تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

pow_eng

عضو جدید
ولتاژ منفي

ولتاژ منفي

با سلام وخسته نباشيد
من به وسيله يه خازن 400 ولت و يه ديود پل ويه خازن 10 ولت 220ولت برق شهر را به 5 ولت تبديل كردم اما چطور مي تونم 5- ولت بسازم؟

با تشكر

sina666

عضو
با عرض سلام خدمت اساتيد ميخواستم بدونم كسي ميتونه ديتا هاي كابل d-sub ال جي 15سوزنه رو پيدا كنه؟

hasting_m

عضو جدید
كمكم كنيد :مي خوام با لپ تاپ برم دانشگاااااااااااااه!زود بياين نظر بدين!

كمكم كنيد :مي خوام با لپ تاپ برم دانشگاااااااااااااه!زود بياين نظر بدين!

1)سلام مرسي كه اومدين من دانشجوي برق(الكترونيك)ام .مي خوام راهنماييم كنيد كه ببينم 2نوع لپ تاپي كه در زير ذكر كردم (يكيش داخل پرانتز گفتم چون فقط lcdوcpuشون با هم فرق داره)براي اين رشته خوبه يا نه؟آخه قيمتش خيلي گرون نيست!لطفا زودتر بگين !
2)اگه پيشنهادي در مورد لپ تاپ ديگري دارين كه خودتون اونو دارين و خوب در اومده بگين لطفا (با مشخصات كامل و اسمش)
3)براي برق به چه مشخصاتي از لپ تاپ ها بايد توجه كنم و چي اش مهمه؟
هر 3 سوال بالا رو جواب بدين
MSI VR440X
LCD:14.1” W*GA (15.4)
CPU :Dual core T4200(T6400)
Hard: 320G
Ram: DDR 2ta 2G*2
DVD writer
Lan-Bt-wifi-modem
Batri:6cells
Price:660(810)هزار تومن

mostaf-ns

عضو جدید
سلام دوست عزیز
باتوجه به سئوالاتی که میپرسی مشخص است که تازه کار هستید.
اولین توصیه من به شما این است که به هیچ وجه من الوجوه با برق 220 پریز کار نکنید با اینکار نه تنها جان خود را به خطر می اندازید بلکه احتمالا مشکلاتی هم در کار مدار شما پیش میاید.
البته نگفتید که چطور 5 DC ولت را از AC 220 ولت)300V DC بعد از رکتیفایر) درست کردید ولی اگر با تقسیم ولتاژ اینکار را کردید کار بسیار اشتباه و خطرناکی کردید. با تغییراتی که در ولتاژ ورودی برق و نوسانات و Spike بوجود می آید به احتمال زیاد در برخی از موارد میکرو درست کار نخواهد کرد. اگر با ترانزیستورهای ولتاژ بالا رگولاتور درست کردید که خوب اگر حرفه ای و اصولی کار شده باشد باز قابل قبولتر است. با این حال من اکیدا به شما توصیه می کنم که از ترانس استفاده کنید. در مورد ولتاژ منفی باز هم عاقلانه ترین کار استفاده از ترانس دو سر و رگولاتورهای سری 78xx, 79xx است. با این حال در کاربردهای خاص می توان زمین مجازی هم درست کرد اما تاکید می کنم برای تازه کارها اصلا مناسب نیست و خطرات جدی جانی دارد!

سبز باشید!
درست کردن ولتاژ300 ولت dc با کمک یه پل دیود قدرت (1n5408) و یه خازن الکترولیت 450میکرو فاراد 400 ولت امکان پذیره! ولی به هر حال پیشنهاد می کنم اگه جریان بالایی رو برای استفاده نمی خوای اول از یه ترنس 220 به 16 استفاده کن بعد از اون رو با پل دیود معمولی یا 4تا 1n4007 به خازن الکترولیت 470میکرو 35 ولتبده و بعد هم اونو به یه 78** یا 79** بده تا مشکلت برطرف بشه! البته برای تثبیت ولتاژ بیشتر هم لازمه بعد از رگولاتورها از خازن الکترولیت 220 میکرو فارد 16 ولت استفاده کنی.
توصیه من به شما اینه که قبل از وصل تغذیه به مدار اون رو روی کاغذت بکشی و خوب تحلیل کنی ....
به هر حال به تالارستان تعمیر بیا و سوالات دیگه خودت رو اونجا مطرح کن تا با زبان دوستانه جواب فنی بشنوی!
:gol:منتظرم

