تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

nazi.s

عضو جدید
سلام دوستان
من قصد یادگیری کتیا دارم میخواستم از این تاپیک و شما دوستان که اینجا پست گذاشتین کمک بگیرم ولی نتونستم لینک های آموزش کتیا رو دانلود کنم نمیدونم چه جوری بود فک کنم از زمانش گذشته!!!
ممنون میشم

smmoosavian

عضو جدید
سلام
میشه یه توضیح در مورد مدلسازی پروانه کشتی با کتیا بدهید؟؟؟؟
ممنون

بیا داداش ، اینم پروانه کشتی !!! سه پره و چهار پره
فقط اگه CATIA V5R20 داشته باشی می تونی فایل رو باز کنی .

البته طراحی پروانه به این راحتی ها هم نیست ، چیزی که من گذاشته ام فقط برای تمرینه . وگرنه برای طراحی درست و حسابی همه چیز باید محاسبه بشه. (زاویه حمله پای پره و سر پره ، نیروی پیشران و بسیاری پارامترهای دیگر)

smmoosavian

عضو جدید
تا اونجا که من متوجه شدم ، مسیر پروانه یک مسیر مارپبچ هستش و ملاحظات کاویتاسیون هم باید لحاظ بشه ، ولی اطلاعات بیشتر در زیر موجوده (املای درست propeller هست) :redface:

لینک خیلی خوب ، همه چیز در مورد پروانه
http://en.wikipedia.org/wiki/Propeller

ماشین حساب ساده برای محاسبه سرعت نهایی قایق :
http://www.csgnetwork.com/marinepropcalc.html

یک نرم افزار برای طراحی پروانه :
http://www.propgen.com/latest_download.htm

لینک های مفید دیگر :
1- آدرس لینک طولانیه

2- اینم طولانیه !!

عکس های جالب

mec1386

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
کمکم دارم از این کتیا خسته میشم
خدا پدر سالید و اینونتور بیامرزه
حالا چرخدنده را میشه کاریش کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
برا بلبرینگ و رولبرینگ چیکار باید کرد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
استاندارد نداره؟نمیشه براش پیدا کرد؟؟؟؟؟؟؟مثل سالید

E_khaleghi

کاربر فعال
سلام
با تشكر از مهندس موسويان بابت لينكها

در مورد بلبرينگ و رولبرينگ در كتيا بايد بگم كتيا توي استانداردهاش نداره
شما هر موردي از بلبرينگ يا رولبرينگ كه ميخواهيد از سايت SKF كه سازنده انواع بلبرينگ و رولبرينگ هست ميتونيد به صورت STEP يا IGS دانلود كنيد
فقط كافيه در سايت عضو شويد و شماره قطعه مورد نظرتون رو وارد كنيد

smmoosavian

عضو جدید
با تشكر از مهندس موسويان بابت لينكها

در مورد بلبرينگ و رولبرينگ در كتيا بايد بگم كتيا توي استانداردهاش نداره
شما هر موردي از بلبرينگ يا رولبرينگ كه ميخواهيد از سايت SKF كه سازنده انواع بلبرينگ و رولبرينگ هست ميتونيد به صورت STEP يا IGS دانلود كنيد
فقط كافيه در سايت عضو شويد و شماره قطعه مورد نظرتون رو وارد كنيد

همچنین می تونید از قطعات inventor و solidworks استفاده کنید و پس از وارد کردن اون ها ، با فرمت step یا iges ذخیره کنید و در کتیا باز کنید

E_khaleghi

کاربر فعال
در مورد اون فايلهاي بالا كه گفتيد فقط با ورژن 20 باز ميشه
اين كتيا ورژن 20 اگر دقت كرده باشيد صفحات ترسيم و تمام خطوط داراي افكت Anti-aliasing هستند
در ورژن هاي قبل در قسمت options و درقسمت display و برگه Visualization ميشد غير فعال يا فعالش كرد ولي متاسفانه در ورژن 20 حتي غير فعال هم ميكنيم باز هم مقداري داره و نتونستم به طور كامل بر طرفش كنم و من كه به صفحات يا خطوط نگاه ميكنم كمي چشمم رو اذيت ميكنه اگه راهي براي غير فعال كردن كاملش پيدا كرديد بگيد تا منم بتونم از ورژن 20 استفاده كنم
البته اينو ميدونم كمي حساس شدم ولي نسبت به ورژن هاي قبليش متفاوته و شايد هم بشه گفت يك ايراده چون يك موضوع رو حتي با غير فعال كردنش غير فعال نميشه

nazi.s

عضو جدید
سلام دوستان
من قصد یادگیری کتیا دارم میخواستم از این تاپیک و شما دوستان که اینجا پست گذاشتین کمک بگیرم ولی نتونستم لینک های آموزش کتیا رو دانلود کنم نمیدونم چه جوری بود فک کنم از زمانش گذشته!!!
ممنون میشم

