تاپیک سوالات قدرتی

advbrain

عضو جدید
کمک

کمک

سلام
یه برنامه دارم کلی روش فکر کردم خواهش میکنم یکی کمک کنه یا باید با Hspice حل بشه یا با Pspice وقت زیادی هم برام باقی نمونده
خواهش میکنم اگه بلدید کمک کنید جای دوری نمیره
البته من خودم این توضیحاتی که پایین میدم برای برنامه Hspice هست که خیلی روش کار کردم اما اشتباهه

در مدار زیر معادله مشخصه دیود بصورت زیر هست :

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=19977&stc=1&d=1271525432​
کد:
iD = 200*(vD-0.5)^2 ................ vD>=0.5
iD = 0 ............ vD<=0.5
سوال اینه که باید ولتاژ دیود را رسم کرد اما مشکل اینه که باید دیود رو به عنوان منبع جریان وایسته به ولتاژ تعریف کرد ( یعنی استاد اینطوری خواسته ) من اینطوری تعریغ کردم بردم دادم به استاد گفت غلطه؟

کد:
option post 
.tran 0.5ns  500us
.PRINT TRAN v(1,2)
r1 1 0 80
r2 2 3 20
i1 0 1 25m
Vs 3 0 sin(0 0.1 5k 0 0 90)
GD1 1 2  CUR='200*(V(1,2)-0.5)*(V(2,1)-0.5)*(-1)'    
.end
قسمت Vsرو وقتی COS تعریف میکنم برنامه میگه من کسینوس نمیشناسم مجبور شدم سینوس با اختلاف زاویه 90 بدم
قسمت GD1هم هر کاری کردم بهتر از این نشد موارد زیر Error داد

کد:
GD1 1 2  CUR='200*(V(1,2)-0.5)*(V(1,2)-0.5)*'
کد:
GD1 1 2  CUR='200*pow(V(1,2)-0.5,2)'
کد:
GD1 1 2  CUR='200*sqr(V(1,2)-0.5)'

پیوست ها

• hspice-help.jpg
    hspice-help.jpg
    25.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0

eskan

عضو جدید
سلام.اولا به خواطر تاخیر زیاد از تمام دوستان معذرت میخوام. ثانیا در جواب دوست عزیزمون گل آلود در مورد پست های GIS سوال کردند در ابتدا باید عرض کنم که من اپراتور پست 230 ساری هستم.یه مدت هم در پست GIS ساری مشغول بودم و اطلاعات خوبی در مورد GIS دارم.اگه دقیقا بهم بگین که دنبال چه مطلبی هستین،راحت تر میتونم کمکتون کنم.
با سپاس و احترام

samin_m

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوستان!!

چند سوال داشتم:

1.اگر چوک در مدار برعکس استفاده شود عملکرد مدار چگونه خواهد بود؟؟؟

2.یک لامپ مهتابی به چند دلیل درست کار نمیکند؟؟؟راههای تشخیص و رفع آن چگونه است؟؟؟ضریب توان لامپهای مهتابی چقدر است؟؟

3.در حالت روشن بودن لامپ مهتابی ولتاژ دوسر لامپ و چوک چقدر است؟؟؟

4.با هر چوک و استارتر چند لامپ مهتابی موازی را میتوان روشن کرد؟؟توضیح دهید!!

5.ساختمان و عملکرد لامپ های کم مصرف را شرح دهید!!

ممنون میشم در جواب دادن به سوالات کمکم کنید!!

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان!!

چند سوال داشتم:

1.اگر چوک در مدار برعکس استفاده شود عملکرد مدار چگونه خواهد بود؟؟؟

2.یک لامپ مهتابی به چند دلیل درست کار نمیکند؟؟؟راههای تشخیص و رفع آن چگونه است؟؟؟ضریب توان لامپهای مهتابی چقدر است؟؟

3.در حالت روشن بودن لامپ مهتابی ولتاژ دوسر لامپ و چوک چقدر است؟؟؟

5.ساختمان و عملکرد لامپ های کم مصرف را شرح دهید!!

ممنون میشم در جواب دادن به سوالات کمکم کنید!!

1- در مدارات ac پلاریته معنی ندارد . چوک یک سیم پیچ است و جهت خاصی ندارد.

2-دلایل احتمالی : خراب بودن استارتر یا چوک / سوختن الکترود های دوسر لامپ که علامت آن سیاهی سر لامپ است / ناکافی بودن ولتاژ (اگر ولتاژ از حدی پایین تر باشد لامپ های گازدار مثل مهتابی نمیتوانند روشن شوند )
ضریب توان مهتابی حدود 0.5 میباشد . به دلیل وجود چوک مدار خاصیت سلفی بالایی دارد.

3 -در حالت روشن بودن مجموع ولتاژ 220 ولت روی دوسر چوک و لامپ قرار میگیرد ( این دو به صورت سری قرار دارند و هردو برقدار هستند )

sasa.electronic

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندس خوبید عذر میخوام بنده چند روزی هستش که به باشگاه پیوستم مطالب خوبی در مورد برق و الکترونی دارم که مطمئنا به بچه ها کمک خواهد کرد اما متاسفانه راه در اختیار گذاشنش رو نمیدونم اگه لطف کنید بندرو در این مورد راهنمایی کنید
ممنونم.

samin_m

کاربر ممتاز
میشه جواب بقیه سوال هام رو هم بدی؟؟

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
میشه جواب بقیه سوال هام رو هم بدی؟؟

بعله میشود :). البته شما هم اگه یه تشکری بکنی بد نیست .:cool:

4- در مورد سوال چهارم مطمئن نیستم . از یکی که واردتره میپرسم اگه میدونست بعدا بهت میگم .

5- لامپ های کم مصرف در واقع همان لامپ های مهتابی با مقداری تفاوت هستند .تفاوت اصلی اینست که در این لامپ های به جای استفاده از سیم پیچ از چوک الکترونیکی که یک مدار تشدید فرکانس بالا است استفاده میشود( بالاست الکترونیکی ) که باعث میشود لامپ سریع تر روشن شود . این مدار شامل یکسو ساز و خازن است که برق شهر را تبدیل به dc می کند و سپس با کلید زنی توسط ترانزیستور ولتاژ ac با فرکانس خیلی بالا تولید میکنند که همان کار چوک را میکند وباعث یونیزه شدن گاز درون لامپ میشود . البته نوع بدون بالاست آنها هم وجود دارد که باید مثل مهتابی چوک سیم پیچی برای آنها استفاده کرد ولی نوع اول متداول تر است . البته هرچند تصور میکنید که این لامپ ها در همان لحظه اول روشن میشوند اما در واقع نور آنها مدتی طول میکشد تا به مقدار حداکثر برسد .
برای اطلاع بیش تر این جا را ببینید.
http://www.electrotechnic.blogsky.com/1388/02/19/post-15/

آخرین ویرایش:

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام میشه کسی بهم بگه load flow چیه؟نرم افزاره؟

خیر load flow نرم افزار نیست بلکه یک مفهوم است . به محاسبه مقدار و جهت شارش توان در شبکه load flow می گن . یعنی شما بدونی در یک شبکه که نعداد زیادی بار و خط و ژنراتور داره روی هر خط چه مقدار توان اکتیو و در چه جهتی و چه مقدار توان راکتیو ودر چه جهتی در حال عبور است .
با نرم افزار های متنوع قدرتی نظیر psat و power world می توان محاسبات load flow را انجام داد.

المینا

عضو جدید
سلام
مقاله یا کتاب در مورد شبکه های عصبی دارید؟
به طور واضحتر:شبکه های عصبی وکاربرد شون در قدرت.
یه سوال دیگه:کسی در مورد نرم افزارemtdcچیزی میدونه؟
جزو ه ای؟...هر چی.......

MILAD AHWAZI

عضو جدید
سلام
مقاله یا کتاب در مورد شبکه های عصبی دارید؟
به طور واضحتر:شبکه های عصبی وکاربرد شون در قدرت.
یه سوال دیگه:کسی در مورد نرم افزارemtdcچیزی میدونه؟
جزو ه ای؟...هر چی.......

سلام

شاید این لینک ها کمکت کنه البته امیدوارم .

لینک

لینک

86412740152

کاربر فعال

4- در مورد سوال چهارم مطمئن نیستم . از یکی که واردتره میپرسم اگه میدونست بعدا بهت میگم .

5- لامپ های کم مصرف در واقع همان لامپ های مهتابی با مقداری تفاوت هستند .تفاوت اصلی اینست که در این لامپ های به جای استفاده از سیم پیچ از چوک الکترونیکی که یک مدار تشدید فرکانس بالا است استفاده میشود( بالاست الکترونیکی ) که باعث میشود لامپ سریع تر روشن شود . این مدار شامل یکسو ساز و خازن است که برق شهر را تبدیل به dc می کند و سپس با کلید زنی توسط ترانزیستور ولتاژ ac با فرکانس خیلی بالا تولید میکنند که همان کار چوک را میکند وباعث یونیزه شدن گاز درون لامپ میشود . البته نوع بدون بالاست آنها هم وجود دارد که باید مثل مهتابی چوک سیم پیچی برای آنها استفاده کرد ولی نوع اول متداول تر است . البته هرچند تصور میکنید که این لامپ ها در همان لحظه اول روشن میشوند اما در واقع نور آنها مدتی طول میکشد تا به مقدار حداکثر برسد .
برای اطلاع بیش تر این جا را ببینید.
http://www.electrotechnic.blogsky.com/1388/02/19/post-15/
يه نكته جالب مي دونيد شارژر موبايل _لامپ هاي كم مصرف _ كلا وسايلي كه ترانس دارنند عامل اصلي هارمنيك هستنند شركت برق تا برق به دست مصرف كننده برسد اين هارمونيك ها را از بين مي برد اما در منازل اين وسايل هارمنيك توليد مي كند كه باعث ازبين رفتن ترانس ها وساير تجهيزات مي گردد خلاصه لامپ كم مصرف عامل اصلي هارمونيك مي باشد وتقريبا ضرر است

86412740152

کاربر فعال
مطلب وشبيه سازي

مطلب وشبيه سازي

سلام لطفا اگر کسی مطلبی درباره کنترل توان اینورترهای تکفاز با استفاده از جبران کننده های رزونانسی داره من کمک کنه
من مي تونم به شما كمك كنم در قسمت power systemيه ايمل به من بزن كاملا هر چي مي خواي برام بفرست بصورت كامل

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
يه نكته جالب مي دونيد شارژر موبايل _لامپ هاي كم مصرف _ كلا وسايلي كه ترانس دارنند عامل اصلي هارمنيك هستنند شركت برق تا برق به دست مصرف كننده برسد اين هارمونيك ها را از بين مي برد اما در منازل اين وسايل هارمنيك توليد مي كند كه باعث ازبين رفتن ترانس ها وساير تجهيزات مي گردد خلاصه لامپ كم مصرف عامل اصلي هارمونيك مي باشد وتقريبا ضرر است

بله حرف شما صحیح است . کلا ادوات الکترونیک قدرت هارمونیک زا هستند . اما این که لامپ کم مصرف چقدر ضرر میزند و چقدر فایده دارد باید بررسی شود و به همین سادگی نمیتوان اظهار نظر کرد . میدانید که در برخی کشور های اروپایی تولید لامپ های رشته ای ممنوع شده است و یک حرکت جهانی به سمت لامپ های کم مصرف وجود دارد.
بعلاوه همین لامپ های فلورسنت (مهتابی معمولی ) هم به دلیل مشخصه غیر خطی گاز داخل آن تا حدودی تولید هارمونیک میکند .
در واقع امروزه به جای فرار از هارمونیک باید به فکر کاهش و تعدیل اثرات مخرب آن شد که تحت شاخه ی کیفیت توان که امروزه بحث داغی است انجام میشود.

samin_m

کاربر ممتاز

من نوکرتم داداش!!!

2.یک لامپ مهتابی به چند دلیل درست کار نمیکند؟؟؟راههای تشخیص و رفع آن چگونه است؟؟؟

فقط اگ زحمت بکشی جواب بقیه این سوال رو هم بدی دیگه حسابی شرمنده کردی

mohsenfs

عضو جدید
در خواست مقاله

در خواست مقاله

سلام خسته نباشید ببخشید من مقاله برای پروژه کارشناسیم میخواستم در مورد نقش اپراتور در پستهای فشار قوی با ساختارهای جدید و مقایسه ی ان در پستهای با ساختار قدیمی(قبلی) میخواستم. ممنون میشم

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
من نوکرتم داداش!!!

2.یک لامپ مهتابی به چند دلیل درست کار نمیکند؟؟؟راههای تشخیص و رفع آن چگونه است؟؟؟

فقط اگ زحمت بکشی جواب بقیه این سوال رو هم بدی دیگه حسابی شرمنده کردی

خواهش میکنم . اینم جواب بقیش :

-اگردوطرف لامپ روشن شد ولی استارت چشمک نزد خوداستارت سوخته و بایدتعویض شود.

- اگرلامپ مرتب چشمک میزندولی بطورکامل روشن نمیشود ،در این حالت الکترودهای دو سر لامپ سوخته و لامپ بایدلامپ تعویض شود.
و معمولا در صورت وجود این مشکل دو سر لامپ سیاه خواهد شد که نشان سوختن الکترود است.

-اگرکليد را زدید و هيچ عکس العملی مشاهده نکردید چندعلت دارد: اول اینکه ممکن است لامپ را درست جانزده باشيد. دوم اینکه ممکن است ترانس مهتابی سوخته باشد و یا ممکن است به هرعلت برق به مهتابی نرسد مثل قطعی سیم ها .

-اگر مهتابی وزوز می کند اشکال از ترانس است. به دلیل کهنه شدن عایق های بین ورق های هسته ی سیم پیچ از بین می رود و ورق ها شروع به لرزش و ایجاد نویز میکند و باید ترانس ( چوک ) را عوض کرد.

-اگر مهتابی سالم است و فقط در شب ها روشنی هاله مانندی در لامپ دیده می شود به دلیل آنست که سیم فاز به جای کلید به لامپ وصل شده است. در این حالت سیم نول از طریق کلید قطع و وصل می شود و حتی در صورت قطع کلید سیم فاز به لامپ وصل خواهد ماند که به دلیل نشت مقداری کمی جریان از طریق گاز حباب لامپ این روشنی هاله مانند ایجاد می گردد.راه حل اتصال نول به لامپ و فاز به کلید است.

خوب شد ؟ :)

آخرین ویرایش:

eskan

عضو جدید
سلام
شب بخیر
در پاسخ دوست عزیزمان mohsenfs باید بگم که من اپراتور پست 230 کیلو ولت ساری هستم.و در پستمون از سیستم dcs استفاده میکنیم.و پست ما یکی از بهترین پست های ایرانه.خلاصه بگم لطفا سوالتون رو دقیق تر مطرح کنید تا بتونم کاملتر و جامع تر کمکتون کنم.
راستی اگه مطالب بیشتری راجع به تجهیزات پست های فشار قوی میخوای میتونی به این لینک سر بزنی.
امیدوارم بتونم کمکت کنم.

با سپاس و احترام

ebrahimiali

عضو جدید
با سلام
میخواستم بدونم اجسام کروی شکل قرمز رنگ روی خطوط گارد به چه منظوری استفاده می شود

با تشکرررررررررر
به اين توپ ها marker ball ميگويند و منظور از استفاده انها دقيقا ترجمه تحت الفظي ماركر بال به معني توپ نشانگر است كه حريم خط را مشخص مي كند و اين آسان ترين وساده ترين و البته كم هزينه ترين راه براي مشخص كردن حريم خط است (حتما از نزديك نديديد و الا متوجه ميشديد اين توپ ها چيزي جز يك كره تو خالي بي ارزش نيستند)
موفق باشيد.

آخرین ویرایش:

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
میخواستم بدونم اجسام کروی شکل قرمز رنگ روی خطوط گارد به چه منظوری استفاده می شود

با تشکرررررررررر

به اين توپ ها marker ball ميگويند و منظور از استفاده انها دقيقا ترجمه تحت الفظي ماركر بال به معني توپ نشانگر است كه حريم خط را مشخص مي كند و اين آسان ترين وساده ترين و البته كم هزينه ترين راه براي مشخص كردن حريم خط است (حتما از نزديك نديديد و الا متوجه ميشديد اين توپ ها چيزي جز يك كره تو خالي بي ارزش نيستند)
موفق باشيد.

در تکمیل پاسخ دوست عزیزمون باید گفت این توپ ها علامتی برای خلبان های
هواپیما وبالگردها است که مراقب سیم های فشار قوی باشند واگردقت
کرده باشید این توپ ها اکثرا" در بالای مناطق هموار ومسطح قرار داده می شوند.
من خودم از نزدیک یکی از این توپ ها رو که ترکیده بود دیدم که همون طوری که دوستمون گفت اینا فقط یک توپ تو خالی هستند .

