تمرین گروهی آزمون طراحی خرداد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

e_s_h

عضو جدید
دوستان اگر مایل بودین در آزمون های آزمایشی طراحی و نظارت شرکت کنید به من پیام بدین

respina

عضو جدید
سلام آقا فرزاد، لطف میکنید حداق ابعاد ستون برای ساختمانهای اسکلت فلزی رو بگید؟ اگر 20*20 هم بگیریم جواب میده؟

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام آقا فرزاد، لطف میکنید حداق ابعاد ستون برای ساختمانهای اسکلت فلزی رو بگید؟ اگر 20*20 هم بگیریم جواب میده؟

سلاممم.
برای ساختمان 3 و 4 طبقه 22*22 و 24*24 مناسبه.(با سقف کرومیت )
من حد لاغری در ستون فلزی رو نمیدونم.باید بپرسم.ولی برای ساختمان تا 4 طبقه این ابعاد مناسبه.تو آزمون مثلا نشون دادن ستون 24*24 سانت سخته به همین دلیل میتونید برایخ ودتون یه شابلون درست کنید.
اگه مثلا زیرزمین و همکف رو 24*24 بگیرید مسکونی هارو میتونید 20*20 در نظر بگیرید.

arefeh

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
ادیت آزمون طراحی اسفند 91

ادیت آزمون طراحی اسفند 91

سلامممم عارفه خانم.
دیدم کارتونو.

1- 2.5 متر اول رمپ رو تو این سایت میشه رعایت کرد دیگه.
2- دو تا از انباری هاتون مورد قبول نیست.راه دسترسی به انباری ها وجود نداره.

3- مساحت لابی تو همکف رو خیلی زیاد گرفتید.بنظرم این مقدار نیاز نیست.در عوض مساحت آژانس کم شده.
مشکل اصلی ارتفاع همکفتونه.لزومی نداره اینقدر بالا باشه اونم باتوجه به اینکه ورودی هاتون رو جدا در نظر گرفتید.(مسکونی و اداری) کمتر بگیرید و حواستون به سرگیری رمپ زیرزمین (رمپ خودرو)باشه.
4-اینکه میگید از کجا متوجه بشیم نورگیر میخواد یا نه ...........خب ساختمان سه جهت باز واقعا نیاز به نورگیر نداره.

من تاخیر خیلی زیاد دارم جواب میدم....طرحمو اصلاح کردم و براتون گذاشتم....فکر کنم الان بهتر شده باشه....اما خوشحال میشم اگه ایرادی داره بهم بگید....ممنون....
فقط اینکه مجبور بودم یه نورگیر بزارم...چون عمق فضام نباید بیشتر از 7 متر میشد ....واسه این باید کوچیکش میکردم

مشاهده پیوست EDIT ESFAND 91.pdf

saraafsoon

عضو جدید
من تاخیر خیلی زیاد دارم جواب میدم....طرحمو اصلاح کردم و براتون گذاشتم....فکر کنم الان بهتر شده باشه....اما خوشحال میشم اگه ایرادی داره بهم بگید....ممنون....
فقط اینکه مجبور بودم یه نورگیر بزارم...چون عمق فضام نباید بیشتر از 7 متر میشد ....واسه این باید کوچیکش میکردم

مشاهده پیوست 206939
عزیزم دارم منم دقیقا سال91 درمیارم زیرزمینو همکفو دراوردم خیلی شبیه مال شما شده فقط تفاوتایی داره.طرحت خیلی خوب شده
چرا همکف یه ورودی به هردو فضات ندادی؟
راستی مگه رامپی که دادی طبق رامپی که منم دادم1.50- تقریبا میشه چطور کد زیرزمینت شده 2.10-؟

arefeh

کاربر ممتاز
یه سئوال آزمون شهریور 91 چرا اینجوریه؟؟؟!!!زیر زمین میخواد؟؟4 طبقه رو پیلوته؟؟؟اونوقت پارکینگ 8 واحد رو چجوری در بیاریم...؟؟؟اینو میشه یکی از دوستان توضیح بده....
فرزاد جان اگه هستین...شما لطف میکنید یه توضیح بدید؟؟؟ممنون

saraafsoon

عضو جدید
ازمون شهریور91 اساسا ان طور که بچه ها میگفتن پارکینگو اشتباهی زیاد گفته بودن دربیارین اصلا هم انقدرماشین درنمیاد

arefeh

کاربر ممتاز
عزیزم دارم منم دقیقا سال91 درمیارم زیرزمینو همکفو دراوردم خیلی شبیه مال شما شده فقط تفاوتایی داره.طرحت خیلی خوب شده
چرا همکف یه ورودی به هردو فضات ندادی؟
راستی مگه رامپی که دادی طبق رامپی که منم دادم1.50- تقریبا میشه چطور کد زیرزمینت شده 2.10-؟

خوب آخه فکر کردم باید ورودیهاشون جدا باشه و یکی بره به لابی مسکونی .....یعنی میشد یکی هم گرفت؟؟؟!!
ارتفاع کف تا زیر سقف زیرزمینم ک 2.40ضخامته سقفمم ک 0.40 سانته میشه 2.80....همکفم 0.45 سانت فاصله داره تا کف زمین از 2.80 کسر کردم شد 2.35....این کد ارتفاعیمو فراموش کردم اصلاح کنم...
چون یه بار برای 91 رو طراحی کرده بودم همونو ادیت کرده بودم...در اصل کد ارتفاعی زیرزمینم میشه 2.35-
:redface:
این کامل نیست فقط از نظر اصول و ابعاد اندازه در اوردم....ک بچه ها ایراداشو بگیرند یه دفعه تکمیلش کنم....کد ارتفاعی و شیب بندی فضاهای خیس و علامت داکتها و پلان شیب بندی و مقطع و نما و ....کلی کارهاش مونده.....

arefeh

کاربر ممتاز
ازمون شهریور91 اساسا ان طور که بچه ها میگفتن پارکینگو اشتباهی زیاد گفته بودن دربیارین اصلا هم انقدرماشین درنمیاد

آره خودمونو بکشیم نهایت 4 تا در میاد...نه 8 تا....اونم بدون در نظر گرفتن یه ورودی پیاده....:razz:

saraafsoon

عضو جدید
خوب آخه فکر کردم باید ورودیهاشون جدا باشه و یکی بره به لابی مسکونی .....یعنی میشد یکی هم گرفت؟؟؟!!
ارتفاع کف تا زیر سقف زیرزمینم ک 2.40ضخامته سقفمم ک 0.40 سانته میشه 2.80....همکفم 0.45 سانت فاصله داره تا کف زمین از 2.80 کسر کردم شد 2.35....این کد ارتفاعیمو فراموش کردم اصلاح کنم...
چون یه بار برای 91 رو طراحی کرده بودم همونو ادیت کرده بودم...در اصل کد ارتفاعی زیرزمینم میشه 2.35-
:redface:
خوب عارفه جان ما کد مونو از روی 0.00 درنظرنمیگیریم شما نباید کدتونو زیرزمین بدین-1.53 برای اینکه 2.40دربیاد ارتفاع کف تا سقفت تو همکف بری بالا با پله واسانسور؟در واقع ما با ان کد میگیم 1.53- بارامپ رفتیم زیرزمین این طورنیست؟

arefeh

کاربر ممتاز
خوب عارفه جان ما کد مونو از روی 0.00 درنظرنمیگیریم شما نباید کدتونو زیرزمین بدین-1.53 برای اینکه 2.40دربیاد ارتفاع کف تا سقفت تو همکف بری بالا با پله واسانسور؟در واقع ما با ان کد میگیم 1.53- بارامپ رفتیم زیرزمین این طورنیست؟

فکر کنم تا جایی ک بلدم(شاید اشتباه میگم)ولی همیشه هر چیزی ک زیر 0:00 بود رو طبق فاصله اش با خط زمین اندازه میزدیم....حداقل من تا الان همه نقشه ها رو اینجوری میکشیدم و به نظام میدادم.و...
رمپمون از 0:00 شروع میشه تا ارتفاع -2.35 پایین میره....شما اشتباه میکنید فکر کنم....چقدر مگه همکفتون بالاتر از 0.00؟؟؟؟وقتی 1.50 میرید پایین باید 1.30 همکفتون از زمین بالاتر باشه....
برششو بزنید متوجه میشید....

saraafsoon

عضو جدید
فکر کنم تا جایی ک بلدم(شاید اشتباه میگم)ولی همیشه هر چیزی ک زیر 0:00 بود رو طبق فاصله اش با خط زمین اندازه میزدیم....حداقل من تا الان همه نقشه ها رو اینجوری میکشیدم و به نظام میدادم.و...
رمپمون از 0:00 شروع میشه تا ارتفاع -2.35 پایین میره....شما اشتباه میکنید فکر کنم....چقدر مگه همکفتون بالاتر از 0.00؟؟؟؟وقتی 1.50 میرید پایین باید 1.30 همکفتون از زمین بالاتر باشه....
برششو بزنید متوجه میشید....

فکرکنم خیلی خسته شدما من طولا روجمع کردم گفتم انقدرطول میره پایین همیشه تانژانت میگرفتما دوتا مونم تصورمون از کد پلان یکیه و درسته فقط من تانپانت نگرفتم این دفعه نمیدونم چرا همچین حواس پرتی کردم ممنون

arefeh

کاربر ممتاز
عزیزم منم موافقم از همکف که کدش0.00 حساب میکنن ولی خوب طبق رامپی که خود شماکشیدین
فکرکنم خیلی خسته شدما من طولا روجمه کردم گفتم انقدرطول میره پایین همیشه تانژانت میگرفتما دوتا مونم تصورمون از کد پلان یکیه و درسته فقط من تانپانت نگرفتم اثتثنا این دفعه نمیدونم چرا همچین اشتباهی کردم ممنون

من تانژانت اینها نمیگیریم....شیب 15% یعنی به ازای هر 1 متر ظول رمپ 15 سانت اختلاف سطح دو تا level میشه....حالا مثلا اختلاف ارتفاعمون 2.10 اگه باشه میشه 14 متر طول رمپ....

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
یه سئوال آزمون شهریور 91 چرا اینجوریه؟؟؟!!!زیر زمین میخواد؟؟4 طبقه رو پیلوته؟؟؟اونوقت پارکینگ 8 واحد رو چجوری در بیاریم...؟؟؟اینو میشه یکی از دوستان توضیح بده....
فرزاد جان اگه هستین...شما لطف میکنید یه توضیح بدید؟؟؟ممنون

سلاممم.
کارتونو فردا حتما میبینم.تو نگاه کلی که ایرادی نداشت.بعد طول رمپتون رو هم حساب میکنم.یه پارکینگتون هم مزاحم شد.
ولی وردی هاتون خوب شد بنظرم.هرچند کد همکفتون رو میتونستید کمتر هم بگیرید تا طول رمپ معلولتون کمتر هم بشه.

در مورد 91 سارا خانم درست میگن.فکر کنم اشتباه لپی بود.همون 4 5 تا به زور در میاد.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

arefeh

کاربر ممتاز
سلاممم.
کارتونو فردا حتما میبینم.تو نگاه کلی که ایرادی نداشت.بعد طول رمپتون رو هم حساب میکنم.یه پارکینگتون هم مزاحم شد.
ولی وردی هاتون خوب شد بنظرم.هرچند کد همکفتون رو میتونستید کمتر هم بگیرید تا طول رمپ معلولتون کمتر هم بشه.

در مورد 91 سارا خانم درست میگن.فکر کنم اشتباه لپی بود.همون 4 5 تا به زور در میاد.
ممنونم ابعاد اندازه پارکینگ رو گذاشتم....درسته ک مزاحم هست اما رد میشن....مگه نه اینکه ابعاد خودروهای مزاحم پشت سرهم باید 2*6 باشه؟؟؟اینجا جا هستش دیگه....
اگه اشتباه هست بگید....
طول رمپم 15.35 هستش....
برای همکف هم 3 تا پله 15 سانتی در نظر گرفتم....واسه اینکه اگه میخواستم 2.5 متز اول رمپ رو با در فاصله بدم مجبور شدم بالا بگیرم.....وگرنه اگه اون 2.5 متر نبود کارم راحتتر میشه....اونوقت رمپمم گردشی نمیشد چون رمپ گردشی برای سر جلسه خیلی سخته.....