بچها لطفا جواب من هم بدین باور کنید تو یادگیریه کتیا جدی هستم!!!

smmoosavian

عضو جدید
در مورد اون فايلهاي بالا كه گفتيد فقط با ورژن 20 باز ميشه
اين كتيا ورژن 20 اگر دقت كرده باشيد صفحات ترسيم و تمام خطوط داراي افكت Anti-aliasing هستند
در ورژن هاي قبل در قسمت options و درقسمت display و برگه Visualization ميشد غير فعال يا فعالش كرد ولي متاسفانه در ورژن 20 حتي غير فعال هم ميكنيم باز هم مقداري داره و نتونستم به طور كامل بر طرفش كنم و من كه به صفحات يا خطوط نگاه ميكنم كمي چشمم رو اذيت ميكنه اگه راهي براي غير فعال كردن كاملش پيدا كرديد بگيد تا منم بتونم از ورژن 20 استفاده كنم
البته اينو ميدونم كمي حساس شدم ولي نسبت به ورژن هاي قبليش متفاوته و شايد هم بشه گفت يك ايراده چون يك موضوع رو حتي با غير فعال كردنش غير فعال نميشه

من کارت گرافیکی Nvidia دارم و توی کنترل پنل مخصوص خودش این کار رو انجام می دم. یعنی اون تنظیم مربوط به لبه ها رو غیر فعال می کنم و اینطوری دیگه اذیت نمی شم. ولی یه راه دیگر هم هست. روی part body در نمودار شاخه ای کلیک کنید و در برگه graphics در قسمت thickness ضخامت لبه ها رو به 0.13 تغییر بدید. اینطوری حداقل لبه ها نازکتر میشن. البته فکر می کنم بشه حتی از طریق تغییر دادن استانداردهای خود کتیا این کار رو انجام داد. ولی تابه حال امتحان نکردم.

smmoosavian

عضو جدید
بچها لطفا جواب من هم بدین باور کنید تو یادگیریه کتیا جدی هستم!!!

برای یادگیری اصولی و درست و حسابی کتیا کتاب های خوب زیر رو بهتون پیشنهاد می کنم.

1- " آموزش کتیا - نوشته مهندس هادی جعفری - از سری کتاب های مثلث نارنجی " ، واقعا خدا پدر و مادرشو براش نگه داره. خیلی کتاب خوبیه.

2- مجموعه کتاب های آموزشی مهندس مهدی وکیلی (فکر می کنم 4 یا 5 کتاب باشه که خودش روش شماره زده ) - به تفکیک موضوع شماره داره ، مثلا part design و assembly و یا surface design

3- کتاب های نیما جمشیدی ، کتاب های ایشون زیاد هستند ولی شما باید بتونید با ایرادهای فنی و غلط های املایی زیاد در این کتاب ها کنار بیاید و بهشون عادت کنید . (بعضی اوقات باید بتونید ایراد تکنیکی یک مثال رو پیدا کنید و در اثر این کار ضریب هوشی خودتون رو بالا ببرید ، شاید نویسندگان کتاب هم قصدشون همین بوده !!! :biggrin:

4- گذراندن حداقل دو دوره آموزشی در یکی از مراکز معتبر آموزش کتیا (پولش زیاد میشه ولی سرمایه گذاری به حساب میاد)

5- انجام پروژه های سنگین حتی اگر به مدت چندماه باشه و هیچ دستمزدی هم نداشته باشه ، شاید نتونید با بیگاری کنار بیاید ولی عوضش خیلی چیز یاد می گیرید (این مورد رو زیاد توصیه نمی کنم !!!)

E_khaleghi

کاربر فعال
من کارت گرافیکی Nvidia دارم و توی کنترل پنل مخصوص خودش این کار رو انجام می دم. یعنی اون تنظیم مربوط به لبه ها رو غیر فعال می کنم و اینطوری دیگه اذیت نمی شم. ولی یه راه دیگر هم هست. روی part body در نمودار شاخه ای کلیک کنید و در برگه graphics در قسمت thickness ضخامت لبه ها رو به 0.13 تغییر بدید. اینطوری حداقل لبه ها نازکتر میشن. البته فکر می کنم بشه حتی از طریق تغییر دادن استانداردهای خود کتیا این کار رو انجام داد. ولی تابه حال امتحان نکردم.

من هم هميشه از داخل تنظيمات خود كارت گرافيك تنظيمات مربوط به Antialiasing رو كاملا off ميكنم كه در تمام نرم افزارها بار كمتري روي پردازنده گرافيك باشه
ولي با اين حال اين مورد كه توي ورژن 20 هست به صورت پيش فرض و اوليه مقداري روي خودش داره كه هر بار غير فعالش ميكنم باز هم بر ميگرده
فعلا كه از ورژن 19 استفاده ميكنم
هر وقت مجبور شدم از ورژن 20 استفاده كنم بايد كنار بيام با اين موضوع
البته من رزوليشن مانيتورم رو هم چون 1024 * 1280 نميذارم و روي 768 * 1024 ميذارم به خاطر همين اون مسئله يه كم بيشتر خودشو نشون ميده
باز هم تشكر به خاطر راهنمائيتون

smmoosavian

عضو جدید
من با این چیزی که شما در مورد R20 می گید قبلا مواجه شده ام. ولی الان دارم با R20 کار می کنم ولی این مشکلو ندارم. پس مشکل شما از کجاس ؟؟ :question:

smmoosavian

عضو جدید
البته کتیا یک برنامه جانبی داره که می تونه فایل های catpart رو با حفظ شاخه طراحی به ورژن های پایین تر تبدیل کنه ولی من بلد نیستم . باید از آقای جان نثاری بپرسید.

E_khaleghi

کاربر فعال
البته کتیا یک برنامه جانبی داره که می تونه فایل های catpart رو با حفظ شاخه طراحی به ورژن های پایین تر تبدیل کنه ولی من بلد نیستم . باید از آقای جان نثاری بپرسید.
بله درسته

tools\utility\DownwardCompatibility

اين قسمت رو كتيا گذاشته براي تبديل كردن اين جور فايلها ولي متاسفانه مثل اينكه به دليل قفل شكسته بودن كار نميكنه
توي هيچ كدوم از ورژن ها كار نكرد
به license گير ميده و license ها رو هم كه تيك ميزنيم باز هم درست و حسابي تبديل نميكنه و درخت طراحي از بين ميره​

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
بله درسته

اين قسمت رو كتيا گذاشته براي تبديل كردن اين جور فايلها ولي متاسفانه مثل اينكه به دليل قفل شكسته بودن كار نميكنه
به license گير ميده و license ها رو هم كه تيك ميزنيم باز هم درست و حسابي تبديل نميكنه و درخت طراحي از بين ميره​

سلام​
نه، متاسفانه بخش DownwardCompatibility که فایل های نسخه های بالا را به پایین تر تبدیل می کند نیز ساختار درختی و پارامتریک مدل را از بین می برد. البته دلیل آن هم روشن است در نسخه های بالاتر دستورات جدیدتر با قابلیت های بیشتری به برنامه اضافه شده که در نسخه های پایین تر وجود ندارد و بنابراین امکان جایگزینی آنها با چیزی قدیمی تر وجود ندارد از اینرو مدل های کتیا (و دیگر برنامه های CAD) امکان برگشت پذیری به نسخه پایین تر را ندارند.​

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
بله درسته

برای رفع اشکال لیسانس در بخش های مختلف کتیا، به بخش Tools-Option-General-Licensing رفته و تمام گزینه ها در زیربخش list of available configurations or products را فعال کرده و کتیا را دوباره راه اندازی کنید.​

