تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Solid Works

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
سلام عرض می کنم خدمت تمامیه زحمتکشان این تاپیک 1 سوال داشتم من نقشه یه قالب صنعتی رو دارم که 3تا قطعه داره که با هم تو قسمت part هستش من می خواستم اینارو به طور مجزا از هم تجزیه کنم تا ببینم به چه شکلی ترسیم شدند اما چون یه تیکه محسوب می شن این کار انجام نمی شه توی ساختار درختی نشون می ده که هر قطعه imported شده .می خواستم بدونم imported چیه و چگونه می شه این 3قطعه رو از هم جدا کرد و به صورت تا3 part مختلف در آورد امیدوارم منظورمو خوب بیان کرده باشم
سلام ودرود بر شما
اینطور که من متوجه شدم شما یک فایل پارت دارید که نمودار درختی آن از سه حجم improt شده و بدون جزئیات تشکیل شده.
شما برای جدا کردن سه قطعه کافیه هر بار دو تا از قسمت های ایمپورت شده رو با کلیک راست بر روی نمودار درختی و انتخاب گزینه delete حذف کنید و در سه فایل مجزا با فرمت پارت SAVE AS کنید.
فایل ایمپورت شده معمولا از ذخیره حجم های سه بعدی در نرم افزار های طراحی مختلف در پسوند های استاندارد بدست میآید فرمت هایی مثل stp یا همون step و igs و x_t و ...
شما با این کار میتوانید قطعه ای که مثلا در کتیا طراحی شده را با ذخیره با فرمت های ذکر شده در نرم افزار های دیگر مثل سالیدورکز باز کنید
شاد باشید...:)

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
با سلام
خواستم ببینم کدامیک از دوستان تجربه استفاده از فایلهای آموزشی سالید پروفسور رو دارد؟
کیفیت آموزشش چطوره؟
دو تا لینک برای داونلود من دیدم.خوالستم دوستان اگر تجربه ای دارند بفرمایند.
لینک اول از وطن داونلود.

تو این لینک بصورت نامرتب گذاشته شده و یکی تو کامنتا لینک طبقه بندی رو از سایت پسالید پروفسور گذاشته که کار نمیکنه
لینک دوم از پی سی داونلود

این مورد هم حجمش بسیار کمتر از مورد قبلی هست
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
درود
دوست عزیز هر دو آموزش تقریبا مشابه هستش و تفاوتشون در اینه که در سایت وطن دانلود همه آموزشها به صورت 107 پارت قرار داده شده و برای استفده کامل باید همه پارتهارو دانلود کنید و در آخر اکسترک کنید و البته یک سری فایل و تمرین هم درش وجود داره و از 2007 تا 2012 رو شامل میشه
در پی سی دانلود هم همین آموزشهاست اما به صورت جداگانه و شما میتونید هر ورژنی رو که خواستید دانلود کنید و ازش استفاده کنید
البته در پی سی دانلود آموزشهای ورژن 2013 هم وجود داره
کیفیت فایلها هم در هردو یکیه و خوب هستش

mer30fery

کاربر ممتاز
با سلام
خواستم ببینم کدامیک از دوستان تجربه استفاده از فایلهای آموزشی سالید پروفسور رو دارد؟
کیفیت آموزشش چطوره؟
لینک اول از وطن داونلود.

تو این لینک بصورت نامرتب گذاشته شده و یکی تو کامنتا لینک طبقه بندی رو از سایت پسالید پروفسور گذاشته که کار نمیکنه

سلام ودرود
من کل این مجموعه رو از سایت وطن دانلود گرفتم
فیلمها با کیفیت خوب و آموزشها به زبان انگلیسی هستش
اگر میخواهید نمونه این آموزشها را مشاهده و یا دانلود کنید این تاپیک را ببینید:
مرجع آموزش های تصویری Solid Works

hassan676767

عضو جدید
تشکر می کنم از توضیحاتتون. هدف من از جدا کردن این سه قطعه به دست آوردن ساختار درختی هر کدوم از قطعه هست . همین کاری رو که شما گفتین رو انجام دادم با پاک کردن دو قطعه دیگه تونستم از هم جداشون کنم ولی مشاهده ساختار درختی ساخت هر قطعه برام مهمه که این پیشنهادتون این درخواستمو عملی نمیکنه

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام عرض می کنم خدمت تمامیه زحمتکشان این تاپیک 1 سوال داشتم من نقشه یه قالب صنعتی رو دارم که 3تا قطعه داره که با هم تو قسمت part هستش من می خواستم اینارو به طور مجزا از هم تجزیه کنم تا ببینم به چه شکلی ترسیم شدند اما چون یه تیکه محسوب می شن این کار انجام نمی شه توی ساختار درختی نشون می ده که هر قطعه imported شده .می خواستم بدونم imported چیه و چگونه می شه این 3قطعه رو از هم جدا کرد و به صورت تا3 part مختلف در آورد امیدوارم منظورمو خوب بیان کرده باشم

تشکر می کنم از توضیحاتتون. هدف من از جدا کردن این سه قطعه به دست آوردن ساختار درختی هر کدوم از قطعه هست . همین کاری رو که شما گفتین رو انجام دادم با پاک کردن دو قطعه دیگه تونستم از هم جداشون کنم ولی مشاهده ساختار درختی ساخت هر قطعه برام مهمه که این پیشنهادتون این درخواستمو عملی نمیکنه

مشابه سوال شما پیش تر پاسخ داده شده
اینجا را مشاهده کنید:
feature work

mer30fery

کاربر ممتاز
با سلام
کیفیت آموزشش چطوره؟
لینک اول از وطن داونلود.

سلام ودرود
من کل این مجموعه رو از سایت وطن دانلود گرفتم
فیلمها با کیفیت خوب و آموزشها به زبان انگلیسی هستش
اگر میخواهید نمونه این آموزشها را مشاهده و یا دانلود کنید این تاپیک را ببینید:
مرجع آموزش های تصویری Solid Works

چیزی که من در سایت p30download میبینم و با فایلهای دریافتی از سایت وطن دانلود مقایسه کردم همان آموزشهاست
که در سایت پی 30 دانلود خیلی منظمتر و مرتب تر هستند و ورژن های 2012 و 2013 نیز به آن اضافه شده.

فایلهای آموزشی سالهای مختلف دقیقا مشابه هستند با اضافه شدن آپدیتهای جدید مخصوص هر ورژن.
و به شما نیازی به دریافت آموزشهای ورژن های 2007 و 2008 و 2009 و 2010 ندارید.

قسمت Ask SolidProfessor نیز پاسخ تصویری به سوالات کاربران هستش پیشنهاد میکنم دانلود کنید که میتونه نکات و آموزشهای جالبی بهتون یاد بده .

نکته ای که تو حجم بالای فایلهای وطن دانلود وجود داره اینه که 16 گیگ از 50 گیگ اون فایلهای تکراریه...!

پس p30download توصیه میشه.

hamidrta

عضو جدید
سلام دوستان کسی با قسمت محسابات ببرینگ و تیر تویه سالید کار کرده. من یک سیخی زدم ولی اطلاعاتم کافی نیست خروجی می خوام بعد از محاسبه که برام انجام می ده. help رو نیگا کردم و سرچم زدم اطلاعاات بیشتر می خوام یا مثال حل شده با تشکر. http://8pic.ir/images/07689081493943563813.png

solid4u

عضو جدید
چگونه یک فایل را در سالیدورکس (SolidWorks ) به فایل STEP یا IGES تبدیل کنیم؟

چگونه یک فایل را در سالیدورکس (SolidWorks ) به فایل STEP یا IGES تبدیل کنیم؟

لینک دانلود

shahrokhblash

عضو جدید
دوستان برای ساخت یک دندانه همانند پیچ روی یک قسمت از استوانه
لطفا فایل اموزشی در اختیار دارین قرار بدین
باسپاس

shahrokhblash

عضو جدید
دوست من مشکل من همین قسمت گام پیچ هست توی تصویر خوب توضیح داده نشده
الان من بعد از entetis کردن سطح مقطع و بعد گزینه helix&sperial می زنم تا اینجا محل و گام مشخص می شوند اما
از این به بعد اسکچ بعدی را چطور درست کنم تا بتونم swep cut انجام بشه
با سپاس

solid4u

عضو جدید
دوست من مشکل من همین قسمت گام پیچ هست توی تصویر خوب توضیح داده نشده
الان من بعد از entetis کردن سطح مقطع و بعد گزینه helix&sperial می زنم تا اینجا محل و گام مشخص می شوند اما
از این به بعد اسکچ بعدی را چطور درست کنم تا بتونم swep cut انجام بشه
با سپاس

دوست عزیز در تصویر شماره 19 اسکچ نشان داده شده است که در دستور به عنوان پروفیل شناخته می شود و helix هم که در قبل ساخته شده به عنوان مسیر جاروب یا pathبه کار می رود.

shahrokhblash

عضو جدید
دوست عزیز در تصویر شماره 19 اسکچ نشان داده شده است که در دستور به عنوان پروفیل شناخته می شود و helix هم که در قبل ساخته شده به عنوان مسیر جاروب یا pathبه کار می رود.

بله شکل 19 تصویر متاسفانه بهم کمکی نکرد مسئله کشیدن اسکچ کوچیک پایین هست البته کشیدن این پیچ ضرورت ندارد چون تو قسمت toolbox هست منظور من یک محور در نظر بگیرین فرض 60 میل به 3 قسمت تقسیم کنیم 20 میل وسط می خوام رزوه کاری بشه
دوستان کسی اگر فایل ویدویوی یا تصویری اموزشی دارین لطفادر اختیار بگذارین
با سپاس

Y..or..Z

همکار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
بله شکل 19 تصویر متاسفانه بهم کمکی نکرد مسئله کشیدن اسکچ کوچیک پایین هست البته کشیدن این پیچ ضرورت ندارد چون تو قسمت toolbox هست منظور من یک محور در نظر بگیرین فرض 60 میل به 3 قسمت تقسیم کنیم 20 میل وسط می خوام رزوه کاری بشه
با سپاس
سلام
تصاویری که دوستمون قرار داده بودن گویاست
شما در تصوصر شما 19 اسکچتون رو عمود بر پروفیلhelix بکشید طوری که با اون در تماس باشه بعد از دستور sweep cut استفاده کنید.
اگه منظورتون چیزه دیگه ایه با تصویر نشون بدید تا بتونیم بهتر نظر بدیم

solid4u

عضو جدید
با سپاس

فکر کنم یک پلن plan از همون وسط بکشی و اسکج و هلیکش و پروفیل تو از اونجا شروع کنی کارت حل میشه ، امتحان کن

hamidrta

عضو جدید
سلام دوستان کسی با قسمت محسابات ببرینگ و تیر تویه سالید کار کرده. من یک سیخی زدم ولی اطلاعاتم کافی نیست خروجی می خوام بعد از محاسبه که برام انجام می ده. help رو نیگا کردم و سرچم زدم اطلاعاات بیشتر می خوام یا مثال حل شده با تشکر. http://8pic.ir/images/07689081493943563813.png

پاسخی ندیدم

ZOLA

عضو جدید
سلام من یک مهره کشیدم تو محیط drawing باید برای ریشه رزوه دایره 3/4 رسم کنه اما نمی دونم چرا دایره کامل رسم میکنه لطفا کمک کنید فوری

mer30fery

کاربر ممتاز
سلام من یک مهره کشیدم تو محیط drawing باید برای ریشه رزوه دایره 3/4 رسم کنه اما نمی دونم چرا دایره کامل رسم میکنه لطفا کمک کنید فوری

با سلام و درود خدمت شما دوست عزیز

شما در سالیدورکز برای ایجاد رزوه به عنوان مهره از دستور hole wizard استفاده کنید:
Insert --> features --> Hole --> Wizard
دوتا tab یا برگه دارید در برگه Type ، گزینه straight tap رو انتخاب کنید و استاندارد و type را با توجه به نیاز تعیین کنید.

در برگه position موقعیت سوراخ را تعین کنید
و ok
اکنون در محیط drawing حتما 3/4 را برای سوراخ حتما مشاهده خواهید کرد.

mehdi amiry

عضو جدید

به احتمال زیاد باید استاندارد نقشه کشی را به iso تغییر بدید

ZOLA

عضو جدید
سلام باز هم دایره کامل میکشه من قبلا از cosmetic thread استفاده میکردم و تا یک هفته پیش هم توی drawing برای رزوه دایره 3/4 میکشید اما حالا نمی دونم چی شده به هرحال ممنونم ازت

ariax77

کاربر فعال
سلام
میخواستم یک مدل رو در solid توی تونل باد قرار بدم و stress analysis روش انجام بدم و اگه بشه ضریب اطمینان (FOS) اون رو بدست بیارم. به شکل نمودار روی مدل یا اینکه یک جدول جداگانه. فرقی نمیکنه
تا اونجایی که مطالعه کردم و تست کردم flow express قطعه رو تحت تونل باد قرار میده و نیروهای وارده رو میتونم اونجا بدست بیارم.
و توی solidworks simulation میتونم آنالیز تنش انجام بدم و عمر قطعه رو محاسبه کنم
میخواستم بدونم چطوری میتونم بین این دو قسمت ارتباط برقرار کنم؟ یا اینکه آیا کاری که میخوام انجام بدم با یکی از این قسمت ها قابل انجام هست یا نه؟ اینکه نیروهای حاصل از باد رو روی قطعه اعمال کنم و آنالیز تنش انجام بدم. ممنون میشم کمکم کنین

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,

میخوام خط منحنی رو انتخاب کنم قسمت guide curves ولی نمیشه ؟
بعد یه بار من select manager رو انتخاب کردم الان برای بقیه هم select manager غیر فعال بشه باید چیکار کنم ؟

وقتی که انتخاب میشه منحنیه این ارورو میده !

آخرین ویرایش:

ENG.L.S

کاربر فعال تالار مهندسی عمران ,
چرا این شکل رو فیلت میکنم شبیه اون یکی نمیشه ؟

اینو من کشیدم.

میخوام این شکلی بشه ؟

mer30fery

کاربر ممتاز
میخوام خط منحنی رو انتخاب کنم قسمت guide curves ولی نمیشه ؟
بعد یه بار من select manager رو انتخاب کردم الان برای بقیه هم select manager غیر فعال بشه باید چیکار کنم ؟

وقتی که انتخاب میشه منحنیه این ارورو میده !

پیشنهاد میکنم center line و guide curve را در دو اسکچ جداگانه رسم کنید
selection manager زمانی مورد استفاده قرار میگیره که دو ایتم در یک اسکچ برای دو منظور متفاوت استفاده بشه.

mer30fery

کاربر ممتاز
چرا این شکل رو فیلت میکنم شبیه اون یکی نمیشه ؟
اینو من کشیدم.

میخوام این شکلی بشه ؟
این شکلی که شما کشیدی(طوسی) اسکچش شبیه شکل مورد(زرد) نظر نیست ظاهرا"
شکل شما یک بیضیه و شکل زرد چند منحنی.
بهر حال...
فیلت شما به نظر variable size میرسه
یعنی یک فیلت با چند مقدار
یک بار دیگه دستور فیلت رو انجام بدبد و از انتخاب گزینه fillet type بر روی Constant Size مطمئن شوید.

آخرین ویرایش: