تمرین گروهی آزمون طراحی خرداد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
اون داکت پشت آسانسور داکت اصلیه.لزوما پشت آساسنور قرار نمیگیره.ولی پشت آسانسور فضای مناسبیه برا داکت اصلی.
این که شما این بند هارو گذاشتسد که میگه آسانسور یه داکتیخ ودش میخواد میتونید داکت اصلی رو یکم بزرگتر بگیرید و یه قسمتش رو جدا کنید واسه آسانسور.فقط یه فضای کوچیک نه خیلی بزرگ.چون دوستان کلا داکت رو خیلی بزرگ میگیرن.

مرسی بله میدونم الزامی نداریم پشت آسانسور بذارمیش قبلا فرموده بودین، بله داکت آسانسور بسیار کوچیکه، مساحتشو تو مبحث 15 مساحت داکت تهویه اشو گفته کمتر از 1 درصده سصح مقطع چاه آسانسور، و برای آسانسوری که سرعتش از 2.5 بیشتره 0.3 متر مربع حداقل(ص 28)

s.salar

عضو جدید
سلامم.
این ستون هایی که روشون ضربدر زدم اضافیه.یه ستون هم اضافه کردم که با فلش نشونش دادم.
پارکنگهاتون خوبه.:smile:

مشاهده پیوست 211569
سلام ستون گذاري شما صحيح تره اما توي اين سوال انتهاي زمين همونجايي كه دوتا ستونو خط زديد يه نورگير به طول ٦ متر بايد داشته باشيم كه اون ستون گذاريرو مشكل ميكنه من فكر ميكنم دوتاي آخر بايد سرجاشون باشه اما بقيه رو كه خط زديد قبوله
ببخشيد من نميتونم عكس بگذارم تو اين شرايط كه اگه راه پله وسط وسر جلو باشه ودوتا ستون گوشه هاي راه پله باشه ميشه اون دوتا ستونيرو كه سر جلويي پخ گذاشتيد رو نگذاشت

آذرهانا

عضو جدید
سلام ستون گذاري شما صحيح تره اما توي اين سوال انتهاي زمين همونجايي كه دوتا ستونو خط زديد يه نورگير به طول ٦ متر بايد داشته باشيم كه اون ستون گذاريرو مشكل ميكنه من فكر ميكنم دوتاي آخر بايد سرجاشون باشه اما بقيه رو كه خط زديد قبوله
ببخشيد من نميتونم عكس بگذارم تو اين شرايط كه اگه راه پله وسط وسر جلو باشه ودوتا ستون گوشه هاي راه پله باشه ميشه اون دوتا ستونيرو كه سر جلويي پخ گذاشتيد رو نگذاشت

ستون کنار آسانسور رو که فرزاد خط زدن رو هم نمی تونیم حذف کنیم ، اگه حذف کنیم تیر ریزی کج میشه و ار وسط نورگیر رد میشه

earche

عضو جدید
سلام. ببخشید آقافرزاد یک سوالی داشتم در زمینه صفحه 59 مبحث 4 چاپ جدید که گفته عمق نورگیری 7 متره و از لبه خارجی ایوان باید عمق نورگیری رعایت بشه یعنی برای بالکن ک عمقش رو 1.40مفید می گیریم باید ازش کم بشه ؟ لطفا با شکل برام توضیحش میدید . من سردر گمم و برای طراحی اینو مشکل دارم . با تشکر فراوان

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
زیزمین
1-فضای ماشین اونم بین دو تا دیوار خدایی دیگه 4.4 ج نمیده....
2-طول ماشین 5 متره و اون درب آدم رو اونجا هم مزاحمه هم اصلا نمیتونی بازش کنی....
3-راه پله ات که کلا مشکل داره....یه جورایی میخواستی مصحح رو گول بزنی....چون پوتر رارو حساب نکردی...10 سانت باید اضافه کنی...مشکل عرضی هم داره نوشتی 2.3...عرض هر پاگرد رو چقدر مگه گرفتی؟؟؟تازه اون طرفم پوتر 10 سانتی داری
4-دریچه بازدید واسه اینه که بشه رفت توش...از 40 سانت منی که 48 کیلو هستم فقط میتونه رد شد....:biggrin:عجب مثالی...خخخخخ

طبقات
5-اشکال بزرگ...توی نقشه های شهری هیچ وقت حمام رو از اتاق خواب نمیگیرند...مگر مساحته واحد زیاد باشه و اون حمام به عنوان حمام خصوصیه اون اتاق باشه....نه اینجا
6- آشپزخونه پایینی داکت نداره
7-دخترجون اون ستون چرا یه دفعه جابه جا شده افتاده تووو کوچه؟؟!!!
8-این که تمرین بود اما سعی کن از لاک غلط گیر کمتر استفاده کنی و خوش خط و تمیزتر کارو ببندی

لطفا ایرادات کارمو بگید. طرح شهریور 91ه.واسه پارکینگ جا کم می اوردم.بهتر از این نشد. به نظرتون میشه به حیاط پیشروی کرد؟مشاهده پیوست 211536

به نظرتون ورود و خروج ماشینا مشکل نداره؟

نه دیگه تو این زمین بهتر از این نمیشه پارکینگ تامین کرد.ایده آل نیست ولی راه دیگه ای وجود نداره.تو تهران بعد عید سر تامین پارکینگا خیلی گیر میدادن واسه همین چرخش و .......امروز یه بخشنامه اومده که دوباره برگشته به روال سال 92.
ضابطه اگه منطقی نباشه حذف میشه.تو این زمینها هم بهتر از این نمیشه طراحی کرد با هزار تا ضابطه مبحث و آتش نشانی و ...

holooooooo

کاربر ممتاز
سلام. ببخشید آقافرزاد یک سوالی داشتم در زمینه صفحه 59 مبحث 4 چاپ جدید که گفته عمق نورگیری 7 متره و از لبه خارجی ایوان باید عمق نورگیری رعایت بشه یعنی برای بالکن ک عمقش رو 1.40مفید می گیریم باید ازش کم بشه ؟ لطفا با شکل برام توضیحش میدید . من سردر گمم و برای طراحی اینو مشکل دارم . با تشکر فراوان
2.jpg
اینطوریه

4fafa

عضو جدید
کاربر ممتاز
آیا همیشه باید پشت ماشین ی 5 متری فاصله داشته باشه؟؟
یا تو بعضی شرایط میشه کمترشم در نظر گرفت..؟مثلن 4.40..4.60.؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

سلامم.
آره نمیدونستم بالا نورگیر دارن.
چون اون جلو پخ دارید مناسب نیست که راه پله اونجا قرار بگیره ولی اگه باز خواستید اونجا باشه بتونید طرحتون رو بزارید میشه روش صحبت کرد.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ستون کنار آسانسور رو که فرزاد خط زدن رو هم نمی تونیم حذف کنیم ، اگه حذف کنیم تیر ریزی کج میشه و ار وسط نورگیر رد میشه

نه خانم آذرهانا.لزومی نداره بین تیر ستون کنار نورگیر با ستون پشت آسانسور تیر مستقیم و اریب بخوره.به شکل زیر تیر ریزی میشه.
دایره های سبز هم اتصال مفصلی میشه.

20.jpg

s.salar

عضو جدید
سلامم.
آره نمیدونستم بالا نورگیر دارن.
چون اون جلو پخ دارید مناسب نیست که راه پله اونجا قرار بگیره ولی اگه باز خواستید اونجا باشه بتونید طرحتون رو بزارید میشه روش صحبت کرد.
راه پله وسطه به صورت طولي نه توي پخ

آذرهانا

عضو جدید

پس به نظر شما 3 تا ستون رو که با دایره مشخص کردین خذف کنم؟ نهایت فاصله بین دو تا ستون در اسکلت فلزی چقدر می تونه باشه؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

[/QUOTE]
آره.تو عکس اولی که گذاشتم به جز اون دو تاستونی که گفتید اطراف نورگیره بقیه که ضربدر زدم رو میتونید حذف کنید.
6.5 متر هم میتونید بگیرید ولی اگه لزومی ندیدید 6 متر بیشتر نگیرید.

roham12

عضو جدید
وقتی میگن پیلوت فقط 0.00 و پیش آمدگی هم داریم چطوری باید ارتفاع 3.5 پیش آمدگی را حل کنیم؟ چون وسط طبقه اول میشه. متوجه منظورم شدین؟ :w20:

طبقه اول نمیشه چون اگر ارتفاع مفید پیلوت رو 2.4 هم بگیری باز تا 3.5 کلی کم داری پس از طبقه دوم باید کنسول بدی

amin576

عضو جدید
سلاممم.
فکر میکنم سوال کرده بود که اگه ستون بتنی مستطیلی باشه تیر بتنی چطور میشه.
اولا اینکه مثلا یه وجه این ستون مستطیلی اگه 70 سانته، تیر بتنی خارج شده از این وجه تو طبقا پایینی نهایتا 40 سانته عرض داره.
بعد مهم اینه که ابعاد مفید راه پله رعایت شه اینکه تیر بتنی ابعاد رو کم میکنه مهم نیست.مهم ستونه.

تیر بتنی تو پاگرد نیم طبقه تو ارتفاع تقریبی 1.5 متر بیرون زدگی داره و فضای پاگرد رو میگیره ، همینطور تیر های بغل راهپله اگه فضای دیگه ای کنارشون باشه و به همسایگی و فضای باز وصل نشن داخل فضای راهپله میان

amin576

عضو جدید
بی خیال اون قضیه شو. amin576.
اگه بخایم اونو حل کنیم نیاز به فضای زیادی واسه پارکینگ داریم. که تو این سوالایی که میدن این اتفاق نمیفته
اصلا با آزمون کار نداریم شما خودت اگه ماشن داشته باشی دوس داری و میتونی دنده عقب تو شیب و پیچ بیای بیرون!!!!!!!!!

holooooooo

کاربر ممتاز
منظورم اینه اگه ماشین با سر وارد محل پارک شد میتون طوری بچرخه که بتونه با سر هم از محل پارک خارج شه و بره بیرون؟

خب اینجوری که کلی فضااا میخواد!!
پس الان این پارکینگا غلط میشه دیگه طبق گفته ی شما!
33.jpg

fatane_a

عضو جدید

زیرزمین:
- در انبار و تاسیسات باید رو به بیرون باز شه. فضای تاسیسات سعی کن بزرگتر باشه
همکف:
1. فک کنم از معبر به لابی مسکونی باید راه داشته باشه.مسیر پیاده ، رو از حیاط گرفتی. کسی می تونه در این مورد نظر بده؟>
طبقات:
1. عمق نورگیری 7 متر رو در نظر نگرفتی
2. حمام واحد بالایی کوچکه. الان مبحث 4 رو ندارم ولی فک کنم یه وجهش بایست خداقل 160 باشه.
3.دقت کن که پوتر که از داکتا رد میشه عرض مفیدی که می مونه کافی باشه
4. یه سری ایرادات معماری هم داره: فضاهای پرت، جانمایی کمدا خوب نیس

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
تیر بتنی تو پاگرد نیم طبقه تو ارتفاع تقریبی 1.5 متر بیرون زدگی داره و فضای پاگرد رو میگیره ، همینطور تیر های بغل راهپله اگه فضای دیگه ای کنارشون باشه و به همسایگی و فضای باز وصل نشن داخل فضای راهپله میان

[/U]

نه همین که ستون ها فضای مفید راه پله رو کم نکنن کافیه.
بعد بچه ها معمولا اسکلت رو فلزی میگیرن.تیر فلزی معمولا عرض کمتر از 20 سانت داره و تو دیوار قرار میگیره.

fatane_a

عضو جدید
[نه. ولی واقعیتش اینه که بدون در نظر گرفتن این قضیه هم، پارکینگا حل نمیشه

amin576

عضو جدید
لطفا نظر بدید
پارکینگ اسفند 91 مشاهده پیوست 211574

ایرادی نداره:smile:

خب اینجوری که کلی فضااا میخواد!!
پس الان این پارکینگا غلط میشه دیگه طبق گفته ی شما!
مشاهده پیوست 211586

اصلا با هیچی کار نداریم،تو خودت فرض کن صبح هوای سرد ماشین و راننده بیچاره چطور توی شیب و پیچ با دنده عقب بیان بیرون
من خودمم دنبال راه حل میگردم که اینجوری نشه و طرحم دچار مشکل نشه

وضعیت
موضوع بسته شده است.