تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

*3pehr*

عضو جدید
با سلام
بنده catia v5 r21 sp1 را نصب کرده ام ولی بعد از نصب و کرک هنگام اجرا error:runtime excption میداد و بعدش از برنامه خارج میشد به پیشنهاد دوستان Microsoft NET Framework 4 را نصب کردم ولی کماکان مشکل درست نشد
در پوشه bin فایل CATSoftwareMgt.exe را اجرا کردم که برخی مشخصات نرم افزار را می اورد
در قسمت الزامات ((Prerequisites ))مورد نیاز نرم افزار پیغام خطا داده بود((در واقع به Check Network adapter گیر داده بود))بعد اون با اتصال به اینترنت این مشکل حل شد و پیغام خطا حذف شد ولی حالا نرم افزار کامل اجرا میشه ولی قابلیت save اون خاموشه((یعنی نرم افزار غیر قانونی شناخته شده؟؟))

فایل کرک هم دوباره کپی کردم ولی بازهم گزینه save خاموشه
اگر هم به اینترنت متصلش نکنم دوباره error: runtime excption را میده و از برنامه خارج میشه

شرمنده اگر طولانی و پیچیده شد،ممنون میشم راهنمایی کنید:redface:
مهندس اگه option<general<licensing تو قسمت target id صفر خورده بود بگو کمکت کنم!

force

عضو جدید
سلام
دستت درد نکنه کمک نکرده کمکتان را کردید;)
target id صفر نیست
ولی اینبار که به نشونی که دادید رفتم دیدم نرم افزار در حالت demo هستش
و حالا که فهمیدم مشکل از کجاست به سایت خود سازنده که سر زدم دیدم مشکل از کرک برنامه هستش و الان دیگه درست شد
((کسایی که catia v5 r21 را از موسسه کلیک خریدند و مشکل save کردن داشتند یکسری به سایت خود موسسه بزنند مشکلشون حل میشه))

ولی هنوز باید موقع اجرا برنامه حتما به اینترنت متصل باشم وگرنه برنامه را میبنده((بعد از اجرا اینترنت را قطع کنم مشکلی پیش نمیاد در واقع همون لحظه ای که برنامه بارگذاری میشه نیاز به اینترنت هستش))یعنی همون Check Network adapter=ko
البته مشکل مهمی نیست ولی اگه راه حلش را دارید ممنون میشم

mrhhh

عضو جدید
شرمنده کوتاه جواب میدم!
من 6 سال که با کتیا کار میکنم و هم کلاس رفتم هم کتاب های ناشران مختلفو دارم هم فیلم های آموزش گوناگون !
به نظر من یکی از بهترین منابع این کتاباست http://catia-book.blogfa.com/
سلام دوست عزیز. ممنون از لطفی که کردی. تشکر.

hamid0101

عضو جدید
سلام
یه سوال داشتم . وقتی تو محیط drafting از چند قطعه که تو محیط assembly داشتیم نقشه گرفتیم حالا می خوایم یکی از قطعاتی رو که اول برای نقشه گرفتن انتخاب نکردیم رو به مجموعه نقشه شده اضافه کنیم راهی وجود داره یا باید نقشه های قبلی رو پاک کرد و دوباره نقشه گرفت و قطعه جدید رو هم وارد کرد ؟

mehdi-hp

عضو جدید
سلام
یه سوال داشتم . وقتی تو محیط drafting از چند قطعه که تو محیط assembly داشتیم نقشه گرفتیم حالا می خوایم یکی از قطعاتی رو که اول برای نقشه گرفتن انتخاب نکردیم رو به مجموعه نقشه شده اضافه کنیم راهی وجود داره یا باید نقشه های قبلی رو پاک کرد و دوباره نقشه گرفت و قطعه جدید رو هم وارد کرد ؟
یعنی یک قطعه جدید که قبلا در اسمبل نبوده به اسمبل اضافه کنی ؟

hamid0101

عضو جدید
یعنی یک قطعه جدید که قبلا در اسمبل نبوده به اسمبل اضافه کنی ؟

نه منظورم اینه که مثلا از قبل تو assembly من 5 تا قطعه ساختم بعد توی drafting دستور نما گرفتن رو که میزنم و میرم تو assembly که قطعات رو انتخاب کنم 3 تا رو انتخاب می کنم و نقشه می گیرم ولی بعد می بینم بهتر بود یکی از قطعات دیگه رو که هنگام انتخاب قطعات انتخاب نکردنم به مجموعه اضافه کنم چون در دفعه قبل 3 تا قطعه رو انتخاب کرده بودم ولی حالا می خوام نقشه ها از 4 تا قطعه باشه که یه قطعه رو دفعه اول انتخاب نکرده بودم می خوام ببینم میشه اون قطعه رو هم به نقشه ها اضافه کرد یا باید از اول نما بگیرم و قطعات اضافه تری که میخوام اضافه کنم از اول با قبلی ها انتخاب کنم . ممنون می شم کمکم کنین .

smmoosavian

عضو جدید
نه منظورم اینه که مثلا از قبل تو assembly من 5 تا قطعه ساختم بعد توی drafting دستور نما گرفتن رو که میزنم و میرم تو assembly که قطعات رو انتخاب کنم 3 تا رو انتخاب می کنم و نقشه می گیرم ولی بعد می بینم بهتر بود یکی از قطعات دیگه رو که هنگام انتخاب قطعات انتخاب نکردنم به مجموعه اضافه کنم چون در دفعه قبل 3 تا قطعه رو انتخاب کرده بودم ولی حالا می خوام نقشه ها از 4 تا قطعه باشه که یه قطعه رو دفعه اول انتخاب نکرده بودم می خوام ببینم میشه اون قطعه رو هم به نقشه ها اضافه کرد یا باید از اول نما بگیرم و قطعات اضافه تری که میخوام اضافه کنم از اول با قبلی ها انتخاب کنم . ممنون می شم کمکم کنین .

امکانش وجود نداره. اگر شما در ابتدا از روی نمودار 5 تا قطعه رو انتخاب کردید و نما گرفتید می تونید از اون 5 تا یک یا چند تاش رو حذف کنید کافیه از روی شاخه از مواردی که جزو اون 5 تا بودن hide/show رو بزنید تا hide بشن. ولی اگر در ابتدا 3 قطعه رو انتخاب کردید دیگه نمی تونید چیزی بهش اضافه کنید. در اینگونه موارد بهتره از دستور scene استفاده کنید.

mehdi-hp

عضو جدید
راهی وجود نداره.

eydani

عضو جدید
سلام.من کتیا را تازه شروع کردم و خیلی خیلی تازه کارم
وقتی می خوام بین خطوط قید قرار دهم همش این پیغام میاد.علت چیست؟

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام

روی قاب نما راست کلیک کنید و از زیرمنو modify links را انتخاب کنید در لیست ظاهر شده می توانید قطعاتی که در نما استفاده شده اند را توسط remove حذف کنید و یا در حالی که پنجره باز است به محیط اسمبلی که از قبل باید باز باشد رفته و با گرفتن کلید کنترل قطعاتی را انتخاب کنید که باید در نما ظاهر شوند سپس به محیط نقشه کشی رفته و در پنجره که هنوز باز است توسط add all لیست قطعات را از بخش پایین پنجره به قسمت بالای آن انتقال دهید. در انتها نما را به روز کنید.

bigbomber

کاربر فعال

hamid0101

عضو جدید
روی قاب نما راست کلیک کنید و از زیرمنو modify links را انتخاب کنید در لیست ظاهر شده می توانید قطعاتی که در نما استفاده شده اند را توسط remove حذف کنید و یا در حالی که پنجره باز است به محیط اسمبلی که از قبل باید باز باشد رفته و با گرفتن کلید کنترل قطعاتی را انتخاب کنید که باید در نما ظاهر شوند سپس به محیط نقشه کشی رفته و در پنجره که هنوز باز است توسط add all لیست قطعات را از بخش پایین پنجره به قسمت بالای آن انتقال دهید. در انتها نما را به روز کنید.
مرسی مهندس عالی بود . خیلی عالی

Saba-M

عضو جدید

مهندس جان خیلی ممنون از جوابتون ولی من توی این قسمت که میرم توی اون کادر سفیده نوشته Whole assembly و خاموش هم هست نمیتونم قطعه ای رو انتخاب کنم
اصلا ببینید مسیر رو درست رفتم؟ کلیک راست رو قاب > front view object > و Modify Links درسته؟

bigbomber

کاربر فعال
این را نوشته
Constraints created are temporary.If you want make it permanent,you need to active constraints creation switches before clicking the OK button

سلام
در نوار ابزار sketch tools گزینه های Geometrical Constraints و Dimensional Constraints را فعال کنید.

پیروز باشید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
مهندس جان خیلی ممنون از جوابتون ولی من توی این قسمت که میرم توی اون کادر سفیده نوشته Whole assembly و خاموش هم هست نمیتونم قطعه ای رو انتخاب کنم
اصلا ببینید مسیر رو درست رفتم؟ کلیک راست رو قاب > front view object > و Modify Links درسته؟

اشکالی ندارد. فقط کافی است به محیط اسمبلی بروید و توسط کلید کنترل قطعاتی که باید در نما ظاهر شوند را از روی درخت طراحی انتخاب کرده و به محیط نقشه کشی برگشته و کلید add all را انتخاب کنید. دقت کنید که باید فایل اسمبلی را از قبل باز کرده باشید و از طریق منوی windows بدون اینکه دستور modify links را ببندید به محیط اسمبلی رفته قطعات را توسط کلید کنترل انتخاب و دوباره از طریق منوی windows (یا ctrl-tab) به محیط نقشه کشی برگردید تا قطعات در دستور modify links ظاهر شوند.

آخرین ویرایش:

Saba-M

عضو جدید
اشکالی ندارد. فقط کافی است به محیط اسمبلی بروید و توسط کلید کنترل قطعاتی که باید در نما ظاهر شوند را از روی درخت طراحی انتخاب کرده و به محیط نقشه کشی برگشته و کلید add all را انتخاب کنید. دقت کنید که باید فایل اسمبلی را از قبل باز کرده باشید و از طریق منوی windows بدون اینکه دستور modify links را ببندید به محیط اسمبلی رفته قطعات را توسط کلید کنترل انتخاب و دوباره از طریق منوی windows (یا ctrl-tab) به محیط نقشه کشی برگردید تا قطعات در دستور modify links ظاهر شوند.

خیلی ممنونم مهندس جان واقعا نکته ای بود برای خودشها!
:gol:

engin-m

عضو جدید
سلام مهندسان و دوستان عزیز
من نتونستم دور یک تیوب یک فنر بپیچم
شما لطف کنید تو کتیا یا تو سالید رسم کنید و مراحل رو یکی یکی بنویسد تا ما هم یاد بگیریم
با تشکر از شما

E_khaleghi

کاربر فعال

?Why

عضو جدید
دوستان من یه منبع آموزش برای Generative Structral Analysis میخوام ...
Documentation مثال کم داره ... سپاهان اختر هم که کپیِ همونه ...
یه چیزی میخوام که همه ToolBar ها رو کامل ، با مثال توضیح داده باشه .
چی پیشنهاد میدین ... ؟

smmoosavian

عضو جدید
سلام مهندسان و دوستان عزیز
من نتونستم دور یک تیوب یک فنر بپیچم
شما لطف کنید تو کتیا یا تو سالید رسم کنید و مراحل رو یکی یکی بنویسد تا ما هم یاد بگیریم
با تشکر از شما

فیلم آموزشی :
نحوه ایجاد فنر خمیده در CATIA
زمان : 5 دقیقه و 49 ثانیه