تمرین گروهی آزمون طراحی آبان 93

وضعیت
موضوع بسته شده است.

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
مهندس زمانی که ارتفاع سرگیری 195 هست مسلما نباید ارتفاع در هم از این کمتر باشه. که البته این فقط توی نما دیده میشه و اگه همچین چیزی بخوان. یا اگر خط برش از در پارکبنگ رد شه. شما 2 الی 2.2 بگیر اصن برای اطمینان
240 هم حد اقل هست. باید توجه کنی که اگر از این مقدار بیشتر بشه طول رمپ هم زیاد میشه و فضا ممکنه کم بیاد.

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
مهندس زمانی که ارتفاع سرگیری 195 هست مسلما نباید ارتفاع در هم از این کمتر باشه. که البته این فقط توی نما دیده میشه و اگه همچین چیزی بخوان. یا اگر خط برش از در پارکبنگ رد شه. شما 2 الی 2.2 بگیر اصن برای اطمینان
240 هم حد اقل هست. باید توجه کنی که اگر از این مقدار بیشتر بشه طول رمپ هم زیاد میشه و فضا ممکنه کم بیاد.

2.40 حداقله، ص 73 مبحث 4 بند 1

delava

عضو جدید
کاربر ممتاز
[FONT=&quot] من رمپ آزمون خرداد93 تو[/FONT] CAD[FONT=&quot]کشیدم.مهندس ریاحی گفتید چون ارتفاع کف تا کف آزمون خرداد 3.80 هست طول باکس پله زیاد میشه،و تو همکف با طراحی چند تا پله از تعداد پله های باکس کم میکنیم.مثل کار مهندس عارفه.0.84+واشراق [/FONT]0.76+
1-[FONT=&quot]میخواستم بدونم فلسفه این کا بخاطر اینه که باکس پله کوچکتر بشه و فضای کمتری اشغال بشه(به دلیل گرانی زمین)؟[/FONT]
2-[FONT=&quot]طراحی چند پله در لابی باعث میشه سقف زیر زمین دوتا تراز داشته باشه.یکی0.10+(تجاری) و یکی( اشراق) 0.67+(لابی) که با رنگ سبز نشون دادم.از لحاظ فنی و مهندسی و اجرایی این کار بهتراز باکس پله با طول بیشتر است؟ممنون میشم راهنمایی کنید[/FONT] .
مشاهده پیوست RAMP-KHORDAD93.rar

zazar5414

عضو
سلام دوست عزیز جزوه اشراق مربوط به حل خرداد 93 نسخه ای که من دارم ناقصه از صفحه 4 پریده 8 میشه لطف کنید برای من اصلشو بفرستیددد سپاسگزارررم

arefeh

کاربر ممتاز
[FONT=&quot] من رمپ آزمون خرداد93 تو[/FONT] CAD[FONT=&quot]کشیدم.مهندس ریاحی گفتید چون ارتفاع کف تا کف آزمون خرداد 3.80 هست طول باکس پله زیاد میشه،و تو همکف با طراحی چند تا پله از تعداد پله های باکس کم میکنیم.مثل کار مهندس عارفه.0.84+واشراق [/FONT]0.76+
1-[FONT=&quot]میخواستم بدونم فلسفه این کا بخاطر اینه که باکس پله کوچکتر بشه و فضای کمتری اشغال بشه(به دلیل گرانی زمین)؟[/FONT]
2-[FONT=&quot]طراحی چند پله در لابی باعث میشه سقف زیر زمین دوتا تراز داشته باشه.یکی0.10+(تجاری) و یکی( اشراق) 0.67+(لابی) که با رنگ سبز نشون دادم.از لحاظ فنی و مهندسی و اجرایی این کار بهتراز باکس پله با طول بیشتر است؟ممنون میشم راهنمایی کنید[/FONT] .
مشاهده پیوست 224579

دوستم همین صفحه پست آقای مهندس ریاحی رو بخون.... فکر میکنم الان ایشون سومین باره جواب این سوال رو دادن....

و.

arefeh

کاربر ممتاز
مهندسین عزیز سعی کنید سوال هر دوستی ک جواب داده میشه رو هم خوب مطالعه کنید ک زودتر ب جواب برسید و همین که ممکنه سوالی باشه شاید الان برای شما بوجود نیاز ولی سرازمون بشه براتون معضل و واقعا حیف.... ک به خاطر ی سوال ک ممکنه اینجا حلش کرده باشیم شما نتونید سر آزمون ب جواب برسید
همگی موفق و پیروز باشید

الهام مدرسی

عضو جدید
سلام .خسته نبا​شید
1.چرا تو جزوه های خانه اشراق (مثلا آزمون 4 ) وقتی رمپ رو کشیده به همون اندازه کف ط همکف رو عقب کشیده و به ارتفاع 195 توجه نکرده؟
2.تو همون آزمون، 4 تا پاسیو داریم ایا این اشتباه نیست؟
3.در جزوه آقای صدیق گفته شده که لازم نیست 4طرفه راه پله ستون گداری بشه و 2 طرف اون کافیه آیا این مطلب صحیحه؟
4.آیا ستون ها می تونند در یک ردیف نباشند؟
5.میشه تو طبقه همکف تراس داشته باشیم؟

آخرین ویرایش:

Unique.f

عضو جدید
یونیک جان خسته نباشی. شما روش مهندس ریاحی رو استفاده کردین و اون جنگ اعصابی که من داشتمو نداشتین ;)
زیر زمین اوکی هست فقط به نظرم از فایلای شابلونا برای آسانسور استفاده کردی که ابعادشون با احتساب برش هست و یه مقدار بزرگه!
همکف:
سمت راست رو از بالا به پایین که میای خیلی پله پله شده و یه دست نیست، عارفه خانم پیشنهاد خوبی به من داد و این بود که اون مجموعه رو تا همون دیوار سر گیر و پایین فضا خلاصه کنم و فضای بالا یکدست شه.
اون داکتی که در همکن روی رمپ افتاده فک کنم مسئله داره وی به ماشین گیر می کنه. حساب کردم ارتفاعش در اون قسمت 176 سانت میشه.پس این داکت رو باید چی کار کنم؟
فکر میکنم یه بار مهندس عارفه گفتند که میشه همه داکت ها به جای اینکه تو سقف زیرزمین یکی بشن و برن به داکت اصلی، تو سقف طبقه همکف یکی بشن و این یعنی اینکه دیگه نیازی نیست داکت ها توی طبقه همکف کشیده بشن درسته؟

داکت آشپزخانه پایینی پلانت رو هم تو همکف نیاوردی که درست میفته جلوی پله ورودی!
طبقه اول واحد پایین
جای سرویس و حمام رو عوض کن که مهمان نره اون راهروی بالا و به در نزدیک تر شه. اخه اون اتاق پایینی رو اتاق میهمان در نظر گرفتم و یا اتاق مستر و براش از داخل اتاق سرویس بهداشتی گذاشتم. اینطوری اگه می خواستم جای حمام و سرویس رو جابه جا کنم نمی شد از اتاق به سرویس دسترسی داد....
واحد بالاییت طرحی داره که هیچوقت به ذهن من نمیرسه! با اینکه مساحت نورگیرت از نورگیر 18 متری من کمتره و 14 متره اما این به قیمت دو تکه شدن عرصه خصوصیت تمام شده. یکی از اتاق ها اول راه و دو تای دیگه انتهای خونه ست که خوب نیست. یه جوری اینا باید در یه محدوده باشه. همونطور که توضیح دادم توی این واحد سه خوابه یک خواب مستر و یا مهمان قرار دادم و اونو از دو اتاق دیگه جدا کردم و توی بعض از خونه ها هم این سبک رو دیدم.یعنی واقعا نمره کم میشه و مشکل بزرگیه؟
توی واحد های دو خوابه ت توالت واحد بالایی رو از جلوی نورگیر بیار پایین و بچسبون به توالت واحد پایینی و اگه بشه یک داکت داشته باشن.
اگه دقت کنید به خاطر این که سرویس طبقه بالا و پایین روی هم قرار بگیرن این اونجا گذاشتمش.در واقع توی طرح خیلی سعی داشتم که فضاهای تر مثل آشپزخانه حمام و دستشویی همه روی هم قرار بگیرند و یکی از دلیل هایی هم که یکی از اتاق خوابها در واحد سه تایی جدا از دو خواب دیگه افتاده همینه و گرنه میشد تو این طبقه توی واحد سه خوابه جای اتاق خواب و آشپزخونه رو عوض کرد و به این ترتیب هر سه خواب کنار هم قرار می گرفتند ولی دیگه آشپزخانه با طبقه بالا رو هم نبودند.به نظرتون چقدر مهمه که فضاهای تر روی هم بیفتن؟
تو پلان بام کد ارتفاع خرپشته یادت نره و روی نورگیر ها هم ضربدر بزن
به نظرم کارت مثل کار اولی من مشکل دهنه هم داره، ستونای D4 و D6 منظورتون ستون های C4 و C6 هست؟چه مشکلی داره؟ مثل ستون گذاری مهندس عارفه هستش...
فعلا اینا به ذهنم اومد باقیش ردیفه خسته نباشی.
موفق باشی[/QUOT

ممنون مهندس جان از توضیحات و وقتی که گذاشتید. لطف کردی.لطفا نظرتونو راج به مواردی که در جواب گفتم بدید.سر این موضوع داکت ها و حل عرصه عمومی خصوصی وبا در نظر گرفتن فضاهای خشک و تر روی هم خیلی مشکل دارم.

Unique.f

عضو جدید
مشاهده پیوست 224539
سلام و خسته نباشید به همه دوستان عزیز.من سوال خرداد 93 رو تمرین کردم و در این جا ضمیمه میکنم.از همه دوستان خواهش دارم اگر امکانش هست کارمو نقد کنند.خیلی لطف می کنید که وقت میذارید.ممممممممممنونم
مهندس ریاحی عزیز لطفا کارمو نگاه کنید و ببینید داکت ها و کانال کولر ها رو درست گذاشتم.ممنون میشم اگه ایرادات دیگه ای هم که به نظرتون میرسه رو بهم اطلاع بدید.
بازم ممنون.

مهندس عارفهو مهنس ریاحی، هلوو جانننننن و همه دوستانی که تجربه بیشتری دارن ازتون خواهش میکنم کارمو چک کنید و ایراداتشو بگید.مهندس مجتبی لطف کردند کارو نقد کردم اما من برای یه سری مشکلات پاسخ های خودمو داشتم که در جواب بهشون گفتم. در رابطه با قرارگیری فضاهای خیس روی هم در طبقات و عرصه عمومی خصوصی و اینکه حتما همه خواب ها باید کنار هم باشند یا نه. و درمورد کشیدن داکت ها در طبقه همکف، خیلی مشکل دارم. و الان واقعا گیج شدم نمی دونم چی مهم تر از اون یکی و اگه سر آزمون فقط می تونستم یکیشو حل کنم کدومو الویت بدم.لطفا شماها هم کار رو نگاه کنید تا روی این مسائل کمی بحث کنیم.
خییییییییییییییییلی لطف میکنید

Unique.f

عضو جدید
مجتبی جان شما چرا کد زیرزمین رو 2.4- گرفتی. باید 2.6- باشه تا ارتفاع کف تا زیر سقف پارکینگ بشه 2.4. برای همین طول رمپتون کمتر از من شده و شما ارتفاع سرگیری رو 1.95 گرفتی در حالی که من 2.05 گرفتم و این دو مورد باعث شده شما در همکف فضای بیشتری در قسمت دیوار سرگیر داشته باشی و بتونی همه فضاهاتو اون جا جمع کنی.
توی مبحث 4 گفته شده ارتفاع سرگیری 2.05 باشه....

شما گفتی مساحت نورگیرت 18 متر شده اما من تو نقشه هاتون فقط یه نورگیر 12 متری پیدا کردم.

دیوار دور تا دور هر واحد باید حتما 20 سانتی متر باشه دیگه؟ تو طرح شما قسمتی که آشپزخونه واحد پایین هست دیوارش 10 سانته؟

و یه سوال مهم دیگه: شما تعداد پله همکف تا اول رو چطوری حل کردی؟ از سه باز استفاده کردی؟ من این سه بازو رو متوجه نمیشم چطور میشه طراحی کرد که هم تو بازو ها سرگیری نباشه و هم اینکه جهت ورود به طبقه تغییر نکنه.خواهشا کامل توضیح بدید.ممنون

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
یونیک جان خسته نباشی. شما روش مهندس ریاحی رو استفاده کردین و اون جنگ اعصابی که من داشتمو نداشتین ;)
زیر زمین اوکی هست فقط به نظرم از فایلای شابلونا برای آسانسور استفاده کردی که ابعادشون با احتساب برش هست و یه مقدار بزرگه!
همکف:
سمت راست رو از بالا به پایین که میای خیلی پله پله شده و یه دست نیست، عارفه خانم پیشنهاد خوبی به من داد و این بود که اون مجموعه رو تا همون دیوار سر گیر و پایین فضا خلاصه کنم و فضای بالا یکدست شه.
اون داکتی که در همکن روی رمپ افتاده فک کنم مسئله داره وی به ماشین گیر می کنه. حساب کردم ارتفاعش در اون قسمت 176 سانت میشه.پس این داکت رو باید چی کار کنم؟ والا راه حل اجراییش رو نمی دونم اما ساده ش این بود که این داکت اونجا نباشه و فضات بره یه جا دیگه
فکر میکنم یه بار مهندس عارفه گفتند که میشه همه داکت ها به جای اینکه تو سقف زیرزمین یکی بشن و برن به داکت اصلی، تو سقف طبقه همکف یکی بشن و این یعنی اینکه دیگه نیازی نیست داکت ها توی طبقه همکف کشیده بشن درسته؟ تا جایی که می دونم داکت باید تا سسقف زیر زمین بره تا از اونجا بطور افقی هدایت شه به فاضلاب. شما هم احتیاط رو رعایت کن و تا سقف زیر زمین لحاظ کن و بپا به جای درستی بره.
داکت آشپزخانه پایینی پلانت رو هم تو همکف نیاوردی که درست میفته جلوی پله ورودی!
طبقه اول واحد پایین
جای سرویس و حمام رو عوض کن که مهمان نره اون راهروی بالا و به در نزدیک تر شه. اخه اون اتاق پایینی رو اتاق میهمان در نظر گرفتم و یا اتاق مستر و براش از داخل اتاق سرویس بهداشتی گذاشتم. اینطوری اگه می خواستم جای حمام و سرویس رو جابه جا کنم نمی شد از اتاق به سرویس دسترسی داد.... به نظرم اتاق مهمان رو باید بیخیال شیم تو ایران از این خبرا نیست. مستر هم که باشه اتاق خواب جز عرصه خصوصی هست و باید تو عرصه خودش باشه. این نظر من..
واحد بالاییت طرحی داره که هیچوقت به ذهن من نمیرسه! با اینکه مساحت نورگیرت از نورگیر 18 متری من کمتره و 14 متره اما این به قیمت دو تکه شدن عرصه خصوصیت تمام شده. یکی از اتاق ها اول راه و دو تای دیگه انتهای خونه ست که خوب نیست. یه جوری اینا باید در یه محدوده باشه. همونطور که توضیح دادم توی این واحد سه خوابه یک خواب مستر و یا مهمان قرار دادم و اونو از دو اتاق دیگه جدا کردم و توی بعض از خونه ها هم این سبک رو دیدم.یعنی واقعا نمره کم میشه و مشکل بزرگیه؟
توی واحد های دو خوابه ت توالت واحد بالایی رو از جلوی نورگیر بیار پایین و بچسبون به توالت واحد پایینی و اگه بشه یک داکت داشته باشن.
اگه دقت کنید به خاطر این که سرویس طبقه بالا و پایین روی هم قرار بگیرن این اونجا گذاشتمش.در واقع توی طرح خیلی سعی داشتم که فضاهای تر مثل آشپزخانه حمام و دستشویی همه روی هم قرار بگیرند و یکی از دلیل هایی هم که یکی از اتاق خوابها در واحد سه تایی جدا از دو خواب دیگه افتاده همینه و گرنه میشد تو این طبقه توی واحد سه خوابه جای اتاق خواب و آشپزخونه رو عوض کرد و به این ترتیب هر سه خواب کنار هم قرار می گرفتند ولی دیگه آشپزخانه با طبقه بالا رو هم نبودند.به نظرتون چقدر مهمه که فضاهای تر روی هم بیفتن؟ روی هم افتادن فضاهای تر که بدون شک خیلی مهمه. اما عارفه خانم هم یه جا توضیح داده بود که داکت آشپزخهنه و سرویس نباید یکی بشه. ینی نمی تونیم از یه داکت آشپزخانه توی طبقه بعدی واسه سرویس استفاده کنیم. بخاطر بو و ...
تو پلان بام کد ارتفاع خرپشته یادت نره و روی نورگیر ها هم ضربدر بزن
به نظرم کارت مثل کار اولی من مشکل دهنه هم داره، ستونای D4 و D6 منظورتون ستون های C4 و C6 هست؟چه مشکلی داره؟ مثل ستون گذاری مهندس عارفه هستش... B4 و B6 فاصله شون زیاده. آکسشون 7 متره
فعلا اینا به ذهنم اومد باقیش ردیفه خسته نباشی.
موفق باشی[/QUOT

ممنون مهندس جان از توضیحات و وقتی که گذاشتید. لطف کردی.لطفا نظرتونو راج به مواردی که در جواب گفتم بدید.سر این موضوع داکت ها و حل عرصه عمومی خصوصی وبا در نظر گرفتن فضاهای خشک و تر روی هم خیلی مشکل دارم.
قربانت

riahi_arc55

عضو جدید
دوستان با تجربه خواهش می کنم یکی از بزگواران آزمون شهریور 91 رو یه توضیح بده. عجب فاجعه ایه!
اولا که یه تحلیل خواسته برای باکس پله که بگید کدوم شکل درست تر و مناسب تره. دوم اینکه گفته چهار طبقه ی 2 واحدی روی پیلوت داریم و پارکینگ خواسته که میشه 8 تا پارکینگ. در حالیکه با بدددد بختی 4 تاش جا میشه و تازه لابی همکف هم خواسته که به زور یه چاردیواری شــــــــاید در بیاد. ابعاد زمین 10X14.6 هست
بعد گفته پلان 2 واحدی برای طبقه 3 طراحی کنید و مقطع هم می خواد. حالا ما توی مقطع سایر طبقاتی په پلانشون معلوم نیست رو خالی نشون بدیم؟؟ اشاره ای به پلان تیپ هم نشده هااا
بعد یه چیزایی روی سایت پلان نوشته که من متوجه نمیشم! شمال نوشته حداکثر پیشروی 80 سانت! باز تو جنوب نوشته حد اکثر پیشروی 2 متر! اینا دیگه چیه؟؟ بعد محدوده ترسیمی که مشخص کرده اصن با این عددا و ابعاد زمین نمیخونه.
خلاصه عزیزانم به جای پک نمونه آزمون خریدن بیاین همینا رو واکاوی کنیم که از هر پکی بهتره بخدا.
:cry:

با سلام به همه دوستان عزیز
در مورد سوال تستی محل قرار گیری باکس پله در شکل A به نظر معقولتره و قابل طراحی .البته این سوال به نظرم لزومی نداشته چون هرکس با توجه به طرحی که خواهد کشید جواب رو خواهد داد.

در مورد 4 طبقه 2 واحدی من چیزی در سوال ندیدم و فقط نوشته 4 طبقه روی پیلوت و طبقه سوم 2 واحدی که میشه جمعا 5 واحد. ولی به نظر میاد 4 واحد بیشتر نمیشه تامین پارکینگ کرد.در مورد لابی هم حداقل فضای جلوی آسانسور کافی هستش.

در مورد مقطع اگر عرضی برش بخوره بیشتر باکس پله دیده میشه و میشده توضیح بدیم که طبقات دیگه فاقد پلان هستند و طبقه سوم رو کامل ترسیم کنیم .

در مورد پیشروی 80 سانت شما باید توی پلان طبقه سوم 80 سانت از شمال به صورت کنسول در طراحیتون در نظر بگیرید ولی در جنوب من ندیدم که نوشته باشه پیشروی 2 متر!!!
موفق باشید

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
مجتبی جان شما چرا کد زیرزمین رو 2.4- گرفتی. باید 2.6- باشه تا ارتفاع کف تا زیر سقف پارکینگ بشه 2.4. برای همین طول رمپتون کمتر از من شده و شما ارتفاع سرگیری رو 1.95 گرفتی در حالی که من 2.05 گرفتم و این دو مورد باعث شده شما در همکف فضای بیشتری در قسمت دیوار سرگیر داشته باشی و بتونی همه فضاهاتو اون جا جمع کنی. عزیز اون تراز کف پارکینگه و با زیر سقف فرق داره. 240 در کف پارکینگه و 30 ضخامت سقف و 10 سانت هم در همکف بالا میریم که سر جمع کف تا کف زیر زمین و همکف میشه 280 و کف تا زیر سقف زیر زمین هم 250
توی مبحث 4 گفته شده ارتفاع سرگیری 2.05 باشه.... اینو اگه صفحه شو بگی ممنون میشم. مام گیجیم با این ارعداد و ارقام.. ولی همه جا صحبت از 195 هستش

شما گفتی مساحت نورگیرت 18 متر شده اما من تو نقشه هاتون فقط یه نورگیر 12 متری پیدا کردم. بله اول تو کارم 18 بود و بعد با راهنمایی عارفه خانم تصحیح کردم و شد 12 که یادم نبود. پس با این حساب طرح من بهینه بوده از این لحاظ..

دیوار دور تا دور هر واحد باید حتما 20 سانتی متر باشه دیگه؟ تو طرح شما قسمتی که آشپزخونه واحد پایین هست دیوارش 10 سانته؟ اینطور برای خودت حلاجی کن که دیوار های خارجی باید 20 سانتی باشن. هر دیواری که بین ستون هات توی بر زمین میفته. اگه من اشتباه میکنم دوستان تصحیح کنن ممنون میشم.

و یه سوال مهم دیگه: شما تعداد پله همکف تا اول رو چطوری حل کردی؟ از سه باز استفاده کردی؟ من این سه بازو رو متوجه نمیشم چطور میشه طراحی کرد که هم تو بازو ها سرگیری نباشه و هم اینکه جهت ورود به طبقه تغییر نکنه.خواهشا کامل توضیح بدید.ممنون
اون پله هارو حل نکردم و برای همین از دوستان درخواست کمک کردم و پستای مهندس ریاحی رو خوندم. راه ایشون جالب بود اما برای اینکه از هررررر نوع اما و اگر و دردسر خلاص شی باکس پله ت رو بزرگ تر بگیر و پله هات رو به 23 تا برسون. من از سر تنبلی دیگه طرح رو بهم نریختم اما راهش رو در نهایت فهمیدم دیگه..
قضیه سه بازو اصلا جواب نمیده. یه مقطع دستی بکش و پاگرده ها رو کنترل کن متوجه میشی

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
با سلام به همه دوستان عزیز
در مورد سوال تستی محل قرار گیری باکس پله در شکل A به نظر معقولتره و قابل طراحی .البته این سوال به نظرم لزومی نداشته چون هرکس با توجه به طرحی که خواهد کشید جواب رو خواهد داد.
منم دارم بر طبق همون گزینه طراحی می کنم و تا الان زیر زمین و همکف اوکی شده. البته فضای گردش در پیلوت حدودا 4.8 شد و اصـــــــــــلا با توجه به کم شدن درز انقطاع و ضخامت دیوارها غیر ممکنه بشه به 5 متر رسید. مگه ماشین ماتیز باشه!!!:biggrin:

در مورد 4 طبقه 2 واحدی من چیزی در سوال ندیدم و فقط نوشته 4 طبقه روی پیلوت و طبقه سوم 2 واحدی که میشه جمعا 5 واحد. ولی به نظر میاد 4 واحد بیشتر نمیشه تامین پارکینگ کرد.در مورد لابی هم حداقل فضای جلوی آسانسور کافی هستش. بله یه لابی خوشگل در میاد

sh 91.jpg
بی انصافا بد جایی گذاشتن این نکته رو. دقیقا عین جمله ش اینه:
اگر 2 واحد مجزا در هر طبقه مد نظر باشد، .....

در مورد مقطع اگر عرضی برش بخوره بیشتر باکس پله دیده میشه و میشده توضیح بدیم که طبقات دیگه فاقد پلان هستند و طبقه سوم رو کامل ترسیم کنیم .

در مورد پیشروی 80 سانت شما باید توی پلان طبقه سوم 80 سانت از شمال به صورت کنسول در طراحیتون در نظر بگیرید ولی در جنوب من ندیدم که نوشته باشه پیشروی 2 متر!!!
sh 91 II.jpg
اینجوری نمیشه مهندس، باید مثه من از ترس متن سوال رو 10 بار بخونی تا اینا رو ببینی:redface:
موفق باشید
بازم ممنون
البته اسفند 91 هم با اون رمپ و بساطش خیلی سوال بر انگیزه که کاش دوستان بهش توجه کنن

mojtabata2001

کاربر بیش فعال
قبول دارین که این آزمونای اشراق با اون حل های عجیب و غریبش همه تون رو بیشتر گیج کرده؟؟ خوش بحال خودم که اصلا سمتش نمیرم:razz:

riahi_arc55

عضو جدید
من رمپ آزمون خرداد93 تو CADکشیدم.مهندس ریاحی گفتید چون ارتفاع کف تا کف آزمون خرداد 3.80 هست طول باکس پله زیاد میشه،و تو همکف با طراحی چند تا پله از تعداد پله های باکس کم میکنیم.مثل کار مهندس عارفه.0.84+واشراق 0.76+
1-میخواستم بدونم فلسفه این کا بخاطر اینه که باکس پله کوچکتر بشه و فضای کمتری اشغال بشه(به دلیل گرانی زمین)؟
2-طراحی چند پله در لابی باعث میشه سقف زیر زمین دوتا تراز داشته باشه.یکی0.10+(تجاری) و یکی( اشراق) 0.67+(لابی) که با رنگ سبز نشون دادم.از لحاظ فنی و مهندسی و اجرایی این کار بهتراز باکس پله با طول بیشتر است؟ممنون میشم راهنمایی کنید .
مشاهده پیوست 224579

با سلام
در ابتدا باید یه توضیحی خدمتتون عرض کنم : شما وقتی در یک ساختمان 2 تیپ طبقه دارید که یکیش 2.4 ارتفاعش هست و 3 طبقه مسکونی اون 3.24 ارتفاع داره عقل و منطق حکم میکنه با توجه به ستون گذاری اطراف پله کل باکس پله طبقات رو با توجه به ارتفاع 3 طبقه مسکونی که باکس پله بزرگتر داره در نظر بگیریم.
ولی وقتی 3 تیپ طبقه داریم یکی 2.4 یکی 3.8 و 2 طبقه مسکونی 3.24 این منطقی نیست که به خاطر طبقه همکف که باکس پله بزرگتری داره فضاهایی از طبقات مسکونی رو پرت کنیم و بهتره ابعاد باکس پله رو با طبقات 3.24 بگیریم.

لطفا به صفحه 55 مراجعه کنید و به پستهای من در این صفحه و پستهایی که uniqe.f از من و خانم مهندس عارفه در این صفحه نقل قول کردند و یا پستهای صفحات 15 به بعد رو ملاحظه بفرمایید و این موضوع رو در نظر بگیرید که بین
پله در لابی و پله در ورودی لابی تفاوت هستش و پله در لابی طرحی هست که سقف یک تیکه هست(طرح پیشنهادی من بر روی کار خانم مهندس عارفه) و طراحی پله در ورودی لابی، سقف را دو تیکه کرده(طرحهای0.67+و0.84+).

با همه این تفاسیر 4 راه حل توسط دوستان عزیز و من برای حل مساله پله همکف در این آزمون اراءه شده و اگر فکر میکنید یکی از اینها به نظرتون منطقی نیست از راه حل بعدی استفاده کنید . چون زمان بیش از حد گذاشتن برای یک موضوع ممکنه شما رو سردرگم کنه و در آزمون فکرتونو مشغول کنه و دچار اشتباه بشید. با اینکه راه حلهای دیگری هم برای حل پله های این ساختمون هست ولی به نظرم ساده ترین اون استفاده از باکس پله 2 بازو با 22 پله هستش که اولین راه حل پیشنهادی من بوده ولی در دنیای حرفه ای با توجه به قیمت زمین و آپارتمان راه حل هایی که 1 متر به هر طبقه اضافه کند مقرون به صرفه تر و نزد کارفرما ها پرطرفدار میباشد.

به امید موفقیت همه عزیزان

riahi_arc55

عضو جدید
بازم ممنون
البته اسفند 91 هم با اون رمپ و بساطش خیلی سوال بر انگیزه که کاش دوستان بهش توجه کنن

دوست عزیز عکسهایی که گذاشتید مربوط به سوال تستی تحلیلی هستش که در اون طبقات رو 2 واحدی در نطر گرفته بخاطر اینکه تشخیص محل باکس پله رو بسنجه و از کلمه اگر استفاده کرده که فرض موضوع رو نشون میده ولی برای سوال طراحی ترسمهای مورد نیاز رو نام برده که اگر اینطور بود میگفت پلان یکی از طبقات، چون طبقات تیپ بودن و از طرفی محدوده طراحی مشخص شده و اگر دقت کنید در پلان خام طبقه سوم و بام یک خط اضافه در قسمت شمالی زمین کشیده که این خط ظاهرا شمارو مجاز میکنه که در اون دو پلان شما 80 سانت پیشروی داشته باشید 2 متری که در آزمون تستی ذکر شده به نظر جهت گمراه کردن هستش چون در برگه هم امکان این پیشروی وجود نداره.برای اینکه دقیقتر این موضوع رو بررسی کنید میتونید به تاپیک سالهای قبل هم سری بزنید.

آخرین ویرایش:

Unique.f

عضو جدید
اگه دقت کنید به خاطر این که سرویس طبقه بالا و پایین روی هم قرار بگیرن این اونجا گذاشتمش.در واقع توی طرح خیلی سعی داشتم که فضاهای تر مثل آشپزخانه حمام و دستشویی همه روی هم قرار بگیرند و یکی از دلیل هایی هم که یکی از اتاق خوابها در واحد سه تایی جدا از دو خواب دیگه افتاده همینه و گرنه میشد تو این طبقه توی واحد سه خوابه جای اتاق خواب و آشپزخونه رو عوض کرد و به این ترتیب هر سه خواب کنار هم قرار می گرفتند ولی دیگه آشپزخانه با طبقه بالا رو هم نبودند.به نظرتون چقدر مهمه که فضاهای تر روی هم بیفتن؟ روی هم افتادن فضاهای تر که بدون شک خیلی مهمه. اما عارفه خانم هم یه جا توضیح داده بود که داکت آشپزخهنه و سرویس نباید یکی بشه. ینی نمی تونیم از یه داکت آشپزخانه توی طبقه بعدی واسه سرویس استفاده کنیم. بخاطر بو و ...

مجتبی جان ممنون.اما من هم داکت آشپزخانه با سرویس رو یکی نگرفتم.داکت هر فضایی با داکت همون فضا در طبقه پایین یکی شده چون روی هم افتاده

Unique.f

عضو جدید
[مجتبی جان شما چرا کد زیرزمین رو 2.4- گرفتی. باید 2.6- باشه تا ارتفاع کف تا زیر سقف پارکینگ بشه 2.4. برای همین طول رمپتون کمتر از من شده و شما ارتفاع سرگیری رو 1.95 گرفتی در حالی که من 2.05 گرفتم و این دو مورد باعث شده شما در همکف فضای بیشتری در قسمت دیوار سرگیر داشته باشی و بتونی همه فضاهاتو اون جا جمع کنی. عزیز اون تراز کف پارکینگه و با زیر سقف فرق داره. 240 در کف پارکینگه و 30 ضخامت سقف و 10 سانت هم در همکف بالا میریم که سر جمع کف تا کف زیر زمین و همکف میشه 280 و کف تا زیر سقف زیر زمین هم 250
توی مبحث 4 گفته شده ارتفاع سرگیری 2.05 باشه.... اینو اگه صفحه شو بگی ممنون میشم. مام گیجیم با این ارعداد و ارقام.. ولی همه جا صحبت از 195 هستش
صفحه 74 بند 6.3.10.5.4 و صفحه 56 بند 4.2.2.54 مبحث 4 رو بخون. توی صفحه 74 گفته 180 که مهندس ریاحی گفتن چون ماشیهای شاسی بلند زیاد شده ارتفاعش 1.95 شده ولی بعد تو صفحه 56 گفته 2.05.برا همین بهتره 2.05 بگیریم

شما گفتی مساحت نورگیرت 18 متر شده اما من تو نقشه هاتون فقط یه نورگیر 12 متری پیدا کردم. بله اول تو کارم 18 بود و بعد با راهنمایی عارفه خانم تصحیح کردم و شد 12 که یادم نبود. پس با این حساب طرح من بهینه بوده از این لحاظ..

دیوار دور تا دور هر واحد باید حتما 20 سانتی متر باشه دیگه؟ تو طرح شما قسمتی که آشپزخونه واحد پایین هست دیوارش 10 سانته؟ اینطور برای خودت حلاجی کن که دیوار های خارجی باید 20 سانتی باشن. هر دیواری که بین ستون هات توی بر زمین میفته. اگه من اشتباه میکنم دوستان تصحیح کنن ممنون میشم. نه من فکر می کنم غیر از دیوار های خارجی باید دیوارهای دورتا دور هر واحد هم 20 سانت باشه( به خاطر صدا های لابی ورودی واحد ها و ......)

و یه سوال مهم دیگه: شما تعداد پله همکف تا اول رو چطوری حل کردی؟ از سه باز استفاده کردی؟ من این سه بازو رو متوجه نمیشم چطور میشه طراحی کرد که هم تو بازو ها سرگیری نباشه و هم اینکه جهت ورود به طبقه تغییر نکنه.خواهشا کامل توضیح بدید.ممنو]اون پله هارو حل نکردم و برای همین از دوستان درخواست کمک کردم و پستای مهندس ریاحی رو خوندم. راه ایشون جالب بود اما برای اینکه از هررررر نوع اما و اگر و دردسر خلاص شی باکس پله ت رو بزرگ تر بگیر و پله هات رو به 23 تا برسون. من از سر تنبلی دیگه طرح رو بهم نریختم اما راهش رو در نهایت فهمیدم دیگه..
قضیه سه بازو اصلا جواب نمیده. یه مقطع دستی بکش و پاگرده ها رو کنترل کن متوجه میشی

بله منم هر چی کلجنار رفتم می دیدم سه بازو شدنی نیس اما بعضی دوستان از سه بازو استفاده کردن مثل کار آقای سالار که توی مقطعشون سر جلسه سه باازو کشیده بودن.برا همین فکر می کردم شدنیه اما من متوجه نمی شم.

[/QUOTE]

Unique.f

عضو جدید
ببخشید عارفه جان یه سوال؟
منظور از ایست اول و اخر رمپ همون یک متر اول و اخر هست که با شیبه 10 درصده؟
توی آزمون اذز 92 درسته که باید کل رمپ رو شیب 15 درصد بدیم تا پارکینگ ها دقیق 2.5* 5 در بیاد؟

وسعت

عضو جدید
دوستان در طراحی دوبلکس مسکونی میشه پله داخل واحد به طبقه بالا را به صورت u شکل داد؟

Unique.f

عضو جدید
دوستان در طراحی دوبلکس مسکونی میشه پله داخل واحد به طبقه بالا را به صورت u شکل داد؟

وسعت جان فکر می کنم بشه چون بحث دودکش و اینها دیگه برای اینجا مطرح نیست.شما نمونه تمرینی برای طراحی دوبلکس دارید؟ میشه اگه تمرین دوبلکس دارید این جا قرار بدید که ما هم حل کنیم.ممنون

وسعت

عضو جدید
وسعت جان فکر می کنم بشه چون بحث دودکش و اینها دیگه برای اینجا مطرح نیست.شما نمونه تمرینی برای طراحی دوبلکس دارید؟ میشه اگه تمرین دوبلکس دارید این جا قرار بدید که ما هم حل کنیم.ممنون

این سوال سال 87 هست....
ممنون میشششششششششششششم راهنمایی ام کنید
فقط نکته سوال زیربنا بود که باید ی کاری کنیم زیربنای طبقه بالا 30 تا بشه....
من تراس بدون سقف گذاشتم.....میشه دوستان راهنماییم کنید.....من شنیدم تراس بدون سقف در زیربنا حساب نمیشه....این حرف درسته؟ حتی برای نظام؟ اگر نه...میشه ارهنمایی کنید--- پله این مدلی چی؟- پنجره برای وید از تراس طبقه 2 درسته؟
http://s5.picofile.com/file/8147729600/w.pdf.html

این ادرس را در اون نوار بالای نت کپی پیست کنید....باز میشه...

اینم سوالش
http://www.inbr.ir/Contents/308071097.pdf

arefeh

کاربر ممتاز

خسته نباشید
زیرزمین
1-انباری به این بزرگی اصلا نیاز نیست...به جاش بده به فضای گردش ماشین...اون دو تا انباری سمت راست رو ببر سمت تاسیسات که فضای ماشین بیشتر بشه
همکف
1-داکت ها رو نیازی نیست اینجوری توی همکف نشون بدی...این یعنی اینها اومده عمودی پایین...در صورتیگه میتونه به صورت افقی در سقف کاذب حرکت کنه تا برسه به داکت اصلی و ....
2-تجاری نیاز به نورگیر نداره
3-توی کارت نوشته داشته باش...دیوار راه پله آسانسور هاشور زده بشه...اون دری که به راه پله باز میشه احتمالا منظورت یه انباریه که باید کنارش بنویسی
اول
1-تک خوابه....درب سرویس دستشویی بکم دید داره که میتونی هم ردیف با درب اتاق یه پارتیشن یا تیغه بزاری تا در پنهون بشه
2-پوتر از یه سری داکتهات که رد میشه فکر میکنم عرض 10 رو بهت میده که اصلا مناسب نیست...دگ ابعاد داکت ها رو 40 در 40 داشته باش
3-اینو به یه دوست دیگ هم گفتم تراس رو جوری ترسیم کردی که انگار جلوش دیواره...از لحاظ ترسیمی درستش کنید
4-نورگیرهات ابعاد حداقل رو حفظ نکرده حداقل ابعاد رو در صفحات قبل گفته شده به اونها توجه کن این کار اگر نورگیر رو مدنظر بگیرند مردود اعلام میکنند...و این همه نکات دگ ای که رعایت کردی همه میسوزه....
5-درسته که در اون سه خوابه درب اتاقهات مستقیم به پذیریی باز نمیشه...اما برای رفتن به اون فضا باید از پذیرایی رد بشن...و اینکه همون مسیری که طی میکنند قابل مبلمان نیست و پرت محسوب میشه

در کل مهمترین ایراد که به چشم میاد همون نورگیرهات است که خیلی مشکل داره

holooooooo

کاربر ممتاز
خسته نباشید..
ایراداتونو عارفه جون گفت.. و اینکه
ستون سمت نیم طبقه، تیری که از اون قسمت رد میشه ارتفاع مفید پاگردتو کم میکنه!
ترسیم بالکنم برات گذاشتم، انتهایی بالکن رو یک خط رسم کنید.
2.jpgbalkon.jpg

وضعیت
موضوع بسته شده است.