تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

eng_siamak

عضو جدید
سلام و خسته نباشید خدمت همه ی دوستان
میخواستم ببینم چطور میشه از قطعات استاندارد تو کتیا استفاده کرد
من تنها نرم افزاری که پیدا کردم Trace Parts هستش که ورژن 2.6 اون الان اومده و کرک شدش رو هم پیدا نکردم
کسی تونسته مشکل قطعات استاندارد رو تو کتیا حل کنه ؟

smmoosavian

عضو جدید
سلام و خسته نباشید خدمت همه ی دوستان
میخواستم ببینم چطور میشه از قطعات استاندارد تو کتیا استفاده کرد
من تنها نرم افزاری که پیدا کردم Trace Parts هستش که ورژن 2.6 اون الان اومده و کرک شدش رو هم پیدا نکردم
کسی تونسته مشکل قطعات استاندارد رو تو کتیا حل کنه ؟

به طور کلی CATIA به خودی خود، قطعات استاندارد زیادی نداره. فقط یه سری پیچ و مهره و ...

شما می تونید قطعات استاندارد نرم افزارهایی مثل SOLIDWORKS رو با فرمت STP ذخیره کنید و در کتیا باز کنید. در ضمن STP بودن قطعات در کتیا هیچگونه مشکلی ایجاد نمی کنه. یعنی اگه بخواین مثلاً به جای پیچ M16 از M18 استفاده کنید خیلی راحت M16 رو حذف می کنید و به جاش M18 رو وارد کتیا می کنید.

نرم افزار Inventor هم کتابخانه قطعات استانداردش بسیار کامله

smmoosavian

عضو جدید
من چند تا plate رو از assembly design شروع به طراحی بالا به پایین کردم. sketch اولین plate رو iso constrained کردم و ازش یک pad ساختم. یک component تازه توی همون میزکار ایجاد کردم و بر مبنای اولین plate، هم sketch دوم رو کشیدم و کامل سبزرنگ مقید کردم و plate رو ساختم. plate های بعدی رو هم به همین ترتیب انجام دادم یعنی sketch هر کدام را بر پایه plate قبلی به طور کامل مقید کردم. ولی وقتی که اون رو منفجر می کنم و update می زنم، بعضی از plate ها به جای اصلیشون بر نمی گردن. چیزی که از آزمون و خطا دستگیرم شده، این هست که وجود قیود هندسی h و v در بعضی موارد علت مشکل هست که اگر sketch رو بدون اون قیود مقید می کردم مشکل نمی بود. در مواردی هم جابه جا کردن دستی componentها و دوباره update زدن، باعث می شه در جای اصلی جای بگیرن. این ها تصویر جفت پیغام خطا هان. اگر مونتاز با تعداد بسیار و سنگین باشه، دیگر تصحیح این دو عیب (تا این لحظه با این خطاها برخورد داشته ام) به این طریق، زمان بر و مشکل خواهد بود. شما نظر خاصی ندارید؟

در کل دوستانی که تجربه در طراحی بالا به پایین دارن، ممکنه درباره نکته هایی که در این روش بایستی رعایت بشه راهنمایی بفرمایند؟

اشکال کار شما در اینه که از یک اسکچ توی یک قطعه ، برای ایجاد Pad در یک قطعه دیگه استفاده می کنید. شما باید به جای این کار Sketch ها رو در Part های جدید کپی کنید. اگر خوب دقت کنید در زیر شاخه قطعات جدید یک شاخه به نام External Reference ایجاد شده. همین لینک های خارجی هستند که باعث میشن پیغام خطا ظاهر بشه.

راه دیگر اینه که از مسیر زیر گزینه Keep link with selected object رو غیر فعال کنید.

AFROUZ-E

عضو جدید
اگر گزینه ی keep link with selected object خاموش باشه، ارتباط و وابستگی بین part تازه و part مبنا وجود نخواهد داشت. به نظرم برای انجام یک طراحی اصولی و پارامتریک باید اون گزینه روشن باشه تا اجزای زیر شاخه external references با تغییر part مبنا، تغییر یابند و به تبع part تازه.

منظورتون از کپی کردن sketch در part جدید رو متوجه نشدم. لزوماً plate که گفتم ابعاد و شکل یکسانی ندارند و می شه به عنوان مثال بهش نگاه کرد. با توجه به این که روی یک sketch، ممکنه feature های متفاوت و بسیاری ساخته بشه، و مثلاً برای ساخت part تازه به لبه هایی از part مبنا نیاز هست، کپی کردن sketch عملی و قابل استفاده نیست.

کلاً روال کلی و صحیح یک طراحی بالا به پایین چیست؟

آخرین ویرایش:

H_khazaei90

عضو جدید
سلام
من دانشجوی ساخت ورودی 90 هستم
میخواستم catia رو بصورت SELF-STUDY شروع کنم
ممنون میشم اگه لطف کنین منابع معرفی کنین
مرسی

mer30fery

دستیار مدیر مهندسی مکانیک, متخصص سالید ورک
کاربر ممتاز
این فیلت که دارای تداخل هست رو تو کتیا چه جوری میشه زد.؟:redface:

smmoosavian

عضو جدید

ترتیب مراحل مدلسازی خیلی مهمه. ابتدا باید فیلت ها رو مدلسازی کنید سپس به کمک دستور Chamfer لبه اون سوراخ رو پخ بزنید. در ضمن در دستور Chamfer از گزینه minimal باید استفاده کنید

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا

می توانید بخش more را در دستور fillet انتخاب و لبه دایره را به عنوان Keep edges به دستور fillet بدهید. در این حال لبه سوراخ بدون تغییر می ماند.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
اگر گزینه ی keep link with selected object خاموش باشه، ارتباط و وابستگی بین part تازه و part مبنا وجود نخواهد داشت. به نظرم برای انجام یک طراحی اصولی و پارامتریک باید اون گزینه روشن باشه تا اجزای زیر شاخه external references با تغییر part مبنا، تغییر یابند و به تبع part تازه.

منظورتون از کپی کردن sketch در part جدید رو متوجه نشدم. لزوماً plate که گفتم ابعاد و شکل یکسانی ندارند و می شه به عنوان مثال بهش نگاه کرد. با توجه به این که روی یک sketch، ممکنه feature های متفاوت و بسیاری ساخته بشه، و مثلاً برای ساخت part تازه به لبه هایی از part مبنا نیاز هست، کپی کردن sketch عملی و قابل استفاده نیست.

کلاً روال کلی و صحیح یک طراحی بالا به پایین چیست؟

بکارگیری روش context designیا به بیان دیگر طراحی قطعات در محیط اسمبلی و با روشن بودن سوییچ keep link with selected object تنها در مرحله اولیه طراحی و طراحی مفهومی concept design توصیه می شود. در این مرحله چون قطعات دچار تغییرات شدید شده و بر اساس هندسه همدیگر تعریف می شوند بکار گیری این روش زمان طراحی را در دستیابی به طرح مناسب کاهش می دهد. اما وقتی که طراحی تثبیت freezed concept شد این روش بدلیل خطر تغییر کردن قطعات بدون نظارت و کنترل کاربر خطرناک است. در هنگام انتشار رسمی داده ها هم انتشار مدل های سه بعدی و یا نقشه های مبتنی بر آنها پذیرفتنی نیست. چرا که قطعه هنوز وابسته به مجموعه ای است که در آن طراحی شده است. اگر شخص دیگری (مثلا سازنده یا طراح دیگر) چنین فایل هایی را باز کند با پیغام اخطار مبنی بر عدم دستیابی به فایل مرجع که همان فایل اسمبلی که در آن قطعه طراحی شده است روبرو می شود. اینگونه اخطار ها در فرآیند طراحی و توسعه یک مجموعه پذیرفتنی نیستند چون حاکی از نقص یا اشکالی در مدل یا نقشه هستند و سبب بروز نگرانی در شخص استفاده کننده از این فایل ها می شود. بطور خلاصه هیچ شرکت مهندسی که ساختار طراحی و توسعه محصول را بدرستی پیاده سازی کرده باشد اجازه انتشار چنین فایل هایی را نمی دهد.

بطور معمول پس از پایان یافتن مرحله طراحی اولیه و مفهومی قطعات، تمام لینک های خارجی external links در این فایل ها باید شکسته isolated شود. حتی در برخی موارد توصیه می شود که فایل های پاکسازی شوند و خطوط و سطوحی که بصورت external links هستند پس از شکسته شدن با نوع مناسب پارمتریک آنها جایگزین شوند تا فایل ساده تر و کم حجم تر شود.

AFROUZ-E

عضو جدید
حتی در برخی موارد توصیه می شود که فایل های پاکسازی شوند و خطوط و سطوحی که بصورت external links هستند پس از شکسته شدن با نوع مناسب پارمتریک آنها جایگزین شوند تا فایل ساده تر و کم حجم تر شود.
چه طور این عمل جایگزینی انجام می شه؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
چه طور این عمل جایگزینی انجام می شه؟

خیلی ساده است. مثلا روی خطوطی که در اسکچ ها کپی شده اند و از اشیا خارج از فایل external reference ایجاد شده اند راست کلیک کرده و گزینه isolate را انتخاب می کنید. سپس خط را که به رنگ سفید و مقید نشده خواهد بود توسط قیود به حالت کاملا مقید در می آورید. سپس از اسکچ خارج شده و شی external را حذف می کنید. اگر هم کمی حواستان جمع باشد و بخواهید حرفه ای تر و سریع تر عمل کنید تمام اشیا خارجی را isolate کرده سپس حذف می کنید اما در برابر پیغام هشدار کتیا می گویید که children یا همان دستورات و اشیایی که در آنها استفاده شده اند را حذف نکند. سپس به تک تک دستورات یا اسکچ هایی که دچار خطا شده اند رفته و مشکل را به همان روش بالا حل می کنید.
گاهی هم ممکن است نیاز به ایجاد اشیا ساده تر برای جایگزینی باشد. مثلا از روی سطح تختی که به عنوان صفحه تعریف یک اسکچ تعریف شده است ابتدا یک صفحه plane جدید ایجاد کرده و آن را isolate می کنید سپس سطح خارجی را با صفحه جدید در بخش اصلاح صفحه اسکچ change sketch support جایگزین می کنید.
این فرآیند ممکن با توجه به بزرگی و پیچیدگی فایل و میزان استفاده از اشیا خارجی در آن کمی طول بکشد. باید دید چقدر این ساده سازی و جایگزینی ضرورت دارد و از طرف شرکت توصیه می شود.

چیزی که اهمیت بسیار دارد این است که اگر ساده سازی انجام نمی شود حتما قبل از انتشار رسمی فایل ها، اشیا خارجی به حالت شکسته یا isolate در آیند.

activation

عضو جدید
سلام
من catia v6 R2012 نصب کردم

سرور هم نصب کردم

ولی وقتی می خوام ران کنم ازم database source&uers name&password می خواد من همهرو وارد میکنم ولی بالا نمیاد

اعصابم خورد شده

اگر کسی میدونه راهنماییم کنه

البته سرور و کلاینت هر دو روی یک سیستم عامل هستند

amin_eshgh

عضو جدید
سلام
من catia v6 R2012 نصب کردم

سرور هم نصب کردم

ولی وقتی می خوام ران کنم ازم database source&uers name&password می خواد من همهرو وارد میکنم ولی بالا نمیاد

اعصابم خورد شده

اگر کسی میدونه راهنماییم کنه

البته سرور و کلاینت هر دو روی یک سیستم عامل هستند

اگر ویندوز شما 64 بیتی نیست شما فرایند نصب رو کامل انجام نداده اید!
اگر رم سیستم شما کمتر تز 8 گیگ است شما مراحل نصب را درست انجام نداده اید!
(یعنی نمیتونید اینجام بدید)
موفق باشید اگ هم سیستم عامل شما 64 بیتی است هم 8 گیگ رم دارید بفرمایید :que:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
اگر ویندوز شما 64 بیتی نیست شما فرایند نصب رو کامل انجام نداده اید!
اگر رم سیستم شما کمتر تز 8 گیگ است شما مراحل نصب را درست انجام نداده اید!
(یعنی نمیتونید اینجام بدید)
موفق باشید اگ هم سیستم عامل شما 64 بیتی است هم 8 گیگ رم دارید بفرمایید :que:

لطفا توضیح بدهید این ضروریات از چه منبعی تعریف شده است؟!! تصور نمی کنم نیازی به این سخت افزار باشد.

amin_eshgh

عضو جدید
لطفا توضیح بدهید این ضروریات از چه منبعی تعریف شده است؟!! تصور نمی کنم نیازی به این سخت افزار باشد.
باسلام خدمت شما کاربر عزیز اگه دقت کنین اون اولین پست هایی که دادم راجب گذاشتن عکس از تعداد لایسنس قید کردم که من خودم در نصب v6 مشکل داشتم و آخر سر هم به این نتسجه رسیدم که سیستمم پیشنیاز های سخت افزاری رو نداشت
اما منبع : در همان جا لینک سایتی رو قرار دادم که کل این لینک های v6 که میبینید تو نت همشون از اونجا کپی پیست کردن!(اگه منم اول به جای اینکه از یکی از این سایت های ایرانی کپی پیست کن که حتی بلد نیستد درست هم کپی پیست کنن!از سایت صلی دانلود میکردم اصلا شروع به دانلود نمیکیدم!)
و اونجا هم درشت نوشته که اگه سیستم 64 بیتی و 8گیگ رم رو ندارید قیدشو بزنید(وگر نه من علامه دهر نیستم که از خودم نظر بدم )
این سخت افزار ها هم ماله سرور نه کلاینت
در مورد شما که این سخت افزار ها رو دارید من چون خودم موفق به نصب نشدم نمیتونم نظر بدم(چون سیستمم 64 نبود همین اول به مشکل خوردم و evonia server رو نتونستم نصب کنم و نصب نصفه موند و نتونستم ببینم واقعا 8 گیگم رم میخواید یا نه ) با این پنجره هم که میگی زیاد ور رفتم اما نشد اما فکر میکنم حداقل باید کلاینت رو روی یه دستگاه دیگه اجرا کنید.
دوستان دیگه هم اگه چیزی میدونند کمک کنند با تشکر

yaser8

عضو جدید
سلام بچه ها ...من یک قطعه طراحی کردم حالا صبح که اومدم بازش کردم قسمت part body تو ساختار درختی خاکستری شده و یک علامت شکسنگی روشه الان به قطعه نمیتونم هیچ دستوری وارد کنم فقط میشه همون ساختار رو ادیت کرد.....چکار باید کنم....؟

smmoosavian

عضو جدید
سلام بچه ها ...من یک قطعه طراحی کردم حالا صبح که اومدم بازش کردم قسمت part body تو ساختار درختی خاکستری شده و یک علامت شکسنگی روشه الان به قطعه نمیتونم هیچ دستوری وارد کنم فقط میشه همون ساختار رو ادیت کرد.....چکار باید کنم....؟

آیکون Part Body هنگامی خاکستری میشه که نتونید توش المان های wireframe‌ و سطح داشته باشید اون هم در حالت Hybrid design

برای رفع این مشکل یک فایل Part جدید بسازید و کل ویژگی هایی که در زیرشاخه Part body وجود دارند کپی کنید. همونطور که فایل اصلی باز هست روی Part Body جدید راست کلیک کنید و Paste رو بزنید.

activation

عضو جدید
آقای amin_eshgh من نرم افزارو نصب کردم الانم کار میکنه هم سرور و هم کلاینت هر دو روی یک سیستم هستند

نرم افزار واقعاً فوق العاده هست

ولی الان مشکلی که دارم قطعه ای که طراحی میکنم Propagate نمیکنه,local saving نمیکنه

اگر کسی می دونه کمکم کنه

ممنون

amin_eshgh

عضو جدید
آقای amin_eshgh من نرم افزارو نصب کردم الانم کار میکنه هم سرور و هم کلاینت هر دو روی یک سیستم هستند

نرم افزار واقعاً فوق العاده هست

ولی الان مشکلی که دارم قطعه ای که طراحی میکنم Propagate نمیکنه,local saving نمیکنه

اگر کسی می دونه کمکم کنه

ممنون
سلام..به سلامتی;)راستش چی بگم من که نتونستم نصب کنم ولی فکر کنم در v6 فایل ها رو سرور بمونه ولی یه نکنته هست اونم اینکه شما حتما میتونید فایل مورد نظر رو ذخیره یا سیو کنید چه جوریشو نمیدونم اما حتما میشه چون چندیدن جا از توانایی دیدن فایل های ساخته شده با v6 توسط v5-6 خوندم پس باید بتونه ذخیره کنه که بعد ببری رو یه سیستم دیگه که مثلا v5-6 داره که ببینی دیگه.
راستی میشه راهنمایی کنی که چطور نصبش کردی؟

amin_eshgh

عضو جدید
شما سیستمتون 64bit ولی رمتون 4 درسته
نه من رو ویرچوال که هم 32 بیتی بود هم رمش 1 بود نصب کردم ولی میتون رو خودم سیستم 64 بیتی بریزم رم سیستمم هم 4 هست بله. خواستم رم های داداشمم کش برم 8 گیگ شه ولی گفتم دیگه نمیشه که رم های اون 24 ساعت رو سیستم من باشه...واسه همین بیخیال شدم:warn::que::redface:

activation

عضو جدید
با ویرچوال نمی دونم ولی واسه رم,منم رمم 4 گیگ هست ولی یه راه حل هست که میتونی 8گیگش کنی

با فلش مموری حداقل 8 گیگ حافظه به این ترتیب که شما وقتی فلش مموری به سیستم وصله روی ایکنش راست کلیک میکنی و properties میزنی وبعد تب ReadyBoost میزنی و گزینه
Dedicate this device to Readyboostمیزنی البته اسلایدر زیریش هم تا آخر ببر وبعد ok بزن:thumbsup2::smoke::w25:

آخرین ویرایش:

amin_eshgh

عضو جدید
با ویرچوال نمی دونم ولی واسه رم,منم رمم 4 گیگ هست ولی یه راه حل هست که میتونی 8گیگش کنی

با فلش مموری حداقل 8 گیگ حافظه به این ترتیب که شما وقتی فلش مموری به سیستم وصله روی ایکنش راست کلیک میکنی و properties میزنی وبعد تب ReadyBoost میزنی و گزینه
Dedicate this device to Readyboostمیزنی البته اسلایدر زیریش هم تا آخر ببر وبعد ok بزن:thumbsup2::smoke::w25:
مشکل پنجره سورس رو چطوری حل کردی؟

activation

عضو جدید
بذار یه چیز بهت بگم این کتیا v6 به ما ایرانی ها نیومده خیلی از چیاش کار نمیکنه
من بهت پیشنهاد میکنم همون v5 کار کن

hamid0101

عضو جدید
سلام به همه دوستان
سوالی از محیط drafting داشتم من یه فایل drawing ایجاد کردم که داخلش مثلا 20 شیت داره و به دلایلی تو همه 20 شیت یک view از قطعه و یه جدول باید وجود داشته باشه که تعدادی از این خانه های جدول تو همه شیت ها متن یکسانی داره و بعضی هاش تغییر می کنه من اومدم تو شیت اول که این نما رو ایجاد کردم برای خونه هایی که ثابت هستند تو خود part قطعه parameter string تعریف کردم و متن خودم رو اونجا نوشتن و متن داخل drafting رو به اون attribute link کردم و داخل نقشه های دیگه اون نما چون ثابت هست کپی کردم حالا می خوام اون نوشته های ثابت متنش تغییر کنه تو part متن parameter رو تغییر می دم فقط sheet اول update می شه و جدول تو sheet های دیگه update نمی شه راهی هست که همون اول یه جوری link کرد که بعد از تغییر پارمتر متن تمام جدول ها تو تمام sheet ها که کپی نمای sheet اول هست بدون اینکه بخوایم برای تمام جدول های تمام شیت ها attribute link ایجاد کنم تغییر کنه ؟ اگه از این طریق یا راه دیگه ای هم میشه منو کمک کنین ممنون می شم .

iman761

عضو جدید
با سلام
من یک پروژه قبول کردم که در اون باید دست بدن انسان رو در محیط کتیا مدل کنم آیا این مدل آماده در نرم افزار یافت میشه یا باید بشینم بکشم ؟
لطفا کامل راهنمایی کنید 

smmoosavian

عضو جدید
سلام به همه دوستان
سوالی از محیط drafting داشتم من یه فایل drawing ایجاد کردم که داخلش مثلا 20 شیت داره و به دلایلی تو همه 20 شیت یک view از قطعه و یه جدول باید وجود داشته باشه که تعدادی از این خانه های جدول تو همه شیت ها متن یکسانی داره و بعضی هاش تغییر می کنه من اومدم تو شیت اول که این نما رو ایجاد کردم برای خونه هایی که ثابت هستند تو خود part قطعه parameter string تعریف کردم و متن خودم رو اونجا نوشتن و متن داخل drafting رو به اون attribute link کردم و داخل نقشه های دیگه اون نما چون ثابت هست کپی کردم حالا می خوام اون نوشته های ثابت متنش تغییر کنه تو part متن parameter رو تغییر می دم فقط sheet اول update می شه و جدول تو sheet های دیگه update نمی شه راهی هست که همون اول یه جوری link کرد که بعد از تغییر پارمتر متن تمام جدول ها تو تمام sheet ها که کپی نمای sheet اول هست بدون اینکه بخوایم برای تمام جدول های تمام شیت ها attribute link ایجاد کنم تغییر کنه ؟ اگه از این طریق یا راه دیگه ای هم میشه منو کمک کنین ممنون می شم .

زمانی که در یک صفحه Attribute link ایجاد می کنید، وقتی موضوع مورد نظر رو کپی می کنید لینکش توی صفحات دیگه از بین میره. فکر نمی کنم راهی وجود داشته باشه. باید برای هر صفحه جداگانه این کار رو انجام بدید