تمرین گروهی آزمون طراحی خرداد 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
واحد جنوبی: به نظرم آشپزخونه رو ببر بالا(سمت شمال.کنار پاسیو) که از پاسیو نور و تهویه بگیره. اینجوری نور سالنت کور شده حیفه.
واحد شمالی: نمیخواد نشیمنو اینجوری با در و دیوار محدودش کنی. بذار مثل یه هال تقسیم کننده فضا باشه یا یه چیزی مثل تی.وی روم... فضاش کوچیکه و بلا استفاده.
پییشنهاد:
نمیشد هر دو واحدو یه جوری در بیاری که نور جنوبو داشته باشند!
واحد شمالیتو میتونستی بهتر کار کنی. خوابها میتونند هر دو از جبهه شمال نور بگیرند. اینجوری دو تا خوابت تا سر ستون وسط پذیرایی میاند و مشکل اونم حل میشه. اونوقت فکر کنم آشپزخونه را بشه بذاری جای نشیمن تا از پاسیو نور و تهویه بگیرند. سالنتم دیگه اینجوری خورد نمیشه. حالا اینا در حد پیشنهاده. یه کم پس و پیشش کنی فکر کنم میتونی طرح بهتری ارائه بدی.
موفق باشی.
باز هم مرسی دوست عزیز در مورد اشپزخونه واحد جنوبی موافقم جاشو باید تغییر داد /متاسفانه اگه بخوام نور جنوبو به هر دوتا واحد برسونم واحد ها اتوبوسی در میان و فکر نکنم خوب باشه !!!!! با نظرتون در مورد واحد شمالی هم (خواب ها) موافقم مهندس عزیز /باز هم سپاس

gh.fariba

عضو جدید
سلام ممنونم از توجه تون اخه همکف (پیلوتی ) است رمپ نمیخوره رمپ معلول هم 2.5 متره
نه دیگه... پیلوت رو خودت کد زدی 0.2+ پس یعنی رمپ میخواد دیگه... 1.3 متر طول رمپت میشه. طول رمپ معلولت درسته. فقط به نظر من باید مسقف باشه. طبق مبحث 3 شرایط ورودی.;)

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
بچه ها تو امتحان باید o.k.b پنجره ها ذکر بشه؟ خانوم آگین که اینکارو کرده بودند. برای پنجره های جنوبی که مطمئنم 1.10 هست ولی برای پنجره های شمالی با اینکه قبلا هم پرسیده بودم کسی جواب درست نداد که دقیقا باید چی بنویسیم واسش! طرح خانم آگین هم پنجره های جنوبیش مشخصه ولی متاسفانه پنجره های شمالیش نه! تو عکس زیاد واضح نبود. واسه پنجره های نورگیر چطور؟ اونارم باید بنویسیم؟ چقدر؟
هستند خانوم آگین که جواب منو بدند؟؟؟؟ یا یکی از بچه ها که راجع به این موضوع اطمینان کافی داره!
ممنون پیشاپیش
مهندس جان اره او کابه بستگی به فضایی داره که پنجره به اونجا باز میشه ولی در کل 1.10 خوبه و واسه okb پاسیو حتما حتما باید 1.80 باشه و از نوع شیشه مشجر / موفق باشی عزیز جان.

