حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

ehsan_vk68

عضو جدید
عرض سلام و ارادت خدمت دوستان

من درباره روش بررسی غیر مخرب ( Creeping Head-Wave Inspection Method ( CHIME اطلاعات و توضیحات جامع و کامل میخوام اگر کسی هست مقاله در این مورد داره در اختیارم قرار بده ممنون میشم ....

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
ی سوال داشتم محبت کنید ممنون میشم
مدرک 6G Pipe Welding که میگن چی هست ؟ و بدرد میخوره یا نه ؟

میثم ش

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
ی سوال داشتم محبت کنید ممنون میشم
مدرک 6G Pipe Welding که میگن چی هست ؟ و بدرد میخوره یا نه ؟

دوست عزیز
هر مدرکی میتونه راه ورود به یک مصاحبه شغلی باشه اما الزاما به معنی قبولی در اون نیست چرا که در مصاحبه باید توانایی های تئوری و عملی خودتون رو اثبات کنید (بدون در نظر گرفتن عوامل خارجی مثل پارتی و سفارش و ...).
این مدرکی که شما گفتی سطحی از گواهینامه جوشکار هست. یه جورایی میشه گفت بالاترین سطح. در بین قطعات مختلف، جوشکاری لوله سخت تره و در بین انواع موقعیتها، موقعیت 6G که این دو در کنار هم مهارت بالایی میطلبه. معمولا برای جذب جوشکار بعد از چک کردن گواهینامه و معتبر بودن اون امتحان عملی هم وجود داره که اونجا باید توانایی خودتون رو اثبات کنید.

میثم ش

عضو جدید
عرض سلام و ارادت خدمت دوستان

من درباره روش بررسی غیر مخرب ( Creeping Head-Wave Inspection Method ( CHIME اطلاعات و توضیحات جامع و کامل میخوام اگر کسی هست مقاله در این مورد داره در اختیارم قرار بده ممنون میشم ....

دوست عزیز
این روش یکی از متدهای جدید و زیر شاخه التراسونیک هست که در اون دسترسی از فواصل دورتر نسبت به التراسونیک معمولی باعث میشه انجام آزمون بر روی مقاطع غیر قابل دسترسی یا با دسترسی محدود فراهم بشه (از فواصلی در حدود یک متر هم آزمون قابل انجام هست). به علاوه سرعت هم در انجام این آزمون نسبت به روش های عادی بسیار بالاست. همینطور رنجهای مختلفی از ضخامت هم قابل تست هستند.
این روش بیشتر برای مقاطع لوله ای شکل و یا مخازن قابل استفاده است و در اون میتونید از وجود یا عدو وجود سطوح خورده شده یا همینطور ترکها به خوبی مطلع بشید. این روش مدتیه که در بررسی خوردگی با موفقیت اجرا شده و جواب داده.
در این روش بر خلاف روشهایی که ممکنه بصورت معمول دیده باشید از دو پروب یکی فرستنده و یکی گیرنده بصورت مجزا استفاده میشه و نحوه نمایش هم با اون چیزی که در معمول دیدید (گیکهای ظاهر شده روی یک صفحه نمایش) متفاوته و نمایشی از سطح مقطع قطعه مورد تست هست.

emshy

عضو جدید
درخواست راهنمایی

درخواست راهنمایی

سلام به همه مهندسان عزیز
یک سوال؟
آیا تغییر در چگالی فلزات در اثر خوردگی تا به حال اندازه گرفته شده است؟
با تشــــــــــکر

eghbal_rafati

عضو جدید
فولاد ضد زنگ دوپلکس

فولاد ضد زنگ دوپلکس

میخواستم بدونم کسی هست که بدونه اگر در هنگام جوشکاری فولاد ضدزنگ دوپلکس میزان فریت بیش از حد باشه چه کاری میشود کرد برای رفع آن

mavadd

اخراجی موقت
کاربر ممتاز
سلام
کسی مقاله ای در مورد رفتار خوردگیه Al6061 که با نانو ذرات Al2O3 تر کیب شده داره ؟؟؟
با تشکر :)

koooooor

عضو جدید
سلام به همگی
اگه کسی مطلبی درباره مکانیزم تبلور مجدد در فلزات با SFE کم داره بهم بده ممنون میشم؟؟؟؟؟
مرسی.

nahal_e77

عضو جدید
سلام دوستان مهندس
می خواستم بدونم کسی هست که بتونه تو تحلیل نتایج تست peeling کمک بکنه؟

mashti

عضو جدید
سلام من یه سری نمونه های سرامیکی از جنس زیرکونیای گایدارشده با ایتریا ساختم. ما توسط ایتریا فازهای تتراگونال و مکعبی رو در دمای محیط پایدار کردیم. حالا تست xrd گرفتیم و حضور فازهای تتراگونال و مکعبی برامون مشخص شده. چطور میشه درصد فاز تتراگونال و درصد فاز مکعبی رو از روی گراف xrd مشخص کرد؟

ceramic.blog

عضو جدید
سلام من یه سری نمونه های سرامیکی از جنس زیرکونیای گایدارشده با ایتریا ساختم. ما توسط ایتریا فازهای تتراگونال و مکعبی رو در دمای محیط پایدار کردیم. حالا تست xrd گرفتیم و حضور فازهای تتراگونال و مکعبی برامون مشخص شده. چطور میشه درصد فاز تتراگونال و درصد فاز مکعبی رو از روی گراف xrd مشخص کرد؟

از روش درون یابی و نسبت شدت بزرگترین پیک ها امکانش هست، ولی به شدت غیردقیق است و صرفاً برای مقایسه شاید بشه استفاده کرد. کلاً روش نادرستی هست.
مقاله ی Introduction Quantitative X-Ray Diffraction Methods از James R. Connolly رو ببینید .

mashti

عضو جدید
از روش درون یابی و نسبت شدت بزرگترین پیک ها امکانش هست، ولی به شدت غیردقیق است و صرفاً برای مقایسه شاید بشه استفاده کرد. کلاً روش نادرستی هست.
مقاله ی Introduction Quantitative X-Ray Diffraction Methods از James R. Connolly رو ببینید .

اقا خیلی ممنون. من درصد فازها رو برای محاسبه چگالی تئوری از قانون مخلوط ها میخوام. این مقاله ای که گفتید رو سرچ کردم فقط citation اش رو گیر اوردم متن نداشت که با sci-hub دانلودش کنم

mashti

عضو جدید

سلام. من نتونستم این مقاله رو دانلود کنم. اگر امکان داره لینک دانلودش رو هم بدید

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

سلام

سلام.
مرجع یا کتابی سراغ دارین که در مورد انتخاب رابر مناسب برای رابرکاری سطوح داخلی سیستم پایپینگ مثله لوله، مخزن و ... سراغ دارین؟ که با توجه به شرایط سیال بیاد یه رابر مناسب پیشنهاد بده؟ ممنون

ceramic.blog

عضو جدید
اقا خیلی ممنون. من درصد فازها رو برای محاسبه چگالی تئوری از قانون مخلوط ها میخوام. این مقاله ای که گفتید رو سرچ کردم فقط citation اش رو گیر اوردم متن نداشت که با sci-hub دانلودش کنم

سلام. من نتونستم این مقاله رو دانلود کنم. اگر امکان داره لینک دانلودش رو هم بدید

فک کنم راحت بشه پیداش کرد.
با این وجود ، خدمت شما ....

دانلود

mashti

عضو جدید
طیف سنجی امپدانس

طیف سنجی امپدانس

سلام و خسته نباشبد خدمت دوستان محترم
دوستان کسی در مورد معرفی روش طیف سنجی امپدانس مطلب داره ؟خیلی خلاصه کلیتش در مورد چیه؟ داده های ورودیش چیه؟ خروجی هاش چی هستند؟ هیچ دیدی ندارم نسبت بهش! اما بدجور لازمش دارم؟

aliamiri576

عضو جدید
دوستان عزیزم
کسی هست که درس بررسی های غیر مخرب پیشرفته را با دکتر ثابت ارشد کرج گزرانده باشه؟

miiilad en

عضو جدید
سلام.. لطفا برام ی مقاله در رابطه با تبدیل انجماد خمیری به پوسته ای در الیاژ های المینیوم بذارید... ممنون

amir-nasooz

عضو جدید
سلام دوستان گل

زیاد آشنایی ندارم با ساختار تالار ها و زیرتالار ها و راستش سوالاتی من باب ِ ترمودینامیک ِ مواد داشتم
اگر راهنمایی کنید کجا مطرح کنم ممنون میشم

سپاس فراوان

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام دوستان گل

زیاد آشنایی ندارم با ساختار تالار ها و زیرتالار ها و راستش سوالاتی من باب ِ ترمودینامیک ِ مواد داشتم
اگر راهنمایی کنید کجا مطرح کنم ممنون میشم

سپاس فراوان
سلام بر شما
سوالات علمی خودتون رو میتونید همینجا بپرسید، اگر اطلاعاتی داشته باشیم حتما در اختیارتون میذاریم.
موفق باشید

Morteza_mortezai

عضو جدید
سلام
میخواستم بدونم به نظر شما چرا شیرآلات رو معمولا از برنج میسازن ؟
و اینکه امکان ساخت با فلزات ارزونتر مثلا آلومینیوم هست یا نه ؟

amirali_r

کاربر فعال
سلام

میشه یکی من رو راهنمایی کنه و یک کم در مورد خوردگی داغ توضیح بدید که چی هست و در چه زمینه هایی هست؟

mamalss

عضو جدید
کتاب؟؟؟!!!

کتاب؟؟؟!!!

سلام
کسی هست که این کتاب داشته باشه؟؟

وسایل اندازه‌گیری و کنترل در فرآیندهای شیمیایی، متالوژی و معدنی / نویسنده: سروپالی راداکریشنان , جمشید بهین

iraniiii

عضو جدید
سلام
انرژی دوقلویی بیشتره؟ یا نقض چیده شدن؟
بدلیل تناقضی که تو منابع بود می پرسم.

sfk123

اخراجی موقت
سلام
میخواستم بدونم به نظر شما چرا شیرآلات رو معمولا از برنج میسازن ؟
و اینکه امکان ساخت با فلزات ارزونتر مثلا آلومینیوم هست یا نه ؟

برنج، به دلیل خواص مکانیکی خوبی که دارد مورد استفاده قرار می گیرد از جمله مقاومت در برابر سایش قسمت های متحرک و ریختگری راحت و همچنین مقاومت در برابر زنگ زدن.

از آلومینیوم به دلیل خواص مکانیکی سایشی و چقرمگی نمی توان استفاده کرد. مگر آلیاژهای خاص که از لحاظ قیمتی به صرفه نیست.

اگر بتوانید آلیاژی بسازید که با داشتن خواص مشابه برنج قیمت بهتری داشته باشد در فروش آن حتما موفق خواهید شد.

آخرین ویرایش:

sfk123

اخراجی موقت
سلام

میشه یکی من رو راهنمایی کنه و یک کم در مورد خوردگی داغ توضیح بدید که چی هست و در چه زمینه هایی هست؟

كلمه اكسيداسيون و خوردگي دو عبارت متفاوت است كه اگرچه در مفهوم يك رخداد است اما به دو شكل متفاوت. در خوردگي ما الكتروليت داريم كه يون بعد از جدا شدن از الكترود وارد آن شده و در كل محلول پخش مي شود. اين الكتروليت باعث مي شود كه كنده شدن يون از الكترود آسان تر شده و در نتيجه سرعت خوردگي بالاتر است. اما در اكسيداسيون الكتروليت گاز است و يونها بعد از كنده شدن از الكترود همانجا روي سطح رسوب مي كند كه يك پوسته تشكيل مي شود كه اگر متراكم باشد خود يك مانع در برابر خوردگي است. چرا كه يونها براي ادامه اكسيداسيون بايد از ميان اين پوسته عبور كنند. در دماي بالا اين عمل به دليل سرعت نفوذ بالا بهتر انجام مي شود و در دماي پايين اكسيداسيون عملا متوقف مي شود.
پوسته دار شدن ، کدر شدن خوردگي خشک نيز گاهي براي توصيف اين پديده ، با کار مي رود . چون تقريباً تمام فلزات و آلياژها در درجه حرارتهاي معمولي با هوا ترکيب مي شوند ، لذا مقاومت اکسيداسيون را بايستي در اکثر کاربردهاي مهندسي متالورژي در نظر گرفت . با بالا رفتن درجه حرارت اهميت اکسيداسيون نيز بيشتر مي گردد . توربينهاي گازي ، موتورهاي جت ، کوره ها و پروسسهاي پتروشيمي براي راندمان بيشتر براي کار در درجه حرارتهاي بالا طراحي مي شوند .
خوردگي اکسيداسيون و خوردگي در دماي بالا ممکن است در سه محدوده دمايي مطرح شود. به بيان ديگر اصطلاح دماي بالا شامل سه ناحيه دمايي به شرح زير است.
v دماي پايين: دماي کمتر از 180˚C که موجب خوردگي داغ در مسير خروجي از ديگ بخار مي شود.
v دماي متوسط: دماي حدود 500-600˚C که دماي گازهاي محفظه احتراق است و سبب خوردگي لوله هاي سوپرهيتر ديگهاي بخار در سمت آتش مي شود.
v دماي بالا: دماي حدود 1200˚C که سبب خوردگي سوپرآلياژها در پره هاي توربين گازي مي گردد خوردگي و اکسيداسيون در دماي بالا شامل محدوده دمايي ذکر شده به ترتيب در بخش هاي به طور مشروح بيان خواهد شد. مقاومت در برابر اکسيداسيون اينگونه مواد به واسطه وجود عناصر فعال آلياژي مانند کرم, آلومينيوم وسيليسيم زياد مي باشد. اين عناصر قادرند روي سطح اجزاء پوسته هاي اکسيدي محافظ تشکيل داده و از خوردگي بيشتر جلوگيري نمايند.
بيشتر مواد به كار رفته در تجهيزات صنعتي در دماي بالا كار مي‌كنند به عنوان مثال قطعات كوره، مبدلهاي حرارتي، اجزاي موتورهاي جت، توربين‌هاي گازي و فرآيند پتروشيمي به منظور كارآيي بيشتر در دماي بالا طراحي مي­شوند. طراحي در دماهاي بالا، مي‌طلبد كه از موادي استفاده گردد كه بتوانند در آن دماها در برابر خوردگي داغ و يا اکسيداسيون مقاومت نمايند.
در مورد طبيعت شرايط حاكم در ناحيه دماي بالا، تحقيقات زيادي صورت گرفته است. از آنجا كه خوردگي و اكسيداسيون فلزات در دماي بالا سبب شكست قطعات و بروز حوادثي نظير آتش سوزي، انفجار، تركيدن لوله‌ها و غيره مي‌شود، لذا بايد به شرايط فرآيند و كنترل آن توجه ويژه‌اي مبذول نمود.
امروزه اكسيداسيون فلزات و آلياژها به وسيله اكسيژن (در دماهاي بالا) به خوبي شناخته شده و تحقيقات خوبي دراين زمينه به انجام رسيده است. در اين مقالات پيشرفتهاي موفقي دررابطه با انتخاب آلياژها در مقابل صدمات محيطي در دماهاي بالا مورد بررسي قرار گرفته است. مقاومت در برابر اكسيداسيون اينگونه مواد به واسطه وجود عناصر فعال آلياژي مانند كرم، آلومينيم و سيلسيم زياد مي‌باشد. اين عناصر قادرند روي سطح اجزاء پوسته‌هاي اكسيدي محافظ تشكيل داده و از خوردگي بيشتر جلوگيري نمايند.
در شرايط واقعي صنعتي، بندرت آلياژها در شرايط اكسيژن خالص و تحت شرايط دماي ثابت قرار مي‌گيرند. محيطهاي مختلف صنعتي، پيچيده و متفاوت بوده و ممكن است سيكلهاي حرارتي و نيروهاي آن از شرايط آزمايشگاهي بسيار دور باشد. در صنعت همچنين اين امكان وجود دارد كه علاوه بر اكسيژن، ذرات اكسيدكننده ديگر نيز در محيط وجود داشته باشد.
به عنوان مثال منابع انرژي و مواد خام براي صنايع شيميايي، متالورژيكي و توليد برق، شامل سوختهاي هيدروكربني نظير نفت خام، گاز و ذغال سنگ هستند كه داراي ناخالصيهايي همچون گوگرد يا كلر مي‌باشد؛ ميزان اين ناخالصيها به ماده اوليه و نحوه توليد آن بستگي دارد. اين ناخالصيها مي‌توانند باعث به وجود آمدن گازها و اجراء خورنده شوند. به همين دليل اتمسفرهاي گازي در اين صنايع مي­توانند شامل مخلوطHCI Cl , S2 , C , NH3 , SO3 , SO2 , CH4 , CO2 CO , H2O , H2 , N2 , O2 و غيره در محدوده گسترده‌اي از غلظت و فشار باشند. انهدام فلزات توسط محيطهاي گازي ممكن است به چند طريق صورت پذيرد:
اكسيداسيون، كربوريزاسيون، سولفيداسيون، كلريداسيون و نيتريداسيون، همگي پديده‌هايي هستند كه سبب تخريب و انهدام فلزات مي شوند. همچنين ايجاد محصولات مذاب و يا رسوبات ناشي از سوخت مي‌تواند منجر به خوردگي داغ يا خوردگي خاكستر سوخت شود.

با تشکر از maede roshanali

eghbali66

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام

سلام

دوستان عزیز متالورژی.
اقا یه منبع خوب برای انتخاب مواد (علی الخصوص انتخاب رابر برای رابرلاینیگ مخازن و لوله ها) سراغ دارین؟ یه منبعی که دیگه نشه روش حرفی زد:؟

بالا