جهادگران خوش فکر! [تبادل نظرات و تجربیات پیرامون اردوهای جهادی]

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام هم باشگاهیان!

تابستونه و فصل اردوهای جهادی . . .

اونایی که تاحالا نرفتن و میخوان درآینده برن، اونایی که نمیخوان برن کلا، اونایی که همیشه میرن، اونایی که بعضی وقتا میرن؛

بیاین بگین:

- چه تجربیات/ نظراتی دارین برای اینکه بشه تو این فرصت کم اردوهای جهادی، کارهای پربرکت کرد؟

- چه کارایی میشه کرد و چطوری باید کار کرد؛ که در پایان اردو حال خوشِ "مفید بودن" داشت؟

- چه کارایی میشه کرد و چطوری باید کار کرد؛ که در پایان اردو احساس اتلاف بیت المال به انسان دست نده؟!

ایده بدین از کارهای خرده ریز عمرانی تا کارهای فرهنگی و تربیتی. برای هر رده ی سنی.

مثلا؛

- نیاز بچه های روستایی تو چه زمینه هایی بیشتر و چیکارا میشه کرد؟ نیاز نوجووناشون؟ جووناشون؟ زنان و مردانشون؟

-چه هدیه هایی بیشتر به دردشون میخوره؟

- چه بازی هایی برای رده های سنی مختلف هست که بار فرهنگی و تربیتی داشته باشه؟

- برای بارور کردن توانمندیهاشون بازیهای خلاقانه و ... سراغ دارین؟

و
.
.
.

آخرین ویرایش:

ریحانه سعادت

عضو جدید
کاربر ممتاز
بهترین کار سواد آموزیه. مفید و بهینه. اون بچه ها و جووونایی که سواد داشته باشن (سواد یعنی درست فکر کردن نه دو دو تا چهار تا .یعنی این دو دوتا ،چرا چهار تا؟) بعد اونا برای عمران و آبادی وقتی که شما نیستید خودشون میدونن چیکار کنن.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بهترین کار سواد آموزیه. مفید و بهینه. اون بچه ها و جووونایی که سواد داشته باشن (سواد یعنی درست فکر کردن نه دو دو تا چهار تا .یعنی این دو دوتا ،چرا چهار تا؟) بعد اونا برای عمران و آبادی وقتی که شما نیستید خودشون میدونن چیکار کنن.

ممنون. کاملا درسته.

ولی خب من دنبال ایده های جزئی، برای کارای کوچیکم با هدفهای بزرگ.
یه نمونه همین سواد آموزی که شما گفتین. ولی خب مثلا تو این 7-8 روز چه کارایی برای ارتقای سطح سواد میشه کرد؟ سطح بهداشت؟ فرهنگ؟
یا حتی کارهای خیلی کوچیک ولی دل شاد کننده! در حد چندتا جوون که چندروزی میخوان هرکاری که از دستشون برمیاد انجام بدن.

مثلا یکی نوشته که چند سطل رنگ برده بودن و در و پنجره ی روستایی هارو رنگ می کردن و مردم از ذوقشون سریع فرش و ... خونه شون رو جمع می کردن که گروه برن خونه ی اونا، برای اونارو هم رنگ کنن سریع!

آخرین ویرایش:

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ولی به نظر میاد برای ارائه نظرات و پیشنهادات وقت خوبی داشته باشید.
این تاپیک هم مثل بقیه ی تاپیکهایی که توش مشارکت می کنید، هدفش همینه. :gol:
بله درسته.ولی قرار نیست همه کار های مملکتی بصورت مردمی انجام بشه.اینهمه اداره و سازمان ها که حقوق میگیرن ، برا همین کاراست.

شهریاری 2

کاربر فعال تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
سلام
خیلی کار خوبیه!
چندتا توصیه بنظرم میرسه این هست که :
1- با شهدا اشناشون کنید و کتاب خاطرات شهدا بهشون بدید. مثلا " ابراهیم هادی " تاثیرش بیشتر هست همیشه. کتاب "احمدی روشن" از مجموعه "یادگاران" هم بنظرم خیلی خوبه! خیلی عالیه! اینطوری بعد از رفتنتون، به یه اقیانوس متصلشون کردید که دیگه راهشون رو پیدا میکنن.
2- یادشون بدید مسائل احکامشون رو چطوری از رساله پیدا کنن.
3- قرآن خوندن یادشون بدید و اینکه حتما در معنی قرآن تدبر کنن. سرسری قرآن رو نخونن
4- "ادب" و "مودب" بودن رو یادشون بدید. یه حدیث من یه زمانی شنیدم ، ازون روز به بعد با هیچکس خودم رو خودمونی نمیگیرم. مضمون حدیث این بود: "در عالم بالا، کسی بیشتر پیش فرشته ها محبوب تر هست ، (یا بیشتر بهش احترام میذارن) که در دنیا مودب تر باشه" . این دیگه طیف وسیعی از احکام و آداب رو شامل میشه. تمام دستورات خدا ، تمام آداب بعضی اعمال، همون ادبی هست که باید رعایت کنیم. مثل آداب قرآن خوندن ، یعنی همون ادب هایی که نسبت به قرآن باید رعایت کنیم. آداب رفتار با پدر و مادر .... دیگه خودتون یه جوری بفهمونید بهشون...

