تاپیک سوالات قدرتی

ALI 7135

کاربر بیش فعال
اون دستگاهی که می فرمایید dc to ac نه اونقدر بزرگه و نه گرون . می تونی تو ازمایشگاه الکترونیک با سه تا مقاومت و یه ترایاک و یه خازن بسازی البته بصورت آزمایشگاهی . شما می تونی یه UPS کوچیک بخری و برای شارژ باتری های اون از صفحه خورشیدی استفاده کنی . اون UPS هم حدود 60 تومن قیمتشه .
در مورد آرمیچر و اون قضایا که قبلا هم توضیح دادم .
این ups هایی که گفتین چه نوع ولتاژی رو نگهداری میکنن؟
از چه نوعیه؟
صنعتی یا غیر صنعتی؟
باتری 12 می خوان؟

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
این ups هایی که گفتین چه نوع ولتاژی رو نگهداری میکنن؟
از چه نوعیه؟
صنعتی یا غیر صنعتی؟
باتری 12 می خوان؟

این دستشگاه برق رو بصورت دی سی تو باتری هایی که براش تعبیه شده نگهداری میکنه تا وقتی برق نوسان شدید داره یا اینکه قطع شده باشه می تونه مصرف کننده ها رو تغذیه کنه .
این دستگاه در رنج های مختلف صنعتی و خانگی ساخته میشه . حتی بعضی از فروشگاههای لوازم رایانه این وسیله رو دارند .
باتری هایی که استفاده می شن باتری های استاندارد بازار هستند که با سری و موازی بستن اونها جریان و ولتاژ لازم دستگاه رو تامین میکنه .
در حالت عادی باتری ها این دستگاه با برق شهر شارژ میشه بنابراین ما می تونیم بجای استفاده از برق شهر از هر منبع دیگه ای برای شارژ این باتری ها استفاده کنیم از جمله صفحات خورشیدی .
که البته برای اینکار شما باید تغییراتی کوچکی تو دستگاه بدی.
از این دستگاه در جاهای خیلی حساس که به هیچ عنوان نباید برق اونها قطع بشه استفاده می کنند .

mahdivenus

عضو جدید
کمک

کمک

با سلام
یک ترانس جوشکاری داریم با آمپر 75 کار میکنه!
فرض کنید توان این ترانس 100 وات هستش!
برقمون هم تک فاز 220 ولت!
هزینه هر کیلو وات برق هم 20 تومن!
این ترانس تو 60 دقیقه کارکرد مداوم چقدر پول میندازه؟

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
یک ترانس جوشکاری داریم با آمپر 75 کار میکنه!
فرض کنید توان این ترانس 100 وات هستش!
برقمون هم تک فاز 220 ولت!
هزینه هر کیلو وات برق هم 20 تومن!
این ترانس تو 60 دقیقه کارکرد مداوم چقدر پول میندازه؟

برای محاسبه هزینه باید جریان اولیه (سمت 220 ولت ) رو موقع جوشکاری اندازه بگیری (مثلا با یک آمپرمتر کلمپ).این جریان ضربدر 220 میشود توان .تقسیم بر 1000 میشود کیلووات. ضربدر 20 (تومن) میشود هزینه یک ساعت.

maryam.h

عضو جدید
با سلام
كسي از اعضا هست كه كارشناسي ارشد مهندسي برق قدرت بخونه؟

چندتا سوال دارم كه به جواباشون شديدا نياز دارم

maryam.h

عضو جدید
مشاوره!

مشاوره!

سلام
شما سوالات تون مطرح کنید
تا جایی که امکان داشته باشه جواب داده میشه

ميخوام موضوع پايان نامه مشخص كنم ، از كجا ميتونم بفهمم موضوعي كه انتخاب كردم تا چه حد روش كار شده و يا اصلا جديد هست و جاي كار داره يا نه! به مقالات ieee دسترسي دارم ولي چون تعداد و حجمشون زياده و وقتم كم نمي تونم مقاله بخونم
كلا ميخوام رو شبكه توزيع كار كنم ولي اينكه چه مبحثي رو انتخاب كنم به راهنمايي نياز دارم.
اگه كسي ميتونه راهنماييم كنه خواهش مي كنم كمكم كنه.

eskan

عضو جدید
با سلام
كسي از اعضا هست كه كارشناسي ارشد مهندسي برق قدرت بخونه؟

چندتا سوال دارم كه به جواباشون شديدا نياز دارم
سلام
در خدمتم.....امیدوارم بتونم کمکتون کنم.....
چه کاری از دست من بر میاد ؟

baxe_shz

عضو جدید
کسی میتونه فایله pdfاز طراحی و محاسبات روشنایی یه خونه ی یه طبقه ی مسکونی همراه پلان و کلیه محاسباتش در اختیار بنده قرار بده

