خداوند..... هميشه بوده است

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من همه جا دنبال او بوده و او را جسته ام، و یافته ی من این است __ او هیچ کجا نیست. من به درون نگاه کرده ام، هرکار ممکن را انجام داده ام. این فقط جمله ای از واقعیت است، بدون خشم، بدون دشمنی. من چه کنم اگر او وجود ندارد؟ تقصیر من نیست.

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه دوست عزيز اون كسي كه خورشيد را با هدف ذوب كردن آب آفريده بايد با شعور باشه! از نظر عقلي تصورش براي ما محاله كه بگيم اين جهان به اين منظمي و دقيقي كه هر چيزي براي هدفي خاص آفريده شده خالقي بي شعور داشته همونطوري كه نميتونيم به اشعار سعدي خالقي بي شعور و بي تبع شعر رو نسبت بديم!
فكر كنم تا اينجا جوابتون رو گرفته باشيد!
اما اين مثالي كه شما مطرح كردي مال اين هست كه فكر ميكني علت بخار شدن آب خورشيده!
در واقع ما در دنياي ماده هيچ مثالي براي اصل عليت نداريم! فلاسفه ي اسلامي معتقدند كه هميشه رتبه ي علت بايد از معلول بالاتر باشه! يعني اگر شما ماده اي ديگه علت شما نميتونه ماده باشه، بايد يه چيزي علت شما باشه كه محدوديت ماده رو نداشته باشه!
براي واضح شدن حرفم هم ميتونم واستون مثال بزنم:
مثلا همه ميگفتند پدر و مادر علت بچه اند، اما بعد فهميدن كه براي توليد بچه حتما نيازي به پدر و مادر نيست و كافيه از سلولهاي جنسي هر دو داشته باشند و در شراطي خاص رشدشون بدن، چند وقت بعد فهميدن حتي نيازي به سلول هاي جنسي هم نيست و با سلولي از قسمت هاي خاص بدن مثل لاله ي گوش ميتونن بچه توليد كنند!
اما اگر دقت كنيد مي بينيد در اين مثال ها هيچ ممكن الوجودي موجود نشده و فقط شرايط موجود شدن ممكن الوجود فراهم شده!
اگر ما عليت رو محدود به ماده كنيم با تناقضات بزرگي رو به رو مي شيم! يكيش اينكه معلول بدون علت نيست و نابود ميشه اما اگر ما قائل به رابطه ي علي معلولي بين موجودات روي زمين باشيم ميبينيم كه يكي علت ديگري قرار گرفته و حتي پس از مرگ علت معلول به حياطش ادامه ميده.
اميدوارم تونسته باشم كمكتون كنم

البته میتونم بهت بگم که خالق هوشمند متفاوت هست با خالق شخص وار

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خودت میدونی چی داری میگی؟ ما که چیزی دستگیرمان نشد. نمیدونم چرا بعضی ها همش دوست دارند نظر بدهند در حالی که هیچ نمیدانند.

hemmat27

عضو جدید
من همه جا دنبال او بوده و او را جسته ام، و یافته ی من این است __ او هیچ کجا نیست. من به درون نگاه کرده ام، هرکار ممکن را انجام داده ام. این فقط جمله ای از واقعیت است، بدون خشم، بدون دشمنی. من چه کنم اگر او وجود ندارد؟ تقصیر من نیست.

منظور؟!:surprised:

hemmat27

عضو جدید

1- چرا؟
2-كو اثبات؟
3-شما بهتره به حرف استفات هاوكينگ گوش بدي نه همت كه ذوب در ولايته!
واقعا واسه مملكتم متاسفم كه تو دانشجوشي!
بلا نسبت تو جز غشر فرهيخته ي جامعه اي و استدلال هات اينطوره! خدا به داد عوام الناس برسه

