تیم ( ملی ) ایران با "شاهزاده‌های پارسی" در جام ملت‌های آسیا !!!

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کلا وقتی این تفاوت ها را متوجه نمیشه
برایم عجیب هست.
پس سعی میکنم بیخیال بشم و دیگه بحثی نکنم
کدوم تفاوتها؟ شرحشون بده
برای منم عجیبه که چرا متوجه نیستید پرشین هیچ ربطی به قوم فارس نداره و یه عده میخوان سوء استفاده کنن

برید پرشین گلف رو هم بکنید عربین گلف خیال یه قوم رو راحت کنین

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز
کدوم تفاوتها؟ شرحشون بده
برای منم عجیبه که چرا متوجه نیستید پرشین هیچ ربطی به قوم فارس نداره و یه عده میخوان سوء استفاده کنن

برید پرشین گلف رو هم بکنید عربین گلف خیال یه قوم رو راحت کنین

چرا نمیفهمی.
وقتی برای عده ای یک چیز باعث سوتفاهم بشه.
بهتر هست از اون چیز استفاده نشه.
غیر از اینه؟؟؟

mostafanokhodian

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرا نمیفهمی.
وقتی برای عده ای یک چیز باعث سوتفاهم بشه.
بهتر هست از اون چیز استفاده نشه.
غیر از اینه؟؟؟
وقتی یه عده بخوان از یه چیز سوء استفاده کنن شما باید به سازشون برقصید؟

سوء تفاهمشون رو رفع کن، نه صورت مساله رو پاک کن، راحت ترین کار ممکن

mohsen 88

عضو جدید
کاربر ممتاز
سهل انگاری ای من خدا شاهده نمی بینیم، چرا prince of persia بد میشه ولی persian gulf موردی نداره؟

ببینید کسی که بخواد حرف خودشو مبنی بر وجود تبعیض تایید کنه از هر چیزی کوچیکی مثل این استفاده میکنه، کاری که اینجا انجام شده، بله اینها همونهان ولی این قضیه اصلاً اهمیتی نداره که اینها بزرگش کردند، تقریباً میتونم بگم این بحث فقط بین افرادی از یه قومیت خاص رواج پیدا کرده و برای احاد مردم فرقی نمی کنه، اینها هم چون دوست دارن حساسش کنن قضیه رو وگرنه هیچ ارزش پرداختن نداره، چون منظور و اون شعار چیز دیگری بوده است به جز اختلاف قومیتی انداختن...

بنا به این باشه عرب های خوزستان هم ازا ینکه دریای بغل دستشون اسمش پرشینه نه عربین دلخور بشن از حکومت!!!!! این که نشد استدلال که...
به هر حال حساسيتي وجود داره يا نه؟چرا بايد به اين حساسيت دامن زده بشه؟چرا بايد دايره اين افراد رو هر روز و هر روز بيشتر كرد؟من زمان تحصيلم رو تو تركها بودم و زماني براي كار هم به سيستان و بلوچستان رفتم و هم به خوزستان.نوع نگاه مردم مناطق مختلف به اين نوع موضوعات متفاوته.جنس مخالفتشون با هم فرق داره.

• Like
واکنش ها: Sarp

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
تو که از یاد نمیری
مخصوصا با اون کله کچلت :surprised:
گفتی به ما هم گیر دادی
گفتم شما کی باشین !

داداش نمیدونم میگیری منظور ما چیه و داری با کلمات بازی میکنی و یا واقعا من نمیتونم برسونم چی میگم
اولا شعار عراق و استرالیا رو که مثال میزنی کاملا معلومه منظور اونا چیه که فکر کنم معنی اونا رو هم نگرفتی
مثلا استرالیا رو یکی از دوستان گفت معنیش چیه
و دوما اگه یه بار دیگه متن خبرت رو بخونی میبینی که نوشته هواداران انتخاب میکنند شعار رو
یا ما اینجا آدم نیستیم که نظرمون مهم باشه و یا . . .
ویا دیگه نداشت که بگم :surprised:

بلــــــــــــــه
چیزی که زیاده بهانه س
مهم نیست
ایشالا این بهانه جوئیها هم کوپنی میشه
نیازی به اولین و آخرین پست نیست
همین که میای مغول و ولایت فقیه و جمهوری و . . . رو میندازی وسط ، بحث کلی منحرف میشه از مسیر

بله اگه طرف بحثم تو باشی نیستم
کسی که به چیزی پایبند نیست
من کاری به بقیه ندارم بابک جان
این شعار من فکر میکنم مورد تایید اکثریت هست .
عراق پادشاه بین النهرینش معروف بوده .......... استرالیا هم برید تحقیق کنید چرا همچین اسمی گذاشتن
اونم به گذشته استرالیا بر میگرده نه الآن استرالیا که خیلیشون از کانادا و ........ کشورهای دیگه اومدن
بحرینم از همش جالبتره و ...............

منظورم این بود هیچ کدوم نیومدن بگن .....عراقی ، استرالیایی و ..........
همه از تاریخ و تمدنشون استفاده کردن و با نام تاریخی خودشون اومدن

در مورد تعیین اسم ایران هم حقیقتا نمیدونم چطور انتخاب شده مطلب پیدا کردم میزارم
ولی به نظر من اسمی هست که گذشته پر افتخار ایران در زمانی که ایران قدرتمند ترین بوده زمان کوروش کبیر رو به خوبی بیان میکنه

hamed-Gibson

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم از پرشیا خوشم میاد
هرچی باشه این شاید اسم رسمی ایران نباشه ولی اسم تاریخیمون که هست
به نظر من پرشیا اسمی هست که میتونه شکوه نام ایران رو داشته باشه

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام این دو مطلب رو بخونید
بسیار جالب توجه هست :(
http://98.129.138.249/iran/news/182...هبازگشت-روح-جاه-طلبي-به-كالبد-شاهزادگان-پارسي

در این سایت که مربوط به سایت گل هست قبل از اینکه این اسم رونمایی بشه با تیتر بزرگ نوشته شده
يادداشت ويژه:بازگشت روح جاه طلبي به كالبد شاهزادگان پارسي

این مروبوط به چه زمانیس

و به تاریخ اون دقت کنید 7/9/2010
حال این مطلب بعد از رونمایی :
نقدی بر شعار تیم ملی ایران در جام ملتهای آسیا - شازده پسرهای اختلاف برانگیز!!

تاریخ مربوط به کی هست 29 / 12 /2010

چطور اون موقع که انقدر با زور و شوق اسم میبردن هیچی نبود الآن به فکر افتادن

و جالبه که در آن عنوان میکنن هیچ کس اطلاع نداشته

البته نکته قابل ذکر دیگه اینکه ای اف سی از تمامی کشورها خواسته که نام انتخابی از بین طرفداران انتخاب بشه که فدراسیون کرده یا نه خبر ندارم

ولی مطلب دیگه ای که هست سایت ای اف سی در این باره برای تمامی تیمها به نقل از گل نظرسنجی گذاشته
و اینکه متاسفانه ما حالا این خبر رو میشنویم خودش جای شگفتی داره و یه انتقاد جدی دیگر به فدراسیون ایران مخصوصا شخص اولشون ( شخصی که زمانیکه تو کمیته المپیک بودن میفرمودن ما کاری نداریم این جا که فقط امضا میکنیم !) میباشد
آدرس سایت فدراسیونم اینه http://www.ffiri.ir/html/
اگه مطلبی در این باره دیدید منو در جریان بذارید ممنون

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
نقدي بر شعار تيم ملي ايران در جام ملتهاي آسيا

نقدي بر شعار تيم ملي ايران در جام ملتهاي آسيا

به نظر مي رسد انتخاب القاب اين چنيني مي تواند موجب ايجاد حساسيتهاي بيجا در مورد تيمي شود كه تمام ايرانيان به آن افتخار مي كنند.
تب جام ملتهاي آسيا آرام آرام در حال بالا گرفتن است، تيمها آخرين بازيهاي تداركاتي خود را انجام مي دهند و براي تماشاي بازي افتتاحيه در هفتم ژانويه بين قطر و ازبكستان آماده مي شوند. در هيمن راستا سه شنبه صبح اتوبوس هاي 16 تيم شركت كننده در اين بازيها در حالي كه طرحي از پرچم آن كشور و شعار تيم را بر روي خود منقش داشت پرده برداري شدند.

اين اتوبوسها كه ظرفيت حمل 45 سرنشين را دارند براي منتقل كردن بازيكنان و كادر فني از هتل به زمين مسابقه و جلسات تمريني مورد استفاده قرار خواهند گرفت. آلكس سوساي دبير كل كنفدراسيون آسيا در اين مورد گفت "اين اولين بار است كه پرچم هر كشوربراي طراحي اتوبوسها و شعار هر تيم در جام ملتهاي آسيا مورد استفاده قرار مي گيرند و من مطمئن هستم كه بازيكنان براي ديدن اين طرح خلاقانه لحظه شماري مي كنند".

شعارهاي تيمهاي مختلف با الهام گرفتن از ايده هاي متنوعي طرح شده اند، مثلا استراليا و ژاپن شعارهاي "مثل تندر آمده ايم از جنوب" و "سامورايي آبي بر بام آسيا" را كه نشان از ميل به پيروزي تيمشان را نشان مي دهد براي خود برگزيده اند، چين شعار" اژدهاي خيزان" را با الهام از سمبلهاي محلي و عربستان لقب اين تيم "شاهينهاي سبز" را به عنوان شعار انتخاب كرده اند.

در اين ميان شعار "شاهزاده هاي پارسي" كه براي تيم ايران انتخاب شده است از دو جهت تامل برانگيز به نظر مي آيد. اول اينكه بنا به اظهارات مقامات AFC اين شعارها بايد از طرف هواداران تيمها انتخاب مي شدند كه احتمالا فدراسيون فوتبال ايران در اين مورد از هواداران تيم ملي نظرخواهي نكرده است گرچه از چند ماه پيش سايت اي اف سي از علاقه مندان فوتبال همه كشورها دعوت به اعلان نظر كرده بود.

............
( بنابراین متوجه شدیم که گل خبرش رو از کجا ............)
منبع : واحد مرکزی خبر

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
هواداران ایرانی در آخر به عبارت " شاهزاده های پارسی" بیشتر از هر عبارت دیگری رای دادند.

هواداران ایرانی در آخر به عبارت " شاهزاده های پارسی" بیشتر از هر عبارت دیگری رای دادند.

تيم ملي فوتبال ايران در جام ملت‌هاي آسيا با اتوبوسي كه روي آن عبارت«شاهزاده‌هاي پارسي» نوشته شده تردد خواهد كرد.تيم ملي فوتبال ايران در جام ملت‌هاي آسيا با اتوبوسي كه روي آن عبارت«شاهزاده‌هاي پارسي» نوشته شده تردد خواهد كرد.
كنفدراسيون فوتبال آسيا از حدود دو ماه قبل روي سايت رسمي خود،عبارتي كه قرار بود در اين مسابقات روي اتوبوي تيم‌ها نوشته شود را به نظرسنجي گذاشت تا مردم هر كشور در اين مورد نظرات‌شان را اعلام كنند.
بعد از اين اقدام،نظرات مختلفي از سوي مردم هر كشور به كنفدراسيون فوتبال آسيا ارسال شد و در نهایت سه شعار منتخب دوباره برای انتخاب آخر روی سایت گذاشته شد تا طرفداران به جمله مورد نظر خود رای دهند.

