خلقت اجباری

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
1/اون فیها خالدون معلومه برای چه کسانیست!
2/اون فرد هم باید تو دنیا فکر اونجاش رو هم میکرد
3/فکر کنم شما جای خالق و مخلوف رو داری عوض میکنی!!!

1/بله معلوم است.

• کسانی که کافر شوند ، و آيات خدا را تکذيب کنند خود اهل جهنمند و جاودانه در آنجا خواهند بود.
    سوره : البقرة آیه : 39

2/بحث فکر به اونجاش یا جای دیگه اش نیست. رو سوال تمرکز عزیز برادر:

دوست دارم گناه کنم. اگه خوشت نمیاد منو از اول درست نکن. منو درست کردی و حالا اون کاری که دوست داری رو نکنم مجازاتم میکنی؟؟ چرا منو درست کردی که مجبور به انجام کار خوب باشم؟

3/منظور شما چیه؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته

1/بله معلوم است.

• کسانی که کافر شوند ، و آيات خدا را تکذيب کنند خود اهل جهنمند و جاودانه در آنجا خواهند بود.
    سوره : البقرة آیه : 39

2/بحث فکر به اونجاش یا جای دیگه اش نیست. رو سوال تمرکز عزیز برادر:

دوست دارم گناه کنم. اگه خوشت نمیاد منو از اول درست نکن. منو درست کردی و حالا اون کاری که دوست داری رو نکنم مجازاتم میکنی؟؟ چرا منو درست کردی که مجبور به انجام کار خوب باشم؟

3/منظور شما چیه؟
دوست عزیز مثل اینکه ارزشها هم در نظر شما عوض شده!!!
معمولا باید گفت دوست دارم خوب باشم و ...
اولا خداوند منشا فیضه و لازمه فیاضیت مخلوقه
دوما بر اساس حرف شما یا خدا نباید هیچ موجودی رو خلق کنه یا یه بار خلقش کنه بعد بذاره ببینه طرف خوشش میاد یا نه و دوباره معدوم بشه!
سوما این دوست داشتن گناه منشا دیگه ای داره و فرد باید اونو جستجو کنه نه اینکه بهانه بیاره
چهارما سوالتون مطمئنا هیچ نتیجه ای نداره چون الان تو این دنیایید و چنین سوالاتی تو اون دنیا پوششی برای اعمال بد این دنیاش نمیشه پس فکر کنم فکرتون رو به چیزهای دیگه منعطف کنید بهتره:gol:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
دوست عزیز مثل اینکه ارزشها هم در نظر شما عوض شده!!!
معمولا باید گفت دوست دارم خوب باشم و ...
اولا خداوند منشا فیضه و لازمه فیاضیت مخلوقه
دوما بر اساس حرف شما یا خدا نباید هیچ موجودی رو خلق کنه یا یه بار خلقش کنه بعد بذاره ببینه طرف خوشش میاد یا نه و دوباره معدوم بشه!
سوما این دوست داشتن گناه منشا دیگه ای داره و فرد باید اونو جستجو کنه نه اینکه بهانه بیاره
چهارما سوالتون مطمئنا هیچ نتیجه ای نداره چون الان تو این دنیایید و چنین سوالاتی تو اون دنیا پوششی برای اعمال بد این دنیاش نمیشه پس فکر کنم فکرتون رو به چیزهای دیگه منعطف کنید بهتره:gol:

ببین پسر خوب اینکه: ارزشها برای من عوض شده و .... که جواب سوال نیست!! هست؟ ارزشگذاری کردن روی آدمها نه تنها کار اخلاقی نیست بلکه باعث به بن بست رسیدن بحث میشه.

فرمودی:
"خداوند منشا فیضه و لازمه فیاضیت مخلوقه
دوما بر اساس حرف شما یا خدا نباید هیچ موجودی رو خلق کنه یا یه بار خلقش کنه بعد بذاره ببینه طرف خوشش میاد یا نه و دوباره معدوم بشه!"

بحث وقتی رنگو بوی فلسفه چگونگی صفات خدا رو میگیره به جای خاصی نمیره چون فلاسفه بزرگ هم نتونستن همو متقاعد کنن چه برسه به منو شما
مثلا من میتونم بپرسم:
1-چرا خدا منشا فیضه؟
2-اگه حتما برای فیاض بودن باید خلقت کند پس محتاج مخلوقش میشه
3-سوم چه فیضی در حق کسی شده که تا ابد در جهنمه؟
4- اگه یکی این فیض رو نخواد چی؟
.
.