مارو هم دعا کنید

شهریاری 2

کاربر ممتاز
بله درسته.ولی قرار نیست همه کار های مملکتی بصورت مردمی انجام بشه.اینهمه اداره و سازمان ها که حقوق میگیرن ، برا همین کاراست.

حالا شما یه همت کنید و یه چندتا خط براشون بنویسید. بعدش اگه خواستید برید مدیر اداره بشید بعد عمل کنید.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اگر مجلس و دولت و کارگزاران برنامه هاشونو درست انجام بدهند ، نیازی به کمک های مردمی پیش نمیاد.مشکل ما اینه که حقوق بگیران کاراشونو مسئولانه انجام نمیدهند.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حالا شما یه همت کنید و یه چندتا خط براشون بنویسید. بعدش اگه خواستید برید مدیر اداره بشید بعد عمل کنید.
شما یه چند روز برنامه های مجلس رو گوش کنید و به تذکرات نماینده ها توجه کنید.خواهید دید که هیچ مدیری کارش رو درست انجام نمیده.نهاد ها و سازمانهای مربوطه بفکر مردم نیستند.اول باید از این نکته شروع بشه تا نوبت ما هم برسه.

شهریاری 2

کاربر ممتاز
شما یه چند روز برنامه های مجلس رو گوش کنید و به تذکرات نماینده ها توجه کنید.خواهید دید که هیچ مدیری کارش رو درست انجام نمیده.نهاد ها و سازمانهای مربوطه بفکر مردم نیستند.اول باید از این نکته شروع بشه تا نوبت ما هم برسه.

چون مسئولین کار نمیکنن، باید مردم خودشون دست به کار شن!
"جهادی" یعنی همین....

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
4- "ادب" و "مودب" بودن رو یادشون بدید. یه حدیث من یه زمانی شنیدم ، ازون روز به بعد با هیچکس خودم رو خودمونی نمیگیرم. مضمون حدیث این بود: "در عالم بالا، کسی بیشتر پیش فرشته ها محبوب تر هست ،

مارو هم دعا کنید
منظورم این بخش از حرفای شما بود.که نگاه قشنگی نیست.مگه اونا بلانسبت ادب ندارن که ما یادشون بدیم؟ یا ، مگه اونا شهدا رو نمیشناسن ؟ اونا خیلی بیشتر از بقیه شهید داده اند.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چون مسئولین کار نمیکنن، باید مردم خودشون دست به کار شن!
"جهادی" یعنی همین....
چون مسئولان کار نمیکنن ، باید یقه شونو گرفت.کارجهادی اینه که به مفت خور ها نباید حقوق داد.این کار مهم تره.
معنی جهادی هم اینه که از بیت المال حفاظت بشه و برای نیازمندان هزینه بشه.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

لطف کنید اگر نظری دارد، بیان کنید و بدون به حاشیه بردن بحث، اجازه بدید اعضا نظرشون رو بگن.
اینکه به خاطر یکی دو خط از نوشته ی کسی تاپیک رو به حاشیه ببرید، درست نیست.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
لطف کنید اگر نظری دارد، بیان کنید و بدون به حاشیه بردن بحث، اجازه بدید اعضا نظرشون رو بگن.
اینکه به خاطر یکی دو خط از نوشته ی کسی تاپیک رو به حاشیه ببرید، درست نیست.
داریم بحث میکنیم.بحث حاشیه نیست.جلو نظرات کسی رو هم نگرفتیم.شما اگر مورد خلافی دیدی میتونی گزارش کنی.این بحث ها همش در رابطه با موضوعه.قرار نیست شما به بحث خط بدهید.نظر همه محترمه.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
داریم بحث میکنیم.بحث حاشیه نیست.جلو نظرات کسی رو هم نگرفتیم.شما اگر مورد خلافی دیدی میتونی گزارش کنی.این بحث ها همش در رابطه با موضوعه.قرار نیست شما به بحث خط بدهید.نظر همه محترمه.

موضوعی که من گفتم، مشخصه.
شما با جمله ی زیبا و گهربار " بیکار نیستم" موضعتون رو مشخص کردید.

اینجا جای آدمای بیکاریه که میخوان به جای "مدام از زمین و زمان نالیدن و اعصاب خودشون و بقیه رو خرد کردن"راه حلی برای یه موضوع مشخص ارائه بدن.
شما لطف کنید یا برید دم مجس تحصن کنید و مطالباتتون رو مستقیم با نماینده ها مطرح کنید یا اینکه به کاری که داشتید و ما بیکار ها مانعش شدیم، برسید.

من نگفتم کار جهادی خوبه یا نه؟! که شما بخواید نقدش کنید. گفتم میخوایم کار جهادی کنیم. چجوری؟

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
موضوعی که من گفتم، مشخصه.
شما با جمله ی زیبا و گهربار " بیکار نیستم" موضعتون رو مشخص کردید.

اینجا جای آدمای بیکاریه که میخوان به جای "مدام از زمین و زمان نالیدن و اعصاب خودشون و بقیه رو خرد کردن"راه حلی برای یه موضوع مشخص ارائه بدن.
شما لطف کنید یا برید دم مجس تحصن کنید و مطالباتتون رو مستقیم با نماینده ها مطرح کنید یا اینکه به کاری که داشتید و ما بیکار ها مانعش شدیم، برسید.
بله . پیشنهاد خوبیه.اگر به نظرات من بطور عمیق توجه میکردی ، پیامش را هم متوجه میشدی...
پیام نظرات من این بود ،،وقتی در جای جای یک کشوری نیاز هایی به چشم میخوره ، معنیش اینه که نهاد های متولی ، کارشون رو درست انجام نمیدن که اون مشکلات وجود داره.حالا اگه من و شما یه چن روز بریم و کمک حال باشیم ، راه به جایی نمیبریم.برنامه های زندگی باید مستند و پایدار باشه و توسط قوا و قوانین و پشتوانه های مالی حمایت دائمی بشه تا مشکل از بین بره.
دیگه ادامه نمیدم تا شما به کارتون برسید.

آنه...

عضو جدید
چون مسئولان کار نمیکنن ، باید یقه شونو گرفت.کارجهادی اینه که به مفت خور ها نباید حقوق داد.این کار مهم تره.
معنی جهادی هم اینه که از بیت المال حفاظت بشه و برای نیازمندان هزینه بشه.
سوارمون شدن خیلی وقته سوارمون شدن با همین الفاظ جهادیو اینا ..تا دهن باز کنی میگن خدارو خوش نمیاد کارجهادیتو بکن به دولت کار نداشته باش...دولت بده تو خوب باش ! :w22:

• Like
واکنش ها: ayja

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ببخشید !
ایا استارتر هم همین نظر رو دارن؟ اگه ارمیا هم همین نظر رو دارن تا من بیشتر توضیح بدم. وگرنه بحث رو به حاشیه نمیبرم...(با کمال احترام به ayja عزیز)

نه، من همین نظر رو ندارم. یاد گرفتن و یاد دادن آداب هر چیزی خیلی هم خوبه.
ولی این بحث رو اینجا ادامه ندید لطفا. تاپیک جدا در مورد ادب و آداب بزنید به صواب نزدیک تره!

هدف تاپیک مشخصه.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
بله . پیشنهاد خوبیه.اگر به نظرات من بطور عمیق توجه میکردی ، پیامش را هم متوجه میشدی...
پیام نظرات من این بود ،،وقتی در جای جای یک کشوری نیاز هایی به چشم میخوره ، معنیش اینه که نهاد های متولی ، کارشون رو درست انجام نمیدن که اون مشکلات وجود داره.حالا اگه من و شما یه چن روز بریم و کمک حال باشیم ، راه به جایی نمیبریم.برنامه های زندگی باید مستند و پایدار باشه و توسط قوا و قوانین و پشتوانه های مالی حمایت دائمی بشه تا مشکل از بین بره.
دیگه ادامه نمیدم تا شما به کارتون برسید.

من نه دولتم، نه قانونگذارم، نه قوه ی مجریه هستم، نه ...
من حتی به تنهایی زورم به دولت هم نمی رسه!

پس مینشینم تو خونه م، از پشت سیستم تا جون دارم و تا بزاق دهانم خشک نشده و جانی در انگشتانم هست،
به دولت فحش میدهم و مردم و دولت رو نقد میکنم و کار هرکسی که بخواد کوچکترین قدمی برای جامعه ش برداره رو تحقیر میکنم و با خودم میگم من خیلی خاصــــم!

موفق باشید.

آنه...

عضو جدید
من نه دولتم، نه قانونگذارم، نه قوه ی مجریه هستم، نه ...
من حتی به تنهایی زورم به دولت هم نمی رسه!

پس مینشینم تو خونه م، از پشت سیستم تا جون دارم و تا بزاق دهانم خشک نشده و جانی در انگشتانم هست،
به دولت فحش میدهم و مردم و دولت رو نقد میکنم و کار هرکسی که بخواد کوچکترین قدمی برای جامعه ش برداره رو تحقیر میکنم و با خودم میگم من خیلی خاصــــم!

موفق باشید.
ببخشید وسط کلامتون: )
جان هرکسی دوس دارین خواهشا همین کاری که گفتین رو واسه حداقل یکسال نه شش ماه نه اصلا یکماه بکنین! دندون رو جیگر بذارین انقدر نریزین بیرون کارجهادی از خودتون در کنین :| بلکه دولت بفهمه ملت گوسفند نیست :/
تقصیر همین شما جهادی هاست وضع همینطور پیش رفته دولت پررو شده:|

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ببخشید وسط کلامتون: )
جان هرکسی دوس دارین خواهشا همین کاری که گفتین رو واسه حداقل یکسال نه شش ماه نه اصلا یکماه بکنین! دندون رو جیگر بذارین انقدر نریزین بیرون کارجهادی از خودتون در کنین :| بلکه دولت بفهمه ملت گوسفند نیست :/
تقصیر همین شما جهادی هاست وضع همینطور پیش رفته دولت پررو شده:|

خدارو شکر که اجر بچه های جهادگر و کلا هرکسی که از روی دغدغه و میل قلبی و اخلاص برای جامعه ش کاری انجام میده، با شما نیست.

Setayesh

مدیر تالار کتابخانه الکترونیکی
مدیر تالار
سلام به دوستان عزیز
ممنون از دعوتتون
من چون یکبار به این اردو رفتم لازم دیدم بیام و دیدگاهمو بیان کنم
البته همین اول کار بگم من به عنوان مستندساز وارد این گروه شدم
ازونجا که دستی در عکاسی، گرافیک و مستندسازی داشتم به این عنوان انتخاب شدم.
و ماجرا مربوط به چندین سال پیش هست

به نظر من یکی از مشکلات ابتدای کار جَو این اردوهاست که خیلی مذهبی و بسیجی هست
شخصا دوستان بسیار خوش اخلاق و خوبی در این اردو پیدا کردم که هنوزم با هم در ارتباط هستیم.
اما مشکل اینجاست که این جو ممکنه ناخوداگاه از ورود افراد دیگر که شاید درجات مذهبی متوسط و کمتر و یا اصلا ندارند جلوگیری کنه !
چون کمک به همنوع چیزی نیست که فقط مختص به قشر خاصی از جامعه باشه.

ازین ها بگذریم
روستایی که رفتیم بسیار محروم بود
بدتر از فقر مادی ، فقر فرهنگی بیداد می کرد
به وضوح در کودکان میتونستم لایه های انحرافات جنسی رو ببینم که هر دلیلی میتونست داشته باشه!
و این خیلی منو اذیت می کرد
وقتی با بچه ها مصاحبه می کردم و یا ازشون تصویر می گرفتم خیلی غمگین می شدم!

کارهای زیادی در اون مدت انجام شد توسط بچه ها
اما صادقانه بگم هیچ فایده ای نداشت!
برگزاری مراسم های جشن و یا روضه و کلاس های احکام و یک سری کلاس های هنری که به هیچ دردی نمی خورد!
واضح بود که کلا تعریف این اردوها از اساس اشتباه هست!
جهاد رو در یک هفته یا یک ماه نمیشه انجام داد!
چیزی که ما به اون بچه ها و خانواده ها یاد دادیم موقتی و گذرا بود و هیچ دردی از دردهاشون دوا نمی کرد!
این تغییرات و اموزش ها نیازمند پروسه های بنیادی و دائمی هست.
نیازمند متخصص و کارشناس هست. نیازمند صرف هزینه های خیلی بیشتر هست.

سر کلاس ها از پشت دوربین به راحتی میتونستم حس کنم که این ها نیومدن چیزی یاد بگیرن
صرفا اومدن آدم های جدید و شهری ببینن!
اومدن که برای چند روز هم که شده بچه هاشون جایی سرگرم باشن که شاید جای بدی نباشه!

بالاخره اردو تموم شد ولی فکر بچه ها بدجوری ازارم می داد!
و اینکه کارهای خیلی مهم تری باید براشون انجام داد!
اینکه اصلا چیزی از ما در ذهنشون باقی می مونه ؟
به استعداد های زیادشون فکر کردم
درسته اوضاع خیلی ها خراب بود اما بودن بچه هایی که خیلی مودب و با استعداد بودن!
و هیچ فرقی با بچه های خودمون نداشتن!

در کمال تعجب اخر اردو هم مبلغی به عنوان هدیه داده شد که خیلی برام سنگین بود!!
حس کردم تمام حس خیرخواهی اردو رو از بین برد!
حرکت جالبی نبود!!

من هنوز تصاویر اون بچه ها رو دارم
نامه هایی که برام نوشتن و نقاشی هاشونو نگه داشتم
اما نمی دونم چکار دارن می کنن
فکرشون هنوزم با من هست!

در پایان بگم باید خیلی بیشتر روی ماهیت این اردوها فکر کرد!
صرف ساخت مسجد و سرویس بهداشتی( اردوهای پسرانه) یا اموزش گلسازی و خیاطی ( اردوهای دخترانه) نمیشه جلوی محرومیت رو گرفت!
امیدوارم ادم هایی که همین الان توان و امکان کمک به محرومین رو دارن دریغ نکنن حالا در هر جایگاهی هستند که مسلما جایگاه بالاتر مسئولیت سنگین تری هم خواهد داشت!
و
به امید جهانی بدون فقر .

آخرین ویرایش:

tehranUNIVERSITY

طبق گفته استارتر، تجربیات و نظرات پیرامون انجام چه کارهایی هست و نه اصل برگزاری اردوهای جهادی!

ایشون هم اصل برگزاری رو پیشفرض گرفتن و لذا از کسانی که این پیشفرض رو قبول دارن درخواست ارائه نظرات و تجربیات کردن.

و اما در مورد بعضی فرمایشات:

در مورد اینکه دولت و مجلس وظایفی بر عهده گرفتن و باید انجام بدن هیچکس تردیدی نداره و اینکه از پسش بر میان یا نه هم داریم می بینیم

اما اینکه هر فردی بخودی خود وظیفه ای در مورد همنوعان خودش نداشته باشه و همه رو بندازه گردن دولتها و ... یه کمی خارجکی! فکر کردنه و این با اصول دینی ما جور در نمیاد.اینهمه تأکیدات راجع به کمک به فقیران و مستمندان و .... پس چیه؟ همین با یه کمیته امداد همه این مسئولیتها رو از گردن خودمون برداشتیم؟!

اتفاقا اگه نتیجه همین چند روز، چند روزای اردوهای جهادی رو از نزدیک ندیدید، برید ببینید و نخواهید گفت راه بجایی نمی بریم.دراینکه باید پایدار باشه هم شکی نیست اما نگاه صفر و صدی به این مسائل خوب نیست.

بالاخره وقتی بستر یه کاری فراهم میشه (که اونهم بعضا به کمک و اعتبار دولتی) ، اگر کمکی به بهبود و بهتر شدنش نمیکنیم لااقل اصلش رو زیر سوال نبریم. حالا با این وضع، دم خروس رو باور کنیم یا قسم حضرت عباسو. این حرفا با آِیاتی قرآنی که ماه رمضونا میخونید جور در نمیادا!

حالا شما هر جور کمک میکنید بکنید، اینم یه جورشه! مگه دولتها قبل از برپایی اردوهای جهادی، به همه وظایفشون عمل میکردن که حالا با پاگرفتن این اردوها ، دولت پر رو شده!!!! (اتفاقا بعضا اعتباراتشون هم از دولت تأمین میشه)

------------------------------------------------

اما چند نکته:

اول از همه به نظر باید منطقه مورد نظر رو شناسایی و نیاز سنجی کرد.بدون نیاز سنجی و شناخت منطقه هدف، کارهای روتین و تکراری فائده چندانی نخواهد داشت اگرم داشته باشه سطحی و گذراست. نیاز هر منطقه با منطقه دیگر متفاوت است.

دومین کار: بعداز شناخت و نیاز سنجی، تعامل و هماهنگی با دستگاههای ذی ربط.

و در آخر: برگزاری اردوی جهادی

-------------------------------------------------

کلیپی از فعالیت های تبلیغی بهائیان در حومه شهر شیراز دیدم.کاش کمی هم از اونها یاد میگرفتیم. 18 هفته هر جمعه

آخرین ویرایش:

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ممنون از دوستانی که وقت گذاشتند.

- در مورد جو با ستایش جان موافقم و تجربه هم کردم این حس رو. البته خب نمیشه کاریش کرد. مگر اینکه آدم خودش راه بیاد و بپذیره جو رو.

- در مورد اینکه آیا این 10 روز مفید هست واقعا یا نه. به نظر من مفید هست ولی فایده ش کافی نیست.
مخصوصا در ذهن اون کسی که رفته تا کاری انجام بده و با حس رضایت درونی برگرده؛ ولی حالا با دیدن مشکلات و وضع موجود و کاری که انجام شده، ناراضی تر از قبل برگشته.

در ذهن فرد جهادگر آره؛ ولی تو ذهن اون روستایی چی؟
همین ساختن یه دستشویی کوچیکِ نزدیک خونه، برای یه پیرزن روستایی از پا افتاده خیلی ارزشمنده.
رنگ کردن در و دیوار بی رنگ و رویِ مدرسه برای دانش آموزا ذوق و شوق ایجاد میکنه.
همین که یه نفر _ حتی یک روز_ بهشون یاد بده که مثلا با خرده ریزها و چیزای به درد نخور میشه فرضا یه تابلو درست کرد و ازش لذت برد، شاید یه جرقه ای باشه تو ذهن بچه ی روستایی.

