جوش فیلت و ut

sadeghforghani

کاربر فعال
آیا امکان ut جوش فیلت امکان پذیر هست؟ چرا! کی می دونه

سلام
امکانش نیست
اصولاً UT را در جاهایی می تونید انجام بدید که موج ارسالی از پروب اولتراسونیک به سمت پروب برگرده
برای فیلت امکان برگشت نیست و لذا برای فیلت نمیشه UT کرد
برای فیلت میتونید MT یا PT کنید
البته من خودم PT رو می پسندم
ASME SEC.#5 در خصوص NDT هستش
یا علی

behnam_mech1987

عضو جدید
خیلی ممنون، ولی باز قانع نشدم، به نظرم باز به نوع طرح اتصالمون ربط داره، مثلا دو پلیتی که رو هم اورلپ هستند چه مشکلی داره؟ چرا نشه؟ اما در اتصال سپری دو پلیت یعنی T شکل بشند شاید دسترسی بههمون نده، حالا سواله دومه من اینه که از پروب های زاویه دار نمی شه استفاده کرد؟ و اگه نمیشه پس کاربرد پروب های زاویه ای کجاست؟

sadeghforghani

کاربر فعال
خیلی ممنون، ولی باز قانع نشدم، به نظرم باز به نوع طرح اتصالمون ربط داره، مثلا دو پلیتی که رو هم اورلپ هستند چه مشکلی داره؟ چرا نشه؟ اما در اتصال سپری دو پلیت یعنی T شکل بشند شاید دسترسی بههمون نده، حالا سواله دومه من اینه که از پروب های زاویه دار نمی شه استفاده کرد؟ و اگه نمیشه پس کاربرد پروب های زاویه ای کجاست؟

سلام
این شکل رو نگاه کن
http://www.ndt.net/forum/files/sk-fillet.gif
در مورد اورلپ دو پلیت، همون شکل شماره 2، تفسیر نتیجه مشکل میشه
شما یک درز در محل G داری که نمیتونی به راحتی از ایراد احتمالی در جوش، اونو تمیز بدی
امیدوارم متوجه شده باشی
البته در هر صورت امکان انجام تست هست و بالاخره یا راهی هست یا راهی میسازیم!!!!
ولی نکته مهم تفسیر نتایج هستش که باید درست تفسیر شوند. بدون شک و شبهه
یا علی