pow_eng

عضو جدید
آپ امپ

آپ امپ

با سلام و خسته نباشيد به دوستان

تا جايي كه مي دونم وقتي از خروجي آپ امپ741 مقاومت R1را به پايه منفي و از پايه منفي مقاومت R2را به منبع ولتاژ وصل كنيم و پايه مثبت را به زمين وصل كنيم Vo=(-R1/R2)*Vinو از طرفي مقاومت خارجي آپ امپ بايد حدود صفر بشه.من به جاي اين دو مقامت دو مقاومت يكسان گذاشتم.به Vccحدود 5 ولت و به Vcc- حدود 6.5- ولت دادمVinرا هم همون 6.5- دادم..مهمترين مشكل اين كه مقاومت خروجي نه تنها حدود صفر نيست بلكه 680 كيلو اهم است.مشكل دوم اين كه اگه دو تا مقاومت يكسان مقدارشون كم باشه مثلا 330 اهمVoبرابر با 6.5 نميشه مثلا ميشه 1.6 ولي وقتي مقدار دو تا مقاومت را به چند ده كيلو مي رسونم Vo نزديك به 6.5 ميشه. حتي آپ امپ را به صورت بافر بستم يعني خروجي را به پايه منفي وصل كردم و Vin را به پايه مثبت دادم اما باز هم مقاومت خروجي 680 كيلو اهم بود. مشكل از آپ امپ هم نبود چون با دو آپ امپ امتحان كردم و هر دو همين جواب رو دادن. كسي مي دونه مشكل از كجاست.آيا ممكن مشكل از تغذيه باشه؟ البته اين تغذيه را به ميكرو هم وصل كردم وميكرو كار ميكنه. چه شماره IC تو بازار به عنوان بافر هست؟

ممنون ميشم كمك كنيد

ایرانیکا

عضو جدید
درست کردن ولتاژ300 ولت dc با کمک یه پل دیود قدرت (1n5408) و یه خازن الکترولیت 450میکرو فاراد 400 ولت امکان پذیره! ولی به هر حال پیشنهاد می کنم اگه جریان بالایی رو برای استفاده نمی خوای اول از یه ترنس 220 به 16 استفاده کن بعد از اون رو با پل دیود معمولی یا 4تا 1n4007 به خازن الکترولیت 470میکرو 35 ولتبده و بعد هم اونو به یه 78** یا 79** بده تا مشکلت برطرف بشه! البته برای تثبیت ولتاژ بیشتر هم لازمه بعد از رگولاتورها از خازن الکترولیت 220 میکرو فارد 16 ولت استفاده کنی.
توصیه من به شما اینه که قبل از وصل تغذیه به مدار اون رو روی کاغذت بکشی و خوب تحلیل کنی ....
به هر حال به تالارستان تعمیر بیا و سوالات دیگه خودت رو اونجا مطرح کن تا با زبان دوستانه جواب فنی بشنوی!
:gol:منتظرم
سلام
اندازه خازنهایی که نوشتید به جریان مورد نظر و دامنه ریپل مورد نیاز بستگی داره و پیچیدن یک نسخه برای همه مشکلات غیر علمیه.
ضمنا من هم پاسخ غیر دوستانه ای ندادم فقط ایشان را از کار غیر فنی و خطرناک برحذر داشتم. اگر شما هم کسی را دیده بودید که در اثر High Voltage و بی احتیاطی جونش را از دست داده باشد شاید همین توصیه های من را میکردید. در هر صورت تصمیم با خودشان است. هر کاری را که فکر می کنید درست انجام دهید!

سبز باشید!

azad.zendegi

عضو جدید
منابع کنکور کاردانی به کارشناسی ؟

منابع کنکور کاردانی به کارشناسی ؟

می خوام برای کنکور کاردانی به کارشناسی در رشته الکترونیک آماده بشم اگه کسی از منابع این کنکور خبر داره لطفا مرا راهنمایی کنه

pow_eng

عضو جدید
آپ امپ

آپ امپ

با سلام و خسته نباشيد به دوستان

تا جايي كه مي دونم وقتي از خروجي آپ امپ741 مقاومت R1را به پايه منفي و از پايه منفي مقاومت R2را به منبع ولتاژ وصل كنيم و پايه مثبت را به زمين وصل كنيم Vo=(-R1/R2)*Vinو از طرفي مقاومت خارجي آپ امپ بايد حدود صفر بشه.من به جاي اين دو مقامت دو مقاومت يكسان گذاشتم.به Vccحدود 5 ولت و به Vcc- حدود 6.5- ولت دادمVinرا هم همون 6.5- دادم..مهمترين مشكل اين كه مقاومت خروجي نه تنها حدود صفر نيست بلكه 680 كيلو اهم است.مشكل دوم اين كه اگه دو تا مقاومت يكسان مقدارشون كم باشه مثلا 330 اهمVoبرابر با 6.5 نميشه مثلا ميشه 1.6 ولي وقتي مقدار دو تا مقاومت را به چند ده كيلو مي رسونم Vo نزديك به 6.5 ميشه. حتي آپ امپ را به صورت بافر بستم يعني خروجي را به پايه منفي وصل كردم و Vin را به پايه مثبت دادم اما باز هم مقاومت خروجي 680 كيلو اهم بود. مشكل از آپ امپ هم نبود چون با دو آپ امپ امتحان كردم و هر دو همين جواب رو دادن. كسي مي دونه مشكل از كجاست.آيا ممكن مشكل از تغذيه باشه؟ البته اين تغذيه را به ميكرو هم وصل كردم وميكرو كار ميكنه. چه شماره IC تو بازار به عنوان بافر هست؟

ممنون ميشم كمك كنيد

mehdi.razi

عضو جدید
تقویم و ساعت

تقویم و ساعت

امید وارم حال شما خوب باشد. من داشتم اگه بنوتید بهم کمک کنید ممنون می شوم. من یک مدار نیاز دارم که دارای ساعت و تقویم قابل تنظیم باشه و یه شستd داشته باشته به عنوان شمارنده. هر با که شستی را فشار دادید ساعت و تاریخ و شماره را مثلاً نفر 86 تاریخ ... ساعت ... را به یک کامپیوتر ارسال کند. برای داشتن آن می توانید به من راهنمایی کنید؟
یک سوال دیگر هم دارم. اینکه مداری که ساعت را به صورت 7 سگمنت نشان میده می شود به جای 7 سگمنت 13 پایه خروجی را به پرینتری متصل نمود؟
با تشکر​

hengameh555

عضو جدید
اگه كسي ارشد برق دانشگاه سراسري قبول شده

اگه كسي ارشد برق دانشگاه سراسري قبول شده

اگه كسي ارشد برق دانشگاه سراسري قبول شده لطف كنه و بگه چه كتابهايي خونده و راهنمايي كنه ممنون

pow_eng

عضو جدید
سوال

سوال

با سلام
قطعه اي هست كه بطور سري در مدار قرار بگيره و وقتي جريان چند آمپري ازش بگذره كنتاكتي داشته باشه كه باز يا بسته بشه؟
مي خوام وقتي جريان قطع ميشه به ميكرو فرمان بده

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
با سلام
قطعه اي هست كه بطور سري در مدار قرار بگيره و وقتي جريان چند آمپري ازش بگذره كنتاكتي داشته باشه كه باز يا بسته بشه؟
سلام
سوئيچهاي جريان اثر هال در بازار هست اما من پيشنهاد مي كنم از يك مقاومت و يك يك ترانزيستور استفاده كني.
البته نگفتي كه جريان DC داري يا AC

maverick

عضو جدید
ا سلام

با سلام :smile:
یه سنسور صنعتی اندازه گیری جریان با استفاده از اثر هال تو بازار هست به نام LTS-25-np که میتونی باهاش از حریان 0 تا 25 امپر رو اندازه بگیری و خروجی اش هم ولتاژ 2.5 تا 5 ولته که میتونی مستقیماٌ بدی به ورودی ای تو دی میکروت ، خیلی دقیقه ، من خودم برای تشخیص اتصال کوتاه و باز تو مدار دی سی ازش استفاده کردم و یکی دیگه از دوستام برای کنترل جریان کشی موتور سه فاز ازش استفاده کرده .

