تاپیک سوالات قدرتی

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام دوستان
ميخوام با هم در مورد يه موضوعي بحث کنيم که به ظاهر راحته ولي قابليت به چالش کشيدن رو داره

از درس بررسي1 به خاطر داريم که به ما گفتن:
هنگام طراحي يه خط انتقال وقتي با توجه به سطح مقطع هادي هاي خط، برآورد ميشه که اين خط داراي اضافه جريان هست دو راه داريم:
1-افزايش سطح مقطع هادي ها
2-چند مداره کردن خط انتقال تا به اين ترتيب جريان در هر مدار تقسيم بشه و خط دچار اضافه جريان نشه

همچنين در ولتاژهاي بالا براي جلوگيري از پديده کرونا خط رو باندل مي کنيم

حالا نکته اينه که در عمل چند مداره کردن خط با باندل کردن خط چه فرقي داره؟
به طور مثال وقتي از يک فاز 1000 آمپر مي گذره و ما اون رو دو مداره ميکنيم از هر مدار 500آمپر ميگذره
حالا اگه همين خط تک مداره 1000 آمپر رو به صورت دوتايي باندل کنيم باز هم از هر سيم مجزا در يک باندل 500آمپر ميگذره!!!
پس باندل کردن و چند مداره کردن چه فرقي کرد؟

يه سوال ديگه اينکه باندل کردن چه جوري از بروز کرونا جلوگيري ميکنه؟
ميدونيم که کرونا به خاطر ولتاژ هاي بالاي خطوط انتقال اتفاق مي افته
مثلا يه خط 400kV رو در نظر بگيربد که به صورت 4تايي باندل شده، ما با باندل کردن ولتاژ خط رو که کاهش نميديم که انتظار داشته باشيم کرونا بر طرف بشه، فقط داريم جريان رو کاهش ميدهيم! عامل اصلي کرونا هم ولتاژ هست نه جريان!
اگه به جاي 4تا 100تا باندل هم بکنيم ولتاژ 400kV سر جاشه و همون کرونا رو داريم

نظرتون چيه؟

فقط تو رو نيايد بگيد که تفاوت باندل کردن و چند مداره کردن اينه که در باندل کردن فاصله هاديهاي هر فاز کمه و در چند مداره کردن فاصله بين هاديها زياده
همونطور که گفتم منظورم تفاوت عمليه نه تفاوت در چيدمان!
تفاوت عملیش رو پرسیدید، باندل و چندمداره هم از لحاظ شکل ظاهر و هم از لحاظ استفاده و کاربرد با هم متفاوتن. اصلاً این دو تا قابل قیاس نیستن، مثل اینه بخوایم بگیم سه تا خط تکفاز چه فرقی با یه خط سه فاز داره!
توی باندل در واقع یه کابل داریم که به چند رشته کابل تقسیم شده. مثلاً اینجوری در نظر بگیرید که سه تا کابل رو به هم چسبوندیم (یعنی فاصله بینشون خیلی ناچیزه) در نتیجه مقاومت کمتر میشه و ظرفیت جریان عبوری بیشتر و اثر کرونا هم کاهش پیدا میکنه. دلیلش هم اینه که اثر پوستی کاهش پیدا میکنه (چون سه تا کابل داریم که شعاعشون کمتر از یه کابل هست)
در حالی که توی چندمداره، فاصله بین کابلها زیاد هست، انگار که کلاً دو تا خط جدا از هم داریم. در اینصورت اگه مشکلی واسه یکی از مدارا به وجود بیاد، مدار دوم جریان رو عبور میده.
ما توی درس بررسی، باندل رو به شکل چند کابل جدا از هم نشون میدیم، اما در عمل اینطور نیست و باندل ها کلاً یه کابل هستن. اگه شما زیر یه دکل وایسید، از اون فاصله متوجه نمیشید که کابلش باندل هست یا نه، اما چندمداره بودن رو از فاصله خیلی دور هم میتونید ببینید (مثلاً به جای سه تا کابل، شش تا کابل با فاصله میبینید)

در عمل هر وقت بخوان کرونا رو کاهش بدن از باندل استفاده میکنن، توی ایران هم اکثر خطا باندل دوتایی هستن.
و هر وقت بخوان توان بیشتری عبور بدن و ضریب اطمینان انتقال رو هم بالا ببرن از چند مداره استفاده میکنن (که بازم توی ایران اکثر خطا دومداره هستن)
این دو تا رو با هم ترکیب نکنید!

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
تفاوت عملیش رو پرسیدید، باندل و چندمداره هم از لحاظ شکل ظاهر و هم از لحاظ استفاده و کاربرد با هم متفاوتن. اصلاً این دو تا قابل قیاس نیستن، مثل اینه بخوایم بگیم سه تا خط تکفاز چه فرقی با یه خط سه فاز داره!
توی باندل در واقع یه کابل داریم که به چند رشته کابل تقسیم شده. مثلاً اینجوری در نظر بگیرید که سه تا کابل رو به هم چسبوندیم (یعنی فاصله بینشون خیلی ناچیزه) در نتیجه مقاومت کمتر میشه و ظرفیت جریان عبوری بیشتر و اثر کرونا هم کاهش پیدا میکنه. دلیلش هم اینه که اثر پوستی کاهش پیدا میکنه (چون سه تا کابل داریم که شعاعشون کمتر از یه کابل هست)
در حالی که توی چندمداره، فاصله بین کابلها زیاد هست، انگار که کلاً دو تا خط جدا از هم داریم. در اینصورت اگه مشکلی واسه یکی از مدارا به وجود بیاد، مدار دوم جریان رو عبور میده.
ما توی درس بررسی، باندل رو به شکل چند کابل جدا از هم نشون میدیم، اما در عمل اینطور نیست و باندل ها کلاً یه کابل هستن. اگه شما زیر یه دکل وایسید، از اون فاصله متوجه نمیشید که کابلش باندل هست یا نه، اما چندمداره بودن رو از فاصله خیلی دور هم میتونید ببینید (مثلاً به جای سه تا کابل، شش تا کابل با فاصله میبینید)

در عمل هر وقت بخوان کرونا رو کاهش بدن از باندل استفاده میکنن، توی ایران هم اکثر خطا باندل دوتایی هستن.
و هر وقت بخوان توان بیشتری عبور بدن و ضریب اطمینان انتقال رو هم بالا ببرن از چند مداره استفاده میکنن (که بازم توی ایران اکثر خطا دومداره هستن)

ولی فاصله باندل ها هم خیلی هم کم نیست 40 یا 50 سانتی متره! یعنی اینجا که وقتی از کنار خطای 132 رد میشی کاملا واضح دیده میشه که باندل هست خط !:surprised:

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

ولی فاصله باندل ها هم خیلی هم کم نیست 40 یا 50 سانتی متره! یعنی اینجا که وقتی از کنار خطای 132 رد میشی کاملا واضح دیده میشه که باندل هست خط !:surprised:
شما هم که همش از ما سوتی بگیر!:D
ولی دیگه کاملاً واضح هم دیده نمیشه! ارتفاع یه دکل 132 هم انقدر زیاد هست که به این راحتیا نمیشه باندل رو تشخیص داد!
کلاً منظورم این بود تشخیص باندل به این راحتیا نیست و باید خیلی دقت بشه. من وقتی توی جاده سوار ماشین هستم، خطوط دومداره رو به شکل واضح میبینم، اما باندل رو خیر،

challenger_69

عضو جدید

شما محاسن باندل رو در قسمتی که مشخص کردم به خوبی گفتید!

اما حالا سیستم چند مداره رو هم در نظر بگیرید تک تک محاسن باندل رو داره
1-مقاومت کمتر میشه
2-
ظرفیت جریان عبوری بیشتر میشه که در نتیجه اثر کرونا هم کاهش پیدا میکنه.
3-
اثر پوستی کاهش پیدا میکنه
باور کنید به غیر از بحث قابلیت اطمینان برای سیستم چند مداره که مثلا اگه یکی از خطوط دچار آسیب بشه خط دیگه جورش رو میکشه بقیه ویژگی های سیستم باندل شده و چند مداره شبیه همه:razz:

یه سوال فنی دیگه: از کجا میفهمن که یک خط احتیاج به باندل کردن داره؟
اینکه یک خط چند مداره باید طراحی بشه رو به راحتی میشه با محاسبه جریان بار و مقایسه اون با ظرفیت جریان عبوری هادی خط تعیین کرد؟
حالا تعداد باندل رو از کجا میفهمن؟کورنا سنج داریم؟:biggrin:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
ئه...! اگر نمیشد که مطرح نمیکردم.
اره میشه . فقط چطور شدنش رو شما بگید.

من خب نمیدونم چطوری میشه!:question:
الان ما برای یه نقطه محاسباتو انجام دادیم فیوز 5 لازم داریم ولی میخواین 25 بذاریم درسته؟ جاشو نباید تغییر بدیم؟

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز

1-مقاومت کمتر میشه
2-
3-
باور کنید به غیر از بحث قابلیت اطمینان برای سیستم چند مداره که مثلا اگه یکی از خطوط دچار آسیب بشه خط دیگه جورش رو میکشه بقیه ویژگی های سیستم باندل شده و چند مداره شبیه همه:razz:

اینکه یک خط چند مداره باید طراحی بشه رو به راحتی میشه با محاسبه جریان بار و مقایسه اون با ظرفیت جریان عبوری هادی خط تعیین کرد؟

دو مداره تاثیری رو سلف و خازن خط نداره دوتا مدار جدا هستن ولی باندل کردن ظرفیت خازنی و سلفی رو تغییر میده.

2. الان جریان خط کم باشه کرونا کم میشه؟

راستش من اصلا متوجه نمیشم چرا دارین این مقایسه رو میکنین؟
........
من فکر میکنم خیلی چیزا در کرونا تاثیر داره حتی اب و هوا !!
در مورد تعداد باندل: چون در ظرفیت سلفی و خازنی اثر داره با توجه به اینها تعدادش تعیین میشه ولی تو ایران فکر میکنم فقط باندل دوتایی داریم.

آخرین ویرایش:

challenger_69

عضو جدید
دو مداره تاثیری رو سلف و خازن خط نداره دوتا مدار جدا هستن ولی باندل کردن ظرفیت خازنی و سلفی رو تغییر میده.

........
تعداد باندل در ظرفیت سلفی و خازنی اثر داره با توجه به اینها تعیین میشه ولی تو ایران فکر میکنم فقط باندل دوتایی داریم

راستش نظر منم با شما یکی هست
منم میگم اگه هزارتا باندل هم بکنیم چون کرونا به ولتاژ ربط داره نه به جریان. پس اگه جریان خط کم بشه کرونا کم نمیشه

ولی چون دوست خوبمون در پست قبلی گفتن:
باندل ظرفیت جریان عبوری بیشتر و اثر کرونا هم کاهش پیدا میکنه. دلیلش هم اینه که اثر پوستی کاهش پیدا میکنه
منم این مورد زو عرض کردم

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

1-مقاومت کمتر میشه
2-
3-

نه اینطور نیست که چندمداره هم کرونا رو کاهش بده و توی چندمداره مقاومت و اثر پوستی به میزان خیلی کمتری نسبت به باندل کاهش پیدا میکنه. توی چند مداره، از همون کابلی استفاده میشه که توی تک مداره استفاده میشده. انگار که میخوایم دو تا مدار سه فاز جداگانه داشته باشیم. اما توی کرونا همون کابل رو به چند کابل کوچکتر تقسیم میکنیم و در نتیجه اثر پوستی و طبعاً به میزان خیلی زیادی کاهش پیدا میکنه، در حالیکه توی دومداره، کابل همون کابله. در عمل این دو تا اصلاً هیچیشون شبیه هم نیست!

در مورد بقیه سئوالایی که پرسیدید تا اونجا که میدونم هر چی ولتاژ خط بیشتر بشه نیاز به باندل هم بیشتر میشه. چون اثر پوستی و نویز با افزایش ولتاژ بیشتر میشه و توی خطهای فوق فشار قوی حتماً باید از باندل استفاده بشه. علاوه بر اون، کابلای فشار قوی وزنشون هم بیشتر هست و با باندل کردن وزن رو به چند کابل تقسیم میکنیم، همینطور جریان شارژ کمتر میشه و SIL (بار طبیعی یا امپدانس موجی) هم بیشتر.
در کل هر چی ولتاژ خط بیشتر بشه، نیاز به باندل بیشتر میشه و هر چی طول خط و ولتاژ خط بیشتر بشه (این رو مطمئن نیستم) نیاز به چندمداره بودن بیشتر میشه.
تعدادش هم محاسبات خودش رو داره که فکر میکنم توی دانشگاه زیاد باهاش سروکار نداشته باشیم.
راستش نظر منم با شما یکی هست
منم میگم اگه هزارتا باندل هم بکنیم چون کرونا به ولتاژ ربط داره نه به جریان. پس اگه جریان خط کم بشه کرونا کم نمیشه

ولی چون دوست خوبمون در پست قبلی گفتن:

منم این مورد زو عرض کردم
منم متوجه نشدم چرا این دو تا رو مقایسه کردید و چطور این رو از حرفم نتیجه گرفتید! من اصلاً اسمی از جریان نیاوردم که!

آخرین ویرایش:

mostafa ghodrat

همکار مدیر مهندسی برق
کاربر ممتاز
من خب نمیدونم چطوری میشه!:question:
الان ما برای یه نقطه محاسباتو انجام دادیم فیوز 5 لازم داریم ولی میخواین 25 بذاریم درسته؟ جاشو نباید تغییر بدیم؟

خب منم گفتم به زمان اون دقت کنید نه به مکان یا چیز دیگه.
به هر حال این مورد وقتی اتفاق بیفته مسلما برای یک یا دو کلید نیست . و اگر مجموعه ای باشه مثلا برق منطقه ای یا هر جای دیگه ای بحث 40 50 کلید به بالاست . که این روش هم برای کاهش هزینست و هم تمام هماهنگی رله رو خیلی مختصر و مفید بیان میکنه.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
سلام به همه
امیدوارم سال خوبی داشته باشید

خلاصه ...
باید به زمان کلید توجه کرد . اما از چ طریق؟ یا چطور میشه زمان صحیح برای کلید 25 کیلو را بدست اورد. ؟
و اگر زمان رو بدست اوردین بگین منم یاد بگیرم؟:d

خب من یک پیشنهاد دارم
میدونیم که کلید ها و فیوز ها و رله ها و ... یک نمودار جریان-زمان دارن! که توی این نمودار یک منحنی وجود داره که برای هر جریانی، زمان تریپ رو نشون میده!
حالا با فرض اینکه ما میتونیم زمان مناسب رو برای این کلید تنظیم کنیم :

به جای بررسی نمودار جریان-زمان روی کاتالوگ کلید 25 کیلویی میریم سراغ این نمودار برای کلید (یا فیوز یا ...) 5 کیلوئی و زمان ِ جریانی که مد نظر ماست رو از روی اون قرائت کرده و روی کلید وارد میکنیم

البته از نظر تئوری بحث کردم و الا دستور اریپ به کلید توسط رله صادر میشه و باید رله رو تنظیم کرد

سلام دوستان
ميخوام با هم در مورد يه موضوعي بحث کنيم که به ظاهر راحته ولي قابليت به چالش کشيدن رو داره

از درس بررسي1 به خاطر داريم که به ما گفتن:
هنگام طراحي يه خط انتقال وقتي با توجه به سطح مقطع هادي هاي خط، برآورد ميشه که اين خط داراي اضافه جريان هست دو راه داريم:
1-افزايش سطح مقطع هادي ها
2-چند مداره کردن خط انتقال تا به اين ترتيب جريان در هر مدار تقسيم بشه و خط دچار اضافه جريان نشه

همچنين در ولتاژهاي بالا براي جلوگيري از پديده کرونا خط رو باندل مي کنيم

حالا نکته اينه که در عمل چند مداره کردن خط با باندل کردن خط چه فرقي داره؟
به طور مثال وقتي از يک فاز 1000 آمپر مي گذره و ما اون رو دو مداره ميکنيم از هر مدار 500آمپر ميگذره
حالا اگه همين خط تک مداره 1000 آمپر رو به صورت دوتايي باندل کنيم باز هم از هر سيم مجزا در يک باندل 500آمپر ميگذره!!!
پس باندل کردن و چند مداره کردن چه فرقي کرد؟

يه سوال ديگه اينکه باندل کردن چه جوري از بروز کرونا جلوگيري ميکنه؟
ميدونيم که کرونا به خاطر ولتاژ هاي بالاي خطوط انتقال اتفاق مي افته
مثلا يه خط 400kV رو در نظر بگيربد که به صورت 4تايي باندل شده، ما با باندل کردن ولتاژ خط رو که کاهش نميديم که انتظار داشته باشيم کرونا بر طرف بشه، فقط داريم جريان رو کاهش ميدهيم! عامل اصلي کرونا هم ولتاژ هست نه جريان!
اگه به جاي 4تا 100تا باندل هم بکنيم ولتاژ 400kV سر جاشه و همون کرونا رو داريم

نظرتون چيه؟

فقط تو رو نيايد بگيد که تفاوت باندل کردن و چند مداره کردن اينه که در باندل کردن فاصله هاديهاي هر فاز کمه و در چند مداره کردن فاصله بين هاديها زياده
همونطور که گفتم منظورم تفاوت عمليه نه تفاوت در چيدمان!

