمنس ياد و خاطره «ياقوت» را زنده نگه دارند. خيلي‌ها كه از ماجراي پيش‌آمده در ميدان فردوسي تهران كه در پنجشنبه گذشته رخ داد، مطلع نبودند گمان مي‌بردند مقرر است پرچم سرخ مزين به داس و چكش دوباره افراشته شود و اين دختركان هم مي‌خواهند جا پاي «رزا لوكزامبورگ» بگذارند. اما نه! همه عاشق بودند و قصد آن داشتند ياد زني را زنده كنند كه روزي روزگاري نماد عشق و عشاق تهران بود كه شايد هنوز هم هست و خواهد بود. «ياقوت» نام زني بود كه همواره با لباسي سرخ به اميد ملاقات با معشوق در ميدان فردوسي حاضر بود و آن‌گونه كه روايت مي‌شود، در سال‌هاي 62-61 براي آخرين بار در اين ميدان ديده شده است. شايد اوان نوجواني نسل ما همراه با آخرين حضور «ياقوت» در ميدان فردوسي بوده باشد و هيچ تصوير روشني از «ياقوت» در دسترس نيست. بوده‌اند بسياري كه براي «ياقوت» گفته يا خوانده‌اند. «محمدعلي سپانلو» در منظومه‌ «خانم زمان» او را به ياد تهران مي‌آورد؛ «بدان سرخ‌پوشي بينديش / كه عمري مرتب به سروقت ميعاد مي‌رفت / و معشوق او را چنان كاشت / كه اكنون درختي‌ست برگ و برش سرخ.» يا «فريدون فروغي» كه پاتوقش كافه «فردوسي» در ضلع جنوب غربي ميدان فردوسي بود و اين روزها با عنوان سفره‌خانه «عياران» شناخته مي‌شود، ترانه «هميشه غايب» را از زبان «ياقوت» خواند. فيلم كوتاهي با برداشتي آزاد از زندگي «ياقوت» با عنوان «مثل هميشه» به كارگرداني «محمد حمزه‌اي» و بازي «آنا نعمتي» نيز ساخته شده است. در اين سال‌ها حتي شايع شده بود «كريس دي‌برگ» ترانه «بانوي سرخپوش» يا «Lady In Red» را در رثاي «ياقوت» ميدان فردوسي تهران آواز سر داده است. روزنامه‌نگار پیشکسوتی‌ هم در سال 1355 گفت و گويي با «ياقوت» را فراهم كرد. موضوع اين برنامه عشق بود و در بخش‌هايي از آن اين‌گونه روايت شده است؛ «در ميدان فردوسي هستم. ميعادگاه هميشه
بانوي سرخپوش. بانويي كه هميشه شما او را مي‌بينيد، سراپا سرخ با گلي در دست در روبه‌روي من نشسته...
شما خودتون رو معرفي مي‌كنيد؟
ياقوت.
چند سالتونه؟
50 سال.
چرا هميشه لباس سرخ به تن شماست؟
از همه لباس‌ها بهتر است.
رنگشو بيشتر دوست داري؟
بله، بله.
چرا هميشه توي ميدان فردوسي هستي؟
هميشه پاتوق من بوده. كجا برم؟ هرجا برم آسمون همين رنگه.
چرا تو يه ميدان ديگري منتظر نمي‌شي؟
براي اينكه محل، اينجا شايد زندگي مي‌كنم موندم اينجا ديگه.
مي‌گن شما منتظر كسي هستي...
دروغه.
دروغه؟
بله
قوم و خويش و فاميل دارين؟
بله دارم.
چرا با آنها زندگي نمي‌كني؟
چون از اولش اين‌طوري زندگي كردم
چرا؟
كردم ديگه! چرا نداره!
خودتون دوست داشتين؟
آره.
ياقوت خانم مي‌گن كه شما عاشق هستيد...
نه بابا! عاشق نيستم! عاشق؟ الان ديگه اين حرف‌ها عيبه براي من.
در جواني؟
در جواني خب عاشق بودم. هر كسي در جواني عاشقه در پيري هم عاشقه.
مي‌گن كه شما عاشق شدي و قرار ملاقاتي با معشوق‌تون داشتين در ميدان فردوسي...
نه بابا من با يك‌سري دوست قديمي زندگي مي‌كنيم اينجا هستيم.
از روز اول شما منتظر كسي نبودي؟
نه! نه اين حرف‌ها دروغه...
دو سال پيش وقتي برنامه‌اي درباره عشق مي‌ساختم، گفتم روزي تهراني‌ها به ياد او مي‌افتند، كه مدتي است نيست و او كه چنان ابر آمده بود آرام چنان ابر مي‌رود. او آن كليد گمشده عشق شده بود و عشاق آنچنان كه در رم چند سكه‌اي در چشمه‌اي مي‌افكنند... در آفريقا رقصي تا صبح بر پاي درخت مقدس مي‌كنند و در همين تهران خودمان به توپ مرواريد دخيل مي‌بستند و به چنارهاي پير امامزاده‌ها، در اينجا چند توماني در كف او نذر عاشقان بود. اما اينك نيست. شهري چون تهران كه در هر خانه‌اش ديوان حافظي بر رف است بي‌عشق كه نمي‌زيد. پس او كجاست؟ اگر چيزي از او مي‌دانيد، ما را هم خبر كنيد، همديگر را خبر كنيد. مبادا در اين هياهو شهر بي‌عشق بماند.»

شمال ميدان فردوسي حوالي همان جاهايي كه «ياقوت» منتظر مي‌ايستاد، فروشگاه پوشاكي است. نام اين فروشگاه هم با سرخپوشي دختراني همراه بود كه پنجشنبه عصر به ياد «ياقوت» در ميدان فردوسي حاضر بودند. تجمع دختران سرخپوش به آنجا منتهي شد كه كار و كاسبي اين فروشگاه سكه شد! دختران سرخپوش به اجبار وارد فروشگاه شدند و هركدام شال و مانتوي سرخ خود را با البسه‌اي در همين مقياس به قيمت واحد هركدام شش هزار تومان به رنگي ديگر تغيير دادند. ديگر قرمز به تن نداشتند اما هر كدام مستعد «ياقوت» بودند.

http://sharghnewspaper.ir/News/90/07/23/14064.html

magnet

عضو جدید

نمی دونم قضیه چیه ، ولی اینم من دیدم قبلاً :

به گزارش مشرق به نقل از مهر، مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در پی انتشار اخباری مبنی بر حضور زنان قرمز پوش در میدان فردوسی تهران در برخی رسانه ها، اعلام کرد: حضور این زنان صرفا برای تهیه یک برنامه مستند با عنوان 'پنج عصر میدان فردوسی' به تهیه کنندگی و کارگردانی جابر انصاری و حسینی است.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، تصویر برداری مستند یادشده با مجوز بوده و حدود دو ماه ادامه خواهد داشت .

منبع

babak 123

عضو جدید
کاربر ممتاز

نمی دونم قضیه چیه ، ولی اینم من دیدم قبلاً :

به گزارش مشرق به نقل از مهر، مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در پی انتشار اخباری مبنی بر حضور زنان قرمز پوش در میدان فردوسی تهران در برخی رسانه ها، اعلام کرد: حضور این زنان صرفا برای تهیه یک برنامه مستند با عنوان 'پنج عصر میدان فردوسی' به تهیه کنندگی و کارگردانی جابر انصاری و حسینی است.

بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، تصویر برداری مستند یادشده با مجوز بوده و حدود دو ماه ادامه خواهد داشت .

منبع

هیچ برنامه مستندی در کار نبود - خانه ما نزدیک میدان فردوسی است - اتفاقا پنج شنبه هم رفته بودم بیرون کلی مامور اومده بود اطراف میدان - برای برنامه مستند از این کارها نمی کنند - بعد از اینکه مسئله رو شده خواستند این قضیه رو جور دیگری نشان دهند - من اونجا هیج دوربین و گروه سینمایی ندیدم - فقط مامور نیروی انتظامی بود .

ali hoseini

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یاقوت کیه؟
یکی به ما هم بگه جریان چیه. اگه اینجا نمی تونید تو پ خ بگید لااقل. ممنون میشم.

magnet

عضو جدید
یاقوت کیه؟
یکی به ما هم بگه جریان چیه. اگه اینجا نمی تونید تو پ خ بگید لااقل. ممنون میشم.
اگه اشتباه نکنم ، زني قرمزپوش ، قبل از انقلاب نامزدش را در ميدان فردوسي گم كرد و مدت ها با لباس قرمز در ميدان، منتظرش ماند و می رفت و می اومد و . . .
البته نقل قول های متفاوتی هم هست .
بعدها فیلم و ترانه و موسیقی و .... ازش درست شد.

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
هیچ برنامه مستندی در کار نبود - خانه ما نزدیک میدان فردوسی است - اتفاقا پنج شنبه هم رفته بودم بیرون کلی مامور اومده بود اطراف میدان - برای برنامه مستند از این کارها نمی کنند - بعد از اینکه مسئله رو شده خواستند این قضیه رو جور دیگری نشان دهند - من اونجا هیج دوربین و گروه سینمایی ندیدم - فقط مامور نیروی انتظامی بود .
دوست عزیز چند مدته دارن اونجا برنامه مستند ایجاد میکنن

این برنامه هم چند وقتی ادامه خواهد داشت

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
وای که باز باید منتظر تحلیل های سیاسی اون سمتی ها باشیم از این اتفاق بسیار مهم!!!!
این هم نوعهایی از تحلیل ها:
دختران تهرانی با پوشیدن مانتوی قرمز یکدست به خفقان و عدم ازادی اعتراض کردند!!!!!
نیروی انتظامی با هجوم سراسری به میدان فردوسی مانع از این اعتراض خاموش زنان تهرانی شد!!!!!!
زن قرمز پوش میدان فردوسی نمادی از زنهایی است که صادقانه قربانی تسلط مردان میشوند!!!

heshmat khan

عضو جدید
وای که باز باید منتظر تحلیل های سیاسی اون سمتی ها باشیم از این اتفاق بسیار مهم!!!!
این هم نوعهایی از تحلیل ها:
دختران تهرانی با پوشیدن مانتوی قرمز یکدست به خفقان و عدم ازادی اعتراض کردند!!!!!
نیروی انتظامی با هجوم سراسری به میدان فردوسی مانع از این اعتراض خاموش زنان تهرانی شد!!!!!!
زن قرمز پوش میدان فردوسی نمادی از زنهایی است که صادقانه قربانی تسلط مردان میشوند!!!