پ.ن : دم استاد هال گرم :d

شاد باشی

pow_eng

عضو جدید
جريان ac هست. رله ac مي تونم استفاده كنم؟ قيمت رله هاي ac و سنسورهاي اثر هال چقدر هست؟ يه چيزي مي خوام كه قيمتش كم باشه.

Danyal.KH

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام به دوستان عزیز الکترونیک ، یه مقاله در مورد پروفی باس می‌خواستم ، اگه میتونید کمک کنید . با تشکر

maverick

عضو جدید
جريان ac هست. رله ac مي تونم استفاده كنم؟ قيمت رله هاي ac و سنسورهاي اثر هال چقدر هست؟ يه چيزي مي خوام كه قيمتش كم باشه.

سنسور اثر هال تو بازار 500 - 600 تومنه ولی برای اینکه بتونی باهاش جریان اندازه بگیری باید یه هسته فریت براش بذاری و یکم دردسر داره اما سنسور جریانش سال پیش حدود چهارده هزار تومن بود

m_negaresh

عضو جدید
پاسخ به سوال

پاسخ به سوال

با سلام به تمام اساتيد يك سوال داشتم :
كريستال چيه؟درچه جاهايي استفاده مي شه؟من توي يه مدار ديدم كه طرف اونو( 4.MHZ) كنار يه ميكروكنترلرPIC گذاشته به نظر شما استفادش چي بوده؟
فقط با لحني بگيد كه من بي سواد بفهمم.

با سلام
هر سيستم الكترونيكي ديجيتال نياز به يك مولد پالس داره.و مشخصه يك مولد پالس كه يك نوسان ساز فركانس نوسانش ميباشه. (واحد فركانس هرتز ، كيلوهرتز و مگاهرتز است)
كريستال يه قطعه اي هست كه داراي ساختمان مولكولي منظم و كريستالي بوده و در يك فركانس خاصي شروع به ارتعاش ميكنه.
از نظر الكتريكي در اون فركانس مقاومتش حداقل ميشه.به همين دليل ميتونن اين رو در نوسان سازها استفاده كنن و فركانس كارش رو تعيين كنن.
جايي كه نوشته 4 MHZ يعني يه كريستال لازم داره با فركانس 4 مگاهرتز.

m_negaresh

عضو جدید
به نظر من اگه اثر بارگذاري كم باشه يه مقامت آجري تو مسير مدارت قرار بده و وصلش كن به يه رله الكترونيكي معمولي .

pow_eng

عضو جدید
سنسور اثر هال تو بازار 500 - 600 تومنه ولی برای اینکه بتونی باهاش جریان اندازه بگیری باید یه هسته فریت براش بذاری و یکم دردسر داره اما سنسور جریانش سال پیش حدود چهارده هزار تومن بود

میشه یه کم بیشتر راجع به اینکه چطور باید با استفاده از این سنسور جریانو حس کرد و استفاده از هسته فریت توضیح بدین.من دو تا از سنسور ها گرفتم یکی به شماره 3503 و یکی 3177 فرقشون چیه؟

pow_eng

عضو جدید
به نظر من اگه اثر بارگذاري كم باشه يه مقامت آجري تو مسير مدارت قرار بده و وصلش كن به يه رله الكترونيكي معمولي .

یه موتور 220 ولت که روش نوشته 0.3 آمپر جریان می کشه. اتفاقا همین کار را کردم .یه مقاومت 0.01 اهمی گذاشتم که مشکلی نداشت و اصلا داغ نکرد ولی مقاومت 10 اهمی آجری که گذاشتم همون لحظه اول دود ازش بلند شد..میشه
گفت ولتاژی که دوسر مقاومت میفته برابر با 0.3*10 هست و بنابراین توانی که رومقاومت میفته برابر با V*Iیعنی 0.9 هست؟اگه اینجور هست پس چرا مقاومت داغ میکنه؟

pow_eng

عضو جدید
قيمتش 1000 تومنه! مگه اون لينك رو نخوندي؟

چرا دیدم ممنون. ولی چیزی از قیمت ندیدم.من از هر الکترونیکی می پرسم نمی دونه CT چیه. یکیشون هم که یه CT بهم نشون داد 45000 تومن که تغذیه داشت. دقیقا چی باید بگم.از الکترونیکی ها باید بگیرم یا از برق صنعتی ها.

pow_eng

عضو جدید
قيمتش 1000 تومنه! مگه اون لينك رو نخوندي؟

چرا دیدم ممنون. ولی چیزی از قیمت ندیدم.من از هر الکترونیکی می پرسم نمی دونه CT چیه. یکیشون هم که یه CT بهم نشون داد 45000 تومن که تغذیه داشت. دقیقا چی باید بگم.از الکترونیکی ها باید بگیرم یا از برق صنعتی ها.

maverick

عضو جدید
میشه یه کم بیشتر راجع به اینکه چطور باید با استفاده از این سنسور جریانو حس کرد و استفاده از هسته فریت توضیح بدین.من دو تا از سنسور ها گرفتم یکی به شماره 3503 و یکی 3177 فرقشون چیه؟
سنسور هال همونطور که میدونی برای اندازه گیری شعاع مغناطیسی بکار میره ، اطراف هر سیم حاوی جریان هم فلو داریم پس میشه با اثر هال این فلو را انذازه گیری کرد ، ولتاژ خروجی سنسور هال هم بسته به این جریان عبوری تغییر میکنه . برای اندازه گیری جریان با سنسور هال باید یه هسته فریت دایره شکل بخری از بازار - کوچیکش 500 - 600 تومن میشه - و با اره آهن بر روی اون برشی ایجاد میکنی که بتونی سنسور رو توش قرار بدی بعد سنسور رو با چسب سنگ توی هسته محکم میکنی و روی هسته رو هم سیم چند دور سیم میپیجی و جریانی رو که میخوای اندازه بگیری از سییم پیچ هسته عبور میدی و خروجی سنسور هال رو اندازه میگیری ، حساسیت سنسور رو میتونی با کم و زیاد کردن سیم پیچ رو هسته تغییر بدی ، این سنسور برای اندازه گیری اتصال باز یا بسته فوق العاد دقیق عمل میکنه !

اما این دوتا سنسوری که گفتی فرق چندانی با هم ندارن جز اینکه ولتاژشون با هم فرق میکنه و 3177 دقیق تره اما برای کاری که میخوای بکنی 3503 خیلی مناسب تره

هسته رو اینجوری بپیج ( توضیحات بیشتر تو دیتا شیت ای سی هست )

pow_eng

عضو جدید
سنسور هال همونطور که میدونی برای اندازه گیری شعاع مغناطیسی بکار میره ، اطراف هر سیم حاوی جریان هم فلو داریم پس میشه با اثر هال این فلو را انذازه گیری کرد ، ولتاژ خروجی سنسور هال هم بسته به این جریان عبوری تغییر میکنه . برای اندازه گیری جریان با سنسور هال باید یه هسته فریت دایره شکل بخری از بازار - کوچیکش 500 - 600 تومن میشه - و با اره آهن بر روی اون برشی ایجاد میکنی که بتونی سنسور رو توش قرار بدی بعد سنسور رو با چسب سنگ توی هسته محکم میکنی و روی هسته رو هم سیم چند دور سیم میپیجی و جریانی رو که میخوای اندازه بگیری از سییم پیچ هسته عبور میدی و خروجی سنسور هال رو اندازه میگیری ، حساسیت سنسور رو میتونی با کم و زیاد کردن سیم پیچ رو هسته تغییر بدی ، این سنسور برای اندازه گیری اتصال باز یا بسته فوق العاد دقیق عمل میکنه !

اما این دوتا سنسوری که گفتی فرق چندانی با هم ندارن جز اینکه ولتاژشون با هم فرق میکنه و 3177 دقیق تره اما برای کاری که میخوای بکنی 3503 خیلی مناسب تره

هسته رو اینجوری بپیج ( توضیحات بیشتر تو دیتا شیت ای سی هست )

با سلام
خیلی خیلی ممنون از توضیحاتتون.کاتالوگشا خوندم.یعنی با زیاد کردن دور سیم پیچ حساس تر میشه؟ 3177 رو نوشته لچ هست. فرق لچ با غیر لچ چیه؟چرا 3505 مناسب تره؟

ahmadmn

كاربر فعال مهندسی برق
برو سلف الكترونيك تو پاساژ عباسيان بگو CT كوچيك مي خوام. دو مدل داره 1000 تومني و 2000 تومني
اينجا رو هم بخون:
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=116808

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا