حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

mahnaz -A

عضو جدید
کاربر ممتاز
مگه شما جزوه هاي اساتيد تبريز رو داريد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:eek:
چه درسايي!؟؟؟؟؟؟؟؟
فضولي نباشه ها، ولي مگه تبريزي هستيد؟؟؟؟؟به سلامتيييييييي!!!!!!!:smile:

بچه ها برام آماده كردن !:cool:
قرار اين ترم كه برا گرفتن مداركم ميرم بهم بدن !!!!!!

نه ولي هنوز ارتباط صميمانه با دوستام تو اون دانشگاه دارم !:redface::redface:

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام! اين پست رو ديروز ميخواستم بذارم، ولي همين كه اومدم ارسال كنم disconnect شدم!
عوضش الان ميذارم خب!!!
مرسی بابت راهنماییتون فرهنگ جون. البته من منظورم از استاد راهنما کسی از بچه های سایت بود که در این زمینه تجربه داشته باشه و بتونه کمکمون کنه. وگرنه ما هنوز تو مرحله ای نیستیم که بخوایم از اساتید دیگه استفاده کنیم.

سلام به همگی. دوستان عزیز و محترم، ما قراره با چنتا از بچه ها تو دانشگاه به صورت گروهی رو نانوتکنولوژی کار کنیم. اما دو تا مسآله وجود داره که می خوام اگه بشه راهنماییم کنید:
1. کلاً 4 نفریم که 3 تاشون مکانیک می خونن، نمی دونم تا چه حد می تونیم با هم در این مورد کار کنیم
2. اگه بشه یه استاد راهنما می خوام که به کارمون جهت بده. خودمون از پایه و تعاریف ابتدایی شروع به خوندن کردیم که ببینیم به کجا می رسیم. ولی اینکه چه طوری کارو تخصصیش کنیم و از کی به اون سطح می رسیم و این بحثا رو نمی دونم. کسی هست که بتونه در این زمینه کمکمون کنه؟
واقعاً ممنون می شم.

سلام نانو خانم!
خسته نباشيد
خوشحالم كه هنوز پيگير كارهاي نانو هستيد و داريد روش كار ميكنيد و از دوستانتون براي ادامه اين كار داريد استفاده ميكنيد!
ببينيد نانوتكنولوژي همونطور كهخودتون هم ميدونيد يه ميان رشته است، پس هر كسي از هر رشته اي ميتونهبه خوبي در اون كار كنه ، چون مطلبي متناسب با رشته طرف وجود داره! مثلا براي شما كه داريد مهندسي مواد ميخونيد ، هم زمان ميتونيد روي نانو مواد ها و نانو پودرها كار كنيد و يا ميتونيد حتي رو نانو سراميكها هم چون گرايشتون سراميكه كار كنيد! از طرفي اون دوستاتون هم ميتونند روي مباحثي كه مربوط به مهندسي مكانيكه كار كنند كه مهمترين آنها كه خيلي بازار پر رونقي هم داره نانو روباتهاست كه مهندسين مكانيك خيلي ميتونند روش كار كنند! خوب حالا دو تا وضعيت پيش مياد، يا ميتونيد از صف همتون با هم ديگه شروع به فعاليت كنيد و تمام مطالب رو با هم بخونيد و كاملا با هم هماهنگ باشيد يا ميتونيد تا يه جايي كه درمورد نانو تو همه رشته هاي مهندسي و .... مشترك هست رو با هم بخونيد و بعد رو مباحثي كه تخصصي براي رشته هاتون هست خودتون ادامه بديد و اطلاعاتي كه به دست مياريد در اختيار همديگه قرار بديد، اينجوري ميتونيد رو زمينه هاي زيادي هم كار كنيد! براي شروع يه توصيه ميكنم( البته اگه منو قابل بدونيد)، يه كتابي هست تحت عنوان "نانو فناوري" نوشته مارك رتنر و دانيل رتنر كه خيلي هم معروفه و ترجمه هم شده و تو بازار ايران هست، اين كتاب به همراه يه CD هم هست كه رو مباحث زيادي كار كرده!اين كتاب يه جورايي ميتونه يه آشنايي و يه ديد خيلي خوب بهتون بده! در كنار اين كتاب ميتونيد به سايت www.nanoclub.ir بريد و از اطلاعات اونجا كه از صفر شروع شده ، شروع كنيد! بعد كه يه ذره جا افتاديد ميتونيد بريد سايت ستاد نانو www.nano.ir و خودتون رو به عنوان يه هسته نانو از طرف دانشگاهتون معرفي كنيد( همون كاري كه ما تقريبا تو دانشگاهمون انجام داديم)حتي ميتونيد به واسطه اين ستاد تو دانشگاهتون همايش و كارگاه تخصصي تشكيل بديد!
ما چند وقت پيش يه دعوتنامه كلي تو دانشگاه زديم و از دوستان خواستيم تا تو هسته شكرت كنند و تقريبا براي دفعه اول 50 نفر عضو شدند! پس حتي ميتونيد تعداد گروهتونو گسترش بديد و از همه رشته ها داشته باشيد، اصلا هم نترسيد كه از رشته هاي ديگه بهتون اضافه بشن، با يه مديريت خوب ميتونيد به همه اين فرصت را بديد كه تو مباحث شركت كنند!
راستش من اصلا به خودم اجازه نميدم به عنوان يه استاد خودمو معرفي كنم ولي در حد يه نفر كه هنوز خيليييييييييييييييييي چيزا رو نميدونه ميتونم اگه قابل بدويند كمكتون كنم!
يا حق