تا اينكه در آستانه آغاز جام ملت‌ها اتوبوس تيم‌ها با طرح و شعار مخصوص خودشان رونمايي شدند.

اتوبوس هر تيم به رنگ پرچم آن كشور منقش شده و عبارت انتخاب شده نيز در دو طرف آن نوشته شده است.

رنگ‌هاي سبز،سفيد و قرمز روي اتوبوس ايران نقش بسته و عبارت «شاهزاده‌هاي پارسي» نيز به عنوان شعار ايراني‌ها در اين مسابقات توجه هر ايراني را به خود جلب مي‌كند.

منبع : سایت ای اف سی
http://www.the-afc.com/fa/afc-asian-cup-news/31923-slogan-decked-team-buses-unveiled-in-doha

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز

ملي فوتبال ايران در جام ملت‌هاي آسيا با اتوبوسي كه روي آن عبارت«شاهزاده‌هاي پارسي» نوشته شده تردد خواهد كرد.تيم ملي فوتبال ايران در جام ملت‌هاي آسيا با اتوبوسي كه روي آن عبارت«شاهزاده‌هاي پارسي» نوشته شده تردد خواهد كرد.
كنفدراسيون فوتبال آسيا از حدود دو ماه قبل روي سايت رسمي خود،عبارتي كه قرار بود در اين مسابقات روي اتوبوي تيم‌ها نوشته شود را به نظرسنجي گذاشت تا مردم هر كشور در اين مورد نظرات‌شان را اعلام كنند.
بعد از اين اقدام،نظرات مختلفي از سوي مردم هر كشور به كنفدراسيون فوتبال آسيا ارسال شد و در نهایت سه شعار منتخب دوباره برای انتخاب آخر روی سایت گذاشته شد تا طرفداران به جمله مورد نظر خود رای دهند.

تا اينكه در آستانه آغاز جام ملت‌ها اتوبوس تيم‌ها با طرح و شعار مخصوص خودشان رونمايي شدند.

اتوبوس هر تيم به رنگ پرچم آن كشور منقش شده و عبارت انتخاب شده نيز در دو طرف آن نوشته شده است.

رنگ‌هاي سبز،سفيد و قرمز روي اتوبوس ايران نقش بسته و عبارت «شاهزاده‌هاي پارسي» نيز به عنوان شعار ايراني‌ها در اين مسابقات توجه هر ايراني را به خود جلب مي‌كند.

منبع : سایت ای اف سی
http://www.the-afc.com/fa/afc-asian-cup-news/31923-slogan-decked-team-buses-unveiled-in-doha

Sarp

مدیر بازنشسته
پیشنهاد بدی بود مگه؟
PERSIAN GULF هم دقیقاً مثل PRINCE OF PERSIA است، تفاوتی شما توش می بینید؟

قوم ماد و پارس و اینها ربطی به اینجا نداره، توی انگلیسی و توی تاریخ به ایران با همه قومیت هاش میگفتن پرشیا...

من راجب گلخونه و ظاهر شهرها و اینها حرفی ندارم بزنم، همون اول هم گفتم، بحثم بر سر اینه که ایراد شما وارد نیست به این عکس و به اون شعار...
بد که چه عرض کنم
پیشنهادت کاملا بیجا بود

نام خلیج فارس حداقل چند قرنه روش هست !
نیازی هم به فرافکنی نیست
ربط ماد و پارس و ... به این مسئله اینه که وقتی نام قلات ایران پرشین یا پرشیا بوده ماد یه حکومت مستقل بوده !
حالا قرار نیست چون این همه ملیت و قوم تو یه مرز جغرافیایی قرار گرفته اند ، کل تمدن و فرهنگ کشور به اسم یکیشون ثبت بشه !
سهل انگاری ای من خدا شاهده نمی بینیم، چرا prince of persia بد میشه ولی persian gulf موردی نداره؟

ببینید کسی که بخواد حرف خودشو مبنی بر وجود تبعیض تایید کنه از هر چیزی کوچیکی مثل این استفاده میکنه، کاری که اینجا انجام شده، بله اینها همونهان ولی این قضیه اصلاً اهمیتی نداره که اینها بزرگش کردند، تقریباً میتونم بگم این بحث فقط بین افرادی از یه قومیت خاص رواج پیدا کرده و برای احاد مردم فرقی نمی کنه، اینها هم چون دوست دارن حساسش کنن قضیه رو وگرنه هیچ ارزش پرداختن نداره، چون منظور و اون شعار چیز دیگری بوده است به جز اختلاف قومیتی انداختن...

بنا به این باشه عرب های خوزستان هم ازا ینکه دریای بغل دستشون اسمش پرشینه نه عربین دلخور بشن از حکومت!!!!! این که نشد استدلال که...
جوابت رو بالا دادم !
و باز هم تاکید میکنم که فرافکنی نکن !

وقتی یه عده بخوان از یه چیز سوء استفاده کنن شما باید به سازشون برقصید؟

سوء تفاهمشون رو رفع کن، نه صورت مساله رو پاک کن، راحت ترین کار ممکن
سو تفاهم برای ما حل شده س
از طرف آقاااااایون به این سو تفاهمات دامن زده میشه

من کاری به بقیه ندارم بابک جان
این شعار من فکر میکنم مورد تایید اکثریت هست .
عراق پادشاه بین النهرینش معروف بوده .......... استرالیا هم برید تحقیق کنید چرا همچین اسمی گذاشتن
اونم به گذشته استرالیا بر میگرده نه الآن استرالیا که خیلیشون از کانادا و ........ کشورهای دیگه اومدن
بحرینم از همش جالبتره و ...............

منظورم این بود هیچ کدوم نیومدن بگن .....عراقی ، استرالیایی و ..........
همه از تاریخ و تمدنشون استفاده کردن و با نام تاریخی خودشون اومدن

در مورد تعیین اسم ایران هم حقیقتا نمیدونم چطور انتخاب شده مطلب پیدا کردم میزارم
ولی به نظر من اسمی هست که گذشته پر افتخار ایران در زمانی که ایران قدرتمند ترین بوده زمان کوروش کبیر رو به خوبی بیان میکنه
عزیز دل باز هم که حرف خودت رو میزنی
پس چرا وقتی پای این مسائل میاد وسط از این کشورها مثال میزنید ؟
این شورها کدومشون مثل ایران کثیرالمله هستند ؟
اگه از این کشورها مثال میزنید پس چرا کشورهای عربی و سوئد و نروژ و هلند و . . .که تحصیل به زبان مادری جزو سیاستشون هست رو از یاد میبرید ؟
اگه میخوای مثال بزنی نیوزلند رو مثال بزن و که یکی از سه زبان رسمیشون زبان اشاره کر و لالهاست !

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز

تفاوت شعار تیمهای ایران و ازبکستان /خوب یا بد؟؟
این عکس تفاوت شعارهای تیمهای ایران و ازبکستان رو نشون میده

شعار اتوبوس ایران: شاهزاده های پارسی؛

شعار اتوبوس ترکان ازبکستان: تورکی :گوج بیریکلدا فارسی:( قدرت در اتحاد است )

آیا ایرانی که در آن تمام اقوام وجود دارد تورک کرد گیلک پارسی و... اشاره به یک قوم درست است ؟

silver light

عضو جدید
کاربر ممتاز

تفاوت شعار تیمهای ایران و ازبکستان /خوب یا بد؟؟
این عکس تفاوت شعارهای تیمهای ایران و ازبکستان رو نشون میده

شعار اتوبوس ایران: شاهزاده های پارسی؛

شعار اتوبوس ترکان ازبکستان: تورکی :گوج بیریکلدا فارسی:( قدرت در اتحاد است )

آیا ایرانی که در آن تمام اقوام وجود دارد تورک کرد گیلک پارسی و... اشاره به یک قوم درست است ؟
بله دقیقا حق با شماست

این حرفیه که چندین و چند ساله که ما داریم میگیم اما همیشه سرنگون شدیم

AMXSTAR

عضو جدید
درود به همه دوستان عزیز
من واقعا نمیدونستم که ( ایران = پرشیا) نیست . اکثر پستای این تاپیکو خوندم اماچیز خاصی متوجه نشدم بخاطر همین یه جستجو زدم و این مطالب پائین رو متوجه شدم ، قصد بحث و بی احترامی ندارم ، از منبع خاصی هم پیدا نکردم فقط از روی کنجکاوی به این مطالب رسیدم اگه میشه شما هم بخونید و اگر مطلب بهتری دارید برام لینکشو بزارید ، این مطالب هم بیان میکنن که فارس یا پرشیا شامل همه اقوام و همه سرزمین و فلات ایران .

با وجود اینکه ایران تنها نامی است که نزد ایرانیان بطور مستمر در طول هزاران سال بکار می‌رفته است و نماد و رمز وحدت و تقدس به خود گرفته است اما اروپائیان تا اواخر قرن هفده هیچگاه این نام را بکار نبرده اند و در عوض پارس را مترادف و بجای ایران بکار می‌برده اند. در تمامی اسناد و قراردادها قرون گذشته بین ایران و دولتهای خارجی نیز در متن فارسی ایران و در متن خارجی پارس بکار رفته است.

از قرن دوم هجرى به بعد عرب‏ها نیز به تقلید از یونانیان، واژه فارس (عربى‏شده پارس) را جایگزین كلمه عجم كردند. بنابراین كلمه پارس )Persia( دو معنی و کاربرد مختلف دارد. در معنى محدود، فارس یعنى كسانى‏كه به زبان پارسى صحبت مى‏كنند (قوم پارس). در مفهوم موسع کاربرد جزء بر کل - كه بیشتر در كتابهاى تاریخىِ مورد نظر نویسندگان و محققان اروپایى در رشته‏هاى تاریخ و جغرافیاست - فارس یعنى همه كسانى‏كه در فلات ایران زندگى مى‏كرده‏اند، و بویژه اقوام آریایى.
در این معنى، فارس شامل همه اقوام و همه سرزمین و فلات ایران، پاكستان، افغانستان و نواحى آسیاى میانه و قفقاز نیز مى‏شود. اروپاییان كلمه «پرشیا» را براى تمام مردمان و سرزمین این مناطق به‏كار مى‏بردند و عرب‏ها براى این اقوام از كلمه عجم (برگرفته و معرب از كلمه جم) استفاده مى‏كردند، كه هر دو مترادف «ایران» محسوب مى‏شود. آنها فارس‏ها را به دلیل اهمیتشان «قریش العجم» مى‏خواندند؛ همچنان‏كه قریش را برترین قبیله عرب مى‏شمردند.

اروپایى‏ها كلمه «پرشیا» را در مقابل «عربیا» به‏كار مى‏بردند و منظور آنها همه اقوام ایرانى بود؛ ولى وقتى عرب‏ها بتدریج به‏جاى كلمه عجم از كلمه فارس (پرشیا) استفاده كردند، منظور آنها از فارس، بیشتر، فارس زبانان بود و گاهى اوقات نیز كلمه فارس را فقط به استان فارس اطلاق مى‏كردند و گاهى نیز كلمه فارس را به معنى مجوس و یا زرتشتى به‏كار مى‏بردند. كلمه «پارس» بعد از اسلام در ایران نیز جاى خود را به كلمه عربى «فارس» داد و مفهوم اصلى خود را از دست داد. كاربرد محدود و نادرست این عبارت باعث شد كه دولت ایران در سال 1313 خورشیدى رسماً از همه كشورهاى خارجى بخواهد كه به‏جاى كلمه دولت فارس (پرشیا) و یا شاه پرشیا، از عبارت قدیمى‏تر "ایران" و «شاهنشاه ایران» استفاده كنند. از این زمان به بعد نام پرشیا كه در ادبیات اروپایى واژه‏اى بسیار غنى و متضمن ارزشهاى تاریخى و هنرى زیادى بود، رنگ باخت و كلمه پرشیا به تاریخ پیوست؛ در حالى‏كه اصالت نام تاریخى پرشیا و پرس كمتر از نام ایران نبود.

آخرین ویرایش:

کاپلو

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود به همه دوستان عزیز
من واقعا نمیدونستم که ( ایران = پرشیا) نیست . اکثر پستای این تاپیکو خوندم اماچیز خاصی متوجه نشدم بخاطر همین یه جستجو زدم و این مطالب پائین رو متوجه شدم ، قصد بحث و بی احترامی ندارم ، از منبع خاصی هم پیدا نکردم فقط از روی کنجکاوی به این مطالب رسیدم اگه میشه شما هم بخونید و اگر مطلب بهتری دارید برام لینکشو بزارید ، این مطالب هم بیان میکنن که فارس یا پرشیا شامل همه اقوام و همه سرزمین و فلات ایران .

با وجود اینکه ایران تنها نامی است که نزد ایرانیان بطور مستمر در طول هزاران سال بکار می‌رفته است و نماد و رمز وحدت و تقدس به خود گرفته است اما اروپائیان تا اواخر قرن هفده هیچگاه این نام را بکار نبرده اند و در عوض پارس را مترادف و بجای ایران بکار می‌برده اند. در تمامی اسناد و قراردادها قرون گذشته بین ایران و دولتهای خارجی نیز در متن فارسی ایران و در متن خارجی پارس بکار رفته است.
از قرن دوم هجرى به بعد عرب‏ها نیز به تقلید از یونانیان، واژه فارس (عربى‏شده پارس) را جایگزین كلمه عجم كردند. بنابراین كلمه پارس )Persia( دو معنی و کاربرد مختلف دارد. در معنى محدود، فارس یعنى كسانى‏كه به زبان پارسى صحبت مى‏كنند (قوم پارس). در مفهوم موسع کاربرد جزء بر کل - كه بیشتر در كتابهاى تاریخىِ مورد نظر نویسندگان و محققان اروپایى در رشته‏هاى تاریخ و جغرافیاست - فارس یعنى همه كسانى‏كه در فلات ایران زندگى مى‏كرده‏اند، و بویژه اقوام آریایى.
در این معنى، فارس شامل همه اقوام و همه سرزمین و فلات ایران، پاكستان، افغانستان و نواحى آسیاى میانه و قفقاز نیز مى‏شود. اروپاییان كلمه «پرشیا» را براى تمام مردمان و سرزمین این مناطق به‏كار مى‏بردند و عرب‏ها براى این اقوام از كلمه عجم (برگرفته و معرب از كلمه جم) استفاده مى‏كردند، كه هر دو مترادف «ایران» محسوب مى‏شود. آنها فارس‏ها را به دلیل اهمیتشان «قریش العجم» مى‏خواندند؛ همچنان‏كه قریش را برترین قبیله عرب مى‏شمردند.
اروپایى‏ها كلمه «پرشیا» را در مقابل «عربیا» به‏كار مى‏بردند و منظور آنها همه اقوام ایرانى بود؛ ولى وقتى عرب‏ها بتدریج به‏جاى كلمه عجم از كلمه فارس (پرشیا) استفاده كردند، منظور آنها از فارس، بیشتر، فارس زبانان بود و گاهى اوقات نیز كلمه فارس را فقط به استان فارس اطلاق مى‏كردند و گاهى نیز كلمه فارس را به معنى مجوس و یا زرتشتى به‏كار مى‏بردند. كلمه «پارس» بعد از اسلام در ایران نیز جاى خود را به كلمه عربى «فارس» داد و مفهوم اصلى خود را از دست داد. كاربرد محدود و نادرست این عبارت باعث شد كه دولت ایران در سال 1313 خورشیدى رسماً از همه كشورهاى خارجى بخواهد كه به‏جاى كلمه دولت فارس (پرشیا) و یا شاه پرشیا، از عبارت قدیمى‏تر "ایران" و «شاهنشاه ایران» استفاده كنند. از این زمان به بعد نام پرشیا كه در ادبیات اروپایى واژه‏اى بسیار غنى و متضمن ارزشهاى تاریخى و هنرى زیادى بود، رنگ باخت و كلمه پرشیا به تاریخ پیوست؛ در حالى‏كه اصالت نام تاریخى پرشیا و پرس كمتر از نام ایران نبود.

اینم حرفیه

Sarp

مدیر بازنشسته
درود به همه دوستان عزیز

شما زحمت کشیدین و اینو سرچ کردین و کپی کردین اینجا

ولی دوست عزیز ایران معادل سرزمین پارسیان نیست. ناحیه فارس نشین كشور پرشیا-فارسستان تنها بخشى از ایران است. وانگهى قوم فارس فعلى با قوم پارس باستانى نه تنها یكى نیست بلكه ادامه مستقیم آن هم نیست . قوم فارس زبان امروزى به لحاظ تبارى٫ زبانى و فرهنگى آمیزه اى از پارسیان باستان با دیگر ایرانی زبانان٫ بومیان غیر ایرانیزبان٫ اعراب و تركها است.

مهم هم نیست اروپائیان چی میگن
مهم اینه که خودم چی میگم

nooshafarin

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود به همه دوستان عزیز
همۀ اینا درسته... ولی وقتی این کلمه بار قومیتی داره و حساسیت روش هست و باعث اختلاف و کدورت میشه، بهتره استفاده نشه ازش
هرچند بعضیا متأسفانه دوست دارن بجای اتحاد، به طبل جدایی بکوبن ظاهرا
در حال حاضر همه داریم تو یه مرز مشخص به نام ایران زندگی میکنیم.... حالا هزاران سال پیش چی بود و چی شد، دلیل موجهی نیست... بجای شاهزاده های پارسی ترکیبای خیلی بهتری میشد پیدا کرد که اتحاد رو تقویت کنه، در عین اینکه حس تاریخی و حماسی هم داشته باشه
شیرهای بین النهرین رو مثال زدن، بین النهرین اصلا بار قومیتی نداره... ربطشو نفهمیدم!!
و اینکه یادآور کورشه! کورش چه ربطی به فوتبال داره؟ رستم که دوستان گفتن حماسی تره... مثلا بذارن شیرهای زابلستان! خیلی بامسمّاتره!!! نه؟! به فوتبال و ورزش هم بیشتر میاد!

اینا رو از یه تاپیک دیگه کش رفتم :دی
مقایسه کنید
ايران: شاهزاده هاي پارسي
چين: اژدهاي برخاسته
هند: 11 بازيکن، يک ميليارد تپش قلب
عراق: شيرهاي بين النهرين
اردن: "نشامي‌ها" مي‌آيند
استراليا: ما از پائين{قاره} تندر مي‌زنيم
ژاپن: سامورايي هاي آبي، بهترين هاي آسيا
بحرين: يک بار فکر کنيد، دوبار فکر کنيد، به بحرين فکر کنيد
کره جنوبي: بازگشت پادشاه، افتخار آسيا
عربستان: شاهين هاي سبز
کويت: اين هست موج آبي
کره شمالي: با مبارزه و شجاعت قهرماني را به سرزمين مادري مي‌آوريم
قطر: اي خداي من، قطر - (عنابي‌ها)
سوريه: عقاب‌هاي قرمز
امارات: يک ميليون سلام بر سفيدپوش‌ها
ازبکستان: قدرت در اتحاد است

behnam5670

عضو جدید
کاربر ممتاز
سایت ولفرام آلفا به عنوان یکی از مرجع های بزرگ (نژاد ترک آذری و پرشین همچنین دو زبان رو جدا کرده پس هی نگین اونور آب پرشین رو همون ایران می دونن)
عکس:

بزرگترین مرجع جهان (دیکشنری مرجع وبستر)
لغت پرشین در قرن 14 میلادی بوجود آمده است
عکس:

ویکی انگلیسی: (پرشین به کسانی گفته می شود که زبانشان پرشین باشد)
The Persian people are defined by the use of the Persian language as their mother tongue.

ویکی فارسی: (به جای پرشین پارس میاره)
پارس نام دسته‌ای از مردمان هندواروپایی (آریایی) است، که همراه با مادها از شمال غربی وارد فلات ایران شدند

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما ادامه بدید همچنان ........
تو گوگل نگاه کن ببین جدا کرده یا نه .............

گفتنیها رو گفتم ................. انتخابی از طرف هوادارن بوده دوست ندارید باور کنید نکنید
سه اسمم بوده یکیشم سربازان پارسی بوده
این همه پست تو صفحه قبل زدم که دوباره بحث نشه نمیدونم گفته نشده و ...........

کل ماجرا رو کامل شرح داده

البته یکی از مقصران این قضیه فدراسیون فوتبال بود که هیچی نگفته بود به هیچ چیز دیگه هم ربط نداره

ازبکستان .......... از تمدنش برام بگید !!!!!!!!!
کشورزهای متمدن رو گفتم عربستانم یکی گفت نگفتم گفتم
دیگه عرضی نیست ولی بدونید .................
هیچی بی خیال هر چی من بگم مطلب بزارم کشکه کی حوصله داره بخونه
اون یکی میگه چرا گفتی شاهزاده انقلاب کردیم اون یکی میگه آندو تو تیمه و ..............

همین دعوت شدن آندو نشون میده که برای تیم ایران مشکلی نداره که اون شخص از اقلیتهای مذهبی کشورمون باشه و این خودش یعنی اتحاد

امیدوارم قدر ایرانمون رو بدونیم
همین

بصیرتمند

عضو جدید
واسه رمزگشاائی این جمله نیازه که بری تاریخ ماد و پاس و . . .رو بخونی
و چون امر محالیه پس انتظاری ازت ندارم
باشه میریم میخونم..
منبع داری برم بخونم؟:دی..
دل انگیز الان چندین پست تاریخی واست گذاشتن که پرشیا یعنی همان ایران!
ولی متاسفانه اصرار مضاعف شما در اینکه پارس یعنی قوم فارس! رو نمیفهم..
باهرحال من امری محال در خوندن تاریخ توسط شما دوست دل انگیز نمیبینم ولی امر محالی که میبنیم اینه که نمیخوای بپذیری پرشیا یعنی همان ایران قدیم..!
راستی خب بقولت پارس یعنی همین قوم فارسمون ماد و پارت چه قومی هستن الان؟:دی
خوشحال میشم کمی از اون اطلاعات تاریخیتون رو در این مورد بدونم..
___
ببخشید که یکمی باهات بد حرف میزنم ولی کلا بچه ی خوشمزه ایی هستی افکار جالبی داری:gol:
______
خب کجای بصیرت بودیم؟
اهان..
چرا گذاشتند شاهزاده؟!:mad: شاهزاده نماد عیش و نوش و خوشگذارنی و ظلم و ستم است!

asaese

عضو جدید
در شکل پست شماره 1، ترکیب مضاف و مضاف الیه (Princes of Persia) به صورت صفت و موصوف (Persian Princes) ترجمه شده. به نظرم بهتر بود در ترجمه به فارسی، از معادل ایران استفاده می شد. اما Persia به چی اشاره داره؟ به استان فارس؟ به فارسی زبانان؟ یا معنایی داره فرای این ها و از اون دست واژه هایی هست که در گردش چرخ گردون، معناهای مختلفی به خود می گیرند؟ خواهیم دید.

این خلدون در مقدمه می نویسد:
و لقد كان ملك الفرس و دولتهم أعظم من ملك بني إسرائيل بكثير يشهد لذلك ما كان من غلب بختنصر لهم و التهامه بلادهم و استيلائه على أمرهم و تخريب بيت المقدس قاعدة ملتهم و سلطانهم و هو من بعض عمال مملكة فارس يقال إنه كان مرزبان المغرب من تخومها و كانت ممالكهم بالعراقين و خراسان و ما وراء النهر و الأبواب أوسع من ممالك بني إسرائيل بكثير

ترجمه ی اینگیلیسی مقدمه ي ابن خلدون این جا در دسترسه که من تیکه ی مرتبط رو می ذارم:
Furthermore, the realm of the Persians was much greater than that of the Israelites. This fact is attested by Nebuchadnezzar's victory over them. He swallowed up their country and gained complete control over it. He also destroyed Jerusalem, their religious and political capital. And he was merely one of the officials of the province of Fars.34 It is said that he was the governor of the western border region. The Persian provinces of the two 'Iraqs,35 Khurasan, Transoxania, and the region of Derbend on the Caspian Sea36 were much larger than the realm of the Israelites.

ملاحظه می کنید که ابن خلدون مورخ عرب، دو عراق، خراسان، ماورالنهر و منطقه ی دربند در قفقاز را Persian provinces یا ملک الفرس بیان می کند.

ابوالحسن علی بن الحسین المسعودی مورخ دیگرعرب در کتاب التنبیه و الاشراف در صفحه ی 30 (نياز به عضو شدن داره براي خواندن متن) بیان می کند:
فالفرس أمة حد بلادها الجبال من الماهات وغيرها وآذربيجان إلى ما يلي بلاد أرمينية وأران والبيلقان إلى دربند وهو الباب والأبواب والري وطبرستن والمسقط والشابران وجرجان وابرشهر، وهي نيسابور، وهراة ومرو وغير ذلك من بلاد خراسان وسجستان وكرمان وفارس والأهواز، وما اتصل بذلك من أرض الأعاجم في هذا الوقت وكل هذه البلاد كانت مملكة واحدة ملكها ملك واحد ولسانها واحد، إلا أنهم كانوا يتباينون في شيء يسير من اللغات وذلك أن اللغة إنما تكون واحدة بأن تكون حروفها التي تكتب واحدة وتأليف حروفها تأليف واحد، وإن اختلفت بعد ذلك في سائر الأشياء الأخر كالفهلوية والدرية والآذرية وغيرها من لغات الفرس

هم چنان که می بینید، مردمی که قلمروشون جبال بود، از ماهات و غیره و آذربایجان تا کنار ارمنستان و آران [جمهوری آذربایجان کنونی] و بیلقان تا دربند که همان باب و ابواب هست و ری و تبرستان و مسقط و شاباران و گرگان و ابرشهر که همان نیشابور است و هرات و مرو و جاهای دیگر خراسان و سیستان و کرمان و فارس و اهواز و دیگر سرزمین های عجم ها را فارس می نامد.

ابوریحان بیرونی خوارزمی پیرامون مردم خوارزم که سغدی زبان (شاخه ای از زبان های ایرانی) بودند، در کتاب آثارالباقیه عن القرون الخالیه در صفحه ي 47 می گوید:
و أما أهل خوارزم، و إن کانوا غصنا ً من دوحة الفُرس

می بینید که ابوریحان، خوارزمی ها را شاخه ای از درخت بزرگ فارس ها بیان می کنه.

کم ترین نتیجه ای که از بالا ها به دست می آید، این هست که ایران بزرگ به نام فارس هم مشهور بوده. شاید حالا بهتر متوجه حدیث منتسب به پیامبر اسلام بشیم که اگر دانش در ثریا هم باشد، از سرزمین پارس به آن دست پیدا می کنند.

بعدشم، کم نیستند کشورهایی که دو نام مختلف درون کشور و برون کشور دارند. اولی را نام درون (endonym) و دومی را نام برون (exonym) گویند. برای نمونه، هلند تنها یه بحشی از کشور می باشد که درون کشور ندرلند می نامند کل کشور را (1). یا جرمنی از مردمی که در شرق رودخانه ی راین زندگی می کردند گرفته شده و به کل کشور اطلاق می شه اما درون کشور دویچلند می گویند (2). رم تنها نام یه شهره ولی نشان گر یه امپراتوری هم هست.
ایران نیز در غرب به Persia شناخته می شده و می شه:
http://en.wikipedia.org/wiki/Name_of_Iran
In the Western world, Persia (or its cognates) was historically the common name for Iran. In 1935, Reza Shah asked foreign delegates to use the term Iran (the historical name of the country, used by its native people) in formal correspondence. Since then, in the Western World, the use of the word "Iran" has become more common. This also changed the usage of the names for the Iranian nationality, and the common adjective for citizens of Iran changed from Persian to Iranian. In 1959, the government of Shah Mohammad Reza Pahlavi, Reza Shah Pahlavi's son, announced that both "Persia" and "Iran" could officially be used interchangeably.[1]
نمونه های کاربردیش هم فراوون هست که من از شاه عباس صفوی رو می ذارم که Persia به فرانسوي و اينگيليسي نوشته شده. (روی عکس ها کلیک کنید بزرگ بشن)​

سایت ولفرام آلفا به عنوان یکی از مرجع های بزرگ (نژاد ترک آذری و پرشین همچنین دو زبان رو جدا کرده پس هی نگین اونور آب پرشین رو همون ایران می دونن)
عکس:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wolfram_alpha
Wolfram Alpha (styled Wolfram|Alpha) is an answer engine developed by Wolfram Research. It is an online service that answers factual queries directly by computing the answer from structured data, rather than providing a list of documents or web pages that might contain the answer as a search engine would.[4]

همان طور که می بینید، www.wolframalpha.com یک موتور پاسخگو (answer engine) هست، متفاوت با موتور جستجوگر (search engine) عمل می کند و یک مرجع علمی نیست. بنابراین در موتورهای پاسخگو بایستی این نکته را در نظر داشت که منابعی که برای پاسخ دهی استفاده می کنند، چه می باشد و آیا از مراجع روز جهانی هستند یا خیر. اگر ممکن است منبع آمار را دقیفاً بگویید و سپس توضیح بدید چطور ممکن است 51% فارس باشد اما 31% فارسی زبان، چه طوری به ازای 24% آذری، 33% آذری حرف می زنند و 8% گیلانی و مازندرانی با چه منطقی 9.2% می شه و...؟ ضمناً، من در هیچ جای عکس نمی بینم که حرف از نژاد ترکی آذری و فارسی باشه! تخيلي نبودن و وجود نژادهایی به نام ترکی آذری و فارسی رو اثبات کنید.
از این ها گذشته، Persian یک صفته به معنی ایرانی ولی Persia یک اسمه به معنی ایران.

بزرگترین مرجع جهان (دیکشنری مرجع وبستر)
لغت پرشین در قرن 14 میلادی بوجود آمده است
عکس:

در دیکشنری مریام وبستر که شما آن را بزرگترين مرجع جهان مي ناميد، در تعریف Persian نوشته شده:

1. هر یک از مردم ایران: مانند
a. هر یک از ایرانیان باستان که زیر نظر کورش و جانشینانش، امپراتوری ای در جنوب غربی آسیا بنیان نهادند.
b. عضوی از مردمی که سازنده ي ملیت ایرانی نوین را هستند.

من نمی دونم چرا این تعریف که اولین تعریف هم هست را نادیده گرفته اید! و ولی در پاسخ به نخستین کاربرد معلوم پرژن (First Known use of Persian)، بایستی بگم که واژه ها در طول زمان ساختارشون تغییر می کنه، از زبانی به زبان دیگه راه پیدا می کنه و بر اساس نیاز، در یه بازه ای کاربرد بیشتری داره تا بازه ی زمانی دیگری. معنای اون جمله این نیست که قبلاً وجود نداشته، بلکه از کاربرد ثبت شده و مشخص اين ساختار گفته شده. چنان که می بینید سرگذشت و ریشه ی Persian به زمان یونان باستان هم می رسه.

Word Origin & History
Persian
c.1400, percynne (adj.), O.E. Perse (n.), both from L. *Persianus (the adj. via O.Fr. persien ), from Persia "Persia," from Gk. Persis, from O.Pers. Parsa (cf. Pers. Fars, Heb. Paras, Arabic Faris ).​

ویکی انگلیسی: (پرشین به کسانی گفته می شود که زبانشان پرشین باشد)
The Persian people are defined by the use of the Persian language as their mother tongue
فكر مي كنم از درايه Persian People نقل قول گرفته ايد. در دنباله ي جمله نوشته شده:
However, the term Persian has also a supra-ethnic significance​
يعني: با اين وجود، عبارت Persian يك معني فراقومي هم دارد.

جناب Babak.php، تو این تاپیک گفتید سواد تاریخی تون از تمام بازدید کننده ها بالاتره، مونده ام از کجا خبر داريد چه كساني بازديد مي كنن! کلی گویی می کنید، تاریخ آکادمیک را آشکارا منکر می شین اما دلیلی پس حرفاتون نمی ذارید! در جایی از شما خوندم که 10 سال است دارید تخصصی تاریخ می خونید ولی به دوره از همچین آدم با مطالعه ای، قدمت خلیج فارس که بالای دو هزار و چند قرنه را، با تلرانس زیاد حداقل چند قرن بیان کنه! از عصر پسامدرنیسم می گین ولی به خودتون اجازه می دید دیگران رو الاغ خطاب کنید. باکی ندارید به دیگران برچسب فاشیست بزنید، در صورتی که من نمی دانم، چطور از رو یک یا چند جمله می فهمید چه کسی طرفدار چه نظامی هست! از اصطلاحات من درآوردی فارسستان و ... استفاده می کنید، این روند درستی نیست که در پیش گرفته اید جناب! همه به كنار اميدوارم متوجه شده باشيد كه ناميده شدن ايران در اون ور آب به Persia، يك بدعت نيست!

rieko

عضو جدید
حالا اگه میزاشتن ترکهای ....... خوب بود
بعد از عمری یه شعار خوب انتخاب کردن که حال همه عربها رو بگیره حالا شما ترکها نزارین بابا راست گفتن که ترکها خیلی.............................................................................................................. هستند
حالا که فهمیدیم جکها رو هم بیمورد نساختن

بالا