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز
بیگ بنگ بوجود امدند .پدیده و دلیلی باعثش بوده.
کسی هنوز نمیدونه.
ملیاردها گذشت و حیاط بوجود امد به خاطر وجود ماده هایی که بر اثر بیگ بنگ بوجود امدند که بحثش طولانی هست.
اون حیاط اولیه ملیاردها سال تکامل پیدا کرد که این جهانی که ما میبینیم با موجودات وجود داره.
اگر خالقی هم باشه اون بیگ بنگ را بوجود اورده ونه پیامبری فرستاده .
علم هم کاملا اثباتش کرده و دانشمندان به این معتقد هستند.
اگر بخوام این ها را باز کنم .50 تا تاپیک میخواد.
1:ادیان ابراهیمی اعتقاد دارند که این موجودات و مخصوصا انسان یک دفعه بوجود امدند و انسان از همون اول اینجوری بوده و جد یکی با شامپانزه ها نداره و بهش معتقد نیستند و حتی یک دلیل علمی برایش ندارند و همینطوری میگند قبول کن
2:در شرایطی که تعصب دینی وجود داره با این حال بیش از 98 درصد از دانشمندان دنیا بهش اعتقاد دارند و جز علم میدونند و این در اکثر مدارس و دانشگاه های جهان تدریس میشه و عامل 100 ها مریضی مثل پروستات و سرطان ها همین هست و با کمک همین علم دانشمندان توانست هزاران مشکل پزشکی را حل کنند و دارو های زیادی بسازند
یعنی شما میگید من چیکار کنم.یعنی علم و عقلم را بیخیال بشم؟؟؟

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز
همانطور که گفتم بزرگترین دلیلی برای رد ادیان ابراهیمی دارم فرگشت هست.
علمی که دانشمندان و زیست شناسان بهش اعتقاد دارند و جز علوم درسی مدارس و دانشگاه هاست و هنوز کسی نتونست ردش کنه .
که این با ادیان ابراهیمی در تناقض هست چون انها به هم جد بودن انسان و شامپانزه معتقد نیستند .

hemmat27

عضو جدید
همانطور که گفتم بزرگترین دلیلی برای رد ادیان ابراهیمی دارم فرگشت هست.
علمی که دانشمندان و زیست شناسان بهش اعتقاد دارند و جز علوم درسی مدارس و دانشگاه هاست و هنوز کسی نتونست ردش کنه .
که این با ادیان ابراهیمی در تناقض هست چون انها به هم جد بودن انسان و شامپانزه معتقد نیستند .

ميتونيد به كتاب توحيد شهيد مطهري كه نقد نظريه ي داروين هست مراجعه كنيد!

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز
ميتونيد به كتاب توحيد شهيد مطهري كه نقد نظريه ي داروين هست مراجعه كنيد!

تو که خوندی بگو که چی گفته.
چون مطهری گفته .ایا باید قبولش کرد.
اگر اشتباه نکنم مطهری تکامل حیوانات را قبول کرده و منکر تکامل انسان شده .درسته؟؟

hemmat27

عضو جدید
تو که خوندی بگو که چی گفته.
چون مطهری گفته .ایا باید قبولش کرد.
اگر اشتباه نکنم مطهری تکامل حیوانات را قبول کرده و منکر تکامل انسان شده .درسته؟؟

كسي نگفت چون استاد مطهري گفتن شما قبول كن!
من وقتم اجازه نميده همه چيز رو توضيح بدم اينجا!
اون موقع كه من وقت گذاشتم شما پاتو نذاشتي اينجا!
حالا كه اينهمه سرم شلوغه چطور بيام هر روز؟!!!
شما بهتره مراجعه نيد به همون كتاب اگر هم مميخوايد من ميتونم واستون پست كنم كتابو!

tired_poet

عضو جدید
کاربر ممتاز
حق با شماست. من تا صفحه 4-5 خوندم ولی دلیل ندیدم.

از آقای tired_poet هم ممنونم که منطقی بحث کردن. ولی حیف به بیراهه کشیده شد.:(

پیشنهاد میدم در آینده بدون حاشیه به این بحث ادامه بدید.:)
خواهش میکنم.
ضمنا شما میتونید بگید دلایل من براتون قابل قبول نیست؛ اما نمیتونید بگید که دلیلی نیاوردم.. مگه اینکه تعریف شما از دلیل، با تعریف رایج در زبان فارسی متفاوت باشه.
..
بله.. بنده خیلی تلاش کردم با این دوست خوبمون وارد یه بحث منطقی و بدون حاشیه و مفید بشم.. اما ایشون به درخواست های مکرر من برای پرهیز از تخریب و بی احترامی توجهی نکردن.. آخرش هم میگن چون خیلی گرفتارن نصف پستم رو خوندن و لطف کردن جواب دادن و بقیه اش رو گذاشتن برای بعد!! حالا شما به جای من.. بهتون برنمیخوره؟ پیشنهاد میکنم کل صحبت بنده و ایشون رو از ابتدا بخونید تا ببینید من از چه موضوعاتی گله مند بودم.. و ایشون هم در اکثر موارد نه تنها توجهی نکردن و اصلاحی صورت ندادن، بلکه حتی پاسخ بنده رو هم ندادن.. که این هم من رو ناچار میکرد مجددا حرفم رو تکرار کنم و ازشون خواهش کنم دست از چنین اقداماتی بردارن. میتونید پستهای 61 تا 70 رو بخونید. از نظر من اصل اولیه و ملزوم برای هر بحث و مناظره ای، احترام متقابله؛ در نتیجه تمایلی برای حضور در بحثی که فاقد این اصل باشه رو ندارم.
برای این دوستمون «همت» هم آرزوی بهروزی و کامیابی روزافزون دارم.
با سپاس و احترام.

آخرین ویرایش:

hemmat27

عضو جدید
خواهش میکنم.
ضمنا شما میتونید بگید دلایل من براتون قابل قبول نیست؛ اما نمیتونید بگید که دلیلی نیاوردم.. مگه اینکه تعریف شما از دلیل، با تعریف رایج در زبان فارسی متفاوت باشه.
..
بله.. بنده خیلی تلاش کردم با این دوست خوبمون وارد یه بحث منطقی و بدون حاشیه و مفید بشم.. اما ایشون به درخواست های مکرر من برای پرهیز از تخریب و بی احترامی توجهی نکردن.. آخرش هم میگن چون خیلی گرفتارن نصف پستم رو خوندن و لطف کردن جواب دادن و بقیه اش رو گذاشتن برای بعد!! حالا شما به جای من.. بهتون برنمیخوره؟ پیشنهاد میکنم کل صحبت بنده و ایشون رو از ابتدا بخونید تا ببینید من از چه موضوعاتی گله مند بودم.. و ایشون هم در اکثر موارد نه تنها توجهی نکردن و اصلاحی صورت ندادن، بلکه حتی پاسخ بنده رو هم ندادن.. که این هم من رو ناچار میکرد مجددا حرفم رو تکرار کنم و ازشون خواهش کنم دست از چنین اقداماتی بردارن. میتونید پستهای 61 تا 70 رو بخونید. از نظر من اصل اولیه و ملزوم برای هر بحث و مناظره ای، احترام متقابله؛ در نتیجه تمایلی برای حضور در بحثی که فاقد این اصل باشه رو ندارم.
برای این دوستمون «همت» هم آرزوی بهروزی و کامیابی روزافزون دارم.
با سپاس و احترام.

هنوز هم منتظرم که پست آخرم رو که رد همه ی حرفهای شما هست جواب بدید!
تمام بحث شما به این دلیل پیش رفت که با یه مغالطه ی ساده موجودیت رو مساوی گرفتید با معلولیت!
من منتظرم شما از حرفاتون دفاع کنید!
اون قسمتهایی از حرفتون هم که جواب ندادم مربوط به موضوع نمیشد! تو پست اول هم گفته بودم هدف از این تاپیک چیه و خواهشا بحث رو به بیراهه نکشونید!
اما شما هر پستی که میدادید علاوه بر اصل موضوع موضاعت بی ربط دیگه ای رو وارد بحث میکردید که همین به روند بحث ما لطمه زد!
خواهشا دیگه اینجا دست از تخریب بردارید!

موفق باشید

بالا