m4material

مدیر تالار
از من تشکر کنی تشکرات زیاد میشن :surprised: جدی گفتما:surprised: باور کن :w02:
الان تشكر كردم ازت، 10 امتياز ازم كم كردن،دروغ گفتي؟؟؟؟ اي واي:surprised: ، دارم disconnect ميشم:(، نه من نمي خوام ب..م..ي...ر...م!:w47::w47::w47:
(كاربر مورد نظر در دسترس نمي باشد، لطفا بعدا پيغام بگذاريد!!!!)

:biggrin::biggrin::biggrin:

Amir_Ans

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
الان تشكر كردم ازت، 10 امتياز ازم كم كردن،دروغ گفتي؟؟؟؟ اي واي:surprised: ، دارم disconnect ميشم:(، نه من نمي خوام ب..م..ي...ر...م!:w47::w47::w47:
(كاربر مورد نظر در دسترس نمي باشد، لطفا بعدا پيغام بگذاريد!!!!)

:biggrin::biggrin::biggrin:

:surprised: باید نیتت پاک باشه :redface:.... یعنی تو فکر زیاد شدن امتیاز نباشی:biggrin:

nano.gemini

عضو جدید
سلام! اين پست رو ديروز ميخواستم بذارم، ولي همين كه اومدم ارسال كنم disconnect شدم!
عوضش الان ميذارم خب!!!

سلام نانو خانم!
خسته نباشيد
خوشحالم كه هنوز پيگير كارهاي نانو هستيد و داريد روش كار ميكنيد و از دوستانتون براي ادامه اين كار داريد استفاده ميكنيد!
ببينيد نانوتكنولوژي همونطور كهخودتون هم ميدونيد يه ميان رشته است، پس هر كسي از هر رشته اي ميتونهبه خوبي در اون كار كنه ، چون مطلبي متناسب با رشته طرف وجود داره! مثلا براي شما كه داريد مهندسي مواد ميخونيد ، هم زمان ميتونيد روي نانو مواد ها و نانو پودرها كار كنيد و يا ميتونيد حتي رو نانو سراميكها هم چون گرايشتون سراميكه كار كنيد! از طرفي اون دوستاتون هم ميتونند روي مباحثي كه مربوط به مهندسي مكانيكه كار كنند كه مهمترين آنها كه خيلي بازار پر رونقي هم داره نانو روباتهاست كه مهندسين مكانيك خيلي ميتونند روش كار كنند! خوب حالا دو تا وضعيت پيش مياد، يا ميتونيد از صف همتون با هم ديگه شروع به فعاليت كنيد و تمام مطالب رو با هم بخونيد و كاملا با هم هماهنگ باشيد يا ميتونيد تا يه جايي كه درمورد نانو تو همه رشته هاي مهندسي و .... مشترك هست رو با هم بخونيد و بعد رو مباحثي كه تخصصي براي رشته هاتون هست خودتون ادامه بديد و اطلاعاتي كه به دست مياريد در اختيار همديگه قرار بديد، اينجوري ميتونيد رو زمينه هاي زيادي هم كار كنيد! براي شروع يه توصيه ميكنم( البته اگه منو قابل بدونيد)، يه كتابي هست تحت عنوان "نانو فناوري" نوشته مارك رتنر و دانيل رتنر كه خيلي هم معروفه و ترجمه هم شده و تو بازار ايران هست، اين كتاب به همراه يه CD هم هست كه رو مباحث زيادي كار كرده!اين كتاب يه جورايي ميتونه يه آشنايي و يه ديد خيلي خوب بهتون بده! در كنار اين كتاب ميتونيد به سايت www.nanoclub.ir بريد و از اطلاعات اونجا كه از صفر شروع شده ، شروع كنيد! بعد كه يه ذره جا افتاديد ميتونيد بريد سايت ستاد نانو www.nano.ir و خودتون رو به عنوان يه هسته نانو از طرف دانشگاهتون معرفي كنيد( همون كاري كه ما تقريبا تو دانشگاهمون انجام داديم)حتي ميتونيد به واسطه اين ستاد تو دانشگاهتون همايش و كارگاه تخصصي تشكيل بديد!
ما چند وقت پيش يه دعوتنامه كلي تو دانشگاه زديم و از دوستان خواستيم تا تو هسته شكرت كنند و تقريبا براي دفعه اول 50 نفر عضو شدند! پس حتي ميتونيد تعداد گروهتونو گسترش بديد و از همه رشته ها داشته باشيد، اصلا هم نترسيد كه از رشته هاي ديگه بهتون اضافه بشن، با يه مديريت خوب ميتونيد به همه اين فرصت را بديد كه تو مباحث شركت كنند!
راستش من اصلا به خودم اجازه نميدم به عنوان يه استاد خودمو معرفي كنم ولي در حد يه نفر كه هنوز خيليييييييييييييييييي چيزا رو نميدونه ميتونم اگه قابل بدويند كمكتون كنم!
يا حق
واقعاً مرسی آقای material. اتفاقاً استاد راهنمای خوبی ازتون در مییاد;)
من الآن دارم میرم. شب حدود ساعت 8-9 سعی می کنم بییام. فکر می کنم شمام اون موقع ها هستین. مییام که بیشتر ازتون کمک بگیرم. فعلاً خداحافظ.

nano.gemini

عضو جدید
راستی! من یه سری جزوه ی خوب واسه استاتیک، کریستالوگرافی و خواص فیزیکی 1 می خوام.
استاتیکی که تو تالار دانلود بود باز نشد. می شه راهنماییم کنید که از کجا می تونم برشون دارم؟
(اگه زحمتی نیست و می شه لینک صفحه ها رو برام بذارید)
مرسی مرسی مرسی;)

siavash1359

عضو جدید
کوره دمشی

کوره دمشی

سلام من میخوام یک کوره دمشی کوچک بسازم تا با اون بتونم سنگ مس و روی رو با عیار بالا که در دسترسم هست رو با منایع ذغالسنگ که دارم استحصال کنم آیا شما میتونید کمک کنید یا مقاله یا نقشه موثری رو معرفی کنید
متشکرم
siavashostad@yahoo.com

omidshsh

عضو جدید
خدا خیرتون بده 6 روز دیگه کنکوره جواب این سوالا رو کسی بلده؟
1- یه مدل سوال اینه که میگه مثلا چدن 4.2پرلیتی % کربن چقدر گرافیت و کاربید و فریت داره؟
2- یه مدل سوال توی ترمو میگه یه محفظه داره یه طرف مثلا 3 مول A یه طرف 2 مول B یه تیغه اون وسط هست.
تیغه رو بر میداریم تغییر آنتروپی چند میشه؟
3- آتنتروپی جهان چطور بدست می آید؟

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
خدا خیرتون بده 6 روز دیگه کنکوره جواب این سوالا رو کسی بلده؟
1- یه مدل سوال اینه که میگه مثلا چدن 4.2پرلیتی % کربن چقدر گرافیت و کاربید و فریت داره؟
2- یه مدل سوال توی ترمو میگه یه محفظه داره یه طرف مثلا 3 مول A یه طرف 2 مول B یه تیغه اون وسط هست.
تیغه رو بر میداریم تغییر آنتروپی چند میشه؟
3- آتنتروپی جهان چطور بدست می آید؟

من فکر کنم بلدم، اگه درس نبود به خودمم بگید:

1 برای چدن پرلیتی باید اهرم بنویسی که یه سرش 6.67% و یه سرش هم 0.77% باشه، نقطه وسط هم که میشه همون 4.2 ...یه عددی به دست بیار برای سمنتیت، خب؟ اون عدد رو در 12% ضرب کنی می شه درصد کاربید تشکیل شده
حالا اگه یه بار دیگه اهرم رو با عددهای 0.02 و 6و67 و 4.2 بنویسی می تونی درصد فریت رو هم به دست بیاری ... ما بقی اش می شه گرافیت.

2- برای انتروپی ها هم باید 2تا آنتروپی حرارتی و اختلاط رو حساب کنی و در نهایت ب هم جمع کنی
انتروپی حرارتی رو باید برای تک تک اجزا حساب کنی و با هم جمع کنی، فرمولشم اینه:
ds = n cv Ln T2/T1 + n R ln v2/v1
خوب اگه دمای طرفین برابر باشه ترم اول حذف میشه
v2 حجم اشغال شده توسط گازه بعد از اختلاط
v1 حجم قبل از اختلاطه
(می دونی باید چطوری این حجم ها رو نوشت دیگه؟)

بعد از اینکه دو تا انتروپی حرارتی رو نوشتی و با هم جمع کردی میری سراغ انتروپی حاصل از اختلاط، برای این کار این رابطه رو می نویسی:
ds = -R (Xa Ln Xa + Xb Ln xb
که X همون کسر مولی اجزا است.
در نهایت اینم با اون انتروپی ها جمع کن

( از من می شنوی اصلا این تستا ارزش زدن نداره! آخرشم یا تست غلطه یا خودت یه جا اشتباه می کنی!)

یه نکته دیگه اینکه اگر توزیع عادلانه بود یعنی برای هر 1 مول گاز یه حجم V داشتی انتروپی حرارتی نداری
و اگر هم هر دو گاز یه جنس بودن انتروپی اختلاط (conf) نداری...

3- انتروپی جهان می شه انتروپی سیستم به اضافه انتروپی محیط!
همیشه یه عدد مثبته
انتروپی سیستم میشه Q/T و انتروپی محیط هم میشه Qrev / T
( خودمونیش می شه واسه محیط اول همه Q یا H رو حساب کن آخر سذ تقسیم بر اون دمایی که داده کن .... واسه سیستم دونه دونش باید به دما تقسیم شه .. مثلا اگه ذوب داشتی گرمای ذوب تقسیم بر دمای ذوب و گرمای تغییر حالت تقسیم بر تغییر دما .... )

موفق باشی ...

فرهنگ

مدیر بازنشسته

1 برای چدن پرلیتی باید اهرم بنویسی که یه سرش 6.67% و یه سرش هم 0.77% باشه، نقطه وسط هم که میشه همون 4.2 ...یه عددی به دست بیار برای سمنتیت، خب؟ اون عدد رو در 12% ضرب کنی می شه درصد کاربید تشکیل شده
حالا اگه یه بار دیگه اهرم رو با عددهای 0.02 و 6و67 و 4.2 بنویسی می تونی درصد فریت رو هم به دست بیاری ... ما بقی اش می شه گرافیت.

2- برای انتروپی ها هم باید 2تا آنتروپی حرارتی و اختلاط رو حساب کنی و در نهایت ب هم جمع کنی
v1 حجم قبل از اختلاطه

بعد از اینکه دو تا انتروپی حرارتی رو نوشتی و با هم جمع کردی میری سراغ انتروپی حاصل از اختلاط، برای این کار این رابطه رو می نویسی:

( از من می شنوی اصلا این تستا ارزش زدن نداره! آخرشم یا تست غلطه یا خودت یه جا اشتباه می کنی!)

یه نکته دیگه اینکه اگر توزیع عادلانه بود یعنی برای هر 1 مول گاز یه حجم V داشتی انتروپی حرارتی نداری

همیشه یه عدد مثبته
( خودمونیش می شه واسه محیط اول همه Q یا H رو حساب کن آخر سذ تقسیم بر اون دمایی که داده کن .... واسه سیستم دونه دونش باید به دما تقسیم شه .. مثلا اگه ذوب داشتی گرمای ذوب تقسیم بر دمای ذوب و گرمای تغییر حالت تقسیم بر تغییر دما .... )

موفق باشی ...

خدایی اگه جوش قبول مشی اونم شریف معلوم میشه که پاسخبرگا رو اشتباهی میخونن;)

موفق باشی عزیزم

omidshsh

عضو جدید

v1 حجم قبل از اختلاطه

همیشه یه عدد مثبته

موفق باشی ...
سلام.
ممنون از سرعت عمل!!!
الان پرینتش می کنم برم ببینم میشه باهش تست حل کرد
v1 حجم قبل از اختلاطه
مگه کار خاصی داره؟معمولا توی این سوالا حجم اولیه v هست و حجم ثانویه 2v
راستی 1 سال سوال این بود که یه طرف 1 مول A 2 مول B
طرف دیگه مثلا 3مول A 1 مول B اون چیجوری حل میشه؟؟

یه سوال دیگه: در مورد این درجه ی آزادی
نظر زیاد هست
توی راهیان نوشته که واسه تعداد فاز باید همه ی گازها رو 1 فاز بگیریم بقیه رو تک تک بشماریم
این که درسته
ولی برای C
نوشته که تعداد عناصر
حالا اگه واکنش مستقل هم داشته باشیم به همون مقدار از c کم میشه
ولی متاسفانه گاهی اوقات این روش جواب نمیده
مثل سوال کنکور پارسال
راه حلی بلدید؟

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
ممنون از سرعت عمل!!!
الان پرینتش می کنم برم ببینم میشه باهش تست حل کرد

مگه کار خاصی داره؟معمولا توی این سوالا حجم اولیه v هست و حجم ثانویه 2v
راستی 1 سال سوال این بود که یه طرف 1 مول A 2 مول B
طرف دیگه مثلا 3مول A 1 مول B اون چیجوری حل میشه؟؟

یه سوال دیگه: در مورد این درجه ی آزادی
نظر زیاد هست
توی راهیان نوشته که واسه تعداد فاز باید همه ی گازها رو 1 فاز بگیریم بقیه رو تک تک بشماریم
این که درسته
ولی برای C
نوشته که تعداد عناصر
حالا اگه واکنش مستقل هم داشته باشیم به همون مقدار از c کم میشه
ولی متاسفانه گاهی اوقات این روش جواب نمیده
مثل سوال کنکور پارسال
راه حلی بلدید؟

خواهش می کنم!:)
دیگه حجم ها رو هر طور می تونید بذارید ... من یه کاری می کنم که کسری نشه! لزوما v و 2v نمیذارم.
برای مسائلی که هر دو طرف از هر دوتا گازها داری هم فرقی نمی کنه برای حجم اولیه باید حجم رو هم چپ رو بگیری هم راست یعنی برای حجم اولیه حجم چپ رو با حجم راست جمع کنی برای حجم ثانویه هم مثه قبل! چیزی فرق نکرده.

برای درجه آزادی والا خیلی سوالای سلیقه ایه!
بستگی به سلیقه طراح سوال داره
منم گاهی هم سلیقه ام باهاشون گاهی هم نه:biggrin:
اما استاد ما به ما گفته بود کل گاز ها رو 1 فاز در نظر بگیرید!
و برای تعداد عناصر هم که عنصرها رو دونه دونه می شمری و به تعداد واکنش های مستقل یکی ازش کم می کنی!
راهی جز این نمی دونم!:(

omidshsh

عضو جدید
راستی اون چدن پرلیتی رو مثکه اشتباه گفتی
چنتا تست زدم دیدم جواب نمیده:(

Roozbeh69

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

میشه یه سری اطلاعات درباره آز ریخته گری در اختیار من قرار بدید.مثلا چه کارایی تو کارگاه انجام میدن؟

arjomand

عضو جدید
پس اگه کس دیگه ای می دونه بیاد کمکمون کنه :(
[FONT=&quot]چون چدن گرافیت داره باید اهرم رو بین [/FONT]100%[FONT=&quot] کربن(گرافیت) و [/FONT]0.8%[FONT=&quot] پرلیت بگیری.اگه مقدار پرلیت که رو بدست اوردی در 0.11ضرب کنی مقدار کاربید و اگه در0.89 ضرب کنی مقدار فریت بدست میاد.[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT]​
[FONT=&quot]در مورد درجه آزادی دو راه وجود داره:[/FONT]​
1)[FONT=&quot] [/FONT]C [FONT=&quot]رو تعداد حداقل «عناصر» لازم برای تشکیل سیستم در نظر بگیری[/FONT]​
2)[FONT=&quot] [/FONT]C=N-R[FONT=&quot]، که [/FONT]N[FONT=&quot] تعداد «ترکیب شیمیایی » موجود درسیستم (مثلا [/FONT]CaO[FONT=&quot] یکی) ، [/FONT]R [FONT=&quot]تعداد واکنش های مستقل.[/FONT]​
[FONT=&quot]برای من تا حالا جواب داده .در مورد اون تست راه دوم جواب میده.[/FONT]​

nano.gemini

عضو جدید
سلام دوستان عزیز

میشه یه سری اطلاعات درباره آز ریخته گری در اختیار من قرار بدید.مثلا چه کارایی تو کارگاه انجام میدن؟
والا من ریخته گرییه جدا نداشتم ولی اونی که تو کارگاه عمومی بود خب اینجوری بود که بهمون مدل می دادن، باید قالب گیری می کردیم. درجه ی بالا و درجه ی پایین. باید درجه ها رو متناسب با اندازه ی مدل انتخاب کنیم. بعد توضیح می ده که چطوری روش ماسه بریزید و بکوبید و چی کار کنید. بعد قالب ها رو می برید، روش شعله می گیرید که خوب سفت شن و قطعه درست حسابی در بییاد. بعدش مذاب رو می ریزن، خنک که شد می کوبیدش، قطعه می یوفته بیرون!
خیلی راحت و باحال بود مال ما ولی خب ماله ما عمومی بود، شاید این فرق کنه.
اگه توضیح دقیق تر راجع به همینایی که گفتم لازمه بگید تا بگم.

Roozbeh69

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا من ریخته گرییه جدا نداشتم ولی اونی که تو کارگاه عمومی بود خب اینجوری بود که بهمون مدل می دادن، باید قالب گیری می کردیم. درجه ی بالا و درجه ی پایین. باید درجه ها رو متناسب با اندازه ی مدل انتخاب کنیم. بعد توضیح می ده که چطوری روش ماسه بریزید و بکوبید و چی کار کنید. بعد قالب ها رو می برید، روش شعله می گیرید که خوب سفت شن و قطعه درست حسابی در بییاد. بعدش مذاب رو می ریزن، خنک که شد می کوبیدش، قطعه می یوفته بیرون!
خیلی راحت و باحال بود مال ما ولی خب ماله ما عمومی بود، شاید این فرق کنه.
اگه توضیح دقیق تر راجع به همینایی که گفتم لازمه بگید تا بگم.
خیلی خیلی از اطلاعات کاملتون ممنونم.

nano.gemini

عضو جدید
خیلی خیلی از اطلاعات کاملتون ممنونم.
خب این یعنی اینکه جدی جدی اطلاعات کامل بود، یا توضیح دقیق تری لازم دارین؟؟؟:D
اگه من بودم خیلی چیزی از اینایی که خودم گفتم سر در نمی آوردم!!!:D آخه فکر کنم اگه کسی از نزدیک ندیده باشه از اینا سر در نمیاره!
بخواین می تونم گزارش کامل کارگاه رو واستون بذارم:)

Roozbeh69

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب این یعنی اینکه جدی جدی اطلاعات کامل بود، یا توضیح دقیق تری لازم دارین؟؟؟:D
اگه من بودم خیلی چیزی از اینایی که خودم گفتم سر در نمی آوردم!!!:D آخه فکر کنم اگه کسی از نزدیک ندیده باشه از اینا سر در نمیاره!
بخواین می تونم گزارش کامل کارگاه رو واستون بذارم:)

همین که پستمو جواب دادید جای تشکر داشت.اگه براتون زحمتی نیست لطفاً گزارش کاملی رو که گفتید بذارید.10 نه 100 برابر دفعه قبل ممنون.

mahnaz -A

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز

منم توی کارگاه عمومی ریخته گری گذروندم !
باید نمونه مورد نظر رو با ماسه پر کنید ...
باید محکم بشه و تمام منافذش بسته بشه !
چون وقتی که مذاب رو داخلش میریزید نمونه بدون عیب در بیاد !
در واقع مثل رابطه قفل و کلید به قفل داده میشه باید با ریختن ماده مذاب نمونه رو خارج کنید !
کار جالبی بود !
نمیدونم تونستم ساده بگم !؟

البته مسلما ریخته گری برا بچه های سرامیک در همین حد کارگاه عمومی هست و برا شما ...
موفق باشید

m4material

مدیر تالار
چشمه‌هاي خروشان تو را مي‌شناسند
موج‌هاي پريشان تو را مي‌شناسند

پرسش تشنگي را تو آبي، جوابي
ريگ‌هاي بيابان تو را مي‌شناسند

نام تو رخصت رويش است و طراوت
زين سبب برگ و باران تو را مي‌شناسند

از نشابور بر موجي از «لا» گذشتي
اي كه امواج طوفان تو را مي‌شناسند