حالا شما كه اين سمتي ! هستي چجور اين قضيه رو تحليل ميكني :!

اين هم از نوع تحليل ها :

يك توطئه ديگر دشمنان انقلاب خنثي شد !!

زن قرمزپوش يا عامل استعمار انگليس !!

نيروهاي حزب الله با توطئه قرمزقرمزي مقابله كردند !!

:surprised:

heshmat khan

عضو جدید
دوست عزیز چند مدته دارن اونجا برنامه مستند ایجاد میکنن

این برنامه هم چند وقتی ادامه خواهد داشت

شما همكار اقاي ضرغامي هستي كه اينقدر اطلاعات داري ؟!!

اون دوستي كه خونشون نزديك ميدان فردوسيه داره اونطور ميگه كه خبري از دوربين و فيلمبرداري نيست ! حالا شما اينطور ميگي ! نكنه شما كارگردان اون برنامه مستند هستي ؟؟!!

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما همكار اقاي ضرغامي هستي كه اينقدر اطلاعات داري ؟!!

اون دوستي كه خونشون نزديك ميدان فردوسيه داره اونطور ميگه كه خبري از دوربين و فيلمبرداري نيست ! حالا شما اينطور ميگي ! نكنه شما كارگردان اون برنامه مستند هستي ؟؟!!

نمیدونم
شاید !!!!!!

ببین دوست عزیز
این مسئله هر چیزیم باشه مسئله ای نیست که کسی بخواد بزرگش کنه و بهره برداری سیاسی
اولا کم عکس در این باره موجود نیست
پس عکاسانی بودن !!!!!!
حالا از خبرگزاریها یا غیر اون !!!!!!!
مورد بعد ایشون میفرمایند دور تا دورشون رو نیروی انتظامی پر کرده بودن و قصد دارن فضای امنیتی مطرح کنن !!!!!!
ایشون وقتی دیدن نیروهای محترم انتظامی دورتادورشون بودن چطور میتوانستن ببینن دوربینی اونجا هست
فیلمبرداری هست یا نه ؟؟؟؟؟!

اصلا همه اینا باشه
اولا برخوردی نشده ....... و اینکه اگر به قول بعضی روزنامه ها بگیریم که مسئله اعتراضی هم بوده کاملا به نفع نظام هست
چون کوچکترین برخوردی نشده .........بلکه گفته شده تا دو ماه دیگر ادامه دارد !!!!!!!
کم مسائل اعتراضی نبوده که به خاطر عدم احترام به قوانین و عرف برخورد باهاشون شده
البته در همه اونا به نحوی هتک حرمتهایی رخ داده بود
حالا این اگه اعتراضی هم باشه بسیار برای نظام خوبه .......هیچ دلیلی هم نداره که بخوان بگن فلان مسئله بوده
جشن فانوسها
میشد یه جوری سرتهشو هم اورد ........یا سایر موارد

خدا رو شکر کارگردانش هم با اسم معرفی شده
خرد همراهتان

سیّد

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چقدر این فروم نکته های جالب و اموزنده ای باسه خانما داره !!!

eterno

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
بچه ها چرا جو این تاپیک رو خراب میکنید؟
این اجتماع یه جور یادآوری بود فقط و به نظر من خیلی حرکت قشنگی بود...یه جور همدردی و هم حسی با شخصی بود که زمانی وجود داشته و مشکلات خاص خودش رو داشته....به نظر من یه حرکت نمادین خیلی قشنگ بود خواهشا با حرفهاتون خرابش نکنید و اجازه هم ندین که یه سری از دوستان بیان و این قضیه رو به هر سمتی بکشونند و خرابش کنند...مرسی دوستان...

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها چرا جو این تاپیک رو خراب میکنید؟
این اجتماع یه جور یادآوری بود فقط و به نظر من خیلی حرکت قشنگی بود...یه جور همدردی و هم حسی با شخصی بود که زمانی وجود داشته و مشکلات خاص خودش رو داشته....به نظر من یه حرکت نمادین خیلی قشنگ بود خواهشا با حرفهاتون خرابش نکنید و اجازه هم ندین که یه سری از دوستان بیان و این قضیه رو به هر سمتی بکشونند و خرابش کنند...مرسی دوستان...
من هم اون رو حرکت قشنگی میدونم. کلی هم دلم برا اون زن سوخت.

اما بعضی ها یه جوری هستن.با گزارشهاشون و نحوه صحبتشون میخوان یه برداشت های دیگه کنن.