ترفند های مربوط به:AUTOCAD

ترفند های مربوط به:AUTOCAD

• عالي

رای: 116 65.9%
  • خوب

رای: 51 29.0%
  • متوسط

رای: 9 5.1%
  • ضعيف

رای: 0 0.0%

• مجموع رای دهندگان
    176

mordab_0002003

عضو جدید
براي عکس گرفتن از صفحه کد با پشت تصوير سفيد به اين طريق عمل مي کنيم (البته خيلي ها بلد هستن)
1.کليد هاي ترکيبي crtl/p يا فرمان پلات
2.درقسمتplotter به گزینه name printerرفته و آن را به حالت publishtoweb jpg.pc3 تغيير مي دهيم سپس سايز کاغذ را تععين کرده ok مي کنيم ودر نهايت تعيين محل ذخيره کردن .
فرمان مشابه براي اين کار انتخاب منوي کرکره اي tools/display image/saveمي باشد(البته با پشت تصویر مشکی)

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
يه چيز ديگه هرچند ممكنه بلد باشيد اما گفتنش ضرر نداره
به جاي تايپ فرمان presspull ميتونيد هم زمان از كليد هاي ctrl+alt استفاده كنيد

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرمان Flatshot (اتوکد سه بعدی)

فرمان Flatshot (اتوکد سه بعدی)

تا حالا شده بخواین از دوربین هایی که گذاشتین یا حتی از نماهای ایزو متریکتون یه فایل دو بعدی بسازین؟
من خودم قبلاً از دستور Layout استفاده میکردم و برای هر دوربین یه view port تعریف میکردم که اون هم تنظیمات خاص خودشو داشت ولی اگر از دستورFLATSHOT استفاده کنید خیلی راحت میتونید از هر ویو یه بلاک دو بعدی بسازید.

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
فرمان Divide و Measure

فرمان Divide و Measure

از فرمان Divide یا div میتونید برای تقسیم کردن یک خط به فاصله های مساوی استفاده کنید، همچنین با استفاده از دستور Measure یا me میتونید یک خط رو به فاصله های مشخصی تقسیم کنید (مثلاً یک خط رو به فاصله های 10 واحدی تقسیم کنید)، و فرقشم با دستور قبلی در اینه که در دستور divide تعداد فاصله ها مهم هستن ولی در دستور measure اندازه بین اونها. البته باید توجه داشته باشید که فاصله ها بصورت نقطه هستن که برای انتخابشون باید در قسمت Osnap Setting گزینه ی nod رو فعال کرده باشین.

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
يه توضيح تكميلي بگم كه مواقعي از divadeاستفاده ميكنيم كه بخواهيم يه خط رو به تعداد مشخص و مساوي تقسيم كنيم و Measure موقعي استفاده ميشه كه بخواهيم مثلا از يه خط فاصله هاي 10 تايي مد نظر باشه و تعداد مهم نيست
براي ديدن نقاط هم ميشه شكل اونا رو عوض كرد تو منوي formatو گزينه point style
در ضمن ميشه به جاي نقطه از بلوك استفاده كرد يعني در فواصل معيين بلوك مورد نظر رو با زدن Bو تايپ اسم بلوك جايگزين كرد.
يه قابليت ديگه Measure اينه كه بلوك ها رو بر حسب انحناي خط و منحني ميچرخونه يا به اصطلاح alignميكنه
مثلا ميخواهيد در كنر مسير منحني توي يه پارك به فواصل معيين نيمكت گذاشت
به راحتي با فرمان Measure ميشه اين كار رو كرد.

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
براي نوشتن فونت گرد و منحني
از منوي EXPRES
گزينه TEXT
بعد ArcAlignedText رو بزنيد
اگه كد رو كامل نصب نكرده باشيدمنوي EXPRES نداريد

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه سوال دارم اگه ممکنه توی کد وقتی یه پلان رو تو مقیاس 1به 100 کشیدیم چه جوری به 1به 150 و 1به 200 و 1به 1000 و 1به 2000 تبدیل میشه من بلد نیستم:cry:کلا تو تغییرscaleکد میشه توضیح بدین. چون وقتی یه عکس رو میارم تو کد تغییر میکنه اندازش چه جوری میشه اون اندازهی دقیق رو داشت؟مرسی

خب، باید بگم مقیاس پیش فرض اتوکد میلیمتره، یعنی بطور پیش فرض 1 واحد اتوکد در پلات 1 میلی متر حساب میشه یا مثلاً برای کشیدن یک خط بطول 1 متر باید عدد 1000 رو وارد کرد، برای چاپ نقشه هم کافیه بعد از انتخاب پرینتر از منوی Scale مقیاس مورد نظر( 1:100 یا 1:200 یا 1:2 یا ...) رو انتخاب کرده و OK رو بزنید.
البته میشه این مقیاس رو عوض کرد( اکثراً این کارو میکنن) و مثلاً برای کشیدن یک خط به طول 1 متر عدد 1 رو وارد کرد که در حقیقت با مقیاس 1:1000 دارید میکشید
برای چاپ هم باید هنگام وارد کردن مقیاس، عدد 1=0.1 رو وارد میکنید که نقشه با مقیاس 1:100 چاپ بشه.0.1 *1000 = 100)
برای شروع شاید یه کم حساب کردنش سخت باشه و پیشنهاد من برای شما اینه که با مقیاس پیش فرض یا همون میلیمتر کار کنید اینطوری از دردسر حساب کتاب مقیاس هم خلاص میشید و فقط کافیه مقیاس مورد نظرتون رو از لیست انتخاب کنید.
برای مقیاس عکس هم باید بگم، مهم نیست عکس رو با چه مقیاسی وارد اتوکد میکنید.
فقط کافیه اندازه دقیق یک قسمت از عکس رو داشته باشید (مثلاً اندازه ی یک دیوار که 200 میلی متره) بعد از تمام شدن کار کافیه با استفاده از دستور Scale Reference مقیاس کل کار رو به مقیاس مورد نظر تبدیل میکنید.
( اگر دستور Scale Reference رو بلد نیستید تا براتون توضیح بدم)

موفق باشید.

تبسم

عضو جدید
لطفا سئوالات رو توي تاپيك مربوط به سئوال و جواب ها مطرح كنيد
حتما نمیدونستم نباید اینجا سوال کنم.حالا اگه ممکنه یه ترفندی هم واسه ماها که تازه کاریم برای تغییر scaleبگین اگه هست و برای load کردن فونت ها اگه نه که هیچی بازم مرسی و sorry که سوال کردم اینجا

hadi manafi

عضو جدید
سلام
برا تغيير اشل sc رو ميزنيد و يك نقطه انتخاب ميكنيد كه مبناست و بعد r رو ميزنيد وعدد دلخواهتونو تايپ ميكنيد . مثلا اگه 100/1 رو ميخواهيد 200/1 كنيد تايپ ميكنيد 0.5 و برا عكسش 2

hadi manafi

عضو جدید
برا فونتم اول مجموعه فونتاتونو تو پوشه كد و تو فايل فونتا ميريزين و بعد تو كد تايپ ميكنين apو بعد مثلا كاتب رو انتخاب و گزينه load رو ميزنين و پنجره رو مي بندين .
برا فونت فارسي تايپ ميكنين st و تو اون استايلش و نوع فونتو انتخاب ميكنين مثلا نسخ و بعد پايين پنجره نحوه نمايشش رو كه از چپ به راسته و بر عكس انگليسيه رو انتخاب ميكنين و ok
تو كد تايپ ميكنين kateb و بعد از كليك كردن و انتخاب محل تايپ ميكنين . بعد از اتمام تايپ تو يه نقطه خارج محل كليك ميكنين و اينتر رو ميزنين .
اميدوارم كمكتون كنه

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.اینطور که به نظر میرسه اطلاعاتتون کامله.میشه یه کمکی کنین؟من یه حجم تو فضای 3 بعدی کشیدم،الان میخوام تبدیل به دو بعدیش کنم اما بلد نیستم.خودم خیلی کلنجار رفتم باهاش اما آخر نشد.فقط میدونم که باید یه ploter تعریف کنم.میتونین منو راهنمایی کنین.بازم خودم کوششمو می کنم اما.مرسی

به صفحه قبل مراجعه کنید، دستور flatshot
موفق باشید

آرتميس.artmiss

عضو جدید
خب، باید بگم مقیاس پیش فرض اتوکد میلیمتره، یعنی بطور پیش فرض 1 واحد اتوکد در پلات 1 میلی متر حساب میشه یا مثلاً برای کشیدن یک خط بطول 1 متر باید عدد 1000 رو وارد کرد، برای چاپ نقشه هم کافیه بعد از انتخاب پرینتر از منوی Scale مقیاس مورد نظر( 1:100 یا 1:200 یا 1:2 یا ...) رو انتخاب کرده و OK رو بزنید.
البته میشه این مقیاس رو عوض کرد( اکثراً این کارو میکنن) و مثلاً برای کشیدن یک خط به طول 1 متر عدد 1 رو وارد کرد که در حقیقت با مقیاس 1:1000 دارید میکشید
برای چاپ هم باید هنگام وارد کردن مقیاس، عدد 1=0.1 رو وارد میکنید که نقشه با مقیاس 1:100 چاپ بشه.0.1 *1000 = 100)
برای شروع شاید یه کم حساب کردنش سخت باشه و پیشنهاد من برای شما اینه که با مقیاس پیش فرض یا همون میلیمتر کار کنید اینطوری از دردسر حساب کتاب مقیاس هم خلاص میشید و فقط کافیه مقیاس مورد نظرتون رو از لیست انتخاب کنید.
برای مقیاس عکس هم باید بگم، مهم نیست عکس رو با چه مقیاسی وارد اتوکد میکنید.
فقط کافیه اندازه دقیق یک قسمت از عکس رو داشته باشید (مثلاً اندازه ی یک دیوار که 200 میلی متره) بعد از تمام شدن کار کافیه با استفاده از دستور Scale Reference مقیاس کل کار رو به مقیاس مورد نظر تبدیل میکنید.
( اگر دستور Scale Reference رو بلد نیستید تا براتون توضیح بدم)

موفق باشید.
با اجازه كوروش عزيز!
من خودم هميشه از اين روش براي مقياس پلات استفاده مي كنم و فكر مي كنم از بقيه روش ها راحت تره:
هنگام ترسيم سعي كنيد 1-1 ترسيم كنيد.مثلا اگه يك متر طول داره همون يك رو بزنيد كه درواقع 1:1000 ترسيم كرديد حالا تو scale پلات بعد از تغيير اندازه از inchesبه mmدر بالا هميشه عدد 1000 و در پايين مقياس مورد نظر زا وارد كنيد.مثلا اگه 1:200 است بزنيد 200.

saman021

عضو جدید
salam

salam

سلام به همه دوستان عزیز ممنونم از مطالبتون ولی اینها که خیلی ابتدایی هستش بیایید یه کم در مورد فرمان اسلایس حرف بزنید و چطوری میشه میدان دید رو ذخیره کرد و چطوری میشه فرمت حجم رو در سه بعدی کم کرد و چطوری میشه از کار پرسپکیتیو گرفت و چطوری میشه سه بعدی و دو بعدی رو هردتاش تویه یک دید قرار داد و چطوری میشه یه فایل رو مخفی کرد کسی نتونه اون رو پیدا کنه و چطوری میشه با یک فرمان هم کار تریم و هم اکسنمد رو انجام داد
موفق شاد و یک ایرانی باشید بای با ی
:gol:

seyyedtoloot

عضو جدید
نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله مهندس احسان ق http://www.www.www.iran-eng.ir/images/buttons/viewpost.gif
آره. دایره ها رو کشیدم. ولی مشکل اصلی همون دوتا کمان هستند که مختصات مرکزشون نامعلومه و فقط معلومه که هر کدوم با دایره ی کناری خودشون مماس هستند. همینطور دو تا کمان در نقطه ی برخورد با هم مماس هستند. من معمولا این اشکال رو با فرمان ترسیم دایره با ورودی های مماس-مماس- شعاع رسم می کردم ولی اینا رو نمی شه. چون استفاده از این فرمان مستلزم داشتن یکی از کمان هاست..

برای پیدا کردن مرکز دایره و یا هر نوع کمان باید از دستور dce استفاده کنی. پس از اجرای این دستور مرکز دایره و یا کمان با علامت + مشخص میگردد . آیکون دستور فوق هم در نوار ابزار Dimension با نام Center Mark وجود دارد.
موفق باشید.

آخرین ویرایش:

seyyedtoloot

عضو جدید
دستور blipmode
شاید خیلی از شما کاربرد این دستور رو میدونید. اما !!!!! وقتی که بعد از استفاده از دستور kateb برای تایپ در محیط اتوکد با هر کلیک با علامت(+) های زیادی روبرو شدید برای رفع این مشکل از دستور blipmode استفاده کرده و سپس گزینه off را انتخاب نمائید.
موفق باشید.

Ali Render

کاربر بیش فعال
سلام به شما" جای پست اینکه شما اتوکد بلدید و یا نیستید اینجا نیست"من خودم آدم کم حوصله ای در مورد یادگیری با کتابها هستم چون دوست دارم همه چیز رو در کمتر از یک هفته یاد بگیرم و خودمم پیشنهاد میکنم که کلاس های آموزش کد رو نرید به نظر من اصلا فایده ای نداره"در مورد یادگیری کد هم من یه جزوه ای رو که از درس کدی که در دانشگاه داشتم و اینترنت و کتابچه های کد که جمع آوری کردم رو در اختیارتون میذارم به نظر من جزوه خوبی برای یادگیری اتوکده"وبهتون پیشنهاد میکنم برای یاد گیری کد خودتون باید بجنبید همین اینترنت میتونه آموزشهای مفیدی داشته باشه فقط حدودا 5 درصد کدو که شامل نوار ابزار گوشه سمت چپ و راست میشه رو یاد بگیرید بقیشو هم با کمی کار کردن و کنجکاوی خودتان میتونید یاد بگیرید اونم اینه که یه فایل کدی هست در خود برنامه که دستورهای کد رو به صورت مخفف نوشته که خیلی خیلی موثره من خودم بعضی دستور ها رو با تایپ کیبورد به صورت رندوم یاد گرفتم .این فایل دستور ها رو هم براتون میذارم"

shahkoorosh

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام،
این بار قصد دارم یکی از دستورهای لازم و کاربردی رو برای اون دسته از عزیزانی که از اتوکد برای سه بعدی سازی استفاده میکنن توضیح بدم.
اگر دقت کرده باشید در صورت استفاده زیاد از دستور های ویرایشی مانند Union و Subtract و Intersection بعد از مدتی دیگه نرم افزار این فرمان هارو اعمال نمیکنه و مثلاً در صورت Union کردن دو آبجکت این عمل انجام نمیشه و در بیشتر مواقع فکر میکنیم ایراد از نرم افزاره و اون رو ری استارت میکنیم اما دریغ که ربطی به این نداره، این مشکل زمانی رخ میده که History آبجکت پر میشه!!!
اما چاره کار... برای اصلاح این ایراد باید از دستور BREP استفاده کنید، به این صورت که بعد از اجرای دستور آبجک مورد نظر رو انتخاب کرده و اینتر رو بزنید.
با این کار کل History آبجکت پاک میشه و شما میتونید دوباره از دستورهای ویرایشی استفاده کنید.
موفق باشید.

بارسلون

اخراجی موقت
سلام...
لطفا یه ترفندی برای این مشکل من بگید من هر چی با کاتب تایپ میکنم حروفو جدا از هم مینویسه...

abdolamir

عضو جدید
گاهی ممکنه کسی شما را سر کار گذاشته باشه یا شما بخواهید کسی را سر کار بگذارید. در هر حال دانستن برخی فرمانها مثل Undefine خیلی مهمه.

با دستور UNDEFINE می‌توان دستورات توکاراتوکد را به فهرست دستورات تعریف نشده فرستاد و از اجرای آنها جلوگیری کرد. مثلاً اگه بخواهید فرمانی مانند فرمان Line را به فهرست دستورات تعریف نشده بفرستید کافیه تایپ کنید Undefine و اینتر بزنید و بعد در پاسخ به درخواست فرمان نام فرمانی که میخواهید بنویسید:
Command: UNDEFINE
Enter command name: line
از اون به بعد دیگه فرمان Line به هیچ وجه اجرا نمی شه نه از طریق خط فرمان، نه از طریق منو و نه از طریق نوار ابزار یا الیاس.
البته چنانچه قبل از هر دستوری یک نقطه قرار دهید حتی اگر آن دستور در لیست دستورات تعریف نشده باشد نیز اجرا می‌شود. یعنی می توان در خط فرمان تایپ کرد
Command: .l
از دستور REDEFINE نیز برای خارج کردن دستورات از لیست مذکور و اجرای عادی آنها استفاده می‌شود.

امیدوارم به دردتون بخوره.
سلام آقا سعید خیلی با حال بود دست درد نکنه
تو برنامه اتوکدی که من تو اداره کار میکنم نسبت به کاربرهای دیگر متفاوت به عنوان مثال اگه خطی را انتخاب میکنم و روی دکمه DELETE می زنم آن خط DELETE نمی شه باید برم تو منو ابزار از ERASE استفاده کنم شما علتشو نمی دانید
کارم سخت شده برای اجرای تمام دستورات اینجوری شده راهنمایی بفرمایید :gol:

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
با اجازه اساتید گرامی
من میخوام یه نکته ایی که یکی از همکلاسیهام بهم یاد داده به شما هم بگم.چون همیشه مشکل داشتم باهاش و حالا کارم رو راحت کرده.فقط ببخشید اگه تکراری یا پیش پا افتاده ست.
وقتی که از فایل های دیگه مبلمان وارد فایل اصلی می کنیم به ازای هر مبلمان طبیعتا یه لایه هم به لایه هامون اضافه میشه که کار مارو موقع پلات گرفتن سخت میکنه.
برای پاک کردن لایه های اضافی باید اول هر مبلمانی که وارد کردید رو ببرید به لایه ایی که برای مبلمان ساختید بعد از دستور purge all ( با تایپ pu ) استفاده کنید.همه لایه های اضافی پاک خواهند شد و لایه بندیتون به حالت اولیه بر میگرده.

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
سلام دوستان
با اجازه اساتید گرامی
من میخوام یه نکته ایی که یکی از همکلاسیهام بهم یاد داده به شما هم بگم.چون همیشه مشکل داشتم باهاش و حالا کارم رو راحت کرده.فقط ببخشید اگه تکراری یا پیش پا افتاده ست.
وقتی که از فایل های دیگه مبلمان وارد فایل اصلی می کنیم به ازای هر مبلمان طبیعتا یه لایه هم به لایه هامون اضافه میشه که کار مارو موقع پلات گرفتن سخت میکنه.
برای پاک کردن لایه های اضافی باید اول هر مبلمانی که وارد کردید رو ببرید به لایه ایی که برای مبلمان ساختید بعد از دستور purge all ( با تایپ pu ) استفاده کنید.همه لایه های اضافی پاک خواهند شد و لایه بندیتون به حالت اولیه بر میگرده.

البته این نکته خوبی هست که شما گفتید ولی اگه اجازه بدید و حمل به فضولی نباشه یک نکته برای بهتر شدن این موضوع بگم .
برای بلاک هایی که به صورت عمومی استفاده میکنید از جمله همین مبلمان راه اصولی اینه که توی لایه 0 ( صفر ) ترسیم بشه . اصلا این لایه برای همین هست .
خاصیت این لایه اینه که اگه شما چیزی رو توش بلاک کنید و توی نقشه دیگه بیارید به شرط این که هم رنگ و هم لاین تایپ رو bylayer انتخاب کرده باشید توی هر نقشه که ببرید و به هر لایه ای اون موضوع رو ببرید خاصیت همون لایه رو میگیره .
یعنی اگه مثلا یک پنجره رو توی پلان به صورت بلاک داشته باشید و توی لایه 0 ترسیم کردید اگه توی یه نقشه بیارید توی پلان بگزارید و به لایه مثلا win ببرید خاصیت لایه win رو میگیره و از همون بلاک میتونید توی لایه hidden که مثلا خط چین هست با یک رنگ دیگه ببرید همون شکل لایه میشه .
توی لایه 0 چیزی نباید ترسیم بشه به جز بلاک هاتون که میخواهید به صورت عمومی ازشون استفاده کنید .
یه فایده هم داره که اگه مثلا برای لایه اثاثیه fur - furniture - furn - asasiyeh یا هرچی که باشه استفده کنید مهم نیست و بلاک شما لایه های خودشو موقع insert به نقشه اصلی وارد نمیکنه .
توی تاپیک اموزش دوبعدی اتوکد توضیحات خوبی دادم که اگه مایل باشید بخونید نکات بسیار کاربردی و مهمی هست فکر کنم از صفحات 38 - 40 اینا شروع شده . همین بلاک رو نحوه صحیح ساختنش رو بعلاوه کلی چیز دیگه که جای دیگه گیرتون نمیاد رو گفتم . بخونید بد نیست .

hadi2643

کاربر بیش فعال
w block هم يه فرمان خوبي هست براي سبك كردن فايل ها
بخصوص قبل از mailكردن
w روتايپ كنيد براي اجراي اين فرمان

سلام . این روش کاملا صحیحه ولی با اجازه از شما من چون عمده کارم با اتوکده ازروش دیگه ای برا بلوک کردن استفاده می کنم چون در برخی موارد برام پیش اومده بعد از بلوک کردن فایل همون بلوک رو همراه فایل اصلی خواسته .
شما می تونید با استفاده از CTRL + C موضوعاتی رو که میخواهید انتخاب کنید و در فایل جدید آنهارا past as block ) CTRL + SHIFT+V ) کنید که به نوعی همان بلوک کردنه با تشکر از همه

حالا من یه جیزی در مورد قفل کردن فایل اتو کد میگم که همگی حالش رو ببرید.
در اتوکد دو روش عالی برای قفل کردن هست.
1-یه پسورد واسه فایلت بزاری که فقط خودت میتونی دسترسی داشته باشی.
2-از تمام موضوعاتی که در همان صفحه ترسیم کردید تبدیل به یک blockکنید،نکته ای که اینجا وجود داره اینه که در پنجره باز شده blockتیک گزینه Allow exploding رو بردارید با اینکار کسی نمی تونه فایلتون رو edit کنه البته برای edit اینم راه حل داره ولی اینو بدون که کمتر کسی edht این کار رو بلده.
راههای دیگه ای هم هستش مثل group کردن و ...

اگه می خوای کاری کنی که خودتم نتونی edit کنی بعد از تبدیل به block ،به فرمتEXPORT ،DWFکن که با نرم افزارDESIGN REVIEW که همراه کد نصب میشه باز می شود.

اگه توضیح بیشتر می خوای بگو.

برای تمرین و یادکیری در حد عالی اتو کد هرگز تمرین را با پلان معماری شروع نکنید و یا همشه از پلان معماری استفاده نکن چون در این حالت فقط 8 دستور رو خوب یاد می گیری.من با دستور LINE و پاک کن یه پلان کشیدم دیگه خودت حسابش رو بکن اگه می خوای عالی باشی از تمرینات قطعات صنعتی استفاده کن.چون برای ساده ترین شون به 10 دستور نباز داری که بدون انها امکان پذیر نیست.

Ali Render

کاربر بیش فعال
حالا من یه جیزی در مورد قفل کردن فایل اتو کد میگم که همگی حالش رو ببرید.
در اتوکد دو روش عالی برای قفل کردن هست.
1-یه پسورد واسه فایلت بزاری که فقط خودت میتونی دسترسی داشته باشی.
2-از تمام موضوعاتی که در همان صفحه ترسیم کردید تبدیل به یک blockکنید،نکته ای که اینجا وجود داره اینه که در پنجره باز شده blockتیک گزینه Allow exploding رو بردارید با اینکار کسی نمی تونه فایلتون رو edit کنه البته برای edit اینم راه حل داره ولی اینو بدون که کمتر کسی edht این کار رو بلده.
راههای دیگه ای هم هستش مثل group کردن و ...

اگه می خوای کاری کنی که خودتم نتونی edit کنی بعد از تبدیل به block ،به فرمتEXPORT ،DWFکن که با نرم افزارDESIGN REVIEW که همراه کد نصب میشه باز می شود.

اگه توضیح بیشتر می خوای بگو.

سلام خوبی رفیق"میتونی بیشتر و کاملتر توضیح بدی یعنی دوست دارم کاملتر یه مطلبیرو توضیح بدی ممنونم ازت"
راستی دستور سیو تایم که خودش سیو میکنه رو توضیح کاملی میدی"که کجا سیو میشه و کلا چی جوریاست و....
راستی من خودم دوست دارم سریع کدو حرفه ای بشم اونم دوست دارم که ترفنداشو بیشتر یاد بگیرم و چیزایی که کمتر جایی مطرح میشه و شده آیا تو این زمینه هم میتونی کمک کنی؟
اگه چزوه هایی یا آموزش های جالبی و حرفه ای هم داری بذار تا به همه کمک بشه واقعا از کمکات ممنونم...

یک سوال داشتم من وقتی یک موضوع راانتخاب میکنم می خواهم موضوع دوم انتخاب کنم موضوع قبلی از حالت انتخاب خارج میشود

سلام ctr+1را بزن تا پنجره properties باز شود و به شکل زیر نگاه کن و انجام بده.
جزوء کد 2010 رو می توانید از سایت ویکیو یا www.ariyani.blogfa.comدانلود کنید.
ariyani.civil1@yahoo.ca