میلاد معمار

عضو جدید
بچه ها چنتا سوال دارم...میشه طبق آخرین تغییرات مباحث بهم جواب بدید ممنون میشم...شرمنده اگه تکراری میپرسم..جزوه رو هم خوندم...میخوام مطمئن شم....سپاسگزارم...دوستان لطفا جوابمو بدید ممنون میشم.
1.سقف طبقات مسکونی رو چند بگیریم.؟؟؟؟...اخه اگه 17 سانت بگیریم و 18 کف پله بزاریم میشه 3.06متر ارتفاع سقفمون .40سانت ک ضخامت داریم صافی میمونه 2.66 این نمره منفی نداره؟؟؟باید ارتفاعو چند بگیریم؟؟؟؟؟؟؟
2.ابعاد داخلی اسانسر چنده؟؟؟؟ابعاد موتورخانه اسانسر چنده؟؟؟و ارتفاع موتور خانه؟؟؟و عمق چاهک؟؟؟
3.طول رمپ ماشین حداکثر چند باید باشه؟؟؟
4.در 1.20دولنگه باید بکشیم یا یک لنگه؟؟؟
5.اگه هال و پذیراییمون از آشپزخانه نور بگیره فاصله پنجره اشپز تا دیوار هال باید چقد باشه؟؟؟حداکثر؟؟
6.ارتفاع سقف طبقات رو 40 سانت بگیریم؟؟////
7.حداقل عرض و مساحت فضاهای زیرو بهم میگین؟؟
آشپز
خواب
هال و پذیرایی
حمام و دستشویی
8.چشم پله بزاریم یا نزاریم؟؟؟؟؟​

ممنون از راهنماییتون........

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه دیگه... پیلوت رو خودت کد زدی 0.2+ پس یعنی رمپ میخواد دیگه... 1.3 متر طول رمپت میشه. طول رمپ معلولت درسته. فقط به نظر من باید مسقف باشه. طبق مبحث 3 شرایط ورودی.;)
درسته رمپ خودرو رو از تو حیاط جا دارم واسش / مسقف بودن رمپ معلول گرامی رو نمیدونستم خداییش !!!!!مرسی

ha@sa

عضو جدید
سلام دوستان خواهشا در مورد این کار هم نظر بدین هر چند خیلی رو جزییات دقیق نشدم و سعی کردم کلیت طرحو اونجاهایی که دست گیر و اذیت کنه رو در بیارم /اسفند 89/مشاهده پیوست 211098فقط جای اون دوتا ستون باکس راه پله یه کم از اکس اصلی ستونهام داخل تر رفته نمیدونم اینجوری از لحاظ سازه ای مشکلی نداره؟ ! لطفا

دوست عزیز من تو کار زیرزمینت ندتا ایراد میبینم .
1.عرض زمین 12 متره که اگه درز انقطاع و ضخامت دیوار های خارجی ازش کم بشه میشه به عبارتی 11.65 تقریبا حالا شما توی این 11.6 سانت چطور 5 تا ماشین گذاشتی
2. دسترسی به حیاط نداری
3 . چرا کد همکفتو +20 زدی اما رمپ نزاشتی
توی طبقات هم
1. چرا اینقد منحنی داری توکارت . بنا به گفته دوستان بهتره تا میتونی از فرم منحنی پرهیز کنی .
2.پاسیوت به دو واحد نوررسانی میکنه که دو واحد هم درجه ی هستندپس عرض پاسیوت باید6 متر باشه نه 4 متر
3در ورودی واحدها 1.20 باید یاشه (از ایراداتی که به کار من گرفته شده )
4 تراسهات رو جوری گذاشتی که انگار به زور چسبوندی تو پلانهات . سعی کن واسه واحد سمت راستت اشپزخونه رو بیار بین حمام و تراس تا کارت بهتر شه .
خسته نباشی دوست عزیز

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
مهندس جان اره او کابه بستگی به فضایی داره که پنجره به اونجا باز میشه ولی در کل 1.10 خوبه و واسه okb پاسیو حتما حتما باید 1.80 باشه و از نوع شیشه مشجر / موفق باشی عزیز جان.

اینو کجا نوشته؟

sal-sa

عضو جدید
سلام دوستان.
وقتی اختلاف ارتفاع داریم تو طبقات ، پله رو چه طور حل کنیم؟
مثلا همکف 4 متر، طبقات 3 متر.
دستگاه پله چه طور تغییر میکنه؟؟؟

RAHA60

کاربر فعال
واحد جنوبی: به نظرم آشپزخونه رو ببر بالا(سمت شمال.کنار پاسیو) که از پاسیو نور و تهویه بگیره. اینجوری نور سالنت کور شده حیفه.
واحد شمالی: نمیخواد نشیمنو اینجوری با در و دیوار محدودش کنی. بذار مثل یه هال تقسیم کننده فضا باشه یا یه چیزی مثل تی.وی روم... فضاش کوچیکه و بلا استفاده.
پییشنهاد:
نمیشد هر دو واحدو یه جوری در بیاری که نور جنوبو داشته باشند!
واحد شمالیتو میتونستی بهتر کار کنی. خوابها میتونند هر دو از جبهه شمال نور بگیرند. اینجوری دو تا خوابت تا سر ستون وسط پذیرایی میاند و مشکل اونم حل میشه. اونوقت فکر کنم آشپزخونه را بشه بذاری جای نشیمن تا از پاسیو نور و تهویه بگیرند. سالنتم دیگه اینجوری خورد نمیشه. حالا اینا در حد پیشنهاده. یه کم پس و پیشش کنی فکر کنم میتونی طرح بهتری ارائه بدی.
موفق باشی.

توی صورت سوال گفته نورگیری از دو جبهه شمال وجنوب
اینکه یه واحد فقط از نورگیر تامین بشه مناسب نیست.
البته عرض زمین هم کمه

ha@sa

عضو جدید
بچه ها چنتا سوال دارم...میشه طبق آخرین تغییرات مباحث بهم جواب بدید ممنون میشم...شرمنده اگه تکراری میپرسم..جزوه رو هم خوندم...میخوام مطمئن شم....سپاسگزارم...دوستان لطفا جوابمو بدید ممنون میشم.
1.سقف طبقات مسکونی رو چند بگیریم.؟؟؟؟...اخه اگه 17 سانت بگیریم و 18 کف پله بزاریم میشه 3.06متر ارتفاع سقفمون .40سانت ک ضخامت داریم صافی میمونه 2.66 این نمره منفی نداره؟؟؟باید ارتفاعو چند بگیریم؟؟؟؟؟؟؟دوست عزیز چرا نمره منفی . حداقل ارتفاع مسکونی رو 2.60 که تازه شما .6 هم بیشتر گرفتی
2.ابعاد داخلی اسانسر چنده؟؟؟؟ابعاد موتورخانه اسانسر چنده؟؟؟و ارتفاع موتور خانه؟؟؟و عمق چاهک؟؟؟ابعاد داخلی اسانسور هم طبق ضوابط جد ید 1.6 *200 و عمق پاهک هم 1.6 باید باشه و ارتفاع موتورخونه رو هلوجان تو عکس نشون دادن که
3.طول رمپ ماشین حداکثر چند باید باشه؟؟؟اینو نمیدونم . فک نمیکنم واسه این مورد ضابطه خاصی وجود داشته باشه
4.در 1.20دولنگه باید بکشیم یا یک لنگه؟؟؟خوب معلومه دیگه دو لنگه که یه لنگه اش 80 سانته اون یکی دیگه هم 40 سانت
5.اگه هال و پذیراییمون از آشپزخانه نور بگیره فاصله پنجره اشپز تا دیوار هال باید چقد باشه؟؟؟حداکثر؟؟فاصله و عمق نورگیری 7 متره و از پنجره تا انتهای دیوار هال باید حداکثر 7 متر باشه
6.ارتفاع سقف طبقات رو 40 سانت بگیریم؟؟////هم 40 میشه گرفت هم 30 سانت .اینکه تا سه طبقه رو میشه 30 سانت گرفت ولی سه طبقه به بالا رو 40 سانت میگیرن ولی شما همون 40 بگیر
آشپز حدقل عرض 1.8 و ح مساحت 5.5
خواب حداقل عرض 2.50 و ح مساحت 9 متر مربع
هال و پذیرایی ح عرض 2.7 و ح مساحت 12 متر مربع

حمام و دستشویی حداقل 1.20 *1.2 برای حمام و سرویس هم 1.2 *1.6
8.چشم پله بزاریم یا نزاریم؟؟؟؟؟ نذذذذذذذذذذذذذذذذذااااااااااااااارررررررررر

ممنون از راهنماییتون........خواهش میکنم
..............
..........

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
1.سقف طبقات مسکونی رو چند بگیریم.؟؟؟؟...اخه اگه 17 سانت بگیریم و 18 کف پله بزاریم میشه 3.06متر ارتفاع سقفمون .40سانت ک ضخامت داریم صافی میمونه 2.66 این نمره منفی نداره؟؟؟باید ارتفاعو چند بگیریم؟؟؟؟؟؟؟
2.ابعاد داخلی اسانسر چنده؟؟؟؟ابعاد موتورخانه اسانسر چنده؟؟؟و ارتفاع موتور خانه؟؟؟و عمق چاهک؟؟؟
5.اگه هال و پذیراییمون از آشپزخانه نور بگیره فاصله پنجره اشپز تا دیوار هال باید چقد باشه؟؟؟حداکثر؟؟
آشپز
خواب
هال و پذیرایی
حمام و دستشویی
8.چشم پله بزاریم یا نزاریم؟؟؟؟؟​

چشم پله نمیخوایم / طول رمپ بستگی به ارتفاع پارکینگت داره/ماشالله اینقده سواله زیاده یک ساعت تایپیدن میخواد / تایپیک ها رو بخون به جوابت میرسی

fatane_a

عضو جدید
بچه ها چنتا سوال دارم...میشه طبق آخرین تغییرات مباحث بهم جواب بدید ممنون میشم...شرمنده اگه تکراری میپرسم..جزوه رو هم خوندم...میخوام مطمئن شم....سپاسگزارم...
آشپز
خواب
هال و پذیرایی
حمام و دستشویی
8.چشم پله بزاریم یا نزاریم؟؟؟؟؟

مبحث 4 رو کامل بخونی جواب خیلی از سوالاتتو میگیری

sal-sa

عضو جدید
وقتی باکس پله رو برا 18 تا طراحی میکنیم. چه ط.ر تو همکف به اول که 4 متر هست این اضافه ها رو حل کنیم؟ باید جوری بشه که حتما دو دور بچرخیم؟؟؟

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز من تو کار زیرزمینت ندتا ایراد میبینم .
1.عرض زمین 12 متره که اگه درز انقطاع و ضخامت دیوار های خارجی ازش کم بشه میشه به عبارتی 11.65 تقریبا حالا شما توی این 11.6 سانت چطور 5 تا ماشین گذاشتی
2. دسترسی به حیاط نداری
3 . چرا کد همکفتو +20 زدی اما رمپ نزاشتی
توی طبقات هم
1. چرا اینقد منحنی داری توکارت . بنا به گفته دوستان بهتره تا میتونی از فرم منحنی پرهیز کنی .
2.پاسیوت به دو واحد نوررسانی میکنه که دو واحد هم درجه ی هستندپس عرض پاسیوت باید6 متر باشه نه 4 متر
3در ورودی واحدها 1.20 باید یاشه (از ایراداتی که به کار من گرفته شده )
4 تراسهات رو جوری گذاشتی که انگار به زور چسبوندی تو پلانهات . سعی کن واسه واحد سمت راستت اشپزخونه رو بیار بین حمام و تراس تا کارت بهتر شه .
خسته نباشی دوست عزیز
عزیز جان 1- دوتا ماشین 4.5 کافیشه و سه نا هم 6.5 کافیشه این شد چقد؟ 11 یک متر میمونه واسه اونایی که شما فرمودین دیوار ودرز و ست.ون
2-این خودش همکفه زیر زمین نیست عزیز جان
3-رمپ تو حیاطه جا نشد باید تو سایت پلان نشون بدم
4طول پاسیوه که باید 6 متر باشه درست میفرمایین در این مورد/ در ورودی 1.10 خوبه
5- مرسی از نظرتون

holooooooo

کاربر ممتاز
وقتی باکس پله رو برا 18 تا طراحی میکنیم. چه ط.ر تو همکف به اول که 4 متر هست این اضافه ها رو حل کنیم؟ باید جوری بشه که حتما دو دور بچرخیم؟؟؟

چرا همکفو 4 بگیریم؟!!!! اگه منظورت برای سوالیه که همکفش تجاریه!! باید با همون باکس پله 3 دور بچرخی، و تو مقطع 3 تا شمشیریو بکشی..
پس ابعاد داخل آسانسرو داخل جزوه 1.70*1.90 کشیده ک؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
آره درسته تو مبحث 15 هم نوشته؛ ابعاد کابینم 1.1*1.4
من مبحثه جدیدو دارم ننوشته 2 در 1.6 !! :eek:

بچه ها میشه یکی یه نمونه هاشور رمپ درست رو بذاره. هرکسی یه جور میگه انگار....
نوک فلشهای متوالی باید به سمت کد ارتفاعی بالاتر باشه یا به سمت زیرزمین؟ فکر کنم تو ترسیم فنی مهم باشه. تو تاپیک پارسال یه چی گفتن، تو تاپیک امسال یه چی دیگه...http://www.www.www.iran-eng.ir/images/smilies/confused.gif
به سمت پایین (زیرزمین) به سمتی که آب بارون حرکت میکنه، برعکس فلش پله

میخوای تا بنویسیم تو تایپیک خرید مبحث 4 برای میلاد معمار و یکی واست بگیریم مهندس ؟ خوبه اینجوری؟

بیخیال بابا!! :)

بچه ها انقد اسپم نذارین

aiman1234

عضو جدید
کاربر ممتاز
توی صورت سوال گفته نورگیری از دو جبهه شمال وجنوب
اینکه یه واحد فقط از نورگیر تامین بشه مناسب نیست.
البته عرض زمین هم کمه[/QUOTEواسه واحد شمالی که به عرض 4 متر حیاط خلوت زدم

ha@sa

عضو جدید
عزیز جان 1- دوتا ماشین 4.5 کافیشه و سه نا هم 6.5 کافیشه این شد چقد؟ 11 یک متر میمونه واسه اونایی که شما فرمودین دیوار ودرز و ست.ون دوست عزیز واسه سه تا ماشین فاصله داخلی بین دوستون 7 متره نه 6.5 .
2-این خودش همکفه زیر زمین نیست عزیز جان .باید از همکف هم به حیاط راه باشه .پس چطوری میری تو حیاط
3-رمپ تو حیاطه جا نشد باید تو سایت پلان نشون بدم
4طول پاسیوه که باید 6 متر باشه درست میفرمایین در این مورد/ در ورودی 1.10 خوبه
5- مرسی از نظرتون
خواهش میکنم .

holooooooo

کاربر ممتاز
هلو جان آخر چی شد؟؟؟؟؟؟؟1.60*2یا 1.70*1.90؟؟؟؟؟؟؟؟
Asansiir.jpg
1.9*1.7
مبحث 15 صفحه ی 66 هم نوشته

ha@sa
نمیخواد بنویسی خواهش میکنم :) همین تشکر بزن زیر پستش کافیه، اینجوری پستا زیاد میشه بچه هایی که نیستنو میان داغغغغغغغغغوون میشن تا بخوونن پستاروو !

sal-sa

عضو جدید
مبحث 15 عوض شده. برای کاربری های مختلف ابعاد داده. مثلا اگه بخوایم الان سوال ساختمان پزشکان رو حل کنیم ابعادش متفاوت شده.
برای مسکونی هم با توجه به جدول انتخاب میکنیم

ha@sa

عضو جدید
چرا همکفو 4 بگیریم؟!!!! اگه منظورت برای سوالیه که همکفش تجاریه!! باید با همون باکس پله 3 دور بچرخی، و تو مقطع 3 تا شمشیریو بکشی..

آره درسته تو مبحث 15 هم نوشته؛ ابعاد کابینم 1.1*1.4
من مبحثه جدیدو دارم ننوشته 2 در 1.6 !! :eek: هلو جان مبحث 15 صفحه 66 . زده 190 *160 ...................منبع شما واسه ابعاد 1.7 *190 چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.