حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

m4material

مدیر تالار مهندسی مواد و متالورژی
مدیر تالار
سلام ،نمیدونم سوالتون چی بوده،فقط این پست رو خوندم
فکر کنم!
اولا تلورانس استحکام قالب متناسب با نوع ماده ریختگیه که هر چهدمای مذاب بیشتر باشه استحکام باید بالاتر باشه و این علت برای بازه با بازه های مواد مذاب مختلف قابل توجیه! قالب ها اگه ماسه ای باشن شرایط دیرگدازی دارن و باید جوانه زنی ترک توشون به تعویق بیفته که همین استحکام بالا بهش کمک میکنه!
در قالب های فلزی استحکام درجه بالایی به خاطر این کمتر از درجه پایینیه که هم ماده زیر پرس و ورق دچار چروکیدگی و پارگی نشه هم ماتریس یا همون قالب پایینی دیر تر فرسوده شه و هم اینکه انژی ضربه رو بتونه توی خودش دمپ کنه و همینطور طول لبه برش کوچیک باشهفنمیدونم منظورتونو درست متوجه شده بودم یا نه؟ و یا اینکه اصلا حرفام کمکی بهتون میکنه یا نه،به هر حال اگه سوالتون راجع به قالب های فلزی بود با درس طراحی قالب کارتون راه میفته!

سلام کاراموزی من توی کارخونه ای بود که ریخته گری دقیق بود،چیشو میخوای؟

خب investment casting برای سوپر آلیژها استفاده میشه
در مرحله اول که مدلسازی یا نرم افزار انجام شد قالب فلزی کروکودیلی ساخته میشه توی این قالب موم تزریق میشه این مرحله مدل مومی تهیه میشه ،بعد با توجه به ابعاد قطعه که معمولا واسه پره توربین های گازی با سوپر آلیاژ پایه نیکله چندین تا از این موم ها روی یک پایه مومی مونتاژ میشه! (با دست اپراتور داغ میکنه و میچسبونش رو پایه)
بعد خوشه مومی میره تو کارگاه سرامیکی ،طی حدود یه هفته هر روز دوغاب سرامیکی زیرکنی روش پوشش داده میشه و خشک میشه، بعد که ضخامت به قدر کافی شد توی کوره مومشو ذوب میکنن و مدل سرامیکی تو خالی تهیه میشه،بعد توی کوره خلا مذاب ریزی با کوره تک چنبره انجام میشه و بعد قطعه ماشینکاری،سندپلاست،شات پلاست،کنترل کیفی و نهایتا تلورانس ابعادی میشه...
بدردتون میخوره یا برای سمینار و کار کلاسی میخوای رفرنس داشته باشه؟؟؟:):biggrin:

ببخشید مهندس قصد جسارت ندارم. فقط یه چیزی خواستم بگم

ریخته گری دقیق لزوما برای سوپرآلیاژها نیست. برای مواد دیگه هم استفاده میشه.
و کاربردش برای قطعات حساس، کوچک و جاهایی که دقت ابعادی بالایی لازمه هست.

برای چسبوندن مدل به راهگاه هم چنتا روش هست که یکیش همین جوشکاری مومیه که همکارم توضیح دادن :دی:)
خوشم مياد اين دو دوست گرامي اينجا رو تركوندن!!!:lol:
مثل اينكه خوب براي كنكور داريد ميخونيدا!!!!
موفق وپيروز باشيد;)

m4material

مدیر تالار
دوستان گرامی، به دلیل اینکه سرعت سایت دانشگاه ما مثل سرعت یک بچه حلزونه که تازه تاتی تاتی یاد گرفته، من از خوندن پست ها و پاسخگویی به اون ها معذورم.:razz::mad: همین جا از همه پوزش می طلبم. :(
ان شاءالله آخر هفته با حضوری پرشور خدمت می رسم...;):gol:
تازه شدي مثل من! البته تازگيها تو دانشگاه وارد جرياني شدم ، اونجا رايانه با سرعت در حد معقول داره! از هفته بعد شايد بتونم بهتر در خدمت باشم!
فقط دلم به حال نانو خانم ميسوزه كه وقتي بياد بايد كلي مطلب بخونه!!!!:redface:

m4material

مدیر تالار
خوب بابا .دعوا نکنین.
کسی هست اینجا که مواد سرامیک علم و صنعت یا تبریز یا شریف بخونه؟
من تازه واردم.میخوام واسه خودم دوست پیدا کنم.:)
مواد سراميك محدوده نداره!!!!!!
تمام دانشجويان سراميست در تمام ايران تحت حمايتند!!!!
حتي شما دوست عزيز!
من سراميك دانشگاه امام خميني ميخونم! اگه كمكي از دستمون بربياد دريغ نمي كنيم!!;)

m4material

مدیر تالار
توجه توجه 3:
به پیوست توجهات اخیر به این توجه که هم اکنون به دستم رسید توجه فرمایید!
دیروز طبق هر روز در حین پروسه سخت و ضربتی مطالعات کنکوری marziye-joOjoO و hamide vf یه اتفاق خفند افتاد
این دو کنکوری خسته و رنجور پس از تلاشهای نیمروز اول و بعد از صرف ناهار مشغول تدوین برنامه ادامه روند مطالعاتی بودن که ییهو میز و مبل ولوستر و گلدونو marziye و hamide و مامانم اینا و... شروع به لرزش کردن که بعدها فهمیدیم کار بچه های ری بوده!
خلاصه به چهاچوب در پناه بردن!
marziye که رنگ لباش از ترس مث گچ دیفال سیفید شده بود و از همه حلالیت میطلبید :cry::w47:
:cry::w47::cry::w47::cry::w47:
ولی
ولییییییییییییییییییییییییی
اینجاس که اون آدم ریا کار رو که همتون دیگه خوب میشناسیدش درحالیکه در چهارچوب در بود غش غش میخندید!
حالا شما تصور کنین چقد یه آدم میتونه بیخیال باشه!
بعدها فهمیدم به خاطر این خوشحال بوده که ...:biggrin:

میتونین حدس بزنین چرا میخندیده؟؟؟؟؟؟

به مرضيه خانم ميخنده چون اون بيشتر ترسيده بوده:biggrin:

m4material

مدیر تالار
!!!!!!!:lol:سلام
خجالت می کشم که این همه غایب بودم
به خدا تنبلی نبود
هم نبود رایانه ام و کلی مسائل که مانع از اومدن من به اینجا می شد
سرم خیلی شلوغه
تازه دارم یه کم در دانشگاه جا می افتم
هفته های اول خیلی سخت گذشت
الان شکر خدا بهتره

خلاصه ببخشید دوستان

فردای ملاقات حضوری و روز بعدش خیلی سعی کردم پیام بزارم ولی هر کاری کردم نتونستم
همش eror می داد
ولی پیام های شماها رو همون موقع خوندم. خیلی جالب بود. بعضیهاتون هم حسابی شرمنده کردید

خیلی ممنون
شماها خیلی خوب و دوست داشتنی هستید
برای تک تکتون آرزوی سلامتی و موفقیت و خوشبختی دارم
:gol:
به به! ببينيد كي اينجا بودند! خوبيد شما؟
ديگه درجتون رفته بالا با ماها نمي پلكيد؟؟؟؟؟
بهر حال براتون آرزوي موفقيت ميكنم! امدورام يه ضرب بريد براي دكتري! ميخواهيد دكتري متالورژي صنعتي بخونيد كه يه دفعه كلا مواد رو شرمنده كنيد!:whistle::lol:
منم يه چند وقتي بود نبودم گفتم امشب رو بمونم. از همه (فرهنگ خانوم ، نيميتزو ,m4material و ... ) كه باعث شدم وقتشون گرفته بشه عذر مي خوام.
شب همگي بخير.
بيخيال مهندس! خوشحال ميشيم كمكي كه از دستمون بربياد انجام بديم!
به اميد قبولي تمام كنكوريها يه صلوات بفرست! آ ماشاءاله

m4material

مدیر تالار
خب تابلوه دیگه! چون دیگه لازم نبود تو کنکور شرکت کنه و از شر کنکور خلاص می شد!!!!:biggrin::biggrin:
راستش اون سالی که تهران زلزله (فکر کنم سوم راهنمایی بودم، وسط امتحانای نهایی خرداد بود) من رو مبل نشسته بودم داشتم تاریخ می خوندم، ییهو زلزله اومد!!! ولی من فقط از جام بلند شدم و نگاه کردم. خیلی قشنگ بود!!!!!!:cool: راستش من عاشقه زلزلم به شرطی که اون زلزله خونه ی کسی رو خراب نکنه و کسی رو داغ دار نکنه!!!:(:cry::cool: خیلی قشنگ و با ابهته.;) صداشم خیلی معرکه است!!!!!;) (فکر کنم صدای ستون های ساختمونه، دقیق نمی دونم صدای چیه) :biggrin:
احسنت به اين جرئت!!!
بالاخره سراميسته ديگه!!!;)
حمیده بدش میاد؟
عجیبه! تا حالا با من در این مورد صحبت نکرده بود!!!!!!!!!
:lol:
چرا صحبت كرده، فقط صداشو ضبط كرده بود كه بعدا براتون پخش كنه، ولي چون براي كنكور ميخونديد روش نشد بياد بهتون بده!
وای راس میگییییییییییییییی؟؟؟
شاید باورت نشه،ولی منم اون سال سوم دبیرستان بودم! تازه! ما هم امتحان هندسه داشتیم....
اما فرقش با زلزله این دفعه این بود که اون بار حتتتتتتتا خونه ما هم رفت رو ویبره!!!
و حمیده ی فداکار دوید و خواهر 4 ساله اش رو که توی اتاق؛ خوابیده بود در آغوش گرفت تا در امان بمونه:cry:
:w17::w17::w17::w17:
وای چه خشنی ی ی ی ی ی :cry:
من؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:cry::cry::cry:
فرهنگ خانم ، خشني رو هم به ليست اضافه كنيد!!!

فرهنگ

مدیر بازنشسته
ولادت حضرت معصومه رو به همگی تبریک میگم.

به طور ویژه به همه لیلی های نازنین ایرانی ...

Nimitzo

عضو جدید
کاربر ممتاز
وایییییییییییییییییی چرا هیچکی به ما تربیک نگفته این روزو....( می دونستم که اقایون از حسودی چیزی نگفتن. خدا هم فهمیده که ماها چقدر بهترتر از شماییم)

سلام فرهنگ خانم .

من روز دختر رو توي تالار گفتگوي آزاد تبريك گفتم . اينجا رو حواسم نبود :redface::redface:

فرهنگ

مدیر بازنشسته
دانشکده امروز یه حال و هوای دیگه داشت....
به شدت جنب و جوش زیاد شده. من که 30/7 رسیدم چند تا مهمون از جاهای دیگه داشتیم چون با چمدون و کلی بار وبنه اومده بودن.
در هر صورت امیدوارم هر کسی به ما سر زد بهش خوش بگذره.

Nimitzo

عضو جدید
کاربر ممتاز
ای بچه بد!!!
اینجا رو یادت رفت؟؟؟؟
اصلا نگفتی اخراجت میکنم به ماها تبریک نگفتی؟؟;)

آخ جون ، بازم اخراج :w16::w16:

تا كي وعده ؟؟؟ تا كي قول ؟؟؟ خب اخراج كنيد ديگه :w30:

مهم تبريك بود كه گفتم . جاش مهم نيست كه :redface::redface:

Amir_Ans

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
یه سوال ؟ روز پسر نداریم ؟؟ اون روزم که هست می گن روز آقایون ولی چرا امروزو نمی گن روز خانوم ها ؟
-----------
راستی من خودمو معرفی نکردم : من امیر ترم 7دارم برا ارشد می خونم چون اگه قبول نشم می برنم سربازی:cry::cry: متالورژی صنعتی

فرهنگ

مدیر بازنشسته
یه سوال ؟ روز پسر نداریم ؟؟ اون روزم که هست می گن روز آقایون ولی چرا امروزو نمی گن روز خانوم ها ؟
-----------
راستی من خودمو معرفی نکردم : من امیر ترم 7دارم برا ارشد می خونم چون اگه قبول نشم می برنم سربازی:cry::cry: متالورژی صنعتی

حکمتشو منم نمیدونم;)

امیدوارم حتما حتما امسال قبول شید تا به مقام سربازی نائل نشید:redface:

فرهنگ

مدیر بازنشسته
-----------

خواستم از امضای قشنگتون تشکر کنم . شادم تعریف
خیلی جالب بود:redface:

فرهنگ

مدیر بازنشسته
دشمنتون شرمنده :redface::redface:

اخراج يادت نره ها :w16::w16:

ای بابا!!!
انقدر نگو اخراج!!!!:redface:

من از رفتن بدم میاد چه برسه بردن(یه کمی فکر کنید میتونید بفهمید :biggrin:)
البته بگم که تئوری گرنروم نیستم رو نقض نمیکنما ولی دل خوشی هم ازش ندارم:redface:

Amir_Ans

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خواستم از امضای قشنگتون تشکر کنم . شادم تعریف
خیلی جالب بود:redface:

ممنون فرهنگ جان :gol:( من تازه واردم اسمتونو بلد نیستم) این امضاء ماجرا داره :smile: که این جا جاش نیست ولی سرطان خیلی دردنانکه و خانواده ما حسابی با این هیولا درحاله مبارزند :( بی خیال ...

اون جمله آخر نفهمیدم " شادم تعریف
خیلی جالب بود" :surprised: ؟؟؟؟ کدوم تعریف ؟ ها

mohsen.najafi

عضو جدید
سلام دوست عزيز
اين حرف شما كمي غيرمنصفانه است. كي گفته بروبچز مواد با هم رفيق نيستن ، اتفاقا خيلي هم رفيقا شما "تازه واردي" در جريان نيستي.:D
درسته كه اين چند روز تالار خيلي خلوت بوده اما صبر كن چند روز ديگه بچه ها برميگردنو تالارو ميتركونن.:D
در مورد تاپيكت هم اگه ميخواي با بچه ها آشنا بشي بري تو تاپيك "معرفي اعضاي تالار" بهتره.
اما چون تازه متالورژ شدي دلتو نميشكونم تاپيك قشنگي زدي اميدوارم بچه ها استقبال كنن.;)
سلام بابا متم تازه وردم به منم میدون نمیدن منم شنیده بودم بچه ها متال خیلی باحالن اما انگار همشون افسردگی گرفتن!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بالا