حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

mdrsh

عضو جدید
مهندسان گرامی خیلی به کمک نیاز دارم کی میتونه درباره یه صنعت که به مهندسی شیمی نیاز داره توضیح بده در مورد واکنش ها ، مواد ،... که تو اون صنعت استفاده میشه میخوام روی خورنده بودن واکنش ها و مواد تو یه صنعت کار کنم . آسیب هایی که به دستگاهها میزنه و باعث خوردگی میشه ... . بچه های مهندسی مکانیک هم در این باره اطلاعاتی دارن ؟ ممنون میشم سریع جواب بدید!!!

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون
اما میشه لطفا یک منبع معرفی کنید تا بیشتر بخونم-ترجیحا فارسی
و اینکه quenching چه فرقی با tempering داره
از کجا میتونم توضیحات بیشتر در مورد انواع مختلف عملیات کوئینچینگ بگیرم
این عملیات فقط برای فولاده؟

سلام
دوستمون گفتن ((اصول و کاربرد عملیات حرارتی فولادها دکتر گلعذار دانشگاه صنعتی اصفهان))

شدیداً خلاصه : ابتدا کوئنچ انجام میشه بعد از اون تمپر برای افزایش تافنس و مقاومت به شکست

کتاب رو حتماً مطالعه بفرمایید

خیر تنها مختص فولادها نیست

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
مهندسان گرامی خیلی به کمک نیاز دارم کی میتونه درباره یه صنعت که به مهندسی شیمی نیاز داره توضیح بده در مورد واکنش ها ، مواد ،... که تو اون صنعت استفاده میشه میخوام روی خورنده بودن واکنش ها و مواد تو یه صنعت کار کنم . آسیب هایی که به دستگاهها میزنه و باعث خوردگی میشه ... . بچه های مهندسی مکانیک هم در این باره اطلاعاتی دارن ؟ ممنون میشم سریع جواب بدید!!!

نیروگاه برق کلیه مناطق برای مثال بویلر ها

پتروشیمی برج ها !

پالایشگاه برج ها ! لوله ها ! در کل همه جا :))

فولاد سازی ، معادن استخراجی ، سکوهای نفتی و ....

شما شیمی هستی رو خوردگی بویلر ها در نیروگاه های برق کار کن

mdrsh

عضو جدید

پتروشیمی برج ها !

شما شیمی هستی رو خوردگی بویلر ها در نیروگاه های برق کار کن[/QUO

مرسی از کمکتون ولی همه ی اینا که گفتی برا موضوعات نفتی و پالایشگاهها بود که تا الان بچه ها این موضوع رو انتخاب کردن و موضوع ها نباید تکراری باشه!! فولاد سازی و ... که گفتید هم خوبه ولی خیلی در دسترس نیست و در مورد اینکه مثلا تو فولاد سازی چی کار می کنن مواد واکنش ها و... چی هست مطلبی تو اینترنت نمیشه پیدا کرد البته من برا فولاد سازی و.. مگشتم برا چند تا صنعت مثل صننایع غذایی گشتم چیز زیادی پیدا نکردم!!!!

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز

پتروشیمی برج ها !

شما شیمی هستی رو خوردگی بویلر ها در نیروگاه های برق کار کن[/QUO

مرسی از کمکتون ولی همه ی اینا که گفتی برا موضوعات نفتی و پالایشگاهها بود که تا الان بچه ها این موضوع رو انتخاب کردن و موضوع ها نباید تکراری باشه!! فولاد سازی و ... که گفتید هم خوبه ولی خیلی در دسترس نیست و در مورد اینکه مثلا تو فولاد سازی چی کار می کنن مواد واکنش ها و... چی هست مطلبی تو اینترنت نمیشه پیدا کرد البته من برا فولاد سازی و.. مگشتم برا چند تا صنعت مثل صننایع غذایی گشتم چیز زیادی پیدا نکردم!!!!