- مشکلات مناطق محروم غالباً بسیار پیش پا افتاده ست. حتی نیازی به متخصص هم نداره بعضی چیزها.
خیلی چیزهایی که ما تو محیط شهری یاد گرفتیم و به نظرمون پیش پا افتاده ست برای اونا خیلی کمک کننده میتونه باشه.

- حتی این حرکت برای اون جهادگر هم مفیده! اصلا برای کل جامعه!
به نظر من خیلی باید این حرکت وسیع تر بشه. باید درد و دغدغه تو قشر دانشجو ایجاد بشه.
اینکه وسعت دیدشون رو نسبت به زندگی بزرگ کنن. درد مستضعفین رو بفهمن.
متاسفانه درد جامعه ی ما اینه که غالبِ به جایی رسیده ها (!) تو زندگی اصلا درد ندیدن؛ درد کشیدن پیشکش!
فقر مادی ندیده، فقر فرهنگی ندیده و دغدغه ای هم نداره براش.

قطعاً فایده ای هست ولی کم هست! البته میشه با هدفمند کردنِ همین مکانیزم کارهای خیلی خیلی بهتر و مفیدتری انجام داد.
من خودم به ذهنم میرسه که کارهارو اینطوری هدفمند کنیم:

- از یک ماه قبل یه گروه برن تو روستا برای شناسایی نیاز ها، خلق و خو و مشکلات مردم.
بعد از نیازسنجی دنبال نیروی متناسب با نیاز بگردن. فرضاً تو زمینه ی مسائل اولیه ی بهداشتی دنبال نیرویی باشن که حداقل دانشجوی مربوط به این حوزه باشه.

- سعی کنن رو نیازهای مهم و اولیه ی روستائیان_با توجه به نیاز سنجی انجام شده_ کار کنن.
مثلا گذاشتن یه مراسم وقت گیر؛ مثل تجلیل از شهدای روستا به نظر من کاری بس بی فایده ست وقتی که خانواده ی همون شهید نیازهایی بسیار مهم تر دارند.
اگر میخواهید از خانواده ی شهدا تقدیر کنید، بهشون سر بزنید و ببینید چه مشکلاتی دارند. اگر از دستتون برمیاد برای رفعشون اقدام کنید.

- برای هرکاری که تو نیاز سنجی در نظر گرفته شده، برنامه ریزی بشه. برای گروه های سنی مختلف، فعالیتهای مختلفِ کارشناسی شده در نظر گرفته بشه. کارشناسی شده نه اینکه حتما روانشناس کودک بره باهاشون کار کنه. در حدی که مثلا یه بازی خلاقانه_از همین گوگل خودمون!_ یاد بگیرید. کارشناسی شده یعنی قبلش فکری بشه، مشورتی بشه و...

- گزارش تهیه بشه؛ نه از کارهایی که شد! بلکه از کارهایی که نشد! نیازهایی که بود و رفع نشد و توانایی رفعش در یه گروه جهادی کوچک نبود.
با عکس، تهیه ی مستند، گزارش کتبی حتی.
مشکلات حادی که دیده شده تو روستا به سمع و نظر مسئولین مربوطه برسه.
میشه حتی برای رفع بعضی از مشکلات روستا یا روستائیان نیازمند از خیریه های مردم نهاد طلب همکاری کرد.

electro-esmoke

عضو جدید

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام هم باشگاهیان!

تابستونه و فصل اردوهای جهادی . . .

اونایی که تاحالا نرفتن و میخوان درآینده برن، اونایی که نمیخوان برن کلا، اونایی که همیشه میرن، اونایی که بعضی وقتا میرن؛

بیاین بگین:

- چه تجربیات/ نظراتی دارین برای اینکه بشه تو این فرصت کم اردوهای جهادی، کارهای پربرکت کرد؟

- چه کارایی میشه کرد و چطوری باید کار کرد؛ که در پایان اردو حال خوشِ "مفید بودن" داشت؟

- چه کارایی میشه کرد و چطوری باید کار کرد؛ که در پایان اردو احساس اتلاف بیت المال به انسان دست نده؟!

ایده بدین از کارهای خرده ریز عمرانی تا کارهای فرهنگی و تربیتی. برای هر رده ی سنی.

مثلا؛

- نیاز بچه های روستایی تو چه زمینه هایی بیشتر و چیکارا میشه کرد؟ نیاز نوجووناشون؟ جووناشون؟ زنان و مردانشون؟

-چه هدیه هایی بیشتر به دردشون میخوره؟

- چه بازی هایی برای رده های سنی مختلف هست که بار فرهنگی و تربیتی داشته باشه؟

- برای بارور کردن توانمندیهاشون بازیهای خلاقانه و ... سراغ دارین؟

و
.
.
.

شمعی که به خانه رواست به مسجد حرام است.
بزرگتریم مشکل مردم اشتغاله. اگه دولت یه زمین بده تحت رهن خودش (که من بتونم شرکت ثبت کنم فقط رو حساب مکان). حودم حاظرم تحت ضمانت برم بنایی کنم یه سوله بسازم. 20 نفر دیگه هم مشغول به کار کنم.
ایا این منابع مالی (زمین دولتی) در اختیار کارهایی غیر از ساخت مسجد و افرادی که عضو بسیج نیستند تعلق میگیره؟
اینم یه کار بنیادی که مشکل 20 تا جوون رو حل می کنه.
وام بانکی هم نمی خوایم. فقط مکانی که متعلق به خود دولت باشه.

آنه...

عضو جدید
ممنون از دوستانی که وقت گذاشتند.

- در مورد جو با ستایش جان موافقم و تجربه هم کردم این حس رو. البته خب نمیشه کاریش کرد. مگر اینکه آدم خودش راه بیاد و بپذیره جو رو.

- در مورد اینکه آیا این 10 روز مفید هست واقعا یا نه. به نظر من مفید هست ولی فایده ش کافی نیست.
مخصوصا در ذهن اون کسی که رفته تا کاری انجام بده و با حس رضایت درونی برگرده؛ ولی حالا با دیدن مشکلات و وضع موجود و کاری که انجام شده، ناراضی تر از قبل برگشته.

در ذهن فرد جهادگر آره؛ ولی تو ذهن اون روستایی چی؟
همین ساختن یه دستشویی کوچیکِ نزدیک خونه، برای یه پیرزن روستایی از پا افتاده خیلی ارزشمنده.
رنگ کردن در و دیوار بی رنگ و رویِ مدرسه برای دانش آموزا ذوق و شوق ایجاد میکنه.
همین که یه نفر _ حتی یک روز_ بهشون یاد بده که مثلا با خرده ریزها و چیزای به درد نخور میشه فرضا یه تابلو درست کرد و ازش لذت برد، شاید یه جرقه ای باشه تو ذهن بچه ی روستایی.

- مشکلات مناطق محروم غالباً بسیار پیش پا افتاده ست. حتی نیازی به متخصص هم نداره بعضی چیزها.
خیلی چیزهایی که ما تو محیط شهری یاد گرفتیم و به نظرمون پیش پا افتاده ست برای اونا خیلی کمک کننده میتونه باشه.

- حتی این حرکت برای اون جهادگر هم مفیده! اصلا برای کل جامعه!
به نظر من خیلی باید این حرکت وسیع تر بشه. باید درد و دغدغه تو قشر دانشجو ایجاد بشه.
اینکه وسعت دیدشون رو نسبت به زندگی بزرگ کنن. درد مستضعفین رو بفهمن.
متاسفانه درد جامعه ی ما اینه که غالبِ به جایی رسیده ها (!) تو زندگی اصلا درد ندیدن؛ درد کشیدن پیشکش!
فقر مادی ندیده، فقر فرهنگی ندیده و دغدغه ای هم نداره براش.

قطعاً فایده ای هست ولی کم هست! البته میشه با هدفمند کردنِ همین مکانیزم کارهای خیلی خیلی بهتر و مفیدتری انجام داد.
من خودم به ذهنم میرسه که کارهارو اینطوری هدفمند کنیم:

- از یک ماه قبل یه گروه برن تو روستا برای شناسایی نیاز ها، خلق و خو و مشکلات مردم.
بعد از نیازسنجی دنبال نیروی متناسب با نیاز بگردن. فرضاً تو زمینه ی مسائل اولیه ی بهداشتی دنبال نیرویی باشن که حداقل دانشجوی مربوط به این حوزه باشه.

- سعی کنن رو نیازهای مهم و اولیه ی روستائیان_با توجه به نیاز سنجی انجام شده_ کار کنن.
مثلا گذاشتن یه مراسم وقت گیر؛ مثل تجلیل از شهدای روستا به نظر من کاری بس بی فایده ست وقتی که خانواده ی همون شهید نیازهایی بسیار مهم تر دارند.
اگر میخواهید از خانواده ی شهدا تقدیر کنید، بهشون سر بزنید و ببینید چه مشکلاتی دارند. اگر از دستتون برمیاد برای رفعشون اقدام کنید.

- برای هرکاری که تو نیاز سنجی در نظر گرفته شده، برنامه ریزی بشه. برای گروه های سنی مختلف، فعالیتهای مختلفِ کارشناسی شده در نظر گرفته بشه. کارشناسی شده نه اینکه حتما روانشناس کودک بره باهاشون کار کنه. در حدی که مثلا یه بازی خلاقانه_از همین گوگل خودمون!_ یاد بگیرید. کارشناسی شده یعنی قبلش فکری بشه، مشورتی بشه و...

