* تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار Ansys

لولیوش

عضو جدید
میتونید در Working Model 2D یک حلقه و یک مسیر سهمی شکل بکشید. بعد روی حلقه یک pin قرار داده و اون رو با مسیر joint کنید.
در ANSYS میتونید یک المان mass21 تعریف کنید و برای اون یک Constraint Equation بنویسید که که اون رو مقید به حرکت در مسیر سهمی شکل کنه.
اقا احسان ممنون از راهنمایی تون
باید بگم که مسیر دقیقا یک سهمی نیست و در واقع طناب در موقعیت 0و0 و 2و5 صفحه مختصات fix شده و یک وزنه روی طناب قابلیت حرکت دارد مسئله اینه که وزنه بعد از نوسانات در کجا می ایستد؟
من با working model نتونستم این کار رو انجام بدم یعنی یه جاهایی به مشکل برمی خورم میشه لطف کنید دقیق توضیح بدید.

ehsan4476

عضو جدید
اقا احسان ممنون از راهنمایی تون
باید بگم که مسیر دقیقا یک سهمی نیست و در واقع طناب در موقعیت 0و0 و 2و5 صفحه مختصات fix شده و یک وزنه روی طناب قابلیت حرکت دارد مسئله اینه که وزنه بعد از نوسانات در کجا می ایستد؟
من با working model نتونستم این کار رو انجام بدم یعنی یه جاهایی به مشکل برمی خورم میشه لطف کنید دقیق توضیح بدید.
در WM2D 2005 یک ماکرو آماده داشت که یک جسم رو تبدیل به تیر میکرد. یعنی اول یک مستطیل رو به عنوان طناب بکشید بعد از منوها ماکروی تبدیل رو انتخاب کنید و تعداد تقسیمات رو وارد کنید. مستطیل تقسیم به n مستطیل کوچک میشه که به همدیگه متصل هستند و البته بین انها فنر قرار گرفته. (میتونید مقادیر مربوط به سطح مقطع رو طوری وارد کنید که فنریت بین اجزاء ناچیز باشه و به طناب نزدیک باشه.) . حلقه رو هم روی طناب بکشید و جاذبه رو اعمال کنید. نوسانات طناب بعد از مدتی میرا میشه. نواسانات اولیه به دلیل جدایش حلقه دقیق نیست ولی جواب نهایی دقیقه.

olel_albab

مدیر تالار ریاضی
مدیر تالار
کاربر ممتاز
متاسفانه من موفق نشدم!
دوست عزیز اگه هنوز هم موفق نشدین یه سر به سایت softgozar.com و بخش مهندسی بزنین نرم افزار ارایه شده در ان سایت کاملا تست شده هست هم 32 بیتی هم 64 بیتی
راهنمای نصب هم موجوده برای نصب حتما انتی ویروست غیر فعال باشه اگر ویندوز سون داری یادت باشه که change user account control settings حتما در پایین ترین سطح خودش باشه اول لایسنس رو تولید کن بعد نصب نرم افزار مسیر پیش نهادی رو تغییر نده و در نهایت هم باید لایسنس رو به نرم افزار معرفی کنی

alefmim

عضو جدید
کمک در مورد نصب ansys 13

کمک در مورد نصب ansys 13

من نرم افزار طبق نصر پدیا نصب کردم اولش خوب کار کرد بعد از چند روز وقتی خواستم برنامه اجرا کنم این ارور داد

ansys licens manegare error
failover feature ansys multiphysics specified in license predernces is not available
feature ane3f1 does not exist in the ansysli pool
flexlm server is not responding .resource temporarily not available
Untitled.jpg

ghanvo

عضو جدید
سلام
اگر انسيس را ناقص نصب كرده باشم روي سون
آيا ميشه دوباره آنرا نصب كرد يا بايد آنرا (ويندوز را دوباره بايد نصب كرد)

masood85

عضو
نحوه ايجاد نقص هندسي (imperfection ) در مدل

نحوه ايجاد نقص هندسي (imperfection ) در مدل

با سلام

چطور مي توان يك نقص هندسي (imperfection ) در يك ستون بتن آرمه قبل از اعمال بار محوري ايجاد كرد؟

البته به جز اعمال بار و يا جابه جايي در يك قسمت،چون اين دو روش باعث عدم همگرايي جوابها مي شود.
در آباكوس مي توان فايل متني هندسه مدل را تغيير داد.آيا چنين روشي در انسيس هم وجود دارد؟چگونه؟

ممنون

masood85

عضو
سلام
اگر انسيس را ناقص نصب كرده باشم روي سون
آيا ميشه دوباره آنرا نصب كرد يا بايد آنرا (ويندوز را دوباره بايد نصب كرد)

با سلام
يك راهنمايي داشتم براي اينكه از دردسراي عوض كردن ويندوز كمتر كنيم
1-قبل از نصب انسيس از ويندوز به همراه برنامه هاي موجود كپي تهيه كنيد(براي اينكار مي توانيد از نرم افزار Acronis استفاده كنيد)
2-از نرم افزارهايي كه مي توان درايوهايي از ويندوز را فريز كنند استفاده كنيد هنگامي كه نرم افزار بدرستي نصب شد درايو را از اين حالت خارج كنيد
البته اميدوارم دوستاني كه تخصص بيشتري دارند جواب سوال شما را بدهند.

masood85

عضو
با سلام

چطور مي توان يك نقص هندسي (imperfection ) در يك ستون بتن آرمه قبل از اعمال بار محوري ايجاد كرد؟

البته به جز اعمال بار و يا جابه جايي در يك قسمت،چون اين دو روش باعث عدم همگرايي جوابها مي شود.
در آباكوس مي توان فايل متني هندسه مدل را تغيير داد.آيا چنين روشي در انسيس هم وجود دارد؟چگونه؟

ممنون

دوستان لطفا راهنمايي كنيد

ehsan4476

عضو جدید
با سلام

ممنون
استفاده از مود های یک آنالیز کمانش خطی، ایده مناسبی برای اعمال imperfection در مدل است. یعنی جابجایی های بدست آمده از کمانش خطی رو با ضریب مناسبی به مدل اعمال میکنیم. در حقیقت با اینکار سازه را به سمت کمانش در مود مورد نظر هدایت می کنیم.
برای اینکار ابتدا یک تحلیل کمانش خطی انجام می دهیم. سپس فایل نتایج بدست آمده (مثلا jobname1.rst) را از طریق دستور upgeom در تحلیل غیر خطی فراخوان کرده و جابجایی های موجود در آن را به سازه اعمال می کنیم.
قالب دستور upgeom در تحلیل غیر خطی به شرح زیر است:
upgeom,factor,loadstep,substep,filename,extension
factor به نحوی انتخاب میشه که جابجایی های مود مورد نظر تبدیل به مقادیر مناسبی (مطابق با اعوجاجات طبیعی سازه) شود.
loadstep برابر 1
substep برابر شماره مود مورد نظر
filename در اینجا برابر jobname1 است.
extension برابر rst است.
دقت کنید که upgeom در preprocessor معتبر است.
نمونه دستور:
/prep7
upgeom,.01,1,1,jobname1,rst
/solu

ALI26393

عضو جدید
سلام دوستان. موضوع پایان نامه من تحلیل دینامیکی گروه شمع می باشد که میبایست به صورت سه بعدی در انسیس انجام شود. من برای مدل کردن المان های Contact & Target به مشکل برخو.رد کردم ممنون میشم اگر به من کمک کنید.

ehsan4476

عضو جدید
سلام دوستان. موضوع پایان نامه من تحلیل دینامیکی گروه شمع می باشد که میبایست به صورت سه بعدی در انسیس انجام شود. من برای مدل کردن المان های Contact & Target به مشکل برخو.رد کردم ممنون میشم اگر به من کمک کنید.
سلام
لطفا صورت مسئله و مشکلی که دارید رو توضیح بدین تا امکان پاسخ دادن باشه

alefmim

عضو جدید
سلام خسته نباشید من انسیس 13 رو دارم تعداد المان های که داره مثل (solid .beem .link) تعدادش کمه مثلا تو قسمت solid سه تا گزینه بیشتر نداره مشکل از کجاست راهنمایی کنید

ebadi_peiman

عضو جدید
سلام
کسی میدونه چه جوری میشه یک مسئله جرم متغییر را با ansys مدل کرد؟
مثل حرکت یه جرم روی یک پل که دائما جرم روی nod ها در حال تغییره
اگه کسی میدونه لطفا راهنمایی کنه
اینجا یا تو یاهو فرقی نمی کنه ebadi_peiman@yahoo.com

farshid992006

عضو جدید
سلام دنبال کتاب اموزش انسیس می گشتم یکی از دوستان کتاب اجزای محدود انسیس نوشته جتهد مطلق مال انتشارات دانشگاه تهران رو بهم معرفی کرد می خواستم ببینم نظرتون در مورد این کتاب چیه ،خوبه یا نه؟ در ضمن کتاب های مثلث نارنجی رو هم خندم که به نظرم زیاد جالب نبودن

hossein21

عضو جدید
کمک

کمک

سلام به همگی
میخوام تست آیرودینامیک هواپیما رو با تونل باد انجام بدم چکاری باید تو انسیس انجام بدم ؟
اصلا تو انسیس میشه یا باید با فلوئنت انجام بدم ؟
مرسی

ehsan4476

عضو جدید
سلام
کسی میدونه چه جوری میشه یک مسئله جرم متغییر را با ansys مدل کرد؟
مثل حرکت یه جرم روی یک پل که دائما جرم روی nod ها در حال تغییره
اگه کسی میدونه لطفا راهنمایی کنه
اینجا یا تو یاهو فرقی نمی کنه ebadi_peiman@yahoo.com

! Moving force across a single span beam, solved with ANSYS!--------------------------------------------------------------------------!--------------------------------------------------------------------------! School of Mechanical and Manufacturing Engineering, University of New! South Wales! Author: Gareth Forbes! Date created: 13/8/08! Date last modified: 13/8/08! -------------------------------------------------------------------------! -------------------------------------------------------------------------! Description of Script: ! Creates the response of a single span beam under the influence of a! moving force, for use with the ANSYS FEA software. More information can ! be found at www.varg.unsw.edu.au/movingload!!! -------------------------------------------------------------------------! -------------------------------------------------------------------------! beam with 11 nodes consecutively numbered! note script only works for a 10 element simply supported beam/PREP7 ET,1,BEAM3 R,1,10,10000/12,10, , , , MPTEMP,,,,,,,, MPTEMP,1,0 MPDATA,EX,1,,200000 MPDATA,PRXY,1,,0.3 MPTEMP,,,,,,,, MPTEMP,1,0 MPDATA,DENS,1,,7.8E-9 mat,1type,1real,1 *DO,i,1,11,1N,i,(i-1)*100,0,0*ENDDO*DO,i,1,10,1EN,i,i,i+1*ENDDOFINISH! define beam length in mmLt = 1000!number of elementsEL = 10! number of nodesN = EL + 1! forceing function in newtons, single pont forceP = -100!speed of moving load mm/sV = 10000! manual time steptstepm = 1000! all elements are defined as having the same length therefore the element! lenght isL = Lt/ELttotal = Lt/Vdeltat1 = L/Vdeltat = min((1/(1/deltat1+1)),ttotal/tstepm)tstep = max(NINT(ttotal/deltat),tstepm) /CONFIG,NRES,tstep/SOLANTYPE,4 TRNOPT,FULL LUMPM,0 ALPHAD,0 BETAD,0.0005D,1, ,0, , , ,UX,UY, , , ,D,11, ,0, , , ,UX,UY, , , ,TM_START=deltat ! Starting time (must be > 0)TM_END=ttotal ! Ending time of the transientTM_INCR=deltat ! Time incrementnnode=11 !number of nodes*DO,TM,TM_START,TM_END,TM_INCR ! Do for TM from TM_START to TM_END in ! steps of TM_INCR TIME,TM ! Time value *DO,i,1,nnode,1 xp = V*TM ff = (xp/L+1)/NINT(xp/L+1) *IF,ff,GE,1,THEN s1 = NINT(xp/L) *ELSE s1 = NINT(xp/L)-1 *ENDIF s = s1+1 zeta = (xp - (s-1)*L)/(L) N1 = 1 - 3*zeta**2 + 2*zeta**3 N2 = (zeta - 2*zeta**2 + zeta**3)*L N3 = 3*zeta**2 - 2*zeta**3 N4 = (-zeta**2 + zeta**3)*L *IF,i,EQ,s,THEN Fy11 = P*N1 *ELSEIF,i,EQ,s+1 Fy11 = P*N3 *ELSE Fy11 = 0 *ENDIF *IF,i,EQ,s,THEN Mz11 = P*N2 *ELSEIF,i,EQ,s+1 Mz11 = P*N4 *ELSE Mz11 = 0 *ENDIF F,i,FY,Fy11 F,i,MZ,Mz11 *ENDDO SOLVE ! Initiate solution calculations*ENDDO​

ebadi_peiman

عضو جدید
با سلام و تشکر بخاطر پیامی که گذاشته بودید
ولی متاسفانه بخاطر سواد کم ما و سطح بالای سواد شما چیزی از اونو متوجه نشدم
اگه براتون مقدور یکم واضحتر توضیح بدید

ehsan4476

عضو جدید
برای مدلسازی بار متحرک روش های متفاوتی وجود دارد. اول باید توجه نمود که اثر بار (نیروی) متحرک با جرم متحرک متفاوت است. جرم متحرک اثرات اینرسی داشته و ممکن است امکان جدایش داشته باشد. برای مدلسازی بار متحرک در ANSYS
می توان چند نیرو با زمان بشینه متفاوت به سازه اعمال کرد. یعنی نیرو های اعمالی فقط در بازه زمانی محدودی مقدار غیر صفر دارند. تنظیم این زمان براساس سرعت حرکت بار انجام می شود.
برای مدلسازی جرم متحرک برروی یک تیر میتوان تعدادی المان
Mass21
را در فواصل مساوی در کنار نودهای تیر مورد نظر قرار داد و در زمان های مناسب بین المان های جرم و نودهای تیر کوپلینگ ایجاد نمود سپس آنرا حذف نمود.
در مرجع www.varg.unsw.edu.au/movingload
مطالب مفیدی در این باره ذکر شده است. با جستجوی کلمات
moving load ansys
می توانید انبوهی از مطالب و کدهای آماده را پیدا کنید.
کدی که در کامنت بالا ذکر کردم به زبان APDL است و میتوانید آنرا در یک فایل متنی ذخیره کرده و در محیط ANSYS فراخوان کنید. کد فوق حرکت یک بار متحرک بر روی یک تیر را شبیه سازی می کند.
یک تحلیل بسیار ساده و جالب را می توان در محیط نرم افزار Working Model 2D انجام داد. مزیت این کار سادگی و در عین حال امکان شبیه سازی جدایش جرم از روی تیر است.

torbo jet

عضو جدید
دوستان برای تحلیل تنش در" پوسته های مرکب" چی کار کنم؟ کسی می تونه کمکی ، پیشنهادی چیزی بده؟

ehsan4476

عضو جدید
دوستان برای تحلیل تنش در" پوسته های مرکب" چی کار کنم؟ کسی می تونه کمکی ، پیشنهادی چیزی بده؟
میتونید از المان shell استفاده کنید و برای اون یک section تعریف کنید.
در section میتونید تعداد لایه ها و جهت گیری اونها رو تعیین کنید.

masoud197

عضو جدید
اين مشكل مربوط به ANSYS 13 64bit است. بايد از نسخه 32bit استفاده كنيد. در نسخه 64bit انتقال مدل از geometry به model ايراد داره. البته با نصب يك نرم افزار جانبي به طور اتفاقي اين مشكل حل شد. البته الان SP2 در بازار هست شايد اين مشكل رو نداشته باشه.در پيغامي كه ميده ميگه ايرادات مورد نظر در فايلي با پسوند dmp (و نه mbp) ذخيره شده .
کاملا درسته.من خودم و یکی دیگه از بچه های هم دقیقا این مشکلو داشتیم.در واقع هنگام انتقال مدل به محیط مش زدن اکثر مواقع این خطا Microsoft Visual C++ Runtime Libraryruntime error!program: C:...this application has request the Runtime to terminate it in an unusual way.Please contact the application's support team for more informationو گاهی هم این خطا اتفاق افتادهAnsysWBU.exe encountered a problem. A diagnostic file has been written:c:\Users\...\AppData\Local\Temp\AnsysWBDumpfile.dmp و محیط برنامه بسته می شد.دوستی که همین مشکل من رو داشت پیشنهاد کرد که از انسیس12.1 64 بیت استفاده کنم چرا که اون هیچ مشکلی با ویندوز سون نداره.منم همین کار رو انجام دادم.درست میگفت دیگه مشکل قبلی هنگام مش زدن نبود.اما باز در هنگام آنالیز اندرکنش سازه و سیال که کار اصلی منه همون پیغام دوم هنگام ایمپورت شدن نیروها از cfxبه مکانیکال رخ داده و تحلیل متوقف میشه.خلاصه این که کلافه شدم.نسخه 32 بیت انسیس 13 رو هم که امتحان کردم رو ویندوز64 بیت نصب نشد طبق انتظار.حالا با این همه توضیحات 2تا سوال:1.بکسی سرویس پک2 انسیس13 64بیت رو تهیه کرده ببینه همچنان مشکل قبلی با سون برقراره یا نه؟2.کسی در زمینه استفاده از نرم افزار vmware workstationکه باهاش میشه ویندوز مجازی ساخت تجربه ای داره؟آیا می تونم امید داشته باشم از طریق این نرم افزار،ویندوز xp رو سیستم ایجاد کرده و بدون دردسر کارمو با انسیس انجام بدم؟با تشکر

ehsan4476

عضو جدید
کاملا درسته.من خودم و یکی دیگه از بچه های هم دقیقا این مشکلو داشتیم.در واقع هنگام انتقال مدل به محیط مش زدن اکثر مواقع این خطا Microsoft Visual C++ Runtime Libraryruntime error!program: C:...this application has request the Runtime to terminate it in an unusual way.Please contact the application's support team for more informationو گاهی هم این خطا اتفاق افتادهAnsysWBU.exe encountered a problem. A diagnostic file has been written:c:\Users\...\AppData\Local\Temp\AnsysWBDumpfile.dmp و محیط برنامه بسته می شد.دوستی که همین مشکل من رو داشت پیشنهاد کرد که از انسیس12.1 64 بیت استفاده کنم چرا که اون هیچ مشکلی با ویندوز سون نداره.منم همین کار رو انجام دادم.درست میگفت دیگه مشکل قبلی هنگام مش زدن نبود.اما باز در هنگام آنالیز اندرکنش سازه و سیال که کار اصلی منه همون پیغام دوم هنگام ایمپورت شدن نیروها از cfxبه مکانیکال رخ داده و تحلیل متوقف میشه.خلاصه این که کلافه شدم.نسخه 32 بیت انسیس 13 رو هم که امتحان کردم رو ویندوز64 بیت نصب نشد طبق انتظار.حالا با این همه توضیحات 2تا سوال:1.بکسی سرویس پک2 انسیس13 64بیت رو تهیه کرده ببینه همچنان مشکل قبلی با سون برقراره یا نه؟2.کسی در زمینه استفاده از نرم افزار vmware workstationکه باهاش میشه ویندوز مجازی ساخت تجربه ای داره؟آیا می تونم امید داشته باشم از طریق این نرم افزار،ویندوز xp رو سیستم ایجاد کرده و بدون دردسر کارمو با انسیس انجام بدم؟با تشکر
1- سرویس پک تاثیری روی این مشکل نداره
2- اصلا سراغ virtual ها نرید که کارایی بسیار پایینی داره. مثلا نمیتونه کارت گرافیک سیستم رو به طور مجزا تشخیص بده
2- احتمالا مشکل مربوط به ورژن نرم افزار .net framework باشه.
3- چند بار دیدم که این مشکل برروی win7 Home اریجینال وجود نداره.
4- نرم افزار Space Claim 2011 رو نصب کنید مشکل ANSYS 64 حل میشه!!!

masoud197

عضو جدید
1- سرویس پک تاثیری روی این مشکل نداره2- اصلا سراغ virtual ها نرید که کارایی بسیار پایینی داره. مثلا نمیتونه کارت گرافیک سیستم رو به طور مجزا تشخیص بده2- احتمالا مشکل مربوط به ورژن نرم افزار .net framework باشه. 3- چند بار دیدم که این مشکل برروی win7 Home اریجینال وجود نداره.4- نرم افزار Space Claim 2011 رو نصب کنید مشکل ANSYS 64 حل میشه!!!
بسیار بسیار ممنون از راهنماییتون.اتفاقا ویندوز من یه ویندوز7ارجینال از نوع home premiumهست که روی لپتاپ hp6080ام نصب بوده.واقعیت تو سایتای خارجی زیادی هم جستجو کردم که بالاخره یکی از راه حل ها برای مشکل پیش اومده در ورژن12.1جواب داد!!در واقع فهمیدم که مشکل نرم افزار با کارت گرافیک ATIلپتاپه.متوجه شدم هرموقع سیستم از کارت گرافیک atiاستفاده میکنه هنگام تحلیل اندر کنش سازه سیال اون خطای ذکرشده رخ میده ولی هرموقع که گرافیک رو روی خود کارت گرافیک اینتل سویچ کردم و بعد تحلیل رو انجام دادم هیچ خطایی رخ نداد و تحلیل به درستی انجام شد.البته بعید میدونم این راه حل برای نسخه 13 انسیس جواب بده چون تا جایی که یادمه زمانی که انسیس 13 رو نصب داشتم در هردو حالت کارت گرافیک ازش استفاده کردم ولی خطای مزبور رو می داد.البته اگه طبق گفته شما از طریق نصب نرم افزار Space Claim 2011 مشکل حل بشه که خیلی بهتره و ترجیح می دم دوباره همون انسیس13 رو نصب کنم چرا که قبل از این تمام تحلیل سیالاتیمو تو cfx13انجام دادم و انتقالش به ورژن12.1یه سری مشکلات و دوباره کاری هایی می طلبه.

kardikola

عضو جدید
طراجی و تحلیل مشخصه های ارتعاشی یک خرپا دو بعدی و3بعدی

طراجی و تحلیل مشخصه های ارتعاشی یک خرپا دو بعدی و3بعدی

سلام دوستان
کسی در مورد تحلیل خرپا و بدست آوردن مشخصه های ارتعاشی آن در انسیس اطلاعی داره؟
خودم انسیس بلد نیستم
هدف :آوردن شکل مود ها و فرکانس طبیعی ها

boshra.b

عضو جدید
کمک فوری برای مدلسازی بتن مسلح در ansys

کمک فوری برای مدلسازی بتن مسلح در ansys

با سلام
من برای مدل سازی بتن مسلح از solid65 برای بتن و link8 برای فولاد استفاده کردم. آیا باید این دو المان به طریقی به هم بچسپن؟ برای مدلسازی LINK8 از گره های solid65 استفاده کردم. زمانی که مدل را تحلیل میکنم آرماتورها و بتن با هم تغییر شکل نمیدن و هرکدوم جداگانه عمل میکنن، یعنی انگار این طور نیست که آرماتورها در بتن مدفون باشند و کاملا آزادانه تغییر شکل میدن و از محدوده بتن خارج میشن
ممنون میشم راهنماییم کنین

آخرین ویرایش:

ehsan4476

عضو جدید
با سلام
من برای مدل سازی بتن مسلح از solid65 برای بتن و link8 برای فولاد استفاده کردم. آیا باید این دو المان به طریقی به هم بچسپن؟ برای مدلسازی LINK8 از گره های solid65 استفاده کردم. زمانی که مدل را تحلیل میکنم آرماتورها و بتن با هم تغییر شکل نمیدن و هرکدوم جداگانه عمل میکنن، یعنی انگار این طور نیست که آرماتورها در بتن مدفون باشند و کاملا آزادانه تغییر شکل میدن و از محدوده بتن خارج میشن
منون میشم راهنماییم کنین
المان های لینک رو به چه صورتی تشکیل دادین؟ با دستور e یا به صورت گرافیکی؟