[ تبدیل مختصات UTM ] به انواع دیگر و بلعکس ؟

yasser_eng

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دوستان من یک نقشه اتوکد دارم و مختصات UTM چهار پنج تا از رأس های اون را دارم در محیط اتوکد چطور مختصات بقیه نقاط را پیدا کنم ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

lll366

عضو جدید
تبدیل مختصات یو تی ام به لوکال و بحث دیورژانس UTM to LOCAL

تبدیل مختصات یو تی ام به لوکال و بحث دیورژانس UTM to LOCAL

کسی در مورد تبدیل مختصات یو تی ام به لوکال و ضریب دیورژانس میدونه؟

moh_khademi

عضو جدید
سلام . من می خوام بدونم چطوری مختصات utm به local و بالعکس تبدیل کنم . من الان عسلویه کار می کنم

آخرین ویرایش:

free surveyer

عضو جدید
سلام . من می خوام بدونم چطوری مختصات utm به local و بالعکس تبدیل کنم . من الان عسلویه کار می کنم
با سلام
اگه فایل Cad نقشه رو داشته باشی کافیه که نقشه utm رو باز کنی و فرمان move رابرای کل نقشه اجرا کنی و محل یکی از بنچ مارکها رو بگیری و در مختصات localی که مد نظرته رها کنی.

moh_khademi

عضو جدید
با سلام
اگه فایل Cad نقشه رو داشته باشی کافیه که نقشه utm رو باز کنی و فرمان move رابرای کل نقشه اجرا کنی و محل یکی از بنچ مارکها رو بگیری و در مختصات localی که مد نظرته رها کنی.

سلام . منظور من محاسبه دستی مختصات local به utm و بالعکس می باشد. چطور باید محاسبه کنیم در منطقه مثل عسلویه ؟

آخرین ویرایش توسط مدیر:

valentino

عضو جدید
سلام . منظور من محاسبه دستی مختصات local به utm و بالعکس می باشد. چطور باید محاسبه کنیم در منطقه مثل عسلویه ؟

دوست عزیز برای این کار باید حداقل 2تا نقطه داشته باشی که مختصاتش هم توی سیستم local مشخص باشه هم توی سیستم UTM بعد می تونی با این دو نقطه میزان شیفت X,Y دوران و تغییر مقیاس سیستم local را با سیستم utm محاسبه کنی و با داشتن این پارامترها و اعمال انها بر روی سایر نقاط بقیه نقاط شبکه را به سیستم utm انتقال بدی

moh_khademi

عضو جدید
دوست عزیز برای این کار باید حداقل 2تا نقطه داشته باشی که مختصاتش هم توی سیستم local مشخص باشه هم توی سیستم UTM بعد می تونی با این دو نقطه میزان شیفت X,Y دوران و تغییر مقیاس سیستم local را با سیستم utm محاسبه کنی و با داشتن این پارامترها و اعمال انها بر روی سایر نقاط بقیه نقاط شبکه را به سیستم utm انتقال بدی

مرسی از جوابتون. ولی باز متوجه نشدم . من مختصات local , utm دارم و حتی برنامه تبدیل آنها رو ولی نمی دونم چطوری محاسبه شده است با چه فرمولی اگه شد بهم شماره بدید زنگ بزنم . مرسی

آخرین ویرایش توسط مدیر:

valentino

عضو جدید
مرسی از جوابتون. ولی باز متوجه نشدم . من مختصات local , utm دارم و حتی برنامه تبدیل آنها رو ولی نمی دونم چطوری محاسبه شده است با چه فرمولی اگه شد بهم شماره بدید زنگ بزنم . مرسی

دوست عزیز این کارو می شه با نرم افزار GEOLab انجام داد
اگر اشنا به نرم افزار هستید در قسمت انتقال مختصات به یک سیستم مختصات دیگر باید نقاط مشترک که مختصاتش در دو سیستم معلوم هست را به نرم افزار معرفی کنی، نرم افزار میزان شیفت سیستم مختصات ها از هم را می ده، بعد می تونی این میزان شیفت را به بقیه نقاط اعمال کنی
من شماره موبایلم را قبلا برای اموزش پیمایش بهتون دادم
اگر مشکلتون حل نشد وقتی اومدین کرج همدیگه را دیدیم راجع به این موضوع صحبت می کنیم
موفق باشید

msc87

عضو جدید
سلام دوست عزیز

محاسباتش خیلی پیچیده نیست.... یک تبدیل مختصات با استفاده از تبدیلاتی که تو فتوگرامتری هست (البته اگه رشتتون باشه باید خونده باشید) مثل affaine و projective و conformal و یا تبدیلات polynomial ها.اینها سادهترین روش تبدیلات هستند که در کمترین حالت (Conformal) نیاز به دو نقطه معلوم در دو سیستم مختصات داریم.

امیدوارم متوجه شده باشید اگه باز هم سوالی بود در خدمتم

موفق باشید

valentino

عضو جدید
سلام دوست عزیز

محاسباتش خیلی پیچیده نیست.... یک تبدیل مختصات با استفاده از تبدیلاتی که تو فتوگرامتری هست (البته اگه رشتتون باشه باید خونده باشید) مثل affaine و projective و conformal و یا تبدیلات polynomial ها.اینها سادهترین روش تبدیلات هستند که در کمترین حالت (Conformal) نیاز به دو نقطه معلوم در دو سیستم مختصات داریم.

امیدوارم متوجه شده باشید اگه باز هم سوالی بود در خدمتم

موفق باشید

با کانفرمال نمی تونه جواب بگیره چون می خواد از local ببره به utm اعوجاج داره و کانفورمال فقط خطی می تونه تغییرات و اعمال کنه، فکر نکنم بتونه با افاین هم جواب بگیره
بهتره از تبدیلات چند جمله ای ها، یا پلینومیال که شما گفتید استفاده کنه
این نظر شخصیه منه، می تونید همشو امتحان کنید ببینید با کدوم جواب بهتری می ده

valentino

عضو جدید

برنامتون را برام ایمیل کنید ببینم از چه فرمولی استفاده کرده. برنامه با متلب نوشته شده یا نرم افزار محاسبه می کنه؟

Rah Pardaz

همکار مدیر تالار مهندسی عمران متخصص راهداری
کاربر ممتاز
نحوه استفاده از مختصات UTM در اتوکد و لند

نحوه استفاده از مختصات UTM در اتوکد و لند

با سلام خدمت دوستان
یک مشکل
بزارید اینطوری توضیح بدم تا متوجه بشید.

من یک نقشه اتوکدی دارم با پسوند dwg از یک پروژه راه ،به نوار پایین گوشه سمت چپ نرم افزار اتوکد ، لند که نگاه می کنیم(drawig coordinete ) مختصات به این شکله 0.0000 4011364.2167 560560.9492 اینطور که پرسیدم مختصات utm هستش با استفاده از نرم افزار Global Mapper10 این فایل رو convert می کنم به فایل kml بعد در گوگل این فایل دقیق روی همون نقاط برداشت شده باز میشه و می تونی نقشه برداشتی رو در گوگل ببینی.

تا اینجا هیچ مشکلی نیست

حالا من یک نقشه از برداشت هایی که خودم داشتم رو در محیط اتوکد یا لند باز که می کنم مختصات در گوشه سمت چپ نرم افزار (drawig coordinete) مختصات به این شکل نشون میده 0.0000 25.3747 1023.1624 و حالا اگه این رو با نرم افزار Global Mapper10 این فایل رو convert می کنم به فایل kml و در گوگل باز کنم گوگل نقشه رو جایی دیگه نشون می ده .

حدس خودم اینکه نوع مختصاتی که در این فایل استفاده شده درست نمی باشد و باید به حالت یو تی امی تبدیل شود مثل نقشه اولی

حالا دوستان راهنمایی کنن چطوری می شه این مختصات فایل و نقشه رو به یو تی ام تبدیل کرد -و یا اینکه جای دیگری باید تنظیمات انجام شود .
ممنون از راهنمایی شما

آخرین ویرایش:

morfi g

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
یک مشکل

من یک نقشه اتوکدی دارم با پسوند dwg از یک پروژه راه ،به نوار پایین گوشه سمت چپ نرم افزار اتوکد ، لند که نگاه می کنیم(drawig coordinet) مختصات به این شکله 0.0000 4011364.2167 560560.9492 اینطور که پرسیدم مختصات utm هستش با استفاده از نرم افزار Global Mapper10 این فایل رو convert می کنم به فایل kml بعد در گوگل این فایل دقیق روی همون نقاط برداشت شده باز میشه و می تونی نقشه برداشتی رو در گوگل ببینی.

دوست عزیز معمار 0.0000 4011364.2167 560560.9492 منظور از این 3 تا اعداد X Y Z هستش, مختصات utm .با طول و عرض جغرافیای درجه ودقیقه و ثانیه نشون میدن.

دقیقا بگو میخوای چیکار کنی..

ajamincc

عضو جدید
با سلام خدمت دوستان
یک مشکل

من یک نقشه اتوکدی دارم با پسوند dwg از یک پروژه راه ،به نوار پایین گوشه سمت چپ نرم افزار اتوکد ، لند که نگاه می کنیم(drawig coordinet) مختصات به این شکله 0.0000 4011364.2167 560560.9492 اینطور که پرسیدم مختصات utm هستش با استفاده از نرم افزار Global Mapper10 این فایل رو convert می کنم به فایل kml بعد در گوگل این فایل دقیق روی همون نقاط برداشت شده باز میشه و می تونی نقشه برداشتی رو در گوگل ببینی.

تا اینجا هیچ مشکلی نیست

حالا من یک نقشه از برداشت هایی که خودم داشتم رو در محیط اتوکد یا لند باز که می کنم مختصات در گوشه سمت چپ نرم افزار (drawig coordinet) مختصات به این شکل نشون میده 0.0000 25.3747 1023.1624 و حالا اگه این رو با نرم افزار Global Mapper10 این فایل رو convert می کنم به فایل kml و در گوگل باز کنم گوگل نقشه رو جایی دیگه نشون می ده .
حدس خودم اینکه نوع مختصاتی که در این فایل استفاده شده درست نمی باشد و باید به حالت یو تی امی تبدیل شود مثل نقشه اولی

حالا دوستان راهنمایی کنن چطوری می شه این مختصات فایل و نقشه رو به یو تی ام تبدیل کرد -و یا اینکه جای دیگری باید تنظیمات انجام شود .
ممنون از راهنمایی شما

با سلام خدمت دوست عزیز
اینکه نقشه اولی رو تو گوگل ارث دقیقا تو موقعیت اصلی خودش میبینی چیز عجیبی نیست. چون همون طور که خودت گفتی مختصات نقشه جهانیه. حدست هم برای نقشه دومی درسته. چون مختصات مبنای استفاده شده برای نقشه دومی محلیه. برای اینکه بتونی نقشه موجود رو روی نقشه گوگل منطبق ببینی باید مختصاتت UTM باشه. حالا بسته به دقتی میخوای نقشه ات داشته باشه چند راه داری. اگر فقط میخوای نقشه ات رو روی گوگل ببینی و دقت برات مهم نیست که فکر میکنم همین طور باشه، یه راهش این بود که سر زمین با یه GPS دستی یا حتی با یه گوشی موبایل GPS دار مختصات تقریبی ایستگاه رو به دست میاوردی و حالا این مختصات تقریبی جهانی، میشد مختصات محلی واسه معرفی به دستگاه. به همین ترتیب مختصات بقیه نقاطط هم که برداشت میکردی تقریبا جهانی میشد(این که میگم تقریبا جهانی به خاطر دقت تقریبی GPS دستیه. در ضمن اگه مختصاتت به صورت فی و لاندا بود هم باز میتونستی به UTM تبدیلشون کنی(اگه خواستی،این مطلب رو هم توضیح میدم))بقیه ماجرا هم که مشخصه. مختصات جهانی رو که داری، ترسیمشون میکنی و ادامه ماجرا. اما حالا برداشتت تموم شده، به نظر من تنها راهش اینه که بری سر زمین و مختصات حداقل دو نقطه(ترجیحا ایستگاه)رو به همین روشی که گفتم با GPS به دست بیاری، بری تو فایل نقشه اتوکدی که خودت برداشت کردی و دو نقطه رو ترسیم کنی بعد با دستور ALIGN کل نقشه ترسیم شده رو با کمک این دو نقطه جابه جا کنی تا مختصات بقیه نقاط هم تغییر کنه. البته این روش خیلی خیلی تقریبیه ولی فکر کنم کارت رو راه بندازه.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوست عزیز
اینکه نقشه اولی رو تو گوگل ارث دقیقا تو موقعیت اصلی خودش میبینی چیز عجیبی نیست. چون همون طور که خودت گفتی مختصات نقشه جهانیه. حدست هم برای نقشه دومی درسته. چون مختصات مبنای استفاده شده برای نقشه دومی محلیه. برای اینکه بتونی نقشه موجود رو روی نقشه گوگل منطبق ببینی باید مختصاتت UTM باشه. حالا بسته به دقتی میخوای نقشه ات داشته باشه چند راه داری. اگر فقط میخوای نقشه ات رو روی گوگل ببینی و دقت برات مهم نیست که فکر میکنم همین طور باشه، یه راهش این بود که سر زمین با یه GPS دستی یا حتی با یه گوشی موبایل GPS دار مختصات تقریبی ایستگاه رو به دست میاوردی و حالا این مختصات تقریبی جهانی، میشد مختصات محلی واسه معرفی به دستگاه. به همین ترتیب مختصات بقیه نقاطط هم که برداشت میکردی تقریبا جهانی میشد(این که میگم تقریبا جهانی به خاطر دقت تقریبی GPS دستیه. در ضمن اگه مختصاتت به صورت فی و لاندا بود هم باز میتونستی به UTM تبدیلشون کنی(اگه خواستی،این مطلب رو هم توضیح میدم))بقیه ماجرا هم که مشخصه. مختصات جهانی رو که داری، ترسیمشون میکنی و ادامه ماجرا. اما حالا برداشتت تموم شده، به نظر من تنها راهش اینه که بری سر زمین و مختصات حداقل دو نقطه(ترجیحا ایستگاه)رو به همین روشی که گفتم با GPS به دست بیاری، بری تو فایل نقشه اتوکدی که خودت برداشت کردی و دو نقطه رو ترسیم کنی بعد با دستور ALIGN کل نقشه ترسیم شده رو با کمک این دو نقطه جابه جا کنی تا مختصات بقیه نقاط هم تغییر کنه. البته این روش خیلی خیلی تقریبیه ولی فکر کنم کارت رو راه بندازه.
در ضمن coordinate درسته.

تشکر جناب ajamincc

حالا اگه من بخوام یک فایل جدید اتوکد باز کنم که از همون ابتدا مختصات رو بصورت جهانی به من نشون بده و من روی همین مختصات جهانی ترسیم کنم . آیا این امکان وجود داره آیا اتوکد یا لند دارای این چنین تنظیماتی هستش؟

ajamincc

عضو جدید
تشکر جناب ajamincc

حالا اگه من بخوام یک فایل جدید اتوکد باز کنم که از همون ابتدا مختصات رو بصورت جهانی به من نشون بده و من روی همین مختصات جهانی ترسیم کنم . آیا این امکان وجود داره آیا اتوکد یا لند دارای این چنین تنظیماتی هستش؟
آخه وقتی مختصاتتون محلیه، اتوکد بیچاره باید از کجا بدونه که این نقشه کجای جهانه.نمیدونم.من که بعید میدونم.به نظر من صد در صد حداقل دو تا نقطه جهانی نیازه

Rah Pardaz

کاربر ممتاز
آخه وقتی مختصاتتون محلیه، اتوکد بیچاره باید از کجا بدونه که این نقشه کجای جهانه.نمیدونم.من که بعید میدونم.به نظر من صد در صد حداقل دو تا نقطه جهانی نیازه

تشکر از جناب ajamincc

عیب کار رو فهمیدم راهنمایی شما خیلی کمک کرد تشکر از شما و سایر دوستان

مجتبی اس

عضو جدید
تشکر جناب ajamincc

یه زمانی هست که شما یک نقشه مختصات دار داری که ترسیم نقشه طبقه همون مختصات انجام میشه یه زمانی هم شما میخوای نقشه رو ببری تو utm که همون طوری که دوتمون گفت باید ببری اگه میخوای نقشه ات تو utm رسم بشه از اول باید مختصات utm داشته باشه

skyplex

کاربر فعال
سلام
دوستان چطور می توان مختصات utm را در جی پی اس تبدیل به مختصات جغرافیایی نمود؟

ahmadreza_jafari

عضو جدید
سلام. چطور میتونم مختصات utm را به لوکال تبدیل کنم. راهنمایی کنید ممنون میشم.

سلام. چطور میتونم مختصات utm را به لوکال تبدیل کنم. راهنمایی کنید ممنون میشم.

چطور میتونم مختصات utm را به لئکال تبدیل کنم. راهنمایی کنید ممنون میشم. آیا میشه مختصات utm رو بدون تبدیل آن به لوکال تو گوگل ارث وارد کنم. مرسی

rasoul2023

عضو جدید
چطور میتونم مختصات utm را به لئکال تبدیل کنم. راهنمایی کنید ممنون میشم. آیا میشه مختصات utm رو بدون تبدیل آن به لوکال تو گوگل ارث وارد کنم. مرسی

با سلام :

دوستان خیلی سختش نکنید یه Transform ساده من سه تا روش میگم توی نرم افزارهای Auto desk کلا مشکلتون حل میشه . اما قبلش یه توضیح کوچولو این کاری که دوستمون میخواهند انجام بدند اسمش Georfrencing هستش دوستان که با ARC MAP کار کرده باشند متوجه هستند . در کل یعنی زمین مرجع کردن .

روش اول : استفاده از دستور align : با تایپ این دستور در Command برنامه از شما میخواهد که یک نقطه انتخاب کنید شما یک نقطه را روی نقشه که مختصات جهانیش هم میدونید وارد میکنید بعد از اون نقطه متناظر نقطه ای که انتخاب کردید را در سیستم مختصات UTM انتخاب میکنید . ( توجه کنید این مختصاتهای UTM را میتونید از توی گوگل ارث پیدا کنید و قبل از اجرای دستور Align با استفاده از دستور Po این نقاط را وارد کنید ) بعد از اون نقطه دوم را روی نقشه انتخاب کنید و سپس متناظر جهانی در Command پرسش Countinue را Enter کنید و Y را تایپ کنید تبریک نقشه شما به سیستم مختصات جهانی منتقل شد .

روش دوم : استفاده از ابزار Transform :
آدرس زیر را در هر یک از نرم افزارهای Auto Desk طی کنید :
Map --> Tools -->Transform
با انتخاب این دستور مجددا کارهای بالا را انجام دهید البته قبل از آن از شما پرسیده میشود که Select /layer که شما در هر دو حال میتوانید کار کنید select خطوطی که میخواهید جابه جا شود را انتخاب میکنید ولی در Layer فقط لایه ای که انتخاب میکنید جابه جا میشود .

روش سوم :
استفاده از ابزار Rubber Sheet :

این هم مثل قبل نقطه عکس یا نقشه ( رستر یا وکتور ) نقطه متناظر زمینی فرق این روش با روشهای قبلی این است که با استفاده از این روش بینهایت نقطه کنترل زمینی برای دقت بیشتر میتوان تولید کرد .

موفق باشید .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Ehsan.Ha

متخصص نقشه برداری
کاربر ممتاز
با سلام :

دوستان خیلی سختش نکنید یه Transform ساده من سه تا روش میگم توی نرم افزارهای Auto desk کلا مشکلتون حل میشه . اما قبلش یه توضیح کوچولو این کاری که دوستمون میخواهند انجام بدند اسمش Georfrencing هستش دوستان که با ARC MAP کار کرده باشند متوجه هستند . در کل یعنی زمین مرجع کردن .

روش اول : استفاده از دستور align : با تایپ این دستور در Command برنامه از شما میخواهد که یک نقطه انتخاب کنید شما یک نقطه را روی نقشه که مختصات جهانیش هم میدونید وارد میکنید بعد از اون نقطه متناظر نقطه ای که انتخاب کردید را در سیستم مختصات UTM انتخاب میکنید . ( توجه کنید این مختصاتهای UTM را میتونید از توی گوگل ارث پیدا کنید و قبل از اجرای دستور Align با استفاده از دستور Po این نقاط را وارد کنید ) بعد از اون نقطه دوم را روی نقشه انتخاب کنید و سپس متناظر جهانی در Command پرسش Countinue را Enter کنید و Y را تایپ کنید تبریک نقشه شما به سیستم مختصات جهانی منتقل شد .

روش دوم : استفاده از ابزار Transform :
آدرس زیر را در هر یک از نرم افزارهای Auto Desk طی کنید :
با انتخاب این دستور مجددا کارهای بالا را انجام دهید البته قبل از آن از شما پرسیده میشود که Select /layer که شما در هر دو حال میتوانید کار کنید select خطوطی که میخواهید جابه جا شود را انتخاب میکنید ولی در Layer فقط لایه ای که انتخاب میکنید جابه جا میشود .

روش سوم :
استفاده از ابزار Rubber Sheet :

این هم مثل قبل نقطه عکس یا نقشه ( رستر یا وکتور ) نقطه متناظر زمینی فرق این روش با روشهای قبلی این است که با استفاده از این روش بینهایت نقطه کنترل زمینی برای دقت بیشتر میتوان تولید کرد .

موفق باشید .
سلام
با دستور الاین خیلی موافق نیستم چون سه بعدی عمل می کنی و نقشه رو در محور Z می پیچونه بهتره از MOVE و ROTATE استفاده کنی.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

rasoul2023

عضو جدید
سلام
با دستور الاین خیلی موافق نیستم چون سه بعدی عمل می کنی و نقشه رو در محور Z می پیچونه بهتره از MOVE و ROTATE استفاده کنی.

سه بعدیشا امتحان نکردم ولی اگه این مشکل با استفاده از ابزار Transform و انتخاب حالت Layer باید حل بشه .

آخرین ویرایش توسط مدیر:

k.yasy

عضو جدید
سلام یه سوال: کشور ایران در چند زون utm قرار گرفته است؟

سلام یه سوال: کشور ایران در چند زون utm قرار گرفته است؟

اگه جواب بدین ممنون میشم.

توتال

عضو جدید
تبدیل مختصات utmبه مختصات local و یا بلعکس؟

تبدیل مختصات utmبه مختصات local و یا بلعکس؟

سلام
من چگونه می تونم مختصات local رو به utmو بلعکس تبدیل کنم لطف کی کنید با فرمول بهم بگید ممنون میشم:redface:

rasoul2023

عضو جدید
امیدوارم که زبانت خوب باشه چون این مقاله که برات میزارم خیلی آسِ وقت داشتم ترجمشو تایپ میکنم ولی الان وقت ندارم اصلا اگه یکی از بچه ها هم زحمتشو بکشه که دیگه خیلی حال داده .

مشاهده پیوست fulltext.pdf

TITY7

عضو جدید
داداش من خوندم خیلی خوب بود.سعی میکنم ترجمش کنم براتون