تاپیک رفع اشکال درس مدار های الکتریکی کنکور کارشناسی ارشد

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
خسته نباشید دوستان، منو به خاطر این دو سوال تالیفی عفو کنید اگه میشه یه راهنمایی کنید :D
1.اینکه یه متغیر شبکه فاقد فرکانس خصوصی باشه یعنی چی؟ مثه این سوال:
مشاهده پیوست 187249
2.در مورد روش کلی حل سوالات مشابه این سوال هم اگه امکان داره راهنمایی کنید:
مشاهده پیوست 187250

در سؤال 1 منظور از فرکانس خصوصی فرکانس ناشی از ورودی هستش که در خروجی ایجاد میشه.یا به قول دوستمون hts1369 فرکانس پاسخ خصوصی یا فرکانس پاسخ به حالت صفر یا پاسخ به ورودی.یعنی اینکه شما ولتاژ مورد نظر رو در حالت سینوسی دائمی به دست بیار بعد با توجه به اون ولتاژ و پارامترهایی که داره ، کاری کن که فرکانس ورودی ( در اینجا f=1/pi) در خروجی از بین بره.یعنی به طور کلی سینوسی ( کسینوسی) با آرگومان 2t در خروجی نباید وجود داشته باشه.
فرکانس طبیعی هم دوگونه داره : فرکانس طبیعی متغیر شبکه و فرکانس طبیعی شبکه. در نوع اوّل مثل اینجا باید ورودی مدار صفر بشه ( ولتاژ اتصال کوتاه - جریان مدار باز) سپس از روش های تحلیل مدار که زیاد هم هستند به یک معادله دیفرانسیل یا یک معادله لاپلاس یا یک معادله مشخصه برسیم که معمولاً درجه 2 هستند.اگر درجه 2 بودند که حلشون راحته ولی اگر درجه 2 به بالا بودند یا باید از روش نیوتن - رافسون یا روش های دیگه ریشه رو پیدا کنیم یا باید ریشه های معادله رو حدس بزنیم.ریشه های معادله مورد نظر فرکانس های طبیعی متغیر شبکه هستند که زیر مجموعه ای از فرکانس های طبیعی کل شبکه هستند. در نوع دوم منظور از فرکانس های طبیعی شبکه یعنی کلیه ی فرکانس های طبیعی تمامی متغیر های شبکه.یعنی شما باید جریان تمام شاخه ها و ولتاژ تمام گره ها رو فرکانس طبیعیش رو به دست بیاری بعد همش باهم میشه فرکانس های طبیعی شبکه. که 100 در 100 مشترکاتی بین این فرکانس وجود داره.
توضیحات بالا برای سؤال 2 هم بود.

Dashpot

عضو جدید
خسته نباشید دوستان، منو به خاطر این دو سوال تالیفی عفو کنید اگه میشه یه راهنمایی کنید :D
1.اینکه یه متغیر شبکه فاقد فرکانس خصوصی باشه یعنی چی؟ مثه این سوال:
مشاهده پیوست 187249
2.در مورد روش کلی حل سوالات مشابه این سوال هم اگه امکان داره راهنمایی کنید:
مشاهده پیوست 187250

سوال1:برای مشاهده بخش خصوصی در پاسخ ،پاسخ حالت صفر را حساب میکنیم پس فرض کن شرایط اولیه نداریم.سلف خازن با فرکانس ورودی داده شده به تشدید میرن،اتصال کوتاه شده و خروجی صفر پس درپاسخ خروجی فرکانس ورودی(خصوصی)دیده نمیشه.
برای پیدا کردن بخش هموژن و تاثیر شرایط اولیه در مدار بیا ورودی را صفر کن و معادل شرایط اولیه منبع بذار(که برای سلف نیازی نیست چون خودش گفته صفر) ،وقتی ورودی را صفر میکنی خروجی هم صفر میشه پس گزینه 4 صحیح است.
ولی شکل منبع اشتباه رسم شده بود و باید به منبع جریان تغییرش بدی که گزینه 2 در این حالت بدست میاد.
سوال دوم هم تست سراسری 69 است.در این سوالات باید بردار ویژه تعریف کنی و فرکانس طبیعی را در راستای اون قرار بدی.
اول معادلات حالت را بنویس ماتریس A را بدست بیار بعد از SI-A فرکانس ها را معلوم کن یکیش میشه -1 و دیگری -1/3 حالا همون ماتریس A را دوباره بنویس در یک ماتریس ستونی 1*2 با اسم U1 و U2 ضرب کن و برابر قرار بده با -1 ضرب در همون بردار 1*2 قبل و دو معادله را بنویس.این دو معادله باید با هم برابر باشند.که بدست میاد U1=-U2 یعنی شرایط اولیه باید 1و-1، 2و -2 و ....
باشند (مقادیر ویژه یکتا نیستند) که شرایط اولیه داده شده به همین شکل است.
حالا اگه بری برای به جای -1 قرار بدی -1/3 بدست میاد U1=U2 یعنی شرایط اولیه باید 1و1 ،2و2 ،3و 3 و...
باشند تا فقط در پاسخ ها فرکانس -1/3 دیده بشه.
یه کار دیگم میتونی انجام بدی:بیا به جای شرایط اولیه منبع ولتاژ سری را بذار دو تا مش را KVL بزن تو پاسخت فقط فرکانس -1 را میبینی.
درواقع اینجا دو جریان با هم برابر شده مقاومت 1 اهمی وسط جریانی عبور نمیکنه و مدار مرتبه یک میشه و فقط یک فرکانس در پاسخ میبینیم.
تست مشابه این تست سراسری 86 اومده ولی اونجا مرتبه 4 است و دیگه نباید این روال را طی کنی.در واقع مرتبه دو بالاتر را رد گزینه میکنیم.

Armin-Z

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سوال1:برای مشاهده بخش خصوصی در پاسخ ،پاسخ حالت صفر را حساب میکنیم پس فرض کن شرایط اولیه نداریم.سلف خازن با فرکانس ورودی داده شده به تشدید میرن،اتصال کوتاه شده و خروجی صفر پس درپاسخ خروجی فرکانس ورودی(خصوصی)دیده نمیشه.
برای پیدا کردن بخش هموژن و تاثیر شرایط اولیه در مدار بیا ورودی را صفر کن و معادل شرایط اولیه منبع بذار(که برای سلف نیازی نیست چون خودش گفته صفر) ،وقتی ورودی را صفر میکنی خروجی هم صفر میشه پس گزینه 4 صحیح است.
ولی شکل منبع اشتباه رسم شده بود و باید به منبع جریان تغییرش بدی که گزینه 2 در این حالت بدست میاد.
سوال دوم هم تست سراسری 69 است.در این سوالات باید بردار ویژه تعریف کنی و فرکانس طبیعی را در راستای اون قرار بدی.
اول معادلات حالت را بنویس ماتریس A را بدست بیار بعد از SI-A فرکانس ها را معلوم کن یکیش میشه -1 و دیگری -1/3 حالا همون ماتریس A را دوباره بنویس در یک ماتریس ستونی 1*2 با اسم U1 و U2 ضرب کن و برابر قرار بده با -1 ضرب در همون بردار 1*2 قبل و دو معادله را بنویس.این دو معادله باید با هم برابر باشند.که بدست میاد U1=-U2 یعنی شرایط اولیه باید 1و-1، 2و -2 و ....
باشند (مقادیر ویژه یکتا نیستند) که شرایط اولیه داده شده به همین شکل است.
حالا اگه بری برای به جای -1 قرار بدی -1/3 بدست میاد U1=U2 یعنی شرایط اولیه باید 1و1 ،2و2 ،3و 3 و...
باشند تا فقط در پاسخ ها فرکانس -1/3 دیده بشه.
یه کار دیگم میتونی انجام بدی:بیا به جای شرایط اولیه منبع ولتاژ سری را بذار دو تا مش را KVL بزن تو پاسخت فقط فرکانس -1 را میبینی.
درواقع اینجا دو جریان با هم برابر شده مقاومت 1 اهمی وسط جریانی عبور نمیکنه و مدار مرتبه یک میشه و فقط یک فرکانس در پاسخ میبینیم.
تست مشابه این تست سراسری 86 اومده ولی اونجا مرتبه 4 است و دیگه نباید این روال را طی کنی.در واقع مرتبه دو بالاتر را رد گزینه میکنیم.
ممنون از همه :smile:
واسه این سوال خاص یه راه حل 3 سوته هم پیدا کردم، این مدار در حالت تفاضلی کار میکنه، پس وسطش اتصال کوتاهه و فقط فرکانس -1 رو داره :smile:
بازم ممنونم از همه که جواب دادن

Mr.Perfect

عضو جدید

سلام...
راه حل کلاسیکش که اینه که:
مدار در حوزه ی لاپلاس ببری
3تا گزه(گره ای که جریان is به ان وارد میشه گره ای که بین دو خازنه و گره ای که در خروجی است و تحلیل گره ای انجام بدید
و vo را بدست بیاری و صورتش را مساوی صفر بگذاری و ...

samin_m

کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت دوستان عزیزم

سوالی ک از محضر مبارکتون داشتم این هست ک این مدل سوالها رو چطور باید حل کرد؟ شبکه N رو چیکار کنم؟

IMAG1141.jpg

IMAG1142.jpg

ممنونم از لطفتون

600ali

عضو جدید

سوالی ک از محضر مبارکتون داشتم این هست ک این مدل سوالها رو چطور باید حل کرد؟ شبکه N رو چیکار کنم؟

مشاهده پیوست 187618

مشاهده پیوست 187619

ممنونم از لطفتون

سلام . دوست عزیز اصلا با شبکه N کاری نداریم شما باید از قضیه انتقال منابع استفاده کنید یعنی منبع جریان رو بردارید و با مقاومت سمت چپی و منبع ولتاژسمت راستی موازی کنید. منبع سمت راستی که حذف میشه چون با منبع ولتاژ موازی میشه و منبع جریان سمت چپی هم با مقاومت سمت چپی یک نورتن است که به تونن تبدیل میکنیم و با منبع ولتاژ دیگر جمع میکنیم و با توجه به اینکه هر متغییری از مدار مضربی از منابع مستقله این سوال حل میشه

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 187618

مشاهده پیوست 187619

ممنونم از لطفتون

در حل سؤالات باید از قضیه پرش خرگوشی منبع جریان استفاده کنید. و از اونجا که در هر 2 سؤال سیستم ها خطی هستند (هم مدار و هم شبکه N) پس خروجی ترکیب خطی از ورودی هاست. فک میکنم سؤال 1 میشه گزینه 3 و سؤال 2 میشه گزینه 2.

samin_m

کاربر ممتاز
در حل سؤالات باید از قضیه پرش خرگوشی منبع جریان استفاده کنید. و از اونجا که در هر 2 سؤال سیستم ها خطی هستند (هم مدار و هم شبکه N) پس خروجی ترکیب خطی از ورودی هاست. فک میکنم سؤال 1 میشه گزینه 3 و سؤال 2 میشه گزینه 2.

میشه خواهش کنم جوابتونو قرار بدید؟

890031156

کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 187618

مشاهده پیوست 187619

ممنونم از لطفتون
سلام داداش
سوال اولو بحث کنیم
خود مسئله اثر منابع در خروجی رو داده
حالا چون یه ورودی دیگه داده تنها کاری که از دستمون بر میاد اینه که اون منبع رو به داخل منابع موجود مرتبط کنیم
تو این مدار مگه is به گره سمت چپی وارد و از گره سمت چپی خارج نمیشه؟؟؟
یعنی is رو از بالا بردار و به جاش دو تا منبع این ور اون ور بذار
سمت راستی با منبع ولتاژ موازیه حذف میشه و تاثیری نداره
سمت چپی با مقاومت 2 اهم نورتن هست تونن میکنیم
حالا یه kvl از مقاومت 2 اهم و منبع is تونن شده وvs و مقاومت 2 اهم موازی خازن بزنیم،مگه فرقی میکنه که منبع is پیش مقاومت باشه یا پیش منبع vs؟؟؟
یعنی میتونیم منبه is تونن رو پیش vs بنویسیم و اثر vs رو در خروجی میدونیم یعنی مسئله حله

erfan_messi

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام داداش
سوال اولو بحث کنیم
خود مسئله اثر منابع در خروجی رو داده
حالا چون یه ورودی دیگه داده تنها کاری که از دستمون بر میاد اینه که اون منبع رو به داخل منابع موجود مرتبط کنیم
تو این مدار مگه is به گره سمت چپی وارد و از گره سمت چپی خارج نمیشه؟؟؟
یعنی is رو از بالا بردار و به جاش دو تا منبع این ور اون ور بذار
سمت راستی با منبع ولتاژ موازیه حذف میشه و تاثیری نداره
سمت چپی با مقاومت 2 اهم نورتن هست تونن میکنیم
حالا یه kvl از مقاومت 2 اهم و منبع is تونن شده وvs و مقاومت 2 اهم موازی خازن بزنیم،مگه فرقی میکنه که منبع is پیش مقاومت باشه یا پیش منبع vs؟؟؟
یعنی میتونیم منبه is تونن رو پیش vs بنویسیم و اثر vs رو در خروجی میدونیم یعنی مسئله حله

منم مشکل داشتم با این سبک سوالا .
ممنون بابت توضیحتون .
فقط این 2خط آخر که قرمز کردم نفهمیدم . میشه توضیح بدید ؟؟

samin_m

کاربر ممتاز

دمت گرم داداشم!!الحق ک رتبه 1 الکترونیک و بالاترین درصداش حقته!!

مدار میبینی انگار باقلوا دیدی!!:D همچین مفهموی تحلیل میکنی آدم کیف میکنه!!!;)

الان متوجه شدم چی شد!!!;)

فقط یه چیزی...! پاسخنامه سنجش درست حل کرده؟ چون توی حالت اون ک is خاموشه cost داریم! اما وقتی vs=2cost بشه و is رو هم منتقل کنیم،اونم یه منبع ولتاژ با مقدار 2cost میشه؟ نمیشه؟ یا من اشتباه میکنم؟

آخرین ویرایش:

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز

این اثر Vs ک میدونیم،یعنی چ جوری؟

یه سوال دیگ هم ک دارم،اینه ک اگ بخوایم N رو با مقاومت مدل کنیم و R اش رو بدیت بیارم باید چطور عمل کنیم؟چون هم ب سمت چپ وصله هم راست؟؟ با یه مقاومت میشه؟ یا...؟؟اصلا چطور میشه؟

هیچ وقت سراغ حدس زدن مدار داخلی N نباش.چون فقط وقتت رو تلف میکنی و اصلاً یه هم چین چیزی امکان نداره.چون اصلاً سؤال برای حدس زدن مدار داخلی N طراحی نشده.اگر مثلاً این شبکه دو قطبی بود و ماتریس پارامترهای دو قطبی رو میداد میشد داخل دوقطبی رو کمی حدس زد ولی در سؤال فکر حدس زدن مدار داخلی نباش.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز

میشه خواهش کنم جوابتونو قرار بدید؟

در سؤال 1 is موازی با مقاومت 2 اهمی میشه یک منبع ولتاژ به صورت 2is و یک مقاومت(تونن).با توجه به اینکه is=cost پس از تونن یک منبع ولتاژ 2cost داریم که با یک منبع ولتاژ cost سری شده میشه 3cost. با توجه به اینکه در حالت is=0 ورودی cost خروجی 0.2cos(t-30) - رو ایجاد کرده پس با توجه به خطی بودن مدار ضریب 3 که در ورودی ضرب شده همین ضریب در خروجی هم ضرب میشه. 0.2-*3=0.6-
سؤال 2 هم که دوست عزیز از حل مهندس کهن استفاده کردند و قرار دادند.

600ali

عضو جدید
سام دوستان میشه کمک کنید. سوال سال86 . برای اینکه مدار حالت دائمی سینوسی داشته باشد باید پایدار باشد اما اینجا نمیدونم چیکار کنم
3.jpg

Armin-Z

کاربر ممتاز
سام دوستان میشه کمک کنید. سوال سال86 . برای اینکه مدار حالت دائمی سینوسی داشته باشد باید پایدار باشد اما اینجا نمیدونم چیکار کنم
مشاهده پیوست 187689
خیلی خیلی سوال خوبی پرسیدی، من خیلی تو این سوالا مشکل دارم
اگه یه نفر راجع به این سوالات یه توضیح جمع و جور بده خیلی ممنون میشم
اینکه میگن حالت دایمی داشته باشه و فرکانس حالت دایمیش فلان باشه
ممنونم

hamid_3469

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 187689

من حلی که در کتاب اقایه تقوی هستو براتون توضیح میدم ،این فرمی که صورت سوالو داده یعنی میشه ماتریس امپدانسو تشکیل داد و ما باید بدونیم ریشه های غیر صفر دترمینان این ماتریس فرکانس طبیعی های ما رو میده اگه دترمینانو بنویسید شامل دو قسمت حقیقی و موهومی میشه که برای صفر شدن دترمینان باید هم قسمت حقیقی و هم قسمت موهمومی برابر صفر بشن ، حالا ریشه دترمینان رادیکال 2 هستش ، یعنی مدار ذاتن در روی محور موهومی در رادیکال 2 ریشه داره حالا به ازایه ورودی با فرکانس رادیکال 2 ریشه مکرر ایجاد میشه و ناپایدار میشه از طرفی به ازایه هر فرکانسی هم نمیتونه درست باشه پس گزینه 1 و 4 اشتباهن ، در مورد گزینه 2 هم اشتباه چون به ازایه فرکانسی غیر رادیکال 2 علاوه بر اون فرکانس ، فرکانس طبیعی رادیکال 2 هم که از ذات مدار بود جز فرکانس طبیعی های مدار حساب میشه و حالت دائمی داره . پس فقط گزینه 3 درسته
البته من خودم این سوالو بار اول دیدم رفتم سراغ فصل پاسخ حالت دائمی و نتونستم حل کنم اما بعد رجوع به حل دیدم در فصل فرکانس طبیعی حل شده .:D

hts1369

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز

همون طور که از فرم گزینه ها معلوم هست بحث بر سر w=رادیکال 2 هست.
یکبار w=رادیکال2 رو جایگزاری کنید میبینید که به دستگاهی میرسید که سازگار نیست(جواب نداره)-این کارو امتحان کنید طولانی نیست.
پس گزینه 1 و 4 غلط هستند-تقاوت گزینه 2 و 3 بر سر این هست که تو گزینه 3 میگه مدار دارای فرکانس طبیعی رادیکال 2 داره که در جواب ظاهر میشه-با تبدیل jw به s فرکانس طبیعی رو حساب کنید که میبینید رادیکال 2 هست-پس گزینه 3 صحیح هست.

Pro.Eng

متخصص plc
کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 187689

در فصل مدارات مرتبه دوم گفته شد که اگر بخواهیم مداری نامیرا یا نوسانی باشه باید آلفا یا ضریب جمله s در معادله مشخصه مدار برابر با 0 باشه و معادله شامل جملات s^2 و s^0 باشه که پس از حل معادله ریشه های مختلط موهومی در اختیار قرار میده.این حرف معادل اینه که فرکانس های طبیعیه مدار مختلط موهومی باشند پس همونطور که در همون فصل مدارات مرتبه دوم و فصل فرکانس طبیعی گفته شده از طریق مساوی با صفر قراردادن دترمینان ماتریس ادمیتانس مدار فرکانس های طبیعیه مدار رو پیدا میکنیم و قسمت حقیقش رو برابر صفر قرار میدیم. اگر در سؤال داده شده این کار رو بکنیم به ازای w=2^1/2 (رادیکال 2) قسمت حقیقی فرکانس طبیعی صفر میشه و علاوه بر اون قسمت موهومیه فرکانس هم صفر میشه یعنی این فرکانس وجود نداره. یا به عبارتی به ازای این فرکانس مدار حالت نا میرا یا نوسانی یا حالت دائمی سینوسی نداره.

890031156

کاربر ممتاز
منم مشکل داشتم با این سبک سوالا .
ممنون بابت توضیحتون .
فقط این 2خط آخر که قرمز کردم نفهمیدم . میشه توضیح بدید ؟؟
سلام
شرمنده بابت تاخیر
منظورم اینه که وقتی تو سمت چپ مدار kvl میزنیم تو حلقه مگه فرقی میکنه که منبع تونن شده is تو بازوی شامل مقاومت باشه یا تو بازوی شامل منبع Vs؟؟؟
یعنی میتونیم تو حلقه ی مذکور is رو پیشVs فرض کنیم و اثرش رو بیابیم

890031156

کاربر ممتاز

الان متوجه شدم چی شد!!!;)

فقط یه چیزی...! پاسخنامه سنجش درست حل کرده؟ چون توی حالت اون ک is خاموشه cost داریم! اما وقتی vs=2cost بشه و is رو هم منتقل کنیم،اونم یه منبع ولتاژ با مقدار 2cost میشه؟ نمیشه؟ یا من اشتباه میکنم؟
ممنون داداش شرمنده میکنی
اره سنجش اشتباهی اورده در واقع منبع ولتاژ Vs رو همون cos t گرفته نه 2cos t!

یه برقی

عضو جدید
سلام دوستان لطفا هر کی هر چی میدونه به این سوالم جواب بده که خیلی گیر کردم..پیپشاپیش از وقتی که میزارید ممنونم..
.
.
دوستان این سوالاتی که توی مدار معادلات فضای حالت رو میخواد...من توی بعضی حل ها دیدم نمیدونم ماتریسی مینویسند و مثلا درخت و کات ستو .. کلی ماجرا
میخواستم ببینم شما اولاچیکار میکنید؟؟ و سطح دشواری این سوال ها به نظر شما چطوریه؟؟سخت اسون دشوار ؟؟؟

من چون نمیخوام درخت و... اینا رو بخونم میخوام این سوال ها رو همین طوری شروع کنم به نوشتن kvl و.. و روابطو بر حسب متغبر های حالت بنویسم حالا دوستانی که از این روش حل می کنند لطفا کمکم کنن و
یه رهیافتی بهم بدند که چیکار کنم و....
ممنونم....
.
.
.
ضمنا دوستان این سوالاتی که میدند و مشتق جریان یا ولتاژ خازن در یه لحظه ی خاص که معمولا صفر هستش رو هم میخوان اونا رو در حد تست های کنکور فقط مسلط شم به نظرتون کامل یاد میگیرم و اگه تسیت از این مبحث بیاد میتونم جواب بدم؟؟

ghazal8043

عضو جدید
سلام دوستان لطفا هر کی هر چی میدونه به این سوالم جواب بده که خیلی گیر کردم..پیپشاپیش از وقتی که میزارید ممنونم..
.
.
دوستان این سوالاتی که توی مدار معادلات فضای حالت رو میخواد...من توی بعضی حل ها دیدم نمیدونم ماتریسی مینویسند و مثلا درخت و کات ستو .. کلی ماجرا
میخواستم ببینم شما اولاچیکار میکنید؟؟ و سطح دشواری این سوال ها به نظر شما چطوریه؟؟سخت اسون دشوار ؟؟؟

من چون نمیخوام درخت و... اینا رو بخونم میخوام این سوال ها رو همین طوری شروع کنم به نوشتن kvl و.. و روابطو بر حسب متغبر های حالت بنویسم حالا دوستانی که از این روش حل می کنند لطفا کمکم کنن و
ممنونم....
.
.
.
ضمنا دوستان این سوالاتی که میدند و مشتق جریان یا ولتاژ خازن در یه لحظه ی خاص که معمولا صفر هستش رو هم میخوان اونا رو در حد تست های کنکور فقط مسلط شم به نظرتون کامل یاد میگیرم و اگه تسیت از این مبحث بیاد میتونم جواب بدم؟؟

سلام دوست عزیز
ی راه برای نوشتن معادلات حالت اینه ک تعداد متغییر های حالت را بدست بیاریم سپس به تعداد متغییر های حالت ولتاژ خازن و جریان سلف رو متغییر حالت در نظر بگیریم سپس برای ی سر خازن ها (فرقی نمیکنه کدوم سر. هرکدوم ک به نظرت آسون تره) kcl مینویسیم و برای حلقه ای ک سلف درونشه kvl
بهتره این kvl هم طوری انتخاب کنی ک توی هر معادله ی مشتق داشته باشی ایطوری حل دستیش آسون تره چون لازم نیست در ماتریس معکوس ضرب شه

111.jpg

ا

890031156

کاربر ممتاز
.
.

ممنونم....
.
.
.
سلام
منم از راه درخت و اینا حل نمیکنم
چون تستی هست اول تفاوت گزینه ها رو چک میکنم ببینم ولتاژ خازن فرق داره یا جریان سلف
هر کدوم فرق داشت معادلشو از رو مدار مینویسم
ضمنا بهتره منابع رو خاموش نکنیم اگه معادلات برحسب ورودی متغیره
ولی اگه معادلات بر حسب ورودی ثابت بود ورودی صفر و si-A

یه برقی

عضو جدید
دوستان ممنونم...
خیلی لطف کردید.....دیگه مطمئن شدم...حالا باز مشکلی داشتم ازتون میپرسم....

samin_m

کاربر ممتاز
سلام و عرض ادب ب دوستان عزیزم

دوتا سوال از حضورتون داشتم:

1.توی این سوال مگه سلف توی پل وتسون قرار نگرفته؟ پس جریانش صفر هست و از مدار خارج میشه؟؟ در صورتی ک توی جواب اینکارو نکرده...! میشه دررابطه با محاسبه فرکانسهای طبیعی این سوال یه توضیحی بدید؟

IMAG1148.jpg

2.توی این سوال هم اگه i1 رو از توی معادله بالا ب معادله پایین جای گذاری کنیم نمیشه معادله حالت بدست بیاد؟؟ چرا اینکار اشتباهه؟ اگ همچین جوابی توی گزینه ها بود چی؟؟

IMAG1149.jpg

ممنون از راهنماییتون:gol:

ghazal8043

عضو جدید

2.توی این سوال هم اگه i1 رو از توی معادله بالا ب معادله پایین جای گذاری کنیم نمیشه معادله حالت بدست بیاد؟؟ چرا اینکار اشتباهه؟ اگ همچین جوابی توی گزینه ها بود چی؟؟

مشاهده پیوست 188275

مشکلی پیش نمیاد اگه درست منظورتونو فهمیده باشم شما i1 رو بر حسب v1, v2بدست آورده در معادله دوم میذارید بعد از ساده شدن اگر ب جای i1 معادل آن یعنی i2/3 قرار دهید از این معادله برحسب i2 همون مقدار a بدست میاد

من دانشجوی ترم سه هستم اگه اشنباهی میکتم ببخشید زیاد تسلط ندارم فقط هرچی یاد گرفتم میگم:redface:

890031156

کاربر ممتاز

دوتا سوال از حضورتون داشتم:

1.توی این سوال مگه سلف توی پل وتسون قرار نگرفته؟ پس جریانش صفر هست و از مدار خارج میشه؟؟ در صورتی ک توی جواب اینکارو نکرده...! میشه دررابطه با محاسبه فرکانسهای طبیعی این سوال یه توضیحی بدید؟

مشاهده پیوست 188274

مشاهده پیوست 188275

سلام داداش
تو سوال اول چون فرکانس طبیعی پیدا میکنیم اول برا خازن وتستون در نظر میگیرم و سلف حذف و ثابت زمانی
بعدش خازن رو مدار باز میکینم(سلف بود اتصال کوتاه می شد) و ثابت زمانی مربوط به سلفو پیدا میکنیم
در مورد سوال دومت
چرا نمیشه جای گذاری کرد>؟معادله هست و میشه جای گذاری کرد و با جای گذاری میبینیم که i1&i2 رابطه خطی دارن(مستقل نیستن) پس دو معادله نداریم و باید یکیش رو بر حسب دیگری بدست بیاریم
منظور این که ما اولش جریان هارو مستق فرض کردیم و میخوایم که دو معادله مستقل بر حسب مشتقاتشون بدست بیاریم ولی میبینیم که بهم وابستن

بالا