تایپیک مرجع CNC (آموزش و رفع اشکال)

hy2013

عضو جدید
آقا کسی نیست اپراتوری دستگاه فرزوتراش cnc کرده باشه وبتونه کمک کنه؟

Petram

کاربر فعال
سلام ممنون از جوابت.
میشه من چند تا نقشه اس تی پی بدم براشون کلا خشن و فینیش در بیاری بهم فابل پروژشو و جی کدشو بدی تست کنم؟
ماشین بریدجپورته اینتراکت 412 کنترلر هایدن هاین 355 هستش.
پس کد.م نرم افزار بنظر شما از همه بهتره؟
حول عدم توانایی برای نوشتن پست پروسسور توسط تکنیسین مشکل تکنیسینه نه خود نرم افزار نه؟
کتاب براش تو بازار هست؟
اسمش و انتشاراتش؟
متشکرم.
بهت پیشنهاد می‌کنم که نرم افزار مستر کم را یاد بگیری ،
فایل یکی‌ از نقشه‌ها را بذار اینجا ، من می‌تونم ،، اگر وقت کنم ،، برنامه هایدن هاین را بهت بدم .
چون ایران زندگی نمیکنم در مورد اسپریت هم هیچ کمکی‌ نیمیتونم بهت کنم .

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
باسلام خدمت همه دوستان فعال درزمینه cnc
راستش سوالی برام مطرح شده که جایی بهتر ازاینجا پیدا نکردم که عنوان کنم امیدوارم دوستان باتجربه کمکم کنند
-من خیلی کاربا دستگاه فرزویاتراشcncرادوست دارم ولی چون رشته تحصیلیم به غیر ازمکانیک هستش هیچ شناختی ندارم که اصلا برای اپراتوری این دستگاهها ازکجابایدشروع کنم چه نرم افزارهایی راباید یادبگیرم یا به عبارتی پیش نیاز اپراتوری چیه؟کاربا فرز بهتره یا تراش؟بازارکارکدوم بهتره؟
ممنون می شم اگه دوستان پاسخ بدن
سلام دوست عزيزم
بايد پاور ميل يا مستر كم يا ارت كم يا اسپريت ياد بگيري---پاور ميل فقط براي فرز خروجي ميده ولي اسپريت يا مستركم براي فرز و وايركات و تراش و.... اين از كم
براي كد هم كتيا يا نرم افزارهاي ديگه بايد ياد بگيري.
فرز بهتره بورينگ هم كه همكون فرزه بازار كار فرز و بورينگ بهتره البته يكيشو ياد بگيري همه رو ميتوني اپراتوري كني همشون بيسشون يكيه.
هر سوالي داريد من درخدمتم.اول هم به نظر من هايدن هاين يا فانوك ياد بگير زيمنس زياد حرفي براي گفتن نداره.

hy2013

عضو جدید
باسلام جناب آقای مهندس مجتبی قهرمانی
سپاسگزارم که وقت گذاشتید وپاسخ سوال بنده رادادید
بنده رشته عمران خوندم ولی ناخواسته به سمت شاخه اسکلت فلزی ویا کاملتر شاخه صنعت شدم این رو ازاین جهت میگم چون چند ساله درکارگاههای صنعتی با نرم افزارxsteelکارشاپدراوینگ انجام میدم ودراین مدت بادستگاههایی ازقبیل قیچی خم وبرش، سی ان سی هواگاز وپلاسما،واترجت،وایرکات....آشنا شدم واحساس می کنم درزمینه طراحی قطعات صنعتی وتولیدآنها علاقه دارم بنابراین مصمم شدم اطلاعاتم رودراین زمینه بیشترکنم که به این نتیجه رسیدم ابتدا بایدیه نرم افزارطراحی خوب رویادبگیرم،بعدماشینکاری،وبعداپراتوری بادستگاهی که بازارکارخوب داشته باشه
اگه امکان داره دزاین مورد نیز کمک کنید که بین فرزکاری وبورینگ کدومو انتخاب کنم(اصلا بورینگ چیه) وبعد برا رسیدن به اون ازکدوم نرم افزار cad استفاده کنم بعد برا ماشینکاری ازکدو نرم افزار(البته میگن کتیا خوبه) خلاصه هرچی که لازمه تا به این مقصودبرسم رابرام بگید.
باتشکرفراوان ازجنابعالی

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
خواهش میکنم.

من که در مورد کد و کم توضیح دادم برید دنبال کدوم نرم افزار ها.
بورینگ هم نوعی فرز سنتره.
و عرض کردم اپراتوری یکیش رو یاد بگیرید همشو بلد میشید بیس یکیه.
برای کد کتیا خوبه برای کم پاور میل یا مسترکم.
با تشکر

hy2013

عضو جدید
ممنون
مهندس اگه ممکنه دررابطه با دستگاه cmm وبازارکارش واینکه چه نرم افزارهایی برا یادگیری لازمه یه توضیحی بدید

TABRIZ.MACHINERY

عضو جدید
ممنون
مهندس اگه ممکنه دررابطه با دستگاه cmm وبازارکارش واینکه چه نرم افزارهایی برا یادگیری لازمه یه توضیحی بدید
فک میکنم اون چیزی که مد نظر شماست اسکنر دیجیتاله نه سی ام ام.سی ام ام برای اندازه گیری کاربرد داره.
اگر شما دنبال بازار کارید بمن بفرمایید بنده بازار کار خوب و اینده دار براتون معرفی کنم.
سرمایه موجود رو هم بفرمایید در ضمن کار صنعتی مرد میخواد ممکنه 4 روز پشت ماشین باشید و خونه نرید و باید عشق کنید و ممکنه تو چند تا پروژه هم ضرر بدید که اونم از اشتباه و عدم دانش کافیه ولی باید بازم عشق کنید و بمونید تا بسود برسید.

Ya Hosen

عضو جدید

ماشين تراش TME40

ويژگيهاي ماشين تراش
TME40 :
- پايداري ، استحكام ، صلبيت بالا و طولاني مدت استراكچر اصلي ماشين
- استفاده از راهگاههاي يكپارچه سختكاري و سنگزني شده
- بهره گيري از سه نظام و مرغك هيدروليكي با كاربري هاي سهل و ساده
- مجهز به سيستم روغنكاري مركزي
- قابليت ماشينكاري قطعاتي با قطر 300mm و طول 900 mm
دستگاه TME40 از نوع بستر تخت (FLAT BED) بوده و با توجه به پايداري ، استحكام ، صلبيت بالا و طولاني مدت استراكچر اصلي ماشين استفاده از راهگاههاي يكپارچه سختكاري و سنگزني شده قابليت انواع عمليات ماشينكاري (روتراشي ، پروفيل تراشي ، پيچ تراشي ، شيار تراشي ، برش و ...) را دارا مي باشد. استفاده از سيستم كنترل SIEMENS 802C و تارت شش ابزاره برقي و همچنين سه نظام و مرغك هيدروليكي از ديگر امكانات اين دستگاه مي باشد.
مشخصات فني
واحد
مقدار
حد اكثر قطر كارگير تا روي بستر
mm
500
حد اكثر قطر قابل ماشينكاري
mm
300
حد اكثر قطر كارگير تا روي اسلايد
mm
270
حداكثر طول بين دو مرغك
mm
1000
حداكثر طول تراشكاري
mm
900
اندازه سه نظام
--
200mm
عرض بستر
mm
340
مخروط داخلي محور اصلي (اسپندل)
--
A6(DIN 55026)
محدوده سرعت اسپندل
r.p.m
150-2250
قدرت موتور اصلي
hp
7.5
قطر ياتاقان جلوئي اسپندل
mm
80
نوع تارت
--
Electric turret 6 ANGLE
تعداد ابزار
--
6
ابعاد ابزار
--
20*20
مقدار حركت محور عرضي
mm
220
سرعت حركت سريع در محور طولي و عرضي
M/mm
X:8 Z: 8
نوع مرغك
--
Hydraulic
قطر محور متحرك مرغك
mm
70
مقدار حركت محور مرغك
mm
125
مخروط داخلي محور مرغك
--
Morse 5
گشتاور موتور محور Z
NM
7.3
گشتاور موتور محور X
NM
4.7
قدرت موتور پمپ هيدروليك
kw
1.5
وزن ماشين
kg
2250
ابعاد بسته بندي (طول ، عرض ، ارتفاع )
mm
2500*1370*1700

Ya Hosen

عضو جدید
انواع کنترل در ماشینهای CNC

- کنترل نقطه به نقطه یا مکانی
- کنترل تراش مستقیم
- کنترل پیوسته
کنترل نقطه به نقطه یا مکانی :
در این نوع کنترل ابزار به نقطه مورد نظر رفته و عملیات ماشین کاری را انجام می دهد.عملیات ماشین کاری در مسیر بین دو نقطه انجام نمی شود بلکه بعد از رسیدن ابزار به نقطه هدف انجام می گیرد.
کنترل تراش مستقیم:
در این نوع فرمان حرکت ابزار می تواند به طور مستقل و جدا از یکدیگر و به موازات یکیاز مسیرهای متعامد X،YوZ با پیشروی تعیین شده انجام شود کنترل تراش مستقیم قادر به انجام عملیات فرمان نقطه به نقطه نیز می باشد.
کنترل پیوسته:
این نوع کنترل گرانترین و پیچیده ترین نوع کنترل است.این فرمان قابلیت حرکت دادن همزمان بیش از یک محور را داراست .سطوح شیب دار منحنی ها و رویه ها را با ماشینهایی که دارای این نوع فرمان هستند می توان تولید کرد.فرمان پیوسته خود شامل 2 محور 2.5 محور 3 محور 4محور و 5 محور کنترل می باشد.
نقاط صفر و مرجع
در ماشینهای CNC به منظور حرکتهای دقیق بین ابزار و قطعه کار نیازبه تعریف نقاط صفر ومرجع داریم که این نقاط به منظور تعریف مبدا سیستم مختصات ،شناسایی ،تست و تنظیم سیستم اندازه گیری و ساده تر شدن برنامه نویسی قرار داده شده اند.
این نقاط عبارتند از:
1- نقطه صفر ماشین M
2- نقطه صفر قطعه کار W
3- نقطه صفر ابزار گیر E
4- نقطه مرجعR
5- نقطه تعویض ابزار N
درک مناسب از مفهوم این نقاط سهم بسزایی در فهم مباحث مختلف CNC دارد.
نقطه صفر ماشینM :
این نقطه توسط شرکت سازنده بر روی دستگاه تعریف می شود،قابلیت جابجایی نداشته وثابت می باشد و وقتی که ماشین روشن می شود ماشین موقعیت خود را از این نقطه می شناسد.این نقطه در ماشینهای تراش در روی محورZ و در گلویی دستگاه تعریف می شود.
نقطه صفر ماشین در ماشینهای فرز معمولا در گوشه سمت چپ و پایین میز تعریف می شود .این نقطه در ماشینهای فرز متفاوت است و برای اطمینان از موقعیت ان حتما باید به کتاب راهنمای ماشین مراجعه کرد.
نقطه صفر قطعه کار W :
این نقطه به منظور سهولت در برنامه نویسی تعریف می شود و توسط برنامه نویس تعیین می گردد.بدون تعریف این نقطه نوشتن برنامه نسبت به نقطه صفر ماشین صورت می پذیرد.اما زمانی که برنامه را نسبت به نقطه صفر ماشین می نویسیم سه مشکل خواهیم داشت:
1- برنامه نوشته شده گویا نیست.یعنی اعدا برنامه مطابق با اندازه های نقشه نمی باشد.
2- برای برنامه نویسی محاسبات بیشتری مورد نیاز است
3- چنانچه قطعات بعدی در موقعیت پیش بینی شده قرار نگیرند نیاز به تغییر برنامه خواهیم داشت.
نقطه صفر ابزار گیر E :
این نقطه در موقعیتی خاص بر روی ابزار گیر تعریف شده است.اساس سیستم اندازه گیری ماشین بر مبنای نقطه صفر ماشین و صفر ابزار گیر می باشد.نقطه صفر ابزار گیر نسبت به ابزار گیر ثابت است اما نسبت به مجموعه به همراه ابزار گیر دارای حرکت است و در فواصل مختلف توسط سیستم اندازه گیری از میزان جابجایی صفر ابزارگیر نسبت به نقطه صفر ماشین یا صفر قطعه کار تعیین و نمایش داده می شود.
نقطه مرجع R :
نقطه مرجع به منظور کالیبره کردن سیتم اندازه گیری ماشین CNC تعریف شده است.ماشین CNC نیز در ابتدا که روشن می شود چه در ابتدای روز چه پس از قطع برق قادر به شناسایی موقعیت خود نمی باشد . به عبارتی فاصله ابزار تا قطعه کار را به نحو صحیحی نمایش نمی دهد و نیاز به تنظیم دارد که این کار را اصطلاحا رفرنس کردن دستگاه می گویند.
دکمه ای خاص بر روی ماشین به نام REFERENCE وجود داردکه از ان بدین منظور استفاده می شود.هر گاه دستور رفرنس اجرا شود میز یا ابزار گیر در راستای تک تک محور ها به طور جداگانه به طرف نقطه مرجع حرکت کرده و در یک موقعیت خاص قرار می گیرند.این نقطه خاص نقطه مرجع نام دارد و اعدادی را که مانیتور دستگاه در نقطه رفرنس نمایش می دهد فاصله بین دو نقطه NوM یعنی صفر ابزار گیر تا صفر ماشین می باشد.در ماشینهایی که دارای سیستم اندازه گیری مطلق می باشند نقطه مرجع وجود ندارد.زیرا سرسره ها در موقعیتی که متوقف شده باشند موقعیتش برای ماشین شناخته شده می باشد.البته اکثر ماشینهای CNC به دلیل هزینه کمتر دارای اندازه گیری افزایشی می باشند.
نقطه تعویض ابزارN:
این نقطه در موقعیتی قابل دسترسی در فضای ماشین توسط برنامه نویس تعریف می شود و هنگام تعریف این نقطه باید از عدم برخورد ابزار با قطعه کار اطمینان حاصل کرد.

ask15

عضو جدید
از دوستان کسی‌ هست که برنامه نویس حرفه‌ای سی‌ ان سی‌ در فرزکاری باشه ؟
البته بتونه عالی‌ با نرم افزار،، MastercamX،، 3Axis 4Axis 5Axis،، ،،کار کنه .
و تجربه کاری مفید هم در ،، 2D،،3D ،، داشته باشه .
و جویای کار هم باشه .
من هستم مسترکم کار کردم یه چیزایی بلدم ببین به دردت میخورم؟

ask15

عضو جدید
فک میکنم اون چیزی که مد نظر شماست اسکنر دیجیتاله نه سی ام ام.سی ام ام برای اندازه گیری کاربرد داره.
اگر شما دنبال بازار کارید بمن بفرمایید بنده بازار کار خوب و اینده دار براتون معرفی کنم.
سرمایه موجود رو هم بفرمایید در ضمن کار صنعتی مرد میخواد ممکنه 4 روز پشت ماشین باشید و خونه نرید و باید عشق کنید و ممکنه تو چند تا پروژه هم ضرر بدید که اونم از اشتباه و عدم دانش کافیه ولی باید بازم عشق کنید و بمونید تا بسود برسید.[/QUOTE

سلام مهندس منم راهنمایی کن کمککککککککک

qwert1362

عضو جدید
سلام...بنده تازه به جمع cncکارها پیوسته ام البته با اجازه شما..... من تازه با یه دستگاه مخصوص چوب دارم کار میکنم که ظاهرا نو هستش اما هر طرحی رو که توی artcam وucancamوحتی دستی هم نوشتم در عدد1.38 ضرب میکنه در حالی که بهش اسکیل ندادم!!!مشکل از کجاست؟؟؟پارامترهای موتور برای هر پالسش؟؟؟ خود کنترلرشه؟؟؟چیه؟؟؟
سیستم کنترلتی چیه مچ تری

qwert1362

عضو جدید
سلام من تازه تراش cnc کنترل فانوک گرفتم کمی در مورد برنامه دادن و افست ها بلدم اما میخواهم یک نیم دایره بتراشم باید چگونه کار کنم کسی میتونه کتابی یا pfd برام بفرسته ممنون

تو برنامه ن.یسی اگه شروع ار نیم دایره از سمت مرغک به سه نظام با جی 2 واگه برعکس جی 3

hamid325

عضو جدید
با عرض سلام به همه دوستان
اگر کسی درباره لیزر cnc مخصوص برش و حکاکی روی غیر فلزات اطلاع داره خواهش میکنم کمکم کنه
بنده میخواهم یک دستگاه لیرز برای برش و حکاکی خریداری کنم جهت راهنمایی بهترین دستگاه خواهش می کنم کمکم کنید
محدوده میز در حد90*130 سانتی متر
قطر لیزر کم باشه(البته اطلاعی درباره اندازه قطر ندارم) مثلا کمتر از یک دهم میلیمتر
دقت استپ موتورها یا سروو موتورها بالا باشه
لبه قطعه کار ها رو پله دار نزنه (فکر کنم در انتقال حرکت از پیچ ساچمه ای استفاده بشه بهتره) چون فکر کنم دربعضی ها از دنده تایم استفاده میشه
ضخامت برش برای mdf حدود 16 میلیمتر(حالا تا 10میلیمتر هم شد مشکلی نداره
و در آخر قیمت مناسب
اگه کسی از دوستان کمک کنه ممنو ن میشم نوع دستگاه رو برام بفرسته
با تشکر

آخرین ویرایش:

mahdi68d

عضو جدید
با سلام ی توضیح در مورد پارارمترهای موجود تو این جی کد میخواستم مربوط ب رزوه تراشیه
G76 X.. Z.. I.. K.. D.. A.. F.. P..

X : specifies the final thread diameter.
Z : is the position of the thread end.
I : specifies the amount of taper.
K : is the single thread depth.
D : is the depth of the first pass.
A : is the thread angle.
F : is the thread lead.
P : is the infeed method

tre

عضو جدید
سلام
دوستان کسی اطلاع داره وسه جی کد گیری سی ان سی تراش چه نرم افزاری مناسبتره؟ 

Petram

کاربر فعال
با سلام ی توضیح در مورد پارارمترهای موجود تو این جی کد میخواستم مربوط ب رزوه تراشیه
G76 X.. Z.. I.. K.. D.. A.. F.. P..

X : specifies the final thread diameter.
Z : is the position of the thread end.
I : specifies the amount of taper.
K : is the single thread depth.
D : is the depth of the first pass.
A : is the thread angle.
F : is the thread lead.
P : is the infeed method
Zyklus G76

پیوست ها

• Multiple Thread Cutting Cycle G76 - Online Education.pdf
    1.4 مگایابت · بازدیدها: 1

hamidrta

عضو جدید
سلام دوستان کسی اینجا فایل برای اپراتوری دستگاه سری tc شرکت ماشین سازی تبریز رو داره؟

فقط اپراتوری ممنون میشم

SJHAGHI

عضو جدید
سلام
من تازه عضو شدم و ممکنه سوال شما تاریخ مصرفش گذشته باشه. بهر حال اگر هنوز این نرم افزارو لازم دارین من metalix رو پیشنهاد می کنم و شرکت ما نسخه V9.5 رو می فروشه. خیلی کامله و با آموزش و پشتیبانی داده می شه.
اگر برای شرکت می خواهید که حاضر است هزینه کند برایم پیام بفرستید.
موفق باشید
حقی

SJHAGHI

عضو جدید
سلام
کتاب راهنمای برنامه نویسی cnc انتشارات عابد رو پیشنهاد می کنم . تازه چاپ چهارمش دراومده . برای کنترلرهای fanuc , siemens,heidenhain آموزش داره بر اساس حل مسئله هم برای تراش و هم برای فرز.

SJHAGHI

عضو جدید
سلام
در مورد بورینگ که سوال کردید : بورینگ یه نوع فرزه (بیشتر افقی ولی عمودیشم هست) که اسپیندلشم می تونه حرکت نفوذی داشته باشه و برای کار روی قطعاتی که سوراخ هایا پاکت های عمیق دارند استفاده می شه.

SJHAGHI

عضو جدید
سلام
کتاب راهنمای برنامه نویسی cnc انتشارات عابد رو تهیه کنید . برای کنترلرهای fanuc , siemens,heidenhain آموزش داره (تا سطح پیشرفته) بر اساس حل مسئله هم برای تراش و هم برای فرز.شماره انتشارات در تهران
66567626

SJHAGHI

عضو جدید
سلام
اول باید مقداری با ماشین تراش یا فرز دستی کار کرده باشید. ابزارهای برشی را بشناسید
برای برنامه نویسی باید هندسه رو بدونید و نرم افزار AUTOCAD هم کمک می کنه. آموزش از طریق کتاب و سیمولاتور هم می شه ول در نهایت باید پای ماشین کار کنید.
فرز (برای قالبسازی) کاربرد بیشتری داره.
موفق باشی