دوست عزیز متاسفانه من دقیق متوجه نشدم شما دنبال چه چیزی هستید
شما باید یه صنعت رو انتخاب کنی کل مسائل مربوطه به خوردگی اون واحد رو بررسی کنید؟
ببینید مثلاً فولادسازی از واحدهای مختلفی تشکیل شده که هر کدوم ممکنه مسائل مربوطه به خودشون رو داشته باشن
حتی خوردگی اتمسفری بر روی سازه ها، مخازن، لوله ها و ....
صنعت کاغذ سازی هم فکر کنم متناسب با رشته شما باشه
سرچ خودتون رو روی یک موضوع متمرکز کنید به اطلاعات خوبی خواهید رسید
ابتدا سخت و کم ، بعد شاخه شاخه زیاد خواهد شد

موفق باشید

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
دوستان میخواستم بدونم فرق بین فولاد گرمکار و سردکار تو کاربرد ،عملیات حرارتی و قیمتشون چیه ؟
لطف کنید ممنون میشم

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام
دوستمون گفتن ((اصول و کاربرد عملیات حرارتی فولادها دکتر گلعذار دانشگاه صنعتی اصفهان))

شدیداً خلاصه : ابتدا کوئنچ انجام میشه بعد از اون تمپر برای افزایش تافنس و مقاومت به شکست

ممنون از پاسختون
اما میشه لطفا یک منبع معرفی کنید تا بیشتر بخونم-ترجیحا فارسی
و اینکه quenching چه فرقی با tempering داره
از کجا میتونم توضیحات بیشتر در مورد انواع مختلف عملیات کوئینچینگ بگیرم
این عملیات فقط برای فولاده؟

ازین آدرس این کتاب رو می تونید دریافت کنید

http://www.iran-mavad.ir/post-12.aspx

fered_sch

عضو جدید
سلام
دوستان میخواستم بدونم فرق بین فولاد گرمکار و سردکار تو کاربرد ،عملیات حرارتی و قیمتشون چیه ؟
لطف کنید ممنون میشم
سلام
تا جایی که من میدونم:
فولاد سرد کار:
سه دسته اصلی تقسیم بندی میشه:*- روغن سخت و کم آلیاژ (نوع O) *- هوا سخت (نوع A) *- پرکربن و پر کروم (نوع D)

کاربرد نوع O: قلاویز، حدیده، منگنه معمولی، غلتک نورد ( از نوع O6 استفاده میشه)
کاربرد نوع A: قالبهای اکستروژن
کاربرد نوع D:ابزار برش ورق و سوراخکاری

فولاد گرمکار:
ویژگی کلی: مقاومت خوب در برابر تغییر شکل در دمای بالا- مقاومت به شوک حرارتی و مکانیکی- مقاومت به سایش و فرسایش- مقاومت به ترک گرما خستگی
به سه دسته همده تقسیم بندی میشه:
فولادهای گرمکار پایه کروم: (H1-H19) -کاربرد: قالبهای ریخته گری تحت فشار
فولادهای گرمکار پایه تنگستن:(H20-H39) -کاربرد: قالبهاب شکل دهی گرم
فولادهای گرمکار پایه مولیبدن:(H40-H59) -کاربرد: از لحاظ کاربرد شبیه گروه پایه تنگستن دار هست با این فرق که ارزان قیمت تر است و همچنین مقاومت به شکست گرم بهتری دارد.

موفق باشید.

mah11k

عضو جدید
سلام دوستان ی خیلی فنی ...
با افزایش نسبت سطح به حجم مقدار زمان ریلکسیشن کاهش پیدا میکنه ( کتاب نفوذ شومن ) ولی روابطی که برای تختال و استوانه و کره وجود داره عکس این رو نشون میده ...چرا ؟ ؟؟؟؟ میشه یکی برام کامل علتش رو توضیح بده ؟

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
تا جایی که من میدونم:
فولاد سرد کار:
سه دسته اصلی تقسیم بندی میشه:*- روغن سخت و کم آلیاژ (نوع O) *- هوا سخت (نوع A) *- پرکربن و پر کروم (نوع D)

کاربرد نوع O: قلاویز، حدیده، منگنه معمولی، غلتک نورد ( از نوع O6 استفاده میشه)
کاربرد نوع A: قالبهای اکستروژن
کاربرد نوع D:ابزار برش ورق و سوراخکاری

فولاد گرمکار:
ویژگی کلی: مقاومت خوب در برابر تغییر شکل در دمای بالا- مقاومت به شوک حرارتی و مکانیکی- مقاومت به سایش و فرسایش- مقاومت به ترک گرما خستگی
به سه دسته همده تقسیم بندی میشه:
فولادهای گرمکار پایه کروم: (H1-H19) -کاربرد: قالبهای ریخته گری تحت فشار
فولادهای گرمکار پایه تنگستن:(H20-H39) -کاربرد: قالبهاب شکل دهی گرم
فولادهای گرمکار پایه مولیبدن:(H40-H59) -کاربرد: از لحاظ کاربرد شبیه گروه پایه تنگستن دار هست با این فرق که ارزان قیمت تر است و همچنین مقاومت به شکست گرم بهتری دارد.

موفق باشید.

ممنون دوست عزیز
هردو گروه قابلیت عملیات حرارتی دارن ؟
و اینکه این دو گروه فقط تو عناصر آلیاژی با هم فرق میکنن یا اینکه فرآیند تولیدشون(گرم یا سرد) هم فرق میکنه ؟
واینکه کاربرد فولاد سرد کار نوع A اکستروژن سرده دیگه ،گرم که نمیتونه باشه درسته ؟

آخرین ویرایش:

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
دوستان عکسای که تو این پست و بعدی میبینید مقطع جوش دو تا ورق هم جنس سوپر آلیاژ (inconel 625) هست که به روش Resistance Spot Welding جوش داده شدن و خودم اچ کردم و بزگنمایی عکس اول 50 و بقیه 500 هست
inconel یه سوپر آلیاژ پایه نیکل هست که 58% نیکل 20% کرم ،8% مولیبدن ، 5% آهن 0.1%کربن و... داره (اطلاعات بیشتر)
همونطور که میبینید Weld zone سوزنی شکل شده و علتشو نمیدونم و تو تشخیص فازها هم دچار مشکل شدم خوشحال میشم نظرتون رو بدونم

5th etch (5).jpg

5th etch (29).jpg

آخرین ویرایش:
ایا در مورد فلورسانس کوئینچینگ چیزی میدونید؟

سلام

fered_sch

عضو جدید
ممنون دوست عزیز
و اینکه این دو گروه فقط تو عناصر آلیاژی با هم فرق میکنن یا اینکه فرآیند تولیدشون(گرم یا سرد) هم فرق میکنه ؟
واینکه کاربرد فولاد سرد کار نوع A اکستروژن سرده دیگه ،گرم که نمیتونه باشه درسته ؟
در مورد گروه سردکار همانطور که میدونم عملیات حرارتی مشن چون سه تا محیط کونچ دارن، مثلا محیط کونچ روغن سخت : روغن- محیط کونچ هوا سخت: هوا- محیط کونچ سومی رو دقیق نمیدونم
در مورد عملیات حرارتی گرمکار ها هم اطلاعات دقیق ندارم اما یه کتاب دارم که موضوعش عملیات حرارتی کاربردی (اگر اشتباه نکنم) هست که عصر نگاه میکنم، اگر دیدم چیزی بدرد بخور داشت و براتون اینجا میزارم.
در مورد اون که گفته بودم قالب اکستروژن، بله، استفاده اش در اکستروژن سرد هست، از فولاد گرمکار برای اکستروژن گرم استفاده میکنند.
در مورد سوال سوپرآلیاژتون:
به نظرم برید یه کتاب فارسی سوپرآلیاژ از کتابخونه اماننت بگیرید یه نگاه بندازید ببینید که برای ریزساختار چطور تحلیل میکنن. کتابی مثل : متالورژی سوپرآلیاژهای پایه نیکل نوشته:نجم الدین عرب انتشارات بهینه.
موفق باشید.

fered_sch

عضو جدید
ممنون دوست عزیز
؟
سلام
من کتاب عملیات حرارتی کاربردی انتشارات طراح رو که داشتم رو نگاه کردم، به نظرم اطلاعات خوبی در فصل 6ام داشت. 2تا صفحه از کتاب رو براتون اسکن کردم، نگاه کنید، اگر دیدید یه همچین اطلاعاتی به دردتون میخوره یا کتاب رو بخرید یا از کتابخانه به امانت بگیرید ( باقی صفحات را برای رعایت حقوق ناشرین اسکن نکردم:cool:)
2.jpg
1.jpg
اطلاعات کتاب:
عملیات حرارتی کاربردی
مترجم: مهندس اسرافیل بشارت
نشر طراح
این هم لینک انتشارت کتاب:
http://www.tarrah-shop.com/ProductDetails.aspx?ID=1604c

vahid6060

عضو جدید
سلام.

دوستان بین زیرسینوک ، بارینوک و سوپر سیت کدامیک برای جوانه زایی در چدن های نشکن مناسب تر هستند.و چرا؟
اگه مورد بهتری هم هست بفرمائید.
با تشکر....

aerdcv

عضو جدید
با سلام

من یک نمونه نیمه هادی دارم که میخوام مقاومت الکتریکیشو با دما بررسی کنم. برای این کار میخوام به دو سر نمونه سیم مسی وصل کنم و داخل کوره بزارم و بعد سیم ها رو از کوره خارج کنم و مولتی متر رو به این سیم ها که خارج شدن بزنم و تغییرات مقاومتی که با افزایش دما نشون میده رو ثبت کنم. حالا سوالم اینه آیا این سیمی که از کوره خارج شده و داغ هم هست (تا دمای 800 میخوام بررسی کنم) ممکنه به پروب های مولتی متر صدمه بزنه ؟ مدل مولتی مترم ARMA ADM 552R هستش. اگر جواب مثبت هست، چه راهی برای اندازه گیریش وجود داره؟
خیلی متشکرم.

mb619

عضو جدید
دوستان اگر امکانش هست بی زحمت این سه تا مقاله رو هم بزارید ممنون میشم :

http://www.sciencedirect.com/science...72884213010250
The influence of TiO[SUB]2[/SUB] content on the properties of glass ceramics: Crystallization, microstructure and hardness

http://www.sciencedirect.com/science...22369708002084
Effect of TiO[SUB]2[/SUB] content on the crystallization and the color of (ZrO[SUB]2[/SUB],TiO[SUB]2[/SUB])-doped Li[SUB]2[/SUB]O–Al[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB]–SiO[SUB]2[/SUB] glasses

http://www.sciencedirect.com/science...54058405006887
Effect of nucleation temperatures and time on crystallization behavior and properties of Li[SUB]2[/SUB]O–Al[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB]–SiO[SUB]2[/SUB] glasses

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
مطلب، جزوه،کتاب یا هر چیز دیگه در مورد این میخوام که در مورد متالوگرافی توضیح داده باشه با تصاویر و ریزساختارها
ممنون

ceramic.blog

عضو جدید
دوستان اگر امکانش هست بی زحمت این سه تا مقاله رو هم بزارید ممنون میشم :

http://www.sciencedirect.com/science...72884213010250
The influence of TiO[SUB]2[/SUB] content on the properties of glass ceramics: Crystallization, microstructure and hardness

http://www.sciencedirect.com/science...22369708002084
Effect of TiO[SUB]2[/SUB] content on the crystallization and the color of (ZrO[SUB]2[/SUB],TiO[SUB]2[/SUB])-doped Li[SUB]2[/SUB]O–Al[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB]–SiO[SUB]2[/SUB] glasses

http://www.sciencedirect.com/science...54058405006887
Effect of nucleation temperatures and time on crystallization behavior and properties of Li[SUB]2[/SUB]O–Al[SUB]2[/SUB]O[SUB]3[/SUB]–SiO[SUB]2[/SUB] glasses

سلام .
برای جواب سریع تر ، از تالار مقالات استفاده کنید.
خدمت شما :

http://bayanbox.ir/id/5596576976320204992?info

mdrsh

عضو جدید
دوست عزیز متاسفانه من دقیق متوجه نشدم شما دنبال چه چیزی هستید
شما باید یه صنعت رو انتخاب کنی کل مسائل مربوطه به خوردگی اون واحد رو بررسی کنید؟
ببینید مثلاً فولادسازی از واحدهای مختلفی تشکیل شده که هر کدوم ممکنه مسائل مربوطه به خودشون رو داشته باشن
حتی خوردگی اتمسفری بر روی سازه ها، مخازن، لوله ها و ....
صنعت کاغذ سازی هم فکر کنم متناسب با رشته شما باشه
سرچ خودتون رو روی یک موضوع متمرکز کنید به اطلاعات خوبی خواهید رسید
ابتدا سخت و کم ، بعد شاخه شاخه زیاد خواهد شد

موفق باشید
بله باید یه صنعت انتخاب کنم و اثر مواد روی اون صنعت که باعث خوردگی دستگاه ها میشه بررسی کنم و اینکه تو اون صنعت برای پیش گیری از خوردگی دستگاهها چی کار کردن!( مثلا صنایعی که تولید اسید میکنن اسید خورنده است و اینکه برا قسمت هایی که با اسید سرو کار دارد چه راه کاری برای جلوگیری از خوردگی استفاده میکنن!) مشکل من اینه دقیقا نمیدونم واحدهایی که با مواد خورنده سرو کار دارن چه اسمی دارن و چه کارایی دارن و.... یکی از مهندسان بهم گفت روی صنایع تصفیه نمک کار کنم به نظر شما در این صنعت خوردگی وجود داره؟؟

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
بله باید یه صنعت انتخاب کنم و اثر مواد روی اون صنعت که باعث خوردگی دستگاه ها میشه بررسی کنم و اینکه تو اون صنعت برای پیش گیری از خوردگی دستگاهها چی کار کردن!( مثلا صنایعی که تولید اسید میکنن اسید خورنده است و اینکه برا قسمت هایی که با اسید سرو کار دارد چه راه کاری برای جلوگیری از خوردگی استفاده میکنن!) مشکل من اینه دقیقا نمیدونم واحدهایی که با مواد خورنده سرو کار دارن چه اسمی دارن و چه کارایی دارن و.... یکی از مهندسان بهم گفت روی صنایع تصفیه نمک کار کنم به نظر شما در این صنعت خوردگی وجود داره؟؟

پ.خ ارسال شد ...

Ho$$ein

کاربر ممتاز

mahtab.000

عضو جدید
سلام
من می خواستم بدونم انواع نانوذرات سرامیکی و خواص اونها چیه ؟
مرسی
5 یا 6 نوع که کاربرد بیشتر دارند کافیه

smaeely

عضو جدید
نحوه ساخت یه قطعه به روش متالورژی پودر

نحوه ساخت یه قطعه به روش متالورژی پودر

سلام یه راهنمایی میخواستم : کجا میتونم نحوه ساخت یه قطعه به روش متالورژی پودر رو پیدا کنم اگه کسی داره ممنون میشم که برام ایمیل کنه :smile:

لطفا کمکم کنید...:(:cry:

اورژانسیه:gol:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام دوستان
میخواستم بدونم تاثیر محیط سرد کردن(آب ،هوا ،کوره) بعد از آنیل کردن روی ساختار (فازها و اندازه دانه ) چیه ؟ (فرض کنید قطعه فولاد کم کربن یا آلومینیوم باشه)
محبت کنید ممنون میشم

Ho$$ein

کاربر ممتاز
سلام دوستان
میخواستم بدونم تاثیر محیط سرد کردن(آب ،هوا ،کوره) بعد از آنیل کردن روی ساختار (فازها و اندازه دانه ) چیه ؟ (فرض کنید قطعه فولاد کم کربن یا آلومینیوم باشه)
محبت کنید ممنون میشم

سلام
اینکه فولاد باشه تا آلومینیم خیلی تفاوت داره

اما در فولاد خب مشخصاً هر چه قدرت سردکنندگی محیط بالاتره باشه فازهای سخت تر با سایز ریز و پراکنده و اندازه دانه های کوچک تشکیل می شوند .

آلیاژهای آلومینیم سیستم عملیات حرارتی متفاوتی دارند .

sabasanam

عضو جدید
anode mmo

anode mmo

سلام به همگی اطلاعات کاملی در مورد anode mmo و ساختارش رو اگر کسی میتونه کمکم کنه

بالا