دوست عزیزم به پست های چند صفحه قبل اگر کراجعه کنید درباره خطوط چند مداره و باندل بحث شده

درسته که به نظر شبیه میان ولی هرکدوم کارائی خودشون رو دارن

راجع به سوال دومتون هم باید عرض کنم که کرونا با تجمع میدان روی سطح هادی رابطه داره! هرچی محیط هادی بیشتر بشه تجمع خطوط میدان در سطح هادی کمتر شده و کرونا کم میشه

سلام
من فکر میکنم باندل مثل اینه که شعاع یک هادی رو زیاد کردی(با توجه به توزیع میدان در سطح دو سیم. درسته ولتاژ همه هادی ها 400 هست ولی شکل میدان مهمه در بحث کرونا و اینکه حداکثر میدان کجا رخ میده و چقدره...) و این افزایش شعاع باعث میشه میدان روی سطح هادی متعادل تر باشه اخه یادمه تو سطح های تیز میدان شدید تره شما یه ولتاژ ثابتو به الکترود سوزنی اعمال کنی یا کروی فرق میکنه دیگه. یکی ممکنه باعث شکست هوا بشه در حالی که اون یکی نمیشه یعنی میتونه نشه!
در مورد جریان که باندل کردن نمیدونم تو دومداره و باندل چه فرقی داره شاید از نظرقابلیت اطمینان، حفاظت ها، هزینه و...
منم یه سوال برام پیش اومد!
این دو مداره ها در طول خط همواره دوتا مدارش مستقل هستن؟ یعنی یکی بره(مثلا سه فازش اتصال کوتاه بشه) اون یکی کاملا مستقل کار میکنه ؟
باندل که احتمالا مستقل نیستن دیگه!!

حالا چرا خمیازه میکشین وسط سوال؟:d

فرمایش شما درسته

خطوط دو مداره مستقل نیستن اکثرا! چون معمولا هر دو از باس مشترکی در یک پست گرفته میشن (البته نه همیشه) ولی در طول خط جدا از هم هستند

حفاظی خطوط دو مداره هم واسه همین دردسره چون اگر در یکی از خطوط اتصال کوتاه بشه، بسته به محل اتصال (ابتدا یا انتهای خط) ممکنه جهت جریان در مداری بعدی عوض بشه;)

ولی در خطوط باندل اصراری نداریم که خطوط جدا بشن و بعضا در برخی جاها به هم اتصال پیدا میکنن

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز

فکر نمیکنم که دلیل کاهش کرونا، کاهش اثر پوستی باشه چون اثر پوستی یه چیز دیگست

مهندس چه توی عمل و چه توی تئوری و درس بررسی، کابل های باندل با هم فاصله دارن و حتی یه رابطه و فرمولی هم برای محاسبه این اندازه هست

1-مقاومت کمتر میشه
2-
3-

دوست خوبم کرونا به جریان ربطی نداره

من نمیدونم شما چرا اتر پوستی رو با کرونا نسبت میدید؟! کلا مباحث جداگانه ای هستن

عرض کردم که مزایای متفاوتی دارن که صفحات قبلی بحث شده و میتونید مراجعه کنید

کرونا باعث افزایش تلفات میشه و از اینجا میشه فهمید که کرونا پدید میاد

........
من فکر میکنم خیلی چیزا در کرونا تاثیر داره حتی اب و هوا !!
در مورد تعداد باندل: چون در ظرفیت سلفی و خازنی اثر داره با توجه به اینها تعدادش تعیین میشه ولی تو ایران فکر میکنم فقط باندل دوتایی داریم.

بله، کرونا به جریان مدار هیچ ربطی نداره
تو ایران تا 4 باندله هم داریم خانوم مهندس:gol:

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
فکر نمیکنم که دلیل کاهش کرونا، کاهش اثر پوستی باشه چون اثر پوستی یه چیز دیگست

مهندس چه توی عمل و چه توی تئوری و درس بررسی، کابل های باندل با هم فاصله دارن و حتی یه رابطه و فرمولی هم برای محاسبه این اندازه هست
در مورد اون جمله فکر کنم کمی بد بیانش کردم. مشخصه که باندل فاصله بین چند ده سانتی هست، منظور من این بود که مثلاً باندل دوتایی در واقع یه کابل هست که به دو کابل تقسیم شده، درسته از هم فاصله دارن، ولی عملاً کار یک کابل رو انجام میدن. باندلها همیشه به همیشه به هم متصل هستن، اما چند مداره خیر.
توی درس بررسی هم باندل رو با فاصله زیاد (نسبت به دو مداره) از هم نشون میدادیم، در حالی که فاصله باندل در مقابل باندل ناچیزه. واسه همینه که خیلیا باندل رو با چندمداره اشتباه میگیرن (خود من هم مدت ها واسم سئوال بود)

در مورد ارتباط اثر پوسنی و کرونا، کرونا به دلیل ولتاژ بالا هوای اطراف خودش رو یونیزه میکنه، اثر پوستی هم همونطور که توی مغناطیس خوندیم این بود که جریان همیشه تمایل داره از پوسته کابل (نسبت به مرکز کابل) حرکت کنه و یه میدان مغناطیس قوی اطراف کابل ایجاد میکنه. اثر پوستی و کرونا با هم نسبت مستقیم دارن. یکی از اهداف اصلی باندل کردن کاهش اثر پوستی است. (البته کارای دیگه هم واسه کاهش اثر پوستی انجام میدن)

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
بله، کرونا به جریان مدار هیچ ربطی نداره
تو ایران تا 4 باندله هم داریم خانوم مهندس:gol:

کجا باندل 4تایی داریم؟

در مورد اون جمله فکر کنم کمی بد بیانش کردم. مشخصه که باندل فاصله بین چند ده سانتی هست، منظور من این بود که مثلاً باندل دوتایی در واقع یه کابل هست که به دو کابل تقسیم شده، درسته از هم فاصله دارن، ولی عملاً کار یک کابل رو انجام میدن. باندلها همیشه به همیشه به هم متصل هستن، اما چند مداره خیر.
توی درس بررسی هم باندل رو با فاصله زیاد (نسبت به دو مداره) از هم نشون میدادیم، در حالی که فاصله باندل در مقابل باندل ناچیزه. واسه همینه که خیلیا باندل رو با چندمداره اشتباه میگیرن (خود من هم مدت ها واسم سئوال بود)

در مورد ارتباط اثر پوسنی و کرونا، کرونا به دلیل ولتاژ بالا هوای اطراف خودش رو یونیزه میکنه، اثر پوستی هم همونطور که توی مغناطیس خوندیم این بود که جریان همیشه تمایل داره از پوسته کابل (نسبت به مرکز کابل) حرکت کنه و یه میدان مغناطیس قوی اطراف کابل ایجاد میکنه. اثر پوستی و کرونا با هم نسبت مستقیم دارن. یکی از اهداف اصلی باندل کردن کاهش اثر پوستی است. (البته کارای دیگه هم واسه کاهش اثر پوستی انجام میدن)

ولی در کرونا میدان الکتریکی مهمه نه الکترومغناطیسی!
اثر پوستی چطوری با باندل کم میشه؟ یعنی هر چی شعاع هادی بیشتر باشه اثر پوستی کمتره؟
اصلا اثر پوستی کمتر یا بیشتر یعنی چی؟
من یادمه به فرکانس بستگی داشت اثر پوستی!

آخرین ویرایش:

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
ولی در کرونا میدان الکتریکی مهمه نه الکترومغناطیسی!
اثر پوستی چطوری با باندل کم میشه؟ یعنی هر چی شعاع هادی بیشتر باشه اثر پوستی کمتره؟
اصلا اثر پوستی کمتر یا بیشتر یعنی چی؟
من یادمه به فرکانس بستگی داشت اثر پوستی!
زمانی که بررسی رو پاس کردم یه سری اسلاید مال یکی از دانشگاهای امریکا رو دانلود کرده بودم که چیزایی که گفتم رو داخلش نوشته بود.
اون اسلاید رو نمیتونم پیدا کنم، اما الان یه سرچ کرد و به این جمله رسیدم:
برای کاهش اثر پوستی در خطوط انتقال نیرو، از باندل کردن یا گروه‌بندی خطوط استفاده می‌شود (منبع)

و همینطور این:
Bundled conductors have higher ampacity (current carrying capacity see Article) as compared to ordinary conductors for a given weight. This is due to the reduced influence of the skin effect (see Article). (منبع)

و این:
Bundle conductors are used to increase the amount of current that may be carried in a line. Due to the skin effect, ampacity of conductors is not proportional to cross section, for the larger sizes. Therefore, bundle conductors may carry more current for a given weight. (منبع)

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
زمانی که بررسی رو پاس کردم یه سری اسلاید مال یکی از دانشگاهای امریکا رو دانلود کرده بودم که چیزایی که گفتم رو داخلش نوشته بود.
برای کاهش اثر پوستی در خطوط انتقال نیرو، از باندل کردن یا گروه‌بندی خطوط استفاده می‌شود (منبع)

و همینطور این:
Bundled conductors have higher ampacity (current carrying capacity see Article) as compared to ordinary conductors for a given weight. This is due to the reduced influence of the skin effect (see Article). (منبع)

و این:
Bundle conductors are used to increase the amount of current that may be carried in a line. Due to the skin effect, ampacity of conductors is not proportional to cross section, for the larger sizes. Therefore, bundle conductors may carry more current for a given weight. (منبع)

درسته ولی خب من نفهمیدم چطور اثر پوستی رو کم میکنه؟ اینو شما هم گفته بودین که کم میشه ولی چطور؟
یعنی اثر پوستی رو با افزایش مقاومتش مدل میکنن که میگن با باندل کردن اثرش کم میشه؟
یا به عبارتی منظور از influence of the skin effect اینجا چیه؟

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
درسته ولی خب من نفهمیدم چطور اثر پوستی رو کم میکنه؟ اینو شما هم گفته بودین که کم میشه ولی چطور؟
یعنی اثر پوستی رو با افزایش مقاومتش مدل میکنن که میگن با باندل کردن اثرش کم میشه؟
یا به عبارتی منظور از influence of the skin effect اینجا چیه؟
reduced influence of the skin effect
یعنی با کاهش تاثیر اثر پوستی ....
چطورش رو که قبلاً گفتم. چرا میگید افزایش مقاومت؟ باندل یک کابل با شعاع r رو به دو کابل به شعاع r/2 تبدیل میکنه، هر چی شعاع کمتر باشه تاثیر اثر پوستی هم کمتر میشه، پس دو تا کابل نازک جریان رو بهتر از یک کابل ضخیم عبور میدن و بقیه حرفام هم همون جملات انگلیسی که نوشتم ....

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
reduced influence of the skin effect
یعنی با کاهش تاثیر اثر پوستی ....
چطورش رو که قبلاً گفتم. چرا میگید افزایش مقاومت؟ باندل یک کابل با شعاع r رو به دو کابل به شعاع r/2 تبدیل میکنه، هر چی شعاع کمتر باشه تاثیر اثر پوستی هم کمتر میشه، پس دو تا کابل نازک جریان رو بهتر از یک کابل ضخیم عبور میدن و بقیه حرفام هم همون جملات انگلیسی که نوشتم ....

خب تاثیر اثر پوستی چیه؟ مگر این نیست که سطح مقطع موثر کابل رو که جریان ازش عبور میکنه کاهش میده و این یعنی افزایش مقاومت؟ و محدود شدن جریان عبوری؟

راستش فکر کنم مشکل من اینه که اثر پوستی رو نمیتونم اندازه بگیرم:D که فرض کنم شعاع کم بشه اثر پوستی کم میشه یعنی هر چی شعاع کابل کمتر باشه کمتر جریان از سطح عبور میکنه و بیشتر از مرکز؟

آخرین ویرایش:

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خب تاثیر اثر پوستی چیه؟ مگر این نیست که سطح مقطع موثر کابل رو که جریان ازش عبور میکنه کاهش میده و این یعنی افزایش مقاومت؟ و محدود شدن جریان عبوری؟
درسته افزایش مقاومت داریم، فکر کردم میگی کاهش!(به وقت خوابم نزدیک شدم!:D)
تاثیر اثر پوستی یعنی بجای اینکه مرکز از پوسته عبور کنه، از پوسته عبور کنه و هر چی تاثیرش بیشتر باشه جریان کمتری عبور میکنه. حالا بجای یه کابل دو تا کابل داریم، پس جمعاً میزان جریان قابل عبور از کابل باندل شده بالاتر میره.
ضمن اینکه توی جمله سومی هم نوشته که میزان جریان عبوری به دلیل اثر پوستی، به سطح مقطع (و در واقع به مقاومت) وابسته نیست و واسه جریان فرقی نمیکنه مقاومت افرایش یا کاهش پیدا کنه، اما اینکه یه کابل بشه دو کابل خیلی موثره.

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز
در مورد ارتباط اثر پوسنی و کرونا، کرونا به دلیل ولتاژ بالا هوای اطراف خودش رو یونیزه میکنه، اثر پوستی هم همونطور که توی مغناطیس خوندیم این بود که جریان همیشه تمایل داره از پوسته کابل (نسبت به مرکز کابل) حرکت کنه و یه میدان مغناطیس قوی اطراف کابل ایجاد میکنه.
اثر پوستی و کرونا با هم نسبت مستقیم دارن. یکی از اهداف اصلی باندل کردن کاهش اثر پوستی است. (البته کارای دیگه هم واسه کاهش اثر پوستی انجام میدن)

مهندس اثر پوستی به فرکانس بستگی داره. چه اثر پوستی رخ بده یا نده، هیچ فرقی در میدان مغناطیسی نداره! میدان به اندازه جریان وابسته هست نه به اینکه جریان از پوست هادی رد میشه یا مرکز

این سطر آخر رو اصلا قبول ندارم مهندس
البته شاید هم گفته شما درست باشه
اگر میشه یه منبعی چیزی بذارید اینجا:gol:

Unknown_S

متخصص سیستم های قدرت
کاربر ممتاز

و همینطور این:

و این:

دستتون درد نکنه چون این مورد رو نمیدونستم:gol:
ولی سوالاتی دارم در باره نحوه رخدادن این مورد

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
درسته افزایش مقاومت داریم، فکر کردم میگی کاهش!(به وقت خوابم نزدیک شدم!:D)
تاثیر اثر پوستی یعنی بجای اینکه مرکز از پوسته عبور کنه، از پوسته عبور کنه و هر چی تاثیرش بیشتر باشه جریان کمتری عبور میکنه. حالا بجای یه کابل دو تا کابل داریم، پس جمعاً میزان جریان قابل عبور از کابل باندل شده بالاتر میره.
ضمن اینکه توی جمله سومی هم نوشته که میزان جریان عبوری به دلیل اثر پوستی، به سطح مقطع (و در واقع به مقاومت) وابسته نیست و واسه جریان فرقی نمیکنه مقاومت افرایش یا کاهش پیدا کنه، اما اینکه یه کابل بشه دو کابل خیلی موثره.
سوال قبلم رو برا این قسمت ویرایش کردم:D
راستش فکر کنم مشکل من اینه که اثر پوستی رو نمیتونم اندازه بگیرم:d که فرض کنم شعاع کم بشه اثر پوستی کم میشه یعنی هر چی شعاع کابل کمتر باشه کمتر جریان از سطح عبور میکنه و بیشتر از مرکز؟
یا شاید سطحی که جریان کمتری ازش عبور میکنه کم میشه اره؟

آخرین ویرایش:

MehranVB

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مهندس اثر پوستی به فرکانس بستگی داره. چه اثر پوستی رخ بده یا نده، هیچ فرقی در میدان مغناطیسی نداره! میدان به اندازه جریان وابسته هست نه به اینکه جریان از پوست هادی رد میشه یا مرکز

این سطر آخر رو اصلا قبول ندارم مهندس
البته شاید هم گفته شما درست باشه
اگر میشه یه منبعی چیزی بذارید اینجا:gol:
درسته به فرکانس هم بستگی داره!
منبع که گذاشتم!
برای میدان مغناطیسی هم توی کتابا اینو نوشته و فکر کنم قبلاً تست دانشگاه آزاد هم بوده (البته مطمئن نیستم)
بازم اگه توی ویکی‌پدیا نگاه کنید نوشته:
زمانی که جریان متناوب از یک سیم عبور می‌کند، یک میدان مغناطیسی در دور سیم ایجاد می‌گردد. با تغییر جهت جریان متناوب، جهت میدان ایجاد شده نیز تغییر می‌کند...
سوال قبلم رو برا این قسمت ویرایش کردم:D
راستش فکر کنم مشکل من اینه که اثر پوستی رو نمیتونم اندازه بگیرم:d که فرض کنم شعاع کم بشه اثر پوستی کم میشه یعنی هر چی شعاع کابل کمتر باشه کمتر جریان از سطح عبور میکنه و بیشتر از مرکز؟
یا شاید سطحی که جریان کمتری ازش عبور میکنه کم میشه اره؟
شما درست میگی، چون ما هیچ جا چیزی در مورد اندازه گیری اثر پوستی نخوندیم و فقط خوندیم که همچین چیزی وجود داره و به بیشتر از هر چیز هم به فرکانس بستگی داره. این برای خود من هم کمک گنگ هست! احتمالاً اطلاعات بیشتر توی مقالات IEEE باشه!!!

آخرین ویرایش:

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

راستش فکر کنم مشکل من اینه که اثر پوستی رو نمیتونم اندازه بگیرم:D که فرض کنم شعاع کم بشه اثر پوستی کم میشه یعنی هر چی شعاع کابل کمتر باشه کمتر جریان از سطح عبور میکنه و بیشتر از مرکز؟

اثر پوستی چیزیه که فقط با وجود فرکانس پیش میاد . تو برق دیسی چگالی جریان عبوری از هادی همه جا یکسان هست . یعنی بطور فرضی جریان در هر نقطه از شعاع یک سطح مقطع دایره ای یکسان هست . اما وقتی فرکانس داشته باشیم برای همون اندازه جریان و همون هادی ، هر جه از مرکز اون مقطع به سمت سطح بریم اندازه جریان بیشتر میشه . این یعنی چگالی جریان غیر یکنواختی داریم . ( طبق این اثر اگر از بدن انسان برقی چند هزار ولتی اما با فرکانس بالا عبور کنه هیچ اسیبی به بدن نخواهد رسید ! چرا ؟ چون همه برق از سطح پوست عبور میکنه ) .
حالا که برف مبخواد از سطح عبور کنه میان بجای یک سطح مقطع بزرگ از چندین مقطع کوچکتر استفاده میکنند . در اینصورت مجموع سطح مقاطع همون هست ولی سطح افزایش پیدا میکنه . حالا که از چند رشته استفاده کردیم همینطوری که رو هوا نمیشه نگه داشت . باید اونها رد کنار هم بپیچیم . به کل این فرایند باندل کردن میگن .
کروناهم از اثرات ثانویه پدیده پوسته ای هست . هادی سطح عایق یونیزه شده و با ترکیب با هوا اکسید میشه و در نهایت سطح موثر رو کاهش میده .

آخرین ویرایش:

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
اثر پوستی چیزیه که فقط با وجود فرکانس پیش میاد . تو برق دیسی چگالی جریان عبوری از هادی همه جا یکسان هست . یعنی بطور فرضی جریان در هر نقطه از شعاع یک سطح مقطع دایره ای یکسان هست . اما وقتی فرکانس داشته باشیم برای همون اندازه جریان و همون هادی ، هر جه از مرکز اون مقطع به سمت سطح بریم اندازه جریان بیشتر میشه . این یعنی چگالی شار غیر یکنواختی داریم . ( طبق این اثر اگر از بدن انسان برقی چند هزار ولتی اما با فرکانس بالا عبور کنه هیچ اسیبی به بدن نخواهد رسید ! چرا ؟ چون همه برق از سطح پوست عبور میکنه ) .
حالا که برف مبخواد از سطح عبور کنه میان بجای یک سطح مقطع بزرگ از چندین مقطع کوچکتر استفاده میکنند . در اینصورت مجموع سطح مقاطع همون هست ولی سطح افزایش پیدا میکنه . حالا که از چند رشته استفاده کردیم همینطوری که رو هوا نمیشه نگه داشت . باید اونها رد کنار هم بپیچیم . به کل این فرایند باندل کردن میگن .
کروناهم از اثرات ثانویه پدیده پوسته ای هست . هادی سطح عایق یونیزه شده و با ترکیب با هوا اکسید میشه و در نهایت سطح موثر رو کاهش میده .

راستش من اثر پوستی رو تعریفشو میدونم علتشو هم میدونم و سوالم این بود که کاهش اثر پوستی رو چطور اندازه میگیرن الان دیگه تا حدی مشکلم حل شد!

ولی کرونا :
چی سطح هادی یونیزه میکنه؟ جریان؟

rashidishahram

مشاور صنعت برق
واله من چیزی به ذهنم نمیرسه. شاید منظور مولفه های جریان اتصال کوتاه باشه ( صفر مثبت منفی)
بله. ^^ik همون زیرگذرا هست (subtransient) و ^ik گذرا (transient)

برای این نامگذاریها استاندارد IEC 60909 and IEC 61363 رو میتونید ببینید.

rashidishahram

مشاور صنعت برق
هیچی! جریان اتصال کوتاه ازش عبور میکنه و ممکنه ترانس غزل خداحافطی رو بخونه!:biggrin:

اینحا در اطراف تبریز پست 230 داریم به نام پست سردرود
چند وقت پیش یی اتصال کوتاه تو شبکه اتفاق افتاد و در کمال ناباوری هیچ کدوم از رله ها و سیستم های حفاظتی عمل نکرد و اتصالی حدود 3 دقیقه برقرار موند!!
الان بریکر ها و ترانس های ذوب شده جلوی محوطه پست مثل موزه برای عبرت سایرین قرار دارن:biggrin:

اینو گفتین یاد خاطره ای افتادم. موقع دانشگاه پروژه یکی از دوستام طراحی توزیع و پخش بار سردرود بود وقتی تمام شد همیشه میخندید و به شوخی بهم میگفت اگه روزی شنیدی اونجا رفته رو هوا بدون کار من بوده.

آخرین ویرایش:

challenger_69

عضو جدید
کجا باندل 4تایی داریم؟

وقتی دارید از سمت قم به تهران میرید حدود 40-50 کیلومتر مونده به شهر تهران یک خط 400kV هست که عرض اتوبان رو قطع کرده. این خط دارای 4 باندل هست که به وضوح هم قابل تشخیصه;)

rashidishahram

مشاور صنعت برق
برای برق کشی یک کارخانه دیماند مصرفی دارای جریان اتصال کوتاه 25 کیلو امپر است.
کابل های ورودی را به تابلو وارد میکنیم.
و پس از انجام محاسبات برق کارخانه متوجه میشویم که نیاز به کلیدی با جریان اتصال کوتاه (قابل تحمل) 5 کیلو امپر است.
با توجه به داشتن مصرف کننده های حساس کلید باید در یک ثانیه در زمان فالت برق را قطع کند.
پس به کلیدی با جریان اتصال کوتاه 5 و زمان 1 ثانیه نیاز است.
در حال حاضر کلیدی که دارای جریان اتصال کوتاه 25 کیلو امپر است در دسترس است.مسئول کارخانه به ما تحمیل میکند که بودجه نیست :d و باید از همین کلید استفاده کنی.
برای انتخاب بهینه و صرفه جویی چه زمانی میشود از این کلید استفاده کرد.؟
(نمونه ای از هماهنگی رله ها)

سلام آقا مصطفی سال نو مبارک.

بهتره مطالبی که گفتی رو یکی یکی بررسی کنیم.

1- دیماند مصرفی رو تا جایی که من بلدم با اتصال کوتاه عنوان نمیکنند. معمولا عنوان میکنند حداکثر جریان اتصال کوتاه روی فلان باس مثلا 25 کیلو آمپر است نه اینکه دیماند مصرفی دارای اینقدر جریان اتصال کوتاه است.
2-این جریان اتصال کوتاه 25 کیلو آمپر از کجا بدست آمده است؟
3- کارخانه دارای ترانس اختصاصی است یا نه؟ اگر هست ولتاژ اولیه و ثانویه؟
4- جریان اتصال کوتاه 25 کیلو آمپر روی چه ولتاژی و روی کدام باس میباشد؟ اگر دارای ترانس اختصاصی در ورودی می باشد باید مشخص کنید 25 کیلو آمپر در اولیه است یا ثانویه
5- جریان اتصال کوتاه 5 کیلو آمپر چگونه بدست آمده است و روی کدام باس؟
6-در انتخاب قدرت قطع اتصال کوتاه تجهیزات دو مورد باید در نظر گرفته شود. یکی امنیت و دوم اقتصادی بودن. از نظر امنیت حداکثر میزان اتصال کوتاهی که میتواند اتفاق بیفتد برای انتخاب تجهیز بایستی محاسبه شود و کمتر از آن به هیچ وجه قابل قبول نیست چون اتصال کوتاه در یک لحظه اتفاق می افتد و به حالت دائمی میرسد. پس کلید با قدرت قطع کمتر را نمیتوان به هیچ عنوان استفاده کرد.
7- برای حفاظت معمولا از رله ها برای قطع کلید کمک می گیرند ولی برای ولتاژهای ضعیف خود کلید نیز قابل تنظیم می باشد ولی منحنی عملکرد اون را باید داشته باشید تا با رله های بالادست تداخل نداشته باشد.
8- برای تنظیم رله یا کلید بایستی حداقل میزان جریان اتصال کوتاه ممکن رو محاسبه کرد. یعنی انتخاب تجهیز برای بیشترین مقدار اتصال کوتاه انجام میشود ولی تنظیم روی کمترین مقدار اتصال کوتاه ممکن.
حالا نحوه تنظیم رله یا کلید:
9- بعد از تعیین حداقل میزان اتصال کوتاه ممکن روی هر باس، جریان قطع همه رله های مرتبط با آن باس باید حداقل میزان بدست آمده در نظر گرفته شوند حالا چه قدرت قطع آن 5 کیلو آمپر باشد چه 25 کیلو آمپر.
10- در مرحله بعد بایستی رله ها از نظر زمان نسبت به هم تنظیم گردند. پایین ترین سطح برای حداقل زمان مثل 100 میلی ثانیه و سطحهای بالاتر نسبت به آن زمان اضافه میشود.

حالا فکر میکنم جواب خودت را گرفته باشی. یعنی شما کلید با قدرت قطع بالاتر رو میتونی برای قدرت قطع پایین تر استفاده کنی ولی از نظر اقتصادی به صرفه نیست. شما میتونی اون کلید 25 کیلو رو الان استفاده کنی اگر جریان نامی آن مشکلی نداره بعدا هر وقت اگه لازم داشتی جایگزین کنی اگه هم لازم نداشتی همونجا باشه.
امیدوارم که توانسته باشم توضیح دهم.

آخرین ویرایش:

rashidishahram

مشاور صنعت برق
:w17:
:w16::w17::w17:
مهندس ممنونم از پاسخت و وقت گذاشتن برای سوالای من.
خب اگر اجازه بدین من میخوام این موضوع رو ادامه بدم.؟!
ببخشید من هنوز فایل رو دانلود نکردم. انگلیسی هست یا فارسی؟!
راستی :d فک کنم اگه بگیم موتور حالتی مثل حالت ژنراتور پیدا میکنه بهتر باشه تا اینکه بگیم میشه ژنراتور ؟!
ولی دقیقا ژنراتور میشه چون تعریف ژنراتور (تبدیل کننده نیروی مکانیکی به الکتریکی) مگه این نیست که اگه سیمی درون میدان مغناطیسی حرکت کنه تولید جریان میکنه و تعریف موتور (تبدیل کننده نیروی الکتریکی به مکانیکی) اینکه اگه از سیمی درون میدان مغناطیسی جریان رد بشه باعث حرکت میشه؟ میزان آن هم دقیقا در محاسبات برابر جریان حالت روتور قفل شده است.

آخرین ویرایش: