تاپیک سوالات مخابراتی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

sayeh1

عضو جدید
دوستان ممنون ميشم منابع پيشنهادي براي مطالعه براي شركت در آزمون كارشناسي ناپيوسته رشته برق گرايش مخابرات رو در اينجا قرار بديد!!!

poomsee

عضو جدید
می خواستم بدونم کسی هست در مورد شبکه های vsat به من اطلاعات بده ممنون;)

xanth

عضو جدید
سلام دوستان من ميخوام تعيين گرايش كنم بين الكترونيك و مخابرات موندم. ميشه يكي راجع به گرايش مخابرات و درس هاي اون يه توضيحي بده.
ممنون

hajbabak

عضو جدید
مقله

مقله

با سلام به همه دوستان عزيزتر ازجان
يك مقاله ميخواستم براي درس شبكه هاي كامپيوتر با موضوع : ساختار تلفن در ايران
ممنون ميشم زود خبر بديد

BABAK_1363_IRAN@YAHOO.COM

hasty-1990

عضو جدید
كيت راديو گوشي يا راديو جيبي

كيت راديو گوشي يا راديو جيبي

سلام
من ميخوام يه مدار آشكار ساز AM بسازم ولي نميتونم مدار كليش رو با استفاده از يكي از ايندو كيت پيدا كنم ميشه كمكم كنين بسيار بسيار ضرورييه.از وب هر مداري پيدا ميكنم به جز اين دوتا.اينم جي ميلمه
azarbu.tab@gmail.com
مرسي

daneshpajooh

عضو جدید
سلام
من ميخوام يه مدار آشكار ساز AM بسازم ولي نميتونم مدار كليش رو با استفاده از يكي از ايندو كيت پيدا كنم ميشه كمكم كنين بسيار بسيار ضرورييه.از وب هر مداري پيدا ميكنم به جز اين دوتا.اينم جي ميلمه
azarbu.tab@gmail.com
مرسي

سلام
اين دو تا لينك رو نگاه كن :

http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/HBASE/electronic/amfmdet.html

http://turboblogsite.com/am-detector-circuit.html

daneshpajooh

عضو جدید
می خواستم بدونم کسی هست در مورد شبکه های vsat به من اطلاعات بده ممنون;)

VSAT پروژه ای است كه نقاط یك مجموعه را از طریق ماهواره به یكدیگر متصل و انتقال دیتا را میسر می سازد.

کاربردهای VSAT و ارتباطات ماهواره‌ای :
  • ایجاد شبکه های باند پهن به صورت Intranet
  • ایجاد ارتباطات یک یا چند نقطه به صورت اختصاصی VPN
  • انتقال صدا (VOIP) با امکان اتصال به شبکه مخابراتی و استفاده از خطوط Hot Line برای ارتباطات ضروری بین نقاط
  • انتقال تصویرو ویدئو: سرویس ویدئو کنفرانس و آموزش از راه دور
  • امکان Monitoring نقاط و تجهیزات خاص در سطح یک منطقه از جمله لوله های نفتی، ایستگاه ها ، خطوط راه آهن ، نقاط خاص ، سدها و...
  • سیستم Tracking برای کنترل، ردیابی و مدیریت وسایل نقلیه به طوری که مشاهده موقعیت وسایل نقلیه به صورت Real Time و ارسال پیام فراهم گردد.
  • به کار گیری نرم افزارهای کاربردی مبتنی بر Web Services در شبکه های VSAT
  • اینترنت باند پهن
  • مخابرات روستایی
سرویس های قابل ارائه :
  • مشاوره ، نصب و راه اندازی شبکه های ماهواره ای
  • تهیه و تأمین کلیه تجهیزات به صورت اجاره
  • تأمین پهنای باند با پوشش مناسب ماهواره ای
  • پشتیبانی و نگهداری سایت های مرکزی و راه دور
  • تأمین مجوزهای تأسیس و بهره برداری از سایت ها
  • ایجاد شبكه‌های ارتباط ماهواره‌ای بصورت كلید در دست
تکنولوژی های قابل ارائه :
بر اساس نیاز مشتریان، نوع سرویس مورد نظر، و كیفیت سرویس تكنولوژی‌های متنوعی را پیشنهاد می‌نماید. در این راستا سرویس‌های خود را با نام SkyNet ارئه می‌دهد. براساس نوع سرویس مورد نظر سیستم‌های زیر پیشنهاد می‌شود:

• SkyNet Star
  • SkyNet Star-T
  • SkyNet Star-S
  • SkyNet Mesh
  • SkyNet Track

• SkyNet Star-T : یک سیستم ماهواره ای دو طرفه است که از روش دسترسی TDM/ MF-TDMA استفاده می کند. این سیستم علیرغم قیمت نسبتاً پایین تجهیزات آن ، امکان استفاده از سرویس های مختلف با کیفیت مناسب را فراهم می آورد. یکی از مزایای سیستم SkyNet Star-T امکان استفاده از آنتن های کوچک تر در مقایسه با سایر تکنولوژی هاست.
  • SkyNet Star-S : در این سیستم اگر چه در دریافت از پهنای باند به صورت اشتراکی استفاده می شود اما در ارسال پهنای باند به صورت اختصاصی است و در نتیجه برای کاربردهایی که تنها به کیفیت عالی در ارسال نیاز است مناسب‌ترند. از این سیستم معمولا در شبكه‌های كوچك كه به پهنای باند بالایی نیاز دارند، استفاده می‌شود.
  • SkyNet Mesh : در این سیستم در هر دو جهت ارسال و دریافت پهنای باند به صورت اختصاصی است به عبارت دیگر در این سیستم برای هریک از ترمینالها به صورت جداگانه یک Carrier درنظر گرفته می شود . این تکنیک یک تکنیک HUB Less است و ارتباط بین نقاط مختلف به صورت Single hop می باشد . درنتیجه امکان ایجاد ارتباط با تأخیر بسیار کم بین نقاط امکان پذیر است.
  • SkyNet Track : سیستمی برای ردیابی و مدیریت وسایل نقلیه در خشكی و كشتی‌ها در دریا می‌باشد. این سیستم امكان كنترل و مدیریت ناوگان مربوطه را بصورت Real Time فراهم می‌كند. این سیستم دارای یك مركز كنترل و مدیریت می‌باشد كه به مدیر هر ناوگان اجازه می‌دهد ناوگان خود را از راه دور كنترل و مدیریت نماید.

از VSAT عموما برای ارسال داده های با پهنای باند زیاد (برای ایجاد دسترسی اینترنت ماهواره ای برای نقاط دوردست ، VoIP یا ویدیو) و یا ارسال داده هایی با پهنای باند کم ( تراکنش های PoS شامل کارت های اعتباری ، رای گیری الکترونیکی ، داده های RFID یا سیستم های SCADA) استفاده می شود. VSAT همچنین در ارتباطات متحرک (با آنتن های phased array) یا ارتباطات دریایی در حال حرکت کاربرد دارد.
به عنوان نمونه VSAT برای بنگاهها و نمایندگی های فروش خودرو که با تولید کنندگان خودرو در ارتباط هستند ، برای ارسال و دریافت ارقام فروش و سفارشات در کنار دریافت ارتباطات داخلی ، آگهی های خدماتی ، و برنامه های تعاملی آموزش از راه دور از تولیدکنندگان کاربرد دارد.
همچنین تکنولوژی VSAT برای ارتباط اینترنتی دو طرفه در تمامی دنیا به عنوان ابزاری برای دسترسی به اینترنت پرسرعت در مناطقی مانند حومه شهرها یا مناطق دور افتاده که امکان دسترسی به راه حل هایی برای اتصال به اینترنت مانند تکنولوژی ADSL یا اینترنت کابلی وجود ندارد قابل استفاده است . تقریبا تمامی سیستم های VSAT بر اساس IP کار می کنند .
مزایای VSAT :
در دسترس بودن : سرویس های VSAT در تمامی مکانهایی که دید واضحی از کمربند کلارک (Clarke Belt) دارند ، قابل پیاده سازی و گسترش است .
نصب سریع : سرویس VSAT می تواند در عرض چند ساعت و یا حتی چند دقیقه پیاده سازی شود .
یکسانی : VSAT مشتریان را قادر می سازد که سرعت های یکسانی را در تمامی نقاط شبکه مستقل از محل قرارگیری آن ها تجربه کنند .
مالتی کست : بیشتر سیستم های VSAT امروزی از شیوه ی پخش broadcast استفاده می کنند (مثل DVB-S) که توانایی ارائه ی همزمان محتوای مشترکی را به ده ها یا صدها نقطه و محل بدون تحمیل هیچ گونه هزینه ی اضافی را دارا هستند .

امنیت : شبکه های VSAT در سطح سازمانی ، شبکه های خصوصی لایه دو می باشند که از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند .
تنوع : VSAT ارتباط بیسیمی را ایجاد می کند که مستقل از زیرساخت های شهری و خطوط سیمی است که مخصوصا برای خدمات در شرایط بحرانی مانند سیل و زلزله و یا به عنوان سرویس پشتیبان کاربرد دارد .

شركت مشاورين برنامه ريز با سالها سابقه در زمينه هاي مختلف انفورماتيك , و جهت برآورده ساختن نياز مشتري حال و آتي خود اقدام به تامين تجهيزات , طراحي , نصب و پشتيباني شبكه هاي ماهواره اي STAR و MESH مي نمايد و آمادگي خود را جهت همكاري با شركت ها و سازمان هاي دولتي و خصوصي اعلام مي دارد . در اين راستا اين شركت تاكنون به طراحي نصب و راه اندازي شبكه هاي :
• SCPC / SCPC
• DVB / SCPC
• TDM / TDMA
اقدام نموده است . همچنين اين شركت امكان ارائه سرويس بر روي ماهواره هاي پرقدرت و با پوشش مناسب روي منطقه خاورميانه , اروپا , و آسيا را دارا است . كه از آن جمله مي توان به ماهوراه هاي مختلف Intelsat و Eutelsat اشاره كرد .

• Like
واکنش ها: sh85

hibye2020

عضو جدید
کد هافمن

کد هافمن

باسلام
ممنون می شوم اگر دوستان اطلاعاتی درباره کدهای هافمن -شانون که یک روش برای کاهش افزونگی در کد گذاری منبع می باشد دارند برام بفرستند
:gol:
سلام دوست عزیز
من خودم مطالب مربوط به کدینگ هافمن و شانون را از کتاب سام . شانموگام (ترجمه دکتر عارف) - فصل 4 خوندم
موفق باشید :gol:

• Like

hibye2020

عضو جدید
دروس اختیاری مخابرات

دروس اختیاری مخابرات

سلام در مورد دروس اختیاری به درد بخور .مخابرات سیار بهتره یا تکنیک ÷الس یه درسی میحوام که به درد اینده شغلی بخوره ممنون میشم کسی کمکم کنه.
سلام دوست عزیز
درس تکنیک پالس برای رشته مخابرات مگه اختیاریه ؟
من خودم رشتم الک هست ولی فکر کنم این درس برای شما ها هم اجباری باشه
درس خوبیه شبیه مدار1 هست اگر مدار 1 تون قوی باشه تقریبا مشکلی ندارید
در درس مخابرات سیار
تحلیل و طراحی و نحوه کارکرد سیستم های سیار (gsm مخصوصا ) و روش های مقابله با نویز را درس بدن
من خودم اطلاعاتی از سیستم های موبایل دارم مباحثه خیلی جدید و جالبیه
خیلی میتونه براتون مفید باشه مخصوصا اگر بخواهید در اداره مخابرات مشغول به کار بشید

• Like

hibye2020

عضو جدید
شبیه سازی در متلب

شبیه سازی در متلب

می خواهم با نرم افزار MATLABسیستمهای مخابراتی را پیاده سازی کنم ( آموزش به صورت گام به گام باشه) لطفا مرا راهنمایی کنید:)
سلام دوست عزیز
help متلب خیلی میتونه بهتون کمک کنه
ولی اگر با simulink میخواین کار کنین بلوک ها که نگاه کنید کاملا مشخص است که هرکدام چه کارائی داره ولی در قسمت communication block المان های مفیدی برای شبیه سازی سیستم های مخابراتی پیدا میشه

• Like

hibye2020

عضو جدید
بهترین رشته اونیه ازش لذت ببری و حاظر باشی 30 سال درموردش کار کنی!
سلا م
تمام گرایش ها زیبایی خودشونو دارن ولی خوب مثلا گرایش قدرت برای خانم ها خیلی جای پیشرفت نداره یا مثلا مهندسی - پزشکی میگن بازاره کارش خیلی خوب نیست ولی شما هر رشته ای که بخوای بخونی اگر علاقه داشته باشی موفق میشی
کلا مهندسی برق فوق العاده زیباست :gol:

hibye2020

عضو جدید
مقاله

مقاله

سلام

یک مقاله در مورد سیستم های مخابراتی (TELECOMMINUCATION) میخواستم.
در صورت امکان IEEE باشه..........ممنون
:)
سلام دوست عزیز
من یک مقاله دارم از ieee
نیست ولی خوب جالبه ترجمش هم راحته
امیدوارم به دردتون بخوره
موفق باشید:gol:

پیوست ها

• mixer.pdf
    562.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

zoheyr

عضو جدید
رادیو کنترل

رادیو کنترل

مدار رادیو کنترل می خوام (( 2تا6 )) کانله, منون میشم اگه جواب بدین
آیا این امواج زیر اب هم کار میکنند . ؟
(( مدار ها با نام قطعات )) چون میخوام یکیشو بسازم
:gol: با تشکر :gol:
:D((اگه میشه یک توضیح هم درباره کار این مدار بدین )):D

hibye2020

عضو جدید
حلل سام

حلل سام

سلام به همگی ;) البته اگه کسی تو اون سایت متروکه پیدا میشه:warn:
من چهارشنبه پیام گذاشتم چرا هیچکس جواب منو نمیده:eek:
من خیلی دربدرم برای کتاب m.pozar و شانموگام راهنمای مسایل می خوام
حالا اگه کسی اونجا هست یه جوابی به ما بده:(
سلام دوست عزیز
من خودم ترم پیش مخابرات 2 پاس کردم حلل سام. شانموگام اصلا گیرم نیومد
حتی تو سایت های خارجی و زبان اصلیش هم نبود!!!
ولی سوالات مخابرات 2 تقریبا روتینه همون متن کتاب رو خوب بخونی حتما موفق میشی:gol:

• Like

hibye2020

عضو جدید
من یه کمک واسه پروژه تجزیه ام میخوام. بزرگوارانی که matlab میدونن, چگونه میشه تو matlab سری فوریه ی یه تابع رو رسم کرد؟ اگه بخواهیم یه تابع متناوب و یه تابع غیر متناوب بدیم که سری فوریشون رو رسم کنه و تابع میتونه پیوسته ویا گسسته باشه ... لطفا راهنمایی ام کنید :)
سلام دوست عزیز
لطفا این فایل را دانلود کنید - مریوط به رسم سری فوریه در متلب میشه -
امیدوارم که براتون مفید باشه
موفق باشید

پیوست ها

• matlab.doc
    146 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Like

hibye2020

عضو جدید
ارشد مخابرات

ارشد مخابرات

سلام.من دانشجوی قدرتم ولی واسه کارشناسی ارشد میخوام مخابرات بخونم.میخوام ببینم چه درسایی رو باید خودم بخونم و اینکه کدوم آزمون سخت تره .کارشناسی ارشد قدرت یا مخابرات ؟؟؟؟
سلام دوست عزیز
دروس ارشد مخابرات را با ضریب برایتان مینویسم خودتون متوجه میشید که کدوم هاش مهم تره:
زبان 3
ریاضیات 4
مدار 4
الکترونیک 3
ماشین 0
کنترل 3
مغناطیس 4
تجزیه 4
بررسی 0
منطقی 0

• Like

hibye2020

عضو جدید
سلام عزیزم خیلی ممنونم که به سوالم جواب دادی . من فکر کنم تمام تحقیقاتم و انجام دادم از هر جورش که بگی انجام دادم من اینجوری بگم بهتره: من عاشق برق مخابراتم عاشق ماهواره . آنتن .کارهای بدون سیم الکترونیکی. من با شما موافقم باید از کاردانی شروع کنم اما الان نظرتون چیه؟ ممنون میشم بازم کمکم کنید من به کمک شما احتیاج دارم :que:
سلام دوست عزیز
به نظره من شما با این علاقه ای که دارید حتما موفق میشید ولی خوب چون شما رشتتون ریاضی نبوده بهتره قبل از ورود به دانشگاه کمی فیزیک و ریاضیاتتون رو قوی کنید و البته باید بدونید که ا ان شا لله اگر قبول شدید زحمتتون از کسی که رشته ریاضی خونده یه کم بیشتره ضمنا بین تمام گرایش های برق مخابرات هست که به ریا ضیات قوی تری نیاز داره!

hibye2020

عضو جدید
pcm

pcm

سلام . در مورد pcm اطلاعات مي خوام . لطفا راهنماييم كنيد .

هر سیستم مخابراتی برای انتقال اطلاعات از دو عنصر تشکیل شده است :
1- سیستم هائی برا ی انجام عمل مالتی پلکسینگ (سیستم های Mux)
2- سیستم هائی برای ارسال اطلاعات به مقصد (رادیو ، کابل نوری و یا کابل مسی )
سیستم های Mux:
یکی از اصول مهم سیستم های ارتباطی توانائی ارسال چند نوع اطلاعات مختلف همزمان است که با عمل مالتی پلکسینگ این کار را انجام می دهد . سیستم های ماکس بر دو نوع هستند :
1- آنالوگ (FDM):CHANNEL – group-super group- base band
2- دیجیتال (TDM):که خود بر 2 نوع می باشد :
شبه همزمان : PDH:ch-2M-8M-34M-140M
همزمان : SDH: STM 1- STM 4-STM16-STM64
ماکس آنالوگ در حال منسوخ شدن می باشد اما در ماکس دیجیتال از اطلاعات در زمانهای معینی نمونه برداری و سپس کدبندی می شوند . در TDM در هر زمان فقط یک نمونه از سیگنال انتقال داده می شود در صورتی که در FDM چند فرکانس مختلف برای انتقال سیگنال در نظر گرفته می شود و در هر زمان تمام اطلاعات فرستاده می شود.
حال به توضیح سیستم های PDH و SDH می پردازیم .

1)سیستم های PDH :
اولین قسمت یک سیستم PDH یک 2MPCM می باشد.
PCM:pULSE CODE MODULATION
هر PCM دارای 30 کانال تلفنی آنالوگ با عرض 3400-300 هرتز و خروجی سیگنال دیجیتال 2Mb با ظرفیت 30 کانال تلفنی است .

• Like

mazaherr

عضو جدید
GSM

GSM

در مورد شبکه های موبایل نسل چهارم (GSM G4) و همچنین سخت افزار و نرم افزار انواع سوئیچ در شبکه مخابراتی ایران. اگر کتاب یا مقاله به انگلیسی یا فارسی کمکم کنید ممنون می شم

tuelc86

عضو جدید
راهنمایی

راهنمایی

اگه یکی در رشته ابزار دقیق دانشکده نفت آبادان دوره ارشدشو گذرونده لطف کنه درباره ی این دانشکده ودوره های تکمیلی اون و ... توضیحاتی بده (ممنون )

the_matrix

عضو جدید
مخابرات سیستم یا میدان!

مخابرات سیستم یا میدان!

سلام دوستان ممنون میشم اگه در مورد هر کدوم و تفاوت هاشنو توضیح بدین
من رشتم کامپیوتر هست می خواک کمی در مورد مخابرات (تلفن همراه بیشتر) اطلاعات بدست بیارم
ممنون میشم راهنمایم کنین

ehsanstr

عضو جدید
مقاله يا مطالبي در مورد فيبر نوري مي خوام-لطفا كمكم كنيد

tiazer

عضو جدید
سلام اقای مدیر
مدار داخلی دستگاه gps رو به شدت لازم دارم
اگه ممکنه کمکم کنین
ممنون

Vahid_mech84

عضو جدید
Lock picking & phreaking

Lock picking & phreaking

سلام دوستان،
من چند خط مطلب درباره phreaking و Lock picking میخواستم. اگر از دوستان کسی هست که اطلاعاتی داره که بتونه به من هم بده، ممنونش میشم.
منتظر راهنمایی شما دوستان هستم...;)

mehrdad_bazmi

عضو جدید
حل مسائل

حل مسائل

سلام.من حل مسائل سیستم های مخابراتی کارسونو می خواستم.ممنون.;)

sinafar667

عضو جدید
بازار کار مخابرات

بازار کار مخابرات

با سلام خدمت دوستان و مهندسان برق
به نظر دوستان یه مهندس برق مخابرات تو کجا ها می تونه کار کنه یا مثلا استخدام بشه ؟؟؟؟

hasty-1990

عضو جدید
وضعیت
موضوع بسته شده است.