smmoosavian

عضو جدید
مهندس جان نثاری ، یه سوال . با توجه به فایل ضمیمه ، آیا بهترین سیستم برای کارهای سنگین فقط workstation هستش یا از سیستم های دیگه هم میشه استفاده کرد ؟؟ دیشب چند تا مطلب در مورد بهینه سازی cgr خوندم که با دستکاری تنظیمات کتیا میشه اون رو برای کارهای سنگین (large assemblies) بهینه سازی کرد. مثلا cache system یا memory trigger  ولی بعضی وقت ها دیده ام که مثلا روی لپ تاپ نه چندان سیستم بالا مثل لپ تاپ خودم و به خصوص توی ویندوز XP خیلی خوب جواب میده ولی توی ویندوز 7 ، 64 بیت ، و با کارت گرافیک Nvidia 1024 mb و 3 گیگابایت رم ، باز هم پرش داره.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
مهندس جان نثاری ، یه سوال . با توجه به فایل ضمیمه ، آیا بهترین سیستم برای کارهای سنگین فقط workstation هستش یا از سیستم های دیگه هم میشه استفاده کرد ؟؟ دیشب چند تا مطلب در مورد بهینه سازی cgr خوندم که با دستکاری تنظیمات کتیا میشه اون رو برای کارهای سنگین (large assemblies) بهینه سازی کرد. مثلا cache system یا memory trigger ولی بعضی وقت ها دیده ام که مثلا روی لپ تاپ نه چندان سیستم بالا مثل لپ تاپ خودم و به خصوص توی ویندوز XP خیلی خوب جواب میده ولی توی ویندوز 7 ، 64 بیت ، و با کارت گرافیک Nvidia 1024 mb و 3 گیگابایت رم ، باز هم پرش داره.

استفاده از cashe یکی از بهترین روش ها برای کاهش بار گرافیکی و حافظه ای در هنگام کار کردن با کتیا است. حجم فایل های cgr در مقایسه با فایل اصلی بسیار بسیار کمتر است و مجموعه های بسیار سنگین را می توان با کمک این قابلیت کتیا حتی در کامپیوترهای قدیمی بارگذاری کرد. من حتی بخاطر دارم که تمام قطعات مجموعه ای پیچیده ای مثل بدنه، موتور و اجزای جانبی آنها (در ناجیه جلوی خودرو حدود 200 قطعه با پیچیدگی هندسی بسیار بالا) را با این روش در سیستم هایی که قدیمی (5 سال پیش، کامپیوتر دستکتاپ، 1 گیگابایت رم، کارت گرافیک 128 مگابایت) بودند بارگذاری و قطعات جدیدی را با آن طراحی می کردم. امروزه حتی لپ تاپ ها هم به قدری قدرتمند شده اند که مشکلی با مجموعه های سنگین ندارند. لپ تاپی که من گاهی استفاده می کنم 8 گیگابایت رم ، کارت گرافیک 512 مگابایتی و پردازنده قدرتمندی دارد. با این وجود هنوز هم من ترجیح می دهم از قابلیت cashe کتیا استفاده کنم چون باز هم سرعت کار را افزایش می دهد.
البته استفاده از حالت cashe نکات خاص خودش را هم دارد و گاهی ممکن است باعث سردرگمی و دردسر شود. برای مثال، برخی دستورات کتیا روی قطعاتی که در حالت cashe هستند (حالت visualization mode) بدرستی عمل نمی کنند. از روش های گفته شده فایلی که ضمیمه کرده اید من با "Disable Automatic Saving" کاملا موافقم چون دیگر عادت کرده ام که هر پنج تا ده دقیقه خودم مدل را ذخیره کنم! با "Reduce Stack Size" موافق نیستم! استفاده از "Do not activate default shapes on open" را هم توصیه نمی کنم چون عملا نمایش تمام مدل را غیرفعال می کند (deactivated visualization) و کاربر مجبور خودش تک تک قطعات مورد نیاز برای کار را دوباره بطور دستی فعال سازی کند!

به غیر حالت cashe روش های دیگری هم وجود دارد که از بار پردازنده یا کار گرافیک کم می کند. روشهای مثل پنهان سازی قطعاتی که بطور موقت مورد نیاز نیستند، غیر فعال کردن آنها deactivation و یا غیر فعال سازی نمایش آنها deactivate visualization گاهی می توانند در مواردی که استفاده از cashe نامناسب یا غیرممکن است بکار گرفته شوند.
در هنگام تولید نقشه سنگین، هم می توان با روش هایی بار حافظه را کم کرد. استفاده از appoximate view (در برابر exact view) یا raster view، به روز کردن جداگانه و دانه به دانه نماهای نقشه بجای بروز کردن همه آنها بطور همزمان (گزینه update روی هر view بجای گزینه update کلی در نوار پایین صفحه)، بستن فایل catproduct سپس باز کردن نقشه و به روز کردن آن و ... را می توان نمونه هایی از روش حل مشکل محدودیت کار گرافیک، حافظه یا پردازنده و یا حتی ویندوز (اگر اشتباه نکنم ویندوز xp 32 بیتی بطور عادی تا 2 گیگابایت حافظه را پشتیبانی می کند بنابراین رم بیشتر از آن بدردتان نخواهد خود مگر اینکه وصله patch های گسترش دهنده آن تا 3 گیگابایت را نصب کنید یا از ویندوز هفت استفاده کنید که تا 4 گیگابایت در حالت 32 بیتی ظرفیت دارد) دانست.

بیشتر مشکل بسته شدن ناگهانی کتیا، عدم سازگاری با سخت افزار است. البته بهتر است برنامه را پس از چند ساعت کار با مجموعه های سنگین، یکبار از نوع راه اندازی کرد تا این مشکل کمتر پیش بیاید. بهتر است در هنگام خرید، بررسی کنید ببیند آیا سخت افزار جزو سخت افزار مورد تایید داسو هست یا نه. برخی سیستم ها هم اختصاصا برای کارهای cad/cae/cam طراحی می شوند و هر چند در ظاهر تفاوتی چندانی با سیستم های دیگر ندارند اما ساختار آنها پایداری و همخوانی بهتری برای کار با این برنامه ها دارد.

من شخضا به لپ تاپ به چشم سیستم طراحی نگاه نمی کنم و صرفا آن را برای بارگذاری و نمایش فایل های در هنگامی که از محل کار دور هستیم می دانم.
بهترین دستکتاپ هایی که اینجا دیده ام حداکثر 12 گیگابایت رم، 512 گیگ کارت گرافیک و پردازند دوگانه همراه با ویندوز هفت داشتند! با وجود پیشرفته و قدرتمند شدن لپ تاپ ها هنوز هم استفاده از دستکاپ به خاطر قیمت پایین ترشان بیشتر مورد توجه است.

آخرین ویرایش:

E_khaleghi

کاربر فعال
البته ويندوز هاي 32 بيتي چه XP و چه vista و 7 حداكثر 3.25 گيگابايت رو ميتونند استفاده كنه و بقيه اش بدون استفاده ميمونه . هر چند كتيا در اين ويندوزها حتي قادر به استفاده از اين مقدار هم نيست
در ويندوزهاي 64 بيتي تمام مقدار رمهاي ما شناسايي ميشه البته مقدار دقيقش رو يادم نيست ولي تا اونجايي كه يادمه مقدار شناساييش بالاي 128 گيگابايته .
http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa366778(VS.85).aspx
http://support.microsoft.com/kb/946765
مثلا عكسهايي كه گذاشتم نمونه يك نماي ايزومتريك از يك مجموعه در ويندوز 32 بيتي است
كه در محيط drafting و به علت كمبود شناسايي رم قادر نيست نماي ايزومتريك بگيره.
بستن فايل مجموعه خيلي كمك ميكنه ولي حتي بابستنش باز هم در ويندوز 32 بيتي نتونست اين كار رو كنه.
فقط با ويندوز 64 بيتي تونستم نماي ايزومتريك ازش بگيرم.
جديدا path هايي براي ويندوز 7 و ويستاي 32 بيتي در بعضي سايتها زدند كه ميگه باعث شناسايي رم تا 128 گيگابايت ميشه
من نصب كردم و يكي از عكسها مربوط به اونه ولي مي بينيم كه با توجه به اين كه 6 گيگابايت رم رو شناخته ولي در اصل مثل اينكه فقط دستكاري رجيستري بوده و باز هم كتيا نتونست نماي ايزومتريك رو ازش بگيره و حدود 4 گيگابايت فضاي خالي رمها رو نشون ميده.

مشاهده پیوست 48692مشاهده پیوست 48693

آخرین ویرایش:

E_khaleghi

کاربر فعال
مهندس جان نثاری ، یه سوال . با توجه به فایل ضمیمه ، آیا بهترین سیستم برای کارهای سنگین فقط workstation هستش یا از سیستم های دیگه هم میشه استفاده کرد ؟؟ دیشب چند تا مطلب در مورد بهینه سازی cgr خوندم که با دستکاری تنظیمات کتیا میشه اون رو برای کارهای سنگین (large assemblies) بهینه سازی کرد. مثلا cache system یا memory trigger ولی بعضی وقت ها دیده ام که مثلا روی لپ تاپ نه چندان سیستم بالا مثل لپ تاپ خودم و به خصوص توی ویندوز XP خیلی خوب جواب میده ولی توی ویندوز 7 ، 64 بیت ، و با کارت گرافیک Nvidia 1024 mb و 3 گیگابایت رم ، باز هم پرش داره.

دقيقا نميدونم منظورتون از پرش چي هست
ولي اگه توي Xp خوبه و در 7 خوب نيست احتمالا ميتونه مربوط به درايور كارت گرافيك باشه.
قبلا هم گفته بودم من كه گرافيك رو تست كردم در اين مجموعه هاي بسيار سنگين پردازنده گرافيك هيچ باري روش نبود و حتي رمهاي گرافيك هم فضاي خالي بسياري داشتند و با توجه اين اين حدس ميزنم كه كارتهاي گرافيك بسيار پايين هم براحتي در كتيا كار خواهند كرد.
و در مورد CPU
در محيط اسمبلي فقط دو هسته از هسته هاي CPU مشغول ميشه براي اينكه نرم افزار در اين قسمت 2 رشته ايه يعني پردازنده 980x Intel كه 6 هسته واقعي و 12 راه داره و يك ميليون و دويست قيمت داره با يك CPU دو هسته اي (با فركانس برابر) كه شايد 60 هزار تومان قيمت داشته باشه فقط تفاوت بسيار اندكي خواهد داشت كه اون هم به خاطر سرعت cache داخلي و واحد منطق و اين چيزهاشونه
و فقط در قسمتهايي نظير ساخت فيلم دمونتا‍ژ و گرفتن عكس در محيط part design و چيزهايي كه مربوط به فيلمو عكس ميشه ميتونه از تمام thread هاي CPU استفاده كنه و سرعت انجام كارو بسيار افزايش بده.
نوشتن نرم افزارهايي كه از چند هسته پشتيباني كنه بسيار پيچيده ست.(البته از قول برنامه نويسها)

گاها اين شركتها هم با توجه به قسمتهايي كه ميتونه به طور كامل از thread هاي CPU استفاده كنه و مقايسه يك تك هسته اي و چهار هسته اي يك نموداري تهيه ميكنند كه وسوسه انگيز ميشه
تبليغاتشونه ديگه.

آخرین ویرایش:

smmoosavian

عضو جدید
بله درسته ، نوشتن نرم افزارهایی که بتونن از چند هسته پشتیبانی کنند بسیار پیچیده س . من هم این مطلب رو در مجله "شبکه" خوندم. تا کنون کدهای زیادی با ++C و یا حتی matlab نوشته شده اند که هیچکدوم موفق عمل نکرده اند.

فکر کنم ، عمر ++C هم به سر اومده ، و شرکت ها باید به فکر زبان های برنامه نویسی قدرتمند تر و مطابق با نیازهای امروزی باشند. (این فقط دیدگاه منه ، شاید اشتباه باشه !!!)

در مورد نمای raster باید بگم ، با استفاده کردن از کارت گرافیک خوب ، به راحتی میشه نمای raster رو با کیفیت خوب ایجاد کرد. من اینو تو دو تا کامپیوتر امتحان کردم. ولی یک ایراد خیلی بزرگ به نظر من اینه که raster گزینه ای مثل نماهای خود محیط های سه بعدی نداره. مثلا یادمه زمانی که با ورژن V5R10 کار می کردم گزینه ای وجود نداشت که خطوط اضافی رو حذف کنه ولی فکر کنم از ورژن 14 به بعد این قابلیت بهش اضافه شد. یعنی شما می تونید توی محیط های سه بعدی shading with edges و shading without smooth edges داشته باشید. ولی نمای raster فقط گزینه shading و shading with edges داره. خطوط اضافه روی جسم ممکنه فردی رو که داره از نقشه استفاده می کنه به اشتباه بندازه.

kheybari

عضو جدید
سلام
کمکم دارم از این کتیا خسته میشم
خدا پدر سالید و اینونتور بیامرزه
حالا چرخدنده را میشه کاریش کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سلام عزیز.........سال نو مبارک
چقد ناراحتی داداششششششششششششششششششششششششششش واسه چرخدنده که گفتی کتیا بهترین چرخدنده ها رو میتونه بکشه .منتها باید قسمت FORMULLA رو بلد باشی .اگه نیستی هم
طوری نیست فایل آموزشش ریخته تو اینترنت(اگه خاستی من دارم)
واسه رولبرینگ و اینا هم که گفتی علاوه بر گفته دوستمون (E-Khaleghi) میتونی خودت بکشی!!!!!!
آره تعجب نکن از کاتالوگها میتونی مشخصات کنس ها ،ساچمه ها و..... رو بدست بیاری/ بعد تک تک قطعات و 1 دونه ساچمه رو بکشی.بعد تو محیط اسمبلی همشون رو اسمبل کن و در آخر همه قطعه ها رو مرج کن و سیو بگیر

سخته ...اما شدنی

smmoosavian

عضو جدید
مهندس جان نثاری ، یه سوال دیگه ، ایمیل مخصوص هست که ما یک سری از ایرادهایی رو که وجود داره و پیشنهادهای خودمون رو برای شرکت سازنده ارسال کنیم ، شاید که در آینده این موارد اصلاح بشه و یا قابلیت های جدید اضافه بشه ؟؟ و یا اینکه من برای شما ارسال کنم ، و شما از طریق شرکتتون این پیشنهادها رو ارسال کنید ؟

E_khaleghi

کاربر فعال
فکر کنم ، عمر ++C هم به سر اومده ، و شرکت ها باید به فکر زبان های برنامه نویسی قدرتمند تر و مطابق با نیازهای امروزی باشند. (این فقط دیدگاه منه ، شاید اشتباه باشه !!!)

در مورد نمای raster باید بگم ، با استفاده کردن از کارت گرافیک خوب ، به راحتی میشه نمای raster رو با کیفیت خوب ایجاد کرد. من اینو تو دو تا کامپیوتر امتحان کردم. ولی یک ایراد خیلی بزرگ به نظر من اینه که raster گزینه ای مثل نماهای خود محیط های سه بعدی نداره. مثلا یادمه زمانی که با ورژن V5R10 کار می کردم گزینه ای وجود نداشت که خطوط اضافی رو حذف کنه ولی فکر کنم از ورژن 14 به بعد این قابلیت بهش اضافه شد. یعنی شما می تونید توی محیط های سه بعدی shading with edges و shading without smooth edges داشته باشید. ولی نمای raster فقط گزینه shading و shading with edges داره. خطوط اضافه روی جسم ممکنه فردی رو که داره از نقشه استفاده می کنه به اشتباه بندازه.

چند وقت پيش توي زميمه رايگان روزنامه جام جم (كليك) در مورد زبان برنامه نويسي جديدي نوشته بود كه اگه اشتباه نكنم D+ بود كه يكسري مزيت ها نسبت به C++ آورده بود
براي RASTER هم همون قضيه رمها دخيله
اگه در قسمت raster mode از shading استفاده بشه خطوط مماس كه فرموديد باعث اشتباه ميشه ديگه نشون داده نميشه و البته خطوط ديگر هم نمايش داده نميشه :biggrin: و اگر 3d color هم تيك خورده باشه رنگ واقعي قطعه هم نمايش داده ميشه
اگه در قسمت DPI رو Customize بگذاريد و عدد مقابلش رو هر چقدر بالاتر ببريد مثلا 500 يا 600 يا بالاتر كيفيت عكس سه بعدي گرفته شده بالاتر ميره
البته اگه مجموعه بزگ باشه و ويندوز 32 بيتي به همون مشكلي كه در عكسهاي بالا گذاشتم بر ميخورديد و مجبوريد مقدار رو كمتر كنيد
در ويندوز 64 بيتي براحتي ميتونيد اين مقدار رو خيلي بالاتر ببريد
ولي باز هم فكر كنم كارت گرافيك كمترين تاثير رو در اين عمل داشته باشه.
البته ميخوام اين مسئله رو با يك كارت گرافيك سطح پايين امتحان كنم و مطمئن بشم و هر وقت امتحان كردم خدمتتون عرض ميكنم.

E_khaleghi

کاربر فعال
واسه رولبرینگ و اینا هم که گفتی علاوه بر گفته دوستمون (E-Khaleghi) میتونی خودت بکشی!!!!!!
آره تعجب نکن از کاتالوگها میتونی مشخصات کنس ها ،ساچمه ها و..... رو بدست بیاری/ بعد تک تک قطعات و 1 دونه ساچمه رو بکشی.بعد تو محیط اسمبلی همشون رو اسمبل کن و در آخر همه قطعه ها رو مرج کن و سیو بگیر

اووووه
كي ميره اين همه راه رو :biggrin: