[ تنظیمات مقیاس در چاپ] Print | Scale پرسش و پاسخ

شکلات فندقی

عضو جدید
سلام میشه بگی چه جوری مقیاس رو میزنن یا تغیرش میدن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:(:(
مرسی:smile:

آخرین ویرایش توسط مدیر:

-civilengineer

کاربر فعال
دادا من منظورتو نفهمیدم ولی این کارها رو میتونی انجام بدی

قبل از اینکه شروع به کار کنی باید واحدها رو مشخص کنی( از فرمان units)

یا اگه نقشه رو کشیدی و میخوای پرینت بگیری اینجوریه:

یا اگه میخوای نقشه رو اندازه کذاری کنی از اینجا برو:

م فاضل

عضو جدید
[ scale ] فرمان مقیاس | راهنمایی

[ scale ] فرمان مقیاس | راهنمایی

اگه اندازه واقعیه یک لاین رو توی یک نقشه که مقیاسش مثلا 200/1 هست بخواهیم باید از کدوم دستور استفاده کنیم؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

مهشادی

عضو جدید
دوست عزیز اگه مقیاسو می خوایی تو محیط کد عوض کنی کل شکلو انتخاب کن بعدscرو تایپ کن بعد برو یه گوشه ی شکلو بگیر یه خورده بکشش بعد مقیا سی رو که می خوایی بزن مثلا اگر 100/1کشیدی میخوایی 50/1بشه تو اون مرحله به جای مقیاس 2رو بزن.امیدوارم تونسته باشم مفهومو برسونم.باز اگه سوالی بود خوشحال میشم کمک کنم.

sarmashigh

عضو جدید
از دستور Distance برای نمایش طول واقعی در اتوکد استفاده می شه
باید توی کامند لاین تایپ کنین Dis

البته اگه منظورتون اونی باشه که من فهمیدم چون معمولا برای مقیاس نقشه ها در قسمت plot اعمال می کنیم.

majid1986

عضو جدید
مشکل من هم همینه... وقتی که نقشه ای رو میکشم میبینم که توی صفحه Layout از حد صفحه بیرون زده و تنها 10% نقشه توی صفحه است و میشه چاپش کرد. چطوری میشه که کل نقشه رو توی چارچوب Layout قرار داد؟؟
یه راهش اینه که نقشه رو Scale کنم به طوری که همش توی صفحه جا بشه... اما نمیدونم این روشی که من میگم درسته و مرسوم هست یا نه....لطفا راهنماییم کنید...

rasool.civil

مدیر بازنشسته
مشکل من هم همینه... وقتی که نقشه ای رو میکشم میبینم که توی صفحه Layout از حد صفحه بیرون زده و تنها 10% نقشه توی صفحه است و میشه چاپش کرد. چطوری میشه که کل نقشه رو توی چارچوب Layout قرار داد؟؟
یه راهش اینه که نقشه رو Scale کنم به طوری که همش توی صفحه جا بشه... اما نمیدونم این روشی که من میگم درسته و مرسوم هست یا نه....لطفا راهنماییم کنید...
ببین
شما اگه کادر استاندارد داری توی layout که بقیش کاری نداره
اگه نداری اول باید یه کادر استاندارد درست کنی با ابعاد استاندارد
حالا اگه از همون پیش فرضای اتوکد استفاده میکنی
برو توی layout(بعد اینکه نقشه تو مدل آماده شد)
حالا دستور mview تایپ کن
یه کادر بکش با انتخاب دوتا نقطه ،کادرت اندازه ای باشه که میخوای نقشه چاپ بشه
حالا وسط کادر دو تا کلیک بکن و با دایرو وسط موس زوم کن تا نقشه کامل داخل کادرت قرار بگیره
البته این مقیاسش درست نمیشه
حالا اگه با مقیاس بخوای
وقتی دو بار کلیک کردی(این مال اتوکد 2008 به بالا) اون پایین سمت راست صفحه کد
یه قسمت هست مقیاسهارو داره توی عکس مشخص کردم
مقیاسو انتخاب کن بعد بیرون کادر یه کلیک بکن
111.jpg
اگه کادرت کوچیک بود روی خود کادر یه کلیک بکنو گوشه هاشو بکش به کناره ها تا نقشه کامل معلوم بشه
این خیلی کلی بود که گفتم خورده کاری زیاد داره

hossein civil

عضو جدید
خودم پاسخ رو پیدا کردم
نقل قول
برای خط چین کردن بر روی خط فرمان تایپ کن LT بعد دکمه load رو بزن نوع خط رو انتخاب کن و دکمه show details رو بزن و بعد عدد مورد نظر رو برای فاصله بین خطچینا تنظیم می کنی.حالا Ok کن
حالا خطت رو انتخاب کن و. از منو کنار لایه ها قسمت خط ها خط مورد نظر رو انتخاب کن.اگه خط چین شد که هیچ ..اگه نشد برو تو همون LT و Scale Factor رو تغییر بده....

jahanee

عضو جدید
[سوال درباره نرم افزار اتوکد]

[سوال درباره نرم افزار اتوکد]

یه سوال درباره اتوکد؟ایا فرمان یا طریقه ای در اتوکدوجودداره که بشه ابعاد نقشه رو در طول به یه نسبت بزرگ کنیم ودرعرض به یه نسبت دیگه؟مثلا درطول 7 برابر ودرعرض 3برابر.باسپاس90.10.28

دوستی با هرکه کردم خصم مادرزادشد *اشیان هرجاگزیدم خانه ی صیادشد
ان رفیقی راکه باخون جگرپروردمش *هرکجاقتلم رسید اوبرسرم جلادشد

آخرین ویرایش:

jahanee

عضو جدید
یه سوال درباره اتوکد؟ایا فرمان یا طریقه ای در اتوکدوجودداره که بشه ابعاد نقشه رو در طول به یه نسبت بزرگ کنیم ودرعرض به یه نسبت دیگه؟مثلا درطول 7 برابر ودرعرض 3برابر.باسپاس90.10.28

دوستی با هرکه کردم خصم مادرزادشد اشیان هرجاگزیدم خانه ی صیادشد
ان رفیقی راکه باخون جگرپروردمش هرکجاقتلم رسید اوبرسرم جلادشد

rasool.civil

مدیر بازنشسته

دوستی با هرکه کردم خصم مادرزادشد *اشیان هرجاگزیدم خانه ی صیادشد
ان رفیقی راکه باخون جگرپروردمش *هرکجاقتلم رسید اوبرسرم جلادشد

تا اونجا که میدونم همچین امکانی در کد وجود نداره

zarif67chu

عضو جدید
باسلام به دوست عزیز
تنها راه اینه که نقشه رو بلاک کنی و وقتی خواستی دوباره اینزرتش کنی ،اسکیل افقی وعمودیش روتغیی

نیما_1

عضو جدید
بله امکان داره

بله امکان داره

شکل رو انتخاب کن سپس از منوی modify گزینه scale رو انتخاب کن خواستی شکل رو بزرگ کن با یه نسبت خواستی کوچکش کن به یه نسبت;)

1007

عضو جدید
دوست عزيز موقعي كه ميخواي خروجي بگيري اونجا مقياس رو بايد تعريف كني با هر مقياسي بخواي ميتوني پرينت بگيري0

eti68

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام...
چطوری میشه یه نقشه با یه مقیاسو کپی کرد تو یه صفحه دیگه و مقیاسشو با اون یکی نقشه یکی کرد؟؟
اصلا تنظیم مقیاس چطوریه؟؟

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
سلام...
چطوری میشه یه نقشه با یه مقیاسو کپی کرد تو یه صفحه دیگه و مقیاسشو با اون یکی نقشه یکی کرد؟؟
اصلا تنظیم مقیاس چطوریه؟؟

با سلام
نقشه مورد نظرتون رو در کنار نقشه که میخوایید مقیاسش رو با اون یکی کنید ، قرار بدید ، بعد دستور scale رو بزنید و نقشه که میخوایید مقیاسش تغییر کنه رو انتخاب کنید ، بعد دستور R رو بزنید ، یک base point انتخاب کنید ، و از اون نقطه تا انتهای نقشهی مورد نظرتون رو انتخاب کنید و بعد نقظه رو به انتهای نقشه ی دوم که بزرگتر یا کوچکتر هست ببرید ، میبینید که نقشه داره مقیاسش تغغیر میکنه . !!

امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم !!

سپاس:gol::gol:

hamzeh1003

عضو جدید
به عنوان اولین سوالم: من با برنامه اتوکد یه نقشه رسم کردم که واحد رسم رو در ابتدا میلیمتر انتخاب کرده بودم. مد نظرم بود با مقیاس 1/100 رسم کنم برای همین 1متر رو 10میلیمتر میکشیدم. اما بعد از پرینت گرفتن خط کش که میذارم مثلا هر 9متر روی زمین رو که باید 90میلیمتر یا 9سانتیمتر روی نقشه نشون بده 8.5سانتیمتر نشون میده. اشکال کارم کجاست؟ آیا تو تنظیمات پرینت کار خاصی باید میکردم؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
به عنوان اولین سوالم: من با برنامه اتوکد یه نقشه رسم کردم که واحد رسم رو در ابتدا میلیمتر انتخاب کرده بودم. مد نظرم بود با مقیاس 1/100 رسم کنم برای همین 1متر رو 10میلیمتر میکشیدم. اما بعد از پرینت گرفتن خط کش که میذارم مثلا هر 9متر روی زمین رو که باید 90میلیمتر یا 9سانتیمتر روی نقشه نشون بده 8.5سانتیمتر نشون میده. اشکال کارم کجاست؟ آیا تو تنظیمات پرینت کار خاصی باید میکردم؟

با سلام

شما باید یه کادر با ابعاد کاغذ چاپ ( مثلا برای A4 ابعادش 210 *297 ) رسم کنید و هر چی میخواین رو تو این کادر رسم کنید. موقع پرینت هم از قسمت Plot area مقدار What to plot رو روی Window تنظیم کرده و بعد کادری که اول رسم کردید رو بهش بدید. بعد تیک کنار Center the plot رو بزنید و در قسمت Scale مقدار 1:1 رو انتخاب کنید. حال مقدار 9 متر روی زمین میشه مقدار 90 میلیمتر روی نقشه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
اشکالاتم تو اتوکد

سلام تو تنظیمات پرینتر مقیاس بده احتمالا فیت Fit زدی

ms hoseyni

عضو جدید
[ تنظیمات مقیاس در چاپ] راهنمایی

[ تنظیمات مقیاس در چاپ] راهنمایی

سلام دوستان .من میخوام یک نقشه در مقیاس 1/4000 بکشم.از رو یک نقشه یکی دیگه بکشم.نقشه اول با مقیاس 1/4000هست حالا من باید اندازه هاش رو با خط کش اندازه بگیرم و بکشم اما برای چاپش که مثل قبلی بشه بگم در مقیاس 1/4000چاپ کن؟ممنون میشم اگه سریع تر جواب بدین

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
تنظیمات چاپ نقشه

تنظیمات چاپ نقشه

سلام دوستان .من میخوام یک نقشه در مقیاس 1/4000 بکشم.از رو یک نقشه یکی دیگه بکشم.نقشه اول با مقیاس 1/4000هست حالا من باید اندازه هاش رو با خط کش اندازه بگیرم و بکشم اما برای چاپش که مثل قبلی بشه بگم در مقیاس 1/4000چاپ کن؟ممنون میشم اگه سریع تر جواب بدین

با سلام ......

دوست من شما نیازی نیست نقشه رو با مقیاس 1/4000 بکشی ............با مقیاس یک به صد اگه راحت تری بکش ............... فقط در هنگام چاپ مثل تصویر زیر و توضیحات زیر عمل کن ..........

