تاپیک سوالات قدرتی

محممد آقا

عضو جدید
کاربر ممتاز
طراحی تابلوهای برق و تاسیسات ساختمان می خوام یاد بگیرم
دوستان راهنمایی کنید
در مرود طراحی تابلو برق

من به شخصه کتاب فنی حرفه ای رو به شما توصیه میکنم ............البته اصولا بایستی کار عملی رو هم بلد باشین تا بتونین طراحی موفقی انجام بدین :smile:

ir_majhool

عضو جدید
0.5 amp ups automatic transfer switch circuit

0.5 amp ups automatic transfer switch circuit

سلام دوستان
در ادامه مراحل ساخت ups پس از برطرف شدن مشکا مدار اینورترم حالا نوبت به مداری هست که باید بار رو وقتی که برق قطع میشه از اینورتر تغذیه کنه و وقتی که برق میاد از خود برق شهر
اسم این دستگاه هم همونطور که دوستانمون در همین تاپیک راهنمایی کردند
ups automatic transfer switch circuit می باشد
عملکرد این دستگاه در فایل پی دی اف زیر نشون داده شده
حالا در خواستی که دارم اینه که کسی مدارشو داره یا جایی در نت دیده تا بهم برسونه
من خودم دنبالشم در نت ولی از شما هم کمک میخوام
ممنون میشوم

پیوست ها

• ups automatic transfer switch circuit.PDF
    404.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0

saeid.shkb

عضو جدید
YE MAGHALE MIKHAM RAJE B اثر بارهای غیرخطی بر روی سیستم های قدرت و تجهیزات مربوطه.MERCCCCCCC

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام د وستان
دو سوال در مورد کولرهای دو تکه
تو سیم کشی خانگی برای کولرهای دو تکه چجوری سیم کشی صورت میگیره . آیا مثل کولرهای پنجره ای نیاز به تغذیه عادی داره یا اینکه به سیم های دیگه ای هم نیاز داریم .
دیروز سیم کشی منزلی رو دیدم این سوال برام پیش اومد . علاوه بر کابل تغذیه سه تا سیم دیگه هم بود که وقت نداشتم ازشون سر بیارم و از اونجا که تابحال سیم کشی این کولرها رو انجام ندادم این سوال برام پیش اومد .

سوال دوم هم اینکه آیا می تونیم لوله ی مسی انتقال برودت رو از توی دیوار یا کف عبور داد .
در صورت مثبت بودن جواب آیا امکان خم کاری مناسب وجود داره و آیا می تونیم چنین لوله هایی رو با عایق مخصوص خودش تهیه کنیم .

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام د وستان
دو سوال در مورد کولرهای دو تکه
تو سیم کشی خانگی برای کولرهای دو تکه چجوری سیم کشی صورت میگیره . آیا مثل کولرهای پنجره ای نیاز به تغذیه عادی داره یا اینکه به سیم های دیگه ای هم نیاز داریم .
دیروز سیم کشی منزلی رو دیدم این سوال برام پیش اومد . علاوه بر کابل تغذیه سه تا سیم دیگه هم بود که وقت نداشتم ازشون سر بیارم و از اونجا که تابحال سیم کشی این کولرها رو انجام ندادم این سوال برام پیش اومد .

سوال دوم هم اینکه آیا می تونیم لوله ی مسی انتقال برودت رو از توی دیوار یا کف عبور داد .
در صورت مثبت بودن جواب آیا امکان خم کاری مناسب وجود داره و آیا می تونیم چنین لوله هایی رو با عایق مخصوص خودش تهیه کنیم .

سلام دوست عزيز
منظور شما همان اسپيليت هاي گازي هست كه از محل جعبه فيوز داخلي ساختمان سه رشته سيم يا يك كابل سه رشته تا محل نصب كندانسور بايد انجام شود همان تكه اول كه خارج از ساختمان نصب مي شود بعد از محل نصب كندانسور تا محل نصب اواپراتور يا همون تكه دوم يونيت داخلي سه رشته سيم يا يك كابل سه رشته همراه با لوله هاي مبرد كه از جنس مس مي باشد كه اصولا عايق دارند كشيده مي شود مقطع سيم يا كابل طبق ظرفيت اسپيلت شما تعريف مي شود
درمورد سوال دوم
بهتر است اين كار انجام نشود چون اين لوله ها بسيار حساس مي باشد و در اينده احتمال سوراخ شدن و نياز به تعمير نگهداري دارند بهتر است از داخل سقف كاذب يا كانال عبور داده شوند كه دسترسي به انها اسان باشد
خم كاري اين نوع لوله ها بادست انجام مي شود يا از يك نوع فنر مناسب استفاده ميشود لوله ها وعايق مربوطه دربازار موجود مي باشد و به راحتي ميتوان تهيه كرد
براي مناطقي كه اب و هواي خشك دارن استفاد از اين نوع كولر ها مقرون به صرفه نيست مخصوصا با هزينه هاي برق جديد
موفق باشيد

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوست عزيز
منظور شما همان اسپيليت هاي گازي هست كه از محل جعبه فيوز داخلي ساختمان سه رشته سيم يا يك كابل سه رشته تا محل نصب كندانسور بايد انجام شود همان تكه اول كه خارج از ساختمان نصب مي شود بعد از محل نصب كندانسور تا محل نصب اواپراتور يا همون تكه دوم يونيت داخلي سه رشته سيم يا يك كابل سه رشته همراه با لوله هاي مبرد كه از جنس مس مي باشد كه اصولا عايق دارند كشيده مي شود مقطع سيم يا كابل طبق ظرفيت اسپيلت شما تعريف مي شود
درمورد سوال دوم
بهتر است اين كار انجام نشود چون اين لوله ها بسيار حساس مي باشد و در اينده احتمال سوراخ شدن و نياز به تعمير نگهداري دارند بهتر است از داخل سقف كاذب يا كانال عبور داده شوند كه دسترسي به انها اسان باشد
خم كاري اين نوع لوله ها بادست انجام مي شود يا از يك نوع فنر مناسب استفاده ميشود لوله ها وعايق مربوطه دربازار موجود مي باشد و به راحتي ميتوان تهيه كرد
براي مناطقي كه اب و هواي خشك دارن استفاد از اين نوع كولر ها مقرون به صرفه نيست مخصوصا با هزينه هاي برق جديد
موفق باشيد
سلام دوست من
خيلي ممنون بابت جواب
چند سوال ديگه جسارتا ..
آيا از سيم سوم كابل ياسيم بعنوان ارت استفاده مي كنيم ؟
اگر خير لطفا كمي توضيح بفرماييد .
سوال دوم :
بعضي از اين كولر ها دو اپراتور دارند . آيا براي اپراتور دوم هم بايد از كندانسور سيم كشي جدا انجان داد يا از اپراتو اول هم مي تونيم استفاده كنيم .
سوال سوم :
با توجه به لوله گذاري هر اپراتور از كندانسور آيا محدوديت مترا‍‍ژ لوله مسي (‌فكر كنم 14 متر افقي)‌شامل هر دو لوله خواهدشد يا اينكه مجموع متراژ نبايسي از اين مقدار تجاوز كند ؟

اگر نكات خاصي براي سيم كشي و لوله گذاري ايسن سيستم بخاطر داريد لطفا بنده و ساير دوستان علاقمند رو هم راهنمايي بفرماييد.
پيشاپيش ممنونم ..

محـسن ز

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام دوست من
خيلي ممنون بابت جواب
چند سوال ديگه جسارتا ..
آيا از سيم سوم كابل ياسيم بعنوان ارت استفاده مي كنيم ؟
اگر خير لطفا كمي توضيح بفرماييد .
سوال دوم :
بعضي از اين كولر ها دو اپراتور دارند . آيا براي اپراتور دوم هم بايد از كندانسور سيم كشي جدا انجان داد يا از اپراتو اول هم مي تونيم استفاده كنيم .
سوال سوم :
با توجه به لوله گذاري هر اپراتور از كندانسور آيا محدوديت مترا‍‍ژ لوله مسي (‌فكر كنم 14 متر افقي)‌شامل هر دو لوله خواهدشد يا اينكه مجموع متراژ نبايسي از اين مقدار تجاوز كند ؟

اگر نكات خاصي براي سيم كشي و لوله گذاري ايسن سيستم بخاطر داريد لطفا بنده و ساير دوستان علاقمند رو هم راهنمايي بفرماييد.
پيشاپيش ممنونم ..

سلام دوست عزيز تارنماي ذيل را بخوانيد اكثر جوابهاي شما در آن هست اگرسوال ديگري بود در خدمتم

http://www.zamanianco.com/modules/InsGuidkoler.aspx

yousef nazari

عضو جدید
سلام دوستان.
تو دوره فوق واسه گرايش قدرت يا سيستم ضروري ترين نرم افزار هايي كه بايد بلد بود كدومان ؟
ممنون.

reza1559

عضو جدید
درود.
چطور میشه تشخیص داد واسه راه اندازی یه الکتروموتور چه کنتاکتوری با چه آمپری یا چه کیلو واتی و چه رله ای و چه فیوزی و چه نمره کابلی رو انتخاب کرد؟
لطفا روش محاسبه رو عنوان کنید. درضمن نرم افزاری هست که همه ی اینا رو حساب کنه؟

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود.
چطور میشه تشخیص داد واسه راه اندازی یه الکتروموتور چه کنتاکتوری با چه آمپری یا چه کیلو واتی و چه رله ای و چه فیوزی و چه نمره کابلی رو انتخاب کرد؟
لطفا روش محاسبه رو عنوان کنید. درضمن نرم افزاری هست که همه ی اینا رو حساب کنه؟
نشریه 110-1 سازمان مدیریت و برنامه ریزی صفحه 107 تا 112 چند تا جدول هست از اونها استفاده کنید نشریه رو از اینجا می تونید دانلود کنید.

reza1559

عضو جدید
مدار فرمان و قدرت بالابر مغازه ای رو میخواستم که فکر کنم چپگرد راستگرد کنترل از یک نقطه باشه.
من توی یه مغازه 4 کنتاکتور با چهارتا کمک کنتاکتور دیدم با یه کلید استپ و دوتا استارت که یکی واسه بالا و دیگری واسه پائین.
لطفا کمک کنید شدیدا این مدار رو لازم دارم در ضمن مدار تک فاز رو میخواستم یعنی موتور تک فازه.
با سپاس

reza1559

عضو جدید
مدار فرمان و قدرت بالابر مغازه ای رو میخواستم که فکر کنم چپگرد راستگرد کنترل از یک نقطه باشه.
من توی یه مغازه 4 کنتاکتور با چهارتا کمک کنتاکتور دیدم با یه کلید استپ و دوتا استارت که یکی واسه بالا و دیگری واسه پائین.
لطفا کمک کنید شدیدا این مدار رو لازم دارم در ضمن مدار تک فاز رو میخواستم یعنی موتور تک فازه.
با سپاس
چرا کسی پاسخگو نیست؟!

zazo

عضو جدید
سلام
یه سوال دارم.... فاصله دو تا پایه روشنایی با ارتفاع 2.5 و عرض جاده 3 متر رو چجوری محاسبه می شه؟ اگه روشنایی کف 5 لوکس باشه.
مرسی از توجهت

bpz

عضو جدید
سایز MCCB و CT در فیدر های خروجیLV 400v/230v به ترتیب زیر:
1- 110v ups system- 100 kw
2- 110v DC-BATTERY SYSTEM- 20kw
3- feeder for transformer control panel
با توجه به استاندارد بهتر است چه مقدار (چند آمپر) انتخاب شود؟

sajjad hosieni

عضو جدید
سلام من امسال رشته قدرت دانشگاه سجاد مشهد قبول شدم ميخواستم بدونم درآمدش از عمران بيشتره يا كمتر به هردو علاقه دارم ولي اگه عمرانو برم يك سال ديگه ميمونم ميشه كمكم كنين خواهشا

سلام مهندس من امسال برق قدرت دانشگاه غيرانتفاعي آوردم ولي دوست دارم سال ديگه دولتي بيارم شما نظرت چيه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

mr.edison

عضو جدید
با سلام و خسته نباشيد
> ميخواستم قدرت و گشتاور و دور در دقيقه مورد نياز ژنراتور خالي(بدون موتور...)3.5 و 7.5 كيلووات
تكفاز را سوال كنم.لطفا راهنماييم كنيد.
ممنون

e_k48

عضو جدید
با سلام می خواستم در مورد تست فرانکلین که مربوط به اندازه گیری میزان عایق بودن پوشش روی فولاد ها است سوال کنم کجا این تست وجود دارد یا چه تست های جایگزینی هست که میتوان با ان میزان عایق بودن پوشش را تعیین کرد؟ با تشکر از راهنمایی شما

hosseinassar

مدیر ارشد
با سلام و خسته نباشيد
> ميخواستم قدرت و گشتاور و دور در دقيقه مورد نياز ژنراتور خالي(بدون موتور...)3.5 و 7.5 كيلووات
تكفاز را سوال كنم.لطفا راهنماييم كنيد.
ممنون
سلام
اطلاعاتی که از ژنراتور دادید خیلی کمه و نمیشه محاسبه کرد

mr.edison

عضو جدید
چه اطلاعاتي مورد نيازه؟!
ژنراتور خاصي مد نظرم نيست.
فقط بازده اش خوب باشه.فكر كنم همين اطلاعات كافي باشه.

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال دارم.... فاصله دو تا پایه روشنایی با ارتفاع 2.5 و عرض جاده 3 متر رو چجوری محاسبه می شه؟ اگه روشنایی کف 5 لوکس باشه.
مرسی از توجهت
برای محاسبه روشنایی خیابان و محیط های بیرونی یک روش دستی هست که تو 2-3 خط نمیشه توضیح داد باید به کتاب اصول طراحی روشنایی کاوه احمدیان یا مهندسی روشنایی کلهر یا کتابهایی نظیر اینها مراجعه کنید و یا اینکه از نرم افزار دیالوکس استفاده کنید.
چراغ های خیابانی ارتفاعشون 5-6 متر و در اتوبانها شاید هم بیشتر هست. و این ارتفاع نصب شما صحیح نیست
ولی برای آشنایی شما با دیالوکس طرحی مشابه شرایط شما طراحی کردم که استاندارد نیست ولی خروجی Pdf رو از اینجا دانلود کنید.
مشاهده پیوست 11.pdf

آخرین ویرایش:

mr.edison

عضو جدید
شاید اطلاعات کافی باشه ولی من با این اطلاعات نمیتونم حساب کنم

من قدرت و گشتاور و دور در دقيقه مورد نياز ژنراتور خالي(بدون موتور...)3.5 و 7.5 كيلووات
تكفاز موجود در بازار رو ميخوام!
هر اطلاعاتي لازمه بفرماييد تا تهيه كنم!

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
من قدرت و گشتاور و دور در دقيقه مورد نياز ژنراتور خالي(بدون موتور...)3.5 و 7.5 كيلووات
تكفاز موجود در بازار رو ميخوام!
هر اطلاعاتي لازمه بفرماييد تا تهيه كنم!

قبلا بحثی مشابه اینجا شده ببینید بدردتون میخوره ؟

baradaranhamid

عضو جدید
درود
در اینها نشان هائیست برای کسانیکه تفکر و تعقل می کنند و از زیر و زبر این خطوط به حرکت در می آیند تا آنها را ببینند و برخوردی صورت نگیرد

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سیم کشیو لوله گذاری کولرهای اسپلیت

سیم کشیو لوله گذاری کولرهای اسپلیت

سلام دوستان .
می خوام یه آپارتمان رو سیم کشی کنم و تابحال با کولرهای دوتکه کار نکردم . میخواستم خواهش کنم در مورد لوله گذاری ( لوله کشی زیر کار) این نوع کولرها توضیح کاملی اگر دارین راهنمایی کنین .
- نوع لوله؟
- پوشش های لوله ؟
اسم بازاری لوله و نکته هایی که باید رعایت کنیم ؟
آیا میشه کابل تغذیه رو هم کنار لوله عبور داد ؟
دیدم وقتی لوله کشی این نوع کولرها انجام میشه روی اون قسمتی که داخل ساختمون ( اپراتور) قرار میگیره یه چیز مستطیل شکلی میزارن . میخوام بدونم اون چیه؟

پیشاپش ممنون .