تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

غفرانی

عضو جدید
[FONT=&quot]جناب آقا یا خانم [/FONT]AHBA[FONT=&quot][/FONT]​
[FONT=&quot]متاسفانه من به یاد ندارم که جوابتان را نداده باشم، چی گفته بودید؟ خوب شاید هم جواب نداده ام. پس شاید بلد نبوده ام.[/FONT]​
[FONT=&quot]در مورد فونت پیش فرض ساختن در [/FONT]drafting[FONT=&quot] کار خیلی سختی می پرسید. شدنی است به شرطها و شروطها!!! شما در [/FONT]catia[FONT=&quot] باید استاندارد سازی انجام بدهید. در استانداری که می سازید هرگونه تغییری در رنگ، فونت، ضخامت خطوط و... می توان اعمال کرد. منتها استاندارد ساختن کاری است که توضیحش اینطوری مشکل است. ولی میگم.[/FONT]​
[FONT=&quot]باید شما در [/FONT]run[FONT=&quot] در [/FONT]windows[FONT=&quot] متن [/FONT]CNEXT- admin[FONT=&quot] را تایپ کنید. دقیقا همینجوری. بعد نرم افزار با حالت [/FONT]admin[FONT=&quot] بالا می آید. برای اولین بار یک پیغام میدهد. مبنی بر اینکه باید [/FONT]environment[FONT=&quot] خود را تعریف کنید. متن پیغام را بخاطر بسپارید. برای تعریف [/FONT]environment[FONT=&quot] باید از منوی کرکره ای ویندوز در قسمت [/FONT]catia[FONT=&quot] گزینه [/FONT]environment editor[FONT=&quot] را اجرا کنید. مسیر و ... را که پیغام می دهد و داده است را عمل کنید. اکنون که به پیام ها توجه کردید و دستورات آنها را اجرا کردید وتعاریف مورد نظر را انجام دادید. دوباره با حالت [/FONT]admin[FONT=&quot] نرم افزار را بالا بیاورید. یعنی دوباره از [/FONT]run[FONT=&quot] به طریقه بالا نرم افزار را فراخوانی کنید. حالا اگر پیغام توجه بدهد که شما در حالت [/FONT]admin[FONT=&quot] هستید، می توانید استاندارد تعریف کنید. استاندارد را از ظریق [/FONT]tools/ standard[FONT=&quot] می توان تعریف کرد. حالا اونجا هر چی می خواهید تعریف کنید. اسم استاندارد خود را هم غفرانی بگذارید!!!!. حالا هر وقت نقشه بر طبق استاندارد غفرانی بکشید، تمام موارد مورد نظر شما اجرا می شود.[/FONT]​
[FONT=&quot]پروسه گیج کننده ای است. من که پیشنهاد می دهم از خیر این کار بگذرید. در عوض در آخر کار همه چیز نقشه را با پنجره گرفتن انتخاب کنید و فونت مورد نظر خود را به همه در کسری از ثانیه اعمال کنید.[/FONT]​
[FONT=&quot]ببخشید که این پروسه گیج کننده را با متنی گیج کننده توضیح دادم.[/FONT]​

غفرانی

عضو جدید
m.movahed[FONT=&quot] بر شما سلام[/FONT]
[FONT=&quot]می شود اینکار را کرد. لازم نیست از ورق کاری استفاده کنید. در [/FONT]generative shape design [FONT=&quot] دو استوانه را تصادم داده و اره کنید. بعد از دستور [/FONT]unfold[FONT=&quot] استفاده کنید. حواستان باشد که باید یک خط سرتاسری بر روی استوانه ای که می خواهید گسترده اش کنید باید بکشید و به عنوان خط باز شدن استوانه [/FONT]tear[FONT=&quot] آن را بدهید. بالاخره این استوانه از روی یک خط باید باز شود دیگر!!![/FONT]

غفرانی

عضو جدید
[FONT=&quot]آقای علی [/FONT]ali_mech86[FONT=&quot][/FONT]
[FONT=&quot]سلام. به نظر می رسه شما یک دانشجوی ورودی 86 باشین که خیلی هم به سال ورود خود به دانشگاه تعصب دارین!!![/FONT]
[FONT=&quot]من نفهمیدم [/FONT]manikin[FONT=&quot] یعنی چی؟ اگر منظورتان ماکت انسان است، پس شما علاقمند به کارهای طراحی صنعتی هستید، خوب اگر اینطور است متاسفانه باید بگم که من مکانیک هستم و از ماژول های ارگونومی هیچ استفاده ای نکرده ام. و کلا بی سوادم.[/FONT]
[FONT=&quot]ولی اگه منظور شما چیز دیگری است، توضیح دهید لطفا.[/FONT]​
[FONT=&quot] [/FONT][FONT=&quot][/FONT]​

Mehrdad_416

عضو جدید
دوستان من را ببخشن که سوالهای پیش پا افتاده می پرسم آخه من در کتیا تازه کارم
می خواستم بدونم چگونه می شود دو Helix را که دومی از انتهای اولی کشیده شده است را merge کرد و به یک helix تبدیل کرد؟

m.movahed

عضو جدید
m.movahed[FONT=&quot] بر شما سلام[/FONT]

[FONT=&quot]می شود اینکار را کرد. لازم نیست از ورق کاری استفاده کنید. در [/FONT]generative shape design [FONT=&quot]دو استوانه را تصادم داده و اره کنید. بعد از دستور [/FONT]unfold[FONT=&quot] استفاده کنید. حواستان باشد که باید یک خط سرتاسری بر روی استوانه ای که می خواهید گسترده اش کنید باید بکشید و به عنوان خط باز شدن استوانه [/FONT]tear[FONT=&quot] آن را بدهید. بالاخره این استوانه از روی یک خط باید باز شود دیگر!!![/FONT]

ممنونم جناب غفرانی
امتحان می کنم مشکی بود باز مزاحم میشم
بلد نبودم از کجا باید تشکر را زد :gol:

AHBA

عضو جدید
سلام جناب غفرانی
این کاری که شما گفتید رو من قبلاً امتحان کردم ولی نتونستم محل دقیقی که فونت default catia رو تغییر می دهد پیدا کنم، این امکان وجود داشت Style جدید درست کرد و در آن این کار رو انجام داد. ولی درقسمت هایی که مربوط به font بود خالی بودند و معلوم نبود دقیقاً کجا فونت را می شود تغییر داد
سوال قبلی من هم در ارتباط با درست کردن title block دلخواه به فرمت مورد نظر در محیط catia بود که به طوری که بتواند نام و مشخصات قطعه را از داخل محیط Part بخواند.؟
ضمناً من تقریباً به تمام مباجثی که قبلاً به عنوان پیشرفته ذکر کرده بودید مسلط هستم پس نگران گیج کننده بودن توضیحات تون نباشید
با تشکر

Mehrdad_416

عضو جدید
سلام مهندس غفرانی بهتر بود سوالم را کا ملتر میگفتم من درsolidworks وقتی می خواستم رزوه در پیچ را محو کنم دو helix می کشیدم helix دوم خیلی کوچکتر و از انتهای دومی با یک زاویهtaper که به سمت بیرون بود و وقتی cut sweep میگرفتم بدلیل اینکه helix دوم باز میشد رزوه کم کم محو میشد ولی در catia وقتی دو helix رو join میکنم هنگام ذستور slot پیغام خطا میدهد که curve نه در حالت مماسی پیوسته است نه صفحه ای است:
The center curve is neither continuous in tangency,nor planar
البته اگر زاویه taper را در helix دوم صفر کنم درست میشود ولی محو نمیشود که...

غفرانی

عضو جدید
آقا و یا خانم AHBA سلام

شما چقدر خشن هستید!!!:D:D:biggrin::biggrin::surprised: واما بعد
الف) درمورد تعریف style و یا بهتر بگویم استاندارد، راه همین است. شاید در موقع تعریف استاندارد مورد نظر، به درستی در جای مناسب نمی روی و یا save as نمی کنی؟ نمی دانم چیز بیشتر از آنچه بود به ذهنم نمی رسد.

ب) در مورد title block خوب من هم آدمم شاید یادم رفته باشد، شاید نمی دانم ... ولی موارد موارد زیر مهم است :
1) خود catia برای جداول سازمانی دو تیپ جدول آماده دارد. tlitleblock- sample2 را اگر احضار کنید، بطور خودکار part number و نیز وزن قطعه و طراح را و تاریخ ساخت نقشه را می نویسد. خوب اگر منظور از خصوصیات قطعه وزن ونام است این جدول مستقیما مشکل شما را برطرف می کند. البته شرط لازم اینکه باید جنس را در خود قطعه تعریف کرده باشید و نه در اسمبلی برای آن قطعه.
2) برای آنکه یکسری خصوصیات مختلف قطعه خوانده شود و در نقشه بر روی قطعه انتخابی شما و در جایی که شما می خواهید قرارگیرد، می توانید از فرمان text teplate placement استفاده کنید. برای اینکار باید یک TEPLATE داشته باشید. در خود catia یک template آماده گذاشته اند که نام قطعه و نیز revision آن را خوانده و در نقشه می نویسد. اگر بخواهید باید در ماژول catalog editor شما template بسازید و خصوصیات مورد نظر را در آن یکبار برای همیشه تعریف کنید.
3)راه دیگری هم هست. قوی تر از آنچه در نرم افزار solid است. شما می توانید با هر آنچه که اراده کنید، اعم از پارامتر و یا خصوصیات نامی و غیره در قطعه لینک برقرار کنید تا آنها را در نقشه ایجاد کند. برای اینکار کافیست فرمان text را اجرا کنید. بدون توجه به پنجره فرمان در صفحه نقشه کشی راست کلیک کنید، گزینه atrribute link را اجرا کنید. حالا بروید در محیط مدلسازی و سه بعدی، خصوصیات و پارامترهای هر چیزی را که می خواهید لینک کرده و در نقشه قرار دهید، را انتخاب کنید، جدول تمام خصوصیات را در اختیارتان می گذارد. هر کدام را خواستید انتخاب کنید، لینک برقرار شده و کار شما تمام است. خداوکیلی این راه را خیلی ها بلد نیستند.
4) امیدوارم مشکل جدول سازی شما رفع شده باشد. مخصوصا این مورد 3 را حتما اجرا کنید.

آخرین ویرایش:

غفرانی

عضو جدید
آقای Mehrdad_416 سلام
یک "کلک مرغابی" میگم کارت راه میفته. بعد از join کردن فرمان curve smooth را که همانجا پیش join است انتخاب و بر منحنی اجرا کنید. در حالت curvature باید باشید. مقدار deviation را هم مثلا 4 صدم و یا بیشتر بگیرید. و ok. حالا با این منحنی جدید کارتان را انجام دهید. به احتمال 99 درصد جواب میگیرید.
مشکل شما این است که دقیقا بخاطر آنچه در پیغام می آید، شما دو منحنی غیر مماس بر هم رسم کرده اید.
موفق باشید.

آخرین ویرایش:

غفرانی

عضو جدید
ساقیا آمدن عید مبارک بادت وان مواعید که دادی مرود از یادت

:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:
بوی بهار می آید. سبزی و سرور و سرمستی. یکسال دیگر پیر می شویم و غافل از همه آنچه که می توانستیم بکاریم و نکاشتیم. داستان سال نو اینگونه است. زندگی دوباره آغاز می شود و زندگی ما به انتها نزدیک!!! گذر ایام گرد کهنگی و فرسودگی بر دلهامان می نشاند و در هیاهوی این جهان پر تنش و آلوده ما نیز گرفتاریم. هر کسی در جایی و به چیزی.
روزمرگی ما را از تفکر بازداشته و در هزارتوی عصر مدرنیسم و یا پسا مدرنیسم، به دنبال آرامشی واقعی باید چراغ بر دست گیریم و در شب تاریک دل به روز روشن بندیم.

+++++++++++++++++++++++++
امسال به جهت آنکه حس مفید بودن و یا کمی مفید بودن بدون منت را تجربه کنم، این تاپیک را ایجاد کردم. حتما بیسوادی امثال من کرور کرور است. مهم یادگیری و یاد دهی توامان بود. نمی دانم و شک دارم که توانسته ام کسی را کمکی کوچک کرده باشم و یا نه ولی خوب می دانم که سوالات برخی از دوستان برای من نکات و آموخته های خوبی به همراه داشت.
سال نو را به همه شما عزیزان و دوستان، همه آنها که با شوق یادگیری جستجوگر و اهل تلاشید، تبریک می گویم.

من از فردا به مسافرت خواهم رفت. در طول ایام تعطیلات سعی می کنم، به اینترنت دسترسی داشته باشم. ولی احتمالا کمتر و دیرتر به اینجا سر خواهم زد. دوستان اگر کاری داشتند، پیام بگذارند. حتما در اولین فرصت من و یا دیگرانی پیدا خواهند شد که جواب دهند (البته اگر سوادی داشته باشیم!!!). به هر حال دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد. البته اگر زنده ماندم در این جاده های پرخطر ایران!!!

همچون سبزه زاران بی انتهای رقصان در باد بهار، سبز و شاد و شادمانه باشید. عید بر شما مبارک:heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart::heart:

science

عضو جدید
ظاهرا که در این تالار کسی در مورد CATIA سوالی نداره و همه استاد هستند!!
من منتظر سوالات شما هستم !

سلام دوست عزیز،
در کتیا می تونیم یه مخزن تحت فشار از جنس کامپوزیت رو تولید و آنالیز کنیم؟
ممنون و متشکر...

smmoosavian

عضو جدید
جواب مخزن تحت فشار

جواب مخزن تحت فشار

قبل از طراحی کامپوزیت در کتیا باید در مورد تئوری کامپوزیت اطلاعات کافی داشته باشید

من اطلاعاتم در این زمینه کافی نیست ، محیط composite design رو هم بلد نیستم !

محیط آنالیز کتیا رو هم بلد نیستم !

خب واقعاً خسته نباشم :smile:

omid mohammadi

عضو جدید
catia v5 r19

catia v5 r19

با سلام
من نمی توانم کتیا 19 را روی ویندوز ویستا نصب کنم .
لطفا من را راهنمایی فرمایید.
Peater_ota@yahoo.com
:(

smmoosavian

عضو جدید
V5R19

V5R19

خیلی عجیبه ، چون که ورژن 19 اصلا برای ویستا بهینه سازی شده . من خودم ویندوز 7
نصب کردم و خیلی خوب روی ویندوز 7 جواب میده و هیچ مشکلی هم نداره .
حتما این رو میدونید که هر نرم افزاری که روی ویندوز ویستا جواب بده روی 7 هم جواب میده .
دوست من یه لپ تاپ dell داشت که پردازنده AMD 64 روش بود و با کتیا خیلی مشکل داشت . احتمالا شما هم مشکل سخت افزاری دارید.

farhang_760

عضو جدید
داداش کار نداره یک ok میکنی یک finish همین

خاصی بگو من خودم رو ویستا چند بار باهاش کشتی گرفتم الانم دارم باهاش کار میکنم
اگه خاصتی میل کن
Mohsen_ciw@yahoo.com

sdh

عضو جدید
سلام بر همه ي دوستان عزيز
من دانشجوي رشته ي قالبسازي هستم و نياز به ياد گيري نرم افزار كتيا دارم تا بتوانم با اين نرم افزار به خوبي كار كنم لطفا كتابي مفيد در اين زمينه به من معرفي كنيد تا من تهيه كنم
در ضمن خواهش دارم اگرسي دي هاي كمك اموزشي در اختيار داريد لطفادر صورت امكان براي دانلود قرار دهيد. باتشكر
سال خوبي داشته باشيد

farhang_760

عضو جدید
یک مشکل جالب برای کتیا بر روی ویستا (حتی r19)

یک مشکل جالب برای کتیا بر روی ویستا (حتی r19)

با سلام خدمت دوستان عزیزم

من قبلا به همچین مشکلی بر خوردم و خوشبختانه خودم اونو حل کردم اگر کسی
به همچین مشکلی بر خورد این نوشته منو در وبلاگم بخونه

مشکل:

نمودار درختی در کتیا ظاهر نمیشود
و فقط صفحه یکرنگی برای هر صفحه ای که در کتیا باز کنی نمایش داده می شود

حتی در صفحه تنظیمات پانل، (سمت چپ) یا همان نمودار درختی تنظیمات نمایش داده نمیشود
ولی اگر موس را بر روی آن ببرید نمایشگر موس تغییر می کند که حاکی از این است که این گزینه ها وجود دارند ولی نمایش داده نمی شوند!!!!!!

برای حل این مشکل کافی است به وبلاگ من به نشانی پست زیر بروید

http://mohandesan.mihanblog.com/post/41

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
سلام بر همه ي دوستان عزيز
من دانشجوي رشته ي قالبسازي هستم و نياز به ياد گيري نرم افزار كتيا دارم تا بتوانم با اين نرم افزار به خوبي كار كنم لطفا كتابي مفيد در اين زمينه به من معرفي كنيد تا من تهيه كنم
در ضمن خواهش دارم اگرسي دي هاي كمك اموزشي در اختيار داريد لطفادر صورت امكان براي دانلود قرار دهيد. باتشكر
سال خوبي داشته باشيد
کمی جستجو کنید مطالب زیادی هست.

غفرانی

عضو جدید
با سلام و ادب

سال نو آغاز گردیده است. دوباره سال نو را به همه بازدیدکنندگان تبریک می گویم. امیدوارم بتوانیم سالی خوش و خوب و خرم را در پیش رو داشته باشیم.

از امروز دوباره این پست را بالا آوردم تا بتوانیم مشکلات یکدیگر در استفاده از یک نرم افزار حرفه ای را با کمک هم کم کنیم. در خدمت همه دوستان هستم.
پاینده باشید. کاتیایی باشید.

فاصله

عضو جدید
catia از بهترین و قوی ترین نرم افزارهای ماشینکاری است. چنانچه در محیط catia طراحی انجام شده است، می بایست در همین نرم افزار نیز ماشینکاری کنیم. استفاده از دیگر نرم افزارها در چنین مواقعی "پیچاندن لقمه دور سر " است.
اکنون در صنایع خودروسازی و هوافضا این نرم افزار و توانمندیهای ویژه آن بسیار مورد توجه است. تقریبا تمام معروفترین سازندگان دنیا در این دو صنعت نرم افزار سازمانی خود را catia انتخاب کرده اند.
catia نرم افزاری جامع است و CAD/CAE/CAM را در خود جای داده است. در قسمت CAE این نرم افزار ضعیف بود که اکنون با کمک abaqus و نیز fluent این مشکل نیز به بهترین نحو ممکن حل شده است.

سلام.مدلی را در کتیا ایجاد کرده ام.نمی دانم چگونه می توانم این مدل را به نرم افزار گمبیت منتقل کنم ودر آن جا مش بزنم.....

mrs85

عضو جدید
اموزش تصویری کتیا - رایگان

با سلام
بنده 8 dvd اموزشی تصویری کتیا دارم که دوستانی که مایل هستند ، بنده حاضر به تبادل انها با اطلاعات دیگر می باشم ، در هر صورت دوستانی که مایل هستند به بنده ایمیل بزنند

piping85@yahoo.com

www.piping-hvac.persianblog.ir

mrs85

عضو جدید

با سلام
بدنه 8 dvd اموزشی کتیا دارم که در اختیار دوستانی که مایل هستند قرار می دهم
ممنون می شوم که اکر شما هم اطلاعات مفیدی دارین با یکدیگر تبادل کنیم

piping85@yahoo.com
www.piping-hvac.persianblog.ir

غفرانی

عضو جدید
فاصله عزیز سلام

در گمبیت با پسوندهای igs و یا stp و یا stl مدل را می توان وارد نمود import پس کافیست شما با یکی از اینها کار را ذخیره کنید.
البته من پیشنهاد می کنم اگر اول کار هستید و گمبیت را هم بلد نیستید، نرم افزار
fluent for catia را تهیه کنید و تحلیل های خود را با کمک آن انجام دهید. حلگر گمبیت هم همان fluent است.