تمرین گروهی آزمون طراحی خرداد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
آقا فرزاد:
اینو یادمه شما گذاشته بودید...
یه سوال: اون دریچه بازدیده به کجا باز میشه؟ تو واحد میفته که...
گیج شدم من... چه جوری میشه مقطع هم از پله بگذره هم از آسانسور که موتور خونه هم توش پیدا باشه؟؟؟؟
اون دریچه به کجاها میتونه باز بشه؟ اصلا نمیشه تو دیوار باشه که دیگه این مشکلاتم نباشه!!!!
فایلمو ببینید بی زحمت...
بازم ممنون از راهنماییتون پیشاپیش
:w27:

سلاممم.
نمیدونم اون دریچه به کجا باز میشه.تو اجرا دیدم یه دریچه هست تو بدنه اون قسمتی که موتور روش قرار میگیره و از اونجا زیر موتور و توی چاه و بالای کابین رو میبینن.
اینو من از جزوه گذاشتم.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
چند تا سوال دارم.:
1. دیوارای اطراف پله حتما 20 سانتیه؟10 سانتی نمیشه گذاشت؟
2. حداقل درز انقطاع چند سانته؟ اینجا دیدم که یکی بچه ها گفته 7.5!!!!!!!!!!!!!!
3. رمپ معلول باید سرپوشیده باشه؟؟؟واسه ماشین که مهم نیس . درسته؟؟؟
4. اگه پارکینگ تو همکف باشه، نیازی هست بین پارکینگ و حیاط دیوار باشه؟ یا میشه باز گذاشت؟

1-باید 20 سانتی باشه.
2- 6 سانت حداقل
3-رمپ معلول سرپوشیده ....درسته.
4-نه نیازی نیست...ولی اگه مثلا زیرزمین هم پارکینگ بود و تو حیاط رمپ داشتید برای رفتن به زیرزمین(تا حالا هیچ سالی اینطوری سوال ندادن) تو همکف باید دیوار جانپناه بزارید.

gh.fariba

عضو جدید
بچه ها یکی یه شابلون آپلود کرده بود اینجا....
نمیدونم کی بود!
حواست باشه، برش پلش اشتباهه!!!!!!! تصحیح کن بعد بده برش لیزر :surprised:

Anahidd

عضو جدید
سلام ؛سوال اول اينكه ساختمان سه طبقه يعني همكف+طبقه اول +طبقه دوم درسته؟؟؟؟؟///حالا توي مبحث 4 ويرايش 92 گفته ارتفاع ساختمان سه طبقه با زيرزمين حداكثر 70/11 متر باشد .ولي در جزوه عمران اشراق اين اندازه رعايت نشده؟؟؟/در ضمن اين ارتفاع براي بدست آوردن درز انقطاع مهمه؟درز انقطاع مگه از كف زيرزمين تا روي بام نيست ؟اما باز توي جزوه اشراق از خرپشته حساب كرده؟؟؟من موندم چيكار بايد كرد ؟مگه آزمون آذر 92 سه طبقه نيست ؟

Anahidd

عضو جدید
آيا مباحث 4 و 3 و 15 ويرايش جديد تغيير زيادي كرده اند ؟ بيايين با هم تغييرات را مرور كنيم.

میلاد معمار

عضو جدید
آخر ما نفهمیدیم.......آکس تا آکس فلزی رو چن بزاریم...
یکی میه 6.5 یکی میگه من قبول شدم بد تو جزوش نوشته 7....
چکا کنیم بلاخره؟؟؟؟

fatane_a

عضو جدید
آخر ما نفهمیدیم.......آکس تا آکس فلزی رو چن بزاریم...
یکی میه 6.5 یکی میگه من قبول شدم بد تو جزوش نوشته 7....
چکا کنیم بلاخره؟؟؟؟
اونایی که قبول شدن که حتما همه جزییات کار رو درست حل نکردن.همشون اشتباه تو کارشون بوده. کاری به طرح قبول شده ها نداشته باش
این سوال منم هست. یکی جواب بده خواهشا : ابعاد پارکینگ تو ستونگذاری فلزی چطوریه

fatane_a

عضو جدید
سلام ؛سوال اول اينكه ساختمان سه طبقه يعني همكف+طبقه اول +طبقه دوم درسته؟؟؟؟؟///حالا توي مبحث 4 ويرايش 92 گفته ارتفاع ساختمان سه طبقه با زيرزمين حداكثر 70/11 متر باشد .ولي در جزوه عمران اشراق اين اندازه رعايت نشده؟؟؟/در ضمن اين ارتفاع براي بدست آوردن درز انقطاع مهمه؟درز انقطاع مگه از كف زيرزمين تا روي بام نيست ؟اما باز توي جزوه اشراق از خرپشته حساب كرده؟؟؟من موندم چيكار بايد كرد ؟مگه آزمون آذر 92 سه طبقه نيست ؟

سوال آذر 4 طبقه بود. چرا زیرزمینو جزء طبقات حساب نمیکنی؟؟.....
مبحث 4 زیاد تغییر کرده. حتما برو بخر و بخون.

negar-arch

عضو جدید
هر کی مشکل منو حل کنه جایزه داره :)
ص 29 مبحث 3 :
بند
5-4-4-1-3
ارتفاع پله حداکثر 18 سانتی متر!!!
ولی تو اکثر جزوه ها گفتن حداکثر 17!!
(و نمیدونم اینو بر چه اساسی میگن)
بعد ص 36 مبحث 4 ارتفاع 4 طبقه فاقد زیرزمینو گفته 13.7 اونوقت بچه ها یه سریا میان کف تا کفو 3.23 میگیرن یه سریا 3.06
حالا من اگه کف تا کفو 3.15 به گبرم با 18 تا پله ی 17.5 سانتی متری آیااااااااااا غلطه :cry:
دیگه دیوااااانه شدم سر این!!!
هلو برای رند شدن عدد و راحتی کار و اینکه ارتفاع ساختمان بیشتر ار حد مجاز نشه میگن 17.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اونایی که قبول شدن که حتما همه جزییات کار رو درست حل نکردن.همشون اشتباه تو کارشون بوده. کاری به طرح قبول شده ها نداشته باش
این سوال منم هست. یکی جواب بده خواهشا : ابعاد پارکینگ تو ستونگذاری فلزی چطوریه
کلا ابعاد پارکینگ به نوع اسکلت ربطی نداره.
چه اسکلت بتنی باشه و چه فلزی داخل به داخل (دقت کنید داخل به داخل)دو ستون باید 7 متر باشه برای 3 واحد پارکینگ.
برای 2 واحد پارکینگ داخل به داخل دو ستون باید 4.5 متر باشه.

negar-arch

عضو جدید
در زمین های جنوبی پیلوت بیشتر از 90 طبقه اول محسوب میشه

fatane_a

عضو جدید
کلا ابعاد پارکینگ به نوع اسکلت ربطی نداره.
چه اسکلت بتنی باشه و چه فلزی داخل به داخل (دقت کنید داخل به داخل)دو ستون باید 7 متر باشه برای 3 واحد پارکینگ.
برای 2 واحد پارکینگ داخل به داخل دو ستون باید 4.5 متر باشه.

ممنون از پاسختون. من کار پارکینگم رو گذاشتم#2053 اگه زحمتی نیس چک کنید.اسکلت فلزیه . بین 2 تا ستون واسه پارک ماشین رو 4.5 در نظر گرفتم ولی آکس تا آکس میشه 480. ایرادی نداره؟

negar-arch

عضو جدید
اینم فایل اتوکدی آزمون آذر 92 برای دوستانی که ازم خواسته بودن کارم رو بزارم
شب خانم یکی از بچه ها یه فایل راهنمایی برای بچه ها گذاشت یه سری جمله بود من میخواستم درست یا غلط بودنش رو از شما و آقا فرزاد بپرسم:
***برای گذاشتن نور گیر به 30
فقط به این نکته توجه کن که هیچیک از فضاهای اصلی نباید بدون نور باشند و حداکثر عمق نور برابر با
4 متر است.مثلا در کارهای دو سر نورگیر در صورتی که فاصله بین دو پنجره 13 یا کمتر باشد گذاشتن
نورگیر شدیدا نمره منفی دارد!
در طراحی دو واحد در صببورتی که هر واحد طولی کمتر از 4 متر داشبببته باشببد گذاشبببتن نورگیر سببببب
) مردود شدن کار می باشد!)مثل شهریور 01
) اگر از سه طرف نورگیری داشته باشیم گذاشتن نورگیر مساویست با مردود شدن!)مثل اسفند 01
میشه توضیح بدید؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
ممنون از پاسختون. من کار پارکینگم رو گذاشتم#2053 اگه زحمتی نیس چک کنید.اسکلت فلزیه . بین 2 تا ستون واسه پارک ماشین رو 4.5 در نظر گرفتم ولی آکس تا آکس میشه 480. ایرادی نداره؟
خواهش میکنم.
خوبه پارکینگتون.
هر سه تا ستون داخل کادر ستونک باشه بهتره.شما فکر کنم یکیش رو ستونک گرفتید.