کسی میتونه فایله pdfاز طراحی و محاسبات روشنایی یه خونه ی یه طبقه ی مسکونی همراه پلان و کلیه محاسباتش در اختیار بنده قرار بده

کسی میتونه فایله pdfاز طراحی و محاسبات روشنایی یه خونه ی یه طبقه ی مسکونی همراه پلان و کلیه محاسباتش در اختیار بنده قرار بده ممنون میشم اگه کسی بتونه برام ایمیل کمک کنه..

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک سوال در مورد تابلوی 20 کیلو ولت پست برق: یک پست برق داریم با یک سلول ورودی20kv و یک سلول خروجی20kv و یک فیدر برای ترانسفورماتور قدرت ولی سلول اندازه گیری نداریم. حالا سوال من اینه که فیدر ترانس حفاظتش باید چی باشه. من یک ***یونر و دژنکتور گذاشتم درسته ؟

heat-love

عضو جدید
سلام
کسی می دونه چرا برق رو بصورت سه فاز انتقال میدن ؟ چرا تکفاز یا چهار فاز انتقال نمیدن ؟

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
یک سوال در مورد تابلوی 20 کیلو ولت پست برق: یک پست برق داریم با یک سلول ورودی20kv و یک سلول خروجی20kv و یک فیدر برای ترانسفورماتور قدرت ولی سلول اندازه گیری نداریم. حالا سوال من اینه که فیدر ترانس حفاظتش باید چی باشه. من یک ***یونر و دژنکتور گذاشتم درسته ؟

درسته ولی بهتر بود دو تا کلید ورودی میزاشتی برای ایجاد loop بدرد میخوره . حفاظت ترانس هم با رله ثانویه مثل آران که نمونه جریانو بوسیله ct از خروجی دژنکتور میگیره.

hosseinassar

مدیر ارشد
سلام
کسی می دونه چرا برق رو بصورت سه فاز انتقال میدن ؟ چرا تکفاز یا چهار فاز انتقال نمیدن ؟

سلام
بهترین شکل برای انتقال برق به صورت سه فاز هست
چند تا دلیل می گم:
بیشتر وسایل کارخونه ها با برق سه فاز کار می کنه
تبدیل کردن سه فاز به تکفار کار خیلی ساده ای هست
برای توزیع برق به مصرف کننده های تکفاز انتقال سه فاز خیلی مناسبه

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

موتور القایی بصورت تک فاز خود راه انداز نیست .
يک سيستم چند فازه بايد يک جهت مشخص براي چرخش فازها ايجاد کند. بنابراين ولتاژهاي متقارن که داراي ترتيب ولتاژ نمي باشند، نمي توانند به عنوان سيستم چند فاز استفاده گردند
منبع

نیکلا تسلا

آخرین ویرایش:

eskan

عضو جدید
سلام
فیدر ترانس که اصطلاحا اینکامینگ نام داره ورودی باسبار 20kv هست و برای حفاظت باسبار ار رله های مختلفی استفاده میشه ....
لطفا سوالاتتون رو واضح تر مطرح کنید تا جواب دقیق بگیرید
با سپاس

BIGHAM

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
فیدر ترانس که اصطلاحا اینکامینگ نام داره ورودی باسبار 20kv هست و برای حفاظت باسبار ار رله های مختلفی استفاده میشه ....
لطفا سوالاتتون رو واضح تر مطرح کنید تا جواب دقیق بگیرید
با سپاس
ممنون که جواب دادید.
برای یک پروژه محوطه سازی یک پست برق طراحی کرده بودم، چون این پست اختصاصی بود و کل سایت 4 پست داشت. مهندس برق کارفرما که نقشه رو بازبینی کرده بود نظرش این بود که سلول اندازه گیری نداشته باشه. که این قابل قبول بود و یک مورد دیگه این که ***یونر و دژنکتور فیدر ترانس (اینکامیگ) حذف بشه. با amirhm و چند همکار دیگر هم بررسی کردیم برای رفع شبهه. و همونطور که شما هم گفتید برای حفاظت باسبار و اجرای دستور جدا شدن که توسط رله های حفاظتی مثل بوخهلتز و ترمال صادر میشه باید دژنکتور و ***یونر حتما تو مدار باشه. غیر از اینه؟

eskan

عضو جدید
ممنون که جواب دادید.
برای یک پروژه محوطه سازی یک پست برق طراحی کرده بودم، چون این پست اختصاصی بود و کل سایت 4 پست داشت. مهندس برق کارفرما که نقشه رو بازبینی کرده بود نظرش این بود که سلول اندازه گیری نداشته باشه. که این قابل قبول بود و یک مورد دیگه این که ***یونر و دژنکتور فیدر ترانس (اینکامیگ) حذف بشه. با amirhm و چند همکار دیگر هم بررسی کردیم برای رفع شبهه. و همونطور که شما هم گفتید برای حفاظت باسبار و اجرای دستور جدا شدن که توسط رله های حفاظتی مثل بوخهلتز و ترمال صادر میشه باید دژنکتور و ***یونر حتما تو مدار باشه. غیر از اینه؟
سلام
اولا رله بوخهلتس و ترمال مختص ترانس ها میباشد ....
رله های حفاظت باسبار مثل : Earth Fault - Over Current and Etc
باسبار در واقع رابط تمام خروجی های اینکامینگ و فیدرهای خروجی است ..... که برق خروجی روی باسبار می افتد و از انجا تقسیم میگردد ......
راستی اینم بگم که منظور از س ک س یونر همان ارت است که در فیدر های 20کیلوولت جهت کار گروه مورد استفاده قرار میگیرد .... بدین صورت که ابتدا فیدر قطع شده ، سپس بریکر را از سلول بیرون میکشند و سپس آن را ارت میکنند تا ضریب امنیت بالا رود ......

اگه سوالی باشه در خدمتم .....

با سپاس

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
eskan جان من سوالی داشتم در مورد سیستم M.O.S ممکنه در موردش توضیح بدی اگه کاتالوگی هم بدی ممنون میشم تو نت چیزی پیدا نکردم.

عامریانی

عضو جدید
:gol::)سلام،خوب هستید؟!
دنبال یه طرح جالب برای ساخت می گردم،یک وسیله ی اپتیکی و یا لیزری که به صورت آزمایشگاهی بتونم اونو بسازم!
ممنون میشم اگه به من کمک کنید
لطف کنید نظر و طرحتونو برام ایمیل کنید،ممنون از هم فکری و کمکتون مهندسان محترم!

nutron

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام

سلام دوست من
اصولا میتونیم برق رو بصورت ان فاز تولید کنیم
اما مهمترین موضوع در تولید صرفه اقتصادی اون سیستم هست
با توجه به این تفاسیر تولید برق بصورت سه فاز ساده ترین، ارزانترین و در عین حال مهندسی ترین حالتی که میتونیم از اون استفاده کنیم .
درواقع میتونی بگیم این یه نوع ا ستاندارده که از ابتدا بنا شده و طبق اون باقی دستگاه ها طراحی شدند
استانداردی که بنا به مولفه هایی که ذکر کردم تودین شده .
البته از همین برق سه فاز هم میتونیم بصورت تک،دو،شش و یا ... استفاده کنیم

eskan

عضو جدید
eskan جان من سوالی داشتم در مورد سیستم M.O.S ممکنه در موردش توضیح بدی اگه کاتالوگی هم بدی ممنون میشم تو نت چیزی پیدا نکردم.
سلام و درود
منظورت از سیستم m.o.s چیه ؟
اگع مختصر توضیحی بدی و بگی که در چه موردی هست مطمئنا میتونم کمکت کنم.....
منتظرم
با سپاس

arta-e

عضو جدید
سلام من ميخوام بدونم منابع درسي آزمون هاي استخدامي نيروگاه ها چه درس هايي ان؟

arta-e

عضو جدید
مرسيييييييي

مرسيييييييي

سلام
اندازه گیری الکتریکی
مدار الکتریکی
ماشین الکتریکی
رله و حفاظت
کارگاه
موفق باشید
ممنون خيلي خيلي شمام موفق باشيد(راستي اگه اطلاعات ديگه اي ر مورد استخدامي نيروگاه داشتيد ممنون ميشم كمكم كنيد مثلا مصاحبه...

آخرین ویرایش:

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و درود
منظورت از سیستم m.o.s چیه ؟
اگع مختصر توضیحی بدی و بگی که در چه موردی هست مطمئنا میتونم کمکت کنم.....
منتظرم
با سپاس

منظور سیستم کلید و اندازه گیری است که مستقیما روی تیر نصب میشه و با وجودش دیگه نیازی به پست زمینی نیست البته فکر میکنم در کیلو واتهای کمتر از 400 استفاده میشه.