حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

simin64

عضو جدید
کمک فوری
سلام

بچه ها آیا نرم افزاری رو میشناسید که میزان(درصد) رنگهای یک تصویر را مشخص کند؟

perlitic

عضو جدید
واقعاً یک همچین بدشانسی رو شما دلیلشو عوامل متالورژیکی میدونید؟؟؟؟؟!!!!!!!!:D:surprised::eek:
به نظر شخص من هیچ منطقی بین این دو بحث حاکم نیست...!!!!! روزانه میلیون ها ماشین در گوشه گوشه ی دمیا که قطار از وسط معبر های وسایل نقلیه عبور کرده رد میشن....!!!! کمتر براشون یه همچین بد شانسی بوجود میاد....!!!!:redface:;)

:lol::w27:

le-ciel

عضو جدید
سلام
1-(جملتونو ناقص فرستاديد،‌ولي همينو براتون ترجمه ميكنم) با استفاده از يك شبيه ساز ترمو مكانيكي Gleeble 1500 كه متناظر با آزمايش فشار دو طرفه است(فكر كنم دو طرفه ميشه، يا همون فشار دو محوره) مي باشد،‌اندازه گرفته شده است.
2-(اينم انگار بد تايپ شده،‌احتمالا بعد از 450 ،‌عبارت hot rolling mill اومده!)
تخته بدست آمده(slab) در حد صفحه اي با ضخامت 20 ميليمتر و با نوردي به قطر 450 ميليمتر غلتك كاري گرم شد.
اميدوارم درست بوده باشه
موفق باشيد

ممنون نیاز فوری داشتم به ترجمه اش
ممنون
:)

le-ciel

عضو جدید
سلام

منظور ش چییه از After austenitizing ؟پس از رفتن در ناحییه آستنیت ؟

معنی این جمله را شک دارم
:cry:

After austenitizing at 1020 C for 300 s, the samples were deformed to Pass (1) and Pass ( 2 ) compressive strain in the austenite recrystallization region, and

then deformed to Pass (3) and Pass ( 4 ) in the low-temperature non-recrystallization region or the two-phase region (austenite plus ferrite ,

ممنون

perlitic

عضو جدید
سلام مهندسین کسی نیست اینجا به من هم یه راهنمایی در مورد آزمون دکترا بده

والله موندم چیکار کنم؟

واسه درس روشهای آنالیز نمیدونم چیکار کنم؟!

من فقط با SEM و XRD سروکار داشتم این دوتا رو بلدم بقیه روشها رو چیکار کنم؟

یکی راهنمایی کنه لطفا!!

آخه تو آزمون پارسال هم یه سری گراف دادن سوال خواستند.

راهنمایی لطفا!!!

SirMasoud

عضو جدید
سلام
ممنون می شم اینو ترجمه کنین

1 )
were measured using a Gleeble 1500 thermomechanical simulator by corresponding double-pass compression testing.

(2
the slab was hot rolled into plate with a thickness of 20 mm by a
450 mm hot rolling mill,(علامت فی گذاشته قبل از عدد 450)

متوجه معنیاش نمی شم :(

ممنون

عزیز شما دارای مطلبی راجع به شکل‌دادن ترجمه می‌کنی هی منم که رشتم شکل دادن وسوسه می‌کنیا

ترجمه 1:
که با استفاده از یک شبیه ساز ترمومکانیکی گلیبل 1500 یا بطور مشابه با انجام آزمون فشار دو مرحله‌ای انجام گرفته است.

توضیح : برای شبیه سازی رفتار ترمومکانیکی مواد (ترکیبی از کار مکانیکی و عملیات حرارتی یعنی کارگرم مانند نورد گرم ، اکستروژن ، آهنگری و...) آزمون‌هایی مانند فشارگرم، کشش گرم ، پیچش گرم و... انجام می‌شه. آزمون فشار گرم یکی از پر کاربردترین این آزمون‌هاست. دستگاه گلیبل یک دستگاه انجام دهنده‌ی این آزمون است (شاید کشش گرم هم باشه) که توانایی اعمال کرنش و نرخ‌های کرنش بالایی دارند. دستگاه‌های فشار گرم معمولی در میزان اعمال کرنش و نرخ کرنش محدودیت دارند و برای این که بتونند روی یک نمونه کرنش بالایی اعمال کنند از دو مرتبه کرنش‌دهی استفاده می‌کنند.

ترجمه 2 :
اسلب (تختال) به ورقی با ضخامت 20 میلیمتر با غلتک‌های نورد گرم به قطر 450 میلیمتر نورد گرم می‌شود.

توضیح :تختال قطعاتی مکعب مستطیل شکل هستند که ریخته‌گری شده و سپس با نورد ورق می‌شوند.

SirMasoud

عضو جدید
سلام

منظور ش چییه از After austenitizing ؟پس از رفتن در ناحییه آستنیت ؟

معنی این جمله را شک دارم
:cry:

After austenitizing at 1020 C for 300 s, the samples were deformed to Pass (1) and Pass ( 2 ) compressive strain in the austenite recrystallization region, and

then deformed to Pass (3) and Pass ( 4 ) in the low-temperature non-recrystallization region or the two-phase region (austenite plus ferrite ,

ممنون

بعد از آستنیته کردن [درسته یعنی گرم کردن تا بالای دمای استحاله به آستنیت] در 1200 درجه سانتیگراد به مدت 300 ثانیه در پاس 1 و پاس 2 تغییر شکل به میزانی کرنش فشاری [همون آزمون فشار گرم یا فرآیند تغییر شکل مثلا نورد گرم هستش دیگه] داده می شوند که وارد ناحیه‌ی تبلور مجدد آستنیت شوند و سپس در پاس‌های 3 و 4 در ناحیه‌ی با دمایی پایین و بدون وقوع تبلورمجدد یا در ناحیه‌ی دوفازی (آستنیت+فریت) تغییر شکل داده می‌شوند.

خوب توضیحش سخت میشه ولی بطور خلاصه افزایش سه پارامتر دما ، کرنش و نرخ کرنش اگر به یک حد بحرانی در ماده برسد یعنی جایی که سقف انرژی ماده برای کارسختی تمام شود فرایندهای کارنرمی بر فرایندهای کارسختی غلبه می‌کنند. از جمله فرآیندهای کارنرمی می‌توان به بازیابی ، تبلورمجدد و رشد دانه یا حتی شکست اشاره نمود.

آخرین ویرایش:

mb619

عضو جدید
چرا انرژی آزاد گیبس باید منفی باشه تا واکنش انجام پذیر باشه ؟؟؟ اینو میدونم که انرژی سطحی محصولات کمتر از واکنش دهنده ها باید باشه ...

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
چرا انرژی آزاد گیبس باید منفی باشه تا واکنش انجام پذیر باشه ؟؟؟ اینو میدونم که انرژی سطحی محصولات کمتر از واکنش دهنده ها باید باشه ...

واکنش ها معمولاً زمانی خود بخودی انجام میشن که به سمت کاهش انرزش آزاد برن . و زمانی که دلتاجی منفی باشه یعنی کاهش انرژی رو داریم .

chs

عضو جدید
سلام.
کسی می دونه چطور میشه نمودار TTP برای سوپرآلیاژها رو پیدا کرد؟

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان. یک سوال و یک راهنمایی:
1- اسم کتابی که فصل پنجم اون با نام* آلیاژهای نیکل* هستش رو کی میدونه اسم کتابش چیه؟ فارسی یا انگلسیسش. من اون کتاب رو لاتینش رو واسه دتنلود میخوام
2- دفترچه دکتری دانشگاه آزاد اومده. برای اولین بار هست که واحد نجف آباد در رشته مهندسی مواد پذیرش دانشجو داره در این رشته. کسی میدونه علوم تحقیقات بزنی بهتره یا نجف آباد؟؟؟
ممنون

perlitic

عضو جدید
سلام مهندسین کسی نیست اینجا به من هم یه راهنمایی در مورد آزمون دکترا بده

والله موندم چیکار کنم؟

واسه درس روشهای آنالیز نمیدونم چیکار کنم؟!

من فقط با SEM و XRD سروکار داشتم این دوتا رو بلدم بقیه روشها رو چیکار کنم؟

یکی راهنمایی کنه لطفا!!

آخه تو آزمون پارسال هم یه سری گراف دادن سوال خواستند.

راهنمایی لطفا!!!

کسی نیست راهنمایی کنه؟!!!!!!!:(

mold_silver

متخصص متالورژی صنعتی
کاربر ممتاز
منظورتون لوله های بدون درزی (seamless or mannesmann) هست که به روش گریز از مرکز ریخته گری میشن ؟
چون پست اول و دومتون تناقض دارن و دوستمون منظور رو دستگاه سانتریفیوژ برداشت کردن ؟؟؟؟!
یه چیزی توی این مایه :
http://www.metalwebnews.com/howto/casting/casting.pdf

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

iust2699

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
منبعی در مورد تحول مارتنزیتی ونظریه های در این مورد نیازمندم؟
اگر کتاب ویا منبعی میشناسید لطفا راهنمایی کنید

hazratimuhammad

عضو جدید
درخواست مطلب در مورد استفاده پلیمر در کوئنچ

درخواست مطلب در مورد استفاده پلیمر در کوئنچ

برای بهبود محیط کوئنچ از پلیمر استفاده می شود ومن برای پروژه لازم دارم ممنون از همکاریتون

بابک علی

عضو جدید
جوشکاری

جوشکاری

باعرض سلام.درمورد جوشکاری فولادst37بهck45به روشsmawنیاز دارم.باتشکر

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
با سلام خدمت دوستان
منبعی در مورد تحول مارتنزیتی ونظریه های در این مورد نیازمندم؟
اگر کتاب ویا منبعی میشناسید لطفا راهنمایی کنید

سلام
كتاب خواص فيزيكي مواد دكتر رزاقيان مقداري در اين مورد توضيح داده

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
کتاب دکتر گلستانی فر رو بخون

کسی نیست راهنمایی کنه؟!!!!!!!:(

كتاب دكتر گلستاني فرد كه عاليه، ولي كتابي با عنوان ميكروسكوپهاي الكتروني و روشهاي آناليز نوين مواد هم موجوده كه دكتر سرپولكي و دكتر مرعشي از مولفانش هستند، ميتوني به اون هم مراجعه كنيد

perlitic

عضو جدید
سلام

1- در تست التراسونیک انتهای پروب سنسور دارد که امواج صوتی بازگشتی را دریافت کند یا همان قطعه پیزوالکتریک با سطح ماده در تماس است؟ اگر قطعه پیزو در تماس با سطح قطعات باشد سایش باعث تخریب نمی شود؟

2- امواج صوتی در تست التراسونیک از قطعه عبور نمی کنند؟ یا فقط بخشی عبور کرده و باقی منعکس می شود؟ چطور متوجه می شویم که برای انجام درست تست چه میزان انرژی برای صوت نیاز است؟

3- محدوده اندازه پروب در تست التراسونیک چقدر است؟ اندازه پروب محدودیتی دارد؟

4- میزان انجام تست و نحوه انجام تست التراسونیک چگونه تعیین می شود؟ طبق استاندارد مورد نظر دستورالعمل تهیه شده و به بازرس داده می شود تا مثلا کل یک خط جوش تست شود، یا هر یک متر 10 سانت پیوسته تست شود، یا هر یک متر کلا 10 سانت تست شود ولی مهم نیست که تست شود، این درسته؟

5- تست التراسونیک برای چه موادی قابل انجام نیست؟ کلیه مواد مهندسی قابل تست با این روش هستند؟ چون این تست برای انجام نیاز به محیط مادی متراکم دارد، پس برای مواد مهندسی مثل شیشه، پلاستیک، فلز، سرامیک و کامپوزیت قابل انجام است، فقط مقدار انرژی مورد نیاز به دلیل تغییر سرعت صوت در مواد مختلف متفاوت است، درسته؟

مرسی

SMAW

عضو جدید
سلام

1- در تست التراسونیک انتهای پروب سنسور دارد که امواج صوتی بازگشتی را دریافت کند یا همان قطعه پیزوالکتریک با سطح ماده در تماس است؟ اگر قطعه پیزو در تماس با سطح قطعات باشد سایش باعث تخریب نمی شود؟

2- امواج صوتی در تست التراسونیک از قطعه عبور نمی کنند؟ یا فقط بخشی عبور کرده و باقی منعکس می شود؟ چطور متوجه می شویم که برای انجام درست تست چه میزان انرژی برای صوت نیاز است؟

3- محدوده اندازه پروب در تست التراسونیک چقدر است؟ اندازه پروب محدودیتی دارد؟

4- میزان انجام تست و نحوه انجام تست التراسونیک چگونه تعیین می شود؟ طبق استاندارد مورد نظر دستورالعمل تهیه شده و به بازرس داده می شود تا مثلا کل یک خط جوش تست شود، یا هر یک متر 10 سانت پیوسته تست شود، یا هر یک متر کلا 10 سانت تست شود ولی مهم نیست که تست شود، این درسته؟

5- تست التراسونیک برای چه موادی قابل انجام نیست؟ کلیه مواد مهندسی قابل تست با این روش هستند؟ چون این تست برای انجام نیاز به محیط مادی متراکم دارد، پس برای مواد مهندسی مثل شیشه، پلاستیک، فلز، سرامیک و کامپوزیت قابل انجام است، فقط مقدار انرژی مورد نیاز به دلیل تغییر سرعت صوت در مواد مختلف متفاوت است، درسته؟

مرسی
سلام
1) قطعه پیزو الکتریک با سطح ماده در تماس نیست چون ساییده و خراب میشه یا میشکنه. اون چیزی که با سطح در تماسه بهش کفشک میگن که جنسش از پلیمر شفافه و اگه تو پروب زاویه ای به داخل نگاه کنید قطعه پیزوالکتریک مورب رو خواهید دید.
2) این امواج هم از قطعه عبور میکنن هم جذب میشن و هم انعکاس میکنن (برای مواد مختلف درصداش فرق میکنه). میزان انرژی مورد نیاز توسط سرعت صوت در ماده تنظیم میشه. مثلا برای فولاد سرعت صوت رو روی دستگاه روی 5920 متر بر ثانیه (پراب نرمال) تنظیم میکنیم. و این اعداد و ارقام برای آلیاژ های مختلف در استاندارد اومده.
3) بله محدودیت ساخت پراب و محدودیت استفاده وجود داره. از لحاظ ساخت هر چه قطعه پیزو الکتریک بزرگتر باشه فرکانسش کمتر میشه و برای جبران فرکانس ضخامت پیزوالکتریک رو کم میکنن که باعث افزایش خطر شکستن پیزو میشه. تو تست کردن هم اگرچه افزایش مساحت پراب باعث افزایش سرعت تست میشه ولی با کاهش فرکانس عمق نفوذ امواج صوتی کاهش پیدا میکنه.
4) در تست کردن اون چیزی که مهمه نظر مشتریه. یا میگه بر حسب فلان استاندارد برام تست کن یا خودشون دستور العمل دارن و اگه نداشته باشن بر حسب تجربه بازرس خودش مکان های تست رو تعیین میکنه
5) برای تمام جامدات قابل انجامه. 

بالا