تاپیک سوالات قدرتی

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان
یه سوال: اگر منبع acرا به dc وصل کنیم چه اتفاقی میفته؟؟گویا یه عددی چیزی نشون میده

میشه کمکم کنید لطفا

سلام
متوجه نشدم! چی عدد نشون میده؟ آمپرمتر یا ولتمتر یا ...؟
این دو منبع رو چط.ری وصل کنیم؟ یکم توضیح بدید عرض میکنم خدمتتون

moh3n_s

عضو جدید
سلام دوستان
یه سوال: اگر منبع acرا به dc وصل کنیم چه اتفاقی میفته؟؟گویا یه عددی چیزی نشون میده

میشه کمکم کنید لطفا

اگه منظورت آمپرمتر ac رو به dc وصل کنیم که نمی شه چون ما یادمه توی درس اصول اندازه گیری طریق کار و مدار آمپرمتر ac و dc رو یاد دادن بهمون مداراتش زمین تا آسمون فرق داره
منظورت از منبع رو نفهمیدم اما بد نیست بدونید که موتور یونیورسال مثل جاروبرقی رو میشه به برق دی سی هم وصلش کنی با این تفاوت که تعدادد ددورش بیشتر میشه

challenger_69

عضو جدید
سلام دوستان
کسی هست که با اینورتر چند سطحی آبشاری (cascaded multi-level inverter) آشنایی داشته باشه؟ یه سوال کوچیک دارم:smile:
سوالم اینه چرا توی اینورتر چند سطحی آبشاری حتما باید منابع DC ورودی ایزوله باشن؟ به عبارت دیگه چرا نمیشه همه طبقات رو به یک منبع DC وصل کرد?
آخه توی اینورترهای چندسطحی Diode Clamp و Flying Capacitor تمام طبقات اینورتر به یک باس DC متصلند اما تمام مراجع نوشتن که در اینورتر Cascade منابع DC که هر یک از طبقات رو تغذیه میکنه باید مستقل باشه ولی دلیلشو نگفتن! میخوام بدونم مگه اینورتر Diode Clamp و Flying Capacitor چه فرقی با Cascade دارن که برای اونا باس DC یکی هست ولی Cascade باید مستقل باشه؟

moh3n_s

عضو جدید
سلام به غیر از نرم افزار EKTS نرم افزار بهتری برای طراحی مدار فرمان داریم ؟؟
ظاهر ساده ش بهم حال نمی ده دلم یه نرم افزار بهتر میخواد کسی سراغ داره ؟؟

moh3n_s

عضو جدید
موتور های سه فاز رو از چند کیلو وات به بعد به صورت ستاره مثلث لازمه راه اندازی بشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
تا موتور های 10 اسب به پایین رو ستاره مثلث نکنیم طوریه ؟؟؟ یه استارت استپ ساده کنیم

bahram1992

عضو جدید
استاندارد های سیستم زمین

استاندارد های سیستم زمین

سلام کسی شماره استاندارد های سیستم زمین رو میدونه؟؟
واسه این استاندرد ها میخوام: NEMA, IEC, VDE , NEC, IES, DN, ISO

hamed ghodrat

عضو جدید
با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز
من باید یه موتور القایی خطی بسازم می خواستم ببینم کسی می تونه کمکم کنه ممنون می شم راهنمایی کنید

javad ta

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.تمامی این استاندارد هایی که ذکر کردین در فایل zip براتون گذاشتم

سلام.تمامی این استاندارد هایی که ذکر کردین در فایل zip براتون گذاشتم

سلام کسی شماره استاندارد های سیستم زمین رو میدونه؟؟
واسه این استاندرد ها میخوام: NEMA, IEC, VDE , NEC, IES, DN, ISO
مشاهده پیوست sgb_standard_193643936732312640314367330.zip

javad ta

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت همه ی دوستان عزیز
من باید یه موتور القایی خطی بسازم می خواستم ببینم کسی می تونه کمکم کنه ممنون می شم راهنمایی کنید
خوشحال میشم بتونم کمکی بکنم
قبل از شروع بد نیست این فایل zip رو مطالعه کنید
مشاهده پیوست SM 8.zip

bahram1992

عضو جدید
داداش اینارو خوندم
من میدونم کدوم استانداردهاس ولی بهشون دسترسی ندارم
مثلا vde 100 , ice 60364 , nec 250.56 , din en 50274
میخوام مقدار متوسط مقاومت زمین رو بدونم اینا کدوم قسمت نوشتن. ieee مثلا نوشته 1 تا 5 اهم!

moh3n_s

عضو جدید
سلام دوستان عزیز کسی پیدا نشد به سوالات ما جواب بده ؟؟؟؟؟:razz::cry:

1. تا چه حد توانی می شه از یه استپ استارت ساده هم برای راه اندازی موتورهای سه فاز استفاده کرد؟؟با توجه به اینکه موتور سه فاز نیاز به مدارات راه اندازی داره؟
2. چه موقع از درایو استفاده می کنند برای راه اندازی موتور های سه فاز ؟
3.نرم افزار برای طراحی تابلو و مدار فرمان نرم افزار خوب چی هست ؟؟ غیر EKTS که اصلا به درد نمی خوره

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز کسی پیدا نشد به سوالات ما جواب بده ؟؟؟؟؟:razz::cry:

1. تا چه حد توانی می شه از یه استپ استارت ساده هم برای راه اندازی موتورهای سه فاز استفاده کرد؟؟با توجه به اینکه موتور سه فاز نیاز به مدارات راه اندازی داره؟
2. چه موقع از درایو استفاده می کنند برای راه اندازی موتور های سه فاز ؟
3.نرم افزار برای طراحی تابلو و مدار فرمان نرم افزار خوب چی هست ؟؟ غیر EKTS که اصلا به درد نمی خوره
سلام محسن عزیز
1. موتورهای بالاتر از 4 کیلو وات (البته در برخی مراجع 5.5 کیلو وات هم ذکر شده) باید با استفاده از روش های راه اندازی مثل چپگرد و راستگرد راه اندازی بشن.
2. زمانی که نیاز به سرعت متغیر باشه یا زمانی که موتور بسیار بزرگ بوده و باید در طی یک بازه زمانی راه اندازی شده و به سرعت نامی برسد از درایو استفاده میکنن. میکرومستر های زیمنس و درایو های اشنایدر و ... پرکاربرد ترین درایو ها هستند

farhoode

عضو جدید
کسی میتونه این مسائل بررسی سیستم های قدرت را برای من حل کنه؟
از جوابش برای من عکس بگیرید بذارید
خیلی متشکر میشیم

moh3n_s

عضو جدید
سلام محسن عزیز
1. موتورهای بالاتر از 4 کیلو وات (البته در برخی مراجع 5.5 کیلو وات هم ذکر شده) باید با استفاده از روش های راه اندازی مثل چپگرد و راستگرد راه اندازی بشن.
2. زمانی که نیاز به سرعت متغیر باشه یا زمانی که موتور بسیار بزرگ بوده و باید در طی یک بازه زمانی راه اندازی شده و به سرعت نامی برسد از درایو استفاده میکنن. میکرومستر های زیمنس و درایو های اشنایدر و ... پرکاربرد ترین درایو ها هستند

ممنون مهندس جون

moh3n_s

عضو جدید
سلام دووستان خواهش می کنم جواب بدید اون هایی که توی نظام مهندسین راسته که کسانی که تکنولوژی برق قدرت هستن این درسا رو پاس نکردن نمی تونن مهر طراحی نظام مهندسی بگیرن؟؟؟
http://8pic.ir/images/31913585865985394940.png

اینم تاپیکش
http://www.www.www.iran-eng.ir/show...سی-تکنولوژی-برق-قدرت-با-مهندسی-برق-قدرت/page2

ترا خدا بیاید جواب بدید ببینم راسته یا نه اعصابم رو له لورده کرد آخه دو سه تااشو پاس نکردم

v.fallahnejad

عضو جدید
سلام دووستان خواهش می کنم جواب بدید اون هایی که توی نظام مهندسین راسته که کسانی که تکنولوژی برق قدرت هستن این درسا رو پاس نکردن نمی تونن مهر طراحی نظام مهندسی بگیرن؟؟؟
http://8pic.ir/images/31913585865985394940.png

اینم تاپیکش
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/158705-%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D8%AA%DA%A9%D9%86%D9%88%D9%84%D9%88%DA%98%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D9%87%D9%86%D8%AF%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%82-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA/page2

ترا خدا بیاید جواب بدید ببینم راسته یا نه اعصابم رو له لورده کرد آخه دو سه تااشو پاس نکردم

چه درسی رو پاس نکردی؟ عنوان دقیق مدرک کاردانیت چیه؟

moh3n_s

عضو جدید
یه ژنراتور طراحی شده برای یه شبکه ظرفیت نامیش میشه 140 کیلو ولت آمپر فرض که با ضریب توان یک کار کنه جریانش میشه 212 آمپر
حال سوال اینجاست کلید اتوماتیکی که برای این شبکه باید طراحی بشه باید تا هشتاد درصد جریان نامی طراحی بشه درسته ؟؟
یعنی اتوماتیک 180 آمپری می خواد که نداریم 200 آمپری می ندازیم درسته ؟

به نظر شما اصلا به طور کلی محاسباتی که در موردش انجام دادم که توی فایل ضمیمه کردم درسته ؟
اصلا فرم بندی تابلو طراحیش درسته ؟
طراحی فیوز میوز ها درسته ؟
میشه راهنماییم کنید بی زحمت ؟
socket__panel-92.12.pdf

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
یه ژنراتور طراحی شده برای یه شبکه ظرفیت نامیش میشه 140 کیلو ولت آمپر فرض که با ضریب توان یک کار کنه جریانش میشه 212 آمپر
حال سوال اینجاست کلید اتوماتیکی که برای این شبکه باید طراحی بشه باید تا هشتاد درصد جریان نامی طراحی بشه درسته ؟؟
یعنی اتوماتیک 180 آمپری می خواد که نداریم 200 آمپری می ندازیم درسته ؟

به نظر شما اصلا به طور کلی محاسباتی که در موردش انجام دادم که توی فایل ضمیمه کردم درسته ؟
اصلا فرم بندی تابلو طراحیش درسته ؟
طراحی فیوز میوز ها درسته ؟
میشه راهنماییم کنید بی زحمت ؟
socket__panel-92.12.pdf
سلام محسن جان
اتوماتیک 180 امپری هم داریم.
چرا 80 %؟؟؟
باید به اندازه جریان نامی و البته بیشتر هم باشه .(رنج نامی کلید)

moh3n_s

عضو جدید
سلام محسن جان
اتوماتیک 180 امپری هم داریم.
چرا 80 %؟؟؟
باید به اندازه جریان نامی و البته بیشتر هم باشه .(رنج نامی کلید)

منظورم از 80 درصد اشتباه بود یعنی میخواستم بگم که طوری کلید رو طراحی کنیم که جریان نامی هشتاد درصد رنج کلید باشه
یعنی به قول خودتون بیشتر باشه

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
منظورم از 80 درصد اشتباه بود یعنی میخواستم بگم که طوری کلید رو طراحی کنیم که جریان نامی هشتاد درصد رنج کلید باشه
یعنی به قول خودتون بیشتر باشه
خب این هم به گونه ای درست در نمیاد. چرا میخوای جریان خط 80% جرین نامی کلید باشه ؟
خود کلید ها ی اتوماتیک رله دارن .
50/51
دو رنج برای تنظیم کردن حفاظت در برابر اضافه جریان و اتصال کوتاه
رنج اضافه جریان معمولا 1.2 جریان مصرفی باشه خوبه.
و رنج تصال کوتاه با وجود بار موتوری 8برابر و بدون بار موتوری 6 برابر در حداقل زمان
رنج اتصال کوتاه دیگری برای کلید های قدرت هست که نشون دهنده وصل شدن کلید پس از اتصال کوتاه و قطع شدن هست. این جریان با توجه به محاسبات اتصال کوتاه سستم به گونه ای که کمتر از دیگرجریان های اتصال کوتاه باشد انتخاب میشود.
رنج دیگری که اصولا بیشتر از بقیه جریان های اتصال کوتاه است . جریانی است که کلید فقط یک بار میتواند قطع کند.
که در کلید ها یا برند مختلف اندیس های مختلف دارد.
حالا جریان نامی کلید تفاوتی ندارد که چقدر از جریان خط بیشتر باشد . هر چه بیشترهزینه بیشتر

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
1- یک پنل خورشیدی رو اگر بوسیله یک عدسی گرمای شدید تری از نور افتاب رو بهش بدیم ولتاژ بیشتری تولید میکنه ؟
2- اگر در مسیر موتور از استابیلایزر استفاده کنیم بازم جریان راه اندازی داریم ؟

khalilonline

عضو جدید
با سلام و عرض ادب

دوستان من الان دانشجو ارشد برق قدرت هستم و میخام از دوستان راهنمایی بخوام که پایان نامه را در چه زمینه ای کار کنم؟که برای قبولی در مقطع دکتری دانشگاه های زیادی این زمینه را بخواند و همین اینکه بروز باشه و به راحتی بتونم ازش مقاله isi در بیارم.
علاقه برام مهم نیست چون به بیشتر گرایش ها به یک مقدار علاقه دارم و برام فرقی نمیکنه.بیشتر هدفم به راحتی در مقطع بالاتر ادامه دادن هست.
باسپاس

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
با سلام و عرض ادب

دوستان من الان دانشجو ارشد برق قدرت هستم و میخام از دوستان راهنمایی بخوام که پایان نامه را در چه زمینه ای کار کنم؟که برای قبولی در مقطع دکتری دانشگاه های زیادی این زمینه را بخواند و همین اینکه بروز باشه و به راحتی بتونم ازش مقاله isi در بیارم.
علاقه برام مهم نیست چون به بیشتر گرایش ها به یک مقدار علاقه دارم و برام فرقی نمیکنه.بیشتر هدفم به راحتی در مقطع بالاتر ادامه دادن هست.
باسپاس
اگه بخواین از پایان نامتون مقاله درست حسابی ISI (با Impact Factor بالا) در بیارید از هیچ کدوم به راحتی در نمیاد، اگه هم بخواین با ضریب پایین تر بدین از هر پایان نامه ای در میاد.

khalilonline

عضو جدید
اگه بخواین از پایان نامتون مقاله درست حسابی ISI (با Impact Factor بالا) در بیارید از هیچ کدوم به راحتی در نمیاد، اگه هم بخواین با ضریب پایین تر بدین از هر پایان نامه ای در میاد.

مرسی از راهنماییتون.

میشه بفرمایید کدام زمینه بهتره که کار کنم؟سپاس

Ice Man

مدیر تالار مهندسی برق
مدیر تالار
مرسی از راهنماییتون.

میشه بفرمایید کدام زمینه بهتره که کار کنم؟سپاس
واقعیتش نمیشه برای دیگرون نظر داد، شاید من یه عنوانی بگم شما اصلا در اون مورد اطلاعاتی نداشته باشین و یا نتونید اطلاعات و دیتای کافی پیدا کنید، با توجه به اینکه میگید از نظر گرایش فرقی نمیکنه یه موضوعی که خودتون علاقه دارین و یا استادتون پیشنهاد میکنه رو کار کنید.

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
میگویند اگر به جای بار یک موتور القایی یک محرک مکانیکی بذارید که محور رو به گردش دربیاره در استاتور ولتاز القا میشه . و موتور به زنراتور تبدیل میشه . پره ای ساختیم و به محور موتور نصب کردیم و با وزش باد پره محور رو به گردش دراورد تا جایی که حدودا 200 دور در دقیقه میزد . اما ولتازی در قسمت استاتور القا نشد دلیلش چیست؟
..
تفاوت موتور اسنکرون القایی با رتور سیم بندی شده و رتور قفسی در چیست ؟جریان راه اندازی کدام موتور بیشتر است .؟

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
میگویند اگر به جای بار یک موتور القایی یک محرک مکانیکی بذارید که محور رو به گردش دربیاره در استاتور ولتاز القا میشه . و موتور به زنراتور تبدیل میشه . پره ای ساختیم و به محور موتور نصب کردیم و با وزش باد پره محور رو به گردش دراورد تا جایی که حدودا 200 دور در دقیقه میزد . اما ولتازی در قسمت استاتور القا نشد دلیلش چیست؟
..
تفاوت موتور اسنکرون القایی با رتور سیم بندی شده و رتور قفسی در چیست ؟جریان راه اندازی کدام موتور بیشتر است .؟

فکر میکنم رتور باید سیم پیچی شده باشه و بهش جریان تحریک متصل بشه تا باچرخوندنش ولتاژ در استاتور القا بشه.
وگرنه یه تیکه اهن رو بچرخونی مگه چی میخاد بشه که ولتاژ بهت بده.
موتورهای اسنکرون یا القایی دو نوع دارند(به لحاظ نوع رتور)
رتور قفس سنجابی و رتور سیم پیچی شده.تفاوتشون اینه که تو یکی سیم پیچ گذاشتن(تقریبا شبیه به ارمیچر ماشین های dc ولی کلکتور و اون داستانها نیست و سه تا رینگ داریم-به تعداد فازها) تو قفس سنجابی یک سری میله داخل روتور گذاشتن و دو سرش رو با حلقه های اتصال کوتاه بستن.
نمیدونم جریان راه اندازی کدوم بیشتر هست ولی میشه جریان راه اندازی موتورهای رتور سیم پیچی شده رو با اعمال یکسری روشها کم کرد-مثلا از مقاومت متغییر در مسیر سیم پیچی های رتور استفاده میکنن.

khalilonline

عضو جدید
..

sghl.
دوست عزیزمان درست فرمودن رتور باید سیم پیچی شده باشه و بهش جریان تحریک متصل بشه تا باچرخوندنش ولتاژ در استاتور القا بشه.
وگرنه یه تیکه اهن رو بچرخونی مگه چی میخاد بشه که ولتاژ بهت بده.

موتور آسنکرون به موتوری گفته میشه که رتور اون از نوع رتور قفسی میباشد که برای راه اندازی نیازی به جریان تحریک نیست و رتور اون به صورت استوانه اتصال کوتاه شده است و با این کار اگه به استاتور ولتاژ بدیم در حلقه های اتصال کوتاه جریانی القا میشود و این با عامل به وجود اورنده خودش مخالفت میکند و باعث گردش میشود.ولی به موتور های رتور سیمپیچی شده بیشتر موتورهای سنکرون گفته میشه که رتور اون سیم پیچی شده است.

جریان راه اندازی موتورهای آسنکرون بیشتر ه نسبت به سنکرون.