تشکیل گروه کاری هیدرولیک وپنوماتیک

spow

اخراجی موقت
سلام دوستان ومهندسین عزیز ;)

با توجه به گستره وسیع کاربرد هیدرولیک وپنوماتیک در صنایع مختلف بالاخص در صنایع مادر اشنایی ودرک مفاهیم اساسی این رشته برای مهندسین عزیز اجتناب ناپذیر است
بنابراین با هماهنگی مدیران عزیز تصمیم داریم کارگروهی یکپارچه برای تمرکز برروی این مباحث تشکیل بدیم
دوستانی که مایل به همکاری در این زمینه باشند اعلام امادگی نمایند تا چارچوب کاری مشخص شده وشروع به کار نماییم
قبلا از همکاری شما تشکر میکنم
منتظر نظرات سازنده دوستان هستیم
موفق باشید ;)

spow

اخراجی موقت
سلام دوستان ومهندسین عزیز :gol:
با توجه به استقبال بیسابقه از این موضوع:eek: - با توجه به گستردگی وکاربرد وسیع این دومقوله -وذیق وقت شدید بنده فعالیت در این زمینه فعلا با مدیران عزیز تالار وبنده ادامه دارد
البته فکر میکردم دوستان همکاری جدیتر وبیشتری در این زمینه داشته باشن :biggrin::surprised::mad::mad:
من برای شروع کار دو فایل در زمینه هیدرولیک وپنوماتیک قرار میدم که هم اساس تئوریک مطلب دست دوستان بیاد وهم زمینه شروع وادامه فعالیتها باشد :cool:
فایلها اموزش این دومقوله توسط شرکت معظم فستو در این زمینه ها به زبان فارسی است :que::que:
منتظر نظرات وپیشنهادات دوستان عزیز هستم ;)
موفق باشید ;)

mahan57

مدیر بازنشسته
سلام!
اهمیت هیدرولیک و پنوماتیک وبویژه هیدرولیک برای کسانی که به نحوی در گیر صنعت هستن پوشیده نیست!
قصد داشتم من این تاپیک رو ایجاد کنم که زحمتش رو دوست خوبمونspow کشید.
درابتدا سعی می کنم با توجه به اندک تجربه ای که تو این کار دارم به معرفی اجزای سیستم بپردازم و بعدش ملاحضات مربوط به طراحی و بحث روی چندتا مدارو....
سیستمهای هیدرولیکی درحین سادگی و روتین بودن از حساسیت خیلی بالایی برخوردارن و برخلاف ظاهرشون ملاحضات بعضا پیچیده ای رو هم هنگام طراحی باید درنظر گرفت. بحث کنترل اتوماتیک و پایداری سیستم خیلی مهمه که تو ایران می تونم به جرات بگم طراح سیستم هیدرولیک یا نداریم و اگه هم باشن به تعداد انگشتان دست !!!!!

در مورد اینکه تجهیزات مورد نیاز چی هستن اینو بگم که دو سیستم هیدرولیک و پنوماتیک تقریبا شبیه به هم هستن و اگه تو کتابهای مرتبط هم نگاه کنید معمولا با هم بیان می شن البته با اندکی تفاوت. چون بحث هیدرولیک مهمتره و به قول شما اکثر ماشین آلات سنگین صنعتی هیدرولیکی هستن من هم بیشتر و فعلا فقط روی هیدرولیک تمرکز می کنم مگر اینکه کسی دررابطه با پنوماتیک هم سئوال داشته باشه!
یه سیستم هیدرولیکی شامل پمپ هیدرولیکی- سیالات هیدرولیکی-مخزن روغن-انواع صافیها- شیرهای کنترل جهت- شیرهای کنترل جریان-شیرهای کنترل فشار-سیلندرهای هیدرولیک در انواع خطی و دورانی-موتورهای هیدرولیکی یا هیدروموتورها هست . در سیستمهای پنوماتیکی هم بجای پمپ از کمپرسور استفاده میشه و یه سری تجهیزات دیگه هم مثل روغن زن هوا برای روغن کاری قطعات را باید به سیستم اضافه کرد.
ان شاءا... به تدریج در رابطه با همه اونها مفصلا بحث می کنیم

پیروز باشید!;)

spow

اخراجی موقت
سلام!
اهمیت هیدرولیک و پنوماتیک وبویژه هیدرولیک برای کسانی که به نحوی در گیر صنعت هستن پوشیده نیست!
درابتدا سعی می کنم با توجه به اندک تجربه ای که تو این کار دارم به معرفی اجزای سیستم بپردازم و بعدش ملاحضات مربوط به طراحی و بحث روی چندتا مدارو....
سیستمهای هیدرولیکی درحین سادگی و روتین بودن از حساسیت خیلی بالایی برخوردارن و برخلاف ظاهرشون ملاحضات بعضا پیچیده ای رو هم هنگام طراحی باید درنظر گرفت. بحث کنترل اتوماتیک و پایداری سیستم خیلی مهمه که تو ایران می تونم به جرات بگم طراح سیستم هیدرولیک یا نداریم و اگه هم باشن به تعداد انگشتان دست !!!!!

در مورد اینکه تجهیزات مورد نیاز چی هستن اینو بگم که دو سیستم هیدرولیک و پنوماتیک تقریبا شبیه به هم هستن و اگه تو کتابهای مرتبط هم نگاه کنید معمولا با هم بیان می شن البته با اندکی تفاوت. چون بحث هیدرولیک مهمتره و به قول شما اکثر ماشین آلات سنگین صنعتی هیدرولیکی هستن من هم بیشتر و فعلا فقط روی هیدرولیک تمرکز می کنم مگر اینکه کسی دررابطه با پنوماتیک هم سئوال داشته باشه!
یه سیستم هیدرولیکی شامل پمپ هیدرولیکی- سیالات هیدرولیکی-مخزن روغن-انواع صافیها- شیرهای کنترل جهت- شیرهای کنترل جریان-شیرهای کنترل فشار-سیلندرهای هیدرولیک در انواع خطی و دورانی-موتورهای هیدرولیکی یا هیدروموتورها هست . در سیستمهای پنوماتیکی هم بجای پمپ از کمپرسور استفاده میشه و یه سری تجهیزات دیگه هم مثل روغن زن هوا برای روغن کاری قطعات را باید به سیستم اضافه کرد.

پیروز باشید!;)

در راستای فرمایشات ماهان عزیز :gol:
اینم یه کتاب دیگه در مورد هیدرولیک که فارسی هم هستش
هر موردی باشه در صورت امکان در خدمتیم
موفق وپیروز باشید
ممنون ;)

http://www.4shared.com/file/119549269/6eeb42ab/New_Folder.html

persepolis52616

عضو جدید
در راستای فرمایشات ماهان عزیز :gol:
اینم یه کتاب دیگه در مورد هیدرولیک که فارسی هم هستش
هر موردی باشه در صورت امکان در خدمتیم
موفق وپیروز باشید
ممنون ;)

http://www.4shared.com/file/119549269/6eeb42ab/New_Folder.html

سلام
اگه در رابطه با تعميرات دستگاههاي هيدروليك و پنوماتيك هم چيزي داريد بگذاريد لطفاً

eng ali

عضو جدید
آماده به همکاری

آماده به همکاری

سلام دوستان ومهندسین عزیز ;)

با توجه به گستره وسیع کاربرد هیدرولیک وپنوماتیک در صنایع مختلف بالاخص در صنایع مادر اشنایی ودرک مفاهیم اساسی این رشته برای مهندسین عزیز اجتناب ناپذیر است
بنابراین با هماهنگی مدیران عزیز تصمیم داریم کارگروهی یکپارچه برای تمرکز برروی این مباحث تشکیل بدیم
دوستانی که مایل به همکاری در این زمینه باشند اعلام امادگی نمایند تا چارچوب کاری مشخص شده وشروع به کار نماییم
قبلا از همکاری شما تشکر میکنم
منتظر نظرات سازنده دوستان هستیم
موفق باشید ;)

سلام spow جان
ممنون ازت به خاطر این پیشنهاد خوب. همین طور که می دونی من چند هفته پیش یک سری مطالب بنا بر درخواست یکی از دوستان در تالار ساخت وتولید قرار دادم ولی با مشاهده اینکه به خوبی استقبال نشد به طور موقت از ادامه آن صرفه نظر کردم. متاسفانه این تاپیک را هم دیر دیدم مگر در این تاپیک مقالات را قرار می دادم .
با این اوصاف من آماده هر گونه همکاری در این زمینه هستم و امیدوارم با متمرکز کردن این مطالب در تالار مخصوص از پراکندگی مطالب جلوگیری بشه و شاهد تالار پویایی باشیم.

spow

اخراجی موقت
سلام دوست عزیز :gol:
مطالب جالبتونو اونجا دیدم من یه خورده این اواخر ترافیک کاریم زیاد شده وشرمنده دوستان عزیز
صمیمانه دست همه دوستان رو میفشاریم وامیدوارم تاپیک پر باری بشه
ممنون ;);)
موفق باشید :gol:

eng ali

عضو جدید
سلام!

پیروز باشید!;)

سلام ماهان جان
همین طور در بالا ذکر کردم من چند هفته ای در این زمینه مطالبی را در تالار ساخت وتولید قرار دادم ولی برای ادامه این مطالب بر سر دو راهی مانده ام که ادامه اش را در تالار ساخت تولید قرار بدهم یا در تالار تخصصی هیدرولیک ومکانیک ( که همین تالار میشه )؟
سئوال دیگه ام اینه که این مطالب را هر چند کم به صورت نوشتاری در معرض عموم قرار بدهم یا مثل روند پیشین به صورت فایل که قابل دانلود کردن است قرار بدهم؟
پیشاپیش از راهنماییتان تشکر می کنم و امیدوارم با راهنمایی شما و فعالیت دوستانی مانند اسپاو شاهد تالار پویایی باشیم.

mahan57

مدیر بازنشسته
سلام ماهان جان
همین طور در بالا ذکر کردم من چند هفته ای در این زمینه مطالبی را در تالار ساخت وتولید قرار دادم ولی برای ادامه این مطالب بر سر دو راهی مانده ام که ادامه اش را در تالار ساخت تولید قرار بدهم یا در تالار تخصصی هیدرولیک ومکانیک ( که همین تالار میشه )؟
سئوال دیگه ام اینه که این مطالب را هر چند کم به صورت نوشتاری در معرض عموم قرار بدهم یا مثل روند پیشین به صورت فایل که قابل دانلود کردن است قرار بدهم؟
پیشاپیش از راهنماییتان تشکر می کنم و امیدوارم با راهنمایی شما و فعالیت دوستانی مانند اسپاو شاهد تالار پویایی باشیم.

سلام!
بنظر من اگه همه مطالب رو توی این تاپیک بزاریم بهتره چون بعد یه مدتی تبدیل به یه تاپیک مرجع تو زمینه هیدرولیک و پنوماتیک میشه عین همون کاری که برای توربینهای گازی شده و بسیار هم مورد استقبال علاقه مندان به اون زمینه هستش!
ان شاءا.. ظرف چند روزی آتی بحث رو با پمپها شروع می کنم و سعی می کنم که از ارائه مطالب کلیشه ای و اون چیزی که تو اکثر کتابها پیدا میشه خودداری کنم و بیشتر از تجربیات خودم تو این زمینه مطلب بنویسم!
مهمترین چیز بنظر من می تونه تحلیل یه مدار باشه واین که با دیدن یه نقشه بشه درک کاملی از سیستم و عملکرد اون بدست آورد و بعد ازاین مرحله نوبت به طراحی مدار میرسه!
یعنی اول طراحی معکوس و بعد طراحی مستقیم!!
در چند پست اول سعی می کنم که اجزاء سیستم رو براتون معرفی کنم و با معرفی منابع پیدا کردن اطلاعات بیشتر رو به خوانندگان عزیز واگذار می کنم! دونستن این که مثلا پمپ دنده ای یا پره ای یا پیستونی چه ساختمانی داره خیلی خوبه ولی تا زمانی که درک کاملی از مدار نداشته باشیم این اطلاعات کمک زیادی به ما نمی کنه!

موفق باشید!;)

eng ali

عضو جدید
عملگرهای هیدرولیکی

عملگرهای هیدرولیکی

سلام بر همه

من از این به بعد ادامه مطالب در زمینه هیدرولیک و پنوماتیک را در این تاپیک قرار می دهم ، با مشاهده تالار ها متوجه می شویم که بعضی از دوستان که سئوال یا درخواست مطلبی در این زمینه را داشته اند بدون جواب مانده اند که دوستان عزیز ( اسپاو وماهان) برای جلوگیری از پراکندگی مطالب و سئوالات در این زمینه تاپیک تخصصی هیدرولیک و پنوماتیک را ایجاد کردند که مطمئنم پس از مدتی شاهد تاپیک پر بار و جامعی در این زمینه خواهیم بود...

این مقاله دارای دو بخش می باشد و شامل:

بررسی کامل عملگرهای هیدرولیکی (سیلندرها) می باشد.

برای مشاهده مقالات در رابطه اصول پایه ای هیدرولیک همراه با پارامترها ، بررسی جامع انواع پمپ ها و بررسی کامل اجزا کنترل کننده سیستم های هیدرولیک به این لینک مراجعه کنید.

پیوست ها

• عملگرهاي هيدروليک (1).rar
    1.5 مگایابت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

mahan57

مدیر بازنشسته
سمبلهاوعلائم قراردادی مدارهای هیدرولیک و پنوماتیک

سمبلهاوعلائم قراردادی مدارهای هیدرولیک و پنوماتیک

فبل از شروع بحث دررابطه با اجزای سیستمهای هیدرولیکی باید با علائم اونها که در هنگام طراحی برای تهیه نقشه مدار استفاده میشه آشنا شد. درضمن کتاب زیر رو شخصا به عنوان مرجع برای خودم انتخاب کردم که حاوی اطلاعاتی بی نظیر برای طراحی مدارهاست. اطلاعاتی که فقط جنبه تئوری ندارن و در عمل هم بسیار کارا هستن:
Principle of hydraulic system design
که می تونید این کتاب رو از سایتهای مخصوص ebook مثل gigapedia.org دانلود کنید. تقریبا 70درصد مطالبی که توی این تاپیک ارائه میدم مال همین کتابه! چون همونطور که گفتم توی عمل هم بسیار این مطالب رو بکار بردم و مفید بوده!
پس فایلهای ضمیمه این پست رو مطالعه کنید و به یاری خدا از پست بعدی بحث رو با پمپها ادامه میدیم!
موفق باشید!;)

پیوست ها

• symbol1.jpg
    symbol1.jpg
    26.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • symbol2.jpg
    symbol2.jpg
    22.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

mahan57

مدیر بازنشسته
سمبلها وعلامتها ادامه....

سمبلها وعلامتها ادامه....

اینم فایل سوم که نشد تو پست قبلی ارائه بدم!!

پیوست ها

• symbol3.jpg
    symbol3.jpg
    22.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

eng ali

عضو جدید
عملگرهای هیدرولیکی

عملگرهای هیدرولیکی

بخش دوم بررسی کامل عملگرهای هیدرولیکی (سیلندرها) .

برای مشاهده مقالات در رابطه اصول پایه ای هیدرولیک همراه با پارامترها ، بررسی جامع انواع پمپ ها و بررسی کامل اجزا کنترل کننده سیستم های هیدرولیک به این لینک مراجعه کنید.

پیوست ها

• عملگرهاي هيدروليکي (2).rar
    1.7 مگایابت · بازدیدها: 0

eng ali

عضو جدید
طراحی مخازن هیدرولیکی

طراحی مخازن هیدرولیکی

بررسی اصول طراحی مخازن.

برای مشاهده مقالات در رابطه اصول پایه ای هیدرولیک همراه با پارامترها ، بررسی جامع انواع پمپ ها و بررسی کامل اجزا کنترل کننده سیستم های هیدرولیک به لینک زیر مراجعه کنید.

پیوست ها

• طراحي مخازن هيدروليکي.rar
    0 بایت · بازدیدها: 0

eng ali

عضو جدید
بررسی خواص سیالات هیدرولیک

بررسی خواص سیالات هیدرولیک

بررسی خواص سیالات هیدرولیک.

برای مشاهده مقالات در رابطه اصول پایه ای هیدرولیک همراه با پارامترها ، بررسی جامع انواع پمپ ها و بررسی کامل اجزا کنترل کننده سیستم های هیدرولیک به لینک زیر مراجعه کنید.

پیوست ها

• خواص سيالات هيدروليک.rar
    149.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

eng ali

عضو جدید
بررسی هدایت کننده های سیال

این مقاله دارای سه بخش می باشد.
بخش اول:
انتخاب هدايت كننده ها، انواع هدايت كننده ها- لوله هاي صلب فولادي ، لوله هاي نميه صلب ،لوله هاي پلاستيكي و شيلنگهاي انعطاف پذير.

پیوست ها

• هدايت کننده هاي سيال(1).rar
    1.1 مگایابت · بازدیدها: 0

eng ali

عضو جدید

بخش دوم:
شامل ساختار شيلنگهاي هيدروليك و انتخاب شيلينگ مناسب می باشد.

پیوست ها

• هدايت کننده هاي سيال (2).rar
    1.5 مگایابت · بازدیدها: 0

eng ali

عضو جدید

بخش سوم:

شامل اتصالات تمام فلزي، اتصالات نوع لبه دار مخروطي ، اتصالات بدون لبه ، اتصالات نوع اورينگي واتصالات فلنجي می باشد.

پیوست ها

• هدايت کننده هاي سيال (3).rar
    528.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

eng ali

عضو جدید
*****ها

*****ها

این مقاله دارای دو بخش می باشد.
بخش اول:
شامل منابع توليد آلودگي ، مكانهاي نصب ***** و انواع *****ها می باشد.

پیوست ها

• فيلترها (1).rar
    733.7 کیلوبایت · بازدیدها: 0

eng ali

عضو جدید
*****ها

*****ها

بخش دوم:
شامل *****هاي هوائي ، مدار *****اسيون جداگانه ، روشهاي ***** كردن سيال ، بازده ***** و نسبت بتا ، مراحل حذف ذرات آلودگي ، انتخاب ***** و افت فشار در ***** می باشد.

پیوست ها

• فيلترها (2).rar
    360.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

eng ali

عضو جدید
آب بندی سیستم هیدرولیک

آب بندی سیستم هیدرولیک

این مقاله دارای دو بخش می باشد.
بخش اول:
شامل آب‌بندهاي استاتيكي ، آب‌بندهاي ديناميكي ، انواع آب‌بندها و اورينگها می باشد.

پیوست ها

• آب بندي (1).rar
    647.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

spow

اخراجی موقت
سلام دوستان عزیز :gol:
اینم یه فایل در زمینه پنوماتیک
امیدوارم به دردتون بخوره
موفق باشید ;)

آخرین ویرایش:

spow

اخراجی موقت