تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

rezahabibi66

عضو جدید
دوستان تو این آزمون ها پارکینگ ها خصوصی محسوب میشه یا عمومی ؟؟ در لولایی باید بزاریم برای پارکینگ یا کرکره ای هم میشه گذاشت؟؟؟
برای دسترسی به حیاط از همکف باید دسترسی بدیم ؟؟ یا میتونیم از زیرزمین هم دسترسی بدیم؟؟؟ مبحث 4 رو دیدم فقط نوشته دسترسی داشته باشه

ممنون از پاسخگویی دوستان

مبینا.

عضو جدید
دوستان به نظرتون پارکینگ ازمون ابان 93 رو اینطوری بکشم خوبه یانه؟چون یه فضایی بین دیوار پله و دیوار رمپ میمونه که ازش استفاده نکردم و نمیدونم مهمه یانه.مرسی از همگیمشاهده پیوست 256024

طرحت خیلی خوبه...بنظرمن مهمه چون نباید فضای غیرتعریف در کارداشته باشیم که بزاریمش کنار ندونیم چکارکنیم.پله رو به رمپ بچسبون..اگرپله رو هم بچرخونی بسمت بالا سمت راستش فضای بهتری برای انبار میتونی بزاری همه یکمی میان پاینتر که تاسیسات وانباریها ممکنه اندازهاش کمی تغییر کنه...اون پله بالادلیلش چیه؟اینجا پله نیاز نداره برای انباری وتاسیسات....

دوستان تو این آزمون ها پارکینگ ها خصوصی محسوب میشه یا عمومی ؟؟ در لولایی باید بزاریم برای پارکینگ یا کرکره ای هم میشه گذاشت؟؟؟
برای دسترسی به حیاط از همکف باید دسترسی بدیم ؟؟ یا میتونیم از زیرزمین هم دسترسی بدیم؟؟؟ مبحث 4 رو دیدم فقط نوشته دسترسی داشته باشه

ممنون از پاسخگویی دوستان
بنظرمن خصوصی میشه چون عموم یعنی هرکسی میتونه استفاده کنه..خصوصی یعنی فقط افراد این واحدها اجازه دارن استفاده کنن. البته این تحلیل منه ...م4ص50 گویا از هردونوعش میتونید استفاده کنید........امتحان قبول شده هارو دیدم از هردونوعش توکاربچه ها بوده ولی گویا از زیرزمین بیشتر میگیرن...بله کلی گفته...اگر کسی دقیق میدونه بگه...؟

آخرین ویرایش:

mis.archit

عضو جدید
بهتره هم از همکف هم از زیرزمین دسترسی بگذاریم ، چون جفتش دسترس خروج میشه ، مخصوصا اگه همکف از زمین ارتفاع داشته باشه

معمار111

عضو جدید
سلام دوستان
وقتی کل دیوارهای خارجی زیرزمین باید 30 سانتی باشه (20 دیوار خارجی +10 عایق رطوبتی و دیوار محافظ عایق)... یعنی ورودی رمپ اگرکه 3.50 متری باشه باید 3.60 بگیریم؟

سحر خوشان

عضو جدید
طرحت خیلی خوبه...بنظرمن مهمه چون نباید فضای غیرتعریف در کارداشته باشیم که بزاریمش کنار ندونیم چکارکنیم.پله رو به رمپ بچسبون..اگرپله رو هم بچرخونی بسمت بالا سمت راستش فضای بهتری برای انبار میتونی بزاری همه یکمی میان پاینتر که تاسیسات وانباریها ممکنه اندازهاش کمی تغییر کنه...اون پله بالادلیلش چیه؟اینجا پله نیاز نداره برای انباری وتاسیسات....
خودمم موافق بودم که پله و رمپ بچسبند ولی تو واحدای بالاش یه پذیرایی باریک درمیومد.نمیدونستم کدومو ترجیح بدم:razz:
اون پله برا تاسیساته که ارتفاش 3 متره
مرسی مبینا جان از راهنمایی

amirreza.dolat

عضو جدید

بهتره هم از همکف هم از زیرزمین دسترسی بگذاریم ، چون جفتش دسترس خروج میشه ، مخصوصا اگه همکف از زمین ارتفاع داشته باشه
تو مبحث3نوشته زیرزمینی که تصرف مسکونی و یا اشتغالی نداره نیازی نداره که مثل طبقات با اون رفتار کنیم و دوتا دسترس خروج نمی خواد
در ضمن تو این مقیاسی که ما طراخی میکنیم کلا قضیه 2دسترس خروج منتفیه
پس وقتی طبقات 2خروج نمی خواد پارکینگ هم نمی خواد
اونایی هم که گفته پارکینگ 2دسترس خروج برای پارکینگ بزرگ و پارکینگهای عمومیه

فرستاده شده از GT-S7262ِ من با Tapatalk

roya et

عضو جدید
دوستان من تا حالا برش کار نکردم برای این ازمون.میخاوم تازه شروع کنم.برش کارهاتون رو هم بزارید اگر میشه تا استفاده کنیم.نکاتش رو هم بگید که چی مهمه توی برش:w10:

ج.ع

عضو جدید
سلام خدمت دوستان.
من چند تا سوال داشتم.
نتونستم تمام تاپیک هارو بخونم.
1- اندازه درز انقطاع رو اول حساب میکنیم.بعد از ابغاد ساختمون کم میکنیم.برای اندازه باقی مونده طراحی میکنیم؟مثلا اگر ضلع زمین 11 متر باشه و دو تا 5 سانت درز انقطاع ساختمان بخاد.اون وقت برای 10.90 سانت طراحی میکنیم؟》》》بله
2- اندازه جان پناه تراس 1.10 هست یا 1.30؟ توی کار دوستان برای مرداد 94 دیدم نوشتن 130 برای محرمیت.》》》》تو مبحث 4گفته اگه از معبر مجاور دید به ساختمان باشه ویا از تراس به پلاک های مجاور دید داشته باشه باید جان پناه تراس یا o.k.bپنجره مشرف طوری باشه که مساله دید حل بشه
3- جک معلول به زیرزمین میره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟》》》》بله منظور اینه که پی و سایر ملزومات اجرای جک در زیر زمین یعنعی زیر محل قرار گیری جک قرار داره که باعث کم شدن ارتفاع زیرزمین میشه
4- ارتفاع مناسب پیلوت و زیرزمین چنده؟ پیلوت 240 یا 260؟ زیرزمین چند؟》》》》هر دو درجدول مربوطه توی مبحث 4هست
5- دستگرد یعنی چی؟》》》همون بخشی که کنار پله و رمپ پیاده نصب میشه که معلولان و... دستشونو ازش میگیرن که از پله یا رمپ بالا برن

سلام

ببخشید میشه این قسمت رو توضیح بدید؟
ملزومات اجرای جک در زیر زمین یعنعی زیر محل قرار گیری جک قرار داره که باعث کم شدن ارتفاع زیرزمین میشه

چه قدر از ارتفاع زیز زمین کم میشه به خاطر ملزومات اجرای جک؟؟
باتشکر

ج.ع

عضو جدید
دو ستان یک سوال دیگر اینکه در یک جزوه دیدم نوشته کنار رمپ باید مسیر عبور عابر پیاده به عرض 50 سانت بگذاریم. این درسته؟

roya et

عضو جدید
کار من: شهریور91
به نظرتون دسترسی به حیاطم درسته؟ چون داخل پارکینگ جا بود دیگه حیاط رو اشغال نکردم.DSC_1080.jpgDSC_1081.jpg

mahrooz

عضو جدید
سلام دوستان عزیز یه سوال داشتم در مورد اینکه پله ها رو باید با ارتفاع 17سانتیمتری بکشیم یعنی این طوری باید محاسبه کنیم ؟برا ی زیر زمین 2.72(یک بازو 7پله و بازوی دوم 9پله) و برای طبقات مسکونی 3.23(یک بازو 9پله و بازوی دوم 10پله)

مبینا.

عضو جدید
سلام دوستان
وقتی کل دیوارهای خارجی زیرزمین باید 30 سانتی باشه (20 دیوار خارجی +10 عایق رطوبتی و دیوار محافظ عایق)... یعنی ورودی رمپ اگرکه 3.50 متری باشه باید 3.60 بگیریم؟
من 30 سانتی توکارها ندیدم.کجا گفته شده باید 30 باشه؟

تو مبحث3نوشته زیرزمینی که تصرف مسکونی و یا اشتغالی نداره نیازی نداره که مثل طبقات با اون رفتار کنیم و دوتا دسترس خروج نمی خواد
در ضمن تو این مقیاسی که ما طراخی میکنیم کلا قضیه 2دسترس خروج منتفیه
پس وقتی طبقات 2خروج نمی خواد پارکینگ هم نمی خواد
اونایی هم که گفته پارکینگ 2دسترس خروج برای پارکینگ بزرگ و پارکینگهای عمومیه
در این صورت کلا افراد این ساختمون چطوری وارد حیاط بشن؟اینطوریکه حیاط بلااستفاده میشه فقط برای نورگیر خوبه.....
کار من: شهریور91
به نظرتون دسترسی به حیاطم درسته؟ چون داخل پارکینگ جا بود دیگه حیاط رو اشغال نکردم.مشاهده پیوست 256046مشاهده پیوست 256047
بنظرمن خوبه...
دوستان کسی پاسخ مرداد 94 اشراق رو داره تو سایت بزاره؟؟؟

من توصیه میکنم در تاپیک ازمونهای قبول شده ها کار قبول شده ها رو ببینید شاید بهترباشه....

یه سوال از مهندسین : میکن تاسیسات ارتفاعش 3متر...این درسته؟؟....این در کدوم مبحث گفته شده؟

nosh

عضو جدید
سوال!
تو قسمت پخ ساختمون نمیتونیم دسترسی به معبر بزاریم؟مثلا ابان 93 اینطوری باشه همکفشمشاهده پیوست 256060

سلام کاراتون خوبه ..خسته نباشید انشاالله همگی مزد زحماتتونو میبینین...در مورد راهروهای داخلی که 140 گرفتیدخوبه ولی الزام نیست بعضی وقتا همین 20 سانت ها خیلی به کارتون کمک میکنه...1.20کافیه دسترسی معلول به ساختمان مدنظرشونه اگه بخواهیم ضوابط معلول رو رعایت کنیم خودش قصه جدا داره پثل ابعاد پارکینگ ابعاد راهرو ها ابعاد سرویس ها...پس وقتی تو سوال اشاره ای نشده لزومی به رعایتش ندارید...در مورد ورودی از پخ طبق ضوابط شهرسازی ممنوع هست وبهتره اینکارو نکنید حتی تو بقات بازشو ندارید ...نظر منه...موفق باشید

سحر خوشان

عضو جدید
سلام کاراتون خوبه ..خسته نباشید انشاالله همگی مزد زحماتتونو میبینین...در مورد راهروهای داخلی که 140 گرفتیدخوبه ولی الزام نیست بعضی وقتا همین 20 سانت ها خیلی به کارتون کمک میکنه...1.20کافیه دسترسی معلول به ساختمان مدنظرشونه اگه بخواهیم ضوابط معلول رو رعایت کنیم خودش قصه جدا داره پثل ابعاد پارکینگ ابعاد راهرو ها ابعاد سرویس ها...پس وقتی تو سوال اشاره ای نشده لزومی به رعایتش ندارید...در مورد ورودی از پخ طبق ضوابط شهرسازی ممنوع هست وبهتره اینکارو نکنید حتی تو بقات بازشو ندارید ...نظر منه...موفق باشید
ممنون از لطف زیادتون و راهنماییتون.من راهروهای داخلی رو 120 میگیرم.فقط تو ورودی فضای 140×140 قرار میدم

nosh

عضو جدید
دوستان لطفا ببینید که تونستم ورودی واحدمو با تغییری که دادم بهتر کنمترازااازاا
اانکته ی دیگه که به نظرم میاد ستون گذاریتون باعث شده یکی از پوترهاتون از وسط کف سرویستون بگذره که برا نصب سنگ توالت ها مشکل اجرایی به وجود میاره...

amirreza.dolat

عضو جدید

سلام

ببخشید میشه این قسمت رو توضیح بدید؟
ملزومات اجرای جک در زیر زمین یعنعی زیر محل قرار گیری جک قرار داره که باعث کم شدن ارتفاع زیرزمین میشه

چه قدر از ارتفاع زیز زمین کم میشه به خاطر ملزومات اجرای جک؟؟
باتشکر

منظور پی سازی و جک (جک منظور یه چیزی شبیه جکآسانسور هیدرولیک در نظر بگیرید) البته پی میشه دو طریق اجرا بشه یکی روی خاک پر و دیگری پی کلاف بندی شده به ستونهای اطراف برای انتقال بار به پی اصلی که اولی تو زلزله بهتره
در مورد اندازه یه جایی خوندم همونقدر که میره بالا همونقدرم میاد پایین
البته فکر کنم حداقله
اینا چیزایی بود که من میدونستم:)

ج.ع

عضو جدید
دوستان وقتی میگیم کف همکف از کد 1.20 نمیتونه بالاتر باشه دقیقا منظور 1.20 از سطح صفر صفره یا از تراز معبر؟؟ یعنی اگر کد معبر مثلا -1 بود و کد همکف +0.60 مشکلی نیست؟؟

آخرین ویرایش:

amirreza.dolat

عضو جدید

دو ستان یک سوال دیگر اینکه در یک جزوه دیدم نوشته کنار رمپ باید مسیر عبور عابر پیاده به عرض 50 سانت بگذاریم. این درسته؟
اگه قرار باشه فضای عبوری هم باشه که لازم نیست 60حداقله تازه اگه مسیر دسترس خروج باشه 90ولی فک کنم اون چیزی که شما دیدین برای یک شرایط خاص گفته
یه چیز دیگه اینه که توی پارکینگ عمومی مهبر پیاده ای به عرض 60در نظر میگیریم

amirreza.dolat

عضو جدید

سلام دوستان عزیز یه سوال داشتم در مورد اینکه پله ها رو باید با ارتفاع 17سانتیمتری بکشیم یعنی این طوری باید محاسبه کنیم ؟برا ی زیر زمین 2.72(یک بازو 7پله و بازوی دوم 9پله) و برای طبقات مسکونی 3.23(یک بازو 9پله و بازوی دوم 10پله)
آره فقط به کم و زیاد شدن مسیر خروج دقت کن که به سمت خروج نباید عرض مسیر کم بشه

amirreza.dolat

عضو جدید

در این صورت کلا افراد این ساختمون چطوری وارد حیاط بشن؟اینطوریکه حیاط بلااستفاده میشه فقط برای نورگیر خوبه.....←←←دسترسی به حیاط از همکفه نه زیرزمین چه لزومی داره افراد بتونن از زیر زمین به حیاط برن وقتی میتونن از همکف برن؟!

یه سوال از مهندسین : میکن تاسیسات ارتفاعش 3متر...این درسته؟؟....این در کدوم مبحث گفته شده؟[/QUOTE]←←←←به نظر منطقی میاد چون تو تاسیسات مساله تعمیر پیش میاد که برای جا به جایی قطعات ما نیاز به ارتفاع داریم اگه اشتباه میگم راهنمایی کنید

اجرای دیوار زیر زمین چه دیوار حایل چه معمولی 30سانت هست به جزوات عناصر و جزییات مراجعه کنید
البته توی مباحث هم به عایق کاری دیوار زیر زمین که تایید کننده همین مطلبه اشاره شده

amirreza.dolat

عضو جدید

دوستان وقتی میگیم کف همکف از کد 1.20 نمیتونه بالاتر باشه دقیقا منظور 1.20 از سطح صفر صفره یا از تراز ه معبر؟؟ یعنی اگر کد معبر مثلا -1 بود و کد همکف +0.60 مشکلی نیست؟؟
این سوال منم هست؟؟؟؟؟؟؟:(

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دوستان وقتی میگیم کف همکف از کد 1.20 نمیتونه بالاتر باشه دقیقا منظور 1.20 از سطح صفر صفره یا از تراز ه معبر؟؟ یعنی اگر کد معبر مثلا -1 بود و کد همکف +0.60 مشکلی نیست؟؟

منظور تراز معبره کد همکف رو هم همیشه 00در نظر میگیرند مگر در جاهایی که زمین شیبدار باشه که در اون حالت هم میانگینش باید00 بشه
البته دوستان نقشه بردارمون بیشتر میتونن توضیح بدهند

سحر خوشان

عضو جدید
دوستان لطفا ببینید که تونستم ورودی واحدمو با تغییری که دادم بهتر کنمترازااازاا
اانکته ی دیگه که به نظرم میاد ستون گذاریتون باعث شده یکی از پوترهاتون از وسط کف سرویستون بگذره که برا نصب سنگ توالت ها مشکل اجرایی به وجود میاره...
درسته دقت نکردم.مرسی

وضعیت
موضوع بسته شده است.