مشاهده پیوست esfand 91-edit 2-Model.pdf

آخرین ویرایش:

arefeh

کاربر ممتاز

من اعدادش رو نمیبینم ولی مشکلش چیه؟
رمپ گزدشی نیست.مستقیمه با یک فضای گردش 5*5

میگم این کار مشکل نداره پارکینگش؟؟؟؟
آخه دو ماشین بین دوتا دیوار دیگه 4.5 جواب نمیده و باید عرض 5 براش گرفت....اگه عرض 5 بگیری 0.70 سانت جلوی درب انباری ها میمونه.....این مزاحم نیست؟؟؟؟

arefeh

کاربر ممتاز
آزمون شهریور 91

آزمون شهریور 91

اینم آزمون شهریور 91....شماتیکه ک اول ایرادهاشو بهم بگید بعد کامل شدشو بزارم....
دو تا طرحه یکی یه خوابه -یکی دو خوابه؟؟؟
الویت با کدومه؟؟؟یعنی چون زیر 75 متری حتما باید یه خوابه باشه؟؟؟

مشاهده پیوست 207012

مشاهده پیوست 207013

پیوست ها

• shahrivar91-Model(number 1).pdf
    82.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • shahrivar91-Model(number2).pdf
    74 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

سانی123

عضو جدید
اینم آزمون شهریور 91....شماتیکه ک اول ایرادهاشو بهم بگید بعد کامل شدشو بزارم....

مشاهده پیوست 207000

مشاهده پیوست 207002

سلام من نتونستم فایل شمارو دانلود کنم

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 207012

مشاهده پیوست 207013
دستت درد نکنه حرف نداره جای ایراد هم نیست اینجوری بکشی از 50 حتما حتما بالای 45 میشی /دیگه چی میخوای عارفه ؟!!! و مرسی که رنگ خطوطط رو تغییر دادی اینجوری هم واضحه و هم چشم نواز /مرسی

arefeh

کاربر ممتاز
دستت درد نکنه حرف نداره جای ایراد هم نیست اینجوری بکشی از 50 حتما حتما بالای 45 میشی /دیگه چی میخوای عارفه ؟!!! و مرسی که رنگ خطوطط رو تغییر دادی اینجوری هم واضحه و هم چشم نواز /مرسی

عزیزم لطف داری...امیدوارم مصحح ها هم همین نظر شمارو داشته باشند :)

amindarbasi

کاربر فعال

مشاهده پیوست 207012

مشاهده پیوست 207013

یک پیشنهاد از اینکه فقط یک نوع سیستم راه پله و آسانسور به کار ببرید واقعا بپرهیزید و سعی کنید همه گزینه ها رو در نظر بگیرید مثلا بعضی اوقات لازمه راه پله بدون پله استقبال طراحی کنید و یا اینکه به صورت طولی قرار بگیرند و داکت بینش قرار بگیره تا فضای کمتری توی پیلوت بگیره و پارکینگ بیشتری دربیاد و .... ومن کار اسفند تون رو دیدم پارکینگتون مشکل مزاحم داره و اگه تو اون کار راه پله تون رو رجابجا می کردید اون مشکل رو نداشتین و یا تو این کار فکر کنم منظور طراح سوال از پارکینگ های مورد نیاز بیشترین تعدادقابل طراحی بوده و این مستلزم جانمایی باکس پله و اسانسورتون داره و با مشخص نکردن متراژ واح ها و یا تک خوابه و یا دو خوابه بودن دستمون رو آزاد تر قرارداده برای طراحی پیلوت و شما با کمی جابجایی پله و آسانسورتون می تونین حداقل 4 و یا 5 تا پارکینگ طراحی کنید و این به شما ربطداره که موقع طراحی چقدر حضور ذهن داشته باشیبد باید بیشتر کار تمرین تونرو روی طراحی پارکینگ بذارید چون تو طراحی واحد ها و یا سایر فضاها تقریبا دستمون بازه البته طرح تون به غیر پیلوت نمره خوبی می تونه بگیره ولی اگه نظر محصص ها بیشتر روی پیلوت باشه و با این فکر کار رو نگاه کنن که تقریبا اکپرامی تونن واحدها را اینطوری طراحی کنن ردتون کنن پس بهتر در مورد موارد خواسته شده بیشتر فکر کنید انشالله موفق باشید

amindarbasi

کاربر فعال

نمی خوام نا امید تون کنم چون ما طرح های از این هم بهتر داشتیم که نتونستن نمره قبولی بگیرن چون محصص ها اون طور که من با یکی شون حرف می زدم به صورت کلی نگاه نمیکنن بلکه با استفاده از یک سری از جداول که تو اونها بارم ها نوشته شده نمره میدن و خیلی روی اون گزینه ها حساسیت نشون میدن و هر سال با توجه به آزمون این جداول تغییر میکنه فکر کنم تاثیر گذار ترینشون توی شهریور 91 مربوط به طراحی پیلوته

arefeh

کاربر ممتاز
یک پیشنهاد از اینکه فقط یک نوع سیستم راه پله و آسانسور به کار ببرید واقعا بپرهیزید و سعی کنید همه گزینه ها رو در نظر بگیرید مثلا بعضی اوقات لازمه راه پله بدون پله استقبال طراحی کنید و یا اینکه به صورت طولی قرار بگیرند و داکت بینش قرار بگیره تا فضای کمتری توی پیلوت بگیره و پارکینگ بیشتری دربیاد و .... ومن کار اسفند تون رو دیدم پارکینگتون مشکل مزاحم داره و اگه تو اون کار راه پله تون رو رجابجا می کردید اون مشکل رو نداشتین و یا تو این کار فکر کنم منظور طراح سوال از پارکینگ های مورد نیاز بیشترین تعدادقابل طراحی بوده و این مستلزم جانمایی باکس پله و اسانسورتون داره و با مشخص نکردن متراژ واح ها و یا تک خوابه و یا دو خوابه بودن دستمون رو آزاد تر قرارداده برای طراحی پیلوت و شما با کمی جابجایی پله و آسانسورتون می تونین حداقل 4 و یا 5 تا پارکینگ طراحی کنید و این به شما ربطداره که موقع طراحی چقدر حضور ذهن داشته باشیبد باید بیشتر کار تمرین تونرو روی طراحی پارکینگ بذارید چون تو طراحی واحد ها و یا سایر فضاها تقریبا دستمون بازه البته طرح تون به غیر پیلوت نمره خوبی می تونه بگیره ولی اگه نظر محصص ها بیشتر روی پیلوت باشه و با این فکر کار رو نگاه کنن که تقریبا اکپرامی تونن واحدها را اینطوری طراحی کنن ردتون کنن پس بهتر در مورد موارد خواسته شده بیشتر فکر کنید انشالله موفق باشید

مرسی ک نظر دادید...فقط گفتید ک طرح اسفند 91 رو دیدید...و پارکینگم مزاحمه....ما میتونیم همچین پارکینگی داشته باشیم اگه رد بشن....برای منم رد میشن هم ار کنار اون خودرو مزاحم هم پشتش....
این چ ایرادی داره اونوقت؟؟؟یعنی بازم مشکل داره؟؟؟اگه مشکل داره چرا توی مبجث گفته شده ک میتونیم برا اساس یه ابعاد اندازه خاص این کار رو انجام بدیم؟؟؟؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ممنونم ابعاد اندازه پارکینگ رو گذاشتم....درسته ک مزاحم هست اما رد میشن....مگه نه اینکه ابعاد خودروهای مزاحم پشت سرهم باید 2*6 باشه؟؟؟اینجا جا هستش دیگه....
اگه اشتباه هست بگید....
طول رمپم 15.35 هستش....
برای همکف هم 3 تا پله 15 سانتی در نظر گرفتم....واسه اینکه اگه میخواستم 2.5 متز اول رمپ رو با در فاصله بدم مجبور شدم بالا بگیرم.....وگرنه اگه اون 2.5 متر نبود کارم راحتتر میشه....اونوقت رمپمم گردشی نمیشد چون رمپ گردشی برای سر جلسه خیلی سخته.....

سلام.
اون پارکینگ که در هر صورت مزاحمه.ولی اینطور که ترسیم کردید مزاحم دو واحد پارکینگ دیگه میشه.

2222.jpg

شما میتونید تمام انباری ها و موتورخونه رو تو همونمستطیل مشکی جا بدید.
پایینش و جای کادر آبی رنگ هم یه پارکینگ دیگه.
ولی همین یه پارکینگ مزاحم هم خواستید باشه یکم بالاتر بره که فقط مزاحم پارکینگ بالا باشه.
اینکه میگید رد میشه اینطور نیست.جلوی اون پارکینگ باید 5 متر فاصله باشه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

حالتهای مختلف رو باید در نظر بگیرید.این طور قرار گیری شاید بدترین حالت واسه تامین پارکینگ باشه.

میشه مثلا از همچیم الگویی استفاده کرد.البته من ابعاد زمین رو نمیدونم.باید اندازه چک بشه.

333.jpg

یه پارکینگتون فقط مورد قبوله.

وضعیت
موضوع بسته شده است.