تمرین گروهی اسکیس طراحی شهری 93

mahfa90

عضو جدید
سلاااام... ممنون مهفا
مهفا جون میشه نکاتی که تو کلاس یاد گرفتی رو به مام بگی...:w27:
سلام عزیزم...راستش تو کلاس ما نکته خاصی نمیگن..به نظرم بهتره کاراتو بزاری تا من اون چیزایی که استادم یاد میده رو کارت بگم..یعنی ما خودمون با این روش پیش می ریم....تنها نکته ای که استاد من شخصا بهم گفته این بود که از کیفیت گرافیکم کم کنم تا مشکل زمان حل بشه میگه 3 تا شیت ناقص بهتر از دوتا شیت کامل و 1 سفید هست...من خیلی مشکل زمان دارم...بعد این که اینقدر باید کار کنم تا همه چیز رو آماده تو ذهنم داشته باشم...بعد از تو کتاب پاکزاد (آبی)برا هر موضوعی مثل خیابان یا محله اهدافش و راهبر و سیاست رو تو ذهنت داشته باش و همچنین کروکی که سر جلسه وقتت تلف نشه...بعد تکنیک از هیچ همه چی ساختن:D رو هم بلد باش که من متاسفانه بلد نیستم..چون تو صورت سوال اطلاعات کمی می دن یا اصلا تصویراشون واضح نیست ..شیت حتما باید خوانایی داشته باشه تا تا بار اول چشم داور رو بگیره...

urbanism.z

عضو جدید
مرسی مهفا جون... اطلاعات خوبی بود :w27:
امروز حتما کارامو می ذارم ... بازم ممنون

آخرین ویرایش:

ta.ba

عضو جدید
یه سوال دیگه ،من طراحی شهری مجاز شدم انتخاب رشته ام کردم ، سازمان سنجش اسامی که 13 خرداد اعلام کرده داستانش چیه ؟؟ اسم من نیست یعنی نباید برم واسه اسکیس؟؟

urbanism.z

عضو جدید
یه سوال دیگه ،من طراحی شهری مجاز شدم انتخاب رشته ام کردم ، سازمان سنجش اسامی که 13 خرداد اعلام کرده داستانش چیه ؟؟ اسم من نیست یعنی نباید برم واسه اسکیس؟؟
اگه مجاز شدید یعنی به شما اجازه داده شده که وارد مرحله دوم بشید و تو آزمون اسکیس شرکت کنید.... اسامی 13 خرداد؟؟!!! مربوط به رشته ما نیست برای شرایط خاص و چند برابر ظرفیته...

• Like
واکنش ها: draz

far.t

عضو جدید
بچه ها واسه این سوال اسکیس سال 92 واسه دسترسی سوارش ک نباس چیزی طراحی کنیم؟اون نقشه پایینیه الان واسه اینه ک قطعه بندیش کنیم ؟:)))تحلیل واسه این به ذهنه شما چیا میرسه؟

آخرین ویرایش:

urbanism.z

عضو جدید
بچه ها واسه این سوال اسکیس سال 92 واسه دسترسی سوارش ک نباس چیزی طراحی کنیم؟اون نقشه پایینیه الان واسه اینه ک قطعه بندیش کنیم ؟:)))تحلیل واسه این به ذهنه شما چیا میرسه؟

نه قطعه بندی نمی خواد... از شما مرکز محله خواسته
اون نقشه پایینه به نظر من اینو نشون می ده که توده غالب شده بر فضا و اصلن فضای باز شهری نداریم، همین تحلیله...
عکسه زیاد واضح نیست و من دقیق نقشه رو نمی تونم ببینم
به نظر من واسه تحلیل میشه اینارو نوشت: تک عملکردی بودن محله _ عدم وجود فضاهای خدماتی در محله_ نفوذپذیری به بافت_ وجود دسترسی های متعدد که به مرکز محله منتهی می شود_ نبود فضای سبز و سرزندگی در فضا_ بی روحی و کسل کننده بودن محله به علت بی توجهی به فضای باز شهری_ مکانیابی درست و مناسب مرکز محله و امکان دسترسی تمامی ساکنین _امکان ایجاد فضای شهری دنج و سرزنده_امکان حضور تمامی اقشار و همه شمول بودن فضا_ امکان فضاسازی مرکز محله به عنوان محلی برای تجمع و تعامل ساکنان_تک عملکردی بودن و بی توجهی به مراکز خدماتی محله امکان ترک ساکنان را مهیا می کند- نبود حس تعلق در ساکنان به علت بی توجهی به محله و ...
قوت و ضعف و فرصت و تهدیدو با هم نوشتم :D

mahfa90

عضو جدید
مشاهده پیوست 211818مشاهده پیوست 211819
طراحی میدان محلی در محله امامزاده یحیی. زمان: 1 ساعت و 40 دقیقه
طراحی میان افزا. زمان: 2 ساعت و 30 دقیقه
خسته نباشی دوستم...گرافیک کارت خیلی عالیه...نمیتونم فونتات رو بخونم . واسه طراحی میان افزا من خودم هنوز حلش نکردم ولی از استادم واسه جوابش پرسیدم و همچنین حل بعضی از بچه ها رو دیدم به اون ساختمون بلنده که از دید خیلی ها ساختمان مشکل دار هست دست نزدن چون تو آکس خیابون متقاطع با خیابون انقلاب هست و به عنوان نشانه عمل می کنه در عوض ساختمون های کنارش که کم ارتفاع هستن رو اصلاح میکنن و بلندترش می کنن..

urbanism.z

عضو جدید
خسته نباشی دوستم...گرافیک کارت خیلی عالیه...نمیتونم فونتات رو بخونم . واسه طراحی میان افزا من خودم هنوز حلش نکردم ولی از استادم واسه جوابش پرسیدم و همچنین حل بعضی از بچه ها رو دیدم به اون ساختمون بلنده که از دید خیلی ها ساختمان مشکل دار هست دست نزدن چون تو آکس خیابون متقاطع با خیابون انقلاب هست و به عنوان نشانه عمل می کنه در عوض ساختمون های کنارش که کم ارتفاع هستن رو اصلاح میکنن و بلندترش می کنن..

مرسی عزیزم
خطم نا خواناست یا اینکه کیفیت عکس خوب نیست؟؟؟ انقد تند تند می نویسم که خطم عوض شده کلا :D

mahfa90

عضو جدید
سلام دوستان
اینا یه تعداد از کارای منه که اگه نظراتتون رو بگید ممنون میشم:gol:
مشاهده پیوست 211814مشاهده پیوست 211815
طراحی کوچه جهانفروز. زمان هر شیت: 1 ساعت و 20 دقیقه

مشاهده پیوست 211816مشاهده پیوست 211817[/QUOTEتوی سوال های 3 شیته زمان هر شیت 45 دقیقه هست که 15 دقیقه میزاریم برای آحر کار که ناقصی ها شو بر طرف کنیم..یعنی اگه هر شیت رو تو 45 دقیقه بزنی عالی میشه...این سوال حلش تو 3 شیت بوده و اون 4 اشتباه بوده..بعد خیلی توضیح های طولانی مینویسی..مثل اون قسمت ویژگی های طرح..داورا حوصله نمی کنن همه ش رو بخونن.کروکی رو با نوشته ترکیب کن.مختصر و مفیدواسه پرسپکتیو هات فلش بزن توضیح بنویس..

urbanism.z

عضو جدید
مشاهده پیوست 211816مشاهده پیوست 211817[/QUOTEتوی سوال های 3 شیته زمان هر شیت 45 دقیقه هست که 15 دقیقه میزاریم برای آحر کار که ناقصی ها شو بر طرف کنیم..یعنی اگه هر شیت رو تو 45 دقیقه بزنی عالی میشه...این سوال حلش تو 3 شیت بوده و اون 4 اشتباه بوده..بعد خیلی توضیح های طولانی مینویسی..مثل اون قسمت ویژگی های طرح..داورا حوصله نمی کنن همه ش رو بخونن.کروکی رو با نوشته ترکیب کن.مختصر و مفیدواسه پرسپکتیو هات فلش بزن توضیح بنویس..

من دستم تند نیست... خیلی بخوام تند تند بکشم میشه 1 ساعت و نیم :redface:
اونی که 4 شیت شده واسه این بود که طراحیش بد شدو یکی دیگه کشیدم... ممنونم مهفای عزیز که ایرادامو میگی :w27:

mahfa90

عضو جدید
مشاهده پیوست 211823
زمان: 2 ساعت و 15 دقیقه
دوستان عزیزم نظر یادتون نره هااااا :w30:[/UOTE]کیفیت عکسا پایین که نمیتونم بخونم...مشکل از فونت نیست...واسه میدان تجریش و میدان تیرانداز نتونستم بفهمم واسه آلترناتیو و طرح نهاییش چی کردی..توضیح رو مینویسی لطفا ...

urbanism.z

عضو جدید
من یه سوال دارم...
تو دید ناظر سر همه آدما رو روی یه خط می کشیم ولی تو دید پرنده اصولش چه جوریه؟؟؟

urbanism.z

عضو جدید
مهفای عزیز
میدان تیر انداز: طرح نهاییم زیر گذر شدن سواره و یکپارچگی فضاهای مختلف میدانه به همراه سرزنگی و مبلمان و...
میدان تجریش: فضای پایانه و پارکینگ رو با فضای شهری روبروی امامزاده به کمک مسیر سواره جدا کردم و عرض ورودی دسترسی های فرعی رو کم کردم و ...
شیت واضح نیست؟؟ فک کنم اگه save کنی و بعد zoom کنی بشه دید... حالا اسکن کردم اینه!!

آخرین ویرایش:

far.t

عضو جدید
نه قطعه بندی نمی خواد... از شما مرکز محله خواسته
اون نقشه پایینه به نظر من اینو نشون می ده که توده غالب شده بر فضا و اصلن فضای باز شهری نداریم، همین تحلیله...
عکسه زیاد واضح نیست و من دقیق نقشه رو نمی تونم ببینم
به نظر من واسه تحلیل میشه اینارو نوشت: تک عملکردی بودن محله _ عدم وجود فضاهای خدماتی در محله_ نفوذپذیری به بافت_ وجود دسترسی های متعدد که به مرکز محله منتهی می شود_ نبود فضای سبز و سرزندگی در فضا_ بی روحی و کسل کننده بودن محله به علت بی توجهی به فضای باز شهری_ مکانیابی درست و مناسب مرکز محله و امکان دسترسی تمامی ساکنین _امکان ایجاد فضای شهری دنج و سرزنده_امکان حضور تمامی اقشار و همه شمول بودن فضا_ امکان فضاسازی مرکز محله به عنوان محلی برای تجمع و تعامل ساکنان_تک عملکردی بودن و بی توجهی به مراکز خدماتی محله امکان ترک ساکنان را مهیا می کند- نبود حس تعلق در ساکنان به علت بی توجهی به محله و ...
قوت و ضعف و فرصت و تهدیدو با هم نوشتم :D
مرسی دوست عزیز.آخه من واسه قسمت سوم سوال فکدم ب کله سوال مربوطه.نمدونستم منظورش واسه قسمته دومه سوال هست.مرسی از تحلیلات:gol:

mahfa90

عضو جدید
آفرین... خیلی خوب شده
فقط چرا سمت راست خالیه؟!
اون قسمت خالی واسه جای سوال...برای حل سوال های یک شیته جواب تو همون صفحه خودشه که درواقع یه A3 کامل نیست یک مربع میشه.

مهفای عزیز
میدان تیر انداز: طرح نهاییم زیر گذر شدن سواره و یکپارچگی فضاهای مختلف میدانه به همراه سرزنگی و مبلمان و...
میدان تجریش: فضای پایانه و پارکینگ رو با فضای شهری روبروی امامزاده به کمک مسیر سواره جدا کردم و عرض ورودی دسترسی های فرعی رو کم کردم و ...
شیت واضح نیست؟؟ فک کنم اگه save کنی و بعد zoom کنی بشه دید... حالا اسکن کردم اینه!!
درباره را حل میدان تجریش نظری نمیدم چون هنوز حلش نکردم.واسه میدان تیراندازبه نظرم زیر گذر کار درستی نیست چون این محدوده تاریخیه نمیشه زیرش رو خالی کرد..اگه سه تا راه حل درنظر بگیریم 1- زیرگذر...2-انتقال ترافیک به خیابان های اطراف یعنی بستن این خیابون 3 -آرام سازی و محدود کردن مسیر سواره به نظرم گزینه مناسب 3 هست

r.a.m.in

عضو جدید
سلام.شادی جان من از صب داشتم کلا کارای تورو میدیدم و میخوندم.مهفاجان راس میگه.توضیحاتت واقعا زیاده.راستشو بخای من شخصا تو نصفه حوصله م سر میرفت کروکی تاثیر گذاره.کلمات بر تصاویر کارت غلبه کرده.چنتا دوستام که اونام اسکیس معماری دارن تمرین میکنن کنارم بودن.گفتم تو چن ثانیه نظرتون راجب این اسکیسا بگین و گفتن همش نوشتست.این عالیه که تو ادبیات نوشتاریت بی نقصه.حتی من حسودیم میشه.تو نوشته هات راه حلات خوبن.دنبال خلاقیتت میگشتم اما چیزی ندیدم.مثلا برای کوچه ی جهان افروز تو اومدی ردیف درختای وسط برداشتی و پراکندشون کردی.این جالب نیست.یه جام نوشتی عدم جذابیت کوچه برای بحث غریب گز بودن.این کوچه کاربری غالبش فک کنم تجاریه اگه اشتبا نکرده باشم.پس نباید غریب گز باشه بلکه باید بدنه های تجاریشو تقویت کنی.در کل من با کارات خیلی حال میکنم اما بیشتر با اصولیکه مهفا گفت موافقم.کارات زمانبرن.موفق باشی

r.a.m.in

عضو جدید
مهفا منم مثه تو با سوالات مشکل دارم.الان تو بحث طراحی میدان تجریش.حیطه ی دخالتا معین نیس.مثلا مامیتونیم ترمینال منتقل کنیم یا نه.من که تو کارم ریسک نکردم و روبروی امامزاده رو پیاده مدارش کردمو سمت بالاییشو اختصاص دادم به ترمینال و مابین ترمینال و مسیر امامزاده بدنه ی تجاری برای هم عایق دربرابره الودگی صوتی و هم تسهیلات رفاهی برا دو فضا گذاشتم.حالا نمیدونم اینکارم تا چه حد درسته.الله اعلم
ولی بجه ها من تو یه مقاله خوندم که موفقترین و قابل زندگیترین شهرا شهرایی هستن که پیاده مدارن پس سعی کنید تو بیشتر کاراتون از این روش استفاده کنید

آخرین ویرایش:

r.a.m.in

عضو جدید
شادی منم با مهفا موافقم برا میدان تیر انداز.بعدشم زیر گذر به نوعیم تشویق به عبور از محله.پس حضور سواره شدیدترم میشه.راه کارای مهفا خوبن.سعی کن پیاده مدارش کنی.حالا که تاریخیم هست محل پس لزوم به تقویت پیاده مداری و حذف سواره داره.یا اینکه به قول دکتر پاکزاد برای کاهش حضور سواره در میدانهای محلی 3راه حل دادن.1.سعی کنید مسیرارو مقصدی کنید تا عبوری برای کاهش ترافیک.2.میان میدان و مسیرهای اصلی عبوری فاصله مناسبی بزارید.3.حرکت خودرو تو مسیر میدان دشوار کنید و صرفا پذیرای خودروی ساکنان باشد.

آخرین ویرایش:

mahfa90

عضو جدید
رامین یه پا استاد شدی هاااااا....
یک نکته: پیاده مداری و اولویت دادن به پیاده بهترین راه حله

آخرین ویرایش:
بالا