.
اما من اینها رو نمیپرسم. میپرسم: چرا خدا انسانهایی که از بودن خود ناراضی اند را افرید. مگر علم نداشت اینها در صورت وجود از بودن خود شاکی اند؟؟

اگر داشت چرا آفرید. در نتیجه خدا زور گفت و ظالم است.

اگر نداشت خدا عالم نیست.
======

من به منشا گناه کار ندارم و روش بحث نمیکنم.
===

این سوالات خودش در ظاهر سودی ندارن اما نتیجه کلی که دارن خیلی مهمه برای من.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
ببین پسر خوب اینکه: ارزشها برای من عوض شده و .... که جواب سوال نیست!! هست؟ ارزشگذاری کردن روی آدمها نه تنها کار اخلاقی نیست بلکه باعث به بن بست رسیدن بحث میشه.

فرمودی:
"خداوند منشا فیضه و لازمه فیاضیت مخلوقه
دوما بر اساس حرف شما یا خدا نباید هیچ موجودی رو خلق کنه یا یه بار خلقش کنه بعد بذاره ببینه طرف خوشش میاد یا نه و دوباره معدوم بشه!"

بحث وقتی رنگو بوی فلسفه چگونگی صفات خدا رو میگیره به جای خاصی نمیره چون فلاسفه بزرگ هم نتونستن همو متقاعد کنن چه برسه به منو شما
مثلا من میتونم بپرسم:
1-چرا خدا منشا فیضه؟
2-اگه حتما برای فیاض بودن باید خلقت کند پس محتاج مخلوقش میشه
3-سوم چه فیضی در حق کسی شده که تا ابد در جهنمه؟
4- اگه یکی این فیض رو نخواد چی؟
.
.

.
اما من اینها رو نمیپرسم. میپرسم: چرا خدا انسانهایی که از بودن خود ناراضی اند را افرید. مگر علم نداشت اینها در صورت وجود از بودن خود شاکی اند؟؟

اگر داشت چرا آفرید. در نتیجه خدا زور گفت و ظالم است.

اگر نداشت خدا عالم نیست.
======

من به منشا گناه کار ندارم و روش بحث نمیکنم.
===

این سوالات خودش در ظاهر سودی ندارن اما نتیجه کلی که دارن خیلی مهمه برای من.
کسی روی آدمها ارزش گذاری نکرد!!!
1-پس منشا فیض چیست؟؟؟
2-تو یه تاپیک بحثای خوبی شد(تو تالار اسلام)ولی به صورت کوتاه اینکه واجب الوجود هیچ وقت محتاج ممکن نمیشه چون خود اون ممکن الوجود همه وجودش رو از واجب داره!!!
3-مگر کفر کافر از سوی خدا بوده؟!!!
4-رحمت عام خداوند نصیب همه میشه حتی اون کافره اما رحمت خاص نه
با این سوالات شما هم معنی دنیا از دست میره هم خوبی و بدی چون فقط باید بهشتیها به این دنیا میومدند که در اون صورت بهشت هم معنیش رو از دست میداد!!
نتیجه گیریتون خیلی عجیبه!!
شما میگید کافر راضی نیست.خب علت این راضی نبودن مگر غیر اینه که میدونه جهنمی میشه؟؟؟پس چرا موحد نمیشه؟؟واضحه چون خود خدا رو قبول نمیکنه چه برسه جهنمش!!!
خداوند تمام ابزارهای هدایت و خوب بودن و کامل شدن رو به انسان داده پس خیلی خنده داره بگیم ظلم کرده ما رو تو این دنیا آورده!!
فکر کنم شما خدا رو قبول نداری که اگه اینطوره بهتره اول جایی دیگه در این مورد بحث کنیم:gol:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
کسی روی آدمها ارزش گذاری نکرد!!!
1-پس منشا فیض چیست؟؟؟
2-تو یه تاپیک بحثای خوبی شد(تو تالار اسلام)ولی به صورت کوتاه اینکه واجب الوجود هیچ وقت محتاج ممکن نمیشه چون خود اون ممکن الوجود همه وجودش رو از واجب داره!!!
3-مگر کفر کافر از سوی خدا بوده؟!!!
4-رحمت عام خداوند نصیب همه میشه حتی اون کافره اما رحمت خاص نه
با این سوالات شما هم معنی دنیا از دست میره هم خوبی و بدی چون فقط باید بهشتیها به این دنیا میومدند که در اون صورت بهشت هم معنیش رو از دست میداد!!
نتیجه گیریتون خیلی عجیبه!!
شما میگید کافر راضی نیست.خب علت این راضی نبودن مگر غیر اینه که میدونه جهنمی میشه؟؟؟پس چرا موحد نمیشه؟؟واضحه چون خود خدا رو قبول نمیکنه چه برسه جهنمش!!!
خداوند تمام ابزارهای هدایت و خوب بودن و کامل شدن رو به انسان داده پس خیلی خنده داره بگیم ظلم کرده ما رو تو این دنیا آورده!!
فکر کنم شما خدا رو قبول نداری که اگه اینطوره بهتره اول جایی دیگه در این مورد بحث کنیم:gol:

1-چیست؟؟ سوال رو با سوال جواب میدی؟ :)

2-تاپیک بزن راجع بهش بحث کنیم

3-مقدار زیادیش بله. انسان تحت تاثیر چیزهای زیادیه ، فقط اراده نیست

4-معنای بهشت و جهنم؟ چه اصراری هست که بهشت و جهنم باشه حتما. خوب آدمهای خوب افریده میشدن میرفتن بهشت. حتما 1 عده اینجا باید قربانی میدن که 1 عده برن بهشت؟؟ خدا جهنم خالی رو به بهشتیا نشون میداد.

نقل قول شما"
شما میگید کافر راضی نیست.خب علت این راضی نبودن مگر غیر اینه که میدونه جهنمی میشه؟؟؟پس چرا موحد نمیشه؟؟واضحه چون خود خدا رو قبول نمیکنه چه برسه جهنمش!!!"

آقا طرف دوست نداره دلیل عدم اطاعتش رو به شما بگه. اصلا بی دلیله.. که چی؟؟؟؟؟
حرفش اینه من دوست ندارم باشم. تمام

نقل قول:
"خداوند تمام ابزارهای هدایت و خوب بودن و کامل شدن رو به انسان داده پس خیلی خنده داره بگیم ظلم کرده ما رو تو این دنیا آورده!!."

خنده داره؟ طرف میاد میگه نه بهشت میخام نه هدایت. کیو باید ببینم. شما در جوابش میخندی؟
میخندی ؟؟ باید جواب بدی عزیزم

من هیچ دلیلی ندارم که خدا وجود نداره. نمیدانم

JavadMessi

مدیر بازنشسته

1-چیست؟؟ سوال رو با سوال جواب میدی؟ :)

2-تاپیک بزن راجع بهش بحث کنیم

3-مقدار زیادیش بله. انسان تحت تاثیر چیزهای زیادیه ، فقط اراده نیست

4-معنای بهشت و جهنم؟ چه اصراری هست که بهشت و جهنم باشه حتما. خوب آدمهای خوب افریده میشدن میرفتن بهشت. حتما 1 عده اینجا باید قربانی میدن که 1 عده برن بهشت؟؟ خدا جهنم خالی رو به بهشتیا نشون میداد.

نقل قول شما"
شما میگید کافر راضی نیست.خب علت این راضی نبودن مگر غیر اینه که میدونه جهنمی میشه؟؟؟پس چرا موحد نمیشه؟؟واضحه چون خود خدا رو قبول نمیکنه چه برسه جهنمش!!!"

آقا طرف دوست نداره دلیل عدم اطاعتش رو به شما بگه. اصلا بی دلیله.. که چی؟؟؟؟؟
حرفش اینه من دوست ندارم باشم. تمام

نقل قول:
"خداوند تمام ابزارهای هدایت و خوب بودن و کامل شدن رو به انسان داده پس خیلی خنده داره بگیم ظلم کرده ما رو تو این دنیا آورده!!."

خنده داره؟ طرف میاد میگه نه بهشت میخام نه هدایت. کیو باید ببینم. شما در جوابش میخندی؟
میخندی ؟؟ باید جواب بدی عزیزم

من هیچ دلیلی ندارم که خدا وجود نداره. نمیدانم
1-من میگم خداست این جواب حالا شما بگید اگه خدا نیست چیه؟!
2-http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/288525-دلیل-و-هدف-آفرینش-انسان
3-دقیقا خدا چطوری تو کفر اون نقش داشته در حالی که 124000 پیغمبر هم فرستاده که بگه من از کفر بدم میاد!!!
4-ببخشید اما این مورد رو خیلی بچه گانه بهانه آوردید!!
وقتی دنیا فقط خوبی باشه پس چطور انسان به تکامل میرسه در حالی که راهی جز خوب بودن نداشته؟؟؟
این مثل اینه که یه دزد تو زندان بگه من دزدی نمیکنم!!
فکر کنم شما از جبریون باشی چون یه طوری میگی قربانی که انگار خدا خواسته اونا برند جهنم!!
ته تهش اینه که الان ما اینجاییم پس این حرفها سودی به حالمون نداره!
فکر کنم اینجا هم شما میخوای به عدالت خدا برسی پس بهتره موازی کاری نشه
البته با خط آخرتون بهتره اول وجود خدا رو اثبات کنیم با صفاتش بعد یه دور اون تاپیکی که لینک دادم رو بخونید بعدش برسیم به عدل خدا:gol:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
1-من میگم خداست این جواب حالا شما بگید اگه خدا نیست چیه؟!
2-http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/288525-دلیل-و-هدف-آفرینش-انسان
3-دقیقا خدا چطوری تو کفر اون نقش داشته در حالی که 124000 پیغمبر هم فرستاده که بگه من از کفر بدم میاد!!!
4-ببخشید اما این مورد رو خیلی بچه گانه بهانه آوردید!!
وقتی دنیا فقط خوبی باشه پس چطور انسان به تکامل میرسه در حالی که راهی جز خوب بودن نداشته؟؟؟
این مثل اینه که یه دزد تو زندان بگه من دزدی نمیکنم!!
فکر کنم شما از جبریون باشی چون یه طوری میگی قربانی که انگار خدا خواسته اونا برند جهنم!!
ته تهش اینه که الان ما اینجاییم پس این حرفها سودی به حالمون نداره!
فکر کنم اینجا هم شما میخوای به عدالت خدا برسی پس بهتره موازی کاری نشه
البته با خط آخرتون بهتره اول وجود خدا رو اثبات کنیم با صفاتش بعد یه دور اون تاپیکی که لینک دادم رو بخونید بعدش برسیم به عدل خدا:gol:

1.منبع فیض؟؟ منظور شما از فیض چیه؟ بودن؟ چرا بودن بر نبودن برتری داره و فیض محسوب میشه؟؟؟

(البته من این سوال رو مطرح نکردم و در پستم(64) گفتم این سوالات رو نمیپرسم. اما چون شما فکر کردی براش جواب داری، جواب دادی. اشکال نداره )

3.با ایجاد محیطی که اونو به سمت گناه هدایت کرده. با دادن پدر مادر بد. با ژنتیک بد

از اون گذشته

اصلا شما میگی 124هزار. خب؟

قبول داری که 1400 ساله هیچ پیامبری نیست. خب؟؟ هنوز هم قبایلی هستن که با انشان متمدن برخورد نداشتن و دارن سنگ چوپ و حیوون میپرستن. خب؟

برای 1400 سال. کو این هدایت خدا. مگه بزرگترین گناه کفر نیست؟ خدا نمیتونست به اینا راهنما بده؟؟

گویا خیلی هم مهم نیست واسه خدا کافر بودن خیلیا. نمیدونم چرا به ذات شریف ما گیر داده :biggrin:

4. اینکه فقط آدم های خوب آفریده میشدن مثل اینه که دزد تو زندان باشه؟ اگه این دو تا یکی اند بگو که این آخرین پست من باشه

بزرگوار شما یا با دقت نمیخونی یا بهره هوشی بالایی نداری عزیز

در کل به نظرم بهتره تاپیک رو ترک کنم. حرفا زده شد.

در مورد اثبات بازم میگم شما هرچیزی رو هم که اثبات کنی به محض اینکه مثال نقضی پیدا یشه باطل میشه. بهتره تناقضات رو پاسخ بدیم به جای اثبات. چون ایرادات من بر پایه و فرض درست بودن اثبات شماست. من میگم اگه خدا عادله پس چرا؟؟؟
به نظرم انسان انقدرها که فکر میکنیم مختار نیست. تا حدی مجبور است.

سود این حرفها در اینه که جهان بینی کلی مارو تحت تاثیر میذاره و بعدش کل زندگیمون رو.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
1.منبع فیض؟؟ منظور شما از فیض چیه؟ بودن؟ چرا بودن بر نبودن برتری داره و فیض محسوب میشه؟؟؟

(البته من این سوال رو مطرح نکردم و در پستم(64) گفتم این سوالات رو نمیپرسم. اما چون شما فکر کردی براش جواب داری، جواب دادی. اشکال نداره )

3.با ایجاد محیطی که اونو به سمت گناه هدایت کرده. با دادن پدر مادر بد. با ژنتیک بد

از اون گذشته

اصلا شما میگی 124هزار. خب؟

قبول داری که 1400 ساله هیچ پیامبری نیست. خب؟؟ هنوز هم قبایلی هستن که با انشان متمدن برخورد نداشتن و دارن سنگ چوپ و حیوون میپرستن. خب؟

برای 1400 سال. کو این هدایت خدا. مگه بزرگترین گناه کفر نیست؟ خدا نمیتونست به اینا راهنما بده؟؟

گویا خیلی هم مهم نیست واسه خدا کافر بودن خیلیا. نمیدونم چرا به ذات شریف ما گیر داده :biggrin:

4. اینکه فقط آدم های خوب آفریده میشدن مثل اینه که دزد تو زندان باشه؟ اگه این دو تا یکی اند بگو که این آخرین پست من باشه

بزرگوار شما یا با دقت نمیخونی یا بهره هوشی بالایی نداری عزیز

در کل به نظرم بهتره تاپیک رو ترک کنم. حرفا زده شد.

در مورد اثبات بازم میگم شما هرچیزی رو هم که اثبات کنی به محض اینکه مثال نقضی پیدا یشه باطل میشه. بهتره تناقضات رو پاسخ بدیم به جای اثبات. چون ایرادات من بر پایه و فرض درست بودن اثبات شماست. من میگم اگه خدا عادله پس چرا؟؟؟
به نظرم انسان انقدرها که فکر میکنیم مختار نیست. تا حدی مجبور است.

سود این حرفها در اینه که جهان بینی کلی مارو تحت تاثیر میذاره و بعدش کل زندگیمون رو.
در زمان حال که دنیا کوچک شده این حرف خیلی درست نیست گرچه خدا عقل هم به انسان داده!
اون هندیها هم فکر نکنم جای دورافتاده ای باشند فقط چیزی که پدرانشون یادشون دادند طوطی وار تکرار میکنند بدون لحظه ای تفکر پس این آک بند نگه داشتن مغز تقصیر در و دیوار نیست!
مثل اینکه شما بادقت نمیخونی شایدم هدفت با دقت نخوندنه!!
وقتی بدی وجود نداشته باشه خوبی هم معنی نمیده مانند روز و شب که با وجود دیگری معنی میدند دزدی هم که تو زندانه چاره ای جز دزد نبودن نداره!
مثال نقضتون زمانی درسته که بتونید ثواب و عقاب اون فرد رو هم ببینید!
کسی نگفت انسان کاملا مختاره!
شما اصلا دنبال بحث عقلیه این مسائل نرفتی بعد دنبال مثال نقضش میگردی!!
به هر حال اگه هدفتون رسیدن به حقیقته بسم الله:gol:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
در زمان حال که دنیا کوچک شده این حرف خیلی درست نیست گرچه خدا عقل هم به انسان داده!
اون هندیها هم فکر نکنم جای دورافتاده ای باشند فقط چیزی که پدرانشون یادشون دادند طوطی وار تکرار میکنند بدون لحظه ای تفکر پس این آک بند نگه داشتن مغز تقصیر در و دیوار نیست!
مثل اینکه شما بادقت نمیخونی شایدم هدفت با دقت نخوندنه!!
وقتی بدی وجود نداشته باشه خوبی هم معنی نمیده مانند روز و شب که با وجود دیگری معنی میدند دزدی هم که تو زندانه چاره ای جز دزد نبودن نداره!
مثال نقضتون زمانی درسته که بتونید ثواب و عقاب اون فرد رو هم ببینید!
کسی نگفت انسان کاملا مختاره!
شما اصلا دنبال بحث عقلیه این مسائل نرفتی بعد دنبال مثال نقضش میگردی!!
به هر حال اگه هدفتون رسیدن به حقیقته بسم الله:gol:

هستن این جور آدمها. ندانستن شما دلیل بر نبود نیست.سرچ کن:isolated pepole

کسی که تو زندانه نمیتونه دزدی کنه. آدم خوب کسیه که بیرونه و گناه نمیکنه.

راجع به مختار بودن از نظر شما، من سوال نپرسیدم. شما گفتی از جبریونی؟؟ من هم جواب دادم. شما به چی جواب دادی؟؟؟

ثواب عقاب عقاب شاهین باز قرقی هم دیدم:)

شما از کجا میگی دنبالش نرفتم؟؟؟

من سودی در ادامه این بحث نمیبینم. نیاز به تاپیک جداست. اگه جواب ندادم حمل بر بی ادبی نشه.
موفق باشید.

بایییی

senator1370

عضو جدید
یعنی به نظر شما مطیع بودن معلول اون سوال کردنه؟؟؟
خب اگه اینطوری باشه و به قول خودتون قبلش خلق میکرد که خب بازهم میشه خلق بدون سوال!!!
کلا مگه میشه از یه موجودی قبل از هست شدنش سوال کرد؟!!!

