حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

reza_1364

مدیر بازنشسته
من تازه واردم .این کتابو کسی هست بهم قرض بده ؟
فووووووووری

هيدرومتالورژی : کتاب مرجع درسی
– فتحی حبشی – ضياءالدين شفائی – محمود عبداللهی – انتشارات دانشگاه شاهرود – 1378
اینم آیدیم
pouria_terror@yahoo.com
فارسی باشه

این پست بار سومه داخل تالار قرار میدین
کتابهای فارسی به دلیل قانون کپی رایت در سایت قرار نمی گیرند
قبل از زدن پست قوانین را مطالعه فرمایید

le-ciel

عضو جدید
فولاد TWIP بعد از تغییر شکل مکانیکی ریزساختار خودشو حفظ می کنه یعنی زمینه بعد از تغییر شکل استنیتی می ماند
اما فولاد TRIP بعد از تغییرشکل مکانیکی تبدیل به مارتنزیت میشه که با توجه به مقدار ریداکشن یا کار مکانیکی دو نوع مارتنزیت الفا و مارتنزیت اپسیلون به وجود می اید

تمام این تغییر مکانیزمها (دوقلویی یا تغییر استحاله) به دلیل مقدار SFE این فولادها می باشد
مهمترین عنصر در مقدار SFE منگنز می باشد

به شکل های زیر نگاه کنید

مشاهده پیوست 125359مشاهده پیوست 125360مشاهده پیوست 125359مشاهده پیوست 125360

کدوم شهر هستین شما؟؟؟؟

ممنــــون هم بخاطر عکساتون هم بخاطر توضیحاتتون خیلی به کارم امد :)

من یونیم اصفهان البته خود اصفهان نیستا (ش.ش)

samaneh1367

عضو جدید
سلام منن ارشد زیست میخونم برا مقاله ام نیاز به انالیز یه عکس داشتم و با برنامه image j بلد نیستم کار کنم من سوالاتی در مورد برنامه image j داشتم میشه با من تماس بگیرید خیلی فوووووریییی مممنون s_bashool@yahoo.com

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان.كسي اين دو موضوع زير رو ميدتونه ج بده؟
1- قيمت كوره هاي مختلف ذوب چدن
2- واسه ريخته گري سپري اجاق گاز كه از جنس چدن هستش و ما روش غذا ميزاريم واسه پختن از چه روشي ميشه ريخته گري كرد؟؟؟
ممنون

Farnoosh4

عضو جدید
خانم مهندس ، خیلی خوب توضیح دادن ،

علاوه بر توضیحات ایشون ، یه زبان ساده تر :

جواب 1 : بطور کلی کربن در شبکه آهن ، بصورت بین نشین نفوذ میکنه . مکان های بین نشین که کربن میتونه در اونها بشینه ، 2 نوع هستند اکتاهدرال و تتراهدرال ( هم در FCC هم در BCC )

اول اینکه چرا اتم های کربن در فضای اکتا قرار می گیرند ؟ دلیلش اینه که فضاهای اکتا با اینکه تعدادشون از تترا کمتر هست ، ولی جون قابلیت دسترسی راحت تری دارند ، ارجح تر هستن
و حالا چرا اتم های کربن در ساختار اکتا FCC بیشتر از ساختار اکتای BCC حل میشن ، چون همونطور که خانم مهندس فرمودن ، فضاهای اکتا در FCC ( قطر 0.414R )بزرگتر از فضای اکتا در BCC ی ( 0.155R) هست .

ج 2 : جوانه زا یک ماده خارجی هست که به مذاب اضافه میشه تا جوانه زایی رو راحت تر کنه و تعداد جوانه های تشکیل شده بیشتر بشن ، و در نتیجه ساختار نهایی ما دانه ریز تر و خواص مکانیکی بهتر داشته باشه

خواصی که یک جوانه زای خوب باید داشت باشه اینه که ترجیحاً ساختار کریستالی یکسان یا مشابهی با مذاب داشته باشه ، مثلاً اگه فلز مذاب آلومینیم باشه ( ساختار FCC ) جوانه زا باید ترجیحاً FCC یا نهایتاً BCC باشه
یک جوانه زای خوب باید نقطه ذوب بالایی داشته باشه ، ترجیحاً فاکتور شبکه نزدیک به فلز مذاب داشته باشه و ...

ممنون;خیلی عالی بود.

aida.ti

عضو جدید
سلام دوستان
یه مقاله جامع در مورد کارسرد(cold work) میخواستم اگه میشه یه راهنمایی بکنید واقعا ممنون میشم:confused:

Ho$$ein

کاربر فعال مهندسی مواد و متالورژی ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان.كسي اين دو موضوع زير رو ميدتونه ج بده؟
1- قيمت كوره هاي مختلف ذوب چدن
2- واسه ريخته گري سپري اجاق گاز كه از جنس چدن هستش و ما روش غذا ميزاريم واسه پختن از چه روشي ميشه ريخته گري كرد؟؟؟
ممنون

سلام مهندس جان

ج1 : واسه چه کاری میخوای ؟ چقدر حجم ذوب میخوای ؟
ج2 : من دیدم ، سپری های گاز رو با روش ریخته گری در ماسه میزنن ، جنس هم چدن خاکستری هست،براحتی ریخته میشه

البته در صورتی که از قالب های صفحه ای استفاده کنین ، سرعت خیلی ی ی ی بالاتر میره و طبیعتاً صرفه کار بهتر هست .

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندس جان

ج1 : واسه چه کاری میخوای ؟ چقدر حجم ذوب میخوای ؟
ج2 : من دیدم ، سپری های گاز رو با روش ریخته گری در ماسه میزنن ، جنس هم چدن خاکستری هست،براحتی ریخته میشه

البته در صورتی که از قالب های صفحه ای استفاده کنین ، سرعت خیلی ی ی ی بالاتر میره و طبیعتاً صرفه کار بهتر هست .

دست گلت درد نكنه مهندس
سوال دوم نظر خودم ماسه اي بود كه مطمينم كردي
سوال اول در واقع واسه قطعه هستش
من هزينه كوره زميني و كوپل و اگه داشتيد القايي رو ميخوام
ممنون حسين آقا

sepideh rahimi

عضو جدید
افزودنیهای سرامیک ها

افزودنیهای سرامیک ها

سلام من یکم گشتم بین پست ها ولی به نظرم رسید بیشتر یا تمام سوالات مربط به متالوژی باشه
من سرامیکم اگه بچه های سرامیکی کسی هست کمکم کنه ممنون میشم
کلیات راجع به افزودنی ها (روانساز و پلاستیسایزر و چسب) میخوام اگه منبع خاصی که بتونه به طور کلی دسته بندی و معرفی برای اینا داشته باشه بهم بگید ممنون میشم.
:gol:

pouria_terror

عضو جدید
این پست بار سومه داخل تالار قرار میدین
کتابهای فارسی به دلیل قانون کپی رایت در سایت قرار نمی گیرند
قبل از زدن پست قوانین را مطالعه فرمایید
خود کتابو من میخوام
خب دوست من اگه ضروری نبود که 3 بار نمیزدم

Ho$$ein

کاربر ممتاز
دست گلت درد نكنه مهندس
سوال دوم نظر خودم ماسه اي بود كه مطمينم كردي
سوال اول در واقع واسه قطعه هستش
من هزينه كوره زميني و كوپل و اگه داشتيد القايي رو ميخوام
ممنون حسين آقا

خواهش ..

والا شما بهتر میدونی که قیمت کوره ها بسته به حجم ذوبی که میتونن بدن متغیر هست ،

کوره زمینی از 300 هزار تا یک میلیون .
کوره کوپل که دیگه ور افتاده .
کوره القایی 70-80 میلیون به بالا ( چون نیاز به تاسسیات برقی داره )

اما پیشنهاد من کوره دوار هست ، از 1.200 هست تا 2.5 و 4 تومن ، که همون 1.200 جوابگوی کار هست
فقط باید گنجایش مصرف حداقل 200 کیلو مذاب رو داشته باشین

بطور کلی اگر تولیدتون بالاست و مصرف ذوب زیاده ، از کوره دوار
واگه تولید پایین هست از کوره زمینی استفاده کنین .

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا نه؟ استخراجی هم برای خود تخصص و گرایشی است دیگه اگه منسوخ شده بود که تا حالا حذف شده بود.! استخراج فلزات اول کار یک مهندس متالورژ هست.!

البته من قسد جسارت نداشتم.ولي تو گرايشات ارشد مهندسي مواد اگه بررسي كنيد استخراجي كمترين طرفدار رو داره. بله اول كار يك مهندس متالورژ هستش.
خوب شمام منظورتون رو از خوب يا نبودن استخراج بگيد تا منم دليلمو بگو.

د ا ن ش گ ا ه

عضو جدید
کاربر ممتاز
گذشته از همه اين حرفها
مهندسين عزيز كسي ميتونه حداقل دو نوع محلول اچ براي فولاد با تركيبشون رو بگه؟
ممنون

Ho$$ein

کاربر ممتاز
گذشته از همه اين حرفها
مهندسين عزيز كسي ميتونه حداقل دو نوع محلول اچ براي فولاد با تركيبشون رو بگه؟
ممنون

در خصوص رشته استخراج :

چند وقت پیش از یکی از اساتیدمون که دکتری جوش هست پرسیدم چه گرایشی در ارشد بهتره و ایشون گفت که : استخراج !!!! هر چند که من ازین گرایش متنفرم ، اما دلایل قانع کننده ای آورد که این گرایش الان بهترین گرایش مواد در ارشد هست .

و اما جواب آقا مرتصی :

بفرمایید :

برای فولاد از نایتال و پیکرال استفاده میشه و چند محلول دیگه ..

جدول محلول های اچ

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
البته من قسد جسارت نداشتم.ولي تو گرايشات ارشد مهندسي مواد اگه بررسي كنيد استخراجي كمترين طرفدار رو داره. بله اول كار يك مهندس متالورژ هستش.
خوب شمام منظورتون رو از خوب يا نبودن استخراج بگيد تا منم دليلمو بگو.

من که خودم سرامیستم اطلاعات خوبی از رشته متالورژی دارم (وای چه نوشابه ای واسه خودم وا کردم:) )و نزد من این رشته به طورکل قابل ستایش است!!!!
اما خوبه که بدونیم در استخراج فلزات شاید نوآوری و نرخ پژوهشی در این حوزه بسیار کم باشه اما خب نمی شه از این رشته صرف نظر کرد. من خودم استخراج رو دوست دارم چون با رشته هایی چون مهندسی معدن و زمین شناسی مرتبط است. نقطه مقابل استخراجی رو می توان مهندسی خوردگی دانست. طبق ظرفیت دانشگاه ها اولا کمترین طرفدار برای ریخته گری و موادمرکب و شکل دادن فلزات هست (نه اینکه اینهایی که گفتم بدرد نمی خورن نه!!!!) و دانشگاه هایی چون صنعتی شریف، تهران، علم و صنعت این رشته رو داره!پس نمی تونه کم طرفدار باشه... دوما همونطور که گفتم اول کار یک مهندس متالورژ استخراج است از قدیمی ترین گرایش متالورژی Extractive metallurgy هست که زیرشاخه هایی چون هیدرومتالورژی - پیرومتالورژی- الکترومتالورژی داره! فرض کنید اگه متخصصین استخراجی نتونن پاسخگوی مکانیزم ذوب و فرآیند مثلا فولاد باشن تخصص های اساسی دیگری چون شکل دادن فلزات - ریخته گری - جوشکاری قادر به ادمه کار نخواهند بود. استخراج فلز یعنی خارج نمودن، تصفیه، تشویه و ... فلز از سنگ معدن حاوی ناخالصی می باشد. اولین بار خودم اینطور استنباط کرده بودم که استخراج فلزات یعنی بریم از معدن دنبال فلز بگردیم و از معدن استخراج کنیم اما بعدها با مطالعه فهمیدم که معنی لغوی این رشته یعنی برون کشی فلز از کانی یا سنگ معدن!!!!!!
شما که استادید... می دونید فلزی در طبیعت وجود نداره به دلیل همان مکانیزم اکسایش و هیدراسیون نمی شه فلزی در طبیعت به صورت فلز آزاد (یعنی بدون ناخالصی) باشه. حتی سرامیکی هم نداریم که غیرهیدراته باشه همیشه آب ساختاری درون مواداولیه سرامیکها هست.مگر اینکه جزو دسته های نادر باشن. سرامیکهای متداول معمولا چند جزئی و هیدراته اند. مثلا خاک آلبیت(نوعی فلدسپار سدیک) Na2O.Al2O3.6SiO2 که نوعی کانی رسی محسوب مشه که طی هوازدگی به کائولن تبدیل می شه! کائولن نام معدنی یا خاک است اما در علم از کائولینیت که یک نوع کانی سرامیکی رسی است، استفاده می کنن!!!
فرض کنید یک مهندس مکانیک (هوافضا) می خواد بدنه ی بال یک هواپیما را طراحی کنه اگر یک مهندس متالورژی استخراجی با دانش فنی خود نتونه در ابتدا آلومینیوم را از کانی بوکسیت و گیبسیت در فرایند بایر استخراج و استصحال کنه مهندس ریخته گری نمی تونه آلیاژسازی (محلول جامد) انجام بده و شمش ریختگی تولید کنه یا به همین نحو مهندس شکل دادن فلزات نمی تونه یک آلیاژکارشده (حالا نورد، فورج و ...) تولید کنه!!! که اون مهندس هوافضا به عنوان ماده اولیه برای بال هواپیما (آلیاژ 2024) استفاده کنه!
.

آخرین ویرایش:

Hamid_MadNess

متخصص سرامیک
کاربر ممتاز
راجع به اینکه می گم غیر قابل حذف است این است که هیچ وقت اساس یک رشته را حذف نمی کنن و طرفداری اش کم نمیشه!
از نواوری های این گرایش می توان در حوزه الکترومتالورژی و فرایندهای متالورژی ثانویه ذوب آهن و فولادسازی دید. مثلا کوره قوس و در صنایع غیرآهنی کوره القایی!!! از تکنیک CFD یا همان دینامیک سیالات محاسباتی می شه برای طراحی راه گاه های بارریزی مذاب استفاده کرد. می شه از CFD برای مدل سازی پدیده های انتقال در کوره های ذوب استفاده کرد. برای طراحی مجرای تخلیه مذاب و ...
تصفیه و باریافت مواد..........

Ho$$ein

کاربر ممتاز
راجع به اینکه می گم غیر قابل حذف است این است که هیچ وقت اساس یک رشته را حذف نمی کنن و طرفداری اش کم نمیشه!
از نواوری های این گرایش می توان در حوزه الکترومتالورژی و فرایندهای متالورژی ثانویه ذوب آهن و فولادسازی دید. مثلا کوره قوس و در صنایع غیرآهنی کوره القایی!!! از تکنیک CFD یا همان دینامیک سیالات محاسباتی می شه برای طراحی راه گاه های بارریزی مذاب استفاده کرد. می شه از CFD برای مدل سازی پدیده های انتقال در کوره های ذوب استفاده کرد. برای طراحی مجرای تخلیه مذاب و ...
تصفیه و باریافت مواد..........

در تکمیل حرفای مهندس باید بگم که ایران ما در زمینه متالورژی استخراجی واقعاً ضعیف هست و هنوز به مکانیزم های پیشرفته دست پیدا نکرده

هیدرومتالورژی یکی از همین روش هاست .

سلام دوستان. کسی در مورد روش های سنتز نانو ذرات مطلب یا مقاله ای داره؟! ممنون میشم که اگر مطلبی دارید به من بدین چون تمام اطلاعاتم پریده تا یک ماه دیگه هم باید پروِژه رو تحویل بدم.

parsboy3kc

عضو جدید
نابجایی

نابجایی

من در مورد نابجایی در مواد کووالانسی اطلاعات می خواستم.
با تشکر:D

Ho$$ein

کاربر ممتاز
یه نفر نبود مارو کمک کنه؟ای بابا

دوست عزیز ، این موردی که شما میخواید خیلی تخصصی هست ، و بعیده که کسی مطلبی در این رابطه داشته باشه .

تنها راهش اینه که در مقالات خارجی دنبالش باشید

namavar1989

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان. کسی در مورد روش های سنتز نانو ذرات مطلب یا مقاله ای داره؟! ممنون میشم که اگر مطلبی دارید به من بدین چون تمام اطلاعاتم پریده تا یک ماه دیگه هم باید پروِژه رو تحویل بدم.

سلام

يه فايل داشتم . ببينيد به دردتون ميخوره يا نه....

دانلود

le-ciel

عضو جدید
ســــلام

دلیل این که در صنعت پودر های آلیاژی به طور مجزا تهیه می شوند و سپس این پودرها تحت عملیات قطعه سازی قرار می گیرند چی می تونه باشه ! چـــرا؟

و

اگر یک قطعه پودری که از فرایند متالوژی پودر و از جنس آهن ساخته شده باشه و یکسری عملیات ثانویه مثل نورد گرم و یا فورج گرم روی آن انجام شود مکن است خواص مکانیکی آن از حالت ریخته گری شده و فورج شده بهتر باشد ؟؟ چـــرا؟

دوستان کسی می دونه !

ممنـــون
:)

Ho$$ein

کاربر ممتاز
ســــلام

دلیل این که در صنعت پودر های آلیاژی به طور مجزا تهیه می شوند و سپس این پودرها تحت عملیات قطعه سازی قرار می گیرند چی می تونه باشه ! چـــرا؟

و

اگر یک قطعه پودری که از فرایند متالوژی پودر و از جنس آهن ساخته شده باشه و یکسری عملیات ثانویه مثل نورد گرم و یا فورج گرم روی آن انجام شود مکن است خواص مکانیکی آن از حالت ریخته گری شده و فورج شده بهتر باشد ؟؟ چـــرا؟

دوستان کسی می دونه !

ممنـــون
:)

سلام

ببینید به این مطلبی که شما فرمودید میگن : آلیاژ سازی مکانیکی ،

گاهی اوقات امکانش فراهم نیست که یک آلیآژ رو از طریق ذوب تولید کنند یا مقرون به صرفه نیست ،

به عنوان مثال زمانیکه بخوایم یک آلیاژ از منیزم ، تیتانیم تهیه کنیم : اولاً که منیزیم بدلیل داشتن فشار بخار بالا ، اتلاف زیادی دارد و ترکیب آلیاژ ما از حد معمول خودش فاصله میگیره

درمورادی هم ذوب امکانپذیر نیست ، به عنوان مثال ساختن آلیاژی از تنگستن ، که نقطه ذوب بالایی دارد ...

ج س 2 :

این رو مطمئن نیستم پس به جواب من اکتفا نکنین :

خیر ، استحکام مکانیکی زمانی بهتر بدست میاد که آلیاژ سازی ذوبی صورت بگیره ، و سپس در مراحل تولید ثانویه قرار بگیره .
( دلیل ، در اینصورت بخاطر ایجاد محلول های جامد ، موانع سر نابجایی ها بیشتر میشه و طبیعتاً افزایش استحکام )

اما گاهی خواص متالورژیکی آلیاژهای مکانیکی از ذوبی ها بیشترند

موفق باشید

بالا