zirzamin (1).jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
شب خانم یکی از بچه ها یه فایل راهنمایی برای بچه ها گذاشت یه سری جمله بود من میخواستم درست یا غلط بودنش رو از شما و آقا فرزاد بپرسم:
***برای گذاشتن نور گیر به 30
فقط به این نکته توجه کن که هیچیک از فضاهای اصلی نباید بدون نور باشند و حداکثر عمق نور برابر با
4 متر است.مثلا در کارهای دو سر نورگیر در صورتی که فاصله بین دو پنجره 13 یا کمتر باشد گذاشتن
نورگیر شدیدا نمره منفی دارد!
در طراحی دو واحد در صببورتی که هر واحد طولی کمتر از 4 متر داشبببته باشببد گذاشبببتن نورگیر سببببب
) مردود شدن کار می باشد!)مثل شهریور 01
) اگر از سه طرف نورگیری داشته باشیم گذاشتن نورگیر مساویست با مردود شدن!)مثل اسفند 01
میشه توضیح بدید؟
البته عمق نورگیر 7 متره احتمالا اشتباه تایپیه.
بقیش درسته.همون عمق نورگیری رو داره میگه.
مثلا تو مورد اول اگه دوسر ساختمان یعنی شمال تا جنوب فاصلش کمتر از 14(حالا اینجا گفته 13) باشه نیاز به نورگیر نیست.
مورد دوم هم تابعی از مورد اوله.

negar-arch

عضو جدید
البته عمق نورگیر 7 متره احتمالا اشتباه تایپیه.
بقیش درسته.همون عمق نورگیری رو داره میگه.
مثلا تو مورد اول اگه دوسر ساختمان یعنی شمال تا جنوب فاصلش کمتر از 14(حالا اینجا گفته 13) باشه نیاز به نورگیر نیست.
مورد دوم هم تابعی از مورد اوله.
این جمله چطور؟؟؟ اگر از سه طرف نورگیری داشته باشیم گذاشتن نورگیر مساویست با مردود شدن!)مثل اسفند 91

میلاد معمار

عضو جدید
فرزاد جان.........الان اگه بخواهیم بین دوستون فلزی 3 ماشین تامین کنیم نمیشه؟
بعد نقشه پایینو ببی پارکینگاش مورد قبول هس؟؟؟؟؟؟آزمون 89 هس...7تا در نمیاد ک؟نمیدونم چرا؟
milad-Model.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
دهانه خیلی زیاد میشه.ولی نشد نداره.تو آزمون محتاط باشید بهتره.اگه واسه تامین پارکینگ مجبور بود اینکارو بکنید.چون تامین پارکینگ از همه مهمتره.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
این جمله چطور؟؟؟ اگر از سه طرف نورگیری داشته باشیم گذاشتن نورگیر مساویست با مردود شدن!)مثل اسفند 91
مثل ساختمانی که در نبش دو گذر قرار میگیره.دو طرف از گذر نور میگیره و یه طرف از حیاط.دقیقا مانند آزمون 91.

پیوست ها

• 90-1.jpg
    90-1.jpg
    62 کیلوبایت · بازدیدها: 0

negar-arch

عضو جدید
نه این نورگیر مشکل نداره.همینطوری تیرهای اصلی و فرعی محدوده نورگیر رو رسم کنید متوجه میشید.

مشاهده پیوست 211753

1.اینجا خط سبز فرعیه؟ قرمز اصلی؟
2.خب پس در چه حالتی میگن تیر رد شده؟
3.در حالتی که اگه ستون ها دقیقا چارچوب نورگیر باشن اونجوری رد میشه یا نه؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
بعد نقشه پایینو ببی پارکینگاش مورد قبول هس؟؟؟؟؟؟آزمون 89 هس...7تا در نمیاد ک؟نمیدونم چرا؟
مشاهده پیوست 211752

اولی رو جواب دادم.
نه پارکینگا خوب نیست.هر چند تا میتونید تامین کنید ولی درست باشه دیگه.این 3 تای راستی که خیلی عرضش رو کم گرفتید.پشتش هم 5 متر رو رعایت نکردید.
اون 1.8 بالا چیه؟
کلا اینطوری طولی در نظر نگیرید.این واسه پارکینگ های طبقاتی بیشتر بکار میاد.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
1.اینجا خط سبز فرعیه؟ قرمز اصلی؟
2.خب پس در چه حالتی میگن تیر رد شده؟
3.در حالتی که اگه ستون ها دقیقا چارچوب نورگیر باشن اونجوری رد میشه یا نه؟

خب یعنی ما برای این نقشه نباید نورگیر بزاریم؟

آره قرمز اصلیه.سبز فرعی.
ستونهای اطراف نورگیر تویه آکس قرار داشته باشن مشکلی پیش نمیاد.
اگه بقول شما چهار طرفش باشه هم مثل حالت بالا مشکلی نداره.

نه وقتی سه طرف نورگیر دارید نورگیری تون بااید از طرق پنجره تامین شه.

وضعیت
موضوع بسته شده است.