نه اطاعت معلول سوال کردن خداوندازمانیست!بلکه معلول اطمینان ما به قبول زندگی. من که یادم نمیاد چیزی روقبول کرده باشم شما رونمیدونم؟
وقتی مسئولیتی روقبول نکردم پس وظیفه ایم ندارم!!
همون طور که دوستان گفتند خداوند آگاه علم به غیب داره وقتی میدونه که من بنده انسان بدی میشم در دنیا چرابایدخلقم کنه؟؟؟؟؟؟
ازکجا معلوم بااطاعت اون درتمام عمر باانتخاب یک امری که مخالف نظرخداوند سرانجام من مثل شیطان نباشه؟؟؟اگه قرار به اطاعت محض پس اختیار معنایی نداره؟!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
نه اطاعت معلول سوال کردن خداوندازمانیست!بلکه معلول اطمینان ما به قبول زندگی. من که یادم نمیاد چیزی روقبول کرده باشم شما رونمیدونم؟
وقتی مسئولیتی روقبول نکردم پس وظیفه ایم ندارم!!
همون طور که دوستان گفتند خداوند آگاه علم به غیب داره وقتی میدونه که من بنده انسان بدی میشم در دنیا چرابایدخلقم کنه؟؟؟؟؟؟
ازکجا معلوم بااطاعت اون درتمام عمر باانتخاب یک امری که مخالف نظرخداوند سرانجام من مثل شیطان نباشه؟؟؟اگه قرار به اطاعت محض پس اختیار معنایی نداره؟!
شما وقتی نبودی سوال معنی نداری و وقتی بود شدی هم که باز سوال معنی نداره!!
جوابتون رو قبلا به اون دوستمون دادم(گرچه خودتون هم آشنایید:دی)
اگر قرار بود فقط خوبها آفریده بشند اصلا نه دنیا معنی پیدا میکرد نه خوبی نه ثواب!!
فکر نکنم شیطان فقط یک امر مخالف انجام داده باشه چون از وقتی رانده شد کارش همین بوده!
نخیر بالاترین گناه کفره
واقعا فکر نکنم اینقدر سخت باشه که حداقل انسان موحدی باشیم!!سوالایی که شما میکنید آدمو به فکر میبره نکنه من میل به قتل و تجاوز و... دارم و خودم خبر ندارم!
اطاعت محض مخصوص اولیاءالله اما ماها اگه در حد خودمون بنده خدا باشیم کار حله البته همونطور که میدونید فعل باشیم این جمله نشانه اختیاره!
الان واقعا برام سوال شد نتیجه این سوال چی میتونه باشه؟!چیزی که خلاف فطرت و خواست خداونده!!

senator1370

عضو جدید
اگه ماآدم بدانبودیم هیچ اتفاق خاصی نمی افتاد خوبی هم میتونست معنی پیداکنه مثل واجبات و مستحبات اون آدم خوبا که همه ی اعمال شون روانجام میدادن میرفتن فردوس اونایی که اعمال کمتری انجام میدادن بهشت!فک نکم اتفاق خاصی جزاینکه یه سری از آدماازعذاب زندگی کردن راحت بشن می افتاد!!
چرا !شیطان وقتی ازقدرت اختیارش استفاده کرد و به آدم سجده نکرد خداوند هم بدونه اینکه اطاعت چند هزارسالش و درنظر بگیر از خودش راندش!اگر رانده نمیشد طبق فرضی که شمادارین دیگه خوب وبد مفهومی نداشت!!پس یک قربانی لازم بود تابشه سیاه وخداوند هم بشه سفیدسفید خداوندی که انسان هارو برابر نیافرید وگروهی رو درشرایطی آفرید که مجبور به گناه هستند وگروهی رو درشرایطی که اصلآگناه واسشون مطرح نیست وملاک برتری انسان شد تقوا!!که خیلی خیلی ناعادلانه هستش!!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
اگه ماآدم بدانبودیم هیچ اتفاق خاصی نمی افتاد خوبی هم میتونست معنی پیداکنه مثل واجبات و مستحبات اون آدم خوبا که همه ی اعمال شون روانجام میدادن میرفتن فردوس اونایی که اعمال کمتری انجام میدادن بهشت!فک نکم اتفاق خاصی جزاینکه یه سری از آدماازعذاب زندگی کردن راحت بشن می افتاد!!
چرا !شیطان وقتی ازقدرت اختیارش استفاده کرد و به آدم سجده نکرد خداوند هم بدونه اینکه اطاعت چند هزارسالش و درنظر بگیر از خودش راندش!اگر رانده نمیشد طبق فرضی که شمادارین دیگه خوب وبد مفهومی نداشت!!پس یک قربانی لازم بود تابشه سیاه وخداوند هم بشه سفیدسفید خداوندی که انسان هارو برابر نیافرید وگروهی رو درشرایطی آفرید که مجبور به گناه هستند وگروهی رو درشرایطی که اصلآگناه واسشون مطرح نیست وملاک برتری انسان شد تقوا!!که خیلی خیلی ناعادلانه هستش!!
وقتی بدی وجود نداشته باشه خوبی چه معنایی میده در حالی که آدم مجبوره خوب باشه!!!
شیطان فکر کنم در اولین امتحانش رد شد اونم چه امتحانی!!بعدشم توبه نکرد و از درگاه الهی رانده شد جالبتر اینه بعدش خودش از خدا خواست که تا آخر دنیا این اجازه رو بده که بنی بشر رو فریب بده!!
هیچ کس مجبور به گناه کردن نیست البته زمانی که علم به گناه بودن یا نبودن اعمال هم داشته باشه.اتفاقا بازهم دارید فرائض رو برعکس در نظر میگیرید چون معمولا برای مقربین خدا این دنیا عذاب آورتر بوده تا دنیا پرستان!
مطمئنا هر کس را هم به وسعت نفسش مواخذه میکنند مثلا ممکنه یک نفر را نماز شب هم ازش بخواهند ولی شخصی مثل حر فقط چند ساعت به راه راست آمدنش میشه سند افضلیت بر تمام شهدا و علما !!

jamnaj

عضو
سلام
قدر بودن را کسی داند که بیندیشد که اگر نبودم یا اگر از وقتی به بعد نباشم !
اشکال برای کسی پیش میآید که یا دچار مشکلات زندگیست یا شبهات فکری .
این سوالات برای من تقریبا حل شده اند . اما مثل بسیاری در اول بسیار ناراحت کننده بود انگار که این سوال ومانند آن برای من مطرح شده ودیگران از خود نپرسیده اند!

jamnaj

عضو
بله غیر از گفته آنانکه گویند "هم نامه نانوشته خوانی ..."
اینکه در شرایط حال کسی چه میپندارد غیر از این است که اگر آگاه بود -بی شبهه ومانع فکری وروحی- چه میخواست !

jamnaj

عضو
آدم بد شما نیستید
بد کسی است شما را وادار می کند چنین بیدیشید

jamnaj

عضو
سیاهی معلوم کننده نور وروشنایی نیست
بدی خوب کننده خوبی نیست
بلکه خوب خوب است ازخوبی خود ونور وروشنایی هم خودش
بدی وسیاهی روشنایی وخوبی را بیشتر می نمایاند!

jamnaj

عضو
دوستان آنچه خود میفهمید بگویید
وآنچه شنیده اید به اهلش بسپارد وپیگیر باشید

jamnaj

عضو
نخواهد گفت کاش نبودم بلکه میگوید " من که قدر بودن و چنان که اکنون میبایست بودم را ندانستم و فرصت را تباه کردم -در این شرایط -بودنم کاش نبودی ..." اما بدترین وبد عمل ترین غیر ار کافر به وجود حق تعالی باز امید دارد.

jamnaj

عضو
جوان نمی داند وپیر -دوران دیده وعالم- نمی تواند"مانند دوران جوانی" افسوس
اما هر چه سوال سخت دارد از خدا بپرسید """نه از دشمن انسان"""

jamnaj

عضو
این هم از عظمت خداوند است که ما هر چه دلمان ببخشید -"هوی " - خواست میگوییم واو فی فورا به جایگاه بی بازگشت وعذاب نمی کشاند وباز فرصت میدهد """" اما تا کی ؟ خود داند!
اما راه یافتن پاسخ به سوالات لجپرسی نیست! این راه دشمن توست نه تویی که در پی راهی برای خودت هستی!

jamnaj

عضو
نام این موضوع را اگر نیک یابی """" موهبت وجود """"" می نهی نه """.....اجباری
اگر کسی به شما خیری رسانده باشد که در آن هنگام شما خبر نداشتید
انصاف است اجبا ری خطاب کنیم یا ...

senator1370

عضو جدید
همون طور که خودتون گفتین اگه بدی وجود نداشته باشه خوبی معنا نمیده پس یه گروه بد باید وجود داشته باشه تاخوبی خداوافعال مشخص بشه پس واسه اون دسته بد طبق عدل الهی نبایدعذابی باشه ومیشه بگی خدابهشون مدیون هست من مقرب خدا نیستم ولی این دنیارم دوست ندارم واسم عذاب آورشیطان هم پس به گفته ی شما بااجازه خداوند هستش که داره انسان روفریب میده که میشه تائیدنکته ای که گفتم!یه سوال شما تضمین به من میدین که براساس نفس کسی که درمحیط وخانواده منحرف رشد کرده وراهی جز کناه جلوی اون نبوده دراون دنیا واسش مجازاتی نیست!؟

User Name

عضو جدید
دوست عزیز شما تنها نیستید . اینجا رو ببینید (البته با چیزتر شکن):)

سلام به همه
میخوام یه سوالی بپرسم که شاید تو ذهن خیلی از ماها حداقل چند باری هی رد شده و ما اونو کنار زدیم و یه جوری خودمونو قانع کردیم یا اصلا بهش توجه نکردیم اونم یا به خاطر ... بگذریم سوال اینه که خدا ما رو به زور خلق کرد و به این دنیا آورد بعد هم به زور گفت که باید به این احکام عمل کنیم و بعد هم اگه عمل نکنیم به زور باید وارد جهنم بشیم مگه میشه بدون رضایت ما رو مجبور به کاری کرد؟من اگه نخوام به این دنیا بیام کی رو باید ببینم؟

علّامه

عضو جدید
دوست عزیز شما تنها نیستید . اینجا رو ببینید (البته با چیزتر شکن):)[/Qسلام دوست عزیز
البته جواب این سوال خیلی روشنه و از این باب که بحث شروع بشه من به پرسش این سوال پرداختم و الا من خودم برای این ج دارم و فکر کنم تو پست های فبل هم نوشتم براتون
یا علی

Life13

عضو جدید
سلام به همه
میخوام یه سوالی بپرسم که شاید تو ذهن خیلی از ماها حداقل چند باری هی رد شده و ما اونو کنار زدیم و یه جوری خودمونو قانع کردیم یا اصلا بهش توجه نکردیم اونم یا به خاطر ... بگذریم سوال اینه که خدا ما رو به زور خلق کرد و به این دنیا آورد بعد هم به زور گفت که باید به این احکام عمل کنیم و بعد هم اگه عمل نکنیم به زور باید وارد جهنم بشیم مگه میشه بدون رضایت ما رو مجبور به کاری کرد؟من اگه نخوام به این دنیا بیام کی رو باید ببینم؟

شما در برابر خدا هیچ عددی نیستی که خدا بخواد ازت اجازه بگیره حاج آقا.

علّامه

عضو جدید
شما در برابر خدا هیچ عددی نیستی که خدا بخواد ازت اجازه بگیره حاج آقا.
درسته که من عددی نیستم و اینکه خدا ازمون اجازه میگیره نه به خاطر من و شماست بلکه به خاطر اینه که اون موجود کاملیه و اگه این کار رو نکنه دیگه کامل نیست شما فکر میکنی خدا مثل من و شماست که اگه قدرت داشت نیاز به هیچ گونه سوال و جوابی نداشته باشه ؟ و هر کاری خواست بکنه حتی ظلم؟ به نظرتون این خدا قابل پرستشه؟
من این جور خدایی رو نمیپرستم شمارو نمیدونم
پس خدا چون میدونه که هر عاقلی باشه به دنیا اومدنو قبول میکنه یعنی اینقدر منفعت برای پا گذاشتن توی دنیا قرار میده که هر عاقلی اونو میپذیره و همین میشه اجازه گرفتن و رضایت من و شما برای اومدنمون به این دنیا و اگه هم کسی بگه نمیخوام معلومه عاقل نیست و اون حق رای نداره
یا علی

EECi

مدیر بازنشسته
سلام به همه
سلام
توصیفش سخت هست
دلیل وجود ما ، عشق بی نهایت خداست

:gol:
یا زهرا (س)

مهدی پوراحمد

اخراجی موقت
شما در دایره اختیار خود مختار به انتخاب و عمل و ... هستید.به دنیا امدن جبر است نه اختیار.شما هم به دنیا نمی امدید یکی دیگه به دنیا میومد و این سوال رو میپرسید.انسان ممکن الوجود بوده و الان شما فیکون شده اید.شما مختارید خوب زندگی کنید و راضی باشید اما نمی شود از بودنتان ناراضی باشید.

از شدنتان می توانید ناراضی باشید اما از بودنتان نمی توانید ناراضی باشید

بالا