تاپیک سوالات الکترونیکی

وضعیت
موضوع بسته شده است.

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
اخه این دیتا شیت که من میبینم مال یک BJT هستش.اینطور نیست ؟!!

سلام
بله مربوط به بی جی تی هست
من به شخصه دیگه ترانزیستوری با این مشخصاتی که شما می گید ندیدم فقط همینه
اگر استادتون بهتون این مشخصات را داده و گفته فت هست خوب از خودشون بپرسید که جریانش چیه ؟ یا اسم را اشتباه می گید و یا فت نیست !

amirhm

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من توی شبیه سازی یک مدار به یک n-channel jfet c681 نیاز دارم که دیگه ساخته نمی شه و در ضمن توی محیط کتابخونه اسپایس هم نیستش.
اگر بتونید کمکم کنید یک دنیا ممنون می شم.کارم بد جوری گیره... :confused::(

احیانا اگه ماس فت باشه 2SK681 . توی این سری j بمعنی کانال P و K بمعنی کانال N . غیر از این چیز دیگه ای وجود نداره .

M.U.G.K

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
از دوستان كسي هست كه در مورد فاصله يابي با استفاده از التراسونيك مطالب خوبي رو داشته باشه و در اين زمينه به من كمك كنه. خيلي ممنون مي شم از راهنمايي هاي شما

زر خانیم

عضو جدید

M.U.G.K

عضو جدید
سايت هايي رو كه گفتين خوبه ولي زياد كمك نمي كنه(اولي كه در مورد موضوع من نيست و دومي هم يك پروژه ناقص) من به اطلاعات كاملي در اين مورد نياز دارم.
با اين حال ممنون از راهنمايي تون

hossein1987

عضو جدید
سلام
بله مربوط به بی جی تی هست
من به شخصه دیگه ترانزیستوری با این مشخصاتی که شما می گید ندیدم فقط همینه
اگر استادتون بهتون این مشخصات را داده و گفته فت هست خوب از خودشون بپرسید که جریانش چیه ؟ یا اسم را اشتباه می گید و یا فت نیست !

احیانا اگه ماس فت باشه 2SK681 . توی این سری j بمعنی کانال P و K بمعنی کانال N . غیر از این چیز دیگه ای وجود نداره .
ممنون از شما به خاطر وقتی که گذاشتید.
حقیقتش من از این فت ( که ظاهرا وجود خارجی نداره ) می خواستم به عنوان یک مقاومت متغیر که از مقدار 0.01 uS تا 0.00032 S تغییر می کنه استفاده کنم.حالا در این مورد شما نظری ندارید ؟؟

amee112000

عضو جدید
دینام(ژنراتور)

دینام(ژنراتور)

سلام:gol:
دوستان یه ژنراتور (دینام)با خروجی 1200 وات نیاز دارم،چطور میتونم تهیش کنم؟
باید ساخت یا تو بازار گیر میاد؟
با تشکر

M.U.G.K

عضو جدید
سلام
از مهندسين كسي هست كه با پروتئوس PCB‌ كار كرده باشه.
در پروتئوس زماني كه از PCB پرينت مي گيريم اندازه ها دقيقاً مطابق با اندازه هاي در نظر گرفته شده است يا بايد اصلاح شود ؟‌ لطفا ً اين سوال رو پاسخ بديد و ممنون مي شم اگر اطلاعات اضافي در مورد pcb در اختيار من بگذاريد.

robotali

عضو جدید
سلام
از مهندسين كسي هست كه با پروتئوس PCB‌ كار كرده باشه.
در پروتئوس زماني كه از PCB پرينت مي گيريم اندازه ها دقيقاً مطابق با اندازه هاي در نظر گرفته شده است يا بايد اصلاح شود ؟‌ لطفا ً اين سوال رو پاسخ بديد و ممنون مي شم اگر اطلاعات اضافي در مورد pcb در اختيار من بگذاريد.
درود...
من شخصاً از خطوط و قسمتهایی که قراره تو مدارم استفاده کنم اول چند تا نمونه با سایزهای مختلف میکشم... بعد یه پرینت میگیرم... بعد سایز هر خط یا مشخصات هر Hole رو کنارش رو کاغذ مینویسم که بعداً بتونم در صورت لزوم از هر کدوم که خواستم استفاده کنم...(البته میتونید استایل ادیت کرده خودتون رو با یه اسم خاصی Save کنی تو پروژه برای استفاده های مجدد...)
تازه بعد از اتمام مدار هم یه "تست پرینت" میگیرم و معمولاً یه اصلاحات نهایی هم وجود خواهد داشت...
نمیدونم تونستم کمکی کنم یا نه...
توضیحات حرفه ای و دقیق تر با برقی ها...:D
:gol:

eehsan

عضو جدید
untitled.jpgمشاهده پیوست regfile.zip
سلام خدمت تمامی دوستان
این یه مدار ساعت دیجیتال هست
با یه کلید به ساعت اضافه میشه
با 1 کلید از ساعت کم میشه
با 1 کلید به دقیقه اضافه میشه
با 1 کلید از دقیقه کم میشه
با 1 کلیدم 12 ساعته و 24 ساعته میشه
حالا کار نمیکنه :surprised:
و الان نمیدونم مشکلش چیه

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 54648مشاهده پیوست 54650
سلام خدمت تمامی دوستان
این یه مدار ساعت دیجیتال هست
با یه کلید به ساعت اضافه میشه
با 1 کلید از ساعت کم میشه
با 1 کلید به دقیقه اضافه میشه
با 1 کلید از دقیقه کم میشه
با 1 کلیدم 12 ساعته و 24 ساعته میشه
حالا کار نمیکنه :surprised:
و الان نمیدونم مشکلش چیه

من شکلتون را نگاه نکردم ولی گفتید الان کار نمی کنه !
یعنی قبلا کار می کرده ؟
اگر قبلا کار می کرده و الان نمی کنه کافیه یه بار دیگه میکرو را پروگرم کنید کار می کنه

amee112000

عضو جدید
سلام
با چه وسیله ای میشه تعداد دور یک موتور الکتریکی رو که در حال گردش هست بدست اورد؟
با تشکر

amee112000

عضو جدید
سلام
تشکر از پاسخ شما...
یه سایت در این زمینه پیدا کردم http://behrooz-tools.com/ اما متاسفانه قیمت نزده!
میدونید قیمت دستگاه ها حدود چقدر هست؟
با تشکر

invincible

عضو جدید
سلام
با چه وسیله ای میشه تعداد دور یک موتور الکتریکی رو که در حال گردش هست بدست اورد؟
با تشکر
سلام
دوست عزیز شما علاوه بر دورسنج یا همون تاکومتر هایی که تو بازار هستن که اغلب هم چیزی حدود 200 تومن قیمت دارن ، می تونین خیلی ساده با استفاده از شفت انکدر و گیرنده فرستنده های مادون قرمز ، یه دورسنج بسازین. ;)
نوشتن برنامشم که با فعال کردن تایمرهای میکرو به سادگی انجام پذیره
موفق باشین :gol:

invincible

عضو جدید
سايت هايي رو كه گفتين خوبه ولي زياد كمك نمي كنه(اولي كه در مورد موضوع من نيست و دومي هم يك پروژه ناقص) من به اطلاعات كاملي در اين مورد نياز دارم.
با اين حال ممنون از راهنمايي تون
این خدمت شما!
مقاله ی نسبتا کاملیه...
امیدوارم به دردتون بخوره

منبع : www.iranled.com

sanin_te

عضو جدید
سلام
اطلاعاتی در مورد مواد فتوالکتریک لازم دارم،ممنون میشم کمکم کنید.

amee112000

عضو جدید
سلام
دوست عزیز شما علاوه بر دورسنج یا همون تاکومتر هایی که تو بازار هستن که اغلب هم چیزی حدود 200 تومن قیمت دارن ، می تونین خیلی ساده با استفاده از شفت انکدر و گیرنده فرستنده های مادون قرمز ، یه دورسنج بسازین. ;)
نوشتن برنامشم که با فعال کردن تایمرهای میکرو به سادگی انجام پذیره
موفق باشین :gol:
سلام:gol:
تشکر از راهنمایی شما:gol::gol:

astronomer169

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
یه سوال فوری داشتم در مورد موتورهای الکتریکی

خوب موتورهای الکتریکی مثله ارمچر محور چرخش به دور خودشه!!! فکر میکنم موتورهایی هستن که به صورت حرکت جلو عقب (یه جور لگد زدن) حرکت می کنند!! میخوام بدونم اسم این موتورها چیه؟! اصلا موتور هستند یا یه ؟!! اگه منظورمو کامل نفهمیدی این طوری میگم!! چرخ خیاطی رو که دیدید!! اون سوزنش بالا پایین میاد!! اون بالا پایین اومدن با چه وسلیه ای انجام میشه!!؟؟ حالا این وسیله برای ابعاد بزرگ( موتورهای تقریبا بزرگ مثله موتور کولر ابی) در صورت موتور بودن داخل کشور پیدا میشه!؟ کلا اگه اطلاعاتی دارید دریغ نفرمایئد!! پیشاپیش ممنون! (راستی اسم وسیله رو به صورت انگلیسی هم بگید!)

Mr.Farhood

عضو جدید
سلام خدمت دوستان
یه سوال فوری داشتم در مورد موتورهای الکتریکی

خوب موتورهای الکتریکی مثله ارمچر محور چرخش به دور خودشه!!! فکر میکنم موتورهایی هستن که به صورت حرکت جلو عقب (یه جور لگد زدن) حرکت می کنند!! میخوام بدونم اسم این موتورها چیه؟! اصلا موتور هستند یا یه ؟!! اگه منظورمو کامل نفهمیدی این طوری میگم!! چرخ خیاطی رو که دیدید!! اون سوزنش بالا پایین میاد!! اون بالا پایین اومدن با چه وسلیه ای انجام میشه!!؟؟ حالا این وسیله برای ابعاد بزرگ( موتورهای تقریبا بزرگ مثله موتور کولر ابی) در صورت موتور بودن داخل کشور پیدا میشه!؟ کلا اگه اطلاعاتی دارید دریغ نفرمایئد!! پیشاپیش ممنون! (راستی اسم وسیله رو به صورت انگلیسی هم بگید!)
سلام به شما دوست عزیز
این چیزی که شما میگید اسمش مکانیسم لنگ و لغزنده هست . فکر نکنم آمادش بیرون باشه اما خودتون راحت می تونید یکی درست کنید .

asal 2011

عضو جدید
در خواست کمک فوری،ترو خدا یکی بدادم برسه......

در خواست کمک فوری،ترو خدا یکی بدادم برسه......

من گزارش کارآزمایشگاه الکترونیک 1 می خوام.... باید تا 4شنبه ی همین هفته تحویل بدم به استادم... هر چی تو سایت های مختلف دنبال گشتم یا کامل نبودن (از 9 تا ازمایش مثلا 3 تا بودش اونم باز ناقص) یا اصلا نمیشه دانلودشون کرد....... ترو خدا کمک کنید.... واستون دعا می کنم...مرسی

pero

عضو جدید
من گزارش کارآزمایشگاه الکترونیک 1 می خوام.... باید تا 4شنبه ی همین هفته تحویل بدم به استادم... هر چی تو سایت های مختلف دنبال گشتم یا کامل نبودن (از 9 تا ازمایش مثلا 3 تا بودش اونم باز ناقص) یا اصلا نمیشه دانلودشون کرد....... ترو خدا کمک کنید.... واستون دعا می کنم...مرسی

امیدوارم که به کارتون بیاد

پیوست ها

• source.rar
    363.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

Ehsan756

عضو جدید
کمک در مورد LM741

کمک در مورد LM741

سلام بچه ها
من یه مشکلی دارم خواهش میکنم کمکم کنین
من توی پی اسپایس یه 741 طراحی کردم ولی هرکاری میکنم جواب نمیده:warn:
یعنی ورودی سینوسی که بهش میدم دی سی میده!!!!!
البته خواسته اصلی مساله پهنای باند این آپ امپه..

باور کنین 3 تا 741 طراحی کردم ولی همشون مثه همن!!
احتمالا یه جا یه اشتباه کوچیک دارم
من هر 3تاشو آپ میکنم زحمت بکشین یه نگاه بهش بندازین ببینین عیبشو میفهمین...
فقط من اینو نهایتا تا فردا شب باید آماده کنم چون پس فردا صبح(دوشنبه)موعد تحویلشه..
خواهش میکنم کمک کنین :cry:

اگرم کسی خودش چیزی داره لطف کنه واسم بفرسته تا ببینم میتونم از روش عیب مال خودمو پیدا کنم ولی اگه مال خودم درست بشه بهتره..
(راستی من اینو با اورکد 16.3 طراحی کردم)
واقعا ممنونم از همتون

پیوست ها

• LM741.zip
    2.8 مگایابت · بازدیدها: 0

Ehsan756

عضو جدید
بچه ها راستی یه چیز دیگه
من یه کتاب آموزش پی اسپایس 9.2 گرفتم بعد میخوام یه کاری بکنم که نیاز به محیط شماتیک دارم (ونه اورکد کپچر) ولی نمیتونم پیداش کنم توی این کتابم اشاره ای نکرده
درواقع برای اضافه کردن فایلهای با پسوند lib. و slb. نیاز به menu bar صفحه شماتیک دارم که گزینه analysis روداره در صورتی که توی menu bar صفحه orcad capture همچین گزینه ای نیست!!!

اگه شما روشی بلدین برای اضافه کردن lib. و slb. توی محیط capture بهم بگین که شدیدا نیاز دارم بهش..

یه دنیا ممنون :(

sh85

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
بچه ها راستی یه چیز دیگه
من یه کتاب آموزش پی اسپایس 9.2 گرفتم بعد میخوام یه کاری بکنم که نیاز به محیط شماتیک دارم (ونه اورکد کپچر) ولی نمیتونم پیداش کنم توی این کتابم اشاره ای نکرده
درواقع برای اضافه کردن فایلهای با پسوند lib. و slb. نیاز به menu bar صفحه شماتیک دارم که گزینه analysis روداره در صورتی که توی menu bar صفحه orcad capture همچین گزینه ای نیست!!!

اگه شما روشی بلدین برای اضافه کردن lib. و slb. توی محیط capture بهم بگین که شدیدا نیاز دارم بهش..

یه دنیا ممنون :(

سلام
برای اضافه کردن محایط شماتیک باید موقع نصب برنامه به صورت دستی تیک گزینه شماتیک را بزنید تا نصب بشه اگر فقط اوکی کنید و نکست بزنید و برید جلو نصب نمی شه
در کتاب آقای مدبر نیا شیوه نصب را نگاه کنید متوجه می شید متاسفانه چون رجیستر سیتمم رفته بالا برنامه را روی سیستم ندارم تا بتونم فایلتون را باز کنم
ولی کتاب اسپایس مدبرنیا می تونم بگم برای من از هر استادی بهتر بود
موفق باشید

analyzer2011

عضو جدید
سلام...
مرسی ... این لطف شماست...
ببینید درست متوجه شدم:
کافیه برای هر کدوم از اعداد ورودی یه سون سگمنت رو با 7448 درایو کنم...(باید چهار تا ورودی به 7448 بدم و 7 تا خروجی از اون رو به سون سگمنت ببرم(راستی برای هر سگمنت باید یه مقاومت هم بزارم؟)...حالا اگر ورودیمون دو رقمی بشه اون رو اتوماتیک با حروف نشون میده...(a,.....,f)... )این پایه های [FONT=&quot]RBI[/FONT] [FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]LT, BI/RBO روی 7448 باید به کجا وصل بشه...؟ [/FONT]
در آخر هم این که ممکنه تو خروجیمون عدد حاصل از 15 بیشتر بشه... این جا دیگه لازمه که از دو تا 7سگمنت استفاده شه...؟(اگر بلی... چه جوری باید یک کد BCD پنج بیتی رو (که احتمالن دسیمالش دو رقمی بالاتر از 15 بشه)روی 7 سگمنت نشون داد...؟
باز هم ممنون بابت پاسخ هاتون...:gol:
سلام دوستان من هم همین مشکل رو دارم میشه مدارش رو بذارید

analyzer2011

عضو جدید
درود...
از sh85 عزیز به خاطر پاسخ به سوالاتی که در پستهای قبلیم دادن تشکر میکنم....;)
یه مشکل دیگه ای پیدا کردم که نمیتونم حلش کنم و به کمک شما نیاز دارم::(
میخوام تو مدار جمع کننده 4 بیتی که بستم(با IC7483) هر کدوم از دو تا عدد ورودی که هر یک چهار بیت BCD هست رو (که با on و off کردن کلیدها باید وضعیت 0و1 هر بیت رو مشخص کنم...) به شکل جداگانه روی 7segment در مبنای ده نشون بدم...:smile: حالا مشکلم اینجاست که اگر معادل دسیمال عدد ورودی دو رقمی بشه یعنی(10,11,12,13,14,15) چه جوری میتونم رو 7segment نشونش بدم...:que::confused:
طبیعتاً برای هر کد BCD ورودی باید از دو تا 7segment استفاده کنم دیگه:que::warn:
ولی IC که من میشناسم(7448) میتونه فقط یه 7segment رو درایو کنه....:cry:
میشه راهنماییم کنین...:que:
در ضمن این مشکل رو در خروجی(حاصل جمع) هم دارم...اون جا چون Carry هم دارم (جمعاً 5 بیت)باید بتونم تا 2 رقم (دسیمال)رو نشون بدم...
اصلا با IC میشه این کارا رو کرد...:que::warn:
منتظر جوابتون هستم...:gol:

سلام...
مرسی ... این لطف شماست...
ببینید درست متوجه شدم:
کافیه برای هر کدوم از اعداد ورودی یه سون سگمنت رو با 7448 درایو کنم...(باید چهار تا ورودی به 7448 بدم و 7 تا خروجی از اون رو به سون سگمنت ببرم(راستی برای هر سگمنت باید یه مقاومت هم بزارم؟)...حالا اگر ورودیمون دو رقمی بشه اون رو اتوماتیک با حروف نشون میده...(a,.....,f)... )این پایه های [FONT=&quot]RBI[/FONT] [FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]LT, BI/RBO روی 7448 باید به کجا وصل بشه...؟ [/FONT]
در آخر هم این که ممکنه تو خروجیمون عدد حاصل از 15 بیشتر بشه... این جا دیگه لازمه که از دو تا 7سگمنت استفاده شه...؟(اگر بلی... چه جوری باید یک کد BCD پنج بیتی رو (که احتمالن دسیمالش دو رقمی بالاتر از 15 یبشه)روی 7 سگمنت نشون داد...؟
باز هم ممنون بابت پاسخ هاتون...:gol:

سلام من هم همین مشکل رو دارم مدارش رو لازم دارم خیلی ضروریه میشه برام بذارید

pero

عضو جدید
سلام بچه ها
من یه مشکلی دارم خواهش میکنم کمکم کنین
من توی پی اسپایس یه 741 طراحی کردم ولی هرکاری میکنم جواب نمیده:warn:
یعنی ورودی سینوسی که بهش میدم دی سی میده!!!!!
البته خواسته اصلی مساله پهنای باند این آپ امپه..

باور کنین 3 تا 741 طراحی کردم ولی همشون مثه همن!!
احتمالا یه جا یه اشتباه کوچیک دارم
من هر 3تاشو آپ میکنم زحمت بکشین یه نگاه بهش بندازین ببینین عیبشو میفهمین...
فقط من اینو نهایتا تا فردا شب باید آماده کنم چون پس فردا صبح(دوشنبه)موعد تحویلشه..
خواهش میکنم کمک کنین :cry:

اگرم کسی خودش چیزی داره لطف کنه واسم بفرسته تا ببینم میتونم از روش عیب مال خودمو پیدا کنم ولی اگه مال خودم درست بشه بهتره..
(راستی من اینو با اورکد 16.3 طراحی کردم)
واقعا ممنونم از همتون

خیلی دوست دارم کمکت کنم اما باز نمیشه و ارور میده. The PSpice Wrapper error has occured.

Ehsan756

عضو جدید
ممنونم دوستای خوبم sh85 و pero :gol:

اشکال نداره خودم از روی کتاب آقای مدبرنیا یه کارایی کردم هرچند به نتیجه نهایی و دلخواهم نرسیدم!! :D
پهنای باند 1khz و گین 5dB !!!!!!!!!!!!!! :surprised:

بازم ممنون ;)

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا