تمرین گروهی آزمون طراحی - بهمن94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mahnaz19

عضو جدید
سلام دوستان
میشه بگید منظورتون از رعایت سرگیری چیه ؟
و اینکه خیلی از کارایی که من اینجا دیدم لابی برای اسانسور نداشتن این مشکل نیست؟

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان
شما لابی برای اسانسور بزار

arefeh

کاربر ممتاز
سلام دوستان
رعایت سرگیری یه آیتم اش رو توی تصویر زیر میبینی
در مورد لابی آسانسور هم مهم اینه که یه فضای 1/5*1/5 جلوی آسانسور در نظر بگیری که هیچ دربی (به جز درب باکس راه پله) توی آن باز نشه...حالا این لابی توی زیرزمین باید کاملا بسته بشه ولی در طبقات الزام نیست که یک درب مجزا داشته باشه

mehdi t

عضو جدید
سلام.چند تا سوال دارم.

1- اگر سرویس بهداشتی یا حمام دو واحد در کنار هم قرار بگیرندمیشه یک داکت مشترک در نظر گرفت؟

2- برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی میشه یک داکت در نظر گرفت؟

3- اگر آشپزخانه در طیقات روی هم باشند میشه یک داکت تا بالا برای همه طراحی کرد؟

4- اگر تراس باشه و پشت آن آشپزخانه و یا پذیرایی باشه از لحاظ نورگیری درسته؟

5-اگه آشپزخانه جلو باشه و پشت آن پذیرایی باشه از لحاظ نورگیری درسته؟

rahmati8829

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.چند تا سوال دارم.

1- اگر سرویس بهداشتی یا حمام دو واحد در کنار هم قرار بگیرندمیشه یک داکت مشترک در نظر گرفت؟

2- برای آشپزخانه و سرویس بهداشتی میشه یک داکت در نظر گرفت؟

3- اگر آشپزخانه در طیقات روی هم باشند میشه یک داکت تا بالا برای همه طراحی کرد؟

4- اگر تراس باشه و پشت آن آشپزخانه و یا پذیرایی باشه از لحاظ نورگیری درسته؟

5-اگه آشپزخانه جلو باشه و پشت آن پذیرایی باشه از لحاظ نورگیری درسته؟

هیچکدوم مشکلی ندارن بخوایید استفاده بکنید فقط برای نورگیری اگه واحد کمتر از 75 متر باشه و اخر اشپزخانه از اول محل نورگیری حداکثر7 متر باشه میشه از نور پذیرایی برای اشپزخانه هم استفاده کرد ولی برعکس رو نمیشه.

alizare49

عضو جدید
رعایت سرگیری یه آیتم اش رو توی تصویر زیر میبینی
در مورد لابی آسانسور هم مهم اینه که یه فضای 1/5*1/5 جلوی آسانسور در نظر بگیری که هیچ دربی (به جز درب باکس راه پله) توی آن باز نشه...حالا این لابی توی زیرزمین باید کاملا بسته بشه ولی در طبقات الزام نیست که یک درب مجزا داشته باشه

با سلام
خدمت همه دوستان عرض کنم که در هیچ جایی از آیین نامه مقررات ملی نمیتونید عدد 195 سانتی متر رو که در این محاسبات لحاظ شده رو پیدا کنید و این صرفا یکی از همون موارد گمراه کننده خانه عمران اشراقه که ذهن همه رو گمراه کرده(که البته بنده راجع به ایرادات فجیع اشراق قبلا صحبت کردم و بعضی از دوستان قبول نداشتن)
این عکس مربوط به مبحث 4 هست که ملاک کار همه هست
2015-12-28-429.jpg
واین عکس هم همون عدد 195 سانته که اشراق توی جزواتش گذاشته
2015-12-28-431.jpg

nosh

عضو جدید
با سلام
خدمت همه دوستان عرض کنم که در هیچ جایی از آیین نامه مقررات ملی نمیتونید عدد 195 سانتی متر رو که در این محاسبات لحاظ شده رو پیدا کنید و این صرفا یکی از همون موارد گمراه کننده خانه عمران اشراقه که ذهن همه رو گمراه کرده(که البته بنده راجع به ایرادات فجیع اشراق قبلا صحبت کردم و بعضی از دوستان قبول نداشتن)
مشاهده پیوست 254856
مشاهده پیوست 254857

سلام
ببینید دوستان درسته تو مبحث 4 اعداد 1.95 یا 2.05 برا سرگیری رمپ قید نشده ولی توجه کنید تو همین قسمت مبحث 4 که گذاشتید عنوان حداقل به کار رفته پس هیچ اشکالی که نداره یچ وبه نظر من حتی نمره مثبت هم داره...همیشه که نبایید حتما حداقل را ملاک قرار داد ...بعضی وقتا برا بالا بردن کیفیت فضا ها بهتره یه مقدار دست بالا گرفت...
البته نظر بنده اینه ......موفق باشید

arefeh

کاربر ممتاز
با سلام
مشاهده پیوست 254856
مشاهده پیوست 254857

دوستان توجه کنند این عدد از طریق تدوینگر مبحث 4 تائید شده است(در سمیناری در قزوین قبل از برگزاری آزمون دوره مرداد ماه گفتند که درسته عدد 1.80 در مبحث قید شده است اما اون عدد حداقل هست و اگر 1.95 بگیرید صحیح تر است ) ...یعنی برای شاسی بلند 1.95 هست...البته اساتید با تجربه مثل صمصام و میرزامحمدی و صدیق (که خیلی از همین عزیزان قبول دارند) در جزوه اونها هم ذکر شده...در گروهی که از تمام کشور عضو داریم هم همه این عدد رو تائید کردند....حالا یکی میخواد ریسک کنه 1.80 رو بگیره خودش میدونه....1 متر بیشتر سرگیری رو رعایت کردند تا اینکه به کل رد بشید دست خودتون هست....
و نکته دگ اینکه مهم طریق محاسبه سرگیری هست...و اینکه اون اعداد از کجا اومده ...وگرنه همه بلدن دو عدد از روی هوا حفظ کنند.این تصویر هم نحوه محاسبه اش و تنها برای اون عزیزی که اصلا نمی دونست سرگیری چیه گذاشته شده است...اسلاید های قبل و بعد از این رو قرار ندادم که سرگیری رو برای 1.80 و 2.05 گفته شده است.
حتی گاهی باید 2.05 هم بگیریم....توی مبحث گفته ، لازم نیست اینجا دگ مطرح کنم

alizare49

عضو جدید
سلام
ببینید دوستان درسته تو مبحث 4 اعداد 1.95 یا 2.05 برا سرگیری رمپ قید نشده ولی توجه کنید تو همین قسمت مبحث 4 که گذاشتید عنوان حداقل به کار رفته پس هیچ اشکالی که نداره یچ وبه نظر من حتی نمره مثبت هم داره...همیشه که نبایید حتما حداقل را ملاک قرار داد ...بعضی وقتا برا بالا بردن کیفیت فضا ها بهتره یه مقدار دست بالا گرفت...
البته نظر بنده اینه ......موفق باشید

دوستان دقت کنند که این آزمون دقیقا رعایت حداقل هاست و نکته مهم اینجاست که وقتی ما به این حداقل ها مسلط باشیم با قاطعیت سر جلسه باید همون رو در نظر بگیریم و این عبارت که "حداقل" ریسک داره به هیچ عنوان در آزمون معنی نداره چون همون مقررات ملی که این حداقل ها رو ذکر کرده قراره ملاک تصحیح برگه ها باشه نه فلان جلسه ای که در قزوین برگزار شده یا صدیق و صمصام و ...
وگر نه هر کسی میتونه بیاد و یه عددی بیشتر از حداقل بگیره و جزوه بده
در ضمن یادمون باشه این مطالب فقط برای آزمون صدق میکنه وگرنه در اجرا اگه دستتون باز باشه قطعا اعداد بیشتر رو باید در نظر گرفت ولی توی آزمون شما به هیچ وجه فرصت آزمایش و خطا ندارید که مثلا عددی بالاتر از حداقل بگیرید و آخر کار تازه بفهمید از یه جای دیگه کمبود فضا دارید
در کل منظور بنده از درج این مطالب اینه که بچه هایی که میخوان واقعا و به طور عمقی طراحی رو یاد بگیرن و به اصطلاح معماری کنن خودشون رو بیشتر باور داشته باشن و غرق کلاسهای آموزشی نشن (کلاس برن ولی مطالب کلاس رو قران ناطق ندونن) خودشون مقررات ملی رو بخونن و باهاش تمرین کنن
ایشالا که با این برنامه همه شون به هدف خواهند رسید

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان دقت کنند که این آزمون دقیقا رعایت حداقل هاست و نکته مهم اینجاست که وقتی ما به این حداقل ها مسلط باشیم با قاطعیت سر جلسه باید همون رو در نظر بگیریم و این عبارت که "حداقل" ریسک داره به هیچ عنوان در آزمون معنی نداره چون همون مقررات ملی که این حداقل ها رو ذکر کرده قراره ملاک تصحیح برگه ها باشه نه فلان جلسه ای که در قزوین برگزار شده یا صدیق و صمصام و ...
وگر نه هر کسی میتونه بیاد و یه عددی بیشتر از حداقل بگیره و جزوه بده
در ضمن یادمون باشه این مطالب فقط برای آزمون صدق میکنه وگرنه در اجرا اگه دستتون باز باشه قطعا اعداد بیشتر رو باید در نظر گرفت ولی توی آزمون شما به هیچ وجه فرصت آزمایش و خطا ندارید که مثلا عددی بالاتر از حداقل بگیرید و آخر کار تازه بفهمید از یه جای دیگه کمبود فضا دارید
در کل منظور بنده از درج این مطالب اینه که بچه هایی که میخوان واقعا و به طور عمقی طراحی رو یاد بگیرن و به اصطلاح معماری کنن خودشون رو بیشتر باور داشته باشن و غرق کلاسهای آموزشی نشن (کلاس برن ولی مطالب کلاس رو قران ناطق ندونن) خودشون مقررات ملی رو بخونن و باهاش تمرین کنن
ایشالا که با این برنامه همه شون به هدف خواهند رسید
من فکرمیکنم توی مساحتهای واحدها اینجوریه اما
نمیشه گفت دقیقا واسه ی همه جاش باید حداقل هارو درنظر گرفت خیلی جاها میشه دسته بالا درنظر گرفت.مثلا توی طراحی فضاها
حداقل توی همین آزمون مرداد94 این گفته شما نقض میشه.برای مساحتهای واحد ها درسته اما برای فضاها نه.
اینکه اصل ماجراست که خود بچه ها اول مباحث رو بطور کامل یادبگیرن کنارش از جزواتی که با مباحث همخونی داره و همچنین تجارب عزیزان قبول شده و باتجربه استفاده کنن.

alizare49

عضو جدید
من فکرمیکنم توی مساحتهای واحدها اینجوریه اما
نمیشه گفت دقیقا واسه ی همه جاش باید حداقل هارو درنظر گرفت خیلی جاها میشه دسته بالا درنظر گرفت.مثلا توی طراحی فضاها
حداقل توی همین آزمون مرداد94 این گفته شما نقض میشه.برای مساحتهای واحد ها درسته اما برای فضاها نه.
اینکه اصل ماجراست که خود بچه ها اول مباحث رو بطور کامل یادبگیرن کنارش از جزواتی که با مباحث همخونی داره و همچنین تجارب عزیزان قبول شده و باتجربه استفاده کنن.

متاسفانه یا خوشبختانه سولات آزمون رو طوری مطرح میکنن که شما آنچنان مانوری نمیتونی روی ابعاد و اندازه ها بدی یعنی دستت از لحاظ ابعاد فضاها اونقدری باز نیست که مثلا عرض سرویس رو 3 بگیری یا عرض taxi way رو 6 بگیری پس باید اونقدر به همون "حداقل ها" مسلط و مطمئن باشی که ترسی از اشتباه شدن ابعاد نداشته باشی در ضمن رعایت حداقل ابعاد خودشو بیشتر توی پارکینگ نشون میده که اصل و اساس طراحی طبقات رو شکل میده و گرنه معمولا توی طراحی واحد ها میشه دست بالاتر هم در نظر گرفت

آخرین ویرایش:

alizare49

عضو جدید
از بچه ها کسی میدونه برای نورگیری دو آشپزخانه از دو واحد مستقل حداقل ابعاد نورگیر چقدر باید باشه

M I N A

دستیار مدیر مهندسی معماری
کاربر ممتاز
سلام
از شما دوستان که تجربه خوبی در ازمون نظام مهندسی دارید و گاها راهنمایی میکنید ممنونم و از راهنمایی هاتون استفاده میکنیم ، ولی با مطالعه پست هاي اخير به نظرم اگر بیش از این بحث های حاشیه ای ادامه پیدا کنه باعث تنش و از بین رفتن نظم تاپیک میشه
پس دوستان لطفا رعایت کنید و احترام متقابل رو حفظ کنید و لطفا فقط مطلب مرتبط با موضوع تاپیک ارسال کنید
ممنونم موفق باشید:gol:

abolfaZZzl

عضو جدید
کاربر ممتاز
متاسفانه یا خوشبختانه سولات آزمون رو طوری مطرح میکنن که شما آنچنان مانوری نمیتونی روی ابعاد و اندازه ها بدی یعنی دستت از لحاظ ابعاد فضاها اونقدری باز نیست که مثلا عرض سرویس رو 3 بگیری یا عرض taxi way رو 6 بگیری پس باید اونقدر به همون "حداقل ها" مسلط و مطمئن باشی که ترسی از اشتباه شدن ابعاد نداشته باشی در ضمن رعایت حداقل ابعاد خودشو بیشتر توی پارکینگ نشون میده که اصل و اساس طراحی طبقات رو شکل میده و گرنه معمولا توی طراحی واحد ها میشه دست بالاتر هم در نظر گرفت

آره خب آنچنان مانوری نمیشه داد،ولی اینکه گفته بودید دقیقا رعایت حداقل ها، گفته بودم.

arch_boy

عضو جدید
با سلام...
من پاسخ نامه های ازمون طراحی دوره های قبل مال خانه اشراق را لازم دارم...( جزوه های طراحی رو لازم ندارم )

اگر کسی داره لطف کنه اطلاع بده بنده هزینشو تقدیم کنم...
اگرم کسی هست که با هم خریداری کنیم بازم اطلاع بده...
ممنون از دوستان.

nedata

عضو جدید
از بچه ها کسی میدونه برای نورگیری دو آشپزخانه از دو واحد مستقل حداقل ابعاد نورگیر چقدر باید باشه
طبق کتاب فضاهای فرعی 3% هست که البته جایی دستنویس دیدم که فاصله دو پنجره باید 4 باشه اگر دو فضا اصلی نباشه. توی امتحان اسفند 91 برای خودم این سوال پیش اومد که بنظرم جوابش 2در 4 هست

• Like
واکنش ها: nosh

alizare49

عضو جدید
طبق کتاب فضاهای فرعی 3% هست که البته جایی دستنویس دیدم که فاصله دو پنجره باید 4 باشه اگر دو فضا اصلی نباشه. توی امتحان اسفند 91 برای خودم این سوال پیش اومد که بنظرم جوابش 2در 4 هست

دقیقا آزمون اسفند91 این سوال رو برام بوجود آورد به نظر منم باید 2 در 4 باشه ولی مبحث 4 خیلی مبهم به ابعادش اشاره کرده البته در 2 جای مختلف92.jpg69.jpg

mehdi t

عضو جدید

اشپزخانه دو واحد. ابعاد نورگیر 3 در 4

mehdi t

عضو جدید
نه آقای مهندس اشتباه نکنید ابعاد 2 در 4 هست برای دو سرویس
3در 4 زمانی است که یه نورگیر ما برای درجه یک باشه...

کلاسی که برای طراحی میرم داخل جزوه زده 3در 4 !!!!!!! بیشتر پیگیر می شم ببینم بالاخره چنده.

arefeh

کاربر ممتاز
کلاسی که برای طراحی میرم داخل جزوه زده 3در 4 !!!!!!! بیشتر پیگیر می شم ببینم بالاخره چنده.

فکر کنم اشتباها گفتن شاید هم شما اشتباه متوجه شده باشید...اما در مبحث تا حدودی بهش اشاره شده است...
حتی بیاید خودتون هم تجسم کنید
وقتی یه نورگیر برای دو تا درجه یک از دو واحد مچزا باشه 18 متر با عمق 6 متر
و یه نورگیر برای یک درجه و یک درجه دو از دو واحد مجزا 12 متر با عمق 4 متر
و یه نورگیر برای یک درچه دو از یک واحد مستقل باشه 6 متر با عمق 3 متر
آیا به نظر شما یه نورگیر برای دو تا درجه دو از دو واحد مجزا میتونه اون هم 12 متر باشه؟؟؟؟؟!!
فکر کنم شما با آیتم دوم که من گفتم ممکن اشتباه گرفته باشید و جواب اون رو داده باشید

mehdi t

عضو جدید
فکر کنم اشتباها گفتن شاید هم شما اشتباه متوجه شده باشید...اما در مبحث تا حدودی بهش اشاره شده است...
آیا به نظر شما یه نورگیر برای دو تا درجه دو از دو واحد مجزا میتونه اون هم 12 متر باشه؟؟؟؟؟!!
فکر کنم شما با آیتم دوم که من گفتم ممکن اشتباه گرفته باشید و جواب اون رو داده باشید[/QUOTE

ابعاد درست چنده؟ شاید من متوجه نشدم؟

mehdi t

عضو جدید
بچه ها میز نوری ممنوعه؟
چیکار کنیم که پلانها زودتر بکشیم کاشکی روشی بود سریع کپی میکردیم شما روشی بلدید؟

arefeh

کاربر ممتاز
فکر کنم شما با آیتم دوم که من گفتم ممکن اشتباه گرفته باشید و جواب اون رو داده باشید[/QUOTE

ابعاد درست چنده؟ شاید من متوجه نشدم؟

خدمتتون عرض کردم دگ
ابعاد نورگیر اگر دو تا درچه از واحد های مجزا نور بگیرند 3*6 با عمق 6 متر مساحت 18 مترمربع
اگر یک درجه یک یه درجه دو باشه 3*4 با عمق 4 مساحت 12 متر مربع
اگر دو تا درجه دو باشه 2*4 عمق 4 مساحت 8 مترمربع

اگر درجه یک یک واحد نور بگیره 3*4 عمق 4 متر مساحت 12 مترمربع
اگر درجه یک و درجه دو یه واحد مسکونی باشه 3*4 عمق 4 متر مساحت 12 مترمربع
اگر درجه دو تنها باشه 2*3 عمق 3 مساحت 6 مترمربع

و در مورد سرعت بالا...میتونید برای انتقال ستون ها پشت یک شیت که دقیق ستون هات در آمده بخش ستون رو سیاه کنی بعد مثل کاربن استفاده کنی
یا پستی بندازی روی شیتت ستون رو کپی کنی بعد از پشت پوستی برای کاربن استفاده کنی
می تونی از سوزن ته گرد استفاده کنی
و........هر روش دگ ای که خودت به ذهن ات می رسه.
من خودم چون راپیدی کار کرده بود یکم جلوی نور گرفتم دستم اومد که چه به چیه و کشیدم
بعضی ها هم میگن گذاشتن که از پنجره حوزه امتحانی استفاده کنی در جهت کپی کردن...اینو هر جا اجازه نمیدن

khazaei1

عضو جدید
سلام دوستان. این کار آبان 93 منه. ممنون میشم ایرادامو بگین.0.jpg

پیوست ها

• 3.jpg
    3.jpg
    14.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mane1

عضو جدید
بچه ها میز نوری ممنوعه؟
چیکار کنیم که پلانها زودتر بکشیم کاشکی روشی بود سریع کپی میکردیم شما روشی بلدید؟
روش کپی لازم نیست یعنی برای این ازمون سریع نگاه کنید و روی برگه بعدی بکشید البته بعضی دوستان پشت برگه ای را سیاه میکنند و بعنوان کپی استفاده میکنند.

alizare49

عضو جدید
سلام دوستان. این کار آبان 93 منه. ممنون میشم ایرادامو بگین.مشاهده پیوست 255010

با سلام
رعایت خواسته های صورت مسئله از اساسی ترین ملاک های نمره در آزمونه که
1-در طبقه همکف طراحی لابی رو نخواسته ولی شما لابی دادید
2-نورگیر 12 متری وسط رو میشد با یه نور گیر 6 متری حل کرد البته در این صورت باید جای خواب وآشپزخانه عوض شه
3-از همه مهمتر رعایت نکردن حریم رفت و آمد در طبقه زیر زمینه

khazaei1

عضو جدید
با سلام
رعایت خواسته های صورت مسئله از اساسی ترین ملاک های نمره در آزمونه که
1-در طبقه همکف طراحی لابی رو نخواسته ولی شما لابی دادید . یعنی مستقیم وارد فضای راه پله بشه؟ میشه؟
2-نورگیر 12 متری وسط رو میشد با یه نور گیر 6 متری حل کرد البته در این صورت باید جای خواب وآشپزخانه عوض شه. بله ولی اینجوری تفکیک فضای عمومی و خصوصی به هم میخوره و در اتاق خواب به داخل نشیمن باز میشه.
3-از همه مهمتر رعایت نکردن حریم رفت و آمد در طبقه زیر زمینه
بله قبول دارم;)

ممنون که وقت گذاشتین

وضعیت
موضوع بسته شده است.