اگه ما می خواییم یک نقشه رو با مقیاس به عنوان مثال 1:50 چاپ کنیم کافیست مثل شکل زیر در قسمت واحدها مقدار میلیمتر را انتخاب کنیم و جلو آن عدد 1000 را تایپ کینم و در قسمت unit مقیاس دلخواه که 50 می باشد را وارد می کنیم ........ طی سایر تنظیمات تصویر ..........نقشه ما آماده چاپ است ......

print cad.jpg

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/xp.gif منبع : [ وبلاگ تخصصی راهدار ] > rahdar.blog.ir

ms hoseyni

عضو جدید
ببخشید .من میخوام از رو این نقشه که مقیاسش 1/4000هستش میخوام عین همون نقشه فقط با کمی تغییرات بکشم.چون اشلی نیس که باهاش با مقیاس 1/4000رو اندازه بگیرم.با خط کش معمولی اندازه میگیرم بعد با این راه حل شما در هنگام چاپ مقیاسشو 1/4000امنخاب کنم درسته؟

ms hoseyni

عضو جدید
کسی هست سبزواری باشه حضوری جواب سوالامو بده؟

کسی هست سبزواری باشه حضوری جواب سوالامو بده؟

سلام کسی هست این جا در مورد این مقیاس اتوکد کلی سوال دارم:confused::confused::confused::confused::confused:باید حضوری بپرسم و حلش کنم:confused:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
سلام کسی هست این جا در مورد این مقیاس اتوکد کلی سوال دارم:confused::confused::confused::confused::confused:باید حضوری بپرسم و حلش کنم:confused:

ممنون از این همه جواب:cry:

درود بر شما دوست عزیز ........... و همشهری ..............:gol:

مهندس جان ...... شما سوالاتتون رو بفرمایید..................... بنده و دوستان هستیم در خدمت شما عزیز ...............درسته ممکنه رسیدن به پاسخها تون یک مقدار زمان ببره ...........اما ....... خود پستهای شما و دوستان میشه یک جزوه ..........

ms hoseyni

عضو جدید
درود بر شما دوست عزیز ........... و همشهری ..............:gol:

مهندس جان ...... شما سوالاتتون رو بفرمایید..................... بنده و دوستان هستیم در خدمت شما عزیز ...............درسته ممکنه رسیدن به پاسخها تون یک مقدار زمان ببره ...........اما ....... خود پستهای شما و دوستان میشه یک جزوه ..........

ِک نقشه هست که باید نشونش بدم.هرچی میکشم مقیاساش برای چاپ بزرگ یا کوچیک میشن....مثلا میخوام تو صفحه a4جا شه میفته تو A3

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
ِک نقشه هست که باید نشونش بدم.هرچی میکشم مقیاساش برای چاپ بزرگ یا کوچیک میشن....مثلا میخوام تو صفحه a4جا شه میفته تو A3

درود بر شما ....

1- شما همیشه سعی کنید .............. ترسیم نقشه ها تون یک به صد باشه ...........و با همین مقیاس ترسیم کنید..............
2- جهت چاپ نقشه با مقیاس در کاغذ آ چهار ......... طی تصویر زیر عمل نمایید........... مشکلی در این خصوص نبایستی داشته باشید ............... مگر اینکه وسعت نقشه شما زیاد باشه ...........و با چاپ روی کاغذ آ چهار ........ به نتیجه دلخواه نرسید .......... که بایستی پلات بگیرید........ و یا روی a3 چاپ کنید............

print cad.jpg

ZibaAhmadpoor

مدیر تالار مهندسی عمران
مدیر تالار
با سلام.
من میخوام قسمت انتخابی رو هاشور بزنم برای این که تعداد خط ها در قسمتی که مشخص شده بیش تر بشه باید چیکار کنم با تغییر scal فقط جای خط مورب تغییر میکنه ؟!!!!

مشاهده پیوست 225586

با سلام
scale رو به عدد کوچکتری مثل 0.01 تغییر بدید ، ببینید فرقی میکنه .scale رو از قسمت properties اصلاح کنید . با تایپ mo یا ch پنجره مشخصات باز میشه .

با تشکر

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
با سلام
scale رو به عدد کوچکتری مثل 0.01 تغییر بدید ، ببینید فرقی میکنه .scale رو از قسمت properties اصلاح کنید . با تایپ mo یا ch پنجره مشخصات باز میشه .

با تشکر

ممنونم ازتون گفته تونو اجرا کردم. درست شد . :gol:

بالا