- گزارش تهیه بشه؛ نه از کارهایی که شد! بلکه از کارهایی که نشد! نیازهایی که بود و رفع نشد و توانایی رفعش در یه گروه جهادی کوچک نبود.
میشه حتی برای رفع بعضی از مشکلات روستا یا روستائیان نیازمند از خیریه های مردم نهاد طلب همکاری کرد.
همه اینا دل خوش کنکه!
یه چند روز چنتا جوون مثه شما سرگرم میشن یه چند روز چنتا جوون روستایی سرگرم میشن!مسوولین هم میگن ولش کن اینا که سرگرم هستن!
تهش چی میمونه؟؟! همون درد...همون رنج...همون مشکلات ریشه ای که گریبانگیرشونه!
این وسط شما با این کارهای جهادیتون مدام دارین این رسیدگی ریشه ای رو به تعویق میندازین! هی مسکن تزریق میکنین!
اون بنده های خدا چیزی بیشتر از اینها که شما دارین بهشون میدین حقشونه!

آنه...

عضو جدید
یعنی خداییش فکرمیکنی مسوولین نمیدونن تو روستاهای دورافتاده چه خبره؟! نمیخوان ببینن عین کبک سرشونو کردن زیر برف! حالا هی شما گزارش تهیه و تدوین کن با سه رنگ خودکار خوشگلو خط کشی شده بده دسته مسوول مربوطه! آقا وقتی نمیخواد ببینه صدتا هم گزارش بدی دستش نمیبینه!

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
سلام
ما وقتی خودمون به خودمون کمک نکنیم پس کی باید کمک کنه؟
خطاب به دوستانی که میگن اردوهای جهادی کار اشتباهی هستن میخوام بگم که اینقدر از دیدگاه منفی به قضیه نگاه نکنید. همه ما میدونیم که مسئولین هیچ دغدغه ای برای بهبود رفاه مردم ندارن! هیچ دغدغه ای! و بی مسئولیتی بیداد میکنه. ولی این هم دلیل نمیشه که همه مردم هم بی تفاوت باشن و دست روی دست بذارن! براتون مثال میزنم. یک نفر رو شما کنار خیابون میبینید که حالش بده. چیکار میکنید؟ بی تفاوت رد میشید میگید امبولانس میاد خودشون کمکش میکنن یا شما هم در حد توانتون دست به کار میشید؟
معلومه که کمک به اقشار مختلف جامعه مون وظیفه ی اصلی دولت هست. ولی این دلیل نمیشه که مردم کاری انجام ندن. اینطور هم نگین که چون اردوهای جهادی مختلفی در کشور برگزار میشه دولت هیچ کاری نمیکنه! نخیر. دلیل این امر به نظرم رسانه ست! چون صدا و سیما یک ارگان دولتی هست هرچی رو که دولت دوست داره پخش میکنه و هیچ وقت از مشکلاتی که مردم در نقاط دور افتاده با اونها رو به رو هستن رو رسانه ای نمی کنه. بله. دولت از همه این مسائل از من و شما بهتر خبر داره. ولی متاسفانه همیشه توجهش به شهرهای داخلی و اصلی کشور بوده. مثال واضحش تهرانه که یه کوچولو گرد و غبار بیاد هزارتا همایش و کنفرانس برگزار میشه ولی خوزستانی های عزیز همه روزه با گرد و غبار زندگی میکنن و کسی کاری نمیکنه. دولت همیشه کار راحته رو انجام میده. مثل امتیاز دادن. یعنی نقاط خیلی محروم رو منطقه ازاد اعلام میکنه ویا خیلی راحت میذاره کالاهای مختلف رو قاچاق کنن و از اون راه امرار معاش کنن.... .

ولی همونطور که یکی از دوستان اشاره کردن جو خیلی خیلی مذهبی در بیشتر این اردوهاست. که واقعا باعث شده خیلی ها نه تنها شرکت نکنن در این اردوها، بلکه دید منفی هم پیدا کنن! ( اخه متاسفانه در کشور مردم به دو دسته تقسیم شدن. یا طرفدار دین اسلام هستن و بقیه رو ادم حساب نمیکنن. ویا مخالف دین اسلام هستن و مسلمونا رو افرادی امل میدونن!- ببخشید که صریح صحبت میکنم.) ولی این مسائل فراتر از دین هست! کمک به همنوع یک خصیصه انسانی ه. شما هر دینی که داشته باشی یا نداشته باشی باز توی وجودت میل به کمک کردن به همنوعانت رو داری.
پس پر واضحه که ذات این اردوها کاری درست هست!

آخرین ویرایش:

electro-esmoke

عضو جدید
اقا یعنی این سازمان اوقاف همه مردم وقفی برا مسجد بهشون میدن فقط؟
اینکه جهادگران و بسیجیان عزیز میرن از طرف دولته یا سارمان اوقاف؟ قضیش چیه؟
استارتر بیا یه توضیحی بده دیگه.