حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

phalagh

مدیر بازنشسته
خوب اگه تغییراتش خطّی هم باشه خوبه

حالا اونی که تغییراتش کمه چی هست

کجا هست و از کجا میشه گیرش آورد

ممنون میشم به بنده اطّلاع بدین
خوب طبق اون فرمولی که ماخوندیم تغییرات طولی همه مواد بادما با به صورت خطیست.ضریب انبساط هم برای هر ماده ای ثابت و مخصوص به خودشه.
اما الماس کمترین ضریب انبساط رو داره.
.پتاسیم و روبیدیم هم بیشترین ضریب انبساط رو دارن.

essyh2003

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تستر ضربه

تستر ضربه

سلام
از دوستان کسی اطلاعاتی در مورد تستر های ضربه و یا سنسور ها یا اینکه در ایران کجاها این تستر ها موجود هستش داره که به کار سازه بیاد منظورم سازه هواپیما هستش
ممنون

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
از دوستان کسی اطلاعاتی در مورد تستر های ضربه و یا سنسور ها یا اینکه در ایران کجاها این تستر ها موجود هستش داره که به کار سازه بیاد منظورم سازه هواپیما هستش
ممنون
با سلام.

دوست عزیز داخل تالار مواد و متالورژی قوانینی وضع شده که شما برخلاف اون اقدام کردید و به شما تذکر میدهم...

تاپیک های درخواست های علمی خودتون رو در قسمت مخصوص خودش ارسال نمایید.

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
من احتیاج به راهنمایی برای ذوب قوطی های نوشابه ورانی(آلومینیومی)رادارم
لطفا کمکم کنید
09353466717
02122601833
پیشنهاد میدم دوستان از این به بعد با پست الکترونیکی با هم در ارتباط باشند.

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از متالوژیست های عزیز تقاضا دارم در صورتی که درباره روش های شیمیایی تولید ویسکر (whishker) اطلاعاتی دارند در این تایپیک قرار دهند . متشکرم :):):)
دوست عزیز فناوری ساخت ویسکرها ( قطعات مویی میکرونی که عاری از نابجایی هستند) جزء فناوری های اختصاصی و انحصاری است که معمولا" اطلاعات کاملی در مورد آنها نیست..
ولی در کتاب متالورژی مکانیکی دیتر چند خطی در موردش توضیح داده شده.

Dr. Mohsen

عضو جدید
سلام
یک نوع لاستیک به نام RTV Silicon موجوده که حتی بیشتر از انتظارت هست. ابتدا به صورت دو جزء مایع است که بعد از مخلوط کردن قالبگیری می شود. بعد از 24 ساعت هم منعقد میشود . در دسترس هم هست و به راحتی میشه تهیه کرد .

m_kh_m

عضو جدید
خوب طبق اون فرمولی که ماخوندیم تغییرات طولی همه مواد بادما با به صورت خطیست.ضریب انبساط هم برای هر ماده ای ثابت و مخصوص به خودشه.
اما الماس کمترین ضریب انبساط رو داره.
.پتاسیم و روبیدیم هم بیشترین ضریب انبساط رو دارن.

ببینید هر مادّه در دما های مختلف ضریب انبساط طولی متفاوتی داره

و اون جا هم که ما ضریبی ثابت در نظر می گیریم برای مادّه در دماهایی خاص و با اختلاف دمایی کوچیک هست

من از یکی از اساتید سوال کردم

گفتند این موضوع مربوط به فیزیک حالت جامد میشه

ولی چون سرشون شلوغ هست و تا مدّتی نمی تونند کتاب مورد نظر رو برای بنده فراهم کنند

من هم تصمیم گرفتم از عزیزان شاغل به تحصیل کمک بگیرم

ممنون میشم یه جواب درست درمون و کامل بدین چون یه کمی هم عجله دارم

ممنون

phalagh

مدیر بازنشسته

و اون جا هم که ما ضریبی ثابت در نظر می گیریم برای مادّه در دماهایی خاص و با اختلاف دمایی کوچیک هست

ولی چون سرشون شلوغ هست و تا مدّتی نمی تونند کتاب مورد نظر رو برای بنده فراهم کنند

ممنون
نه نه اشتباه نکنید. تا اونجایی که من یادمه هر ماده ای ضریب انبساط طولی ثابتی داره و با دما تغییر نمیکنه.
تغییر طول = ضریب انبساط طولی جسم *طول جسم*تغییر دما
میبینید که تغییر دما خودش در فرمول بالا اعمال میشه و دیگه ربطی به ضریب انبساط طولی نداره.
اما خوب دوست من کارشناس ارشد فیزیک حالت جامد هست.بازم ازش میپرسم بهتون جواب میدم.

m_kh_m

عضو جدید

ممنون

فکر کنم یه کمی موضو رو پیچوندم

بنده به دو مادّه نیاز دارم

یکی که تغییرات ضریب انبساط طولی خیلی کمی داشته باشه

و یکی که ضریب انبساط خطّی زیادی داشته باشه و با تغییر دما این ضریب به طور خطّی تغییر کنه

چون به هر حال از تغییر ضریب در بازه دما های مختلف گریزی نیست

در مورد اون مادّه ای که ضریب انبساط طولی کمی هم داره باید اشاره کنم که باید با دما ، این ضریب هم خود کمترین تغییر رو داشته باشه

مثلاً اگه با افزایش دما طول میله ای از اون جنس که طول در دمای اوّلیه اش 1 متر بوده ، تغییر طول در بازه دمایی 15 تا 16 درجه سانتیگراد با تغییر طول در بازه دمایی 300 تا 301 درجه اختلاف کمی داشته باشه

فکر کنم بد توضیح دادم ولی به بزرگواری خودتون ببخشید

m_kh_m

عضو جدید
نه نه اشتباه نکنید. تا اونجایی که من یادمه هر ماده ای ضریب انبساط طولی ثابتی داره و با دما تغییر نمیکنه.
تغییر طول = ضریب انبساط طولی جسم *طول جسم*تغییر دما
میبینید که تغییر دما خودش در فرمول بالا اعمال میشه و دیگه ربطی به ضریب انبساط طولی نداره.
اما خوب دوست من کارشناس ارشد فیزیک حالت جامد هست.بازم ازش میپرسم بهتون جواب میدم.

ممنون ولی اون استاد ما هم اتفاقاً کارشناس ارشد فیزیک هست ولی اینطور گفته

باز هم معذرت می خوام که اینقدر شما رو تو درد سر انداختم

البته من که از خدامه که مقدار این ضریب ثابت باشه چون اگه ثابت نباشه تو کار من چند تا معادله انتگرالی میاد که حلّ اون با استفاده از روابط منطقی در سطح منطق بولی ( به خاطر استفاده از سیستم های الکترونیکی در پروژه ام ) کار هر کسی نیست و بدست آوردن معادله نمودار هم که کار حضرت فیله

phalagh

مدیر بازنشسته
ممنون ولی اون استاد ما هم اتفاقاً کارشناس ارشد فیزیک هست ولی اینطور گفته

باز هم معذرت می خوام که اینقدر شما رو تو درد سر انداختم

البته من که از خدامه که مقدار این ضریب ثابت باشه چون اگه ثابت نباشه تو کار من چند تا معادله انتگرالی میاد که حلّ اون با استفاده از روابط منطقی در سطح منطق بولی ( به خاطر استفاده از سیستم های الکترونیکی در پروژه ام ) کار هر کسی نیست و بدست آوردن معادله نمودار هم که کار حضرت فیله
فکر کنم شما دارید یه خورده خودتون رو گیج میکنید.
این مربوط به فیزیک دبیرستان میشه.
بزارید اینطوری بگم.ضریب انبساط طولی برای هرماده ای در تمام دماها ثابته و هیچ وقت تغییر نمیکنه.
به عنوان مثال یک میله مسی رو در نظر بگیرید برای ین میله فرقی نمیکنه که دماش از 1 به 7 برسه یا اینکه از 2000 به 2007 برسه. در هر صورت و در هر دو معادله یک ضریب انبساط طولی یکسان اعمال میشه.

m_kh_m

عضو جدید
فکر کنم شما دارید یه خورده خودتون رو گیج میکنید.
این مربوط به فیزیک دبیرستان میشه.
بزارید اینطوری بگم.ضریب انبساط طولی برای هرماده ای در تمام دماها ثابته و هیچ وقت تغییر نمیکنه.
به عنوان مثال یک میله مسی رو در نظر بگیرید برای ین میله فرقی نمیکنه که دماش از 1 به 7 برسه یا اینکه از 2000 به 2007 برسه. در هر صورت و در هر دو معادله یک ضریب انبساط طولی یکسان اعمال میشه.

این رو از دوستتون پرسیدین؟

آخه خیلی برام مهمه که اینطور باشه

پس اگر کاملاً قطعی هست این مطلب به بنده اطّلاع بدین که ما کارمون رو شروع کنیم

ممنونم ازتون

و عذر می خوام که شما رو اینقدر تو درد سر انداختم

mohammad asgary

عضو جدید
یک سوال ؟ (ریخته گری در خلاء)

یک سوال ؟ (ریخته گری در خلاء)

می خواستم در مورد ریخته گری در خلاء اطلاعاتی کسب بکنم .

شاید این پست برای دیگران نیز مفید باشد ، به همین دلیل از افرادی که اطلاعاتی در مورد این روش دارند درخواست همیاری می کنم ، با تشکر .

;)

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
می خواستم در مورد ریخته گری در خلاء اطلاعاتی کسب بکنم .

شاید این پست برای دیگران نیز مفید باشد ، به همین دلیل از افرادی که اطلاعاتی در مورد این روش دارند درخواست همیاری می کنم ، با تشکر .

;)
دوست عزیز سعی می کنم اطلاعاتی براتون درج کنم...
ولی خواهشمندم قوانین تالار رو مطالعه کنید...
شما باید سوالات علمی خودتون رو توی تاپیک مخصوصش پست کنید... نه به طور جداگانه تاپیک بزنید...این تنها اولین تذکر بود.

ilia_material

عضو جدید
اگه میشه بازم کمک کنید...(کابرد بیسموت)

اگه میشه بازم کمک کنید...(کابرد بیسموت)

یکی از استادها گفته که یه پروژه بیارید تا دو نمره به نمره ی ترمودینامیک اضافه کنم.خواهش میکنم کمک کنید...

اسم پروژه : کاربرد بیسموت(bi) در تمامی موارد و صنایع

خواهش میکنم کمک کنید...

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یکی از استادها گفته که یه پروژه بیارید تا دو نمره به نمره ی ترمودینامیک اضافه کنم.خواهش میکنم کمک کنید...

اسم پروژه : کاربرد بیسموت(bi) در تمامی موارد و صنایع

خواهش میکنم کمک کنید...
دوست عزیز چندین بار گفتم که قبل از تاپیک زدن قوانین رو مطالعه کنید...توی این تالار که جای درخواست گذاشتن نیست...لطفا" به تاپیک اولی مراجعه کنید تاپیکتون منتقل کردم به این قسمت...
این آخرین تذکر من به شماست!

phalagh

مدیر بازنشسته
این رو از دوستتون پرسیدین؟

آخه خیلی برام مهمه که اینطور باشه

پس اگر کاملاً قطعی هست این مطلب به بنده اطّلاع بدین که ما کارمون رو شروع کنیم

ممنونم ازتون

و عذر می خوام که شما رو اینقدر تو درد سر انداختم
شرمنده که اینقدر دیر جواب میدم.
بله جوابی که دادم قطعی و درسته.

miepower2003

عضو جدید
آلياژهای سرب

آلياژهای سرب

سلام دوستان
من دنباله يه فلز برای ترکيب با سرب جهت کاهش شکنندگی افزايش استحکام و کاهش خوردگی هستم.
اگر می تونيد من و راهنمايي کنيد.

1676

عضو جدید
مطلب در مورد کوره قوس الکتریکی

مطلب در مورد کوره قوس الکتریکی

با سلام
اگر مطلبی در ربطه با کوره قوس دارید برای من بفرستید

با تشکر از لطف شما

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من دنباله يه فلز برای ترکيب با سرب جهت کاهش شکنندگی افزايش استحکام و کاهش خوردگی هستم.
اگر می تونيد من و راهنمايي کنيد.
دوست عزیز ...لطفا" تاپیکهای درخواستتون رو توی تاپیک مخصوصش ارائه بدید...دفعه ی بعد با اخطار روبرو خواهید شد...
جواب:
ذاتا" فلز سرب فلزیست نرم و غیر قابل شکننده و در زمانی که صحبت از بالا رفتن خواص مقاومت به خوردگی پیش میاد دو گزینه مطرح میشه اول فلز مس ودوم فلز قلع که به آلیاژچاپ و یا آلیاژهای یاتاقان هم معروفند ولی باید اشاره کنم که قابلیت حلالیت سرب در مس اندک هست و همچنین در مورد شرایط ریخته گری این چنین آلیاژهایی باید دقت بالایی صورت بگیره (به دلیل نوع حلالیت ، تفاوت نقطه ی ذوبها سمی بودن سرب و همچنین به اصطلاح خوراندن صحیح فلز سرب...
موفق باشید...

mohsenkeshavarz

عضو جدید
درخواست کمک فوری (اگر به elsevier دسترسی دارید)

درخواست کمک فوری (اگر به elsevier دسترسی دارید)

سلام دوستان مقاله ای در سایت Science Direct (Elsevier هست تحت عنوان
[FONT=&quot]Characterisation of aluminium alloy 6061 for the ultrasonic consolidation process
[/FONT]

by [FONT=&quot]C. Y. Kong , R. C. Soar and P. M. Dickens[/FONT]

چنانچه کسی دسترسی داره هر چه سریعتر لطف کنه و برای من بفرسته ایمیل من info@imse.ir

خدا عمرتون بده سمینارم مونده رو زمین

reza_1364

مدیر بازنشسته

[FONT=&quot]Characterisation of aluminium alloy 6061 for the ultrasonic consolidation process [/FONT]

چنانچه کسی دسترسی داره هر چه سریعتر لطف کنه و برای من بفرسته ایمیل من info@imse.ir

سلام.این تایپیک باید در قسمت حل مشکلات بیان میشد.اما اشکالی نداره
مقاله را برات میل کردم

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[FONT=&quot]Characterisation of aluminium alloy 6061 for the ultrasonic consolidation process
[/FONT]

دوست عزیز قوانین تالار رو مرور کنید...

ilia_material

عضو جدید
حامد خان نوبت مانشده کسی یه پروژه بیسموت بهمون بده؟ آخه بازم میگم خیلی مهمه...:cry:

reza_1364

مدیر بازنشسته
نکته

نکته

سلام.میگن خیاط درون کوزه افتادا.جریان من شده.این همه ادرس و یوزر و پس گذاشتم.اخر دست خودم گیر یه مقاله افتادم.

اقا اگه کسی مقاله در مورد رابطه ی نفوذ و نابجایی داره برا من بزاره.
مربوط به سمیناره
مهمه
دمتون گرم

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان عزیز با عرض پوزش :
این روزها وقت ندارم بیام نت ولی اگر اومدم مشکلاتتون رو حل می کنم..
رضا جان اون نابجایی به درد نخورد...

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان عزیز با عرض پوزش :
این روزها وقت ندارم بیام نت ولی اگر اومدم مشکلاتتون رو حل می کنم..
رضا جان اون نابجایی به دردت نخورد...

بالا