86412740152

کاربر فعال
توپ محافظ

توپ محافظ

در تکمیل پاسخ دوست عزیزمون باید گفت این توپ ها علامتی برای خلبان های
هواپیما وبالگردها است که مراقب سیم های فشار قوی باشند واگردقت
کرده باشید این توپ ها اکثرا" در بالای مناطق هموار ومسطح قرار داده می شوند.
من خودم از نزدیک یکی از این توپ ها رو که ترکیده بود دیدم که همون طوری که دوستمون گفت اینا فقط یک توپ تو خالی هستند .
البته كاملترش جاهايي كه خطوط انتقال خطوط جاده را قطع مي كنه هم مي گزارند محل قرارشم روي سيم گارد مي باشد

moeing

عضو جدید
سلام عرض میشود خدمت مهندسان گرامی;
از محضر مهندسان گرامی گزارش کار کارگاه برق خواهش دارم،
پیشاپیش ممنون

simpatico4949

عضو جدید
موفق باشيد.

در مورد گوی رنگی که به اون warning ball میگویند معمولآ رنگش قرمز یا نارنجیه و جنس اون از آلومینیوم یا پلاستیک مقاوم است و قطر اون در حد 80 سانتیمتر می باشد بیشتر در محل تقاطع خطوط انتقال و فوق توزیع با جاده ها نصب میشه. چون مسیر حرکت بالگرد از روی جاده هاست و چون سیم به صورت مستقیم روبروی خلبان قرار میگیره خلبان گاهی اوقات سیم رو نمی تونه ببیند لذا از گوی هشدار دهند استفاد میشه.

walkman

عضو جدید
هماهنگی تجهیزات رله و حفاظت

هماهنگی تجهیزات رله و حفاظت

:smile:سلام دوستان یه مقاله فارسی راجع به هماهنگی تجهیزات رله و حفاظت می خواستم. ممنون

Neptune

عضو جدید
کاربر ممتاز

نه حسن ، خیلی خطرناکه حسن !!

هر چوک و استارتر توان نامی مشخصی دارد . استارتر ها و چوک های معمولی تنها برای روشن کردن یک لامپ طراحی شده اند بنابراین اگه بخواهیم چند لامپ را موازی کنیم ::w29::w29::w29: بعله چوک و استارتر میسوزه .

البته استارتر های توان بالاتری وجود داره که میشه باهاش دو تا لامپ رو روشن کرد.

:) فکر کنم دیگه همه ی قسمت ها جواب داده شد.

mohsenfs

عضو جدید
darkhaste maghale

darkhaste maghale

salam. man maghalei baraye poroje karshenasim mikham dar morede naghshe operator dar posthaye feshar ghavi ba sakhtarhaye jadid va moghayese an ba posthaye ba sakhtar ghabli. mamnun misham komakam konid.

mohsenfs

عضو جدید
در خواست مقاله

در خواست مقاله

سلام دوستان. من مقاله ای در مورد نقش اپراتور در پستهای فشار قوی با ساختارهای جدید و مقایسه ان با پستهای فشار قوی با ساختار قبلی میخوام. لطفا کمکم کنید . برای پروژه کارشناسیم میخوام. از همتون ممنون میشم

hosseinassar

مدیر ارشد
سلام دوستان. من مقاله ای در مورد نقش اپراتور در پستهای فشار قوی با ساختارهای جدید و مقایسه ان با پستهای فشار قوی با ساختار قبلی میخوام. لطفا کمکم کنید . برای پروژه کارشناسیم میخوام. از همتون ممنون میشم

شما به آدرس زیر برید آقا حسین (eskan) می خوان به شما کمک کنند
http://www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=34841&page=40

mohsenfs

عضو جدید
پست های فشار قوی

پست های فشار قوی

سلام. من در مورد وظایف و کارهای اپراتورهای پستهای فشار قوی که به صورت دی سی اس شده میخوام و مقایسه انها نسبت به سیستمای قبلیشون که به صورت مانیتورینگ نشده بود.در واقع الان که سیستمها جدید شده و مانیتورینگ شده نقش اپراتورها چه فرقی کرده کمتر شده یا بیشتر و الان چه کارهایی انجام میدن ومقایسش با ساختارهای و سیستم های قبلی